n Cjroen 2Twartsjexeh in het harL, N aan kust beperken Jutters houden de eer aan zichzelf WS moet onderhoud Verscherpt toezicht op meierblissen IB en RWS toch geen lezamenlijk kantoor Aanvraag museum Flora ingetrokken AcPief SKeuromaster DUINKER jk bezuinigt op budget dienstkring Texel AN BA VERDER IN DIT ummer Kleuters exposeren kunstwerken 2 *»l de Kroniek 2 Horecabedrijven krijgen milieucontrole 3 Wel of geen aanslag 0ZB natuurboer? 5 Motoriek Paul van Exel bij het elegante af 7 Engelse Hilary thuis op Texel Politie houdt vast aan huidig telefoonnummer TEXELSE^COURANT T E X E LS E^COU RANT GEZAMENLIJKE KRANT donderdag 29 april Nummer 1140 'Geef ons de zak' ATI RICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11373 VRIJDAG 16 APRIL 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv baan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. INEMENTSPRIJS/58.60 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 0275 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) 'We hebben gekozen voor een regionaal nummer en daaraan houden we vast', aldus Jack Heerlien, afdelingshoofd van het Texelse politiebureau. Hij rea geert op de kritische opmerkingen die ook dinsdag weer in de ge meenteraad zijn gemaakt over de telefonische bereikbaarheid van de Texelse politie. 'Ik kan me voorstellen dat mensen het gek vinden dat ze naar Alkmaar bellen en dan bijvoorbeeld Nico Drenth aan de lijn krijgen, maar dat is nu eenmaal de consequentie van de keuze. De politie in de regio Noord-Holland-Noord heeft indertijd besloten om één telefoonnummer voor de hele regio in te voeren om te benadrukken dat er geen aparte korpsen meer zijn en dat de regio een eenheid vormt. Dat besluit is niet meer terug te draaien Het laatste deel van het nummer 072-5498360 is wel Texels: wie tus sen 9.00 en 17 00 uur belt, krijgt di rect het Texelse politiebureau aan de lijn. Dat is gedurende die tijd continu bezet. Daarvoor en daarna neemt de dienstdoende wachtcommandant in Den Helder de telefoon op, die de beller eventueel doorverbindt met de meldkamer. 'Je krijgt in ieder geval altijd iemand aan de lijn', aldus Heerlien (Advertentie) <fr*o Zgmitrjinll fa bé bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van P-- -A Dt EUROPESE 8ANDENSPECIALIST MOTORSERVICE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) CfrrtM Z»jrLrJirHi la bal bjn_ In verband met het als werk dag uitvallen van vrijdag 30 april, Koninginnedag, ver schijnt er een gezamenlijke krant op donderdag 29 april. Advertenties voor deze krant kunnen worden ingeleverd t/m dinsdag 27 april, 17.00 uur. Directie Langeveld de Rooy b.v. I waterstaat (RWS) op Texel is door een beperking van het et genoodzaakt het onderhoud aan de westkust en de is te beperken. Eén van de gevolgen is dat het prikkel- op de grens van strand en duinen op bepaalde stukken erugkeert. Verder wordt minder zand gesuppleerd en het onderhoud aan de strandhoofden beperkt. Een be- im de afvalcontainers op de vissershaven weg te halen fiiddels weer teruggedraaid. eerde RWS op Texel in 1998 24 miljoen, dit jaar moet de :ring het doen met 3 miljoen 'Het probleem dat er minder t Den Haag komt, speelt lan- in is het gevolg van de Rijks- ing', aldus een woordvoerster regionale directie van RWS jrlem. Ook de aanpak van het iumprobleem slokt een flink in het budget op. ringhoofd Roland Bisschop luit teleurgesteld over de be- igen 'Het zat er al een tijdje komen, maar nu het zeker is lal er nadelige gevolgen aan Onze grootste zorg, het louden van Texel en het voor van calamiteiten, staat ech ter discussie. In geval van iordt ingegrepen. Maar we ons wel tot onze kerntaak m. We hebben wel een aan tal minder dringend noodzakelijke onderhoudswerkzaamheden moeten temperen.' Zo is er bijvoorbeeld geen geld om een deel van het prikkeldraad langs de westkust dat RWS altijd voor het stormseizoen weghaalt, terug te plaatsen. Overigens is de afspraak dat de gemeente de afrastering neer zet op de toeristische strandslagen. Dat het onderhoud aan een aantal strandhoofden er een seizoen bij in schiet, kan volgens Bisschop nog wel 'een jaartje lijden'. Onderhoud dat met kan wachten, zoals het plaatsen van zinkstukken, wordt wel uitge voerd. Ook is er minder geld beschikbaar om stuifzand op bepaalde plekken weg te werken. De toegangswegen naar de strandslagen worden wel open gehouden, maar op andere bosbeheer (SBB) en Rijks last (RWS) zien af van plan- ior een gezamenlijk kantoor plaats van de voormalige lan de Emmalaan. SBB. dat der aarzeling liet blijken, voor het aanvankelijke ■oor een eigen kantoor. RWS net gezien de bezuinigingen jepast al te hardop aan ouw te denken. mijn om met RWS een huur- ct van twintig jaar aan te gaan, SBB een te lange periode', irdt districtshoofd Jaap van igen. Het aanvankelijke, wat leuze plan, dat de Rijks- 'endienst voor ogen stond, de ogen van SBB wat te hoog len. De dienst wil echter wel ig afscheid nemen van het ibouw aan de Abbewael. In van het door wethouder Schilling zelf voorgestelde plan om samen in één gebouw te gaan. wordt hem nu gevraagd of hij alsnog wil instemmen met twee kantoren. Voor deel van dichtbij gelegen kantoren is dat de diensten, die elkaar in het veld al regelmatig tegenkomen, makke lijk bij elkaar kunnen binnenstappen. De beoogde bouwgrond langs de Emmalaan is via de Rijksgebouwen dienst al in optie bij SBB. Een be sluit hierover heeft het college nog niet genomen. Wel wordt nagedacht om faceliteiten zoals de parkeer plaats te combineren. plekken blijven de opgewaaide ho pen liggen. Afvalbakken In Oudeschild ontstond even paniek toen RWS bekend maakte de twee afvalcontainers op de haven, even eens wegens bezuinigingen, weg te halen. Betrokkenen bij de haven vreesden dat de zeevarenden hier door hun afval op de haven en bui tengaats zouden dumpen. Toen de regionale directie in Haarlem kort daarop alsnog toestemming gaf het budget te overschrijden, is het be sluit om de containers te verwijde ren weer teruggedraaid. Eén dezer dagen plaatst aannemer Tatenhove weer nieuwe afvalbakken. Zandsuppletie Het beleid om de huidige Texelse kustlijn, onder meer met suppleties, in stand te houden blijft overeind, maar de hoeveelheid zand die zal worden aangebracht, is wel kleiner. Zo is het aanvankelijke voornemen om het strand tussen de Slufter en paal 28 te verhogen met 1,6 miljoen kubieke meter teruggebracht, hoe veel is nog met bekend. Dit levert RWS grofweg een besparing op van vijf miljoen gulden. 'Als je besluit om geen helm te plan ten, heeft het ook niet zoveel zin om veel geld uit te geven aan het op spuiten van zand. Bovendien heeft Callantsoog de afgelopen tijd veel kustafslag gehad, waardoor daar misschien extra suppleties nodig zijn', aldus de voorlichtster in Haarlem. Volgens haar wordt Texel volgend jaar gecompenseerd Daalder De bezuinigingsmaatregelen hebben geen gevolgen voor het personeel van RWS op Texel, maar ze werken wel in het nadeel van de aannemers die in opdracht werkzaamheden ver richten. Zo heeft Jan de Groote van aanne mer Daalder, die zo'n twintig mede werkers op Texel aan het werk heeft, de zaken flink moeten reorganise- Lees verder pagina 5 Het was even doorbijten voor Lars Monnik toen de tang zich door het vlees boordeZijn oor was de hete avond paars en ge zwollen. Maar wie A zegt. moet ook B zeggen en hij is tevreden met het resultaat. Label nummer 1140 siert voortaan het oor van de Egmondse stagiare van het Groenhorstcollege in Barneveld. 'Maar hij telt niet mee, hij is geen ooi', schertst veehouder Henk van der Star van de Schorren- weg. De Algemene Inpectie Dienst voert deze week controles uit op Texel, waarbij het aantal door veehouders opgegeven ooien wordt geteld. De boeren ontvan gen bij een ongunstige lamsvleespnjs subsidie van de Europese Unie. De opgegeven aantallen en labelnummers moe ten exact kloppen, anders volgt een stevige korting. 'Morgen komen ze, ik zal er bij jou ook eentje injassen', zei Van der Star maandagavond bij wijze van geintje. 'Da's goed', ant woordde de stagiare tot verras sing van zijn baas. Van der Star deinsde terug, maar mede stagiaire Daniël van Dooremolen pakte prompt de tang en ver richtte de tenenkrommende ope ratie. Een flinke scheut schapenjodium erover en klaar was Kees. Hoe lang Lars gelabeld door het leven wil gaan 'In ieder geval tot en met maan dag. Dan moet ik weer naar school. Ik wil het daar wel even laten zien.' Nog vóór de raad zich heeft uitge sproken over de wenselijkheid van een museum op Flora, hebben de jutters hun aanvraag voor een \\orszel slim moei ye zijn om iets dat 5mag toch voor elkaar Ie krij- 1 Tessels slim! Er mag zo niet en we doen het toch: hel rode licht rijden, geen 'ing aangeven, zomaar over- [en, de fiscus bedriegen, een kapelletje plaatsen, geen vstenbelasting afdragen, de ërblis als vuilnisbelt gebrui- bouwen zonder vergunning, lert kappen zonder toestem- J, drugsdealen, met een bor- Iop achter het stuur, in hel E'er op je onverlichte (jutters- njden, jutten bij nacht en enz. enz. Je vult een mu- I met die gejutte spullen, II het oneens over het be- sleept de rechter erbij, krijgt n en begint daarna voor je- SlimBuitengewoon slim! epenl een eigen jutters- leum op een plek waar het mag, vindt een oplossing Jtocft publiek toe te laten en s k°ml de rechter er weer le pas om de hele handel te fiseren' Slim? Hartstikke Tessels slim! Horszei Politie en Gemeentewerken gaan dit jaar extra controleren ot de meierblissen die momenteel wor den opgebouwd voldoen aan de ontheffingsvoorwaarden. Er komt gericht toezicht op de aanwezig heid van bouw- en sloopafval en milieugevaarlijke stoffen. Uit de evaluatie van het beleid van vorig jaar is gebleken dat vooral de ge meenschappelijke blissen voor de nodige problemen hebben ge zorgd. In de gemeenschappelijke meierblissen van Den Hoorn, Oude schild en De Koog heeft de politie vorig jaar bouw- en sloopafval, oude metalen en kunststof aangetroffen. Bij de 75 particuliere blissen werd slechts in één geval een overtreding geconstateerd. Tot nu toe was de verantwoordelijk heid voor de controle tijdens de op bouw van de gemeenschappelijk blissen onduidelijk geregeld. Het college heeft vanwege de geconsta teerde onregelmatigheden besloten de dienst Gemeentewerken met het toezicht te belasten. Ook de brand weer heeft om een verscherpt toe zicht verzocht. Gemeentewerken zal materialen die met op de blis thuis horen verwijderen en afvoeren De politie zal zonodig verbaliserend optreden. Aan de dorpscommissies wordt gevraagd de bewoners te in formeren en te wijzen op hun eigen verantwoordelijkheid. Veiligheid Het college wil met overgaan tot het afzetten van weggedeelten om de veiligheid van automobilisten en meierblis-bezoekers te waarborgen. De politie had daarom gevraagd. In Den Burg, De Waal en Oudeschild gaat het doorgaande autoverkeer vlak langs de blissen. Door de rook ontwikkeling neemt de kans op een aanrijding met bijvoorbeeld spelende en overstekende kinderen flink toe. Verder is er volgens de politie gevaar voor schade aan auto's, waarvoor de gemeente aansprakelijk gesteld kan worden. Het afsluiten van wegen met hekken en borden gaat het col lege echter te ver Vorig jaar waren maar enkele dorps commissies bereid om op 30 april EHBO-spullen en brandblussers achter de hand te houden Het col lege vindt dat eigenlijk ook geen taak voor de dorpscommissies en zal er dit jaar dan ook niet om vragen Aanmelding Net als andere jaren moeten alle meierblissen op het gemeentehuis worden aangemeld. Om voor een ontheffing in aanmerking te komen moeten de aanvragen uiterlijk op 26 april binnen zijn Zo resteert vol doende tijd voor registratie en toe zicht. Vorig jaar werden 13 van 87 particuliere blissen te laat aange meld, waardoor vergunningverlening met meer mogelijk was. Dit jaar wordt voor het eerst per par ticuliere meierblis een bedrag van f 16,95 aan leges in rekening ge bracht De gemeente wil hiermee de kosten van toezicht en administra tie enigszins terugverdienen. bestemmingswijziging ingetrok ken. Aanleiding Is het advies van het college aan de raad om geen medewerking te verlenen aan de realisatie van dit museum. Dat de jutters de eer aan zichzelf houden wil niet zeggen dat ze hun plannen voor een museum laten varen. 'Als het niet via de officiële weg lukt. dan maar op een minder elegante manier. In de toekomst zal wel blij ken of dat de goede weg is', aldus Jan Uitgeest. De brief waarin de jutters hun besluit maandag bekend maakten kwam voor b en w als een volledige verras sing. Wethouder Schilling: 'De bal lag bij de gemeente We hadden gedacht dat er eerst in de commissie over zou worden gesproken Dit was een goed moment om de Museum Nota met z'n allen eens door te nemen. Aan de hand van de uitkomst zouden we nadere stappen bepalen Het is jam mer dat het zover met is gekomen. Ik begrijp niet waarom de jutters zich nu hebben terug getrokken.' 'Heel simpel. We hebben de koppen geteld in de raad en zijn tot de con clusie gekomen dat we niet op een meerderheid hoeven te rekenen'. Lees verder pagina 5 (advertentie) Dinsdagmiddag a.s.: Wilt u gebruikte kleding en schoenen (graag in aparte zakken) uiterlijk 13.00 uur goed zichtbaar aan weg of straat zetten? 't Is voor goede doelen: het Tcssclhuus, kuurreizen voor Texelse reumapatiëntcn en het sociaal project Tori Oso van Nel Bakker in Paramaribo. Help ons helpen. Bij voorbaat heel hartelijk dank. Rotaryclub Texel

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1