'Ik doe alles op gevoel sn sport om te genieten 1490 5?8 Geen stopwatch voor natuurmens m Halve marathon méér dan sportief festijn Sport Kust Koest. Huwelijk. Runderbaklapjes Magere rolladeschijven TEXELSE COURANT Huisvesting per 500 gram -42^5" 7.95 per kilo-239^" per 8 stuks zaterdag 3 maart Programma zaalvoetbal Uitslagen Tevoko Veel geduld en soms een visje Rode Kruis Vrouwenkiesrecht, varkens en mijnen Deel 2 en 3. BoeKli. Parkstraat. Piano's en Orgels Heparatieinrichting. Inruilen, verhuren, stemmen. V. H. TIELR00Y. De Brandstoffen Commissie te Texel twee perceolen weiland, H.A.V. BANK U. COEVEHT, te den Burg. Gasverlichting. DINSDAG 9 MAART 1999 rdlopen en fietsen, Jan Zijm doet het even graag en al naar ang het seizoen Nadeel van die tweeslachtigheid is dat hij 'de sporten prima aankan maar nergens echt in uitblinkt. Zijn ■wachtingen voorde achttiende halve marathon van De Waal, zaterdag 13 maart wordt verlopen, zijn dan ook niet bijster og gespannen. 'Dat moet dan maar, ik vind de afwisseling oi.' liep de nu bijna 42-jarige Zijm Waalder wedstrijd in 1.15 uur. ir dat is al weer enige jaren gele- Uit diezelfde tijd dateert zijn meen' record over de halve ithon, die hij in het Noord- mdse Biddinghuizen afraffelde l(,13 uur. 'Dat red ik niet meer. In jaar deed ik samen met Piet ilaar mee aan alle halve mara is die er in Noordholland werden uden, zeven of acht per sei- Dat was leuk, want je ging jds harder. Maar ik fiets nu dan dat ik loop. In mei doen iet de Rab-ploeg mee aan het irdhollands kampioenschap op eg, over een afstand van 80 leter. Als je nu niet alvast flink leters maakt, dan wordt het Blessure Izijm niet al te optimistisch is vef zijn prestatie in De Waal, heeft jk te maken met een hardnekkige jblessure. Lopen doet hij nog met regelmaat, zo'n drie- ll per week, maar hij kiest daar- steevast voor bos, duinen of ld. 'Ik krijg vooral last van die fessure op de verharde weg. En at is nu eenmaal de ondergrond bij halve marathon. Misschien dat aarom niet de hele afstand loop pe beperk tot tien kilometer zou voor het eerst zijn, want zonderd de editie van 1987 - leen blessure hem dwong toe ■ken - deed hij iedere keer mee. Het is ook een hartstikke leuke redstrijd. Maar het is moeilijk kie- lüe tijd die je aan de ene sport pedt, kom je tekort bij de an- I Maar ik zou er niet aan moe- penken het hele jaar hetzelfde ■en lopen en fietsen te halen. Maar de fusie gaf me net het zetje om nu eindelijk eens een besluit te ne men.' Zijm werd door de voetballerij in contact gebracht met het hardlo pen. Het zal in 1979 zijn geweest, toen Aad Vaars trainer bij de Boys was en ik in het eerste elftal voet balde Hij legde nogal de nadruk op de looptraining ledereen had daar een hekel aan, maar ik vond het juist mooi. Sommigen hingen al na drie rondjes om het A-veld kotsend over de omheining, ik kon met ge mak tien rondjes aan. Net als John Boogaard, trouwens, die later ook een fanatiek loper werd Aad vond daarom dat ik maar eens aan een crossloop moest meedoen. Hij zorgde voor de inschrijving.' Zijm werd gegrepen door het lopen en deed vanaf dat moment mee aan vrijwel iedere wedstrijd die op Texel werd georganiseerd, 's Zo mers liep hij alle strandlopen af. 'Dat was echt strijd, met al die vreemde lopers Sommige gasten kwamen ieder jaar. Daar kon je je echt op verheugen. Van te voren liep je samen in en daarna samen uit, maar tijdens de wedstrijd ging het er pittig aan toe.' Wielrennen Zijn liefde voor het fietsen is onge veer net zo oud 'In die tijd werd ik ook lid van Toerclub Taxi 2000, la ter 12000 en nu 312000 geheten. Dat was nadat ik bij een werkgever een Koga Miyati had zien staan. Ja, waarom weet ik niet, maar zo'n racefiets wilde ik altijd al.' Echt fanatiek werd Zijm een paar jaar geleden, na het ontstaan van de door Rab gesponsorde wielerploeg. Sindsdien fietst hij van het vroege voorjaar tot de herfst vrijwel dagelijks en 'overwintert' hij door in De Dennen rondjes te rijden op de mountainbike. 'Dat is een zomersport. Maar op Texel gebrui ken we het eigenlijk allemaal om de winter te overbruggen. Het is een leuke afwisseling.' De combinatie van lopen en wiel rennen lijkt een mooie basis voor prachtige prestaties in de triatlon, ware het met dat Zijm niet in de wieg is gelegd om ook snel te zwemmen 'Het zou leuk zijn wan neer er wat meer duatlons worden georganiseerd, met alleen fietsen en lopen dus. Ik heb me één keer laten overhalen om mee te doen aan de triatlon Ah joh, dat zwem men leer je ook wel, zeiden ze. Ik ben zelfs op les gegaan, maar net voor de wedstrijd had het zó hard gewaaid, dat er metershoge golven bij Dijkmanshuizen stonden. Ik ben van start gegaan, al was het alleen maar om later geen spijt te krijgen Maar ik lag net in het water, toen iedereen al bijna uit het zicht ver dwenen was. Ik stak m'n arm om hoog en toen kwam de volgboot naast me varen Wil je stoppen?, vroegen ze. Nou, dal niet, zei ik, maar ik zou het wel prettig vinden als jullie een beetje bij me in de buurt blijven. Later moest ik toch opgeven. Ron Boogaard werd uit de strijd genomen. Hij was helemaal blauw.' Verenigingsmens Hoewel fietsen en lopen eigenlijk puur-individuele sporten zijn, roemt Zijm de sfeer in vooral de Texelse wielerwereld. 'Ik kom uit het voet ballen, ben eigenlijk een verenigingsmens. Ik vind het lo gisch dat je met z'n allen meehelpt wanneer er iets moet worden geor ganiseerd. De grote veldtoertocht over Texel die elk jaar wordt gehou den, organiseren we zelf. Daarmee verdienen we wat terug voor 's zo mers. Want er gaat toch heel wat geld in zitten om mee te doen aan al die wedstrijden aan de overkant. Zou je het er niet voor over hebben om zelf iets te doen, dan had dat gewoon niet gekund.' Ook de betrokkenheid van de men sen rond de Rab-ploeg schenkt Zijm veel voldoening 'De sponsor zelf gaat regelmatig mee naar wed strijden En neem nou de Rannen. van de rijwielhandel. Als je op de ochtend van de wedstrijd je fiets staat schoon te maken en je merkt dat er iets aan mankeert, dan vlieg je erheen en dan maken ze het voor je. Dat is fantastisch.' Honden Als het even kan, doet Zijm iedere dag aan sport. Dat vraagt het no- Com bi neren e tijd probeerde Zijm zelfs drie en Ie combineren Tot 1994 zijn' Texelse Boys samenging V Texel, was hij ook actief op oetbalveld. 'Dat was niet de hoor. Ik speelde al een paar de gedachte om te stop voetbal, om méér uit het k'ö-.v -- -■ 7.;-> rtrouwd beeld. Jan Zijm, hollend door het bos met zijn honden. (Foto Joop Hommots) VERVOLG VAN PAGINA 1 en. Dan liggen ze in de kou.' is- 'Het gebrek aan perso- ihuisvesting is nadelig voor imago van het eiland. Ik im me ervoor dat ik iemand ier zo'n tijd werkt zó slecht kan rbrengen.' 'aracentrum is niet het enige f dat met huisvestingspro- en kampt. Vindingrijke horeca ondernemers of logiesverstrekkers houden er zelf huizen of zolder woningen op na om hun tijdelijke krachten onder te brengen. Maar dat lukt niet iedereen. 'Op een ge geven moment beland je toch in de illegaliteit of in schuren.' Andere oplossing wordt gevonden in het beschikbaar stellen van hotelbedden aan personeel. Om dit te voorkomen probeert bijvoorbeeld de familie Polderman, exploitant van het PH-hotel, seizoensmede werkers op Texel te werven. Mocht dat niet lukken, dan ontkomt het bedrijf er niet aan om verbli|fs- 20 dige geregel Niet alleen vanwege zijn werk (Zijm is schoonmaker bij Vinke en sinds kort voor halve da gen huismeester van het gebouw voor het Kruiswerk), maar ook om dat hij en echtgenote Marion twee nog kleine kinderen hebben. 'Ge lukkig is Marion ook een fervent sporter Bovendien moeten onze honden sowieso een rondje. Dan ga ik naar het bos, loop een stuk, doe de oudste hond in de auto en loop met de jongste nog een rondje. Al leen bij wedstrijden laat ik ze thuis.' Verslaafd Tijdens het gesprek stelt Zijm zelf plotseling de vraag of hij verslaafd is. Hij denkt even na en knikt be vestigend. 'Ik sport als ik zin heb en dat is eigenlijk altijd. Als ik de hele dag gewerkt hebt, wil ik wel eens niet. Maar als je dan weer even aan de gang bent, kun je alles weer aan Lopen of fietsen met de stopwatch in de hand doet Zijm nooit. 'Dat vind ik zonde. Ik sport om te genieten Ik vind het leuk om een beetje te spelen met mijn hartslag, maar ik ben geloof ik de enige fietser op Texel zonder hartslagmeter. Ik doe alles op gevoel, weet zelf wat ik kan. Ik houd er ook geen vaste rou tes op na, plan niks van te voren. Ik ben een beetje een natuurmens, al is het op een andere manier dan die L J A, mensen met hun verrekijker. Je zwalkt over het strand en denkt eens ergens aan. Of nergens, dat kan ook Joop Rommets De 3 principal von fclah Prettig winkelen Compleet o accommodatie aan personeel be schikbaar te stellen. Dit komt er in feite op neer dat toeristische slaap plaatsen aan de voorraad worden onttrokken Regels Wethouder Schilling 'We denken echt mee over de oplossing van dit probleem. Ook op Texel is gedacht aan een complex voor tijdelijke huisvesting. Maar dat is niet van de grond gekomen In het buiten gebied zijn we toch op de be staande bebouwing aangewezen. Maar de regels worden echter steeds strenger.' Een deel van die wetgeving wordt opgelegd door de provincie. Staten lid Piet Zoon: 'Het aantal woningen dat Texel mag bouwen is onder an dere afhankelijk van de groei van de bevolking, geboorte- of sterfte overschot en vestigingscijfers. Niet van de aantallen seizoensperso- neel. Ik kan me niet heugen dat hierover in de Staten ooit is gespro ken.' Wellicht gaat dat veranderen, want Zoon heeft over de problema tiek binnenkort een gesprek met Bob Rienks. Schrijnend Huisvesting is overigens met een probleem dat zich beperkt tot alleen tijdelijk personeel. 'Ik ben eens een goede medewerkster kwijtgeraakt omdat ze geen woning kon vinden. Het is best een schrijnend pro- Met soep na afloop, een loterij op startnummer, een long-drinkglas als herinnering en videobeelden van de race is de halve marathon van De Waal méér dan een spor tief hoogtepunt. Het is ook de ge moedelijke sfeer die veel deelne mers zaterdag naar de start lokt van het alweer achttiende loop festijn in en rond Texels kleinste dorp. Ook voor de toeschouwers valt er meer te genieten dan bij een door snee-wedstrijd Deelnemers in ver schillende categorieën binden de strijd met elkaar aan, waardoor drie maal een startschot klinkt bij dorps huis De Wielewaal. Aantrekkelijk is ook de estafette, die voor de vierde keer op het programma staat. Hier bij lossen de lopers elkaar af in het dorp, zodat de strijd goed te volgen is. De halve marathon van De Waal - een co-productie van de dorps commissie en Atletiekvereniging Texel - is een officiële KNAU-wed strijd. Net als vorig jaar wordt een premie van 250 gulden uitgeloofd voor de atleet die het parcours- record weet te verbeteren. De top tijd bij de vrouwen is sinds 1991 in handen van Katinka Wiltenburg, die niet meer dan 1.20.30 uur nodig had voor 21,1 km. Het record bij de mannen staat helemaal scherp. Sinds Barry Kneppers het parcours in 1984 in 1.07.00 uur rondde, zijn maar weinigen zelfs maar in de buurt geweest van de tijd van deze nationale topper van weleer. Win naar Geordie Klein uit Den Helder deed er vorig jaar 1.12.15 uur over. Stadgenoot Ab Vos won toen bij de veteranen in 1.17.38 uur, de Texelse Natascha van der Vis ver sloeg met haar 1.34.50 alle vrou wen Het festijn begint om 13.30 uur, De volleybalteams van Tevoko kenden een moeilijk weekend. Van de zeven teams, die allemaal thuis hun wedstrijden speelden, wonnen slechts het laagste heren- en damesteam Heren: Tevoko 1-Mad|oe 3 0-3; Tevoko 2- Zeemacht 2 2-3; Tevoko 3-VCJ'94 3 3-1 Dames: Tevoko 1-Madjoe 2 0-3; Tevoko 2- LOS'82 1 2-3; Tevoko 3-WSOV 3 3-0. Junio ren: Tevoko B-Harpoen 4 0-3 bleem, want hierdoor verdwijnt er heel wat talent naar de vastewal Daarom ben ik zelf maar apparte menten gaan bouwen. Alleen krij gen particulieren zoals ik, in tegen stelling tot de woningstichting, geen subsidie. De bouwkosten, die in de huur moeten worden door berekend, lopen flink in de papie ren Volgens Tromp valt de ge meente niets te verwijten. 'Die doet ook haar best. maar wordt beperkt door hogere overheden. Ik zou, in samenwerking met andere wadden eilanden waar dit probleem ook speelt, willen pleiten voor een uitzonderingsregeling wanneer de jeugd tot en met 11 jaar voor één ronde en de jeugd tot en met 15 jaar voor twee ronden door De Waal op weg wordt geschoten. Een half uur later gaan de deelne mers voor 10,6 en 21,1 kilometer op weg. De eerste lopers van de estafetteteams starten vijf minuten later. Inschrijven kan vanaf 12.45 uur in het dorpshuis. De prijsuitreiking staat rond 16 15 uur gepland. Voor deelnemers van de overkant rijdt er om 12 00 uur een bus vanaf 't Horntje. Na afloop worden ze terug gereden naar de boot van 17.05 uur. Woensdag 10 maart Texel'94 4-Texel'94 6 Klif 3-Nioz 1 Donderdag 11 maart De Krim 3-Oosterend 2 Mantje 3-Texel'94 5 ZDH 2-Texel'94 10 Texel'94 7-Jelleboog 4 Rab 2-De Koog 2 ZDH heeft zaaldienst 18 45 19.35 18.30 19.20 20.15 21.05 22.00 Vrijdag 12 maart De Krim C1-Casino C1 16.45 Texel'94 C1-Oosterend C1 17.30 Texel'94 2-Texel'94 3 18.15 Texel'94 1-Casino 1 19.05 Klif 1-Jelleboog 1 20.00 De Krim 1-Mantje 1 20.50 De Krim 2-Oosterend 1 21 45 Klif 2-De Koog 1 22.35 Oosterend heeft zaaldienst. Sportvissen is een kwestie van lange adem. Zeven senioren- en twee jeugdleden van de visclub kwamen zondagmorgen in alle vroegte naar de IJzeren Kaap voorde eerste wedstrijd die mee telt voor het kampioenschap sportvissen in 1999. Er viel meer regen dan dat er vis op de kant kwam Eerste bij de eugd werd Toy Imhofl met een vis van 27 centimeter. Bij de senioren was de uitslag. I. Rein Kuiper (41 cm); 2 Map van de Zwaag (26 cm); 3 Ton Dorst (23 cm). In totaal werd tijdens deze wed strijd 154 cm vis gevangen. De volgende wedstrijd voor de leden van de Sportvissersclub is de bootwedstrijd aan boord van de ms De Rival op 14 maart Ver trek om 9 30 uur uit de haven van Oudeschild. irwrvsfmann Collectanten voor het Rode Kruis kunnen zich opgeven bij Nel Vermeulen, tel. 31 86 56. Hoewel de Texelsche Courant van 6 maart 1918 meldde dat 'Zondagmiddag 5 uur de vrede tusschen de Centralen en Bolsjewiki (werd) geteekend', woedde de strijd voort. 'Op den dag dat de vrouw als gelijk berechtigde naast den man zal plaats nemen, zal het doodvonnis over den oorlog zijn uitgesproken', was dan ook de conclusie van de rede die dr Aletta Jacobs in ho tel Texel uitsprak voor de leden van de (Texelsche) Vereemging voor Vrouwenkiesrecht. De aan wezigheid van deze voorvechtster bezorgde de vereniging 'een mooie avond. Mevr. Keijser- Kooiman zong een lied, door haarzelf vervaardigd, aan de be weging en een slotcouplet aan mevr. Jacobs gewijd, ook haar viel een daverend applaus ten deel.' Een stuk minder vrolijk ging het er aan toe bij de vergadering van de Varkensfokvereeniging in ho tel De Oranjeboom. Uit het ver slag van de algemene vergadering in Hoorn blijkt 'dat de reorganisa tie van de vereeniging, waartoe besloten is, de opheffing van de afdeeling (Texel) noodzakelijk maakt, boekhouding en controle komen van nu aan over geheel Noordholland in één hand Voorzitter W J Eelman, pas in de vorige vergadering verkozen, meent wel 'dat de oprichting van eene plaatselijke vereemging gewenscht is, om te trachten het onderling verband van de Texelsche leden te behouden.' Dit voorstel wordt aangenomen en een tweetal leden opperen het totale kassaldo van de vereniging (groot 220,=) als gratificatie aan de bestuursleden te schenken, besluiten dezen op hun beurt dit bedrag beschikbaar te stellen aan de nieuw op te richten vereniging Ook de afdeling Texel van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw vergaderde, het Oost- erender Begrafenisfonds en dito Ziekenfonds belegden een ge meenschappelijke bijeenkomst en in Den Burg werd een bond van werkgevers opgericht. Niet alle vergaderingen werden door de Texelsche Courant even uitge breid beschreven, daar de redac teuren 'door andere bezigheden verhinderd (waren) de vergadering te bezoeken.' Wel verschijnt on der de kop 'Summa cum laude' een kritiek over de voorstelling van UDI; 'Frida kreeg aan het slot weer de sleutel van de piano, Fred kreeg haar, de advocaat summa cum laude, Normann kreeg de advocate Hans dito-dito, de vrienden werden verzoend en het proces gewonnen, 't Was weer de oude geschiedenis, zoo als vader Dittrich het noemde en UDI heeft hare donateurs en geïntroduceerden daarmee Zon dag een aangenamen avond be zorgd.' Daarentegen viel het boelhuis 'hetwelk Zaterdag op het Eier- landsche Huis gehouden werd leelijk in het water'- 'Een groot aantal koopers was aanwezig en eemge koopjes waren reeds afgemijnd, toen plotseling een korporaal de mededeeling bracht, dat de verkoop gestaakt moest worden, omreden er een mijn op het strand lag en men zich op verboden terrein bevond. (,.)Toen kort daarop de commandant der troepen verscheen, vergezeld van zes soldaten, elk'gewapend met een geladen geweer, zag men dat het ernst was en konden allen onverrichtterzake naar huis gaan.' Koffie- en Theeschaarschte. W\j rtdeo ooze clientele aan neb nu Ie voomen ran poéderchocobide met het ook »P koffie- en tbccnooil Prys per kilo f i—per J kilo f 'i—per om f 0,10. uit de eerste baud en van de beste fabrieken, met laugdurigo garantie. Bij aankoop worden reiskostei vergoed. Helder. Weeuttut is, maakt bekend, dat allen, die om een bon voor brandstoffen komen, hun inder- ttyd ontvangen brandstoffen kaart dienen mede te brengen, daar anders Diet op hun verzoek kan worden ingegaan De Brandstoff. Comm. op Texel. Uit de baud te koip geleden in de natheid van de woning van den beer P. KOK, n.b. de Hoogte. Samen groot 0,60,IX) H.A.. Te bevragen bg K. UITGEEST, Café .Flora* Ondergeteekenden berichten dat wegens het handhaven der maxi mum prijzen en de duurte van vee niet mogelijk is verder met den verkoop van vleesch door te gaan. Namens alle slagers. Schiedam. At beidsoontraot verzekering Ziekte- on Ongevallenverzekering. Individueel en Collectief. Vraagt iuliohtingun aangaande premie en coultiuco bij uitkceriog bg den beer AdJ. Inspecteur. Bijaard Weduwnaar, R K., t.k. bemid deld wenacht io kennis te komen met netie weduwe of JofTrouw van middelb. Icetiijd, om oa genoegzame krooistnaking een lluwolgk aan togaao. GtbeimbouJiDg verz- ebt eo versekefd. K\ br liel*t mot portret, bnrean .Do Nieuwe Courant*, Alkmaar, onder No.94 "Wegens het uitblijven van den aanvoer van erondstof- fen kan NA Zondag; 3 7 Gebr. DROS. dezer peen pas worden ver strekt.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5