Agrarisch Natuurbeheer kreeg subsidie niet op Nieuw probleem: 90 kavels de mist in N' ZEGEL Cjroen 2warLrJexels in het harL, Jutters blijven in het nieuws brunsi Niet genoeg broedende weidevogels Klaas Lap vindt eerste kievitsei De Koog vergadert over fusie met SVO Lastig kruispunt blijft ongewijzigd Subsidie Texelstroom hard gereden Gèrechtshof uigt zich over estie Kikkert Jjg9- r 1v,-:- Jutter in ING jaarverslag VERDER IN DIT ummer Muziekfestijn populair 2 Inspirerend optreden van gehandicapten 3 Restauratie Traanroeier draait op volle toeren 5 •♦Wisselende resultaten Texelse voetbalclubs 7 Besteding gelden Nationaal Park Wie kende houtvester Pieter Boodt? TEXELSE^COURANT Vereniging voor Agrarische Natuurbeheer, waarvan zo'n boeren lid zijn, heeft 15 tot 20 procent van het geld dat in i8 beschikbaar was niet kunnen uitkeren. Het slechte weer elde een rol, maar vooral het aantal weidevogelnesten dat d aangemeld viel tegen. Om dit te verhogen wil de vereni- g toe naar ander controlesysteem. Alleen wil de provincie r niet aan. Overigens is men in Haarlem goed te spreken r de natuurboeren opTexel. een boer een beloning krijgen een gevonden nest, dan moet minstens vier weken zitten tus- le eerste melding en de tweede ■ole van een nest. Dit systeem ert de provincie ook elders De irboeren zijn daarmee niet zo kig. 'De termijn is wat te ruim, idoor de eieren bij de tweede ole vaak al zijn uitgekomen en igal wat nesten worden gemist', voorzitter Dick Drijver. Om het ®nakkeli|ker te maken wilde de liging de boeren zelf de gevon- nesten laten bijhouden en isproefgewijs controles uit la- roeren. De verantwoordelijkheid meer bij de boer en het onder- het missen van nesten, ns een woordvoerder van de |ncie is de controle bij steek en minder waterdicht en hou- iS daarom vast aan het oude :em. Meer oorzaken lit is echter niet de enige oorzaak ODf de tegenvallende resultaten. vit het leeghalen van nesten door Kluwen, kraaien en eksters baart en. Drijver vreest dat deze atoren in aantallen zullen toene- door de Vogelrichtlijn, die gevol- tal hebben voor het beheer van ttuurgebieden. roging van het cultuurlandschap n andere oorzaak van de ach- gang van weidevogels. In dat ind vindt Drijver plannen voor leterwaterbeheer een goed stre- scherp op nesten. Er wordt in deze omgeving van oudsher veel gebroed Als je op de trekker zit bij het ploe gen kun je broedende kieviten soms op twee meter naderen, alvorens ze wegvliegen. Pas dan stap ik af en verleg desnoods het nest een klein stukje op een geploegd eindje. Dan dek ik het af met wat hooi, om te voorkomen dat de meeuwen die ach ter de ploeg op wormen jagen op de eieren at komen Daarna kan de kie vit weer in alle rust verder broeden Sinds vorig jaar krijgt Lap betaald voor de nestbescherming. Ook hij ervaart dat de aanmelding en con trole van de nesten niet optimaal zijn. Perceelsranden Behalve nestbescherming doet Lap op zijn bedrijf ook aan natuur vriendelijk beheer van slootkanten en zaait hij perceelsranden in met een bloemrijk mengsel 'Het is goed te combineren met akkerbouw en ligt me wel, al is het wel wennen. Er zit over deze kant van Texel een grote variatie aan zaad in de grond. Dat is gunstig, want hoe meer indicatie- planten. des te hoger de opbrengst.' Vorig jaar werden deze stroken ingezaaid met éénjarige planten, maar die periode is eigenlijk tekort. De provincie voelt nu wel voor een driejarige proef, waarvoor de opper vlakte binnen die periode niet mag worden uitgebreid. Onderzoek zal moeten uitwijzen of dit beheer tot hogere natuurwaarden leidt. Pro bleem is dat GS alleen voor dit sei zoen geld hebben vrijgemaakt voor agrarisch natuurbeheer, en niet voor de twee komende jaren Of het Texels budget (1998 ƒ430 000,-) net zo hoog wordt als vorige jaar, beslist GS deze week. Of het nieuwe provinciebestuur geld voor de jaren daarna beschikbaar stelt is nog onzeker. Het lijkt er op dat het rijk, dat werkt aan een beheersprogramma voor betaald agrarisch natuurbeheer, op langere termijn met geld over de brug zal komen. Landbouwers krij gen in dat geval ook in de toekomst betaald voor de productie van na tuur. Volgens provinciaal beleids medewerker Water en Groen Anne Leenis rechtvaardigt de actieve in zet van de Texelse boeren een voort zetting van het agrarisch natuur beheer. Riet Rietnjke sloten, waardoor andere planten worden overschaduwd, staan een veelsoortige vegetatie in de weg. Landbouwers doen er goed aan deze regeling zo veel mogelijk toe te passen op rietarme sloten. Het is in de toekomst de bedoeling dat in samenwerking met de ge meente wegbermen, sloten en akkerranden zodanig worden be heerd dat een aaneengesloten strook ontstaat met hoge natuurwaarden. Succesvol is het strooien van ruige mest op akkers, waardoor weide vogels worden aangetrokken. Posi tief is verder de ervaring met een vergoeding voor tumwallen die niet in de gemeentelijke subsidieregeling zitten. Op wat z'n vader 'Het Derde Stuk' noemt vond Klaas Lap (14) van boer derij De Hemmer vrijdag als eerste een nest met kievitseieren Daarmee was hij plaatsgenoten Ed Drijver en Harry Bakker net een slag voor De eieren gaan niet zoals vroeger 'onder de pet' mee naar huis maar werden na de toto weer met rust gelaten. Want eerbied voor de natuur, vooral voor vogelnesten, is Klaas met de paplepel ingegoten door zijn vader. Jacob Lap. Hij helpt bij het speuren naar nesten, om de broed sels te beschermen. Sinds vorig jaar krijgt Lap als over tuigd lid van de Agrarische Natuur- vereniging en deelnemer aan het nestbeschermingsproject een ver goeding. Behalve nesten van kievi ten. die f50.- opleveren, speurt Klaas ook naar die van lieuwen en grutto's Deze laatste zijn zeldzamer en brengen f150.- op (Foto Goraró Timmerman) De eventuele fusie met SV Ooster end is donderdagavond het belang rijkste punt op de agenda van de jaarvergadering van SV De Koog. Nadat het bestuur een voorzet heeft gegeven, kunnen nu de leden zich er over uitspreken. De tijd begint te dringen, want in verband met de overschrijvingen moet er vóór 1 mei een beslissing vallen Een soortge lijke bijeenkomst in Oosterend le verde weinig concreets op Er ver schenen slechts enkele leden. Agendapunt in De Koog is ook het aftreden van voorzitter Klaas van Tatenhove, die zich niet herkiesbaar stelt. Het college stelt geen geld beschik baar om het kruispunt Kamerstraat- Epelaan aan te passen. Dat is tegen het advies van de overleggroep verkeerszaken, waarin vertegen woordigers van gemeente en politie zijn vertegenwoordigd. Ook in de raadscommissie voor Financiën, Werken en Milieu was gevraagd om de veiligheid op de onoverzichtelijke kruising te verbeteren Reden voor b en w om niet op de aanbevelingen in te gaan is dat ze vinden dat het onjuist is om veranderingen aan de Epelaan aan te brengen, terwijl het vooral problemen aan de Kamer straat betreft Het laatste woord over de halve ton subsidie van de gemeente voor het loodsschip Texelstroom is nog niet gezegd. Pieter de Groot (D66) vreest dat hierdoor concurrentievervalsing ontstaat voor de overige rondvaart boten. Ook CDA en VVD hebben nog met laten blijken dat hun bedenkin gen tegen de subsidie zijn verdwe nen. De raad neemt in april een defi nitief besluit. Ondanks de recente rechterlijke beslissing inzake het eigendom van de museumstukken, blijven de opstandige jutters in het nieuws. Bij het overbrengen van de hen toegewezen spullen werd vastge steld dat deze niet compleet zijn. Zo'n 90 kavels waar de jutters recht op hebben zijn verdwenen. Zoekgeraakt, weggegeven, weg gegooid of gestolen - dat is niet duidelijk. Het betreft hier niet zomaar een bewering van de jutters, want een lijst van vermiste goederen is ge zamenlijk opgesteld door Jaap Bakker namens de Stichting Texels Museum en Klaas Uitgeest namens de Stichting Juttersmu- seum. De laatste was daartoe ge machtigd hoewel hij niet meer in het bestuur van de stichting zit. Die lijst vermeldt viskisten, vaten, vis- korven, teerblazen en andere aan gespoelde of opgeviste spullen met een geringe of betrekkelijke waarde, maar ook roeispanen, paravanen, lantaarns, naambor den en andere curiositeiten waar voor een liefhebber of verzame laar een lief bedrag over zou hebben. Ook werd vastgesteld dat aan de jutters toegewezen roeispanen zijn gebruikt om trapleuningen voor het museum in Oudeschild van te ma ken en dat het bekende Licht van Troost schade had opgelopen in de vorm van kapotte en verdwenen ra men. Inzake dat Licht heeft de rech ter bepaald dat de jutters het kunnen krijgen voor f 2500,- als ze het vóór 1 april afhalen. Hooi Irbouwer Jacob Lap van hoeve jemmer doet naar eigen zeggen :n aan agrarisch natuurbeheer, te tijdens het werk altijd al héél is snelheidscontroles op de weg nabij Den Burg werd za- geconstateerd dat 28 auto- isten harder reden dan de toe- ne 50 kilometer per uur. Eén len reed zelfs 80 km/u, goed een boete van ƒ240,-. Totaal tn 417 voertuigen geregis- eervoudige belastingkamer iet Gerechtshof Amsterdam ndelt op 9 april het beroep ees Kikkert van 'De Kroontjes' ingesteld tegen de waarde lie gemeente aan zijn land toegekend. >onlijk worden bij agrariërs al- Se gebouwen met ondergrond eerd krachtens de wetWaarde- inroerende Zaken (WOZ). Bij de tctare grond van Kikkert ge le dat met de hele oppervlakte it de gemeente vindt dat hier sprake is van een echt agra- t productiebedrijf. Kikkert is na- k'natuurboer'. Het grootste deel tijn land valt onder een beheers- ienkomst. De waarde werd im bepaald op f1,1 miljoen, rt nam daar geen genoegen on ging via WEA Belasting- jeurs bij het hof in beroep tegen gemeentelijke beschikking, ikking. 'Z-waarde is bepalend voor de i'mg, de polderlasten. het m 'aardeforfait voor de inkom- I lasting en de vermogens- ^rekt verder dan al- Sommige sympathisanten kwamen zaterdag niet met lege handen. Menigeen had Iets voor de collectie waaronder oud-zeevaarder l belang van Kikkert, omdat jan Zwan die met een aangespoelde papegaaienkool van bamboe kwam aanzetten. Chinezen aan boord van koopvaardijschepen p&el veel meer grond is waarvoor houden vaak papegaaien die zij aan de wal profijtelijk verkopen, waarna de kooi overboord wordt gegooid, legde Zwan uit. fpeheersovereenkomst geldt. <fi*>H»nya,Gnw> De jutters vinden dat de verdwenen spullen alsnog boven water moeten komen of moeten worden vergoed door de Stichting Texels Museum. Ook betaling in natura in de vorm van andere curiosa van vergelijkbare museale waarde is denkbaar. Hier over praten zij nog met hun juridisch adviseur Mr Peter Traudes. Het kan nog een hele puzzel worden want van sommige artikelen is die waarde heel moeilijk vast te stellen. MJM- directeur Benno van Tilburg hoopt er in overleg met de jutters uit te ko men Van een enkel artikel weet hij dat de jutters er zelf een bestem ming aan hebben gegeven, zoals de twee 'ijzeren mannetjes' die een plaatsje kregen op de misthoorn op het havenhoofd. Verder denkt Van Tilburg dat een groot deel van de nu verdwenen artikelen gewoon is weg gegooid omdat ze niet (meer) toon- Gisteren was een fotograaf in het Flora-museum om opnamen te maken van jutter Cor Ellen en diverse aangespoelde voorwer pen. De foto's dienen als illustra tie van het jaarverslag van de ING-bank en passen in het thema 'Verzamelaars en milieu'. baar waren of vermolmd, zodat ze de resterende spullen dreigden aan te tasten. Nieuwe poging Intussen blijven de jutters ijveren voor erkenning van hun museum. Bij het gemeentebestuur hebben ze op nieuw een aanvraag ingediend voor bestemmingswijziging van 'Flora' De eerste keer kwam die er niet door, maar het bestuur van de Stichting Juttersmuseum meent dat de om standigheden inmiddels zijn gewij zigd zodat de aanvraag in elk geval ontvankelijk is. De afgelopen maan den is op het politieke front geen ac tie gevoerd hangende de uitspraak van de Alkmaarse rechtbank inzake de boedelverdeling. Nu deze kwes tie grotendeels is geregeld (alleen over de reddingboot Joan Hodshon moet nog een oordeel worden ge veld) werd het moment rijp gevonden om de strijd te hervatten. Het geven van planologische medewerking door de gemeente is bedreigend voor het door de gemeente financieel gesteunde Maritiem en Juttersmu seum in Oudeschild. Het museum op 'Flora' kan daarvan een geduchte concurrent worden. Nu al dienen de bezoekers zich daar in drommen aan, een gevolg van de publiciteit die de jutters telkens weer oproepen. Als er voor planologische erkenning van 'Flora' in de gemeenteraad wel een meerderheid zou zijn is te ver wachten dat daartegen beroep wordt aangetekend en moet de provincie beslissen En wat gebeurt er als de jutters wat betreft de bestemming bakzeil halen maar hun museum toch gaan exploiteren7 Wordt de zaak dan met politiedwang ontruimd of verzegeld? volgens adviseur Peter Traudes zal de gemeente zich wel twee keer bedenken omdat hiermee politieke zelfmoord wordt geriskeerd. Veel Texelaars sympathiseren met wat er op 'Flora' gebeurt Feestje Onder andere deze zaken waren volop onderwerp van geanimeerde discussie op de feestelijke middag die zaterdag op 'Flora' werd gehou den De bijeenkomst was bedoeld als aardigheidje voor genodigde re laties. sympathisanten en mensen die wel eens spullen voor het Flora museum beschikbaarstellen. De'po litiek' was bewust met uitgenodigd omdat die al eerder de gelegenheid kreeg om in de gebouwen van Flora een kijkje te nemen. Jan Uitgeest van de Stichting Juttersmuseum verwelkomde onder meer 'museumdeskundige' Margriet Lestraden uit Den Haag die de jutters als adviseur hebben aange trokken. Zij kent de problematiek want ze was bijna een half jaar inte rim directeur van het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild na het vertrek van Willem Peter van der Vis. Uitgeest ging in zijn welkomst toespraak kort in op de botsing van culturen die tot de uittocht van de jutters uit het museum in Oude schild heeft geleid. De groep jutters bestaat al 24 jaar, sinds 19 jaar in stichtingverband. 'Wij waren de grondleggers van het juttersmuseum in Oudeschild, een schitterende at tractie waar veel publiek op af komt en die ook werkgelegenheid geeft We hebben moeten vertrekken maar ik hoop dat men ons met laat bengelen nu wij op eigen houtje ver der willen'. De wijze waarop het half miljoen moet worden besteed dat het rijk jaarlijks beschikbaar stelt voor het nationaal park De Duinen van Texel, was donderdag onderwerp van overleg tijdens een eerste, openbare bijeenkomst van verte genwoordigers van verschillende belangengroepen. In het raadhuis werd stevig gedebat teerd over een post van 56.000.- voor extra toezicht in het park, dat volgens verschillende sprekers overbodig is. Op basis van ervarin gen in parken elders ging men toch akkoord met het voorstel van voor zitter Evert Vermeer. Verder komt er een kleuter- en gehandicaptenpad en een onderzoek naar de kwaliteit van het water en de vraag of en in hoeverre recreatie schadelijk is voor de natuurwaarden. Verdeeldheid was er over een voorstel voor een informatiekrant en de uitgave van een boek over het NP Ook kwam men met uit de vraag bij wie een ondersteunend educatief medewer ker in dienst moet komen. Wethou der Schilling drong er namens de gemeente op aan te waken voor de overschrijding van het budget. 'Want dit zou een zeer slechte indruk ma ken De kleinzoon van Pieter Boodt, die van 1920 tot 1948 in dienst van Staatsbosbeheer werkzaam was als houtvester in De Koog, is al geruime tijd bezig informatie te verzamelen over het leven van zijn opa. De Boodtlaan in De Koog is naar hem vernoemd Hans Victor Boodt heeft zijn grootvader persoonlijk nooit ge kend en is benieuwd wat voor een man hij was. Boodt doet een oproep aan Texelaars die zijn grootvader gekend hebben of anderszins over informatie beschikken. Pieter Boodt (geboren in 1883) was ingenieur. Hij woonde met op Texel, maar verbleef zeer regelmatig in hotel Texel (nu hotel De Lindeboom). Kleinzoon Boodt is ook op zoek naar foto's. Hij beschikt alleen over een kopie van een fotokopie, waarop zijn opa is afgebeeld. Navraag bij de gemeente Texel en Staatsbosbeheer leverde tot nu toe niets op. Wie informatie heeft over Pieter Boodt wordt ver zocht dit op te sturen naar Hans Victor Boodt. Lobeliusstraat 115. 1504 EK. Zaandam. (Advertentie) yncM Zmartvjixrii t» hé hjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: des Daar kun je mee lezen en schrijven! NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11367 DINSDAG 23 MAART 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Ipinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG 0ONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS/1,65 Redactie tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-20 31 5989 <b g.g. 06-22 14 0276 of 06-22 14 0275)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1