Cjroen ^wartsjexels in het hartl, N' Aannemer betrapt p milieu-delicten Raad stemt in met subsidie Texelstroom Strams? Erf in gebruik als vuilstortplaats emanning brandend boorplatform naar Texel geëvacueerd Natuurboer Kikkert ploegt grond niet om Radio Texel Grafsteen geveld VERDER IN DIT ummer Straaljager vliegt op lustrum modelvliegers 2 Welk dier houdt Ploegelanden kort? 5 •o- Radio Texel na 10 jaar gezond en wel 5 Stevige trap voor wielrenners NH 7 Verslaving op Texel begint al vroeg 9 Bierbrouwers proosten op ambitieus doel 11 Amsterdammertje op het platteland Snelheidscontrole TEXELSE^COURANT EUROMASTER UUim [flets drogisterij. -J-\orszel Uit Praktijkruimte psycholoog stapje dichterbij Stevige borrel ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11379 WOENSDAG 12 MEI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv )inbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel 31 46 87 of 06-22 14 0275 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) De gemeenteraad heeft dinsdag ingestemd met de ƒ50.000,- sub sidie die het college wil verstrek ken aan het in de vaart brengen van de historische loodsbotter 'Texelstroom'. Tien van de vijftien raadsleden waren ongevoelig voor het argument van proteste rende Oudeschilder ondernemers dat daardoor de concurrentie op de rondvaartmarkt wordt vervalst. Aanvankelijk leek het erom te gaan spannen - mede gezien de uitkom sten van de laatste commissie vergaderingen - maar uiteindelijk kwam het collegevoorstel met ge mak door de raad. Verbreding van het toeristische aanbod en de promo tie voor het eiland met een historisch vaartuig. bi|voorbeeld tijdens evene menten als Sail, gaven de twijfelaars het laatste zetje. Toch bleven VVD en D66, alsmede het CDA - met uit zondering van wethouder Nel Eelman - fel in hun verzet. De stich ting Behoud Loodsvaartuig Texelstroom gaat vanuit Oudeschild rondvaarten maken op het wad, en zou zo met overheidssteun de markt voor de niet-gesubsidieerde lokale ondernemers afromen 'Geen concurrentie' Het college en de overige fracties ontkenden dat er sprake is van con- currentie-vervalsing. Aan de ene kant is het aantal personen dat de Texelstroom kan vervoeren zo ge ring dat de rondvaartondernemers nauwelijks iets van de concurrentie zullen merken. Aan de andere kant betoogden zij dat van concurrentie misschien helemaal geen sprake is omdat de zeilboot zich op een heel ander publiek richt dan de gemotori seerde vissersboten. 'Dit schip kan publiek trekken dat anders mis schien met eens naar Texel zou komen', aldus wethouder Daan Schilling. Bijleggen CDA-er Jan Koolhof wees naast de bezwaren van valse concurrentie op het onzekere financiële avontuur waarin de gemeente zich naar ana logie van de Calluna-geschiedenis zou storten. 'Het wordt een schip van bijleggen', aldus Koolhof. We nemen nu wel een aandeel in de Texelstroom, maar wat doen we als op termijn blijkt dat er tonnen op de exploitatie moeten worden toege legd7' Hij sloot zich aan bij de sug gestie van D66-er Pieter de Groot om het geld door te sluizen naar het Luchtvaartmuseum, een idee waar ook de VVD voor voelde Hoe hartstochtelijk de raads- minderheid ook ageerde tegen de subsidieverlening, zij bleef de min derheid. Sinds kort staat er ook in het Texelse buitengebied een Amsterdammertje. Het originele, van het hoofdstedelijke wapen voorziene verkeerspaaltje staat bij Den Burg in de berm langs de Westerweg. ter hoogte van de Hemmerkooi 'HD Dagobert Breda, ter ere van het 1e lus trum, 24-04-'94/24-04-'99' ver meldt het opschrift. Navraag leert dat de leden van een studentenvereniging, die in de nabijgelegen Immetjeshoeve hebben overnacht, het paaltje als aandenken in het gras heb ben geplant. (Foto Bari Bosch) (Advertentie) heffing bedreigd zien. Kikkerts con structieve opstelling betekent niet dat zijn strijdlust is geluwd. 'Als de rechter mij ongelijk geeft ga ik door naar de Hoge Raad Tijdens controles op snelheid die de politie donderdag langs de Bernhard- laan en de Pontweg hield, bleken de automobilisten zich tamelijk netjes te gedragen. In het eerste geval was slechts één van de honderd-en-één bestuurders te snel. Hij reed 58 km/ u, wat hem een boete van 60,- op leverde. Bij de tweede controle werd geconstateerd dat tien van de 167 voertuigen te hard reed De hoogste bekeuring was hier 80,- waard. (jrtu ZmarL-Jitrh b* Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun je mee lezen en schrijven! DE EUROPESE 6ANDENSPECIAUST NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. n gezamenlijke actie van politie, gemeente, provincie en iaterende Sluizen zijn bij een loon- en aannemingsbedrijf ie Waal gisteren diverse milieu-overtredingen geconsta- _d. Er werden onder meer vaten vloeibare teer (kleef) lespit. De milieu-actie werd gehouden nadat een tipgever litie vrij exacte aanwijzingen over de stortplaats had ge en. graafmachine had bijna een dag om de vaten te vinden die in verstopt onder een berg puin en laag asfalt De tweehonderd- raten bevatten een teerachtige Istof waarmee grind op asfalt- en wordt gehecht. Volgens de ■ver zou de teervloeistof zijn oren en daardoor waardeloos orden. Om zich een kostbare liming via de voorgeschreven te besparen, zouden ruim twin- iten in opdracht van de aanne- op het erf onder de grond zijn it. In verband met het strafrech- ie onderzoek was de man hier- maandag door de politie aan de gevoeld. Hij verklaarde toen welen van de storting Ook irende de zoekactie zelf ont- lededirecteurvan het inmiddels ■te bedrijf het dumpen van de belfde beweerde hij over de aan- ligheid van een olietank die zich jde schuur onder het beton zou inden. Ook deze tank bleek er bij |eizoek wel degelijk te zijn. De had begin negentiger jaren llen zijn gesaneerd, maar dit was verzuimd. Velgens de gemeente zijn ook andere verplichte milieu voorzieningen achterwege gebleven. Vier ondergrondse brandstoftanks van een pompeiland op het erf wer den wel geruimd. Bodemmonsters Zo'n achttien grondmonsters die het in grondonderzoek gespecialiseerde laboratorium Omegam in en rond het bedrijf nam, waren bedoeld om te controleren of de ondernemer de verplichte bodemsanering was nage komen. Uit de dieselgeur van een aantal grondmonsters leidde een medewerker van het bedrijf af dat er sprake was van verontreiniging, maar op andere plekken bespeurde hij niets. Laboratoriumonderzoek moet definitief uitsluitsel geven. Ook zijn peilbuizen geslagen, om even tuele vervuiling van het grondwater te meten Onderzoek werd ook gedaan bij een hoop gemalen asfalt (granulaat), die pal tegen een sloot was gestort. Volgens Jack Voeter van Uit- waterende Sluizen, die toezicht houdt op de kwaliteit van het opper- bemanning van een in de 'dzee gelegen boorplatform top zondagmiddag brand uit- is zondagavond per helikop- laar Texel geëvacueerd. De renden werden onderge- ht in drie hotels en hebben liland maandagmorgen weer iten. rand ontstond omstreeks 16.00 de machinekamer van het eiland 'Nobel Piet' Het platform, al een Tesselaar net zo vaak ar de Slufter als een Amster- fmer naar de stadsschouw- '9' Tienduizenden toeristen hen naar ons eiland om te heten van natuur en rust. 'ernaast verbaast menigeen 'h vaak over het royale aanbod tie dienstensector winkels 'eca), maar vraagt zich tege- edijd meewarig af hoe wij ons Hurele leven voeden, speciaal de wintermaanden. Ze moes- eens weten wat wij op dat bied allemaal ontketenen en 'aer 'aandoen'. Overkanters -Pen trots, dat je in de stad lelbare uitgaansmogelijk- ben hebt, die wij helaas moe- i ontberen. Na verdere discus- b'j/W, dat de meesten er loon gebruik van maken. Maar 7e wéten dat het kan. Cultuur spel of natuurgebied? Wij ''en dat we op Texel die mag- 'we Sluiter hebben. Wanneer is u er voor het laatst? Een |ed «Jee voor Hemelvaart. Ont- 'e eiland. Trek erop uitI Horszei dat eigendom is van Trans Cananda (TRA), staat op zo'n zestig mijl ten noordwesten van Den Helder. Bij de brand raakte niemand gewond. De bemanning kreeg het vuur vrij snel onder controle en er hoefde geen reddingsactie op touw te worden gezet. Hoewel na de brand geen sprake meer was van direct gevaar, werd uit voorzorg toch besloten de beman ning te evacueren. De keus viel op Texel wegens de nabijheid van het Eierlandse vliegveld, dat per helikop ter in een kwartier is te bereiken De beschikbaarheid van voldoende ac commodatie om te overnachten was een ander argument. Luchthaven- meester Ed de Bruijn regelde in korte tijd slaapplaatsen in het Vliegveld hotel, Sporthotel Nieuw Breda en in De Pelikaan. In vier vluchten werden totaal 42 bemanningsleden overge zet. De laatste helikopter landde rond 23.45 uur. De helikopter verlichting waarover het vliegveld beschikt bewees op dat tijdstip goede diensten. vlaktewater, is de kans groot dat verontreinigende stoffen uit het as falt, zoals paxen en zware metalen, In het slootwater terecht zijn geko men. Vervolging Het strafrechtelijke onderzoek door de politie gebeurde in aanwezigheid van een vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie van het arrondissementsparket in Alkmaar. Volgens een eerste inschatting van senior parketsecretaris Milieu Mr. M.R. Ruiter zijn de gepleegde feiten nog niet verjaard en kan dus straf vervolging plaatsvinden. In hoeverre het inmiddels failliete bedrijf hierdoor Lees verder pagina 5 De bouw van een praktijkruimte voor psycholoog Jeroen van den Berg in Den Burg West is een stapje dich terbij gekomen. Die conclusie mag worden getrokken na het besluit van de gemeenteraad om alvast een zogenoemd voorbereidingsbesluit te nemen Of de bouwvergunning ook daadwerkelijk kan worden afgege ven, hangt nog af van een uitspraak van de minister van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschap. Die beraadt zich op een verzoek van bezwaar makers om de betreffende lokatie als beschermd archeologisch monu ment aan te wijzen De VVD stemde tegen het voorbereidingsbesluit, omdat het college volgens deze partij niet vol doende recht heeft gedaan aan de bezwaren van Marja van der Star, die vlakbij het beoogde bouwblok een fysiotherapeutische praktijk heeft. Milieu-onderzoekers nemen monsters van de teer. afkomstig uit vaten die gisteren op het erf van een loon- en aannemingsbedrijf uit De Waal zijn opgegraven. (Foto Gerard Timmerman) Natuurboer Kees Kikkert van hoeve 'De Kroontjes' bij Den Hoorn zet de schop niet in de grond. Kikkert dreigde onlangs zijn agrarische natuurgrond ge deeltelijk om te spitten als reactie op de OZB-heffing door de ge meente. Het college wil zijn land niet zoals bij 'gewone' boeren vrijstellen van de belasting. 'Mijn Zondag werd ontdekt dat de steen op het graf van kastelein Kikkert van het Eierlandse Huis op het oude kerkhof van De Koog is vernield. Van de steen is ongeveer een meter afgebroken, vrijwel zeker omdat een andere kleinere grafsteen van hetzelfde kerkhofje er door iemand tegen aan is gerold (foto). Die tweede steen hoort bij het graf van de laatste pastoor van het dorp De Westen en geldt als de oudste grafsteen van Texel. Het afgebro ken stuk waarop de naam van Kikkert staat is door iemand van de dorpscommissie van De Koog opgeborgen, hopende dat reparatie mogelijk is. Het kerk hofje is een archeologisch mo nument zodat de historische waarde van alles wat erbij hoort, buiten kijf staat. Naast de zicht bare grafstenen moeten ook nog stenen in de grond zitten als mede sporen van de kapel die hier in 1415 werd gebouwd en gesloopt in 1789. Toch heeft het enkele jaren geleden weinig ge scheeld of het terreintje zou op de schop zijn gegaan om plaats te maken voor bungatowbouw. Door actie van historisch geïnteresseerden kon dat wor den voorkomen. Onder hen was Gelein Jansen die ijverde voor een hek rond de begraafplaats en voorzieningen ten behoeve van belangstellend publiek om dat hij vreest dat er anders op den duur weinig van overblijft. Vorig jaar liet hij nog een waar schuwend geluid horen richting huidige eigenaars Het kerkhof dat omsloten is door bungalow park De Vogelmient wordt dage lijks door de jeugd gebruikt als speelveld en trapveldje zodat wat nu is gebeurd, te vernach ten viel (Foto Harry do Graaf) hart gaat toch uit naar de natuur', verklaart Kikkert. 'Ik ben vandaag nog even een rondje over het land geweest en realiseerde me wat voor een verwoesting ik zou aanrichten. Ik heb drie keer bij de telefoon gestaan om de aannemer te bellen, maar kon het toch niet over mijn hart verkrijgen.' Tot maandag had Kikkert de tijd om zonder aanlegvergunnmg de grond langs het Molwerk te draineren en geschikt te maken voor bollenteelt De anderhalve hectare waarom het ging is slechts een klein deel van Kikkerts natuur-arsenaal, maar wel een heel belangrijk stuk. Het grenst aan natuurreservaat De Petten, en het aanzicht daarop zou enorm ach teruitgaan. Bovendien zou de aan voer van zout kwelwater stokken en de bijzondere flora en fauna verdwij nen die juist gedijt in een gebied waar zoet en zout water elkaar ontmoe ten. Constructief Dat de gemeente hem vorige week een vorm van compensatie in het vooruitzicht stelde voor het geval hij de tegen de gemeente aangespan nen rechtszaak om de OZB-heffing verliest, heeft volgens Kikkert niet meegespeeld bij zijn besluit om het dreigement niet uit te voeren. Wel toont hij nu de bereidheid om con structief met de gemeente en de Dienst Landelijk Gebied (DLG) van het ministerie van LNV te gaan pra ten over een voor alle partijen bevre digende oplossing. Kikkert: 'Als ik de boel had omgeploegd had ik toch veel mensen tegen me in het harnas gejaagd. Dan wordt het wel erg moei lijk om er samen uit te komen.' De belastingkamer van het Amster damse gerechtshof bepaalt vol gende week vrijdag of agrarische natuurgrond met OZB mag worden belast Hangende de rechtszaak wensten b en w de belasting beschikking niet in te trekken, on danks aandringen van de provincie en DLG, die het natuur- ontwikkelingsbeleid door de OZB- In de Kogerstraat in Den Burg werd zondag rond 13.00 uur een 22-jarige inwoner betrapt op het rijden onder invloed. Hoe hij zijn brommer gaande kon houden, was de politie een raad sel. De ademanalyse wees uit dat hij maar liefst vijf maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gebruikt. Tegen de man werd proces-verbaal opgemaakt en zijn bromfiets moest hij de rest van de dag laten staan.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1