Cjrocn c2wartxJexeU in het hart Reddingsactie voor Redmer IJskaschool msterdammer ziet rood in Texels bier Kotter bijna dag vast in Noorwegen Ij N ura fci j9v\ M - Jm, DROS Caroama Leerlingentekort bedreigt voortbestaan Brouwerij Bonne ligt al maanden stil Politieauto maakt duik in greppel As overledenen mag overal verstrooid Twee gulden per Texelaar voor Kosovo? Verfspuiters iV */jr ui fe na VERDER IN DIT ummer Big Band Texel breidt repertoire uit 2 de Kroniek 2 Techniek paradepaardje van jubilerende garage 4 Burgemeester krijgt eerste munt KNRM 4 Fusie afgeblazen 5 Denksporttoppers op TESO-veerboot 5 Felle strijd om De Graaf-bokaal 5 Bestuurbare vliegers taboe op strand Bromfietsster gewond bij aanrijding Pontweg Automaten gekraakt TEXELSE^COURANT EIERLAND TEXEL pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11372 DINSDAG 13 APRIL 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jpmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG BONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1.65 Redactie tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 322823/310914 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) 6 Redmer IJska uit De Waal, dreigt als zelfstandige schooi meer in aanmerking te komen voor bekostiging door het k als het aantal nieuwe kinderen de komende twee a drie jaar |pt hoger uitvalt dan wordt verwacht. Het college stelt voor i de komende twee jaar jaarlijks ƒ30.000,- beschikbaar te lellen voor de uitvoering van een plan van aanpak voor de [standhouding van Texels kleinste basisschool. B eén |aar vindt een evaluatie van I tot dan toe bereikte resultaten ^ts Op basis daarvan wordt een (luit genomen of de uitvoering van (plan met een jaar wordt verlengd. geld is nodig om voor een deel I de week de inzet van een extra [kracht te bekostigen. De school I op 27 mei een open avond fcrvoor via gerichte publicitaire les reclame zal worden gemaakt, (worden voorafgaand aan deze Ind flyers verspreid via de he lping van de Texelse Courant. 27 kinderen Jschool telt momenteel 32 leerlin- i. Aan het einde van het school- 11998/1999 zullen naar verwach- «vi|f kinderen naar het voortgezet Berwijs gaan. Op de teldatum van Iktober 1999 zal de school 27 leer- jen tellen Dit aantal ligt onder de pTexel geldende opheffingsnorm i 29 leerlingen Het leerlingen- Klal uit De Waal en omgeving is Itoereikend om aan deze norm te loen. Voor een zelfstandige bol zoals de Redmer IJska is geldt dat de rijksbekostiging eindigt als het aantal leerlingen gedurende twee achtereenvolgende jaren of gedurende het eerste en derde jaar van een periode van drie opeenvol gende jaren onder de opheffings norm zit Er bestaat in zo'n geval de mogelijkheid dat de Redmer IJskaschool een nevenvestiging wordt van een andere openbare ba sisschool. Dit alternatief ziet de ge meente uit onderwijskundig en finan cieel oogpunt niet als oplossing. Er ontstaat dan een situatie dat twee scholen samen één zelfstandige basisschool zouden vormen met één bekostiging en één formatie. Voor interim-schoolleider Albert Hoven is dit geen optie. Hoven: 'Het zou be tekenen dat je per definitie minder formatieplaatsen toegewezen krijgt, want het aantal kinderen dat op dat moment de Redmer IJskaschool bevolkt wordt opgeteld bij die van de school waarmee wordt samenge gaan. Op basis van die formatie wordt het aantal leerkrachten be paald waarop je recht hebt.' Hoven is lichtelijk ontstemd over het tempo waarin de gebeurtenissen zich momenteel voltrekken en in de publiciteit komen. 'Ik had gehoopt dat de kwestie eerst in een besloten commissievergadering zou zijn be handeld, waarna wij als team de ouders hadden kunnen inlichten. Nu moest men het op de kabel lezen. Aan de andere kant begrijp ik ook wel dat er haast geboden is. De tijd dringt want voor je het weet is het augustus en dan moet duidelijk zijn of de raad erin toestemt 60.000,- vrij te maken voor extra formatie.' Hoven is van mening dat een forma tie van 2,4 leerkrachten absoluut het minimum is 'Voor mij is het onder wijskundig niet verantwoord om acht groepen te draaien met slechts twee leerkrachten voor de hele school. Mocht het voorliggende voorstel niet worden aangenomen door de raad ..lees" ik dat als het opheffen van de Waalder school.' Plan van aanpak Volgens netwerkdirecteur Tine Vis ser is het voor de Waalder school 'kwart voor twaalf'. 'In het kort komt het er in het voorstel op neer dat de school twee jaar de tijd krijgt om zijn levensvatbaarheid te bewijzen. Met de medezeggenschapsraad, de ouderraad en het team van de IJska heeft een discussie plaatsgevonden over de toekomst van de school Mede op basis van die gesprekken Lees verder pagina 4 21 kleinste basisschool: Redmer IJska (Foto Ruud Nooy) toekomst van de Tesselse bierbrouwerij is veilig gesteld 'igenaar Harry Bonne het bedrijf heeft overgedaan aan een iterdamse koper. De nieuwe eigenaar zal de bierproductie, [al sinds eind vorig jaar stil ligt, met ingang van volgende ik hervatten. Op 1 mei gaat het Proeflokaal weer open. leden geen verlies op het bier, reen goede snee brood leverde [rouwerij nu ook weer niet op. We kien voor de keus: óf rigoreus in- tren en flink groter groeien óf terugtrekken in het Proeflokaal de hobbysfeer verder gaan. Ir daarvoor was het pand te duur. |e zagen we eigenlijk met zitten.' [besloot brouwersechtpaar Harry Porry Bonne de bierbrouwerij van land te doen en zich volledig te ■entreren op het metselbedrijf, in ze tot dusver alleen buiten het >en hun brood verdienden. Na- let besluit was genomen werd "erproductie stilgelegd en een :r Qezocht. Allereerst op Texel i' ketels was belangstelling ge- maar er was hier geen animo Ie hele brouwerij over te nemen. "I we juist wilden dat het bedrijf jeheel wordt voortgezet.' Brouwmeester (advertentie in de Telegraaf had wél het gewenste resultaat. Een dezer dagen zetten Bonne en een Amsterdamse koper die zijn naam om zakelijke en privé-redenen nog even niet In de krant wil hebben, hun handtekening onder de koop overeenkomst. De bierbrouwerij blijft in hetzelfde pand gevestigd en zal in grote lijnen op de oude voet wor den voortgezet. Behoorlijke markt De koper heeft - opmerkelijk genoeg - zelf geen ervaring met bierbrouwen. 'Daarvoor heb ik een brouwmeester aangenomen. Maar van marketing, strategie en financiën heb ik des te meer verstand. Ik ben jarenlang inkoper geweest bij een groot bedrijf Ik was al een tijdje op zoek naar een lokatie voor een bierbrouwerij. Op Texel zie ik goede mogelijkheden voor een winstgevend bedrijf. Uit de VVV-enquête blijkt immers dat er op jaarbasis 4,6 miljoen overnachtingen zijn en nog eens 100.000 dagjes- De politie moet het enige tijd zon der de vierwiel aangedreven Toyota stellen. Vrijdagavond om streeks 23.00 uur raakte een agent langs de Hallerweg met de wagen in een diepe greppel en ramde vervolgens een dam waarbij de auto zware schade opliep. De po litieman was op zoek naar een automobilist die een hek aan het Schilderend had beschadigd. Het ongeval gebeurde nagenoeg op precies dezelfde plek waar enkele weken geleden een auto over de kop sloeg Werd het wagentje toen door de diepe kuilen langs de weg gelan ceerd. ditmaal kan de agent - die al 30 jaar schadevrij rijdt - geen oor zaak noemen Hoewel de airbags werkten, smakte de chauffeur toch met z'n hoofd tegen de voorruit Evenals zijn mede-passagiere uit Spanbroek hield hij een pijnlijke nek en rug aan de klap over. De auto raakte rondom beschadigd, waarbij vooral de linker voorkant het moest ontgelden. Een takelwagen van Schoenmaker moest eraan te pas komen op de wagen weer op de weg te krijgen. Hoewel de schade om vangrijk is, is anderhalf jaar oude wagen waarschijnlijk niet total loss Omdat de politie op Texel met over een ander vierwiel aangedreven voer tuig beschikt, zal gedurende de re paratie in geval van nood een beroep worden gedaan op een landrover van Rijkswaterstaat. Bijvoorbeeld als de politie het strand op moet Het komt ook op Texel steeds meer voor dat as van overledenen wordt uitgestrooid op een door hen zelf gekozen plek. Een wijzi ging van de Wet op de Lijkbe zorging maakt dit mogelijk. Het college van b en w wil deze rui mere mogelijkheid nu ook in de Algemene Plaatselijke Verorde ning vastleggen. Het bijzetten van de urn met as in het graf van de echtgenoot gebeurde al regelmatig. Ook het uitstrooien van de as op zee of op een daartoe bestemde plek op de Texelse be graafplaatsen, is van oudsher ge bruikelijk. Later kwam daar een stukje duingebied aan de rand van De Dennen bij, dat langs het Jan Ayeslag door de gemeente voor Is Texel bereid twee gulden per inwoner af te staan voor de vluchtelingen van Kosovo? De vraag of de gemeente 2.600,- wil overmaken op girorekening 555 komt vanavond aan de orde in de gemeenteraadsvergade ring. Het initiatief is afkomstig van Pieter de Groot (D66), die benadrukt geen 'goedkoop poli tiek succesje' te willen boeken. Hij weet zich op voorhand al gesteund door de PvdA asverstroonng werd aangewezen. En nu mag het door de wetswijziging dus vrijwel overal. Het is aan de gemeente om nadere regels te stellen die de overlast be perken en ongewenste asver- strooiingen tegengaan Als het aan het college van b en w ligt mag de as van Texelaars overal worden ver strooid, behalve op de openbare, verharde weg. Later volgen mogelijk meer uitzonderingen. De Texelse uitvaartondernemers zijn tevreden met de ruimere moge lijkheden 'Het is een hele vooruit gang. Steeds meer mensen laten hun as uitstrooien op plekken die hen dierbaar waren Waar ze vaak een wandeling maakten, bijvoorbeeld', aldus Mark Pijper van begrafenison derneming Arie Maat Uitvaart- verzorgster Liesbeth Roeper: 'Het is mooi dat het kan. Er is wel meer behoefte aan, maar ik verwacht niet dat er op Texel op grote schaal ge bruik van wordt gemaakt mensen. Een behoorlijke markt dus Waar Bonne zich beperkte tot de verkoop van bier in flesjes, wil de nieuwe eigenaar het geestrijke vocht ook per vat gaan verkopen, zodat de horeca straks Tessels bier kan tap pen. 'Net als de flessen worden ook de vaten op ambachtelijke wijze gevuld.' Witbier Een snelle verdubbeling van de af zet lijkt hem wat te hoog gegrepen, maar de koper ziet wel mogelijkhe den voor een 'beheerste groei'. Ook Lees verder pagina 4 Vier jongens hebben afgelopen weekend onder invloed van drank de achterkant van het gebouw van modehuis Moerbeek met hakenkrui zen bespoten. Toen ze zagen dat de politie foto's van het kladwerk maakte, heeft één van de daders zichzelf aangeven. De afspraak dat het groepje van rond de 16 jaar de verf zelf zou verwijderen, is nog niet volledig nagekomen. Als ook het restant niet wordt schoongemaakt, overweegt de eigenaar de schade te verhalen op de daders. De TX 68 'Vertrouwen' van de Pieter Aris van der Vis is zaterdag door de Noorse visserij-inspectie in Egersund voor een groot deel van de dag aan de ketting gelegd. De schol die de Noordzeekotter aan boord had was volgens de Noorse wetgeving, die afwijkt van de EEG-normen, voor zo'n twin tig procent ondermaats. De Texelaars visten in de Noorse zóne, 60 mijl ten zuiden van Noor wegen, waar volgens de wetgeving aldaar de ondergrens van de schol die mag worden gevangen twee cen timeter hoger is dan volgens de EEG normen. Volgens Van der Vis is de vangst van wat de Noren als onder maatse schol beschouwen geen overtreding, maar mag deze vis niet overboord worden gezet, hetgeen ook met gebeurde. De bemanning vergat echter de ondermaatse vis gespecificeerd in het logboek op te tekenen, wat wél verplicht is. Toen de Texelse vissers vrijdag rond 12.00 uur bezoek kregen van de Noorse visserij-inspectie, onderwier pen de controleurs het schip, de bemanning en de administratie aan een urenlange controle waarbij de vis werd nagemeten. Toen alles in orde bleek te zijn, kregen de Texelaars alleen het advies om - wegens de grote hoeveelheid ondermaatse vis in het visgebied - een andere stek te zoeken. Toen de TX68 op een andere plek aan het vissen was, kreeg het schip - -Ëiï IjgVYVY \l Voor het oplaten van bestuurbare vliegers op het Texelse strand komt een algeheel verbod. Er worden drie plaatsen aangewezen waar vliegeren wel is toegestaan. Deze nieuwe regeling moet meer duidelijkheid scheppen dan het huidige, versnipperde vlieger verbod. De nieuwe regel maakt een einde aan het uitgangspunt in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) dat vliegeren is toegestaan, tenzij op een strandgedeelte een verbod geldt dat met borden is aangegeven De borden zijn geplaatst bij de strand- slagen die populair zijn bij badgas ten. Op een druk strand vormen de bestuurbare vliegers, die vaak met grote snelheid laag overscheren of in het zand neerkomen een gevaar voor zonne-aanbidders en wande laars Een 17-jarig meisje uit Den Burg is gisteravond gewond geraakt bij een aanrijding op het kruispunt Pontweg-Rozendijk. Zij brak haar linkerbeen en rechtervoet en is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Het ongeluk gebeurde maandag rond 18.30 uur. De inwoonster van Den Burg reed per bromfiets uit de richting van het Burgerdijkje over de Rozendijk en wilde de Pontweg oversteken. Zij verleende geen voorrang aan een 32-jarige auto mobilist uit Oudeschild die vanuit Den Burg naderde. De automobilist bleef ongedeerd. Zijn auto raakte beschadigd aan de voorzijde. De bromfiets was total- loss. Vier muntautomaten in het toilet- gebouw op de haven van Oudeschild zijn zondag opengebroken. De da ders gingen er vermoedelijk met enkele tientjes vandoor. Hel huidige vliegerverbod werkt vol gens het college van b en w niet goed. Van verschillende zijden is aangegeven dat voor vliegeraars onduidelijk is waar en wanneer vlieg eren is toegestaan Met borden is dit volgens het college ook niet goed aan te geven Het algehele verbod met daarop de uitzondering van drie nog nader aan te wijzen strand- gedeelten waar de vliegeraars hun gang kunnen gaan, moet aan de onduidelijkheid een einde maken Het oplaten van onschuldige 'fami lie-vliegers' blijft op alle stranden geoorloofd. (Advertentie) opnieuw bezoek van de inspectie. Toen de controleurs in het ruim een flinke hoeveelheid vis ontdekten die voor Noorse begrippen te klein was, werd het schip na een (linke discus sie opgebracht Zaterdagmorgen om 7.00 uur werd de kotter in Egersund aan de ketting gelegd De Texelaars mochten, nadat een bankgarantie was afgegeven, rond middernacht dezelfde dag uitvaren. De TX68 heeft daarop de visserij, ditmaal buiten de Noorse zóne, hervat Volgens Van der Vis, die een advo caat in de arm heeft genomen, be staat er een goede kans dat het met een sisser afloopt De TX68 Vertrouwen' werd wegens de vangst van ondermaatse schol door de Noorse autoriteiten bijna een dag aan de ketting gelegd. (jniM ^MirLrJarli h b* ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. De vierwiel aangedreven politiewagen liep vrijdagavond flinke schade op.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1