Straathoekwerk werpt vruchten af angstbeperking treft jemengde bedrijven Zetels schaduwraad nagenoeg verdeeld Invasie van bruidsparen TEXELSE^ couRANT Gepromoveerd op strijd tussen spons en koraal Geen vrouwendag Weer kraak van telefoon Aalscholver broedt weer in de Muy et t. luit. Verslaving op Texel is als een valkuil slag erdi WOENSDAG 12 MEI 1999 /er drugs heerst op Texel een vals gevoel van veiligheid, it het hier wel zou loslopen en dat het gebruik zich be- rkt tot het kringetje rond de Groeneplaats. Niets is min- rwaar. Er is op het eiland een levendige handel in drugs die worden echt niet alleen aan toeristen verkocht, eeds meer jonge Texelaars laten het zich goed smaken, lardoor het gebruik op het eiland niet onderdoet voor dere kustgemeenten. Nog zorgelijker is het alcohol- bruik dat een stuk hoger is dan elders. 'Ouders geven ak het slechte voorbeeld', constateert Patricia Williams, straathoekwerkster' die in opdracht van de gemeente Triton sinds een jaar intensief contact onderhoudt met ik gfbruikers. In die periode heeft ze een groot deel van hen kaart kunnen brengen. Een verslag. gels loos TO-ing ill sd'i en iet om verslaving gaat, kent ms het klappen van de zweep bjaren in Den Haag gewerkt en iken gehad met de meest vieze Hier op Texel is het in dat Jil allemaal een stuk cleaner vind je geen verslaafden in de want dan zijn ze al lang door nd op de been geholpen, ilaars zijn in dat opzicht sociaal elkaar, misschien wel té. Er hier nogal wat verborgen ver voor. We sluiten nog liever haklgen, dan elkaar de waarheid te ten. Men is geneigd elkaar te en durft geen kritiek te uiten ikj is dat de hele buurt soms I dat een jongen regelmatig te- drinkt of drugs gebruikt, maar iet tegen zijn vader of moeder le zeggen. Het gaat dan van lot erger. Als het om versla- Mat is Texel een valkuil Irtaige klachten over een in Den ■rondhangende groep jongeren, Tngenaamde stoepzitters, waren I de gemeenteraad vorig jaar tiding in samenwerking met Jtor n Den Helder het Project lislroom te starten. Doel was liootomen van verslaving door natie,advies en hulp te bieden. I moest de overlast die de pngsproblematiek met zich meebrengt omlaag worden gebracht Belangrijk was tevens om het ge bruik op Texel in kaart te brengen. Williams begaf zich vanaf april '98 regelmatig tussen de jeugd. In het park, op de Groeneplaats, op de skatebaan en op de ijsbaan. Daar naast bezocht ze uitgaans gelegenheden in Den Burg en De Koog en ging ze naar feesten in het bos. Verder trok ze op met de poli tie of ging ze op pad met het jeugd werk. Haar totale doelgroep (regel matige gebruikers) werd aanvankelijk op 50 geschat. Driekwart gebruikt softdrugs en (veel) alcohol en de helft harddrugs. Inmiddels is geble ken dat het om zo'n 60 personen gaat. Het is haar nog niet gelukt om met iedereen contact te leggen. Als een gesprek met een gebruiker niet toereikend is, verwijst ze de betrokkene of de ouders desgewenst naar deskundigen. 'In dat opzicht is Texel rijk bedeeld. Ik heb contacten met artsen, de maatschappelijk wer ker, Begeleid Wonen, de kinder psychiater, de Welzijnstichting, de sociale dienst, het RIAGG, de Jellinek, Brijderstichting, Triton en andere instanties.' Mensen die zijn doorverwezen blijft Williams voor zover dit mogelijk is volgen. Ze onderhoudt intensief contact met een harde kern van verslaafden Het is een betrekkelijk overzichtelijke groep, die geen baan heeft, eigenlijk nergens terecht kan en daarom maar in het park rondhangt, met alle randverschijnselen van dien 'Gevolg is dat ze. hoewel ze dat met willen, aantrekkingskracht uitoefenen op longeren Om dat te voorkomen krij gen ze intensieve aandacht van Williams. Een aantal is onder behan deling en wordt begeleid om in een stabiele situatie te blijven en met verder af te glijden, in de schulden te raken, enzovoorts. Maar ook al is iemand clean, dan valt het niet mee een maatschappelijke positie op te bouwen Het probleem is dat deze menseh buiten het kringetje van verslaafden geen vrienden of kennis sen hebben Ze hebben een etiket en dat zijn ze in een kleine gemeen schap als Texel niet zomaar kwijt. De gemiddelde Texelaar gaat niet zomaar met ze aan tafel zitten. Ze begeven zich daarom het liefst on der elkaar.' Een andere groep drugsgebruikers zijn twintigers en jonge dertigers, die vooral in De Koog zijn te vinden. 'Ze werken overdag vaak keihard, bij voorbeeld in de horeca, en gaan 's avonds uit. Ze gebruiken drugs om op de been te blijven. Ze zeggen wel eens dat jongeren meer energie heb ben, maar dat is met zo. Ze slikken dus speed, XTC en cocaine. Die handel wordt ook steeds betaalbaar der. Vroeger was cocaïne een echte yuppie-drug die veel geld kostte, nu niet meer. XTC-pillen en speed koop je al voor een knaak, al is dat wel troep.' Andere jongeren, van 18 tot 25 jaar. nemen voor hun plezier drugs. De meesten blowen wiet, maar ook zwaardere drugs worden niet ge schuwd. 'Als ik in cafés kom slaat de schrik me soms om het hart. Er wordt hier op Texel behoorlijk gedeald Vaak door vakantiegangers die drugs meenemen. Maar als het seizoen over is, nemen Texelaars die hun handel aan de overkant ko pen. het over Ze misbruiken vaak jongere Texelaars als loopjongen De dealer laat zich oppiepen en stuurt een koerier om de boodschap af te leveren. Gebruikers hebben Hoewel drugsgebruik niet met de OSG Hogeberg moet worden geas socieerd, horen scholieren uit alle delen van het eiland tot de gebrui kers en wordt het spul zelfs rond de school verhandeld. Dat wordt vol gens Williams openlijk toegegeven. Volgens Williams experimenteert zo'n zestig procent van de Texelse jeugd wel eens met drugs. 'Verbie den heeft niet zoveel zin. Want drugs vinden veel jeugdigen spannend. Logisch, het is verboden en daarom aantrekkelijk. Spotjes op tv maken niet zoveel indruk, want dat is ver weg. Maar als ik in de klas vertrou welijk met ze praat, is het veel direc ter. Ik wijs ze op de gevaren, maar zeg erbij als je dan toch een stickie wil roken, zorg dan dat er snoep in huis is of vitamine C. want hash kan heel verkeerd vallen en je kunt er Patricia Williams trekt een jaar intensief op drugs. een speciale neus om met nande- laars contact te leggen. Daarnaast wordt er voor eigen gebruik en voor de verkoop nogal wat wiet verbouwd op het eiland. Een coffeeshop zal aan het gebruik niet veel verande- met regelmatige gebruikers van alcohol en (Gerard Timmerman) angstig door worden bijvoorbeeld van space cake. Zoetigheid heft dat effect op En combineer geen alco hol en XTC met hash of LSD met alcohol en hash of heroïne en co caïne Ik vertel ze over het gebruik en zonder dat ze het in de gaten hebben worden ze veel bewuster van het risico en denken ze wel drie keer na vóór ze iets gebruiken 'Experimenteren met drugs is op zichzelf niet iets om over in paniek te raken, want het zijn maar enke lingen die erdoor in de problemen raken. Het overkomt jongeren die niet in evenwicht zijn sneller dan stabiele mensen. Persoonlijkheid en sociale vaardigheden spelen een grote rol. Het excuus van een moei lijke jeugd gaat voor mij niet op. Je kunt zwak zijn, maar toch je grenzen stellen.' 'Het probleem is dat 12- tot 16-jari- gen vaak geen néé kunnen zeggen Da's een heel kwetsbare groep. Ze verdoven zich. ontwijken de realiteit en vluchten in drugs. Ik ken een LSD-gebruiker van 14 jaar. Dat be nauwt mij. Het begint met een pille tje op Ouwe Sunderklaas, waarbij ze het gevoel van extra energie ervaren. De jeugd wil het maximale rende ment uit het weekend, de hele nacht doorgaan en dat betekent dus wei nig slaap. Dat kan alleen als je ge bruikt.' 'Ik geloof erg in preventief beleid. Om een kind grenzen te leren stellen is het belangrijk dat ouders hun kroost iets bijbrengen over normen en waar den Een kind uit een zwak milieu dat nooit iets anders hoort als: je bent niets, kan niets en zal nooit wat worden, gaat zich daar al snel naar gedragen De eigendunk van ver slaafden is vaak heel laag We ver wachten dat kinderen hun eigen ver antwoordelijkheid nemen, maar dat kunnen ze niet Dat moeten ze leren van hun ouders of op school Ouders die in aanwezigheid van hun kind bijvoorbeeld door rood licht rijden, daarvan zie je de kinderen later op de Postweg zonder licht rijden.' 'Veel ouders menen dat de verant woordelijkheid voor kun kind bij de school ligt Dat is flauwekul. Die ligt bij de ouders zelf. Vader en moeders moeten aan hun kinderen overbren gen dat ze een eigen verantwoorde lijkheid hebben Dat dit onvoldoende gebeud kan ik ze met eens kwalijke nemen, want ze zijn niet opgeleid voor het opvoeden van kinderen. De school is de aangewezen weg om ouders en voorlichting in contact te brengen. Er bestaan ook opvoe dingscursussen.' Gebruik kpmt nogal eens voort uit een verstoorde relatie tussen ouders en kind 'Dan krijg je communicatie problemen, wat kan leiden een 'dwars kind'. Via de OSG kwam ik eens met een meisje in contact dat met drugs 'bezig zou zijn' Toen bleek dat ze helemaal geen drugs gebruikte, maar gewoon gepest werd en thuis een uitlaatklep zocht en vertelde dat ze gebruikte Ik heb haar het een en ander over gespreks technieken uit de doeken gedaan en verteld hoe ze het vertrouwen vzn haar ouders kon terugwinnen.' Als het om drankgebruik gaat verzui men Texelse ouders vaak het goede voorbeeld te geven 'Veel Texelaars grijpen onbewust elke mogelijkheid aan om een borrel te pakken. Vis sers die terugkomen van zee en veel horecamensen als het werk er op zit. Het is traditie om jezelf te verwen nen met een borrel. 'Ik heb het mee gemaakt dat op een voorlichtings avond voor ouders een moeder erg geschrokken naar me toe kwam. 'Ik drink elke avond wel een paar glaas jes. Maar als ik u zo heb aangehoord, bekruipt me toch het gevoel dat ik zelf verslaafd ben.'' Zoiets komt hard aan.' Ook het toerisme speelt een rol. 'Veel vakantiegangers heffen al vroeg op de dag het glas. Kinderen zien dat en gaan dit gedrag als van zelfsprekend overnemen. Veel ouders verwachten van een kind van twaalf al volwassen gedrag en laten het op zaterdagavond zonder aarze ling in hun eentje thuis Maar dat kind denkt nog lang niet volwassen en begint grenzen te verleggen. Er zijn hier veel zogenaamde sleutel kinderen, van ouders die een eigen zaak hebben of een drukke baan in de horeca. Ze krijgen erg veel vrij heid Ze trekken op in groepjes en komen daardoor met allerlei zaken in aanraking. Als er in die groep een leider zit die bier lekker vindt, gaat de groep daarin vanzelf mee 'Twee glazen bier op een avond wordt heel gewoon, waarbij men een halve liter gemakshalve als glas re kent. Maar als je elke avond een li ter drinkt heb je na tien jaar wel Korzakoff en als je het verdrievou digt riskeer je een leveraandoening Uit een rapportage door de Welzijns- stichting blijkt dat het project Texelstroom, waarvoor de gemeente voorlopig een proef van éen jaar is aangegaan, goed op schema ligt Andere conclusie is dat de verslavingsproblematie een kwestie is van lange adem, dus dat er struc tureel geld voor moet worden vrijge maakt. Deze beslissing is aan de gemeenteraad, die over de voort gang van het project Texelstroom onlangs is bijgepraat door Williams. Gerard Timmerman rs met een 'gemengd be dreigen de dupe te worden le capaciteitskorting die de jese Commissie de vissers- heeft opgelegd. De nieuwe lie voor de verdeling van het I zeedagen die het Land- Economisch Instituut (LEI) lert en die is bedoeld om levissing tegen te gaan, pakt het nadeel van de vissers aast schol en tong ook rond- aring of garnalen vissen. Er itest ingediend en er wordt ag gevoerd over een oplos- atters krijgen op basis van de zen, de gemiddelde vangst en gbesomming een aantal zee- toegekend. Dat pakte vorig nadelig uit voor de grotere s. Omdat er fouten in de for- zaten. heeft het LEI op verzoek e vissers zelf nu een andere ening toegepast. Grote én kotters met een tong- en lontingent krijgen daardoor zeedagen toegekend, soms end tot meer dan veertig. Om- ederland hierdoor het landelijk zeedagen dreigde te over schrijden, veroorzaakte de regeling onbedoeld negatieve 'bijverschijnse len' voor de garnalen-, haring- en rondvisvloot. Het gaat om bedrijven die als bijvangst een mini-contingent voor tong of schol hebben. Mochten die vorig jaar nog bijvoorbeeld 200 dagen vissen, volgens de nieuwe regeling is dat teruggebracht tot 111 Ze houden te weinig dagen over voor de visserij op garnalen, rondvis en haring De korting kan voor kleine kotters oplopen tot 45 procent. 'Voor hen zit er dan maar één ding op. verkoop of verhuur van het tong-of schol contingent', aldus Johan Nooitge- dagt, voorzitter van de Vissersbond Het lijkt er op dat de beleidsmakers geen rekening hebben gehouden met deze negatieve effecten. De benadeelde schepen zijn de TX 41 van de gebroeders De Vries (tong, schol, rondvis en garnalen) en de garnalenschepen TX 7 van Dirk van der Meer en de TX 25 van Dirk- Albert Blom. Verder de TX 56 van Van der Slikke en de haringkotters TX 33, 37 en 38. De getroffen vissers en vertegen woordigers van de Groep Texel en DETV zijn ondanks de maatregel met in paniek geraakt. De kotters zijn gewoon uitgevaren, in de overtuiging dat de kwestie wordt opgelost en desnoods voor de rechter in het voor deel van de vissers wordt beslist. In overleg met de visserij en het minis terie van LNV wordt geprobeerd voor de gemengde bedrijven een aparte regeling te treffen. Biologe Lisanne Aerts (34) pro moveerde donderdag in Amster dam op het proefschrift Sponge- Coral Interactions on Caribbean Reefs'. Het gaat over de concur rentie tussen sponzen en steen koralen bij het veroveren en be houden van een plekje in de gecomliceerde levensgemeen schap van een koraalrif. Koralen en sponzen zijn de belang rijkste vastzittende organismen van een koraalrif Koralen zijn afhanke lijk van licht en komen daardoor in ondiep water voor. Sponzen zitten over het algemeen dieper, maar er is een overlapgebied waarin ze elkaar van de vervuiling van het zeewater Een van de stellingen die Aerts aan haar proefschrift heeft toegevoegd 'Agressie van sponzen ten aanzien van koralen neemt toe naarmate de koraalbedekking toeneemt Dit is ook toepasbaar voor mensen: hoe hoger de bevolkingsdichtheid, hoe groter de criminaliteit'. Een andere stelling: 'Het feit dat de mens ver standelijke vermogens heeft, maakt dat hij domme dingen doet'. De biologe deed het veldwerk voor haar studie op de koraalriffen van Colombia en Curagao tussen 1992 en 1996 Het uitwerken deed ze tus sen 1996 en 1998 op het NIOZ met als begeleider de koralenspecialist professor Rolf Bak, die ook haar pro motor was. Eind mei gaat Lisanne Aerts terug naar Curagao waar ze samen met haar echtgenoot Peter van der Wolf een opvang- en trainingscentrum voor roofvogels runt. Het uitje dat de Overkoepeling van Texelse Vrouwenorganisaties dins dag 18 mei zou houden, gaat we gens een gebrek aan belangstelling niet door. Opnieuw werd op Texel een telefoon opengebroken. Dat gebeurde dit maal op een kampeerterrein in de Dennen, in de nacht van zondag op maandag. in de weg kunnen zitten. Aerts maakte studie van de factoren die bij deze strijd om het bestaan een rol spelen. Ze ontdekte onder meer dat sponzen met vergif werken om zich ten opzichte van koralen te handha ven maar dat de snelle groei van sponzen een grotere rol speelt Over- groei van koralen door sponzen is echter met gerelateerd aan de mate er natuur heeft dit voorjaar ardige verrassing in petto, to eerst in bijna honderd tijn in natuurreservaat De '5 paar broedende aalschol- Itognaleerd. Ze hebben zich tod in het wilgen- en vlier- 'to, de vaste broedplek van 's en blauwe reigers. Deze azijn een stukje opgescho- il jaren uitgekeken naar de van broedende aalscholvers, ze op Vlieland alweer een 'toi broeden. De laatste keer 'zekerheid is vastgesteld dat alvers op Texel broedden was De laatste vier nesten in de akooi van Westergeest zijn vernietigd. Al eerder stuurde raeester Jac. P. Thijsse zijn 9en op pad om de broedende 'e verstoren Aalscholvers Maar liefst elf bruidsparen poseren met evenveel fotografen op het strand bij de vuurtoren voor collega Edo Kooiman. Het tafereel was te aanschouwen toen de CNIPP (Club of National and International Profes sional Brides Photographers) een be zoek bracht aan Texel. Het is een vereniging van fotografen die zich bij hun beroepsuitoefening in het bijzon der toeleggen op het maken van bruidsreportages Sommigen doen zelfs mets anders en maken er per jaar zo'n 300. Om in de markt te blijven zoeken ze het niet alleen in puur technisch vakmanschap maar vooral in originaliteit en afwisseling, wat betreft pose. regie en achter grond Om in dat opzicht van elkaar te leren richtten ze vier jaar geleden CNIPP op, met als leden één foto graaf per provincie. Elk jaar wordt een reisje georganiseerd naar één van de provincies of het buitenland. Gebruikelijk is dat elk van de leden dan een bruidspaar meeneemt dat het afgelopen jaar in het huwelijk is getreden zodat dit in allerlei situaties kan worden gefotografeerd De resul taten komen op tafel tijdens een la ter te houden reünie. Het afgelopen weekend was CNIPP met een dubbeldeks bus op Texel, waarbij Kooiman die onlangs tot de organi satie toetrad, als gids fungeerde. Zijn bewering dat Texel doorzijn veelheid van landschappen, dorps- en zeege zichten een enorme verscheidenheid aan natuurlijke decors voor artis tieke fotografen heeft te bieden en OOK i tuy £>fici ucicmuddf 10, uië&k t& kloppen. De club arriveerde zaterdag op Texel en nam zijn intrek in hotel Greenside in De Koog. De hele zondag was beschikbaar voor het maken van foto's, waarbij onder andere Ooster end, Oudeschild en De Cocksdorp werden bezocht. Mede omdat het weer meewerkte, werd het door VVV en bedrijven gesponsorde reisje een groot succes. Er werden massa's foto's gemaakt. De invasie van bruidsparen bleef natuurlijk niet on opgemerkt In Oosterend reageerde restaurateur Herre Oosterhaven door het hele gezelschap op zijn terras koffie aan te bieden. Of de positie van Texel als begeerde trouwlocatie door deze fotografische aandacht zal worden versterkt, zal de tijd moeten leren. (Foto Harry de Graaf) De aalscholver nestelt sinds bijna hon derd jaar weer op Texel. (Tekening Stelsko Dijksen) werden toen door natuur beschermers verguisd. De reden school in de nestbomen die door de grote hoeveelheden mest die de die ren produceren vaak stierven. Anno 1999 worden de dieren met de nek aangekeken door vissers, omdat ze zoveel paling naar binnen zouden werken. Uit gegevens uit de vorige eeuw blijkt dat aalscholvers ook in de bosjes aan de binnen duinrand nestelden. Een bemoedigend aantal lezers heeft zich aangemeld voor een plaatsje in de schaduwraad, het in strument waarmee de Texelse Cou rant het stemgedrag van de gemeen teraad aan die van de achterban wil toetsen. Te constateren valt dat de animo onder Texels Belang-, CDA- en VVD-kiezers nog wat achterblijft bij de progressieve achterban Niet temin is er in de schaduwraad nog voldoende plaats voor deelnemers uit alle kampen. Immers: hoe meer lezers zich aanmelden, des te beter de elektronische raad (de zittingen vinden plaats op Internet) in de prak tijk zal functioneren Het streven is daarom naar een veelvoud van 15 'raadsleden'. Gegadigden kunnen zich dus nog aanmelden bij de re dactie. Voorwaarde is wel dat zij prijsgeven op welke partij zij bij de afgelopen raadsverkiezingen hebben gestemd, opdat de politieke verhoudingen in de schaduwraad hetzelfde komen te lig gen als in de echte raad Behalve de verantwoordelijke redacteur is nie mand op de hoogte van naam en po litieke voorkeur van de leden van de schaduwraad. Ook de leden van de schaduwraad zelf weten niet wie er nog meer in dit orgaan zitten De stemmingen via Internet zijn vol strekt anoniem De uitslag wordt gelijktijdig met het besluit van de echte raad gepubliceerd. Het is de bedoeling dat de schaduwraad vol gende maand gaat proefdraaien. Deelname aan de schaduwraad vergt geen diepgaande politieke ken nis; de te nemen besluiten - dezelfde als bij de echte raad - worden door de redactie uitgewerkt, voorzien van voor- en tegenargumenten en aan de schaduwraad voorgelegd. Het aan klikken een simpel 'ja' of 'nee' is voldoende. Wie zich geroepen voelt om via de schaduwraad mee te denken over Texelse onderwerpen en zo bij te dragen aan een gezonde politiek kan een E-mail sturen, voorzien van naam en politieke voorkeur, naar tcmeuws@tref.nl, en vermeld als onderwerp 'schaduwraad'. -. v

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 9