Meningsverschil over toekomst cultuurprijs A Omzet Lionsveiling stijgt tot ƒ82.500,- Von Sion voor Van Heerwaarden car moon 4 W I -4 OCK RLÜl TEXELSE^" C0URANT lijk Rinus Vittali met overmacht naar titel bij dammers Voorjaarsbokaal voor zeilers Pool Bezwaar Stiekema tegen serre aan De Karseboom Texelweekend in manege Akenburg EH DRRROtt KRUGEM JULLIE HEP! H!ET,\ DIT VRHWEGE 0ÜLLIE CONTRCT PIET BRCHU Hoogmoed komt voor de val Mosselgaatje Albert Heijn langer open Mooi resultaat geslaagd evenement DONDERDAG 29 APRIL 1999 cepsis en vreugde strijden om voorrang bij Cor van Heerwaarden, >n minuten nadat hij heeft gehoord dat hem de Dubbele von Sion toegekend. Het beoordelen van de genomineerden vindt hij ei- inlijk gelijk staan aan het vergelijken van appels en peren.Dat is •ijn eerste gedachtezegt hij met glimmende ogen. 'Maar mijn /eede gedachte is dat ik deze waardering toch wel erg leuk vind. IYl gf mtt I'd )de elfde verjaardag van zijn thea- kreeg Van Heerwaarden de voor- ur boven Cor Dros. het Contact- jaan voor Zang en Muziek en de jltifunctionele Ezelvereniging i.a. gument voor het bestuur van de elzijnsstichting om de eigenaar n Klif 12 voor te dragen was dat zich al tien jaar lang met hart en inzet om Texel een eigen thea- le bieden, met kwalitatief uitste- nde programma's en dat boven in als 'springplank' dient voor xels talent 'Hoewel deze activitei- n beroepsmatig uitgeoefend wor ld. is het bestuur van mening dat m Heerwaarden daarbij een dus- mige betrokkenheid en inzet ten 3d spreidt, dat deze nominatie ker verdiend is.' De bijzondere jze waarop vorig jaar het tienjarig jileum vorm kreeg, waarbij onder er half Den Hoorn werd omgeto- lot een soort Broadway, was in reden extra cm Van Heer- larden te nomineren. Vergelijking eigen vergelijking met appels en en was niet geheel uit de lucht irepen Dros was genomineerd igens zijn langdurige en intensieve I ^Bwi"'9e 'nzet voor hel Agrarisch en "igen Museum, waardoor hij er voor dat 'een stuk Texelse cultuur- ichiedenis voor toekomstige ge- [raties bewaard blijft'. Het Contact- laan voor Zang en Muziek, een line maar hechte groep die sinds ir en dag de Taptoe organiseert, lat voor de jury symbool voor het ivilligerswerk 'achter de scher- in'. De Ezelvereniging tenslotte rd in de schijnwerpers gezet we ns de 'speelse en humoristische jjze waarop zij ons met enige regel- at een spiegel voorhoudt', waar een'mild kritische en respectvolle van om gaan met elkaar voorop at'. Wie zulke uiteenlopende mensen nomineert, vraagt eigenlijk om moei lijkheden, vooral ook omdat onder het publiek weinig eensgezindheid bestond over de aard van de prijs. Een erkenning voor toegewijde vrij willigers, vond de één. Bedoeld voor Texelaars die op nationaal niveau de aandacht hebben getrokken, meen de een ander, terwijl ook het bevor deren van het culturele leven op Texel, veelvuldig werd genoemd. Misschien dat het aanbeveling ver dient nog eens vast te stellen wat de Dubbele von Sion precies voor een prijs is. Het zorgde in ieder geval voor leven dige discussies, zaterdagavond in Question Plaza. Ook het programma was het uitzitten alleszins waard, hoewel steeds meer blijkt dat de doelgroep kleiner wordt. Liep in het verleden Ons Genoegen of de Bur gemeester de Koninghal met gemak vol, de laatste jaren is gebruikelijk dat de grote zaal van De Lindeboom weliswaar aardig vol zit, maar dat het balkon vrijwel leeg blijft. 'Zo'n avond is niet meer van deze tijd', opperden sommige toeschouwers. Anderen hadden daar geen boodschap aan en wezen erop dat veruit de meeste aanwezigen zich toch uitstekend leken te vermaken. Afwisseling Aardig was in ieder geval de afwis seling, waarbij iedere genomineerde eerst werd aangekondigd in een ver makelijk filmpje. Daarna volgde een gesprekje met presentator Henk Snijders. De vier 'blokjes' werden allemaal afgesloten met het optreden dat de genomineerden als verzoekje hadden opgegeven. Ook daardoor was de verscheidenheid groot, aan gezien op verzoek van het Contact orgaan werd opgetreden door zang groep A'capabel, de Ezelvereniging om bluesband The Jug Bros had 40 van Heerwaarden toont vol trots de zojuist gekregen erepenning. ït opvallend gemak heeft Rinus Itali de titel Texels kampioen tmmen geprolongeerd. Hij leelde een sterk seizoen, waar zijn ragfijne gevoel voor isitiespel hem slechts één keer be steek liet. Dat gevoel kwam lm °ok in de laatste ronde van 'S, toen hij in het eindspel van in spannende partij Gerrit Vla- ing met een geval van opposi- gevraagd en Cor Dros met het Smartlappenkoor zijn tweede keuze zag gehonoreerd. Het Visserskoor genoot zijn voorkeur, maar daarvan waren te veel leden verhinderd. Cor van Heerwaarden had het leuk geleken dat de asielzoekerskinderen die toneellessen krijgen van zijn vriend Bas een optreden zouden verzorgen. Ook dit stuitte op proble men, waarna de organisatie op zoek ging naar een waardig alternatief. De zoektocht slaagde, want via (freelance) Klif-medewerkster Charlotte Lorier werd Klaas van de Eerden gestrikt, die in januari nog in Klif 12 te zien was tijdens de selec tie voor het Amsterdams Kleinkunst- festival en die vorige maand voor zijn prestatie beloond werd met de Wim Sonneveldprijs. Het leverde een spetterend en soms behoorlijk pro vocerend slotoptreden op, waaraan sommige toeschouwers wel even moesten wennen. Invallen Presentator Henk Snijders had het niet gemakkelijk. Hij was de avond ervoor gevraagd in te vallen voor Pieter de Groot, die was geveld door een rugblessure. Gevolg was dat Snijders zich nauwelijks had kunnen voorbereiden. 'Toen ik gebeld werd, wist ik niet eens wie de genomi neerden waren', bekende hij na af loop Het was hem niet aan te zien. Hij ontlokte de genomineerden aar dige uitspraken en ging zelfs even in op de klacht van medewerkers van Van Heerwaarden dat hun baas zo weinig complimenteus is. Con sternatie ontstond toen Snijders vlak na het stellen van een vraag met een smak met stoel en al van het podium viel. De spreekstalmeester leek even geschrokken, maar maakte een snelle kwinkslag en vervolgde zijn vraaggesprek. Drankgebruik Een kleine dissonant was het optre den van Cees Hoogerheide, voorzit ter van de Welzijnsstichting. Zijn collega's roemen hem om zijn betrok kenheid en zijn werklust en hij sprak mooie woorden over onderlinge be trokkenheid en een versterking van (Fok) Joop Rommols) kwaliteiten. Zo dwong hij Piet Bakelaar een remise af en boekte hij in de laatste ronde een overtuigende winst op Frans Bos. Dinsdag wordt het damseizoen afge sloten met een simultaan van de clubkampioen. Wie zijn krachten wil meten met die van Vittali moet om 19.30 uur in dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend zijn. Deelname is gra tis, ook niet-leden zijn welkom Uitslagen Gerrit Vlammg-Rinus Vittali 0-2; Gerrit Blom- Bert Duin 1-1, Jos de Wolf-Wim Timmer 2-0; Frans Bos-Hans Galjaard 2-0, Frans Bos-Wim Vlaming 0-2; Harry van der Wetering-Piet Bakelaar 0-2. Eindstand (resp. gespeeld, t nen, gelijk, verloren, punten i centage) 1 Rinus Vittali 21 15 5 1 35 83 2 Piet Bakelaar 23 13 8 2 34 74 3 Bert Duin 24 13 8 3 34 71 4 Gerrit Vlaming 22 13 5 4 31 70 5-Jos de Wolf 23 13 6 4 31 70 6 Gerrit Blom 24 14 3 7 31 65 7 Frans Bos 24 10 3 11 23 48 8 Frans Kuiper 21 8 4 9 20 48 9 Wim Vlaming 16 6 2 8 14 44 10 Harry v/d Wetenng 18 4 7 7 15 42 11 Wim Timmer 23 7 3 13 17 37 12 Cees Vinke 18 2 5 11 9 25 13 Simon de Jager 11 1 0 10 2 9 4V v vvii ycvai van -^♦naar een nederlaag speelde. 00 II was een beetje zuur voor Vla- 'n9. die dit jaar opvallend voor de ig kwam en bij het ingaan van de atste ronde nog tweede stond, torVlammgs nederlaag en de over- "ning die hij zelf boekte op Harry ln der Wetering, kon Piet Bakelaar snog de plek achter de kampioen !foveren. Op zich een positie die tm niet misstaat, maar Bakelaar aakte een matig seizoen door en 'n ntnmer in de buurt komen van "eeuwige concurrent Vittali. goed op dreef waren Bert Duin Gerrit Blom, die respectievelijk 'de en zesde werden. Blom dong '9 'eng mee naar de titel, maar viel aen lange vakantie in Brazilië lerug Wim Vlaming, die "teerde in de competitie, eindigde 9 niet bijzonder hoog, maar de- "streerde wel enige malen zijn Catamaranzeilers Dirk en Eddy Pool toonden zich op het IJsselmeer bij Muiderzand de af gelopen drie zondagen beter dan circa vijftig tegenstanders en leg den beslag op de Voorjaars bokaal. Het was een mooie opsteker voor vader en zoon, die zich vooral richten op de op 5 juni te varen Ronde om Texel. 'We hopen daar weer eens goed voor de dag te komen. Mijn leeftijd en daarmee mijn conditie gaan een woordje meespreken. Daarom is dit mijn laatste jaar', vertelt de 54-jarige Dirk Pool, die graag in stijl afscheid wil nemen. 'Wil je bij het Rondje goed presteren, dan is het zaak al vroeg in het seizoen je boot af te stellen Bij Muiderzand waren vader en zoon zeer constant op dreef. Tijdens de eerste wedstrijd werd in de eerste twee manches beslag gelegd op de vierde plaats. De derde manche liet het duo aan zich voorbij gaan. Dirk Pool: 'Ik heb nog nooit opgegeven, maar het was nu zó vreselijk koud, dat we na twee manches lekker naar huis zijn gegaan.' Met een eerste, een derde en een vierde plaats legde de Texelse sport ploeg van vorig jaar op de tweede vaardag de basis voor de overwin ning. Afgelopen zondag wonnen de Poolen de eerste manche, waarna de wedstrijd wegens plotselinge windstilte werd afgeblazen. In de eindrangschikking bleven ze de nummers twee, John de Vries en zijn fokkemaat (oud-winnaars van de Ronde om Texel) precies één punt voor. de eigen lokale cultuur, maar bij som mige toeschouwers wekte zijn slot toespraak wrevel. Tijdens het opnoe men van de verdiensten van Cor Dros (die ook in het al voorgelezen juryrapport stonden) presenteerde hij publiekelijk het resultaat van een onderzoek dat hij naar de stamboom van de genomineerde had onderno men. Dros leek er wel blij mee, maar anderen vonden dat de actie niets met de Dubbele von Sion te maken had en beschuldigden Hoogerheide van egotripperij. De toorn van de Ezelvereniging riep Hoogerheide over zich af toen hij zijn aversie tegen het drankgebruik van de leden uitsprak. 'Dat hebben jullie helemaal niet nodig', sprak hij op een toon die de één vaderlijk en de an der schoolmeesterachtig vond. 'Af gevaardigde' Theun de Winter rea geerde woedend: 'Drie jaar geleden, bij onze oprichting, werd er ook al over gesproken, maar ik dacht dat dat nu wel tot het verleden behoorde. Het gaat erom dat wij leuke dingen organiseren en ook nog de nodige goede doelen sponsoren Wat heeft het er mee te maken of wij wél of met ons biertje drinken'' Hoogerheide liet merken dat zijn opmerking niet zo was bedoeld, maar het kwaad was geschied en de meeste mensen die nableven hadden meer oog en oog voor de ruziënde betrokkenen dan voor het muzikple optreden van jazzcombo Tjazzel. Joop Rommets De familie Stiekema heeft be zwaar ingediend tegen de bouw van een serre aan De Karseboom. De exploitanten van het Linde boom-complex verwachten dat hun hotelgasten meer met geluids-overlast krijgen te kam pen en dat het aanGEzicht van de fraaie poort van het Schoutenhuis erop achteruit gaat. 'Ik gun Frans Pieterse z'n serre van harte, maar als de één tonnen moet investeren om de tent geluidsdicht te maken en de ander met, dan moet ik toch voor m'n eigen hotel opko men', motiveert Ed Stiekema het bezwaar Nu al zegt hij dat hotel gasten regelmatig klagen over de live muziek die bij de buren wordt gemaakt. 'Zo'n serre is zo lek als een mantje.' i Het verbaast Stiekema dat de welstandscommissie zo makkelijk over de bouwaanvraag is heen gestapt. 'Zelf heb ik onlangs een aanvraag ingediend voor een licht bak. Die werd afgewezen, waarbij de Raad van State de gemeente in het gelijk heeft gesteld. Dan heb ik daar vrede mee. Maar dan moet je geen serre bouwen voor een pand van grote historische waarde, waardoor de prachtige poort aan het zicht wordt onttrokken. Onlangs vroeg Arthur Oosterbaan (GroenLinks) bij de bouw van de serre de welstandseisen goed in het oog te houden Wethouder Schilling verzekerde de politicus dat dit zou gebeuren. Ruiters en amazones uit het hele land zijn zaterdag en zondag op het eiland voor het zogeheten 'Texelweekend'. Deelnemers van 32 rijverenigingen maken bij ma nege Akenburg 550 starts, in zo wel de dressuur als het springen. De eerste ruiters gaan zaterdag om 10 30 uur van start. In zeven rijba nen worden op het veld achter de manege dressuurproeven verreden. Er wordt gestreden in de klasses B tot en met Z2 Vanaf 14 30 uur wordt er afdelings- dressuur verreden Dit houdt in dat vier ruiters tegelijk in een baan een dressuurproef rijden en de figuren zo gelijk mogelijk moeten uitvoeren. Van ponyclub De Kleppertjes doen twee viertallen mee. Om 16.00 uur begint een kür op muziek. In deze rubriek zijn vier deelnemers, die een zelfgemaakte proef verrijden op bijpassende - rit mische - muziek. Ook zondag zijn er dressuurproeven. Deze beginnen om 9.30 uur. Deelnemers aan de spring- wedstrijden leggen vanaf 9.30 uur een klassiek parcours af. De pony's in klasse B zijn het eerst aan de beurt, de laatste paarden in klasse ZZ sluiten de rij. Voor zondag staat voor de spring ruiters een rijstijl-parcours op het programma. Dit houdt in dat er niet alleen naar de fouten wordt gekeken, maar ook naar de manier waarop ruiter en paard het parcours ronden. Nadat alle proeven zijn verreden is er op zondag om ongeveer 15.00 uur een parade van alle deelnemers, gevolgd door de prijsuitreiking Toe schouwers zijn bij al deze gebeurte nissen welkom Voor deelnemers is er op zaterdagavond een barbecue met aansluitende feestavond. VERVOLG VAN PAGINA 1 artikel 17-gebieden opnieuw, con form de procedure vastgesteld. Als het nodig is verschuift er wel eens iets.' Volgens de raadsman gaat LNV min der zorgvuldig te werk dan Boerma beweert 'Het is pure achterkamer tjespolitiek Niet alleen in dit gebied, maar ik heb begrepen dat ook bij Wieringen zo'n zelfde werkwijze is gevolgd.' Volgens Zaadnoordijk staan de rond- vaartschippers sterk als hij het op een rechtszaak laat aankomen Maar een rechtszaak heeft volgens hem geen zin omdat het een bezwaar is op de voorwaarden voor toeganke lijkheid in 1997 betrof. Inmiddels is het 1999 dus maak je kosten om niets. Bovendien zijn er momenteel dichter in de buurt ook zeehonden. Toen een schipper in 1997 bezwaar aantekende tegen de aangescherpte voorwaarden in het gebied, heeft LNV die procedure volgens de raads man dermate getraineerd dat het seizoen al voorbij was alvoren voor het tot een reactie kwam. Inmiddels is er volgens Zaadnoordijk nog steeds geen besluit tot sluiting en datum gepubliceerd. Een verzoek van de Texelse Courant aan LNV om het omstreden besluit en de publicatie in de Staatscourant in te zien, had toch dusver geen succes. Saillant is dat dezelfde schipper kort na de sluiting van het gebied in 1996 een proces verbaal kreeg, omdat hij met zijn schip in het Mosselgaatje zou hebben gevaren. Dat bleek ech ter niet het geval. De controleur bleek Ie zijn getipt door een Texelse col lega van de rondvaartschipper. De vestiging van Albert Heijn in Den Burg is met ingang van morgen ie dere zaterdag open tot 20.00 uur-. Tussen 27 juni en 29 augustus is dé winkel bovendien geopend op zon dag, tussen 10.00 en 14 00 uur. De supermarkt is de eerste winkel irt Den Burg die op zaterdag zolang open is en waar klanten gedurende een langere periode op zondag voor hun boodschappen terecht kunnen. De bedrijfsleiding beschouwt deze ruimere openstelling als een extra service voor Texelaar en toerist. De twintigste Lionsveiling heeft donderdag, vrijdag en zaterdag in totaal rond de 3.000 bezoekers naar het Groothandelscentrum in Oudeschild gelokt. In een gemoe delijke sfeer werd de omzet van vorig jaar met ruim ƒ8.000,- over troffen. De Lions, die vorig jaar enigszins aan de formule begon nen te twijfelen, zijn tevreden en vast van plan met het evenement door te gaan. 'Zestig gulden voor de eerste maal. zestig gulden voor de tweede maal, zestig gulden voor de derde maal...(hamerslag) en deze oude mammoetkies is verkocht aan die meneer achterin, mag ik uw nummer even zien? Dank u welIn hoog tempo joegen de onvermoeibare veilingmeesters Benno Bakker en de al wat oudere Jo Roeper de 647 kavels erdoor. 'Je wordt alleen moe als het langzaam gaat', aldus Bak ker Streven was om het oude tempo van vijftig kavels per uur op te voe ren tot zestig, om het niet te laat te maken. Zaterdagavond klonk de laatste hamerslag om 22.00 uur en werd de horeca-omzet bij de verschillende tentjes flink opgevoerd, alles ten bate van het goede doel. Het was jammer dat de veiling moest eindi gen met spullen waan/oor mede door niet malse ophoudprijzen nauwelijks belangstelling was: het wagen- en machinepark van een loonbedrijf. Wel was daaronder het 'topstuk': een Bomag-wals leverde met 6.000,- het hoogste bedrag op. Goede tweede werd het olieverf schilderij van Blok van der Velde 'Gezicht op Den Hoorn' waarvoor veilingmeester Bakker maar liefst ƒ3050,- wist los te krijgen 'Je voelt aan de zaal dat er meer inzit', aldus Bakker, die hier wél de tijd nam en het bedrag telkens met kleine stap jes van 25,- verhoogde, waardoor er een stuk langer werd doorgeboden dan bij de andere kavels en het mooie bedrag werd bereikt. 'Texelama' deden het sowieso goed: een kaart van Texel uit 1413 bracht ƒ2.100,- op Verder gingen oude munten, boeken en curiosa voor prima prijzen onder de hamer. Koopjesjagers kwamen volledig aan hun trekken: een complete surfplank ging weg voor ƒ35,-, een electrische rolstoel voor ƒ130,- en een zinken watertank van 1000 liter voor ƒ160,-. Ook tussenhandelaren deden goede zaken. Zo was er een opkoper die met alle oude kinderwaqens qinq strijken. Net als vorig jaar bleef er een aantal spullen liggen doordat de eigenaar de ophoudprijs niet als een minimumprijs had gezien maar had verward met het bedrag dat hij graag voor zijn kavel zou willen hebben. Menig inbrenger verklaarde achteraf, en daarom te laat, dat het artikel best voor de geboden prijs had weg gemogen. Aan het eind resteerde een totale veilingomzet van 82.500.- een stijging van ruim tien procent ten opzicht van 1998. De gemiddelde opbrengst per kavel lag met ƒ127 - iets onder de ƒ145,- van vorig jaar Doorgaan 'Een prachtig resultaat', aldus Jan Bloem namens de veiling commissie. 'We zijn zeer tevreden met de hoge publieke opkomst en de reacties van de bezoekers Vooral vrijdag- maar ook zaterdagavond was het flink druk, ondanks de con currentie van andere evenementen.' Bloem is met name opgetogen over de stijging van het aantal inge brachte kavels. Dat zakte vorig jaar naar een bedenkelijk peil, waardoor de Lions zich afvroegen of het eve nement de mensen nog wel aan spreekt en de formule niet is achter haald. Dit jaar nam het aantal met bijna 150 stukken toe. 'Voor ons een teken dat er voldoende animo id. Volgend jaar is er weer een veiling.' Vooral het Tesselhuus zal er blij mee zijn Het tehuis in De Koog dat va kanties voor mensen met spier ziekten organiseert, krijgt traditio neel een derde van de netto-opbrengst die de Lions aan veilingcommissies en de verkoop van hapjes, drankjes en catalogi overhouden Alle kosten zijn nog niet in kaart gebracht, maar verwacht wordt dat er dit jaar bijna f30.000,- overschiet: ƒ4.000,- meer dan bij de vorige editie. In het najaar wordt bekend naar welke ideële doelen hal overige geld gaat. Veilingmeester Benno Bakker hield het tempo erin. (Foto Ban Boscoi.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5