De zomer wordt met vuur onthaald Zusterloos' Texel :al moeten wennen Texel feest met Koninginnedag College: toch halve ton Texelstroom TEXELSE^ couRANT Koninginneloop in Oosterend Zeldzame roodbaars voor EcoMare Wat ik zeggen wou. Milieuweek Vissers succesvol DONDERDAG 29 APRIL 1999 Vanaf 18 00 uur wordt boerenkool gegeten in De Wielewaal. Ook hier geldt dat wie wil aanschuiven zich van te voren even aanmelde, in dit geval bij dorpshuisbeheerder Pia, tel 316 933. Daarna gaan de eters ge zamenlijk naar de meierblis, op het land van Bert Keijser. Ook Oudeschild laat zich niet on betuigd. Centrale plaats is het schoolplein van de Brumvisschool, waar om 10.30 uur een feestelijke optocht start, voorafgegaan door het Koninklijk Texels Fanfarecorps 's Middags is er vrijmarkt bij de school, met onder meer een spring kussen. Kinderen kunnen zich laten schmincken en de dorpsbewoners hebben uiteraard de mogelijkheid de spulletjes aan de man te brengen die zij tijdens het opruimen op hun zol der aantroffen. Tussen 14 00 en 15.00 uur zijn er spelletjes voor de jeugd tot en met groep 4 van de basisschool. Er is voor iedereen een prijs. Tussen 15.15en 17.45 uur spelen de oudere jeugd en volwassenen het Grote boze doe en verzamelspel. Groepen tellen maximaal 5 personen, die zich ter plekke kunnen opgeven Om 17.00 uur start het fmalespel, ge volgd door de verschillende prijs uitreikingen. In Oosterend wordt Koninginnedag dit jaar gevierd in en rond dorpshuis De Bijenkorf, aangezien het veldje bij de muzieknis te nat is Het pro gramma begint om 10.15 uur. Dan vertrekt bij De Bijenkort een optocht met versierde fietsen, autopeds, kin derwagens en andere voertuigen. De stoet wordt voorafgegaan door muziekvereniging Excelsior. Tussen 11 00 en 15.30 uur is er markt in het dorp. De opbrengst is bestemd voor het onderhoud van de muzieknis. Ook om 11.00 uur begint Zoek de schat, een spel voor de groepen 3 tot en met 8 van de ba sisschool en de klassen 1 en 2 van het voortgezet onderwijs. Aanslui tend kan jong en oud meedoen aan verschillende spelletjes, die in en rond De Bijenkorf worden gespeeld. Opgave van te voren is niet nodig, voor de winnaars is er een klein prijsje. Voor peuters en kleuters is er twee maal een poppenkastvoorstelling. Deze begint om 11 30 en 13.30 uur. Om 14.30 uur begint een playbackshow. Deelname staat open voor iedereen. Opgeven bij Petra Schagen, tel. 318 525 De muziek moet op een zelf mee te nemen CD of cassettebandje staan. Voor alle kinderen is er een versnapering. Om 18.00 uur start de Koninginneloop. Zie voor meer gege vens daarover een artikel elders in deze krant. Bezwaren van rondvaartonder- nemers tegen de subsidiëring van het loodsvaartij Texelstroom hebben geen indruk gemaakt op het college. B en w houden vast aan hun voornemen om de stich ting die het schip wil herstellen en er toeristische tochten mee wil houden een halve ton toe te stop pen. Ce Texelstroom begeeft zich vol gens de bezwaarmakers op oe markt van de arrangementen en rondvaarten en snoept daarmee aan de omzet van de bestaande bedrij ven, Concurrentie op zichzelf vinden ze tot daar aan toe, maar met een van overheidswege gesubsidieerd schip ligt dat anders. Het feit dat de stichting geen winstoogmerk heeft doet daar mets aan af, aldus de ne gen ondertekenaars van het be zwaar, die zelf zeggen 'tonnen' te moeten investeren om aan de eisen van de scheepvaartinspectie te vol doen. De ondernemers zetten vraag tekens bij de deugdelijkheid van het schip, een argument waarin ze on- Voor de negentiende keer wordt in Oosterend op 30 april de Koninginneloop gehouden De jeugd van 10 tot en met 12 jaar start om 18.00 uur, een minuut later gevolgd door de kinderen tot en met 9 jaar. Zij lopen vanaf 't Cafeetje allemaal een rondje van 1060 meter, dat hen via de Peperstraat, Ankerstraat, Achtertune en Kerkstraat weer naar het beginpunt voert. De prijzen wor den direct aan de finish uitgereikt, zodat niemand iets hoeft te missen van de meierblis. Pas daarna, rond 18.20 uur, starten de volwassenen Er zijn diverse ca tegorieën lopers, die 1710. 3420, 5130 of 8550 meter afleggen Het rondje loopt via 't Cafeetje, Kerk straat, Kerkplein. Oesterstraat, Vliestraat, Mulderstraat, Bijenkorf- weg, Peperstraat, Ankerstraat en Achtertune terug naar de Kerkstraat De prijzen worden beschikbaar ge steld door de Strender Middenstandsvereniging Voor ie dere loper is er een herinnering en een consumptiebon. De inschrijving start om 17.00 uur in het Jeugd- gebouw, Oranjestraat 1 Deelname kost de jeugd tot en met 16 jaar 2,50 (AVT-leden gratis) en senioren ƒ5,- (AVT-leden ƒ2,50). langs werden gesteund door de VVD. Behalve aan de veiligheid twijfelde Maria van der Spek ook aan de his torische waarde van het schip. Ook D66 liet zich afkeurend uit over de subsidie en het CDA reageerde scep tisch. Omdat PvdA, Texels Belang en GroenLinks het initiatief wél zien zitten, lijkt het erop dat de Stichting Behoud Loodsvaartuig Texelstroom het geld toch krijgt. De toeristische meerwaarde, de toezegging van de stichting dat het schip aan de aan gescherpte eisen van de scheep vaartinspectie zal voldoen en de verwachting dat de promotie juist extra mensen naar de vissershaven zal trokken, lijken voor het college de doorslag te hebben gegeven De raad stemt in mei over de subsidie Dinsdag kreeg EcoMare door schipper Kees Boom (TX88) een jonge roodbaars aangeboden., De vis werd op een mijl afstand van Callantsoog op acht meter diepte gevangen. De roodbaars is een zeldzame vis in het Nederlands kustgebied: volgens Hans Witte van het Nioz is deze soort sinds mei 1982 niet meer in deze omge ving gevangen. De roodbaars sebastus marmus leeft normaal gesproken op een diepte van 100 tot 400 meter en prijkt wel onder de Engelse naam 'red snapper' in restaurants op de kaart. Het gevangen exemplaar is nog met zichtbaar voor publiek, maar bevindt zich momenteel in quarantaine. Als alles goed gaat, zal de vis een plaats krijgen in een van de aquaria in de waterzaal De overheid controleerde tijdens de milieuweek de meierblissen. Gewel dig! In diezelfde milieuweek liet onze overheid ook alle publieke vuilnis bakken van de Oudeschilder haven en dijk verwijderen. Schandalig! George de Bruijn, Oudeschild Nu Koninginnedag sinds de troonsbestijging van koningin Beatrix in 1980 vastgelegd is op 30 april, wordt de kans steeds gro ter dat het ontsteken van de Meierblis als onderdeel van deze feestdag wordt gezien. Terwijl het branden van meivuren in het ge heel geen verband heeft met de verjaardag van welke - al dan niet regerende - vorst dan ook. Als laatste van de voor-Christelijke winterfeesten (de cyclus die op 1 november met Allerzielen begint) wordt met het ontsteken van het meivuur immers de terugkeer van het licht gevierd, hoewel het na tuurlijk ook een mooie - en legale - manier is om van overtollig meu bilair, snoei- en sloophout en an der brandbaar materiaal af te ko men. Het met vuur verwelkomen van het teruggekeerde licht is geen exclusief voorrecht van de Texelaars. Ook op andere plaatsen in West-Europa worden op de avond van de dertig ste april de aloude meivuren ontsto ken, al dan met vergezeld van an dere rituelen. Dat dergelijke volksfeesten de eeuwen hebben overleefd (en dan met name de eeu wen die volgden op de kerstening van Europa) is doorgaans te danken aan de inventiviteit van de oude kerkvaders, die een Christelijk feest wisten te verbinden met een al be staand voor-Christelijk ritueel. Op deze manier konden de vroege ge lovigen zonder gewetensbezwaren vasthouden aan de hun vertrouwde indeling van het jaar, terwijl missio narissen als Willibrord en Bonifatius al direct veel effect sorteerden met hun bekeringsarbeid Het is dus niet zonder meer toevallig dat de meierblis wordt ontstoken op de vooravond van het feest van de hei lige Walburga, die met name in het zuiden van Duitsland, maar ook langs de Rijn tot in Vlaanderen toe. werd vereerd. Dit ook omdat haar relieken vanaf 893 over dit gebied werden verspreid. Walburga was tot haar dood (in 779) abdes van Heidenheim en behoorde tot de groep monniken en nonnen die Bonifatius hielp bij zijn missiewerk in de lage landen. Tijdens haar leven was ze geneesvrouwe en na haar dood ontstond een cultus rond de (geneeskrachtige) olie die uit haar tombe stroomde. Mede hierdoor werd zij gezien als beschermvrouwe van groeiende gewassen, wat de vergelijking met Moeder Aarde sterk in de hand werkte. Haar feestdag viel toevallig samen met de viering van de terugkomst van het licht (de meierblis) en de verdrijving van de strooi' - de straten door om brand baar materiaal te verzamelen, tegen woordig brengt iedereen zijn eigen rommel naar de plek waar het feest gevierd gaat worden. En het einde van de verzuiling werkte ook door in het aantal meierblissen: in de meeste dorpen wordt nog maar één blis gehouden en niet langer een voor elke geloofsovertuiging. Alle rommel komt tegenwoordig op één hoop, die met behulp van heftrucks en shovels zo hoog mogelijk wordt opgetast Enige jaren geleden ontstond discus sie over het voortbestaan van de meierblis: steeds vaker werd het vuur gezien als goedkope manier om van overtollig grof afval af te komen, waarbij niet op brandbaarheid werd gelet. Fietsen, matrassen, gaas, heksen Dat laatste ritueel is nog altijd onderdeel van de in Zuid-Duits- land gevierde Walpurigsnacht. Hoewel het mystieke inmiddels wel een beetje van de meierblis af is, is het meivuur voor veel Texelaars nog steeds meer dan alleen een 'fikkie' stoken. De meierblis wordt nog steeds ervaren als het begin van de zomer, en niet alleen omdat de hitte van het vuur associaties oproept met de komende warmte van de zon. Voor veel ouderen is het de herinne ring aan het opbouwen van hun ei gen blissen en voor de jeugd is het opbouwen van de meierblis nog al tijd een spannende bezigheid. Naast een oeroud ritueel en een grote fik, is een meierblis immers ook een statussymbool. Met man en macht wordt er door dorp en buurt aan ge werkt om de grootste meierblis van het eiland te krijgen. Gingen voor heen jongens - onder het zingen van liederen als 'hooi, hooi, hei je gien autobanden en golfplaten, alles vond een plek op de blis. Toen eens een halfvolle bus butagas op de brand stapel werd gevonden, ontwaakte algemeen het besef dat de meierblis niet mocht verworden tot een vuilnis belt. Er kwamen regels en verorde ningen, meierblissen worden nog steeds gedoogd, maar het storten van onbrandbare of gevaarlijke stof fen is ten strengste verboden Vrijdagavond gaat op ruim veertig plaatsen op het eiland de brand erin en menige dappere zal - tot afgrijzen van de aanwezige ouderen - probe ren zo lang mogelijk bovenop de blis te blijven zitten. Toekijkers en on schuldige passanten zullen met roet en as worden ingesmeerd terwijl in de gloeiende as de aan lange ijzer- draden geregen aardappels liggen te poffen, want mets roept zo goed de sfeer van voor-Christelijke tijden op als de rooksmaak van halfverbrande of juist veel te gare aardappelen len Burg wordt de dag volgens lie om 6 00 uur geopend met letgeschal vanaf de toren van H kerk Om ongeveer 10.00 uur nt de Koninginnemarkt. Texelse nigingen bevolken met hun rijke- gevulde kramen de Groene- ts. Van oliebollen tot vetplantjes ian rommeltjes tot levende en ikken vissen, er is heel veel iigbaar. Ook is het mogelijk een e te wagen bij het Rad van Avon- andere straten van het centrum dl een vrijmarkt gehouden Vrij- dopde Groeneplaats is niet toe laan De plaatsen hier zijn gere- eerd voor de Texelse inigingen De markt duurt tot aveer 13 00 uur. 12.00 uur begint een muzikale door Den Burg van het Konmk- 'exels Fanfarecorps Deze start 12 00 uur bij de Burgemeester (onmghal en eindigt rond 12.30 op de Groeneplaats. Kinderen versierde fietsen en karren kun- aansluiten bij het corps Een jury aideelt de voertuigen. Er zijn drie en beschikbaar en voor iedere nemer is er een verrassing, de trappen van het gemeente- .begmt hierna een playbackshow Radio Texel. Kinderen inde leef- van vijf tot vijftien jaar kunnen aan meedoen. Opgave bij de ra- 312 199 (tussen 18.00 en |K) uur) en Arjyan Boshuis, tel. 440. [De Koog zijn twee feest- mssies actief: die uit het dorp J en één van de Stichting ^'^BraManjen. De eerste richt zich mn9B|opdejeugd. Een uitzondering ei ,c Ht de fiets-fototocht, die de deel- l",e" Bis door De Koog en omgeving Memsbedoeld voor de jeugd van ,onl Har en ouder en gezinnen Ook kkimP ren, van 6 tot en met 12 jaar, kun nen meedoen aan een vossenjacht in het dorp. Om 17.00 uur zijn de verschillende prijsuitreikingen. De meierblis aan de Bosrandweg wordt rond 19.30 uur ontstoken. Toeristen (en natuurlijk ook Texelaars) wordt aangeraden oude kleren aan te trek ken, met het oog op het oude gebruik om elkaar in te smeren met roet. Het programma van de Stichting Horecabelangen begint om 15.00 uur. Er belooft een spannende com petitie los te barsten tussen teams die van alle markten thuis moeten zijn. Zij moeten zich bewijzen op de volgende onderdelen: loopskién, de bibberspiraal, spijkerbroekhangen, de Kop van Jut. de schiettent en hoefijzerwerpen. De strijd gaat tus sen teams van Koger horecabedrijven en wie maar wil. van de Strijbosschool aan de Oorsprongweg. Voor het zover is start om 9 30 uur een optocht door het dorp, met medewerking van muziekvereniging Excelsior. De stoet gaat op weg bij het Eierlandsche Huis. Om 13 00 uur beginnen bij de basis school van Eierland de aloude kin derspelen, bedoeld voor de jongste jeugd. De jonkies van 11 tot en met 16 jaar bekampen elkaar in een zes kamp. Voor de volwassenen begint het spektakel om 15.00 uur Ook zij mogen hun sportieve kunsten verto nen in een zeskamp. De organisa tie heeft inmiddels mensen benaderd om groepen te vormen. Wie wil mee doen, wordt naar hen doorverwezen door Piet Boller (tel. 316 598) of Kees Hooijschuur (tel 311 653). De delen houdt, kan in groepsverband meedoen aan een puzzeltocht. Er zijn drie routes uitgezet' een Texelroute, een spelletjesroute en een sprookjesroute. Ook hier kost deelname een gulden. Wie opziet tegen een wandeling, kan ook te recht op het terras van de kantine, waar ludieke opdrachten moeten worden uitgevoerd. Bij aanhoudende regen is er een alternatief pro gramma in het dorpshuis. In De Waal kunnen jonge en oude bewoners hun kennis van het dorp en creativiteit kwijt in een speur tocht, die tussen 13.30 en 16.00 uur wordt gehouden en begint bij de school. Wie mee wil doen wordt ver zocht zich aan te melden via éen van de volgende telefoonnummers. 312 477, 317 908 en 312 671. 'U deed dat vanuit uw geloof, wat met beperkend maar juist grens overschrijdend was. U bent voor allen bezig geweest'. Als (kostbaar) gemeentelijk afscheidsgeschenk overhandigde ze een oude kaart van Texel met omgeving, die tot dusver hing in de collegekamer in het raad huis. lijkt overdreven maar velen voelen het zo: door het ver- ivan de zusters van de Allerheiligste Verlosser zalTexel meer hetzelfde zijn. Wethouder Nel Eelman, voorzitter van iteunstichting van Sint Jan bracht op deze manier onder orden hoe groot de maatschappelijke betekenis is geweest de zusters gedurende de afgelopen 63 jaar. vethouder was één van de kers tijdens de drukbezochte teidsreceptie die dinsdag in verzorgingstehuis Sint Jan gehouden. Honderden den van de gelegenheid ge- om de zusters de hand te idden of te omhelzen. egon dinsdagochtend met een aristieviering voor genodigden, Under de bewoners van Sint Jan uil Oberbronn overgekomen 'aal-overste Marie Odile en haar ,en,e Elisabeth De viering opgeluisterd door het r.k kerk en De Koog maar ook door het Texels Theologen Convent, dat on der leiding van Dyo Wassink zingend voor een bijzondere bijdrage zorgde. Dat was een initiatief van Erica Schneider, de 82-jarige moeder van pastor Ed Moltzer, die in de dienst voorging Schilderij 'Wij weten wat u stilletjes hebt ge daan', aldus lokatiemanager Cees Boer van het Zorgcentrum Texel, die na afloop van de dienst woorden van hulde en afscheid sprak. Hoewel het officiële dienstverband van de zus ters al lang geleiden eindigde, zijn Arnulfa, Arsène en Nicolina voortdu rend actief gebleven in en rond Sint Jan. Boer overhandigde als afscheidscadeau een ingelijste aquarel van Leme van 't Noordende, die meer dan eens in Sint Jan por tretten maakte van honderdjarigen. Het schilderij, zo legde de kunstena res zelf uit, stelt niet alleen het te huis voor, maar tevens zijn allerlei 'ingrediënten' aangegeven die bepa lend zijn geweest voor de sfeer, zo als een hoekje van de zaal, een trap- opgang en het bekende gebrandschilderde raam dat straks naar de uitbreiding van de Gollards zal worden overgebracht. College Burgemeester en wethouders had den de collegevergadering onderbro ken om aanweziq te kunnen zijn op de receptie. Burgemeester Geldorp sprak haar bewondering uit voor de bijdrage die de zusters hebben ge leverd aan deTexelse gemeenschap. biedt de zusters een oude landkaart van Texel aan Nel Eelman sprak de hoop uit dat het contact van de zusters met Texel niet helemaal weg zal zijn nu ze naar Beverwijk vertrekken 'We hopen dat u nog eens langs zal komen' Als geschenk ter bevordering van het contact bood ze een levenslang Texelse Courant-abonnement aan, ingaand in het jaar 2000 Ook vóór die tijd hebben ze een abonnement en dat is een geschenk van Sint Jan-bewoner Johan Witte. Vanuit zijn rolstoel liet hij dinsdag weten met de meest warme gevoe lens aan de zusters terug te denken. Waarbij hij in herinnering bracht dat zijn moeder destijds door de zusters langdurig en liefdevol is verpleegd 'Onze zusters, wat zullen we ze missen', verzuchtte namens alle bewoners mevrouw RC.Bakker-de Graaf. In haar leven had ze ettelijke keren met de zusters te maken ge had: zoals bij de geboorte van haar kinderen, bij de evacuatie in de oor log en toen er bij haar man moest worden gewaakt 'U hebt gewerkt, gezorgd en gebeden. Héél veel dank!' Het nieuwe adres van de zusters: huize 'Sancta Maria', Wilgenhoflaan 2a, 1944 TD Beverwijk, telefoon 0251-223264 De selectiewedstrijd voor het Neder lands kampioenschap kustvissen is voor de Texelse vissers erg goed verlopen. Van de vijf kandidaten plaatsten zich er twee voor de eind strijd, die in oktober in Zeeland wordt gehouden. Rein Kuyper was met 314 centimeter vis op de elfde plaats de beste Texelaar Ton Dorst haalde 193 centimeter vis op de kant. Kees Kalis (122 cm), Arie Vissers (81 cm) en Cor Huisman (65) vielen buiten de boot. Overigens waren de verschillen erg groot. De winnaar ving 24 vissen met een totale lengte van 639 centi meter. De nummer twee moest het doen met 415 cm. Het volgende evenement wordt za terdag gehouden en betreft een boot wedstrijd. Deelnemers moeten om 18.00 uur aan boord zijn. activiteiten zijn rond 17.30 uur afge lopen. In Den Hoorn klinkt in verband met de restauratiewerken dit jaar geen muziek vanaf de toren van het kerkje. Om 9.30 uur begint een rond gang door het dorp met fanfarekorps DEK en kinderen met versierde kar ren en fietsen. Om 10.15 uur houden de Hoornders koppiestièd in dorps huis De Waldhoorn, met koffie, thee, limonade en cake. Een uur later ver trekken bij de Jan Drijverschool de tractoren voor het traditionele jutten. Tussen 15.00 en 17.00 uur is er van alles te beleven op en rond Loods mansduin. Wie geen vervoer heeft, kan zich vóór 14.45 uur melden bij het dorpshuis. De jeugd van de mid delbare school kan zich wagen aan een voet-volleytoernooi. Deelname kost 1,- per persoon. Wie van wan- Aanmelden kan bij Robert Nouwen, tel. 317 236 Overigens heeft het er alle schijn van dat toekijken net zo spectaculair zal zijn als meedoen, 's Avonds is er in verschillende cafés live-muziek te beluisteren. Het gezamenlijke feest van polder en dorp (Eierland en De Cocks- dorp) wordt dit jaar georganiseerd door de bewoners van de polder en vindt plaats op en rond het terrein igtepunt van iedere dertigste js voor de meeste Texelaars de verjaardag van Juliana, ir het ontsteken van de erblis, een gebruik dat veel er is dan de 90-jarige prinses, meer dan veertig plaatsen op eiland wordt nog naarstig ge kt aan het bouwen van een zo ig mogelijke brandstapel, h is er naast de blis ook over- veelte beleven. Een overzicht toeristen zijn welkom Allen kunnen vanaf 10 30 uur in dorpshuis De Hof terecht voor de instructies. De boek jes moeten voor 16.00 uur weer wor den ingeleverd. Om 14.00 uur start bij dorpshuis De Hof een optocht voor versierde kin deren (verzamelen op de taxi-stand plaats), Rond 15.00 uur beginnen op dezelfde locaties spelletjes voor de jongste jeugd. De iets oudere kinde-

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 9