Werk in uitvoering De eerste maand op Texel Verkeersveiligheid Winkelopening Op zon- en feestdagen Vlaggen op 4 en 5 mei rogramma herdenking insdag 4 mei Raadsnippers Schone meierblis Hondenpoep Informatierubriek van de gemeente Texel Spreekuren B&W Taakverdeling B&W Raadhuis gesloten •luisvuilroutes TEXELSE^ COURANT 'apieren ramp" as goede test emeente ontvangt itriarch Georgië Openingstijden en bereikbaarheid gemeentehuis Hou de bermen heel! Eiland I berichten tend of in hoofdzaak goederen verkopen die behoren tot de vol gende categorieën: consumptie goederen, foto- en filmartikelen, bad- en zwemkleding, watersport en strandartikelen, briefkaarten of prentbriefkaarten, souvenirs, ta baks- en rookartikelen, tijdschriften of boeken en drogisterij-artikelen. De regelingen betreffende winkel opening en -sluiting gelden voor de gehele gemeente en met alleen voor De Koog en Den Burg. Meer informatie over dit onderwerp is te verkrijgen bij bureau Bestuurs- ondersteuning, telefoon 362 150 van 't Veer: 2e loco-burgemeester; welzijn; Onderwijs en educatie; volksgezondheid (medisch-so- ciaal); sociale werkvoorziening; sociale zaken; werkgelegenheid (sociaal gericht). Wethouder P. Bakker: 3e loco burgemeester. financieel beleid; volksgezondheid (technisch ge richt), openbare werken; verkeer en vervoer, w.o. verkeersveiligheid; mi lieu; strandbeheer. Het college van B&W houdt elke dinsdagmiddag spreekuur. Eenieder kan terecht tussen 15.00 en 16.00 uur. Wie een afspraak wil maken, moet even het raadhuis bellen, tel. 362121 De Koog een nieuwe laag asfalt krijgt. De precieze duur van de werk zaamheden hangt mede af van de weersomstandigheden. De volgen de wegen krijgen een nieuwe dek laag: Kogerweg Pontweg Waa- lenburgerdijkje. Laagwaalderweg. Schorrenweg, Reijer Keijzer-straat (najaar). Molenlaan (al uitgevoerd). Schilderweg en Postweg. Een slijt laag komt op de Oorsprongweg, Pij- persdijk en Amaliaweg Daarnaast worden reparaties verncht aan de Stengweg. Oorsprong- en Stuifweg. Schumakersweg. Gemtslander- dijkje en Watermolenweg. Op de Waalderstraat en Kogerstraat wor den de fietsstroken voorzien van een rode kleurherkenning. Het college van B&W heeft onlangs het verkeersveiligheidsplan voor Texel opgesteld. Daarin staat welke maatregelen nodig zijn om het verkeer op het eiland in goede banen te leiden en welke knelpun ten moeten worden aangepakt. Deze week kon men zijn of haar mening geven tijdens een viertal hoorzittingen. Dinsdag beten ver schillende veiligheidsorganisaties het spits af Gistermorgen waren de wegbeheerders aan de beurt, 's middags de dorpscommissies en 's avonds was er een openbare bij eenkomst voor iedereen. De raads commissie voor Financiën, Werken en Middelen (FWM) zal vervolgens een advies uitbrengen aan B&W. Daarna stelt het college het aan gepaste plan aan de orde tijdens één van de komende raads vergaderingen. Op grond van de Winkeltijdenwet is het niet toegestaan op zon- en feestdagen een winkel geopend te hebben Burgemeester en wethou ders hebben echter de mogelijk heid ten aanzien van dit verbod een vrijstelling of ontheffing te verlenen In de Winkeltijdenverordening Texel is de mogelijkheid opgeno men voor maximaal twaalf zon- en feestdagen vrijstelling te verlenen. Hiervan wordt op Texel echter niet of nauwelijks gebruik gemaakt, mede vanwege het bestaan van de 'seizoensregeling'. De seizoensregeling is opgeno men in de Winkeltijdenverordening en is de opvolger van de voorheen bekende seizoensverordening. Op Op 4 mei hangen de vlaggen van alle openbare gebouwen van 's avonds 18.00 uur tot zonsondergang om 2110 uur halfstok, ledereen wordt ver zocht deze gedragslijn te volgen Tevens vraagt het gemeentebestuur alle vlaggen met bedrijfslogo's en andere reclameteksten om 18.00 uur binnen te halen. Op 5 mei gaan alle vlaggen in top tot het moment van zonsondergang om 21.10 uur. basis van de seizoensregeling is het toegestaan om in de periode van 15 maart tot 1 november tus sen 9.00 uur en 17.00 uur op zon dag, alsmede op tweede Paasdag, Hemelvaartsdag en tweede Pink sterdag een winkel geopend te hebben. Deze regel is echter slechts van toe passing op die winkels die uitslui- Burgemeester en wethouders hebben een onderlinge taakver deling (portefeuilles). Na de in stallatie van burgemeester Gel dorp is hierin geen wijziging ge komen. De taken zijn als volgt verdeeld. Burgemeester mevr. C.J. Gel- dorp-Pantekoek: bestuurlijke coör dinatie, promotie en representatie; Euregio Waddeneilanden; politie, brandweer; openbare orde en vei ligheid; strandvonderij; PR en voor lichting; informatisering; integrale kwaliteitszorg. Wethouder D.F.G. Schilling: 1e loco-burgemeester; ruimtelijke or dening; volkshuisvesting; grond zaken; recreatie, economie en toe risme; monumentenbeleid; natuur- en landschapszorg. Wethouder mevr. N.D.K. Eelman- Mijn eerste weken als burgemees ter zijn voorbij gevlogen. Een pe riode van wederzijdse kennisma king. Maar ook van besluiten ne men, vergaderen, meedenken over beleid, afspraken nakomen en be zoekjes afleggen. Eén van de leuk ste belevenissen was het in ont vangst nemen van de jubileum- munt van de KNRM op de Texelse reddingboot Op zulke momenten is het een voorrecht om burge meester van een kustgemeente te zijn. Vorige keer sprak ik op deze pa gina de wens uit voor iedereen toe gankelijk te willen zijn. "Mijn deur staat voor u open", zo liet ik weten. Het doet me deugd dat velen daad werkelijk al zijn binnen gestapt tij dens mijn wekelijkse spreekuur Daarnaast waren er diverse plezie rige contacten met talrijke bewo ners. Op de boot heb ik maar zel den alleen aan een tafeltje geze ten, dat zegt wel genoeg. Volgende week hoop ik u in groten getale te zien bij de jaarlijkse her denking op 4 mei. In de afgelopen jaren was de belangstelling, zo heb ik mij laten vertellen, telkens aan zienlijk. Toch hoor je ook kritische geluiden van mensen die menen dat de Tweede Wereldoorlog een halve eeuw na dato inmiddels te lang geleden is voor het herden ken van de slachtoffers De beel den op de televisie laten echter zien dat oorlog -helaas- nog steeds bestaat en erg dichtbij is. De ver schrikkingen in Kosovo roepen bij de oudere generatie herinneringen op aan de jaren '40-'45 Voor de jonge generatie is het een teken dat vrede niet vanzelfsprekend is. De moeite waard dus om geza menlijk, jong en oud, bij stil te staan. De burgemeester, C.J. Geldorp-Pantekoek. In verband met Bevrijdingsdag haalt de reinigingsdienst op woensdag 5 mei geen huis- en bedrijfsafval op. De routes van die dag worden verreden op dinsdag 4 mei. (advertentie) Vrijdag 30 april (Koninginne dag) en woensdag 5 mei (Bevrijdingsdag) is het ge meentehuis de hele dag geslo ten. Maandag 3 en dinsdag 4 mei gelden de normale openingstilden. Dinsdag 4 mei is de jaarlijkse her- denkmg van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. Het pro gramma op Texel komt in grote lij- v nen overeen met dat van voor gaande jaren. Eerst is er een bij- eenkomst in de Ned Hervormde kerk van Den Burg. Daarna volgt een stille tocht naar de Algemene Begraafplaats aan de Kogerstraat, waar een korte plechtigheid plaats vindt. Om acht uur precies is het twee minuten stil Het gemeentebe stuur nodigt eenieder uit voor het bijwonen van de herdenking en vraagt alle bewoners en gasten om acht uur twee minuten stilte in acht te nemen. B45 uur Nederlands Hervormde Kerk open Orgelspel door Dyo Wassink 300 uur Opening door de burgemeester 2 uur Muzikaal intermezzo door het Georgisch koor van de Sioni-Kerk uit Tbilisi 307 uur Toespraak door dominee J. Vonk ),15 uur Muzikaal intermezzo door het fluitensemble van leerlingen van de muziekschool Is 18 uur Gedicht voorgedragen door leerlingen van de Jac. P Thijsse basisschool 9.21 uur Verhaal voorgelezen door leerlingen van OSG De Hogeberg 922 uur Muzikaal intermezzo door het vioolensemble van leerlingen van de muziekschool 9.25 uur Slotoverwegmg uitgesproken door dominee J. Vonk 9.27 uur Afsluitend muzikaal intermezzo door het Georgisch koor van de Siom-Kerk uit Tbilisi 3.35 uur Begin stille tocht 45 uur Begin rondgang Algemene Begraafplaats 100 uur Twee minuten stilte Cranslegging l'oemenlegging tuitend slotwoord van burgemeester mevrouw mr C.J. Geldorp-Pantekoek iezamenlijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus, begeleid door et Koninklijk Texels Fanfarecorps Hoe zorg je dat iedereen snel op z'n post zit, hoe verwerk je binnen komende informatie op de juiste wijze en hoe verlopen de onder linge samenwerking en communi catie? Dit soort vragen kwamen aan de orde tijdens de jaarlijkse oefening van het rampenscenario De leden van de gemeentelijke crisisstaf kregen na het bericht over de "ramp" allerlei, in scène gezette, telefoontjes van ongeruste bewo ners binnen. De staf moest zo ade quaat mogelijk reageren op deze meldingen. Creativiteit en snelheid speelden daarbij een cruciale rol. Een belangrijk onderdeel van de grootschalige oefening was dat de eventuele slachtoffers van de ramp snel en goed opgevangen worden. 'Een onverwachte noodsituatie voorkomen is onmogelijk, maar door een goede voorbereiding kun nen we efficiënter optreden bij een daadwerkelijke ramp', aldus com mandant van de brandweer D. Jongeneel, die nauw bij de oefening was betrokken. De "ramp" was een geslaagde test voor zowel het gemeentebestuur als diverse hulpverlenende instanties, zoals brandweer, politie, ambu lancedienst en GGD. Maandag 19 april, kwart over twee. Een bericht over een ontploffing in de Warmoesstraat met een onbe kend aantal slachtoffers vormt de inleiding voor een hectische mid dag in het gemeentehuis. Gelukkig was alles verzonnen, maar de "pa pieren ramp" vormde een mooie celening voor de gemeentelijke organisatie. Traditioneel is het voorjaar de tijd van wegwerkzaamheden. Naast het onderhoud aan bestaande we gen gaat het ditmaal ook om de aanleg van nieuwe voorzieningen Diverse aannemers zijn in opdracht van de dienst gemeentewerken op meerdere fronten actief. Zojuist zijn de rotonde Bernhardlaan-Schilde- rend (foto) en het fietspad langs de Ruyslaan (foto) voltooid. Met een ander groot werk. het fietspad Eierland-Oudeschild. is men nog druk bezig Onder meer moeten daarvoor sloten worden vergraven (zie foto). Inmiddels zijn de voorbereidingen begonnen voor een ander groot schalig werk. de asfaltering van een groot aantal wegen. Hiervoor is een nauwkeurige planning ver eist. Het ene karwei hangt namelijk samen met het andere. Zo kon het asfalteren van de Laagwaalderweg pas van start gaan na de oplevering van de nieuwe rotonde in Den Burg Oudeschild zou anders wel erg moeilijk bereikbaar worden Tevens moet daarbij rekening worden ge houden met de aanleg van het fiets pad langs diezelfde Laagwaalder weg. Op de nominatie voor asfaltering staat onder andere de Pontweg. die tussen het kruispunt Aken buurt en fet gemeentebestuur zal llya II, de patriarch van Georgië, op maandag mei ontvangen en officieel wel kom op Texel heten. Dat gebeurt tij dens een bijeenkomst in de raads el. In het gevolg van de patriarch «vinden zich onder anderen de ambassadeur en de aartsbisschop 'an Georgië. De patriarch zal op 4 ii aanwezig zijn bij de particulier rgamseerde herdenking op de raafplaats der Georgiërs (aan- 9 15.30 uur) en is uitgenodigd r de algemene herdenking 's onds in Den Burg. DONDERDAG 29 APRIL 1999 Het gemeentehuis is geopend: 's morgens van 8.30-12.30 uur. Midd99$ is het gemeentehuis (behoudens afspraak) gesloten. Het gemeentehuis is 's middags gesloten omdat de mensen die in het gemeentehuis werkzaam zijn op deze manier de lopende zaken efficiënt en adequaat kunnen af handelen. IJskaschool. In mei beslist de ge meenteraad of de Redmer IJskaschool in De Waal de ko mende twee jaar met een bedrag van f60 000,- steun krijgt. Het col lege doet met dit bijzondere voor stel een poging om de kleine school voor het dorp te behouden. Woningbouw. Het ziet er naar uit dat er eindelijk nieuwbouw plaatsvindt in Den Hoorn. De raadscommissie Ruimte. Wonen en Economie (RWE) stemde in met het plan voor de bouw van vier woningen aan de Stolpweg. Wellicht dat hiermee al dit jaar een begin kan worden gemaakt. Verder wordt gesproken over bouwlocaties aan de Mokweg en de Kerkstraat. Dorpscommissies. In het jaar 2000 knjgen de dorpscommissies ieder de beschikking over een ei gen budget van f5.000,-. Het geld is bestemd voor de uitvoering van kleine wensen. Aanvragen moe ten worden ingediend bij de ge meente, die vervolgens zorg draagt voor ambtelijke ondersteu ning en de realisatie. Op de drempel van het nieuwe mil lennium blijkt het aloude gebruik van de meierblis nog springlevend. Morgenavond wordt verspreid over heel het eiland het vuur ontstoken. Naast de aangewezen locaties voor gemeenschappelijke brand stapels, hebben een kleine hon derd particulieren bij de gemeente een blis aangemeld. Zij kregen ver gunning na het ondertekenen van een verklanng dat zij alleen hout en snoeiafval zullen verbranden. In de afgelopen weken heeft de poli tie extra gecontroleerd of er onver hoopt toch milieu-onvriendelijke materialen op de meierblissen te recht zijn gekomen. In de meeste gevallen bleek men zich goed aan de regels te houden Wij wensen iedereen een plezierige avond en een schone meierblis. Al is het na tuurlijk niet verboden gezichten zwart te maken... Het blijkt nog steeds dat niet alle hondenbezitters hun hond de baas zijn. Hondenpoep op de stoep en in park, plantsoen of op een speelplaats is gewoon vies. In de Algemene Plaatselijke Veror dening Texel wordt de honden bezitter de plicht opgelegd ervoor te zorgen dat zijn hond zich met ontdoet van uitwerpselen op voetgangersgedeelten van de weg, op speelplaatsen, speelweiden en in zandbakken Dat spreekt toch eigenlijk vanzelf Ook op andere door burgemeester en wethouders aangeduide plaatsen (let op het bord) is het verboden om honden op een dergelijke wijze uit te laten. Bij een gezonde hond - en welke hondenbezitter heeft die met? - is een uitwerpsel gewoon op te ra pen met een simpel plastic zakje, of op een andere eenvoudige ma nier te verwijderen. In de handel zijn genoeg opruimingsmiddelen- verkrijgbaar. Geen met honden poep besmeurde kinderen meer, ook geen stinkende verrassingen onder uw schoenen of in uw reliëf zolen; straks prettig in het zonnetje op het gras zitten, dat moet toch kunnen op gastvrij Texel? Met enige vertraging wegens het natte voorjaar zijn vier aan nemersbedrijven aan de slag gegaan met het herstel van weg bermen. Om schade aan de pas gerepareerde bermen te voorko men, zijn hier enkele tips voor weggebruikers Matig uw snelheid Wijk op tijd uit Ga bij een dam de weg op en af Geef elkaar de ruimte (Aan deze publicatie kunnen geen rechten worden ontleend

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 13