Ontstaan van Texel beschreven in boek 'Convexe Kustboog' de Kroniek Koninginnedag en de sluitingstijd 1 is» teso 98 12 1?» 3?» 98 2?8 Agenda E 'IkgavoorEdah' TEXELSE couRANT Poppenactie voor Kosovo verlengd Oranje boven Nog veel kaarten verkrijgbaar voor benefietconcert streng verboden toegang op „Sumatra" Pension Chrijotima een houten schuur, Radio-toestel Oppassend R.K. persoon VERHUISD Schildereind 81 Colbert-Costuums Salon Eugène verlaagt de tarieven Big Band geeft moederdag concert Gratis PC-les Hoogwater te OudescH Klassiek cabaret van Groenendijk Salade melange Handappelen 'Jonagold' Tomaten Sperziebonen Aardappelen Mango Voorgekookte kriel- aardappelen Asperges In DINSDAG 4 MEI 1999 De poppenactie voor de Kosovaarse kinderen in de vluchtelingenkampen van Albanië heeft tot nu toe zestig 'harten- poppen' opgeleverd. Jannie Mattner gaat door met de actie en wil dat er in ieder geval 300 Texelse poppen troost gaan bie den aan de door het oorlogs geweld getroffen kinderen. Het waren woensdagmiddag vooral kinderen die in het atelier van De Witte Engel op het Wezenland pop pen vervaardigden voor hun leeftijdsgenootjes. Als extraatje de den zij er een tekening bij. Met liefde gemaakt, van harte gegeven', aldus Mattner. Komende woensdag is er van 14.00 tot 16 00 uur voor iedereen wederom de mogelijkheid om poppen te ma ken met de door De Witte Engel gra tis beschikbaar gestelde pakketten Aanmelding vooraf wordt op prijs gesteld: tel. 314 539. Ook verenigin gen en scholen etc. kunnen zich bij Mattner vervoegen. Koninginnedag stond in Den Burg vooral in het teken van de vrijmarkt. Talloze Texelaars bleek het hande len in het bloed te zitten en er werd door het talrijke, feestelijk uitgedoste publiek grif gekocht bij de ingerichte kramen en uitgespreide dekens De zon en de fanfare zorgden voor een vrolijk oranje-sfeertje. Temidden van al dit feestgewoel deed een /eugdigde muzikant zijn best om zich op zijn eigen lied te concentreren Dat lukte De knaap ging met een leuk zakcentje weer naar huis. De belangstelling voor het benefietconcert voor Kosovo, dat vrijdag wordt gehouden in het Eierlandsche Huis, laat nog te wensen over. Terwijl organisato ren Vincent Hoekstra en Yvonne Boom hun zinnen hadden gezet op vijfhonderd concertgangers, waren tot gisteren nog maar hon derd kaarten verkocht. Het tweetal doet daarom een drin gende oproep aan Texelaars om de kaarten alsnog massaal af te ne men 'Het zou jammer zijn om het evenement af te blazen of in een andere vorm te gieten.' Beiden wij zen op het aantrekkelijke pro gramma, waaraan zowel de Texelse bands als topact Sugar Lee Hooper belangeloos meewerken. Het programma is inmiddels vrijwel rond De zaal gaat om 18.00 uur open, waarna concertgangers kun nen luisteren naar een optreden van de Boerenkapel. Om 18.30 uur volgt de officiële opening, te verrichten door één van de gemeente bestuurders Zij worden daarin bijge staan door het duo Frans en Lies Pieterse Daarna treden op (in willekeurige volgorde): het Visserskoor, Jug Bros, Small Buzz, Intrude, Van Beurden, A'capabel (onder voorbe houd). Tony Anderson en Sugar Lee Hooper Tijdens de optredens staat er een groot buffet, waarvan ieder een onbeperkt kan genieten. Het programma wordt aaneen gepraat door Marco van Sambeek, mogelijk geholpen door Yvonne Boom Kaarten zijn verkrijgbaar bij Paal 28 en Nauta CD en telefonisch te reser veren via tel. 316 537. Op de avond zelf kunnen bedrijven en particulie ren een donatie doorgeven via tel. 316 507 of 316 537. Van Vlaanderen tot aan Petten en van Ameland tot het Duitse Waddeneiland Juist heeft de kust lijn een concave (holle) vorm. Tussen het Marsdiep en Ameland heeft de kustboog, gevormd door de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling, daarentegen een convex (bol) verloop. De verande ringen sinds de Romeinse tijd en de gevolgen die deze hadden voor de bewoning van het gebied zijn onderwerp van de reeks De Convexe Kustboog, waarvan het eerste deel sinds kort in de boek winkels ligt. Gezicht op De Waal in het begin van de achttiende eeuw De afgebeelde kerk werd 54 jaar geleden kapot geschoten tijdens het neerslaan door de Duitse bezetter van de Opstand der Georgiers. De tekening is van Corneiis Pronk en staat afgebeeld in 'De Convexe Kustboog'. Koninginnedag (toen nog 31 au gustus) 1932 werd met name in Oosterend uitgebreid gevierd 'Fier wapperde reeds vroeg in de morgen de driekleur van de toren in de heerlijke koelte Verschei dene dorpsgenooten volgden het voorbeeld en haalden de driekleur voor de dag. Even later maakten kinderen van de Bijzondere School, getooid met vlaggen en oranjesjerpen, een rondgang door het dorp, vaderlandsche liederen zingend. Koninginnedag viel in 1932 op een woensdag, dus over dag werd gewoon gewerkt. Maar "s Avonds kwam de Landelijke Rijvereemging ons nog met een bezoek vereeren. Onder lei ding van de heer Joh. Kikkert werden verschillende dressuur- proeven uitgevoerd, welke meer malen door applaus werden ge volgd. Om ongeveer half negen was de paardensport beëindigd en werd door „Excelsior", welke zijn muziektent had opgeslagen op het Kerkplein, nog een concert ge geven.' Ook in Den Burg werd Koningin nedag muzikaal afgesloten: 'On der zeer groote belangstelling gaf Texelsch Fanfare onder lei ding van de heer Tv C Lugtenburg, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Konin gin een concert in het Park.' De Texelsche Courant geeft een uit gebreid - en zeer kritisch - verslag van het gebodene, maar komt uit eindelijk tot de conclusie dat het fanfare zich gelukkig mag prijzen 'in de heer Lugtenburg zoo'n kra nig dirigent te bezitten.' Vervol gens meent de redacteur een lans te moeten breken voor een nieuwe muziektent, wat ruimer met een goede akoestiek 'Wan neer ons Fanfare zijn uiterste best doet om zijn muzikaal peil hooger en hooger op te voeren zou van gemeentewege bij wijze van belooning een goede muziek tent zeker hooglijk worden ge waardeerd De Texelsche Courant van zater dag 30 april 1932 slaat een andere toon aan. Daarin wordt nogmaals uitdrukkelijk gewezen op de nieuwe wet op de winkelsluiting, die per 1 mei van kracht wordt. Twee belangrijke bepalingen zijn dat het verboden zal zijn een win kel geopend te hebben tussen '8 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags' en dat winkels in het vervolg op zondag gesloten moeten zijn (dit laatste geldt dan weer niet voor winkels waar 'uit sluitend of in hoofdzaak brood, banket of chocolade wordt ver kocht', die op zondag wel open mogen zijn). Verder waarschuwt Huib de Rijmelaar de jeugd voor het ge vaar van de meierblis, maar op de avond van 30 april waren er 'vu ren over het gansche eiland, soms meters hoog en zichtbaar tot ki lometers in de omtrekBij de enorme blis aan de Hallerweg deed 'een roomijsverkooper' goede zaken. 'De „ijsies" gingen vlot van de hand.' Na diefstal van bloembollen en tamme konijnen voor een ieder. Men is dus gewaarschuwd TH. REUVERS. TE HUUR: Te bevragen bij C v MALDFGEM, Hallerweg. den Burg. TE KOOP: groot 10 x 4 Meter, met asbestplaten ge dekt. Alles dubbele wanden K. TIEPKEMA, de Kamp Gevr. van 1—15 Aug. voor dame met 2 kinderen (8 en 11 j.) pension aan zee Br No 2652 Bur „H Post", den Hang AAN ZEE. Gevr 15 Juli—15 Aug klem huis, plm. 6 slaapplaatsen Br.. De Jonge, Hoofdstr. 1, Hoogeveen (Dr TE KOOP: een nog best vlerlamps gelijkstroom alles compleet. Ook genegen te ruilen met motorrijwiel of beste naaimachine. W. DOUMA, de Cocksdorp no. 55 zal gaarne in dienst treden bij weduwe met kleine boerderij tegen kost, inwoning en f 3,— weekloon Brieven onder no. 707 aan het bureau var. dit blad. van Nieuwstraat 25 naar G WORTMAN Heerenkleedmg. Uitsluitend naar Maat. vanaf 35 gulden. Beleefd aanbevelend. Heerensalon Scheren f 0,10 Haarsnijden f 0,15 Damessalon Damesknippen f 0.30. Kinderen f 0,25. Onduieeren f0.40. Haarwasschen f0 30. Permanent Wave 5—, 6.—. 7 50 Watergolven f 0,60. Het boek is de vrucht van jarenlang onderzoek van dr. Henk Schoorl. die anderhalf jaar geleden plotseling overleed. Schoorl, van oorsprong genealoog, schreef in 1973 zijn be kendste werk. Zeshonderd jaar wa ter en land. Sindsdien was hij geob sedeerd door het idee een aanvullend werk te schrijven, waarin hij het belang van de diluviale gron den van Texel en Vlieland wilde be schrijven. Deze oude, hoog gelegen gronden (onder meer het Hogeberg- gebied) zijn altijd overeind gebleven in het krachtenspel van de zee, in tegenstelling tot belangrijke andere gedeelten van de kust Zo zijn voor lopers van het huidige Huisduinen en delen van Vlieland in vroeger eeuwen in de golven verdwenen. Het uitein delijk resultaat was een afvlakking van de genoemde convexe kust boog. Schoorl was een heel eind op weg met zijn onderzoek, maar toen hij overleed was het toch nog onmoge lijk zijn werk in boekvorm uit te ge ven Gezien het wetenschappelijk belang van het beschikbare materi aal nam het bestuur van de Kring van Vrienden van de Hondsbossche het initiatief om te voorkomen dat Schoorls levenswerk voor niets zou zijn geweest. Onderzoekers drs. J.T. Bremer en drs. H.Th.M. Lambooij namen de taak op zich de kopij te ordenen en alle andere voorko mende werkzaamheden te verrich ten die zich in zo'n geval voordoen. De Convexe Kustboog verschijnt in vier banden. Het eerste deel, dat nu gereed is gekomen, telt 188 bladzij den en is gewijd aan het ontstaan van de westelijke Waddenzee en Texel, tot rond 1550. Het omvat daarnaast aardige wetens waardigheden over de bewoning van Texel. Ruime aandacht is onder meer gewijd aan het ontstaan en de ontwikkeling van Den Burg als ves ting en centrale plaats van bestuur. Ook de groei van het eiland door inpoldering wordt met oude en gere construeerde kaarten in beeld ge bracht. Het taalgebruik dat Schoorl (en Bremer en Lambooij) daarbij han teren, is niet altijd even eenvoudig. Maar de oprecht-geïnteresseerde die er wat tijd en energie in wil ste ken. zal toch aan zijn trekken komen met het boek. Rond november verschijnt (als alles goed gaat) deel twee. dat de verdere geschiedenis van Texel en de wes telijke Waddenzee omvat. De delen drie en vier, die in de loop van vol- Ter gelegenheid van moederdag verzorgt Big Band Texel zondag een gevarieerd luister- en swing programma in theater-restaurant Klif 12. Alle Texelse moeders zijn vanaf 20.30 uur welkom Onder leiding van Jan Kühne speelt de Big Band o.a. jazz van Glenn Miller, liedjes van Cole Porter, latin en funk. Lies Pieterse en Belinda van Diesen ne men de zang voor hun rekening. De toegang is gratis. Het computeronderwijs dat het be drijf Net Effect van Rubin Ootes en David Carron op OSG De Hogeberg verzorgt, gebeurt geheel belange loos en niet zoals eerder vermeld op basis van een vergoeding. Zelfs de verblijfskosten op het eiland neemt het tweetal voor eigen rekening. Dinsdag 4 mei Dodenherdenking Om 15.30 uur begint op de be graafplaats der Georgiërs een herdenk-ingsbijeenkomst Om 16 30 uur sluit patriarch llja II zich daarbij aan In de NH kerk van Den Burg be gint om 19 00 uur de algemene dodenherdenking Deze wordt daarna voortgezet op de Alge mene begraafplaats. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend speelt Texels kam pioen dammen Rinus Vittali vanaf 19 30 uur simultaan ledereen is welkom, deelname is gratis. In Cinema Texel draait om 13.30 en om 16.00 uur 'Babe 2: Big in de grote stad', om 19.00 en 21.30 uur Shakespeare in love', om 19.30 uur 'Patch Adams' en om 22.00 uur '8MM' Woensdag 5 mei Bevrijdingsdag Vanaf 10.00 uur wordt een rond leiding gegeven op fort de Schans nabij Oudeschild. Op gave en inlichtingen bij het Maritiem en Jutters-museum, tel. 314956. Om 11.00 uur gaat een excursie door de Slufter of de Geul van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel 317741. Om 11.00 uur gaat een excursie voor kinderen van start in de meeuwenkolonie van de Wester duinen. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Om 13.30 uur gaat bij de NH-kerk in Oosterend een rondwande ling door het dorp van start. Deel name kost ƒ10,- (kinderen van 9- 13 jaar ƒ5,-). Opgave en inlichtingen: 't Lant van Texsel, tel. 322031 Om 15.30 uur start een excursie op zuivelboerderij Sint Donatus, Opgave en inlichtingen: tel. 319426. De Waddenvereniging houdt om 17 00 uur een wadexcursie Op gave en informatie bij de Wadden winkel in Den Burg. Om 21 30 uur gaat een nacht excursie van start in het duinpark bij EcoMare. Opgave en inlichtin gen bij EcoMare, tel. 317741 In Cinema Texel draait om 13.30 en om 16.00 uur 'Babe 2 Big in de grote stad', om 19 00 en 21.30 uur Shakespeare in love', om 19.30 uur 'Patch Adams' en om 22.00 uur '8MM' Donderdag 6 mei Om 6.00 uur gaat een vroeg- vogelexcursie door de Geul van start Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Om 10 30 uur stad in natuur monument De Zandkuil een insectenexcursie onder leiding van Ben Brugge Opgave bij EcoMare De Waddenvereniging houdt vanaf 10 00 uur een kinder programma op het strand bij De Cocksdorp. Opgave en informatie bij de Waddenwinkel in Den Burg Om 17.30 uur staat een wad excursie op het programma. Om 11.00 uur gaat een excursie door de Slufter of de Geul van stad Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Om 11 00 uur gaat een excursie voor kinderen van stad in de meeuwenkolonie van de Wester duinen. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel 317741. Om 13.30 uur gaat bij de Vis markt in Den Burg een rond wandeling door het dorp van stad. Deelname kost ƒ12,50 (kin deren van 9 t/m 13 jaar 6,50), inclusief entreeprijs Oudheid kamer Om 18.00 uur begint een wad excursie nabij De Cocksdorp. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Vanaf 20.30 uur treedt cabaretier Richard Groenendijk op in Klif 12 met het programma 'Mind the Gap'. Reserveren: tel. 319 633. In Cinema Texel draait om 13.30 en 16 00 uur 'Babe 2: Big in de grote stad', om 19.00 uur 'Blast from the past'; om 20.30 uur 'Shakespeare in love' en om 21.30 uur Arlington Road'. Vrijdag 7 mei Vandaag en morgen wordt de 'Fampex' gehouden, een verkode versie van de bekende Wampex. Om 11.00 uur gaat een excursie door de Slufter of de Geul van stad. Opgave en inlichtingen i EcoMare, tel. 317741. Om 11.00 uur gaat een excurt voor kinderen van stad in j meeuwenkolonie van de Wesie duinen. Opgave en inlichtingent EcoMare. tel. 317741. In het Eierlandsche Huis in c Cocksdorp begint om 18 00 c een benefietconcert voor vluchtelingen van Kosovo middernacht treden tal vi Texelse bands op. Topact' Sugar Lee Hooper. Een kaar, kost 50,-. Voor dat bedrag kj ook worden meegedaan aan es lopend buffet In Cinema Texel draait om 13,3 en 16.00 uur 'Babe 2: Big in.j grote stad'; om 19.00 uur from the past'; om 20.30 u 'Shakespeare in love' en j, 21.30 uur 'Arlington Road'. Vrijdag jl. is de zomerdienstreg ling ingegaan. Dat betekent dan eerste afvaad vanaf Texel op z» en feestdagen om 7 05 uur is, plaats van om 8.05 uur. De reg ling is van kracht tot 26 septe-- ber In verband met de te verwacte drukte zet Teso vrijdag, zaterds zondag en maandag de reservj boot in Op vrijdag, zaterdag e maandag gebeud dat tussen 9! en 16.05 uur; zondag vertrektj eerste 'extra' boot om 13.35vïs Texel en de laatste om 2O.05e vanuit Den Helder. Desonda moet vrijdag op Texel tussen?; en 14.00 uur rekening work gehouden met wachttijden een half uur tot een uur. Ops terdag bestaat tussen 9.00 a 12.00 uur de kans dat een hall» tot een uur moet worden gewa:1 Di. 4 11.15 en 233) Wo. 5 11.55 en 23ii Do 6 12.0; Vr 7 0.10 en 12.% Za. 8 0.40 en 13.15; Zo. 9 1.37 en 14.15e Ma. 10 2.35 en 15 40» Di. 11 4.30 en 17.15 Aan het strand is het ongeveer een u eerder hoogwater De zon k? 11 mei op om 05.51 uur en gaatGiu om 21 19 uur. 8 mei laatste kwartier! mei doodtij gend jaar uitkomen, gaan over Vlieland en Terschelling. Alle delen zijn uitgevoerd in twee kleuren en kosten 39,50 per stuk. Cabaretier Richard Groenendijk staat donderdag op de planken in Klif 12 met 'Mind the Gap'. De Rotterdammer is geen onbekende voor het Texelse publiek: in 1998 maakte hij - vooral met zijn hilarische imitatie van Surinamers - veel indruk tijdens de voorronde van het Amsterdamse Kleinkunst Festival en dit jaar presenteerde hij het festival in Klif met verve. 'Mind the Gap' is het eerste solo programma van Groenendijk. Tot veler verbazing won Groenendijk vorig jaar niet de Wim Sonneveld- prijs. Groenendijk had de harten van het publiek gestolen met zijn lef, veelzijdigheid en zangkunst, maar werd slechts vierde In 1995 be haalde de cabaretier nog een tweede plaats op het Camarettenfestival. Na optredens in diverse theater producties en televisieprogramma's als 'Creatief met kurk' en 'In de Vlaamsche Pot' vond Groenendijk het tijd worden de theaters te bestor men met een eigen, avondvullend programma. In 'Mind the Gap' geeft hij door de bril van een plattelandsjongen zijn visie op het leven in de grote stad. Een autobiografisch gegeven: Groenendijk verruilde zelf het Zeeuwse Dirksland voor Rotterdam. Aan de hand van sterk neergezette typetjes passeren de genadeloze, trieste maar ook komische kanten van het stadsleven de revue. Een havenarbeider die voorzitter van de campingbingo wil worden, de een zame Surinaamse die verliefd wordt op haar homofiele buurjongen en de snobistische toneelspeler die druipt van de valse pretenties: allemaal hoopten ze in de stad het geluk te vinden, maar hun dromen en idealen draaien vooral uit op teleurstellingen. Groenendijk is vergeleken met Wim Sonneveld en put inspiratie uit Toon Hermans. Zijn voorkeur gaat uit naar klassiek cabaret, zonder het 'mo derne' afzeiken of politiek engage ment. Donderdag 6 mei, aanvang 20.30 uur, theater-restaurant Klif 12, entree 20,-/vriendenprijs ƒ15,-. Reserveren: tel.319 633. Richard Groenendijk: 'Ik ben heel erg voor het liedje op de kruk. dat vind ik heeltt {Foto H* (advertentie) keuze uit 3 soorten, zak 200 gram per kilo per 500 gram per 500 gram Nieuwe oogst 'Nicola' zak2.5kilo per stuk per 500 gram klasse 1per 500 gram Geldig t/m zaterdag 8 mei 1999. fet

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2