Cjroen "Zwartxjexeh in het hartL, atuur voor iedereen logan 100-jarig SBB Texelpop gesplitst in twee feestjes X Voorjaar sneller dan hardlopers N Gutker opende expositie EcoMare Stralende halve marathon De Waal VAKANTIEKRANT •mm zvenementen SBB-jubileum Bescherming weidevogels Drankrijder Dorpscommissie Den Hoorn bijeen Protest tegen smelten ambtsketen Kwestie slagerij lepe de Boer in beslissend stadium VERDER IN DIT vimmer Excelsior maakt reis om de wereld 2 l de Kroniek 2 •fr Koger ondernemers hard aan het werk 5 •♦Vriendenkring levert presentatie van niveau 7 Vertrekkend ENW-man nog boordevol energie 9 TEXELSE^COURANT Verschijnt op vrijdag 2 april a.s. Een spéciale editie van de Texelse Courant vol met: 'voorjaarskriebelsfietsen, tuinieren, lammetjes, vootjaars/vakantieagenda, etc. Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m vrijdag 19 maart a.s. bij dé advertentieafdeling aan de Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg telefoon 362600, fax 314111. 'T* -•>.* CSyj jERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11365 DINSDAG 16 MAART 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Ipmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG loNNEMENTSPRIJS f58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20. fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Ruud Nooij, tel. 31 50 34 of 06-22 14 0276 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0275) bnomische overwegingen spelen een te grote rol in het ruim- ilijk beleid in Nederland. Daardoor wordt te achteloos omge- irongen met natuurgebieden. Omdat de waarde daarvan peilijk in geld is uit te drukken moet groen (natuur) vaak 'ken voor rood (bebouwing). 'Dat is flirten met onleefbaar- I', zei vrijdagmiddag regiohoofd Martin Kuipers van Staats- sbeheer in EcoMare bij de opening van de expositie 'Staats- sbeheer 100 jaar natuur voor iedereen'. iters zei dan ook grote bedenkin- te hebben tegen de 'tweede idstad' die zich begint te vormen jen Alkmaar, Heerhugowaard, luizen en Hoorn met versnip- ig van de natuur als gevolg, erl voorbeeld van hoogwaardige |ur zijn de actieve veenmos- leden in Nederland Als die ver- iperd worden of verdwijnen gaat ieel verloren: door één hectare nde veenweide wordt meer C02 jgelegd dan door 22 hectare bos in het is dus van enorme betekenis jn de zuivering van de atmosfeer. Cuipers. die een sprookje van 3omans voor dit doel had aange tast, brak een lans voor professio neel, duurzaam natuurbeheer. Niet als aardigheidje voor de happy few maar voor iedereen. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan heeft Staatsbosbeheer dit tot slogan ge naakt 'Recreatief medegebruik' rordt door Staatsbosbeheer dan ook Kei mogelijk nagestreefd met als ■drachtgever' de hele gemeen- hap en niet alleen aangesloten Afsluiting expositie werd geopend door b Gutker, zijn laatste officiële I als waarnemend burgemeester Texel. Hij kende het werk van Isbosbeheer van nabij. 'Ik woon e boswachterij Schoorl en ik in de boswachterij Texel'. Wat exelse situatie betreft had hij lezien van de expositie in toMare wordt het 100-jarig be- ian van Staatsbosbeheer op utel ook met andere evene anten gevierd. Op 5 april is er n Doe- en Kijkdag voor jong en d: een avontuurlijke fietsroute erl langs natuur en spannende tiviteiten. Vooral in De Dennen veei te doen. zoals kmder- iater. boogschieten, terrein- ■tsen, wandklimmen, schapen- jjven en informatiemarkt. tsroutes zijn verkrijgbaar bij VVV •rder kan vanaf half april ge- ik worden gemaakt van spe- ie wandelroutes vanuit nMare. Langs de routes staan fkdozen die inzicht geven in irleden, heden en toekomst. De 'fes vergen een wandeling in ongeveer een uur en er hoort m kleurenfolder (kosten f1,-) uitleg over de omgeving bij 17 juli vindt het muziek water Texel plaats en tussen luli en 1 augustus treedt het inatics-theater op in het Para 's. ik het excursieprogramma van aatsbosbeheer staat in het ten van het eeuwfeest. Excur- is in de Slufter. De Geul, de 'y. de Westerduinen, het imbos en het duinpark worden kens in de agenda van de 'xelse Courant en de Vakantie- anf aangekondigd. Kfogelwerkgroep Texel zoekt vrij- Bers die boeren willen assisteren Jtet opsporen van de legsels van ^evogels, zoals kieviten en lo's. Ervaring is niet noodzake nde Vogelwerkgroep zorgt voor tiding en begeleiding. Maandag jnaart vindt in d'Ouwe Ulo om 10 uur een startavond voor se- Fe belangstellenden plaats. In- jhgen bij Giel Witte, telefoon 395. zich in historische aspecten verdiept aan de hand van de lokale publici teit die er was bij het 50-jarig bestaan van Staatsbosbeheer De aanwezig heid van goed beheerde natuurgebie den is vooral op het van toerisme afhankelijke Texel enorm belangrijk. Een goede verhouding tussen natuurbeheerders en andere maat schappelijke sectoren is dan ook een 'must'. Gutker vond daarom het veelbesproken convenant 'een van de beste dingen die Texel heeft' Druk De opening van de expositie werd bijgewoond door opvallend veel ge nodigden: gemeenteraadsleden, medewerkers en oud-medewerkers van Staatsbosbeheer, vertegen woordigers van waterschap en Hoogheemraadschap, Rijkswater staat, Natuurmonumenten, Stichting Texels Museum, VVV, Werkgroep Landschapszorg en anderen die di rect of indirect met het werk van Staatsbosbeheer te maken hebben. Vrijdag werd 'Texel' gepresenteerd. SBB-regiohoofd Martin Kuipers overhandigde een exemplaar aan burgemeester Gutker. (Foto Horry de Graaf) Het Stiptfeest waarop vrijdag en zaterdag acht Texelse pop formaties voor het voetlicht tre den, krijgt een vervolg. De orga niserende Stichting Popmuziek Texel heeft besloten in het week end van 9 en 10 april een tweede editie te houden met acht andere Texelse bands. Beide festivals in Question Plaza beginnen om 22.00 uur, de entree is gratis. Met de twee edities hoopt Stipt de juiste formule te hebben gevonden om het traditionele Texelpop voort te zetten. De belangstelling was de voorgaande jaren zodanig groot dat het omvangrijke Lindeboom-com plex te weinig ruimte bood om ieder een binnen te laten. Met meer sprei ding, waarbij alleen op het podium in Question Plaza wordt gespeeld, ver wacht Stipt dat de belangstelling meer aansluit bij de beschikbare ruimte. Voor de editie op 9 en 10 april zijn de eerste contacten met Texelse bands gelegd. Op zaterdag 10 juli wordt buiten op het terrein van Molenkoog de grote editie van Texelpop gehouden. Jeugd Om jeugdige bands meer podium ervaring te bieden werkt Stipt in sa menwerking met het jeugd- en jon gerenwerk aan de voorbereidingen voor een muziekcafé vanuit jongerencafé Time Out, dat wellicht ook op Radio Texel wordt uitgezon den. Om voeling met de jongere generatie muzikanten te houden is Marco Eelman, de nieuwe drummer van Bonanza, onlangs toegetreden tot het Stipt-bestuur. Daarnaast be trekt de stichting zoveel mogelijk jongeren bij de organisatie van fes tivals. Rappers Het Stiptfeest wordt vrijdagavond geopend door de Hollandstalige for matie OPK met twee rappers en een DJ. Net als de andere bands spelen ze een uur. Om 23.15 uur worden ze afgelost door de skagroep De Titbits, die een verrassing in petto hebben. Vanaf 0 30 uur is er Nederlands talige blues en rock te horen van Jugbross, met naast Ewout Adriaans rockveteraan Frits Bonne en met achtergrondzang van Han nes van Angeren. Van Beurden be sluit de avond met stevige rock en soul. De zaterdagavond is gereserveerd voor Vazen Vier. bestaand uit drie verpleegkundigen, een schipper en een kraanmachinist. De tweede act is Spoiler (voorheen Supergroover), met 'scheurende rock'. Een energiek optreden wordt verwacht van Deluge. die in '97 landelijke bekendheid ver wierf tijdens de Grote Prijs van Ne derland. Toeschouwers op de eerste rij staan er op eigen risico. Het slot akkoord wordt gegeven door Bonanza. De presentatie is in han den van Gerard Schrama. De expositie, die is ontworpen en ingericht door Erik van der Spek, Sietske Dijksen en Mieke Busch, blijft in stand tot en met de herfst vakantie. Er wordt vooral een beeld gegeven van achtergrond en ontwik kelingen van Staatsbosbeheer op Texel. Dat gebeurt met kaarten, ge schriften, (oude) foto's, schilderijen, opgezette dieren en een video presentatie. Oude kaart Onder andere is de onlangs opgedo ken enorme kaart te zien van de hele westelijke kuststrook van Texel die een beeld geeft van de situatie van vóór de bosaanplant. Verder enkele reproducties van duinschilderije'n, gemaakt door Piet van Boxtel die als dienstweigeraar in 1930 op Texel te werk werd gesteld. Twee vege- tatiekaarten geven de diverse plant engemeenschappen in de Texelse duinen aan, zoals kweldervegata- ties, duinroosjesstruwelen en 'kruip- wilgrijke duinvalleischraallanden'(l). Ook de reservaten buiten de duinen krijgen aandacht in woord en beeld, zoals het Hogeberggebied, rot- ganzenreservaat Zeeburg en De Rogsloot. Een zes meter breed schil derij van een duinpias met flora en fauna (gemaakt in 1984 door Johan Reydon) vormt een fraai decor. Lees verder pagina 7 Eddy Zegers en Pieter Jan Kooger. deelnemers aan de halve marathon van De Waal. passeren het bruggetje van het Waalenburger dijkje. (Foto Gerard Tmmerman) Bij veel edities van de halve marathon van De Waal was het weer bij het ongure af, maar zaterdag had het van enkele fanatieke deelnemers wel wat koeler mogen zijn. Door de plotselinge weer- somslag waren hun sportieve lichamen nog niet gewend aan de milde temperatuur. Toptijden werden niet gelopen, maar dat maakte het rondje bij Texelse kleinste dorp er niet minder plezierig om. Een kleine honderd Texelaars liepen zich kort na de middag warm voor de Halve Marathon. Voor de plaat selijke lopers is de 21,1 kilometer of de helft van deze afstand een jaar lijks weerzien waarvoor flink wordt getraind. Goede bekenden zijn ook de 25 liefhebbers uit Noordwijk en omstreken. Hun club, de Noordwijkse Strandlopers, komt al voor het derde jaar voor het evene ment naar het eiland. 'We zijn vrijdagavond al gekomen, want we combineren het lopen met gezellig heid.' Dat het stapavondje dat de lief hebbers aan hun eilandbezoek kop pelden nadelig voor de eindtijd zou kunnen zijn, werd op de koop toege nomen. 'We zijn immers recreanten Met nog een handvol lopers uit an dere windstreken, bleef het aantal deelnemers steken op 130, zo'n vijf tig minder dan in het topjaar van 1998. Aan het weer, het fraaie par cours en de strakke organisatie door Atletiekvereniging Texel kon het met liggen. En dus werden concurrentie door andere wedstrijden en het turn- kampioenschap als oorzaak aange wezen. Favoriet Zo gebeurde het dat favoriet Lutz Lohse weinig echte concurrentie te duchten had en kon hij in soepele stijl snel na het startschot aan het Hogereind een voorsprong opbou wen Genietend van het schilderach tige landschap legde hij de twee ron- Een 46-jarige automobilist uit Den Burg is zaterdag omstreeks 21.30 uur aangehouden op de Rozendijk, omdat hij onder invloed van alcohol zijn auto bestuurde. De man kreeg een rijverbod van enkele uren. In dorpshuis De Waldhoorn begint donderdag om 20.00 uur een open bare vergadering van de dorps commissie van Den Hoorn. Het be stuur presenteert de jaarstukken en doet daarnaast verslag van de stand van zaken rond de verbouwing van het dorpshuis en de speeltoestellen in het dorp Andersom kunnen de toehoorders hun mening kwijt over het functioneren van het bestuur. Na de pauze is het woord aan de feest commissie, die met haar plannen voor de viering van het jaar 2000 komt den af in 1.13.57 Dat was binnen dit deelnemersveld een aardige tijd, maar zelf was hij er niet helemaal tevreden over. 'Ik ben langzaam aan het minderen. Ik train nog vier dagen in de week en sta op het punt dat naar drie af te bouwen De Historische Vereniging Texel heeft in een brief aan b&w en de raad het dringende verzoek gedaan de suggestie van burgemeester Gutker op te volgen en de oude ambtsketen mét penning te schenken aan de vereniging, zodat dit erfstuk tot in lengte van jaren regelmatig tentoon gesteld kan worden. De motivering is dat de ambtsketen, welke 150 jaar de schouders van de opeenvol gende Texelse burgemeesters sierde, van zeer belangrijke histori sche waarde is. De Historische Ver eniging is geschokt door het voorne men van de raad de afgedankte ambtsketen om te smelten 'De be grippen mooi en lelijk zijn relatief en hebben met de historische waarde van het stuk niets van doen Wij pro testeren met klem tegen de vernie tiging van dit waardevolle historische object', aldus de Historische Vere niging in hun brief aan de raad. De ander lopers konden echter nog een puntje aan zijn prestatie zuigen. Bijna twee minuten achter hem stapte Simon Mills uit Noordwijk over de finish. Tweede Texelaar was Robert Bakker uit De Koog (1,24.20). gevolgd door Rien Brouwer in 1 25.22. Respectabel was de tijd (1.30.11) van veteraan Albert Hoven, die zich voornam het vochtverlies nog die zelfde avond te compenseren met bier. Respectabel Bij de dames waren Lidia Verweij en Corrie de Jager, beiden in een tijd van 1 45 08 de snelste Texelaars Respectabel was de prestatie van veteraan Andri Binsbergen. De 66- De afloop rond de 'kwestie' lepe de Boer is aanstaande. Als alles goed gaat, wordt vandaag de laatste hand gelegd aan een compromisakkoord tussen de slager en de bezwaar makers tegen een nieuwe zaak met (of zonder) horeca-activiteiten aan de Nikadel, Maar of beide partijen daar ook daadwerkelijk hun handtekening onder zetten, moet worden afge wacht Tot het zover is willen de betrokkenen geen commentaar ge ven. Dat geldt ook voor de gemeente 'We hopen dat ze er met z'n allen uitko men. Zolang dat niet het geval is. onthouden wij ons van commentaar. Dat lijkt ons handiger, willen we de besprekingen niet in de weg zitten', vertelt een woordvoerder jarige Texelaar, nog maar nauwelijks hersteld van een blessure, legde de 10,6 kilometer af in 52.49 min. De doorgewinterde loper verhaalde na afloop hoe hij vijftig jaar geleden al rondjes draafde op de Hogeberg. Snelste Texelaar op de 10,6 km was Jan Dankers (40 43). Beste dame op de 10,6 kilometer was Mirjan Arken bout, die in 53 06 over de streep kwam Bij de jongens tot en met elf jaar troefde Michael Noorlander op de 1,2 km zijn leeftijdgenootjes af in een tijd van 4.47. Dave Pastoor werd tweede (4.54) en Olaf van der Vis derde (4 59). Bij de meisjes ging de winst op deze afstand naar Priscilla Noorlander (5.04). Ramon Noorlander finishte op de 2,5 km als snelste in 10 03 terwijl het team van de Road Runners in 20.33 met de eer mocht strijken. (Advertentie) ifrtiM ^mtrLrJiidi It bft kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Tèxelse Courant folders van. NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) 1 Vs-vV'

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1