Cjroen kwarts Jéxels in het harL, TEXEL 495 Vier aannemers gaan wegbermen opknappen Patriarch llja II bij herdenking op Texel Tweede waterkering straks weer sterk" TEXEIGEV0EI ral verkrijgbaar Zonnig Palmpasen De nieuwe verder at IN DIT j\|umrner Passiemuziek in Hoornder kerkje 2 Havenzicht vernieuwd 5 Voorbeschouwingen op Zestig van Texel 6 TEXELSE^COURANT TOERIST is weer voor slechts >ger beroep OM onnis 80-jarige Lammetjes bij RTL5 Mammoetorder dok Hans Boom Schoonmaakactie in De Slufter lefecte stroom kabel legt upermarkt plat Oplichting per telefoon Schietoefeningen op de Vliehors Blikschade berm buiteling llja II, patriarch van de Georgisch orthodoxe kerk, komt zondag 2 mei naar Texel. Hij zal er drie da gen blijven om met het eiland kennis te maken en om op 4 mei de dodenherdenking bij te wo nen. De Georgische 'paus' heeft van de gemeente Texel en de provincie Noordholland een uitnodiging gehad, wat nodig was om een visum te krij gen. Tot dusver was llja slechts twee keer in het buitenland, waaronder de Verenigde Staten waar hij werd ont vangen door first lady Hillary Clinton. Het idee om naar Nederland te gaan ontstond toen llja II tijdens een vakantiebeurs in de Georgische hoofdstad Tbilisi een ontmoeting had met de Nederlander Jan van 't Slot. Deze is verbonden aan het bedrijf Kay Aviation, dat in Nederland de belangen van diverse luchtvaart maatschappijen behartigt Van 't Slot benaderde de gemeente Texel die op zijn beurt Maria de Graaf van de stichting Texel-Georgië Kontakt in schakelde voor het samenstellen van een programma. De bedoeling is dat de kerkvorst met een gevolg van negen personen op 28 april in Nederland aankomt. Het gezelschap verblijft enkele da gen in Noordholland en gaat vervol gens voor twee dagen naar Friesland en Groningen In Groningen staat een ontmoeting met de commissa ris van de koningin op het pro gramma. Georgië heeft connecties met genoemde provincies omdat het bussen overnam van de ver voersonderneming Fram. Naar ver luidt zou llja de mogelijkheden wil len bekijken voor Nederlands- Georgische samenwerking op het gebied van rund- en schapenhoude rij. Ook met Noordholland heeft Georgië banden. Niet alleen door de opstand van 1945 op Texel, maar ook door een uitwisselingsbezoek dat een delegatie van GS anderhalf jaar geleden bracht aan een Georgi sche provincie. In het gevolg van llja II zitten enkele andere hooggeplaatsten van de Georgisch orthodoxe hiërarchie, waaronder aartsbisschop Abraham en een aartspriester van de theologi sche academie. Verder is er een tolk bij, enkele zangers en de arts Rezo Sulava die al vaker op Texel was en in Georgië de contacten met het ei land behartigt. Programma Het programma voor het verblijf op Texel is nog in de maak. In elk ge val is er een ontmoeting met het gemeentebestuur en het Texels Theologen Convent Ook staat een bezoek met maaltijd aan het Maartenhuis op het programma De organisatoren zouden de bezoekers ook een buffet va Texelse producten willen aanbieden, wat al leen mogelijk is als daarvoor vol doende sponsors worden gevonden. Op 4 mei zal het gezelschap deel nemen aan de door particulieren georganiseerde herdenking op de begraafplaats van de Georgiërs, aanvang 16.30. Een uur eerder be gint daar al een ceremonie waarbij op traditioneel-kerkelijke wijze de gevallenen worden herdacht. De de legatie is ook aanwezig bij de her denking die om 19.00 uur begint in de Hervormde kerk en zal meelopen in de stille tocht naar het monument bij de algemene begraafplaats. Op 5 mei reist het gezelschap per eerste gelegenheid terug naar Georgië om de volgende dag te kun nen deelnemen aan de feestdag van de nationale heilige Sint George PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11369 DINSDAG 30 MAART 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jpinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. lBONNEMENTSPRIJS 58.60 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 0275 (b.g g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) (jntm Jjid Jnrfi Im Int Aj1_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. 've de kabel gingen ook twee lachines, van de groente- en Jivelafdeling stuk. 'Er is niets "ven, maar we hebben wel veel mak', aldus Goënga, die het (Advertentie) Openbaar Ministerie gaat in ho- eroep tegen de uitspraak tegen >0-jarige Texelaar die vorige wegens doodslag op z'n echt te tot een jaar celstraf werd ^deeld De officier van justitie at de straf in geen verhouding tot de ernst van het delict Het le' bekend wanneer de zaak komt. Boom ligt na de bagger- werkzaamheden in de haven begin februari weer op z'n plek. In het programma 'RTL5 in het land' wordt vanavond een reportage uitge zonden over de geboortegolf bij de lammetjes op Texel Het programma begint om 19.00 uur. De opnames zijn gemaakt door Texelaar John Smit van Videolux Productions. :r Texelse aannemers gaan zo mogelijk aan de slag om de len langs alle wegen van de ieente op te knappen. Ze heb- daartoe opdracht gekregen het college van b en w. dat rmee eigenlijk ai begin fe- ari een begin had willen ma- Het slechte weer was echter ids spelbreker. actie van de gemeente is verre i overbodig. Er wordt al geruime I geklaagd over de slechte staat larin een aantal bermen verkeert, frbeelden zijn de Laagwaalder- en de Nieuwlanderweg, waar Igs het asfalt grote gaten zijn ont- |an. Op andere plekken is het I hoger dan het asfalt, waardoor I regenwater niet in de sloot te- ritkomt, maar op de weg regenrijke winter heeft de situa- fcr met beter op gemaakt. De met water verzadigde bermen vormden een prooi voor de wielen van elkaar passerende weggebruikers, waar door de gaten alleen maar groter werden. De geplande herstelwerk zaamheden moesten achterwege blijven Door de nattigheid zou dit lapwerk binnen de korste keren op nieuw zijn stukgereden. Systematisch Omdat bermen op het hele eiland te lijden hebben gehad, is besloten alle bermen langs de gemeentelijke we gen systematisch te controlen en als dat nodig is op te knappen Om dit karwei grondig en snel aan te pak ken heeft de gemeente aannemers Tatenhove, Ronald Uitgeest, Werner Dros en Wirotex (Henk Witte en Nico Roeper) in de arm genomen Langs de Laagwaalderweg wordt het deel tussen Ottersaat en de Veenselangweg voorzien van gras keien. Dat is ook het geval met de Kogerweg tussen Sarasam en de splitsing met de Georgiëweg een deel van de Schorrenweg. Voor dit groot onderhoud heeft de gemeente in de begroting geld gereserveerd. Graskeien worden ook gelegd in een aantal andere bochten die regelma tig worden stukgereden. Op andere stukken worden bermen die te hoog zijn verlaagd en kuilen worden opge vuld met zand. Langs de Hallerweg, die als omleidingsroute druk wordt bereden, worden op korte termijn de grootste gaten opgevuld. Zodra de rotonde op de kruising Bernhardlaan-Schilde- rend-Emmalaan klaar is en de verkeersdruk op de Hallerweg om- laag gaat, worden deze bermen grondig aangepakt. Automobilisten wordt tot die tijd geadviseerd voor zichtigheid in acht te nemen. Op 13 april is in Edam de aan besteding van de verzwaring van de Noorderdijk. Dat is de onge veer vijf kilometer lange binnen dijk tussen het gemaal Krassekeet en hoeve 'Ora et Labora' aan de Zaandammerdijk. Het Hoogheem raadschap Uitwaterende Sluizen acht het noodzakelijk een aantal 'fouten' van deze zogenaamde tweede waterkering te corrigeren. Een deel van de dijk is te laag en moet daarom met enkele decime ters worden verhoogd. Verder moet de kruin plaatselijk worden verbreed tot de vereiste drie me ter. Ook moet het hier en daar te steile talud worden aangepast. De dijk moet het water tegenhouden als ten noorden of ten zuiden ervan de primaire waterkering (dus de dui nen of de zeedijk) het bij een super- storm begeeft. Dat is een ramp die zich volgens de kansberekening eens per 4000 jaar voordoet. Waar schijnlijk groter is de kans dat door andere oorzaak de primaire zeewering kapot gaat, bijvoorbeeld doordat deze ongemerkt wordt on dermijnd of wordt getroffen door een neerstortend vliegtuig. Bij het versterken van de Noorder dijk zal langs de dijksloot ook een onderhoudsberm worden aangelegd, voor zover die al met aanwezig is. Er zijn stemmen opgegaan om over deze berm een wandelroute aan te leggen. Het Hoogheemraadschap rekent het niet tot zijn taken om wat dat betreft initiatieven te nemen, maar zal wel meewerken als ande ren het doen. Overigens is ook me dewerking nodig van de pachters van de dijk. Mogelijk zijn die minder gesteld op passerende groepen wan delaars, mede omdat die dierziekten zoals rotkreupel zouden kunnen overbrengen (advertentie) bijvoorbeeld tijdelijk zonder computerskassa's moest stellen. De ondernemers moesten noodge dwongen de winkel enkele uren slui ten. Kabouters en welpen van Scouting Texel hielden, geholpen door de Minervagroep uil Den Helder, zater dag grote schoonmaak in De Slufter. De 19e edilie van deze actie was onderdeel van de traditionele Milieu- dag. Met het zeewater dat de afge lopen winter diep in de inham was doorgedrongen, was een grote ver scheidenheid aan rommel aange- t een defecte elektriciteits- il heeft supermarkt Goënga in Hoorn gistermorgen geruime zonder stroom gezeten. Een laggregaat uit Haarlem de ervoor dat de apparatuur f half één weer kon draaien. lektriciteitskabel waarin de sto- optrad was nog zo goed als De grotere capaciteit was I in verband met de verbouwing lodernisering van het bedrijf ins Willem Goënga moet het f rond half zes 's morgens zijn treden. Omdat ENW op Texel generator van voldoende capa- beschikbaar had, moest er een ld aggregaat van de overkant in. Gistermiddag waren mede- ■rs van het energiebedrijf nog in de weer het defect aan de Ite herstellen. Volgens Goënga de oorzaak daarvan toen nog lekend. De Japanse reder Sumitomo Heavy Industries Ltd. heeft scheepsdokbedrijf Hans Boom opdracht gegeven tot onderhoud en reparatie van het vrachtschip Caya. Met een laadvermogen van 73.400 ton, een lengte van 216 meter en een breedte van 32.26 meter is het de grootste opdracht die Boom ooit in de wacht heeft gesleept. Het schip wordt donder dag om 14.00 uur in de haven van Oudeschild verwacht. Jonge deelnemers aan de Palmpaasoptocht trekken door de straten van Den Burg Het lentezonnetje zorgde er zondag voor dat de traditionele voorjaarsstoet, die werd begeleid door de verschillende Texelse fanfarecorpsen, als één van de fraaiere edities kan worden opgetekend. (Foto GemrO Tmmerman) Het vrachtschip heeft een dermate grote omvang dat havenmeester Kees de Graaf wordt ingeschakeld om het gevaarte naar binnen te lood sen. De Caya heeft een dusdanige omvang dat de hele haven moet worden ontruimd. De reder heeft Boom opdracht gegeven het schip Verschillende Texelaars hebben de aflopen tijd een kaart in hun brieven bus gekregen waarop stond vermeld dat bij hen een vleugel was aange boden, maar dat op het moment van aanbieding niemand was aangetrof fen. Op de kaart stond een telefoon nummer vermeld (090 91291295). De 'verkoper' verzocht dit nummer 'even' te bellen. Een inwoner uit Den Burg, die een dergelijke kaart had ontvangen, belde het nummer en kreeg gedurende tien minuten in gesprekstoon. Het resultaat was dat hij tien gulden armer was en niets wijzer De 'aanbieder' opereert onder de firmanaam 'Allegro'. De politie vermoedt dat het hier gaat om malafide praktijken en adviseert om met te bellen. spoeld. Grootste curiositeit was een wc-bril. Het resultaat was dat de wagen van boswachter Marcel Tielemans na afloop werd volge laden met zakken rommel (Foto Gonrd Timmerman grote onderhoudsbeurt te geven, waarmee enkele maanden zijn ge moeid. Zo staan er reparaties aan de scheepshuid op het programma, de schroefas wordt gereviseerd, het ventilatiesysteem aangepast en pla ten worden vervangen. Het dok van De Koninklijke Landmacht houdt deze week tankschietoefeningen op de Vliehors Ook volgende week is van dinsdag tot en met vrijdag een schietoefening gepland. Vanavond gaan de oefeningen door tot maxi maal 23.00 uur met een mogelijke uitloop naar woensdag en donder dag. Volgende week staat het avond- schieten gepland voor woensdag met een mogelijke uitloop naar don derdag. Van 15 april tot 1 septem ber is een schietvrije periode Dit houdt in dat er met met scherpe munitie zal worden geschoten. Bij overlast kan het landelijke klachten nummer worden gebeld: 0800 0226033 Gistermiddag deed zich een aanrij ding voor op het kruispunt Rozen- dijk-Smitsweg in de dennen Toen een bestelauto linksaf sloeg, werd deze van opzij geraakt door een jeugdige bromfietser. De auto liep een deuk op; de brommer werd zwaar beschadigd Niemand werd gewond. gs de Hallerweg belandde zater- ivond even na tien uur een auto te kop te water. De bestuurder. 36-jarige man uit Den Burg. bleef inks de nogal ongeriefelijke si te kalm en kon zijn voertuig met i van een toegesnelde voorbij ter door het kapot geslagen erraam verlaten. Hij werd vervol per ambulance naar een huis- gebracht, die constateerde dat slachtoffer behoudens een snij- ie en een hoop blauwe plekken tig mankeerde De schade aan het voertuig is nog niet bekend. De auto dateert uit 1984. Ik heb er veel geld ingestoken om 'm op te knappen, maar een goeie kans dat de verzekering niet meer dan duizend gulden uitkeert', vreest de eigenaar. Hij overweegt de gemeente daarom aansprakelijk te stellen wegens achterstallig onder houd aan de bermen langs de Haller weg Of hij veel kans maakt, is de vraag, aangezien met borden op de slechte staat wordt gewezen. Vol gens hem zelf en volgens getuigen reed de man met veel harder dan ongeveer veertig kilometer per uur. (Foto Joop Rommcts)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1