(jrocn ffwartsjexeh in het hart-, 'rojecten Duurzaam Toerisme gaan door Heuving vertrekt zoals hij speelde Ook veel jongeren bij dodenherdenking N' Provincie garant voor begroting: Mediacircus rond patriarch iija entralist politie loofde in ramp Brood Inbraak in kledingzaak Benefietconcert gaat niet door TEXELSE^COURANT VERDER IN DIT ummer ■♦Donateursactie voor molen De Traanroeier 2 de Kroniek 2 Visafslagen gaan samenwerken Vaste gast wordt baas van kampeertereinen Texelaars starten in wielerkampioenschap Nico Schot traint selectie De Koog Gemeente en Kikkert nog niet uitgepraat Actief Oude ambtsketen blijft bewaard Provincie steunt havenonderzoek met ƒ25.000,- WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL KRANT MET HEMELVAART GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11378 VRIJDAG 7 MEI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv „nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Redactie: tel, 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-20 31 5989 (b.g.g. 06-22 14 0276 of 06-22 14 0275) icht onderdelen van het pro- Duurzaam Toerisme die voor aar op het programma staan, nen doorgaan. De provincie t zich garant gesteld voor een agvan ruim ƒ241.000,-, zodat rerkgroep niet met de uitvoe- hoeft te wachten totdat de ove- subsidiegevers over de brug len. hebben het geld nu nodig voor ro|ecten die we op touw hebben Als we niet weten dat het geld |werkeli|k beschikbaar komt, ien we met doorgaan Met die ischap zijn we naar de provincie ipt', aldus Rob Wortel, voorzit- ran de werkgroep Duurzaam isme Texel. Gevraagd werd of rovincie zich garant wilde stei loor het bedrag dat het rijk mo- gaat bijdragen, maar de pro- verschafte en passant irheid voor de héle begroting 1999, dus inclusief de bijdragen de gemeente en het Texelse inleven. 'Dat geld moet er na- lijv wel komen. Het zou te gek Idal het eiland zelf het project niet steunen. Dan moesten we er Ir mee stoppen', aldus Wortel Fietsen bus (anvoor gratis openbaar vervoer ■buiten de projecten die door de jfi s nu duidelijk wat er is misge- '»j het alarm voor de oefening bij de brandweer in actie moest tegen een zogenaamde rgasexplosie met vijf zwaar- mden in zwembad Molenkoog. xrlitieman op de alarmcentrale maar die hoorde van het be- bi| zijn brandweercollega (die wist dat het om een oefening dacht dat het echt was. Zon et bevel daartoe af te wachten te verifiëren alarmeerde hij de se politie en de burgemeester, bij een echte ramp. De politie daarop met riskante snelheid leCocksdorp naar Den Burg; de tmeester kon nog worden te- ehouden. and twijfelt eraan dat de centra goeder trouw heeft gehandeld, eed het om te voorkomen dat iare tijd verloren zou gaan. -J\orszel 01 ''dal we op Texel natuurlijk i kunnen achterblijven, orga nen ook wij een bene- 'avond ten bate van Kosovo. I is een groots opgezet eve- fent, waaraan door muzikan- t dorecamensen en anderen 'angeloos wordt meegewerkt. "ia. Toch is er iets dat tegen haren instrijkt. Om de nood 1 de Kosovaren te lenigen, 1pen we 'onbeperkt' gebruik *en van het lopend buffet. Je iuidgevoel wegeten? Creatief fernemerschap zorgde op de 'nenpiaats voor een reusach- ijsbeer, die al sprekend uit binnenste softijsjes produ- ;d, uiteraard tegen betaling. absolute aanwinst op een k waar geen snackbar of ijs- is te bekennen. Hoe kom ['op! Een gat de markt, dat in klap is gedicht. Wat zal hel lrgezellig worden. Kosovo of te' Kent u dat spreekwoord "dooden brood Horszei Gironummer Kosovo 555 241.000 worden bestreken. Wel wordt de studie naar aansluiting van het fietsverkeer op de bus- en taxi diensten ermee betaald. 'Er moeten acht punten op het eiland komen, waar mensen hun huurfiets kunnen neerzetten en de bus pakken naar een ander punt, waar dan weer een fiets voor ze klaarstaat', aldus Wor tel. 'De NZH, taxibedrijven en fiets- verhuurders werken dit plan momen teel uit, en komen op 1 juni bij elkaar. Ik verwacht dat we in juli met een totaalplan naar de provincie kunnen stappen. De verenigde fietsverhuurders vre zen 'valse concurrentie' en staan nog steeds niet te springen bij het plan voor gratis openbaar vervoer. Toch zijn zij volgens woordvoerder Jan Heijne bereid om 'positief mee te denken'. Heijne: 'De messen zijn nog niet geslepen. We hebben huis werk meegekregen en bekijken hoe onze belangen in de ideeën van de werkgroep zijn in te passen. Maar wi| blijven vinden dat de werkgroep er wel erg makkelijk over denkt. Het moet allemaal wel kunnen. Ze besef fen met dat er grote belangen op het spel staan.' Heijne denkt dan ook Een kledingzaak in Den Burg werd in de nacht van dinsdag op woens dag bezocht door inbrekers. Zij ver schaften zich toegang tot het pand via een raam in het dak Naast kle ding werd ook geld ontvreemd. Via een deur aan de zijkant werd de win kel weer verlaten. dat nog veel gepraat moet worden voordat een akkoord is bereikt. Wisseldagen Een ander project behelst de suc cesvolle proef met het instellen van de donderdag als wisseldag, die in 1998 is gestart met 35 verhuur- eenheden en dit jaar op tien keer zo grote schaal wordt voortgezet. Gas ten die op donderdag naar Texel komen in plaats van vrijdag of zater dag, krijgen van de Teso-bootdienst vijftig procent korting op het boot- kaartje. Zo moet het aantal files en de uitstoot van uitlaatgassen ver minderen. Ook het dit jaar gestarte project met 'eco-labeling' van Texelse toeris tische bedrijven krijgt een bredere opzet. Een hotel, camping en kleine logiesverstrekker zijn uitgekozen om de werking van het systeem te demonstreren aan geïnteresseerde branchegenoten. Die kunnen een soort Michelin-ster krijgen indien ze hun bedrijf milieuvriendelijk runnen TVL voert het deelproject uit en heeft inmiddels een rapport opgesteld waarmee zij 'de boer op gaat'. Om de afvalberg bij bungalowparken en campings in te dammen en in vesteringen te bevorderen die op lange termijn gunstig zijn voor het milieu, zoals ecologisch verant woorde nieuwbouw, is een student bezig met het opstellen van een plan dat volgens Wortel 'uniek' is in Ne derland. Verder moet een begin wor den gemaakt met een toekomst gerichte visie die moet leiden tot een energieverbruik dat in 2030 aan de duurzaamheidscriteria voldoet neuvmg siraait als nij zi/n t-eyenoorü-shirt uitpakt. Ik had alleen nog maar het ult-tenue Ruud Heuving nam maandag in stijl afscheid van het G-team van Texel'94. In de met 6-4 gewonnen vriendschappelijke thuiswedstrijd tegen de recreanten van SV De Koog scoorde de spits vijf van de zes goals. Heuving, die eerder speelde bij ZDH, Texelse Boys en SV De Koog, is door een enkel blessure gedwongen te stoppen met voetbal. Ook de manier waarop hij het veld verliet past bij de 36-jarige Heuving, die in zijn dertigjarige voetbal loopbaan de nodige problemen met scheidsrechters heeft gehad: vlak voor tijd kreeg Heuving de rode kaart gepresenteerd Meteen na de ditmaal niet serieus bedoelde rode prent ging Heuving op de schouders bij zijn teamgenoten, met wie hij de laatste vijf jaren heeft gespeeld, ik zal hem heel erg mis sen, zoals die scheldt op de scheidsrechter. zei aanvoerder Theo Franchimon. 'We waren maat jes in de spits en voelden elkaar blin delings aan Hij kon enorm hard schieten. Maar als het met liep dan werd ie kwaad. Vandaar ook die rode kaart van net.' Heuving is drie keer aan zijn enkel geopereerd. 'De laatste tijd speel ik met pijn Toen ik pas geleden een trap op mijn enkel kreeg, zei de dok ter dat het beter was om te stoppen. Vooral door de aanwezigheid van de Georgische patriarch llja II en zijn gevolg, had de herdenking van de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog dit jaar een bijzon der karakter. De begraafplaats van de Georgiërs op de Hogeberg was vanaf half vier 's middags het decor van een 'pani- chide' oftewel orthodoxe begrafenis- dienst. Dit ritueel, waarvan alleen het slotgedeelte werd geleid door patri arch llja, duurde ruim twee uur en bestond uit het zingen van liederen, het lezen van bijbelteksten, het uit strooien van uit Georgië meege brachte aarde, het bewieroken van de graven, het drinken van wijn, het ontsteken van kaarsen en het uitrei ken van brood dat vlak daarvoor nog in hotel De Pelikaan was afge bakken. Veel van de toegestroomde belangstellenden werden in de gele genheid gesteld aan de plechtigheid deel te nemen. Onder het publiek waren veel toeris ten, maar ook in Nederland wonende of asiel zoekende Georgiers. Het was verder een particuliere aange legenheid dus zonder betrokkenheid van de gemeente. Burgemeester Geldorp was wel aanwezig maar uit pure privébelangstelling Glitter De aanwezigheid van de Georgische kerkvorst in fraaie kledij en met edel stenen bezette tiara had vrij veel fil mende en fotograferende pers mensen naar Texel getrokken. De priesters en de andere bij de plech tigheid betrokken Georgiërs waren voortdurend omgeven door een haag van kruipende en klimmende cineas ten en fotografen die probeerden iets vast te leggen van het sprookjes achtige tafereel Dat gaf nogal wat ergernis Wereldwijd Onder hen een team van de tv-afde- ling van Radio Nederbtd We reldomroep onder leiding van ver slaggever Pier Wouda. Die maakte een uitgebreid verslag van de plechtigheid, maar gaf ook veel aan- llja II met fraaie tiara leidt het slotgedeelte van de begratentsdienst temidden van camera's en microfoons dacht aan de achtergrond: de op stand van 1945 waarover veel Neder landers nooit iets hebben gehoord. Radio Nederland brengt de reportage via de satelliet over de hele wereld Het zijn vooral de in Australië, Nieuw Zeeland. Canada en andere landen wonende Nederlanders die op dit kanaal afstemmen Veel aandacht kreeg de 80-jarige veteraan Prokro Gaharia die volgens eigen zeggen de chauffeur was van kapitein Sjalwa Loladze en in 1945 heeft meegedaan aan de gevechten tegen de Duitsers op Texla en later in Oud- eschild Hij was al vaker op Texel en viel ook toen op door zijn exotische kledij. Ook nu wierp hij zich huilend op de graven van zijn omgekomen kameraden en verscheen voor me nige camera om heroïsch verslag te doen van zijn belevenissen van toen. Het benefietconcert voor Kosovo, dat vanavond in het Eierlandsche Huis zou worden gehouden, gaat niet door. Reden is een groot ge brek aan belangstelling. Terwijl de organisatie had gegokt op vijf honderd bezoekers, waren gister ochtend nog geen honderd kaar ten verkocht. 'Heel jammer, triest zelfs', reageert Vincent Hoekstra, die samen met Yvonne Boom het initiatief nam voor het evenement. 'Ik vind het moeilijk voor te stellen dat mensen op het welvarende Texel dit kennelijk niet over hebben voor mensen die in zulke ellende leven.' Hoekstra en Boom waren gisteren na hun beslissing de hele middag in touw om alle medewerkers, vrijwilli gers en sponsors af te bellen Veel tijd kostte ook het verwerken en invriezen van het eten dat al besteld en ten dele bereid was. De bijna zevenduizend gulden die al gestort was (vooral door Texelse bedrijven), wordt teruggegeven. Volgens Hoekstra zijn gevers inmiddels be zig een andere manier te bedenken om hun giften te besteden Een kleine troost voor Yvonne Boom was dat ze dankzij de werknemers van haar strandpaviljoen, Paal 28, in het radioprogramma Arbeids vitaminen werd uitgeroepen tot (Foto's Harry do Granf) 'Baas van de week'. Een van de nieuwtjes die hij aan zijn Texelse kennissen vertelde was dat de zoon van wijlen opstandeling Congladze, tegenwoordig een res taurant exploiteert dat de naam 'Texel' draagt Texelstraat Bij de ontvangst van de Georgische delegatie door het gemeentebestuur vertelde de arts Rezo Sulava dat nu eindelijk in Tbilisi een straat zal wor den vernoemd naar Texel, als tegen hanger van de Georgiëweg op het waddeneiland. De plannen daarvoor bestonden al jaren maar het wach ten was op een straat van voldoende belang. Men wil met zomaar een achterafweggetje naar Texel vernoe men Bij de plechtigheid op de begraaf plaats werd wel duidelijk dat de ver heven rituelen met veel symboliek heel ver af staan van wat Hollanders gewend zijn op het gebied van ere dienst. De gemiddelde toeschouwer vond het best interessant maar ook 'knap lang' duren Lees verder pagina 5 (Advertentie) (jnct Jhrrlt li bet bjrt- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Foto Bart Bosch l Dat doet wel zeer. als je zolang hebt gevoetbald.Komend seizoen is de Bolder-medewerker de vaste coach van het G-team. Maar daarna stopt hij ook daarmee. 'Ik heb nog andere dingen te doen. zoals volksdansen Maar ik zal heus nog wel thuis wedstrijden bezoeken, want ik zal de jongens wel missen Heuving speelde bijna alle wedstrij den. was na Franchimon steevast tweede topscorer en vertrekt met goede herinneringen Op één na mis schien. Tijdens een uitstapje wei gerde hij als hartstochtelijk Feyenoord-fan een blik te werpen op de Amsterdam Arena. Vijf mede spelers sleurden hem uit het busje, pakten zijn hoofd beet en dwongen hem naar het Ajax-stadion te kijken Misschien is het voorval maandag avond een beetje goedgemaakt: als afscheidscadeau kreeg Heuving een Feyenoord-shirt. De oude ambtsketen van de burge meester blijft behouden. Het 150 jaar oude symbolische sieraad zal in het gemeentehuis aanwezig blijven en worden gebruikt als reserve-keten. Dit schrijft het college van b en w in een brief aan de Historische Vereni ging Texel De vereniging was bang dat de keten zou worden omgesmolten of afgedankt, en ver zocht het college de suggestie van oud-burgemeester Gutker over te nemen om de keten aan de vereni ging te schenken, zodat die kon worden tentoongesteld. Het door de Grontmij uit te voeren onderzoek naar de uitbreidings- en herinrichtingsmogelijkheden van de haven van Oudeschild zal met ƒ25.000,- door de provincie worden gesteund. Dat is 50% van de externe onderzoekskosten. De rest komt voor rekening van de gemeente. Gedeputeerde Staten stellen wel als voorwaarde dat in dit (voor)onderzoek aandacht wordt besteed aan duurzaamheidsmaatre gelen' en dat een beeld wordt gege ven van de ruimtewinst die verkre gen wordt. Ook moet duidelijk worden in hoeverre het bestaande industrieterrein dat aan het gebied grenst en de onlangs aangekochte 4 ha grond versterkend zijn voor de plannen. De provincie is bereid zit ting te nemen in een begeleidings groep die waakt voor goede afstem ming van de plannen binnen de gemeente. Het onderzoek moet bin nen een half jaar klaar zijn. GS waar schuwen dat de nu toegezegde steun niet automatisch inhoudt dat de provincie ook bij de uitvoering van de plannen financieel zal partici peren. (Advertentie) zie pagina 10 (Advertentie) GECOMBINEERDE In verband met het als werk dag uitvallen van donderdag 13 mei zal er op woensdag 12 mei een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen maandag 10 mei vóór 17.00 uur wor den ingeleverd Directie Langeveld de Rooy

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1