Cjrocn "ZwartsJexeh in het harL, 'Nieterboven, maar ussen de Texelaars Compromis in kwestie De Boer Jeugd Strend krijgt les in clubkantines burgemeester Geldorp bepleit betere toegankelijkheid I l dTo W'm mets Verlate ambtsketen »rstoort protocol /W/shandeling van dieren? Texel VERDER TVT,mm„r IN DIT i\ummer CD met Texelse jazz 2 Boerenkool met worst in cafetaria Tesohaven 2 de Kroniek ,/571 2 Sportpark Den Burg zuid: wordt vervolgd 3 Durper tiener vindt Indonesische moeder 5 •fr Vinke en Witte nieuwe Raas en Zoetemelk? 5 HitfarActief 9 Na 'bikkelhard' onderhandelen: Vuurzee oefenstof jeugdbrandweer -fjorsze/ Keten (2) Halve ton voor 'Texelstroom' Andere statuten bij Rode Kruis Vervolgstudie naar vergroting haven Gemeente in actie: Voorzorg tegen veteranenziekte TEXELSE^COURANT drogisterij' SEUROMASTER VRIJDAG 19 MAART 1999 GERICHT 15 Sbr I tMbhH löö^ - NH 11366 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Ipinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG BONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Ruud Nooij, tel. 31 50 34 of 06-22 14 0276 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0275) i met de Texelaars worden. Die wens uitte burgemeester ke Geldorp dinsdagmiddag bij haar installatie. Tijdens haar nnenkomst in de overvolle raadszaal kreeg de eerste vrou- elijke burgemeester van het eiland een ovationeel applaus, t protocol van de plechtigheid werd wat ontregeld doordat (ter Tromp en Niek Welboren, ontwerpers en makers van de euwe ambtsketen, deze drie kwartier te laat afleverden. 'Zo- i kan alleen op Texel', verzuchtte loco-burgemeester Daan hilling, die de nieuwe eerste burger gaandeweg de plech- heid de ambtsketen alsnog om de nek kon hangen. hadden overal rekening mee luden, maar niet hiermee', ver- ihuldigde Schilling zich. Het ;en van een ambtsketen was dan geen alledaags werk voor de (smid en de kunstenaar. Hare steit de Koningin kwam sneller dart verwacht tot een besluit, zodat hetlweetal dag en nacht had moe- tenldoorwerken om op tijd klaar te zijn. Omdat Schilling tijdens de geplande 'ang van de plechtigheid niet if vertraging een kwadier of een :ou belopen, besloot de loco-bur gemeester zich maar aan het voor genomen tijdschema te houden. Bij haar installatie mocht burgemees ter Geldorp zich verheugen in het gezelschap van oud-burgemeesters Ton Schipper en Willem van Rappard, evenals oud-waarnemer Jaap Gutker. Van de partij waren ook het voltallige college van Mep- pel en burgemeester Van Langeberg uit Schagen, namens de Kring van Burgemeesters in Noordholland. Onder de genodigden verder verte genwoordigers van de waddenregio, politie en Texelse belangengroepen. Eigenzinning 'Eigenzinnig en dynamisch', waren de eerste indrukken die burgemees ter Geldorp had opgedaan van het eiland. Toegankelijkheid was een doelstelling die de nieuwe burge meester tijdens haar inauguratierede in meerdere opzichten in de mond nam. Betreffende de gemeentelijke organisatie voelde ze zich in dat opzicht uitgedaagd. Een toeganke lijk en krachtig lokaal bestuur ver taalde ze verder als een pleidooi voor meer zeggenschap voor de ge meente ten opzichte van hogere Algemene Inspectie Dienst i) heeft naar aanleiding van ten een onderzoek ingesteld dierenmishandeling, waar in een Texelse agrariër zich zou len schuldig gemaakt. Han- le de procedure doet de dienst mededelingen, zodat geen lljkheid bestaat over de aard Ie hoeveelheid van de klach- inlïexelaar die telefonisch zijn 8 Jg deed, kreeg echter te horen fl lij niet de eerste was en dat de ia) doorgespeeld was aan justitie 9 lad de persoon geconstateerd fl ten schaap enkele dagen lang •ot in de wei had gelegen en dat dere dieren dermate vast in de I Ier stonden, dat ze zonder men- I e hulp met meer los konden O Texel in je gouden looi' Wal ben je mooi! Wat ben je mooi! Beroemd om hel 'Hogeberggebied' Wie kent daarin de Wezenputten niet? Beroemd om het schilderachtige land, De vogels, zee en het strandi Beroemd om het bos en de heide En de schapen in de groene weidei O Texel in je gouden tooi! Wat ben je mooi! Wat ben je mooi! Beroemd om de schapenboeten Waarin wij vroeger rijkdom ont moetten! Beroemd om de rijke natuur En de landbouw: gevarieerd en puur! Beroemd om de luwe tuunwallen Die de lammetjes zo goed beval len! O Texel in je gouden tooi! Wat ben je mooiWat ben je mooi! Beroemd om de moderne vissers vloot! De strakke lucht en het avond rood! Beroemd en bekend wijdverbreid, Omdat de recreant hier goed ge dijt! Beroemd om het groen-zwart- gevoel, De gastvrijheid en nog een hele boel! O Texel in je gouden tooi! Wat ben je mooi! Wat ben je mooi! Beroemd om het enge Galgelandje Cultuurhistorie, maar wel op het randje! Beroemd om de jutters en hun strijdbaarheid Bij hevige storm en museum beleid! Beroemd om de duinen en de waddenkant Goed schiep Texel, echt, met milde Hand! O Texel in je gouden tooi! Wat ben je mooi! Wat ben je mooi! Ja Burgemeester, Texel zal u wel behagen! Ja, echt, met Texel kun u het wel wagen! En weet u Texelaars wel wat dit beduidt? Wel, Texel heeft eindelijk zijn lang verwachte bruid! Rinus Kuiper overheden. Dat was koren op de molen van ceremoniemeester Schilling. Hij pleitte dinsdag voor meer ruimte voor gebiedsgericht beleid. 'Daar kunnen we soms beter mee uit de voeten.' Volgens Schilling ontbreekt het me vrouw Geldorp niet aan moed en vastberadenheid. 'Want eilanden, je hebt er altijd gedonder mee De fundamenteel dissidente mentaliteit van de bewoners moet wel met re gelmaat tot bestuurlijke bonje lei den', citeerde hij een columnist. Platteland Landbouwvertegenwoordiger Rinus Kuiper liet in zijn toespraak geen twijfel bestaan over zijn vertrouwen in de capaciteit van mevrouw Gel dorp. 'Ik hoop dat u de Texelse land bouw een warm hart zal toedragen.' Hij pleitte ervoor om 'met elkaar het convenantsoverleg te overstijgen', om de toekomst van landbouw en landschap veilig te stellen. Uit Gel dorps toespraak bleek dat ze de zorgen van Kuijper deelt. 'Aan de ontwikkeling van het platteland moet zorg en aandacht worden besteed. Voor de dorpen en buurtschappen is dat heel belangrijk.' Kuiper besloot zijn rede met een gedicht, dat elders in deze krant staat afgedrukt. Vissers gaf ze te verstaan dat ook het voortbestaan van deze sector Lees verder pagina 9 Burgemeester Joke Geldorp, met om haar hals de nieuwe ambtsketen, toont de hoed die hoort bij haar functie van hoofd van de strandvonderij. Genm Tmmerrw) Leden van de Texelse jeugd brandweer vechten zaterdag een districtswedstrijd uit tegen hun col lega's uit Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, Purmerend, Zaanstad en Beverwijk. Lokatie is het bedrijfs pand van Maarcobouw aan de Spin- baan, waar een enorme brand wordt gefingeerd, leder team telt zes men sen, die allemaal tussen de 15 en 17 jaar oud zijn. De wedstrijd duurt van 9.30 tot 15.00 uur Publiek is wel kom lenen die zich nu nog ver- kukelen en leedvermaak heb- over de verkeerde betiteling fxelers' in plaats van <elaars door onze nieuwe tgermoeder, zal het bmnen- dun door de broek lopen als Maren dat mevrouw Geldorp f taak heel erg serieus neemt binnen honderd dagen ver- 11 aid goed doorheeft hoe het I itieke en sociale leven op het 1 uden Boltje in elkaar steekt. I het nieuwe, eigentijdse bsketen 'een beetje te laat' r de installatie in de raads- arriveerde, mocht haar rlopig de pret niet drukken het door het gewicht maar als een molensteen om de gaat hangen. Bij het keyen zwaait het uitbundig an de benen heen en weer. kieken geblazen! Het oude rdigheidssymbool mag abso- niet worden versmolten, aren en koesteren als histo- relikwie. Het is belachelijk daarover gaan keten! Horszei Kinderen van de Jacob Daalder- school in Oosterend krijgen vanaf eind april tot na de zomer les in het onderkomen van IJsclub Oost en de kantine van SVO. Het schoolgebouw krijgt dan een in grijpende onderhoudsbeurt en wordt aangepast aan de eisen van deze tijd. Hiermee is een bedrag gemoeid van ƒ926.929,-, waarvoor de raadsleden gisteravond groen licht gaven. De aanbesteding was vanmorgen. De in 1938 gebouwde en in 1957 uit gebreide Jacob Daalderschool ademt de nostalgie van vroeger, maar kent ook de tekortkomingen uit die tijd. De twee klassen waarin de groepen drie tot en met acht onderwijs genieten zijn te klein en ook in andere opzich ten voldoet het gebouw niet meer. Dankzij een inpandige aanpassing krijgen de twee lokalen de gewenste afmeting, waardoor de leerkrachten meer de ruimte krijgen voor heden daagse leermethoden Op een deel van de binnenplaats komt een aan bouw, waarin ruimte is voor een cen trale hal, een personeelskamer en een vertrek voor een logopedie en medisch onderzoek. In totaal wordt het gebouw zo'n dertig procent gro ter. In het oude gedeelte worden de kozijnen vervangen en andere maat regelen getroffen In 1996, toen de eerste plannen werden gemaakt, dacht de ge meente met 848.271,- toe te kun nen, maar door de inflatie is dat be drag gegroeid met 78.658,-. be leuga van de Jacob Daalderschool pauzeert onder toeziend oog van concierge Bep Vonk Zodra de verbouwing van de school In april begint, verhuizen de lessen naar de kantines van IJsclub Oosl en SV Posterend iFvKOoramrnnmi„j lepe de Boer en de bezwaar makers hebben een akkoord be reikt. Frits Langeveld en de ande ren zien van hun bezwaren af, grof weg onder voorwaarde dat slager géén warme maaltijden mag verko pen. De bezwaar- en beroeps- schriftencommissie van de ge meente heeft zich gisteren gebogen over de kwestie en heeft geconcludeerd dat het bezwaar tegen de horeca-activiteiten 'ge grond' is. De overeenkomst maakt de weg vrij om de bouwstop op te heffen. De commissie waarin vertegenwoor digers van de verschillende raads fracties zich over de bezwaren tegen de horeca én de detailhandel bogen, vergaderde gistermiddag in besloten heid in het raadhuis. Toen bleek dat de partijen akkoord waren, hoefden vele vragen niet meer te worden De aankoop en restauratie van het loodsvaartuig Texelstroom door de stichting die zich hiervoor in zet lijkt een kwestie van tijd. Donderdagavond gingen de raadsfracties unaniem akkoord met het verstrekken van een sub sidie van ƒ50.000,- voor dit doel. Initiatiefnemer Peter Lock maakte bekend dat van de benodigde drie ton al bijna de helft is toegezegd. Mocht het met de rest niet lukken, dan is de Rabobank bereid voor het resterende deel een lening te ver strekken onder wel zéér aantrekke lijke voorwaarden. Twijfels bij raads leden over de exploitatie, de zeewaardigheid en concurrentie vervalsing wist Lock in de vergade ring weg te nemen. Het schip zal volgens de Oudeschilder door z'n promotionele waarde juist méér men sen naar het eiland lokken dan het kan vervoeren. 'Daarvan profiteren ook de andere rondvaartbedrijven.' Omdat de huidige organisatie van het Rode Kruis onwerkbaar is, beslis sen de leden woensdag om 20.00 uur in het gebouw aan de Jonker straat over een statutenwijziging Hierdoor krijgt de stichting een an dere structuur, waardoor een slag vaardige en moderne organisatie ontstaat. gesteld De voorgeschiedenis van de kwestie riep wél de nodige vragen op. Door het akkoord kan de com missie weinig anders dan b en w adviseren het bezwaar tegen de de tailhandel in te trekken, zodat de bouwstop kan worden opgeheven. Om b en w tot spoed te manen heb ben de bezwaarmakers als voor waarde gesteld dat het college er vóór 1 april een besluit over moet nemen Bikkelhard Het akkoord tussen De Boer en de bezwaarmakers is een compromis geworden waarover volgens Lange veld 'bikkelhard' is onderhandeld. Dat leidde tot een akkoord dat vol gens de bezwaarmaker 'juridisch niet waterdicht' is. 'lepe wil de over eenkomst onder geen beding verdui delijken Hoe deze vastberaden op stelling wordt veroorzaakt, is mij niet duidelijk.' De bepaling 'geen verkoop van warme maaltijden' biedt volgens Langeveld in beperkte schaal ontsnappingsmogelijkheden. 'Ook zijn de sancties niet zó zwaar, dat Er komt een vervolgstudie naar de aanpassing van de haven in Oudeschild, waarbij het recrea tieve deel wordt uitgebreid met het koelwaterbassin. De haalbaarheidsstudie is nodig om overheid en andere investeerders over de streep te halen om in de kosten (ƒ12 tot ƒ14 miljoen) bij te dragen. Dat de aanpassingen technisch haal baar zijn, is al gebleken uit een rap port van bureau Frederic Harris, dat in opdracht van de gemeente onder zoek deed. Nog niet beantwoord is de vraag hoe het benodigde geld bij een moet worden gebracht. Ook over de economische en maatschappe lijke gevolgen is nog aanvullende informatie nodig, evenals over (een mogelijke) relatie met het bedrijven terrein en/of de dorpskern. De verkeers- en parkeerproblemen rond de haven worden eveneens onder de loep genomen. De raadscommissie Financiën, Wer ken en Milieu is ermee akkoord dat de gemeente ƒ30.000,-, afkomstig van de zogenaamde SES-gelden, aan het onderzoek besteedt. Ook de provincie en de Grontmij delen in de kosten het onoverkomelijk zou zijn dat aan zijn oorspronkelijke bedoelingen - verkoop van warme maaltijden - vorm kan worden gegeven.' Lange veld rekent er toch op dat De Boer zich aan de afspraken zal houden. Dat de horeca-tycoon er toch mee akkoord is gegaan, komt door het besef dat verder procederen of nieuwe bouwaanvragen op een 'fi nancieel en emotioneel trieste zaak' zou uitdraaien. Ook was Langeveld bang voor onbegrip bij de Texelaars. 'Ook de rommelige situatie aan de Nikadel is niet te accepteren Beter een slechte overeenkomst, dan geen overeenkomst.' Voor zover bekend is er op Texel nog geen veteranenziekte gecon stateerd, toch viel bij 2600 bedrij ven en instellingen op Texel van daag een brief van de gemeente op de mat met adviezen ter voorko ming van besmetting. Aanleiding tot de bliksemactie, waarbij gemeentelijk personeel over uren draaide aan het kopieerapparaat, was een vraag van journaliste Louise van de Sluis, die informeerde naar preventieve maat regelen. Dat zette het college aan het denken, waarop tot de voorlich ting is besloten. In de brief staat dat de Legionella-bacterie die verant woordelijk is voor de ziekte kan groeien in stilstaand water tussen de 25 en 55 graden Celcius, maar wordt gedood bij een temperatuur van bo ven de 60 graden. Gesloten water systemen in verwarmde ruimten die langere tijd met zijn gebruikt - bij voorbeeld in vakantie-onderkomens of bij water-attracties - kunnen een besmettingsbron vormen Zelf heeft het college opdracht ge geven de gesloten watersystemen van alle gemeentelijke (sport) ac commodaties door te spoelen met alleen heet water en de desbetref fende ruimten te ventileren. Op deze wijze worden eventuele besmettin gen tegengegaan. Installatiebedrijf CVI laat weten dat bij een boilertemperatuur van mini maal 65 graden Celcius geen kans op besmetting bestaat. Deze tempe ratuur wordt aangehouden bij de moderne cv-ketels met ingebouwde boiler of een combinatie met een zonnecollector. In tegenstelling tot oudere typen zijn deze niet te beïn vloeden. (Advertentie) (jrea f» bd bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Dl EUROPESE BANDENSPECIALIST NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1