licardo de Graaf in wielerploeg Actieve verjaardag Staatsbosbeheer 'Honderdjarig bestaan gaan we beslist vieren' Nieuwe overeenkomst kustzeilvereniging met Ronde om Texel Vierde generatie in vernieuwd Havenzicht Frans Hopman nieuwe ploegleider Degelijk ZDH wint opnieuw TEXELSE'^COURANT Stukkie voor de krant? TEXELSE^ C0URANT Bridgers huldigen toegewijde leden Goede prestaties indoor-ruiters venzicht is al 90 jaar in de fa te. Dat vind ik leuk. Het geeft ra waarde aan wat je doet. Het tderdjarig bestaan gaan we llist vieren. Zeker weten. Daar het bijzonder genoeg voor.' ud Bakker (29) vertelt nooit iets jers te hebben gewild. 'De zaak iff me altijd aangetrokken. Als d hielp ik al mee. Door de iter ming van afgelopen winter )ben we het aantal tafels kun- i verdubbelen. Toch is de sfeer waard gebleven. Dat was pre es de bedoeling. uud Bakker, sinds 1 oktober eige- aar van het restaurant, zit met zijn luw Tineke Kossen en ouders 'iny en Theo Bakker aan een tafel tje in het nieuwe deel van Haven- it De zaak heeft de afgelopen inden een ware metamorfose lergaan en biedt een weids uit- it op de Oudeschilder haven, ivankelijk waren we alleen van deentree te veranderen. Terwijl daarover aan het praten waren. kwamen de gedachten vanzelf op uitbreiden. Half november hebben we de zaak leeggehaald en 6 maart zijn we weer open gegaan Het is heel voorspoedig gegaan. We zijn met kerst zelfs nog naar de winter sport geweest De verbouwing lag toen toch veertien dagen stil De opening werd verricht door oma Bakker - inmiddels 88 jaar oud - die met een ferme klap een fles cham pagne tegen de muur aan diggelen sloeg. Volgens haar familie is zij nog zeer bij het wel en wee van Haven zicht betrokken Tijdens de verbou wing klom ze zelfs op een ladder om te zien hoe één en ander vorderde. En toen ze een keer wegens vakan tie van ons een maand lang de zaak niet kon bereiken, zei ze: ziezo. Dat gebeurt me nooit meer.' In Havenzicht hangen vier fraaie glas-m-lood-borden. die de geschie denis van het restaurant vertellen. De vierde laat zelfs de verbouwing van afgelopen winter al zien. Het eerste Havenzicht werd in 1909 ge kocht door overgrootouders Thijs Bakker en Cornelia Zijm, die de zaak vernieuwden en in 1910 openden. Het restaurant heette toen nog 't Schippershuus en lag naast het te genwoordige pand. half in de dijk. Uitgebrand In 1934 werd naast het gebouw een nieuw Havenzicht gebouwd, omdat in verband met de Zuiderzeewerken de dijk omhoog moest In 1945 kreeg het pand het zwaar te verdu ren. 'Het werd stuk geschoten en brandde volledig uit', vertelt Theo Bakker (56 jaar). 'Mijn ouders - Johan Dirk Bakker en Marie Com mandeur - hadden de zaak inmiddels van mijn overgrootvader overgeno men. Ik zal een jaar of twee geweest zijn toen het afbrandde. In 1948 heb ben mijn ouders het weer op laten bouwen en in die staat is het, in grote lijnen, tot verleden jaar gebleven Ook Theo Bakker zegt nooit te heb ben getwijfeld over het voortzetten van het restaurant. 'Ik heb alleen nog wel een jaar gevaren Zo n gevoel van ik moet nog wat van de wereld wielerploeg van Bouwcenter iauknecht blijft na dit seizoen drie jaar voortbestaan. Beide rijven besloten sponsoring van Texelse recreantenwielrenner minimaal tot en met het jaar 1 voort te zetten. Als leider van vielerploeg functioneert vanaf leizoen Frans Hopman. Nieuw de Rab/Bauknechtploeg is irdo de Graaf, regerend Neder- ls kampioen bij de junior eanten. Tweede Paasdag rijdt Rab-ploeg zijn eerste echte strijd in Breezand. s Hopman zat de afgelopen jaar tussen de wielen als lid van ielerploeg. Hij beleefde veel ple- ian het wielrennen, maar terug- nde blessures noopten hem af "en van verdere deelname aan s wedstrijden. Dit seizoen is hij ander team. Vorig jaar heeft Roel Bakker zich redelijk gemanifesteerd. Hij heeft onder meer in de driedaagse koers De Hel van Petten het B- klassement gewonnen en zich in de Tour de Lasalle in Den Helder goed laten zien. Als hij dit jaar een beetje vooruitgang kan boeken, mogen we best wat van Bakker verwachten.' Contractverlenging De sponsors van de wielerploeg, Bauknecht en Rab, zijn tevreden over de verrichtingen van de wielren ners in de afgelopen twee jaar. Vol gens mede-directeur Jan Jacob Rab van de gelijknamige firma hebben de leden van de ploeg zich goed gema nifesteerd. Rab: 'Er is met veel en thousiasme en inzet gewerkt. Ook op het gebied van de resultaten is goed gescoord. Rem Minor van Bauknecht toonde zich eveneens door kan ik voorlopig met zo veel trainen als ik zou willen. Ik verwacht wel dat ik voor de Tour de Lasalle in vorm zal zijn. Daarnaast wil ik pro beren om op Texel, tijdens het Noord-Hollands kampioenschap, goed te rijden.' De Graaf relativeert zijn Nederlands kampioenschapstitel 'Het is erg leuk, maar de deelname aan de juniorencategorie was niet zo groot. Als ik met de ..grote jongens" had meegedaan, was ik vast met zo ver gekomen', aldus De Graaf Hij heeft mede daarom besloten dit seizoen niet te rijden in een rood-wit-blauw tricot. Om toch aan te geven dat de Texelaar een nationale titel in zijn bezit heeft, liet de leiding van de Rab/Bauknechtploeg de mouwtjes 0 De Graaf en Jan Jacob Rab tonen t"Khlpioeg de komende drie jaar zal ■gleider Volgens Hopman mag luit seizoen het nodige worden lacht van de Texelse wielren- ondanks het vertrek van Jordy _e die de overstap maakte naar Bmateurs. Vorig seizoen zorgde Jr "Oor het behalen van enkele •Prekende titels voor veel publi T Hopman: 'We moeten realis l^'Lk ^'n'<e was onze kopman, 1ebben geprobeerd een echte Tm Van de vas,ewal aan te trek ï.maar d|e jongens hadden alle J a "un woord gegeven aan een het nieuwe shirt waarin de Rab koersen tevreden over de sponsoring Daarom is besloten nog drie jaar door te gaan Nieuwkomer Nederlands kampioen bij de juniorenrecreanten Ricardo de Graaf (18 jaar) is de nieuwkomer in de Rab/ Bauknechtploeg. Hij richt zich vooral op de Tour de Lasalle die begin juni wordt verreden maar waarschuwt op voorhand voor te hoog gespannen verwachtingen. De Graaf: 'Mijn school heeft absolute prioriteit. Daar- Voor de tweede keer in drie we ken heeft ZDH gewonnen van het onderaanstaande Strandvogels. In Onderdijk werd het 1-5. Door de reeks overwinningen van de laatste weken doet zich een merk waardige situatie voor, want ter wijl de Hoornders nog steeds laag staan (en degradatie dreigt), wordt in de strijd om de derde periode inmiddels een kansrijke tweede plaats ingenomen, waardoor de nacompetitie (en dus promotie) lonkt. De basis voor de ruime zege legde ZDH in de eerste twintig minuten. Met geconcentreerd spel werd Strandvogels op eigen helft vastge zet. Voorin hadden spitsen Stefan Bousma en Jelte van der Kooi een heerlijke middag. Ze kregen alle tijd en ruimte om zich lekker uit te leven en daar profiteerde vooral Bousma volop van. Eerst bracht hij Van der Kooi in stelling: 0-1. Korl daarop kreeg hij zelf de kans. Hij aarzelde niet en testte met zijn keiharde schot de deugdelijkheid van het doelnet: 0- 2. Daarna liet ZDH de teugels enigszins vieren en mochten de spelers van Strandvogels de illusie koesteren nog een kansje op een gelijkspel te hebben. De momenten dat ze voor het doel van de gasten opdoken ble ven echter spaarzaam. Na rust was de eerste grote kans voor Strandvogels, maar keeper Ronald Biesboer, die de nog met helemaal herstelde Christiaan Stolk verving, kwam zo dreigend zijn doel uit, dat de spits zich van schrik ver galoppeerde en naast schoot. Vervolgens stelde ZDH orde op za ken. Via Bousma en tweemaal Van Cjnn 'Zwarfsjixtlt u bd bon, Als de redactie op nleuws|acht is, kan het voorkomen dat u in de Warmoesstraat voor een dichte deur komt te staan. Naast de deur hangt een kastje met pen en papier. Schrijf uw naam en telefoon nummer op, gooi het briefje in de bus en wij nemen snel contact op. Telefonisch zijn we wel 24 uur per dag bereikbaar. DINSDAG 30 MAART 1999 name kanten van dit vak? Nou, het is niet fijn als iedereen tegelijk bin nen komt zetten. Of als ze helemaal niet komen, natuurlijk. Ik zeg altijd dat dit werk een hobby is waar heel veel vrije tijd in gaat zitten. Je werkt 's zomers zeven dagen per week. We hebben Ruud dan ook op het hart gedrukt: bezint eer ge begint Dit alles weerhield Ruud er niet van het familiebedrijf voort te zetten. Hij deed een koksopleiding en werkte her en der op Texel om ervaring op te doen. In 1991 ging hij weer op ei gen terrein werken Hij ontmoette Tineke Kossen, receptioniste van beroep. Ook zij gaf haar werk op om in Havenzicht te gaan werken 'Ik heb eerst de kat uit de boom geke ken, hoor. Bedienen is wel even heel iets anders. Maar ik moet zeggen dat het leuk is om gasten te laten genieten van een avondje uit. We krijgen toeristen die ieder jaar terug komen.' Volgens schoonmoeder Tiny zelfs mensen die als kind met hun ouders kwamen en nu met hun eigen kinderen uit eten gaan. Hoog water Met voornoemd viertal zijn we er wat betreft familie nog niet, want Ruuds zus Anne Mieke helpt ook nog in de bediening. Omdat het oppervlak van het restaurant na de verbouwing aanzienlijk is vergroot - er staan nu twintig tafels waar er voorheen maar tien waren - is er nog een hulp-kok nodig. Het restaurant is nu geschik ter voor bruiloften en partijen, omdat in de huidige ruimte zeker negentig mensen kunnen worden ontvangen. 'Het is allemaal wat gerieflijker ge worden De toiletten zijn naar bene den verplaatst en de trapopgang is verbreed en minder steil geworden. Het hoge water dat de haven af en toe overspoelt, is trouwens niet be vorderlijk geweest voor de oude trap Hij is tot nu toe ieder jaar wel een paar keer onder water gelopen'zegt Theo Bakker. 'Alleen in 1996 hebben we het droog gehouden In '53 en '76 heeft het water zelfs tussen het sleutelgat en de deurkruk gestaan Aan stoppen met werken denkt hij voorlopig nog niet. 'Tiny wel, die komt alleen nog als het echt nodig is. Maar ik vind het nog te fijn om te doen. De winter is lang geweest Aan de verbouwing hebben de vol gende bedrijven meegewerkt, architectenbureau Uriot, bouwbedrijf Zegel, installatiebedrijf Witvliet, tegelbedrijf Piet Kooger, De Vere nigde Schilders en Moerbeek City Meubel. Margreet Berndsen Een Doe- en Kijkdag. Zo noemt Staatsbosbeheer het feestje dat het op maandag 5 april (Tweede Paasdag) geeft ter gelegenheid van de honderdste verjaardag. Op verschillende plaatsen worden voor jong en oud activiteiten ge organiseerd. Een 35 kilometer lange fietsroute verbindt deze lo- katies met elkaar en laat de 'feestgangers' kennismaken met Texel en de terreinen van SBB. De fietsroute loopt via de Teso-ha- ven, de Hogeberg, de Waalen- burgerdijk, de Korverskooi, De Koog, De Dennen en Den Hoorn weer terug naar 't Horntje. Onderweg kan op verschillende plaatsen worden gestopt. Zo wordt op boerderij De Noordkroon schapenkaas geser veerd. Kooiker Leo Daalder houdt open huis in de eendenkooi. Vogel werkgroep Texel doet hetzelfde in het vogelringcentrum. De Wadden vereniging laat deelnemers tussen 15.00 en 17.00 uur kennismaken met het kwelderleven in de Mokbaai. De routebeschrijving staat in Voorjaars krant die volgende week met de Texelse Courant wordt verspreid en is onder meer verkrijgbaar bij EcoMare en de VVV. Speelweide het Lange Stuk in De Dennen (etappeplaats op de fiets route) speelt een centrale rol op het verjaarsfeestje van SBB Hier wordt een heus feestterem ingericht met kindervoorstellingen, een speurtocht door de Rangers van het Wereld Natuur Fonds, lessen in het timme ren van een nestkast en brood bakken, een klimwand, boog schieten en een demonstratie schapendrijven. Bovendien staan er informatiestands over natuur en mi lieu. bemand door instellingen als EcoMare, Uitwaterende Sluizen. Stichting Natuur en Mens, Staats bosbeheer, Natuurmonumenten, Waddenvereniging, Greenpeace, Vlinderstichting, gemeente Texel, Defensie, Vereniging voor Agrarisch Natuur en Landschapsbeheer, Wild beheereenheid en de Historische Vereniging. Het Lange Stuk vormt tevens het startpunt voor de Bospex. voor de gelegenheid samengesteld door de organisatie van de 'grote' Wampex. Voor mensen die minder goed ter been zijn wordt een rondrit met de Jan Plezier geregeld. Verder kan worden meegereden met de men vereniging en is aan de Biesbosweg een demonstratie terreinfietsen. Bij het barbequeterrein is een wissel- punt van de hardloopwedstrijd de Zestiq van Texel. De eerste 1050 bezoekers zijn al bekend, lezers van de Alkmaarse Courant die konden inschrijven op een arrangement dat onder meer een bootkaartje en een huurfiets omvat. Met z'n allen gebruiken ze tien pro cent van alle huurfietsen die op Texel zijn De Doe- en Kijkdag is ook met het openbaar vervoer bereikbaar. Vanaf de veerhaven rijden bus 26 en 29 langs het feestterrein. Kustzeilvereniging Westerslag (KZVW) heeft alle rechten op de Ronde om Texel (ROT), inclusief het gedeponeerde logo. verkocht aan de stichting ROT. Verder heeft de KZVW het beheer van de Stich ting Vrienden van de Ronde om Texel (VROT) overgedragen aan de stichting ROT. Deze wordt sa mengevoegd met het vorig jaar in gestelde Membership' van de ROT. De overeenkomst staat vrij dag op de agenda van de leden vergadering in De Lindeboom, aanvang 20.15 uur. De commotie die vorig jaar ontstond na de instelling van het Membership door de ROT naast de al bestaande Vriendenstichting van de KZVW was voor de bestuurders de constructie opnieuw te bezien Dit leidde tot een overeenkomst waarin afspraken tus sen de KZVW en de ROT half januari zijn bezegeld. Onderdeel daarvan is de samensmelting van de Stichting Vrienden ROT en de Members tot één duidelijk geheel dat onderdeel uitmaakt van de ROT. Leden van de Texelse kustzeil- veremgingen hoeven volgens Ronde-voorzitter Ina Schrama met bezorgd te zijn dat ze bij grote deel name buiten de boot vallen 'Als ze zich vóór 1 mei opgeven, mogen ze gegarandeerd meedoen Bovendien krijgen ze korting op deelname.' Via hun lidmaatschap van de kustzeil vereniging zijn de leden automatisch lid van de watersportbond (KNWV). Deelnamegarantie en korting genie ten ook de 'Members' de zich inmid dels hebben opgegeven, mits ook zij zich vóór 1 mei aanmelden. Verder krijgen ze na afloop allemaal een video van het watersportevenement. De organisatie voor de Ronde draait twee maanden voor de start op 5 juni op volle toeren. Vandaag gaan hon derden uitnodigingen voor deelname op de bus. Gezien het aantal Members (500), de 200 plaatsen die voor buitenlanders zijn gereserveerd en de verwachte deelname van Texelaars, voorziet voorzitter Schrama dat het halen van de limiet van 700 catamaranzeilers geen pro bleem zal zijn. 'We gaan ervan uit dat de Ronde dit jaar weer vol zit.' De samenwerking tussen de VVV en de Ronde bij de presentatie op de Hiswa, die in de RAI een permanent bemande stand had, is goed aange slagen. 'We hebben heel veel posi tieve reacties gehad Voorafgaand aan de feestelijkheden rond het 50-jarig jubileum, die zater dag in dorpshuis De Hof werden ge houden, heeft bridgeclub Groot Slem enkele toegewijde leden in het zon netje gezet Margret Elzmga en Marry Bakker, beiden 25 jaar lid, kregen door bondsafgevaardigde mevrouw Van Strien het bijbeho rende zilveren eremetaal opgespeld. Voor Luc Kellner, al veertig jaar in de gelederen - waarvan twaalf jaar als voorzitter -, was er een gouden speldje. Het tot nu enige erelid Toon Wessels kreeg gezelschap van Henk Veenema en Piet en (postuum) Tine Snowy Wmstpunlen waren er verder voor lansse Engels, Dorolhé Koom. Cornen Duin, Immetje Duin, Nancy Welsleen Natasja Wille, Silvia Eelman Robben van Bergeijk, Dave Terpstra. Souwtje Wille en Ellen Blom. Beemsterboer, die er sinds de op richting bij waren. Voor Beemsterboer was de huldiging een emotionele gebeurtenis, aangezien zijn vrouw onlangs overleed. 'Tine zou dit zo gewild hebben', moti veerde voorzitter Jo van Beek het besluit om ook haar de ereblijken toe te kennen. De palmares van de nieuwe ereleden mogen er zijn. Beemsterboer werd drie maal in het bestuur gekozen, maar moest wegens drukke werk zaamheden tweemaal afhaken. De derde keer maakte de oud-gemeen tesecretaris echter veel goed, door gelijk maar zes jaar voorzitter te blij ven. Zijn bridgeprestaties waren wat minder, memoreerde Van Beek een beetje plagerig. Desondanks won het echtpaar Beemsterboer eenmaal de HV-beker en staat ook het club record van de hoogste score op één avond nog steeds op hun naam. Henk Veenema werd een 'topper' genoemd Hij was zeventienmaal clubkampioen, won driemaal de HV- beker en tweemaal de kerstbokaal. Bovendien had Veenema tussen 1952 en 1973 maar liefst 21 jaar zit ting in het bestuur, waarvan één jaar als voorzitter. Daarnaast probeerde hij zijn kennis op anderen over te brengen in een cursus voor gevorderden. Overigens kwamen bij het bestuur van Groot Slem nogal wat reacties binnen op het artikel in de Texelse Courant van vorige week dinsdag. Daarin werd verondersteld dat de winnaars van het eerste Texels kam pioenschap van vijftig jaar geleden zich niet bij de club aansloten om dat ze katholiek waren en wellicht niet bij een algemene vereniging wil den horen. Ware reden was echter dat één van beiden. Gijs Keijzer Mzn., kort daarop om het leven kwam tijdens een verkeersongeval. Zijn bridgepartner, neef André Keijzer Czn., zag daarna ook van het lidmaatschap af. De drie ereleden van bridgeclub Groot Slem op een rij. Vlnr. Piet Beemsterboer. Henk Veenema en Toon Wessels. iFotojoopRonviers) generaties Bakker voor Havenzicht'. In hel midden Marie Bakker-Commandeur (SB). Links Ruud Bakker (28) en Tineke Bakker-Kossen (28). Rechts Tiny Bakker-Boontjes en Theo Bakker (55). irotoHerryaeCnutii zien en als ik het nu niet doe. komt het er nooit meer van. Ik was twin tig toen. Het jaar daarop kreeg ik een aanbieding om naar Chili te gaan. Toen kwam mijn vader in het ge weer Als je dat doet, zei hij, ver koop ik de tent. Dus bleef ik thuis. Dat was ook de afspraak, hoor.' Koken Theo Bakker 'importeerde' zijn vrouw Tiny uit het Westfriese Oost woud. Hij ontmoette haar tijdens een avondje stappen in De Koog. Tiny was kraamverpleegster van beroep, maar hing haar uniform in de wilgen om in de keuken van Havenzicht de scepter te zwaaien 'Een hele overgang? Ach, dat viel eigenlijk wel mee', meldt ze. 'Het ging vanzelf. En je moet rekenen dat het seizoen in die tijd maar zes we ken duurde. Je hebt in dit werk in ieder geval ook contact met men sen. Dat heb ik altijd leuk gevonden Ik draaide de vroege. Theo de late dienst Er zaten toen boven nog hotelkamers en we woonden met onze drie kinderen, Ruud, Marion en Anne Mieke, op de plaats waar nu de keuken zit. In 1976 zijn we boven gaan wonen, zodat de keuken ver groot kon worden Volgens Theo kookte zijn vrouw lek ker. 'Ze deed het te goed. Het werd alsmaar drukker. Om haar te ontlas ten namen we in 1975 voor het sei zoen een kok in dienst. Als hij vrij was, sprong Tiny in. Er stonden toen nog maar 35 stoelen En een biljart, niet te vergeten Onaange- van De Graafs shirt voorzien van een rood-wit-blauw biesje. Vertrouwen Ploegleider Hopman heeft vertrou wen in 'zijn jongens'. 'Ondanks het slechte weer van de laatste maan den is er goed getraind. Al sinds ja nuari zitten ze op de fiets om kilo meters te maken.' Hopman heeft stiekem zijn hoop gevestigd op Otto Goënga 'Die heeft geen enkele trai ning overgeslagen. Ik hoop dat hij zich in Breezand en andere wedstrij den een beetje in de kijker kan rij den. En misschien kan Marten Vis ser voor een verrassing zorgen. Hij zit de laatste weken ook weer op de fiets.' der Kooi stond het al spoedig 0-5. En was Van der Kooi iets zekerder van zichzelf geweest, dan had de voor sprong nog verder kunnen oplopen. In de slotfase maakte ZDH er een potje van en kreeg Strandvogels een drietal kansen om tegen te scoren. De dreigende blik van Biesboer was bijna steeds voldoende om ze te doen verstijven. Eenmaal was het wel raak, misschien omdat de kleine spits de ogen sloot toen hij alleen op de keeper af ging De ruiters van de Kleppertjes en de Waddenruiters presteerden goed tij dens de laatste indoorwedstrijd van dit seizoen. Vooral bij de pony's werden hoge punten gescoord. Silve Schoorl behaalde met haar pony Rocky bij de B-dressuur 182 punten en kreeg, behalve drie winstpunten, extra complimenten van de jury. In de rubriek B-dressuur pony's A/B/C/ -categorie behaalden de vijf deelne mers allen een winstpunt. Jorieke Meijer reed met Samora 175 punten bij elkaar, wat twee winstpunten op leverde. De jury was zeer te spreken over de manier waarop de jonge rui ters met hun pony's omgingen en complimenteerde de instructeurs van de vereniging. De eerstvolgende wedstrijden vinden plaats tijdens het Outdoor-weekend op 1 en 2 mei. Uitslagen (winnaars) B-pony's D/E categorie, Silve Schoorl met Rocky; L-pony's D/E cate gorie, Merel van der Linde met Kadans; L- paarden, Gerard Roeper met Igor, M1-paar den, Ria Bakker met Elko Z, B-paarden, Gea de Ridder met Nando; Z1-paarden, Sanne Lampers met Marron, M2-paarden, Thirza Weel met Jamos. M1- en M2-pony's, Marjo lein Smidt met Jamorkus; B-pony's A/B/C/- categone, Jorieke Mei|er met Samora, L-po- ny's A/B/C/-categorie. Roos Jongeneel met

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5