'Het is als een film san me voorbij gegaan In de voetsporen van Raas en Zoetemelk Sarah Keijser vindt Indonesische moeder terug ,DftRN HRfiL X^RK7EILf ROEPER.'. NOG 'EEN OORLAM KONT VOOR 1 DE BAKKER BY-RY BRAS (moofoj Moeilijk? Welnee! Een behouden vaart Texelse wielrenners hogerop Maaltijd en sjoelen in Den Hoorn Voetbalprogramma Goede prestaties Texelse golfers bij NK scholieren Volleybal TEXELSE^ C0URAN- HOPMAN SCMRÜF MOOR DOT WE VERTREkKcN 'ETER GOOI LO Dit TROSSENr BELOOFD maar van die vage antwoorden Mis schien, misschien We kochten er telkens wat, om maar een praatje te kunnen maken. Pakje sigaretten voor de chauffeur, bananen om ter plaatse op te kunnen eten. En maar volhouden, geduld hebben. Je tact bewaren. Aanpappen tot je er bij neer valt Uiteindelijk resulteerde één en ander erin dat we een telefoonnum mer kregen van iemand die er meer van wist, zo werd verteld. Toen we dat nummer draaiden en de zaak uitlegden, werd de hoorn op de haak gegooid. Ontmoedigd gingen we te rug naar het winkeltje, om de vrou wen daar te vragen of ze misschien voor ons wilden bellen. Muhadi was zich intussen heel betrokken gaan voelen en haalde alles uit de kast om me te helpen. Hij trok het als het ware op zijn eer om te zorgen dat Sarah's moeder gevonden zou wor den. Nadat de vrouwen beloofd had den te zullen bellen, reed Muhadi me terug naar het hotel. De tweede dag was verstreken, met als enig resul taat een telefoonnummer.' Stroomversnelling Vastbesloten om de onderste steen boven te halen, was de eerste gang van Jan Keijser en Muhadi de dag daarop naar het winkeltje naast het oorspronkelijke adres. 'Daar aange komen hoorden we van de vrouwen dat ze wilden helpen met zoeken en dat ze bereid waren mee te gaan In de taxi. Nadat ze waren ingestapt hoorden we opeens dat we op weg gingen naar Sarah's zuster Ik heb onmiddellijk het hotel gebeld om te vertellen dat het zover was en dat we er aan kwamen om ze op te halen. Vanaf dat moment raakte de zaak in een stroomversnelling. Tijdens de rit door Jakarta werd duidelijk dat het telefoonnummer van Sarah's zuster was en dat die niets van Sarah's bestaan af wist. Geen wonder dat ze de hoorn er op had gegooid.' Karen Keijser, de moeder van Sarah, heeft de afgelopen we ken heel wat keren de vraag moeien beantwoorden of ze hel niet moeilijk vindt om op zoek Ie gaan naar de biologische ouders van haar kinderen. Is ze niet bang voor de gevolgen, bang om haar kinderen kwijt Ie raken, willen de mensen weten. 'Abso luut niet', vertelt Karen. 'Sarah's Indonesische moeder en ik be grepen elkaar heel goed. Voel den elkaar aan. Je krijgt er familie bij, zo zien Jan en ik het. De volgende uil ons gezin die mo gelijk op zoek gaat naar haar bio logische ouders is Frida. Die is nu veertien. Maar het blijft hun eigen keuze. Ze moeten het zelf aangeven, zelf willen. Misschien zitten we dus over een jaar of wat in Sri Lanka Omdat het emotioneel zware ondernemin gen zijn. wachten we op het moment dat onze kinderen er geestelijk aan toe zijn De taxirit eindigde aan de andere kant van de stad, waar het gezel schap niet alleen Sarah's zuster, maar tot hun verbijstering ook haar Indonesische moeder en haar 13- jarig broertje aantrof. Sarah kan er nog steeds niet over uit. 'Het ging opeens allemaal zo snel. Het was te veel om aan te kunnen. Ik kon het niet geloven. Dat dit dan m'n moe der was. Dat ik een oudere zus had, waar ik op leek En niet te vergeten een jonger broertje Een scheet van een jochie. Het is als een film aan me voorbij gegaan. Mijn Indonesische moeder had keurig haar identiteitsbewijs meegenomen. Wist mijn naam en geboortedatum te vertellen. Twijfel was er eigenlijk niet. Ook niet qua gelijkenis.' Na gezamenlijk - op de grond - te hebben gegeten en de eerste wetenswaardigheden te hebben uit gewisseld, besloten de Keijsers om Sarah's Indonesische moeder de volgende ochtend met de taxi naar haar eigen huis te brengen. 'Dat was helemaal een droom', meldt Sarah. 'Toen we in Bekasi - de wijk waar ze woont - aankwamen, nam ze me bij de hand en riep tegen iedereen die het maar wilde horen dat ik haar dochter was, ledereen kwam om ons heen staan om ons te bekijken. Over de lengte van moeder Karen raakten ze met uitgesproken, mij vonden ze veel te groot voor een Javaanse Er werden twee stoelen gehaald, waar m'n moeder en ik op moesten zitten. Ik heb nog nooit zo in het middelpunt van de belangstel ling gestaan Een heel vreemde er varing.' 'Gelukkig was mijn Indonesische moeder toen al veel minder gespan nen. Die dag vertelde ze waarom ze me had afgestaan. In de steek ge laten door haar vriend, kon ze alleen in haar levensonderhoud voorzien als ze afstand van mij deed. Dan kon ze werken, het hoofd boven water houden.' Schokkend Het onderkomen van haar Indonesische moeder maakte diepe indruk op Sarah. 'Ze woont in een bouwvallig krotje, van twee bij drie meter, dat pal aan een vuilnishoop grenst. Er loopt een paadje tussen door, waarover ze haar huisje kan bereiken. De armoede Is heel schok kend Net zo schokkend als de on geregeldheden waar we af en toe getuige van zijn geweest. Econo misch gezien is het er een ravage. M'n vader heeft een financieel onder steunende regeling voor m'n Indonesische moeder getroffen. Een bankrekening voor haar geopend. Ik hoop dat haar situatie daarmee wat verbetert. Dat ze bijvoorbeeld een ander huisje kan vinden.' Het niet beheersen van de taal heeft Sarah als een groot probleem erva ren. 'Ik heb me niet kunnen uiten, niet kunnen zeggen wat ik voelde of wilde. Dat heb ik heel erg gevonden Vooral omdat ik er zo Javaans uit zie, kon niemand begrijpen dat ik hen niet verstond en ook geen woord sprak. Ik heb me voorgenomen om zo snel mogelijk het Bahasa- Indonesia onder de knie te krijgen. Als ik de taal spreek, kan ik er pas deel van gaan uitmaken. Want dat wil ik. Niet zomaar van een afstandje de situatie bekijken, maar er een tijdje leven, deel van uitmaken, voe len hoe het werkelijk Is. Ik heb vo rige week m'n eerste ansichtkaarten in het Indonesisch geschreven. Ik heb me hier op Texel heel wat ke ren afgevraagd of ik er nu werkelijk geweest ben. Ik heb er geestetijk niet voldoende vat op gehad. De volgende keer wordt het voor mijn gevoel pas echt. Misschien ga ik ook nog op zoek naar m'n vader. In ieder geval hoef ik nu - als ik bijvoor beeld in Amsterdam loop - nooit meer te denken- zou dat m'n moeder zijn? Of die misschien7 Die onzekerheid is voorbij Margreet Berndsen Moeder Keren Keijser schermt de deur af, om Sarah en haar Indonesische moeder binnen de kans te geven met elkaar te praten. De één ziet het in de eerste plaats als een sportieve uitdaging, de ander als opstap naar een plaats in een grote ploeg. Jordy Vinke en Ivo Witte zijn toegetreden tot de hoogste klasse van (onbe taalde) wielrenners in Nederland: de amateurs. Ivo Witte behoort met zijn achttien jaar tot de neo-amateurs. Tot begin dit jaar was hij als junior lid van de KNWU, de Koninklijke Nederlandse Wielrenners Unie Net als Vinke rijdt hij voor de Alkmaarse ploeg Aicmarta Victrix. 'Noodgedwongen', legt Witte uit 'Het mooiste zou zijn als er een Texelse ploeg bestond Bij Alcmaria hebben we meer trainings- en wedstrijdmogelijkheden Om deel te kunnen nemen aan de grote wedstrij den, moet je als ploeg inschrijven Beiden zijn trots op hun amateur- status. Vinke: 'Ik denk dat het lang geleden is dat Texel twee wieleramateurs heeft gehad.' De wedstrijden waaraan het duo deel neemt, worden vastgesteld door de KNWU. Ze rijden In Nederland in de topcompetitie, waartoe onder meer de openingsklassleker de Ster van Zwolle behoort Beiden hebben deze wedstrijd onlangs uitgereden. Zater dag deed Witte mee aan de Ronde van Zuid-Holland. 'Ik moest afstap pen door een tactische inschattingsfout Daar leer je trou wens ook van.' Sponsors De kosten die het wielrennen met zich meebrengt, zijn hoog. 'We gaan leder weekend twee keer naar de overkant voor trainingen en wedstrij den. Alleen al aan reiskosten zijn we veel kwijt. Verder moeten we het materiaal zelf bekostigen. Alleen de banden krijgen we van Alcmaria. We zijn erg blij met onze privésponsor Henk Broekman van dekbedden producent Texelana en co-sponsor Vinke Schone Diensten. De kosten zijn nu voor een groot deel gedekt.' Toekomst De wieleraspiraties van Witte en Vinke verschillen. Laatstgenoemde is altijd recreant geweest en wil eerst maar eens kijken of hij zijn collega renners tijdens wedstrijden kan 'vol gen'. 'Ik zie het als een sportieve uitdaging en verheug me met name op de etappewedstrijden die in april en mei op het programma staan.' In april wordt de topwedstrijd de Ster der Beloften verreden en in mei volgt een wedstrijd in Berlijn. Ook Witte hoopt dan van de partij te zijn. Zijn streven is om in het eerste jaar aan zo veel mogelijk wedstrijden deel te nemen en daarin optimaal te preste ren. Witte: 'Wil je opvallen, dan moet je punten pakken. Mijn doel is uit eindelijk in een grotere ploeg dan Alcmaria terecht te komen. Ik hoop dat ik kan meedoen aan de Ronde van Noord-Holland, één van de hoog tepunten van het seizoen. Acht ren ners van onze ploeg worden voor deze wedstrijd geselecteerd. Het zou mooi zijn als ik er één van ben De feestcommissie van Den Hoorn houdt komende week de laatste twee activiteiten van het winterseizoen op het programma staan: een gezamenlijke maaltijd en sjoelwedstrijden. De maaltijd wordt woensdag gehou den in het dorpshuis: de staf van Loodsmanswelvaren verzorgt het menu met macaroni en een nage recht. De kosten bedragen ƒ8,50 per persoon. Hoornders - en inwoners van wijk H - kunnen zich aanmelden bij Ria Groeskamp (tel 319536) of bij Janny Schuijl (tel. 319260). De zaal gaat om 17,30 uur open De sjoelwedstrijden worden op zater dag 27 maart gehouden De zaal gaat om 20.00 uur open, deelname kost ƒ2,-. Deelname is mogelijk voor Hoornders, oud-Hoornders en inwo ners van wijk H; vooraf aanmelden is niet noodzakelijk. Zaterdag 20 maart Texel'94 B1-Succes B1 13.30 Texel'94 B2-ZDH/SVC B1 13.30 Oosterend B1-BKC B1 13.30 BKC C1-Oosterend C1 14.00 SRC C1-Texel'94 C1 14.30 ZAP C2-Texel'94 C2 14.30 De Koog C1-Wieringerw C1 13.30 Texel'94 D1-VIOS D1 10 30 Texel 94 D2-Winkel D1 10.30 Wieringerw D1-Texel'94 D3 10.30 G-voetbal Texel'94-De Meer 13.30 Texelse pupillencompetitie Texel'94 F2-Texel'94 F4 10.00 SVC F1-Texel'94 F3 10.00 Texel'94 F1-ZDH F1 10 00 SVO F1-Ajax 10 00 Het team van OSG de Hogeberg is op de Nederlandse golf- kamploenschappen voor scholenteams verrassend goed voor de dag gekomen. Jan van Wijk, Jaap Duin en Stefan van Maldegem eindigden temidden van twintig teams op de elfde plaats, beter dan gezien hun han dicaps mocht worden verwacht. De nationale titelstrijd speelde zich zondag af op golfbaan Broekpolder, nabij Rotterdam. De wedstrijdvorm SVO E1-Texel'94 E1 1100 Texel'94 E4-SVO E2 11.00 Texel'94 E5-Texel'94 E2 11.00 SVC E1-Texel'94 E3 11 00 Texel'94 D4-ZDH D1 12.00 De Koog D1-SVO/SVC D1 12.00 De Koog F1 en De Koog E1 zijn vrij Zondag 21 maart Zeevogels-Texel'94 1400 ZDH-Schellinkhout 1400 Nieuwe Niedorp-Oosterend 14.00 Zuidermeer-De Koog 14.00 Always Forward 2-Texel'94 2 12.45 Texel'94 3-Kaagvogels 3 12.00 Texel'94 4-Hugo Boys 4 14.00 Texel'94 A1-VIOS A1 12.00 Recreatievoetbal De Cocksdorp-Oosterend 2 10.30 Oosterend 1-De Koog 10.30 was strokeplay zonder handicap verrekening, wat wil zeggen dat het aantal werkelijk gemaakte slagen van de drie spelers bij elkaar werd geteld. Jan van Wijk had voor de 18 holes par 72) 90 slagen nodig. Jaap Duin 93 en Stefan van Maldegem 106, zodat het totaal op 289 kwam In sporthal Ons Genoegen spelen alle teams van Tevoko zaterdag een thuiswedstrijd 13.30 uur- Tevoko 1-ASV55 (D); Tevoko 2-VCJ'94 2 (H), Tevoko A- VC Niedorp (J). 15.00 uur: Tevoko 1-The Smash 2 (H); Tevoko 2-VCJ'94 (D). 16.30 uur. Tevoko 3-WSOV 2 (H). VRIJDAG 19 MAART 1999 weer, de kersverse amateurwielrenners Jordy Vinke en Ivo Witte maken /Foto GorarxJ Timmerman) fmet rechts naast haar het jongste broertje en haar moeder, te midden van de toegestroomde wijkbewoners. dein kind zei ik altijd al: als ik later groot ben, ga ik naar Indo- Ik wilde perse weten wie mijn biologische moeder was. Toen rieden jaar slaagde voor de MA VO, kreeg ik van mijn ouders tos bloemen meteen kaartje eraan. Je mag naar Indonesië erop. Na drie slopende dagen hebben we in Jakarta m'n tesische moeder gevonden. Het voelde heel onwerkelijk. Alsof >m iemand anders ging.' Sarah Keijser (16 jaar) uit De isdorp heeft er een hele familie bijgekregen. Ze blijkt twee >rs en drie broers te hebben. Mn nieuwsgierigheid is vervuld, is een last van me afgevallen. ixel is ze de oudste dochter jaren en Jan Keijser. Na haar nog de 14-jarige Frida en de ige Thijs uit Sri Lanka en de uit ime afkomstige Christina, 6 ud. Het gezin woont aan de renweg in De Cocksdorp. In mkamer, waar twee honden en intal katten in het zonnetje lig- te knikkebollen, vertelt Karen r dat hun dochter zes weken jas toen ze met haar op Texel 'Sarah was precies vier [i oud toen we naar Indonesië om haar op te halen. We zijn weken geweest voor we haar gen. Er moesten heel veel iteiten worden vervuld, we n zelfs voor de rechtbank ijnen. Behoorlijk vermoeid met haar op Texel aangeko- wdat je geen kraamhulp krijgt :en kind adopteert, waren de weken zwaar. Een vriendin ons er door heen geholpen, was een schat van een baby. haar altijd als van mezelf >uwd en nooit ook maar enig gevoeld met ouders die een <ind hadden Zenuwachtig groeide voorspoedig op en na het behalen van haar di lle horen dat de langverwachte Bar Indonesië op handen was. begin vond ik het helemaal te t we zouden gaan. Maar naar- de tijd vorderde, werd ik steeds zenuwachtiger. Er speelde van alles door m'n hoofd. Zouden we haar wel vinden, wilde ze me wel zien? Ik wist absoluut niet wat ik aan zou treffen. Het enige wat we van haar hadden was een naam en een adres van zestien jaar geleden. Op school - ik zit in de vierde klas van de HAVO - begon het bergafwaarts te gaan. Ik dacht steeds: was Indo nesië maar alvast voorbij. Had ik het maar gehad In februari was het dan zover. Sarah vloog - vergezeld door haar ouders en zusje Christina - in zestien uur naar Indonesië, waar ze zondag de eenentwintigste landden. De zoektocht startte gelijk de vol gende dag. Vader Jan Keijser huurde een taxichauffeur in, die hen met een bestelbusje door Jakarta reed. Het adres waar ze over beschikten, bleek door veranderde wijkindelingen niet meer te bestaan. Na het nodige speurwerk kwamen ze er achter waar het geweest moest zijn. Er woonde nu een oude Chinees en navraag over Sarah's Indonesische moeder leverde niets op. Naast het adres zat een piepklein winkeltje, waar van alles en nog wat werd ver kocht. Omdat ze ook daar niet wij zer werden, leidde de tocht naar de geboortekliniek. Ook dat bezoek liep op mets uit Sarah's moeder was er niet bekend. Aanpappen Dinsdag werd de zoektocht door Jan Keijser alleen voortgezet. 'De drie anderen besloten in het hotel te blij ven en de situatie af te wachten. Met taxichauffeur Muhadi, die redelijk Engels sprak en op die manier als tolk fungeerde, ben ik verder gaan zoeken We zijn weer naar het win keltje gegaan, omdat we allebei de indruk hadden dat die vrouwen daar méér wisten. We kregen steeds Sarah met haar 53-jarige Indonesische moeder. 'De onzekerheid is voorbij.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5