Plezier voorop bij bescheiden Excelsior de Kroniek 119 Ongekookte melk, een moordaanslag Durper acteurs gaan voor Jackpot Strenders maken muzikale wereldreis Mond- en Klanwzscr. een behoorlijk ingevuld beurtvaartadres Aanbesteding. Waarschuwing Agenda Hachée vlees Pepersteaks TEXELSE^? COURANT dat de koelen van J. JONK volkomen genezen zUn. melkzaak heb overgedaan aan mijn zoon Albert. N.V. Tezels Eigen Stoomboot - Onderneming. Vereeniging Ned. Akkersbouwers Keuring te velde. telefoon lo 16 per 100 gram-U9' per 100 gram -3^ Jeugdtoneelgroep SVC in musical Klassiek café in Question Plaza Playbackshow in Den Hoorn Kabelnet zoek aansluiting bij digitaal piatfonl DINSDAG 16 MAART 1999 De majorettes van Excelsior, met op de achtergrond het fanfare-orkest. Bezoekers van de winteruitvoering van muziekvereniging Excelsior maakten zaterdagavond een reis om de wereld. De majorettes, de drumband en het fanfare in De Bijenkorf namen de toeschouwers op hun muzikale trip mee naar Beieren. Hongarije en Spanje. De Stren der muzikanten schotelden het publiek een aansprekend re pertoire voor en lieten zich niet verleiden tot al te zware stukken. Een leuke muzikale avond, voor de spelers zelf en vooral voor het pu bliek. Met dat doel voor ogen was de keuze gevallen op een aanspre kend, maar niet al te hoogdravend repertoire. De geschiedenis van de 91-jarige vereniging leert dat daar over binnen Excelsior in het verleden wel eens anders is gedacht Van het stellen van een al te hoge uitdaging is men in Oosterend echter al lang teruggekomen. Want een orkest dat uit zo'n vijftig muzikanten bestaat, is zo sterk als de zwakste schakel. Een gemeleerd gezelschap als Excelsior, waar tussen een verg rijzend 'boveneind' en een jong 'ondereind' de middencategorie in de minderheid is. is zich dat bewust. Een deel van de gelouterde musici zou best een stapje hoger willen, maar dirigente Betty Bakker, zelf opgegroeid in het fanfare, kent haar pappenheimers. De beleving van het musiceren gaat boven het scoren van zoveel mogelijk punten. Plezier Aldus werd een programma samen gesteld dat de 'gemiddelde toe schouwer' de hele avond op de stoel hield en dat door de muzikanten zichtbaar met plezier werd gebracht. Kritische luisteraars, onder wie col lega-muzikanten van andere fanfa res die uit belangstelling en uit soli dariteit naar Excelsior kwamen, konden er wellicht geen echt hoog tepunt in ontdekken, maar ook voor hen was de vlot gebrachte uitvoering (Foto Gerard Timmerman) allerminst een straf. Traditioneel kent de uitvoering voor de pauze een iets luchtiger niveau. Fanfare, drumband en majorettes en minirettes wisselden elkaar af of pre senteerden zichzelf gezamenlijk. Het resultaat was een bijzonder speels uurtje met vrolijke marsmu ziek, zwierige jachtmuziek en her kenbare shanty's Paradepaardjes De kleinste paradepaardjes verzorg den in witte pak|es een aandoenlijk intermezzo, de blauw geüniformeerde majoretten balans eerden hun stokken vol enthou siasme Deze presentatie zou beter tot z'n recht zijn gekomen als bij het ombouwen van de sportzaal tot con certzaal ook voor dit onderdeel een. verhoogd podium was gebouwd. Toeschouwers achterin zagen nu niet veel meer dan een zwaaiende stok en wat veren. Het kan instructrices Mariska Betsema. Christina Beuving en Daniêlle Beu- ving met worden verweten dat de Burgemeester Buysing Damsté wees per advertentie in de Texelsche Courant van zaterdag 6 maart 1920 op het gevaar van het gebruik van ongekookte melk in verband met het heersen van mond- en klauwzeer 'Verbruik van rauwe melk kan voor de ge zondheid zeer nadeelige gevolgen hebben'. Een niet onterechte waarschuwing, want slechts een week later komt uit Oosterend het bericht binnen dat 'hier bij een kind tongblaar (is) geconstateerd.' Maar er zijn ook andere proble men die de aandacht vragen. 'Men vreest zeer dat de droogleg ging van de Zuiderzee groot na deel zal brengen aan de Waddenzeevisschers, daar het uitstroomende zoete water de mosselen en oesters zal dooden en de banken met totalen onder gang zal bedreigen. Zoo zal zelfs niet bij benadering gezegd kunnen worden, hoeveel achteruitgang de visscherij wel zal kunnen hebben Plaatselijke ongevallen vallen vrij wel in het niet tussen de bericht geving over de woelingen in Eu ropa - waar de rust nog lang met was weergekeerd. Dinsdagmor gen geraakte in een onbewaakt oogenblik de welbekende vuilnis kar van onzen gemeentereiniger onderstboven in de sloot voor de huize Sonnevanck aan den Waal- derweg Het lokale nieuws sloot dikwijls aan op de internationale verwikke lingen Zo vertrok een aantal Duitse kinderen, een tijdlang in gastgezinnen op het eiland onder gebracht, op maandagmiddag 15 maart weer naar huis. Althans, dat was de bedoeling. 'De omstandig heden hebben aan de kinderen terugkeer in het vaderland belet, de woelingen die sedert Zaterdag j.l. Duitschland beroeren, maak ten de reis naar huis ondoenlijk. Dinsdag keerden ze in onze ge meente weer. Het arme Duitsche volk wordt wel zwaar bezocht.' Het internationale nieuws wijkt ook voor 'Een ontzettende misdaad'. 'Een moordaanslag is gepleegd op den heer D. Kikkert en echtgenoote, die zich voor eenige jaren, van onze gemeente, op een boerderij nabij Teuge (Gelderland) vestigden. Dinsdagavond bracht een zekere Piet Schepper, een jongen van 17 jarigen leeftijd, een bezoek bij de vrouw van den landbouwer D Kikkert, die een eenzame boerderij aan den Deventerweg nabij Teuge be woont. De jongen vroeg eieren te koop, waarop de vrouw deze in de achterkamer wilde gaan halen. Toen zij voor de kast bukte om de eieren er uit te halen, schoot de jongen haar met een revolver in het achterhoofd. De vrouw was terstond dood.' Na de moord door zocht de dader het huis, maar werd daarbij gestoord door de komst van de boer. Een worste ling volgde, tijdens welke de jon gen nog vier schoten loste. 'Door dat bloed Kikkerts gezicht bedekte, kon hij de jongen met de baas met het gevolg dat deze wist te ontkomen De gewaarschuwde politie en marechausse wist de dader 's avonds om elf uur van zijn bed te lichten. 'Hij bekende volledig. Hij wilde geld stelen om naar Amerika te gaan Tussendoor bouwt het eiland aan de toekomst. De aanbesteding 'voor het bouwen van een vischafslag aan de haven te Oudeschild' kende twee inschrijvers: 'M. Blom Jz. uit Oudeschild, ƒ5777,en Gebr. Timmer uit Oosterend ƒ5690, De gunning is aangehouden.' Ond«rgeteekende, 1. W. Rooloff», rfjk» TeMrta «lbier, re-klurt dat hem heden om ondersoek ia gebleken, J. W. BOËLOFFS Texel, 23 Meert 1920. Aan rrnjoe klantou geef ik biermede leoDts, dat ik mijne Oudesobild, 15 Maart 1920, A BACKER Jzn. Aao Tczeoilers woidt nogmaals b> richt dat bij 4LLK zendingen, ij bovenge- noemden dienst ton vir»oe<' aarg< boden moet z()o gevoegd. De Directeur. Afd. TEXEL. Keuringsgeld f3,50 per H.A. Bfl G0BD- keorlng nog f 3,60. Geeft Uw gewassen voor de keuring cp tan den Heer K. DRUIF te de Waal. üet bestuur, Onderzeteekende cal trachten te besteden a Het sloopen van het gebouw de kolfbaan tc Oen Burg. b. Hét sloepen van een woon huis op de hofstede Gent in Eijerhind. c. Hfet verbouwen van een Schuur op die hofstede Gent: AanbeaUdiog op Ziterdftf 8 A pril 1930 'savouds 7 uur id cafe U*n Borg. Aan wijting i. Donderdag op nader te bepnlen oren. Bestek en likening a 50 csr.t p r «tel verkrijgbaar by den bestedor U. FLENS te Den Burg op Texel. De ondergetcekende bericht hier mede dat aan zijn adres blijft K. KIND. Vracht en Passagiersrijder. Beleefd aanbevelend. H°t is 'en strpnjrste verboden eieren te zoeken of overpaden te maken m p* r eel 9o eo perceel 10 eo Ort Ni«-uwc.iand toet de Alloo. Allo staatsduinen en i; nt- gronden. De pachter H. KOORN Hz, Everstekoog. groep wat aan de kleine kant is. Enige versterking zou bijzonder wel kom zijn. Drumband De ritmische bijdrage van de drum band onder leiding van Henk Beijert lag goed in het gehoor Voor het eerst maakte Excelsior gebruik van draag bare xylofoons (lyra's), wat temidden van de trommels en pauken een verfrissend geluid gaf Prominent aanwezig waren ook de ratelende woodblocks (houtblokken) De drum band bracht 'Come to Scotland', een rustige Schotse mars, tot een goed einde Probleem bij de trommelaars is de bezetting. De groep zit drin gend om versterking verlegen. Dat het podium na de pauze alleen voor het fanfare was gereserveerd, betekende allerminst een saaie hervatting. Zodra het orkest de tonen inzette van het vrolijke 'Budapest impressions', dat boordevol volume- en tempowisselingen zit, kwam de zaal op temperatuur. De uitvoering van de vier gevarieerde delen waarin componist Ronald Kernen zijn mu zikale interpretatie over Hongarije had geschreven, verdient een pluim. Een heel ander gevoel had Jacob de Haan toen hij vertoefde in Zwitser land. 'Yellow Mountain' kent een veel trager temp. De Beierse polka waarin Lem Eveleens en Janny Witte op bugel soleerden verleidde slag werkers Dirk van Tatenhove en Nel Schreur tot een dansje Excelsior besloot de avond met het gepassio neerde 'Castles in Spain', compleet met castanjettes. De presentaties als geheel gezien was prima, al kostte het sommige secties binnen het orkest, die blijk baar worstelden met de concentra tie, wel eens moeite om volledig synchroon te blazen, waardoor de overtuiging in sommige gedeelten ontbrak. Jubilarissen Eremetaal was weggelegd voor drie Excelsiorleden, die een kwart eeuw bij de vereniging musiceerden. Tineke Jongejan begon haar carriere op de hoorn en ontpopte zich op de tweede rij later als een echte bugelspeelster. 'Een hele trouwe muzikante', prees voorzitter Marijcke Snijders. Martin Keijser. die op cornetto leermeester Piet Bakker een kwart eeuw geleden bijkans Dinsdag 16 maart De raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie komt om 19.30 uur bijeen in het gemeente huis. Om 20 00 uur heeft de Historische Vereniging een bibliotheekavond in 'Tusse de banke In Cinema Texel draait om 20 00 uur You've got Mail en om 20.30 uur Elizabeth. Woensdag 17 maart De overkoepeling van de Texelse vrouwenorganisaties organi seert een koffieochtend in de serre van hotel De Lindeboom in Den Burg. Gasten zijn Mieke Riet veld en enkele van haar buiten landse leerlingen. Zij zullen iets vertellen over hun land van her komst en hun ervaringen met de Nederlandse taallessen. Aanvang 9 30 uur. De toegang is gratis. In het Gemini Ziekenhuis in Den Helder wordt tussen 13.30 en 15.30 uur een lotgenoten- contactmiddag' gehouden voor mensen die als patiënt of als be trokkene te maken hebben gehad met een hersenbloeding of infarct. De vierde en laatste 'Jungle Day' in zwemparadijs Calluna. Van 14.00 tot 17.00 uur, entree vijf gulden. De raadscommissie Welzijn houdt om 19.30 uur een openbare vergadering. In Cinema Texel draait om 15.00 uur Een Luizenleven (Nederlands gesproken), om 20.00 uur You've got Mail en om 20.30 uur Elizabeth. Donderdag 18 maart Het Overlegorgaan van het Natio naal Park in oprichting van de Duinen van Texel houdt vanaf 13.15 uur een openbare vergade ring in het gemeentehuis. In 'De Witte Engel', Binnenburg 15 in Den Burg begint om 13.30 uur een cursus 'servetten- poppen maken'. Kosten 10,- excl materiaal. Om 14 00 uur gaat de SBB-ex- cursie door De Geul van start. Deelname kost 7,50, opgave en inlichtingen bij EcoMare. tel. 317741. Om 19 30 uur houdt de raads commissie Financiën, Werken en Milieu een openbare vergade ring, In dorpshuis De Waldhoorn begint om 20.00 uur een openbare bij eenkomst van de dorps commissie van Den Hoorn. Na de pauze presenteert de feestcommissie har plannen voor de viering van het jaar 2000. In Tusse de banke aan de Groeneplaats begint om 20.00 uur een ruilbeurs Bert de Vries houdt in EcoMare een lezing over de geologie van het Waddengebied Aanvang 20.00 uur, toegang ƒ5,-. Om 20 30 uur begint in Question Plaza een klassiek café; het pianotrio van Nynke Poelsl speelt werken van o a. Haydn en Fauré. voorporgramma wordt verzog door de Texelse musici Gerti Smeenk en Jan Beijert. De t| gang is gratis. In Cinema Texel draait om 211 uur You've got Mail Vrijdag 19 maart In Question Plaza begint 22.00 uur het tweedaagse Stij> feest. Er zijn optredens OPK, de Titbits, Jugbros en y[ Beurden. Entree gratis. In Cinema Texel draait om 211 uur You've got Mail en om 2i| uur Rush hour. teso Veerdienst Teso brengt vrijt vanaf 9.35 uur vanaf Texel eni 10 05 uur vanuit Den Helder i extra boot in de vaart De halfui diensten duren tot 15.35 uur va Texel en 16 05 uur vanuit D Helder. De afvaart van 13.35; is alleen bestemd voor het v voer van gevaarlijke stoffen. Ti venvacht geen wachttijden. Hoogwater te Oudeschi^1 Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 16 17 18 19 20 21 22 23 8.35 8.26 9.15 10 05 10.45 10.50 en en en en en en en 21 OOI 20.40 J 21.251 22 04 J 22.441 23.151 11.ooi 11.301 0.06 Aan het strand is het ongeveer een eerder hoogwater De zon lu 22 maarl op om 06 38 uur en onder om 18.54 uur 17 maarl ni& maan, 18 maarl spnngtij. grijze haren bezorgde, stapte al snel over op bas. Hij ontpopte zich tot een fundament van de vereniging. 'Een man van weinig woorden, maar veel daden.' Simon van Tatenhove hanteert al 25 jaar de trommel en manifesteerde zich als een duizend poot. Gerard Timmerman (advertentie) Geldig t/m zaterdag 20 maart 1999. De drumband van Excelsior. De kostuums zijn nog niet aange meten en het decor is nog niet klaar, maar toch ontvouwt zich in de gymzaal van het Eierlandsche Huis al een echt rollenspel. 19 jonge toneelspelertjes uit De Cocksdorp en Eierland repeteren zich elke vrijdagmiddag suf voor de musical 'Jackpot' die ze zater dag 27 maart om 19,00 uur in het EH en zondag 4 april (eerste paas dag) om 15.30 uur in De Kieken dief opvoeren. Toneel leeft, ook op het noordelijk deel van Texel. Dat bleek toen een groepje Durpers het Initiatief nam om de jeugd enthousiast te maken voor het acteren. Aan belangstelling was geen gebrek. Een oproep in dorps krant 'Achter de Rugediek' leverde meer dan genoeg respons op om van start te gaan. Onder leiding van toneelrotten als Gerard Monen en Gerhard Smeenk, eindredactrice Wilma Laan en Mieke van der Bent neemt de jeugd toneelgroep van SVC vanaf begin januari wekelijks de rollen door. Het gezelschap varieert in leeftijd van 7 tot 12 jaar Lyanne Hooijschuur, die gezegend is met veel zangtalent, neemt haar hoofdrol uiterst serieus. Ze soleert geconcentreerd, terwijl het koor op de achtergrond meezingt. De musical die geschreven is door Nico Ralkin bestaat uit zes liedjes, waarin voor alle spelertjes wel een rol is weggelegd. De betrokkenheid bij de toneelgroep en de inzet van de acteurs-in-spé' is groot. Het plezier straalt van de re petities af en het club-gevoel is voel baar aanwezig bij de spelers, die uit eigen wil 'auditie' hebben gedaan.' Van enige schroom is geen sprake, ook niet als de TC-fotograat zich tussen hen begeeft. Twee weken vóór de uitvoering zitten ze al lekker in hun rol en de komende week be nutten ze om de nodige accenten aan te brengen en de puntjes op de i te zetten. Het stuk gaat over een oma die na een verblijf van jaren in de VS weer terug is op Texel. Ze droomt er al jaren van om weer eens koffie met appeltaart in hotel Zeezicht te gebrui ken. Als ze daar aankomt, blijkt dit te zijn afgebroken Het vervolg is een stroom van verwikkelingen. De entree is voor volwassenen ƒ5,- en voor kinderen f 2.50. In Question Plaza wordt donder dag voor de tweede keer een klas siek café gehouden, ditmaal door het pianotrio van Nynke Poelsma. Aanvang 20.30 uur, de toegang is gratis. Nynke Poelsma (piano), Christiane Belt (viool) en Romke Schram (cello) spelen gezamenlijk - en solistisch - werken van Bach, Haydn. Brahms, Fauré en Debussy. Voorafgaande aan dit concert verzorgen de Texelse musici Gerhard Smeenk (viool) en Jan Beijert (gitaar) een voor programma Na afloop wordt een bij drage gevraagd ter bestrijding van de gemaakte kosten. Het volledige programma luidt: 1J.S De feestcommissie van Den Hoorn houdt zaterdag een playbackshow voor de jeugd uit het dorp. De zaal gaat om 19 00 uur open, ouders en belangstellenden zijn natuurlijk van harte welkom. Na afloop is er disco. Bach - Partita nr. 2, BWV 826 (p solo); 2 J.S. Bach - Sonate BWV 1001 (viool solo); 3. J. H - Trio in C (viool, cello, piano), Brahms - Ballade opus 10, (piano solo); 5 G Fauré - E opus 24 (cello en piano); C. Deb - Préludes, nr. 2 en nr. 8 (pianos Ju Texelse kabelkijkers km f vanaf komend najaar toegang I gen tot een landelijk digitaal form dat allerlei digitale dier verleent. Hierdoor krijgt de een grotere keuzevrijheid in en tv- en radiozenders. Kabeltex BV maakt deel uit vat samenwerkingsverband van im exploitanten waarbij in tota^ miljoen kijkers zijn aangesloten kabelplatform kan technisch wo gekoppeld aan het Nationale net. Hiermee loopt Nederland vo| in Europa. Voor de extra diens! een zogenaamde set top-box retE Voor de Texelaars die hier me! f willen, blijft het huidige zendei- r bod te ontvangen De jeugdtoneelgroep van SVC repeteert voor oe uitvoering van ae musical jacKpot.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2