Expositie belicht relatie mens en zee Maestro di Coeverti kleurrijke pionier 'Persoonlijk contact is heel belangrijk' Miljoenenproject in EcoMare Subsidiëring Texelstroom concurrentievervalsend F amilieberichten TEXELSE J COURANT Bijzondere kerkdiensten Lezing rabbijn Oudeschilder ondernemers: Jeugd- en jongerenwerker: Continuïteit Nostalgische rit Vaarwel Maestro VRIJDAG 26 MAART 1999 ie een Indruk van het Texelse randleven wil opdoen hoeft zich naf 1 mei niet meer achter de linen te begeven. EcoMare lent dan de deuren van de expo- lie 'Zicht Op Zee' waarin de re- lie tussen mens en zee staat mtraal staat. Na de voltooiing in de Waterzaal is de tentoon- elling de volgende fase van de odernisering van het centrum ior wadden en Noordzee. Met dit leede project zijn enkele miljoe- m guldens gemoeid. De officiële lening is komend najaar. in museum waarin een groot deel ,n de bezoekers jaarlijks terugkeert gebaat bi| vernieuwing. De groei m het bezoekersaantal na de imst van de Waterzaal, heeft dat ivestigd. Met 300.000 bezoekers 1998 staat EcoMare in de top 10 in best bezochte attracties in Ne erland. Maar de ambitie van Jan jiper en zijn medewerkers gaat irder. Voor 'Zicht Op Zee' zi|n kos- Jn noch moeite gespaard om |ong ën oud op een vermakelijke en toch lucatieve manier de invloed van de „ens op de zee en andersom te la- IC®'n ondergaan. Geen zeurverhaal et is geen zeurverhaal, maar een ijectief beeld met een speelse aan- ik', doelt expositie-medewerker ico Pauca, die jaren aan voorbe- iding in het project heeft zitten. De ipositie is verdeeld in verschillende ilanden' waarin via thema's als re- ealie, visserij, transport, vervuiling, lergiewinnmg, militaire activiteiten, De Gereformeerde kerk van Den iurg houdt in de week voor Pasen irtra kerkdiensten. Maandag, dins- ig en woensdag worden 'vespers' ihouden, korte kerkdiensten met ing. gebed en bijbellezingen. Don- irdag I april (Witte Donderdag) )rdt een avondmaalsdienst gehou- en op Goede Vrijdag een dachtenisdienst Al deze diensten gmnen om 19.30 uur en worden houden in het kerkgebouw aan de mert. De diensten van maandag, ensdag en vrijdag worden voorge- an door ds. H.D. van Zessen, sdag en donderdag is de voorgan- ds, M.G.J. Roepers kustverdediging en voedsel de rela ties tussen mens en zee worden belicht. In de entree roepen allerlei audio-vi- suele foefjes associaties op, waar door het lijkt alsof de bezoeker over een echt strandslag naar zee wan delt Televisiebeelden, reproducties van bekende schilderijen, gedichten en het door Theun de Winter gecom poneerde lied 'Terug naar de kust' versterken het strandgevoel Grap pig zijn de vele strandkiekjes waarop Texelaars op het strand zijn te aan schouwen. Een oproepje in de Texelse Courant leverde voldoende materiaal op om een hele afdeling mee te vullen. Elders waant de be zoeker zich tot de knieën in de bran ding Dilemma Serieus onderwerp betreft het trans port over zee. De vaarroutes worden met een projector zichtbaar ge maakt op een verlichte kaart van de Noordzee. Een afdeling is ook inge ruimd voor de visserij en de gevol gen daarvan. Hiervoor is overleg geweest met de vissers, maar ook met natuurbeschermers. 'We probe ren alle kanten van de medaille te laten zien. We schetsen het di lemma van de gevolgen voor de vis stand, maar ook de enorme proble men die de vangstbeperkingen voor de vissers veroorzaken Ook dit 'zware' thema kent een speelse aanpak. Via een digitaal hengelspel kunnen bezoekers zelf 'visjes vangen' en schelpen be machtigen. Nog luchtiger is het on derwerp vervuiling, waarbij de be zoeker via een poepelectrospel de uitwerpselen bij de dieren bij zien te vinden Bij een goede keuze wordt een wc doorgetrokken, maar bij een foute combinatie klinkt een scheet.. Voor kinderen is het voorsteven van een schip een klem filmzaaltje ge maakt, waarin het verhaal over het Vrouwtje van Stavoren is te zien. Hans Brinkers maakt met zijn vin- In het Leerhuis is maandag een le zing door rabbijn dr Y. Aschkenasy. Het onderwerp is 'De kracht van het verhaal'. Aschkenasy is een overle vende uit de concentratiekampen Hij is tot aan zijn emeritaat jarenlang universitair docent geweest. De le zing begint om 20 00 uur in De Ver maning in Den Burg gers in de dijk zijn opwachting bij het eiland over 'kustverdediging'. Foefjes EcoMare heeft op de permanente expositie de nadruk gelegd op de aantrekkelijke presentatie. Voor de inrichting zijn ontwerpers Rob Looman en Albert du Pree ingehuurd die met oog voor detail voor ieder thema-eiland passende decors tukken hebben gemaakt. Geen tech nisch foefje is achterwege gelaten om het zo aantrekkelijk te maken. De voorstellingen zijn bewust van zo min mogelijk tekst voorzien, de na druk ligt op interactieve beleving. Voor de bezoeker die meer wil we ten staat er bij elk onderwerp een zogenaamde touch-screen compu ter als vraagbaak. Opmerkelijk is de buitenwand, een handgeschilderd panorama dat weinig onderdoet voor dat van Mesdag. Om inpandig een voldoende grote Ontwerpers Rob Looman en Albert du Pree werken aan de Inrichting van de EcoMare- exposltie 'Zicht op Zee'. ruimte te krijgen hebben verouderde attracties plaatsgemaakt. De boven grondse aquaria, die door de water zaal eigenlijk overbodig werden, zijn verwijderd Datzelfde gebeurde met de tentoonstelling over de visserij, die gedateerd en eenzijdig aandeed (Foto Gerard Timmerman) De filmzaal verdween, evenals de diorama's van De Muy, De Slufter en De Schorren. De laatste is verhuisd naar de Waterzaal. De ingrijpende inpandige verbouwing die nodig was is uitgevoerd door aannemer Draisma. Volgens directeur van de Welzijnsstichting Bart Heijnen was de aanstelling van een extra beroepskracht voor het jeugd werk noodzaak, Heijnen: 'Het werkt niet om een centrum als Time Out voor het grootste deel van de tijd door vrijwilligers te laten runnen. We stonden voor de keus: óf stoppen óf naar een structurele oplossing te zoeken. We hebben gekozen voor het laatste en Thijs Steffens voor een half jaar aangesteld. Dat konden we bekostigen uit de re serves van de Welzijnsstichting Tegelijkertijd is een verzoek aan de gemeente gedaan om de raamsubsidie te verhogen, zo dat we het contract met Steffens zouden kunnen continueren. Ik heb goede hoop dat de gemeen teraad hierover in april positief zal beslissen. Het verheugt me dat de gemeente het belang van een continue aanpak inziet.' Er zijn plannen om na de grote va kantie de openingstijden van Time Out te verruimen. De mo gelijkheid om ook in de vakan ties open te zijn wordt onder zocht. Officieel is zijn functie sociaal- cultureel werker en beheerder van jongerensociëteit Time Out. Ver taald naar de dagelijkse praktijk is Thijs Steffens vier middagen en avonden als duvelstoejager te vin den in het jongerencentrum dat is gehuisvest in d'Ouwe Ulo. Sinds 1 november is hij voor 28 uur in dienst van de Welzijsstichting. In middels zijn we bijna vijf maan den verder en blijkt dat een grote groep jongeren de weg heeft ge vonden naar Time Out. Steffens: 'Ik zou wel de hele dag open kunnen zijn. De toeloop is ei genlijk vanaf het begin groot ge weest. We richten ons in Time Out op de jeugd van 12 tot 25 jaar, met de nadruk op de 15 en 16 jarigen Time Out is vier dagen in de week open, van dinsdag tot en met vrijdag van 13.00 tot 15.00 uur en 's avonds van 20.00 tot 22 00 uur Gemiddeld bezoeken ruim dertig jongeren het centrum. 'Overdag hebben we veel kinderen uit de buitendorpen, 's avonds is het vooral de jeugd uit Den Burg die langskomt.' aldus Steffens, die bij het werk in Time Out wordt geholpen door twee vaste vrijwilligers 'achter de bar' Robert Buisman en Martijn Schrama: In Time Out vindt een groot aantal activiteiten plaats, variërend van spelletjes, darten, workshops en film kijken. De vrijdagavond is een feest avond Eén keer per maand treedt een band op, een andere keer is er een pooltoernooi of wordt een film op een groot scherm gedraaid Steffens. 'Vrijwilliger Dimitri Kazan maestro is niet meer. Gerrit evert, de man die bij het nelse volksvermaak 'de strijd i de man en de vrouw' oqit fu- 'e maakte als 'Maestro di everti' is woensdagnacht op 82-jarige leeftijd in het zieken- is in Den Helder overleden, n hartaanval en een longont- iking werden de markante recaman en entertainer fataal. levensverhaal van Coevert is duit kleurrijk. Hij zag het levens- t in De Cocksdorp en verliet het md nooit voor lange tijd. Als jochie huisde hij naar Den Hoorn en naar fi Burg. Toen hij trouwde kwam hij i een groep andere woning- kenden op Loodsmansduin te- ht, waar hij met z'n echtgenote me z'n intrek nam in een oude bunker. Samen met Oep tilling, de vader van van de hui- e wethouder, timmerde hij bij het ind van paal 9 van juthout een van drie bij vier meter, was daar echt pionieren gebla- De exploitatie vereiste veel dingrijkheld, want er was geen wend water en electriciteit en de feikbaarheid liet te wensen over. Her werd met melkbussen aange spt en ijsstaven haalde hij met de lor uit de fabriek in Oudeschild. flesjes fris en het ijs gingen er al als warme broodjes over de mbank. In die dagen was de 'strijd de man en de vrouw' hét volks- laak waarvoor vele Texelaars J26ü5ler_eLke week in het_ sei- n naar Den Hoorn trokken. Het '|den' stond onder leiding van 'tril Coevert. Als leidinggevende 'estro' maakte hij zij come back ©lopen zomer, tijdens het 600- !?e bestaan van Den Hoorn, stille wintermaanden timmerde rrtakkelijk pratende strand- "ant Coevert als verkoper aan We9 Legendarisch is het verhaal n hij als tv-verkoper bij Martin Bakker Freek Dijksen uit de PH-pol- der eindelijk zo ver had dat hij in de afgelegen boerderij een televisietoe stel liet installeren Nadat Coevert de antenne op het boerderijdak had geïnstalleerd, zocht hij vergeefs naar het stopcontact. Toen Dijksen vroeg: 'Ken ie ok op gas?', wist Coevert dat de koop van de baan was. In de zomer floreerde het strand- bedrijf steeds beter. Coevert mocht burgemeester Kees de Koning tot z'n vaste klanten rekenen, evenals andere prominenten. De maestro vermaakte z'n gasten met prachtige verhalen, waarvan een deel met een Goedlachs en een grage prater,Gerrit Coevert ten voeten uit. (Foto archiet Toxelso Courant) korreltje zout moest worden geno men. Dat deed echter niet iedereen. Toen hij eens beweerde dat het zijn taak was om van een boei in het Molengat elke dag het licht aan en uit te doen, kwamen de gasten 's avonds naar het strand om Coevert met zijn boot te zien vertrekken.. Het was in de tijd dat de eerste naaktrecreanten op het strand ver schenen. Coevert zag er met tegenop om, in gezelschap van politie-com- mandant Gulmans, aan deze 'mis standen' een eind te maken. Den Hoorn Den Hoorn BADGASTEN Dinsdag 8 Juli as wederom een grote Siii|d de Man cn de Vrouw, inel een gecostumeerde mar; door ons mooie dorp Muziek van de Noornder BicCenbouwcr- Alles onder leiding van Mastio Geraido Cov Deo HoornDen Hoor. Advertentie uit de Texelse Courant van 1952. In 1958 verkocht hij het strandbedrijf aan Joop Kikkert, die het aan Piet Vlaming overdeed. Coevert verzette de bakens naar Den Burg, waar hij het gelijknamige hotel jarenlang dreef 'Gastheerschap is het aller belangrijkste', verklaarde hij zijn succes, zowel in de horeca, als in het hotel. 'De mensen die naar het eiland komen moeten zich welkom voelen, ledereen van hoog tot laag moet zich realiseren dat er aan de mensen veel meer aandacht moet worden besteed dan tot dusver ge beurt', verklaarde hij bij z'n afscheid van het hotel in 1984. Aan contacten heeft het Coevert nooit ontbroken Zo was hij goede maatjes met Normaal-bassist Wimke van Dienen en noemde hij menig andere prominente Nederlan der bij de voornaam. Binnen de Ezel vereniging was Coevert een geziene verschijning. De goedlachse Texelaar ontving zijn vrienden graag in zijn Proeflokaal in de Herenstraat in Den Hoorn Daarin serveerde hij onder andere de kruidendrank Kleintje van Gert, dat een potentieverhogende werking zou hebben. 'Je moet het wel ijskoud drinken en met teveel ineens, an ders geeft het ordeproblemen', waar schuwde hij. Coevert zei voor de 17 speciale Texelse kruiden zelf de natuur in te trekken. Of hij het re cept, zoals hij zelf altijd beweerde, inderdaad in z'n graf zal meenemen, is de vraag leidt op donderdagavond een graffiti workshop. In mei organiseren we een d.j.-workshop waaraan verschil lende gerenommeerde Texels d j 's aan mee zullen werken Het is be langrijk dat je als jeugdcentrum wat te bieden hebt. Je moet ze enthousiasmeren. Het leuke is dat ze zelf ook met ideeën komen. Die wisselwerking is belangrijk.' Steffens vindt continuïteit een be langrijk onderdeel van zijn werk. 'Ik zorg dat ik er altijd ben. Ik zie de jeugd als klanten, ze zijn te gast. Ik schenk een kopje thee voor ze in, soms voel ik me als een soort va der Het persoonlijk contact is heel belangrijk. Ze hebben allemaal wat te melden Het voordeel van een vaste kracht is dat er een vertrouwensband kan ontstaan.' Steffens betreurt het dat Time Out bij veel ouders nog steeds een slecht imago heeft 'Uit reacties van ouders merk ik dat sommigen het idee hebben dat het hier een soort drank- en drugshol is. Niets is min der waar! Natuurlijk weet ik dat er geblowd wordt door een aantal jon geren In principe is blowen in Time Out verboden. Maar je moet niet je ogen sluiten voor de realiteit. Ik vind het belangrijk dat de zaak bespreek baar blijft. We proberen hier de drem pel om binnen te komen zo laag mogelijk te houden. Zowel skaters als gabbers bezoeken Time Out. Toen ik merkte dat een bepaalde groep wegbleef, ben ik ze gaan op zoeken. Nu poolen ze samen Het voorstel van het college om een bijdrage van ƒ50.000,- te ver lenen aan de stichting Behoud Loodsvaartuig Texelstroom (BLT), heeft tijdens de commissie vergadering ruimte, wonen en economie (RWE) tot een uitge breide discussie geleid. Namens negen Ouderschilder onderne mers op de markt van de toeris tische pleziervaart vroeg Alfons Boom de subsidie niet toe te ken nen met concurrentievervalsing als belangrijkste argument. Dit werd bestreden door Jos Engel- vaart en Peter Lock van de stich ting BLT. Het college vindt de Texelstroom een aanvulling op het toeristisch aan bod. Dankzij de donatie wordt het college commissaris van pilotage, waarbij voor een bijdrage van ƒ10.000,- het recht wordt verworven één dag per jaar gebruik te maken van het schip met bemanning. Het college heeft voor deze vorm geko zen. waarbij de vijf collegeleden ie der als commissaris van pilotage aan de investering deelnemen Commissielid Hans Roeper (PvdA) kon zich vinden in dit voorstel. 'Je koopt iets, waarvoor je wat terug krijgt. Als je dit als een investering ziet over 25 jaar verspreid, heb je voor ƒ2000,- per jaar een fantastisch promotieapparaat', aldus Roeper. Pieter de Groot (D66) stelde dat het concurrentieverhaal wel degelijk meespeelt. In de exploitatiebegroting wordt uitgegaan van ƒ123.000,- op jaarbasis, wat volgens hem een be drag is waar je rekening mee moet houden. Zijn visie vond weerklank bij Alfons Boom. Hij hield namens de Oudeschilder ondernemers de commissieleden voor dat hij géén bezwaar maakt tegen gelijkwaardige concurrentie, maar in het geval van een aanmerkelijke subsidie door de gemeente. de gelijkwaardige concurrentieverhoudingen onder druk komen te staan. Te meer om dat de Texelstroom zich op dezelfde arrangementen- en rondvaart- markten zal gaan bewegen als de in deze sector bestaande bedrijven. Hij stelde verder dat er -zeker in het hoogseizoen- sprake is van een verdringingsmarkt. Jan Koolhof (CDA) zette grote vraag tekens bij de exploitatie van de Texelstroom. Hij vroeg zich af of de bijdrage van 50 000,- éénmalig zou blijven Jos Engelvaart (stichting BLT) stelde dat het niet de bedoe ling is nog een keer bij de gemeente aan te kloppen. 'Wij geloven erin dat de exploitatie van het schip sluitend moet kunnen zijn. We willen ons ei gen broek ophouden.' Corrie Heijne (TB) was niet onder de indruk van het argument dat subsidieverlening concurrentievervalsend zou werken Zij stelde zich achter het college voorstel. Volgens Heijne is er wel degelijk een historisch verband tussen de Texelstroom en het eiland. Een stel ling die door Maria van der Spek (VVD) werd betwijfeld Zij was niet overtuigd van de historische binding, ondanks het betoog van Peter Lock van de stichting BLT. Hij bracht naar voren dat de Texelstroom het nog oudste varende loodsvaartuig is, dat zijn langste tijd heeft gediend in het derde district van het loodswezen, district Texel. Alfons Boom bestreed het maritieme argument dat er sprake is van een historische link. Boom 'lk heb het mijn vader van 85, een oud-schipper, gevraagd maar hij ziet geen historisch verband. Het zelfde geldt voor een aantal oud-vis sers uit Oosterend. De commissieleden stonden ook stil bij het veiligheidsaspect Met name De Groot en Van der Spek uitten hun twijfels. Volgens Peter Lock (BLT) wordt het schip na restauratie op nieuw geclassificeerd en gekeurd onder het register Holland (vervan ger van de scheepvaartinspectie bij het keuren van zeilboten). Alfons Boom betwijfelde of de Texelstroom voldoet aan de strenge wettelijke eisen die gelden voor schepen die voor plezierdoeleinden worden ge bruikt. Hij vroeg het college nog eens na te denken over de verantwoorde lijkheid die het op zich neemt als een door haar gesubsidieerd schip dat niet aan alle veiligheidseisen voldoet, zich met passagiers op zee begeeft. Hoe komt het Turfveld aan zijn naam. Ligt er werkelijk een doodkist in het bos' Wat is het Martelveld? En wat heeft de Biesbosweg te ma ken met de Biesbosch in Zuid- holland7 Op al deze vragen wordt op 5 april antwoord gegeven door oud boswachter Jan Zijm. Hij doet dat tijdens een nostalgische excursie voor 55+-ers, die ter gelegenheid van het 100-jang bestaan van Staatsbos beheer wordt georganiseerd door het IVN. De deelnemers hoeven niet zelf te lopen, maar rijden mee met de Jan Plezier. Rolstoelers kunnen ook mee. Er worden twee tochten gehou den. die elk ruimte bieden aan 25 personen De eerste vertrekt om 14.00 uur, de tweede om 15.30 uur. Opgave (tot woensdag) bij P Ampt, tel. 314 259. Deelname is gratis. Zijn handen hebben voor ons gewerkt zijn hart heeft voor ons geklopt zijn ogen hebben ons voor het laatst gezocht hij heeft zijn taak volbracht hij heeft zijn rust gevonden. Met droefheid delen wij u mede dat na een kort ziekbed van ons is heengegaan mijn lieve levenspartner, onze broer, zwager, oom en opa Gert Gerrit Coevert weduwnaar van Gerrie Peeters op de leeftijd van 82 jaar. Gretha van Voorn Gerdiena en Sjaak Sylvia, Brenda Connie Coevert-Saiman Joop van Hengel Bertina en Ruud Leroy, Lysanne Gert en Annemarie Frans en Ageeth Sharon Marjan en René Sam, Jim. Tom Familie Poortier Familie Platvoet Klaas Coevert Emiel Bruder Texel, 25 maart 1999 Vermaningspad 111793 AK De Waal. Gerrit is opgebaard in „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. alwaar gelegen heid is tot condoleren op zaterdag 27 maart van 19.00 tot 20.00 uur en maandag na de begrafenis. Een samenkomst voorafgaande aan de begrafe nis zal plaatsvinden op maandag 29 maart om 14.00 uur in het uitvaartcentrum, waarna de begrafenis op de Algemene begraafplaats zal plaatsvinden. Liever geen bezoek aan huis Gerrit Rust zacht. Conny en Joop Dag „Bill"! Veel liefs, Bertina en Ruud Gert en Annemarie Frans en Ageeth Marjan en René Dag lieve Ome Gerrit Kusjes, Sam, Jim, Tom Leroy, Lysanne Sharon Een slokkie voor ons, een lolly of drop voor de kinderen 5 jaar lang genoten van jou. je verhalen en gezelligheid Bedankt! Gert We zullen je missen en wensen Greet en familie veel sterkte. Kees en Marjolein Larissa Cynthia Gert We zullen je missen! Fam Huizinga en medewerkers De Smulpot Bestuur en leden Muziekvereniging D E.K.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3