Cjrom Twarts jexeh in het l/losselbank PH-gemaal in bestaan bedreigd Politici worstelen met Reiki-praktijk N' Zagerstekers negeren spitverbod Reddingboot Hodshon verhuist naar Flora *1. TOft® oyriders reden auto in sloot ieven slaan hun lag in sporthal orszel Storm? Para-letsel '•"vaiBag Bouw in Den Burg-west blijft onzeker Rechter stelt jutters in gelijk: Overstekend kind veroorzaakt val in wielerpeloton TEXELS E ^COU RANT BEZORGER m/v VERDER IN DIT ummer Beheerders Maartenhuis vertrekken tevreden 2 Groen-Zwart: Reiki-praktijk 5 Een bedrijvig eiland 6 •6 Schrijver Nico Dros brengt zware offers 7 UitfyActief g Laagwaalderweg week langer afgesloten Dartcrack Wallace op De Koog Masters KRANT MET PINKSTEREN VRIJDAG 21 MEI 1999 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11381 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv pmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ONNEMENTSPRIJS /58.60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 31 50 34 of 06-22 14 0276 (b.g.g 06-20 31 5989 of 06-22 14 0275) gaat slecht met de mosselbank ter hoogte van de iliaweg bij het gemaal in de Prins Hendrikpolder. Dit blijkt ietingen van Norbert Dankers, Koos Zegers en André boom van het Instituut voor Bos- en Natuur onderzoek - st Landbouwkundig Onderzoek (IBN-DLO). De bank is nu driemaal zo klein dan in mei 1997. In het deel ten zuiden het gemaal zijn grote gaten zichtbaar. Dankers: 'Die ga- :ijn door illegale activiteiten van zagerstekers ontstaan.Als :o doorgaat is het bankje binnen een jaar weg.' losselbank bij de Amaliaweg is een hectare groot en éen van er banken die Texel nog rijk is. ire banken liggen in de Mokbaai hectare), bij de molen van pol let Noorden dicht langs de kust kwart hectare) en op dezelfde ie iets oostelijker in de Vlakte Kerken (twee hectaren) Het Waddengebied bevat 200 hec- laan mosselbanken. In de jaren Mig was dit nog 4.000 hectaren, het oppervlak is drastisch af- imen door mossel-en elvisserij in de jaren tachtig. De en die daarna, in 1994, groeiden en in maart 1995 door een le storm weggevaagd omdat ze Inog niet stabiel waren, elbanken zijn volgens Dankers jroot belang voor de Wadden- 'Oiide mosselbanken leveren lelangrijke bi|drage aan de ver- Knheid van plant- en diersoor- dat ze een stevige onder- kenden hebben in de nacht van ag op woensdag een aan de neg geparkeerde auto gestolen fier mee gaan rijden. De rit ein- lelders langs de Randweg in de Er was een ruit ingeslagen en pdrading was doorverbonden, kom de auto. eigendom van Puitse toerist, aan de praat te De politie stelt een onder- |in len kleedkamer van sporthal Genoegen werden dinsdag- jd diverse portemonnees gesto- jeze waren eigendom van in de Kortende jongelui, die hun kle- fadden achtergelaten. Er miste Inbekend bedrag. i' za/1vel aan het weer liggen. u die uitdrukking? Wanneer Ine kinderen zonder duidelijke len stierlijk vervelend zijn, de van je kop krijsen en met bedaren, komt er volgens oude volkswijsheid hevige De onverwachte warmte afgelopen dagen beln- 'dt ook ons gedrag, want het '■dis 'nog winterdik en stroomt 19 door de hersenenDat leidt imelige reacties bij het lezen ipen in de Tesselaar 'Ph' is |9 geleden veranderd in 'f' en schrijf je dan ophaalbrug e' de Skilsloot)? Bejaarden men tóch lid worden van het mbureau. Daarom krijgen we owe verkiezingen! 'Normen "Ivialapparaten zijn te vaag', nn an Den Hoorn (spreek uit sien Tessels) zijn ze hele- van Slag, omdat het be ide silhouet van het kerkje is verdwenen. De toren verpakt tot een modern istwerk. Van vertrouwd naar ■onder Pm... Volgens er storm. mij Horszei grond vormen die zeldzaam is in het Waddengebied. Mosselbanken voor komen ook afslag van zandplaten en leggen geulpatronen vast Boven dien maken mosselen het water hel der. Ze pompen grote hoeveelheden water door hun kieuwen en verwijde ren daaruit alle slib en voedsel- deeltjes. De uitwerpselen van de mosselen bezinken tussen de schel pen en worden daar weer omgezet in nieuwe voedingsstoffen. Zo ver hogen mosselen tevens de productivitieit van de Waddenzee Twee parachutisten zijn na een on gelukkige sprong woensdag en don derdag naar het Gemini-ziekenhuis overgebracht. Een springer die woensdag verkeerd landde werd met een dijbeenfractuur afgevoerd Don derdag gingen na het verlaten van het vliegtuig bij een man zowel de matras als de noodparachute open. De matras wikkelde zich om de nek van de para, waardoor hij hel be nauwd kreeg en tijdens de val be wusteloos raakte Ambulance personeel kreeg hem op de grond weer bij kennis, maar uit voorzorg werd de man ter observatie naar het ziekenhuis overgebracht. Volgens Dankers is de betekenis van mosselbanken alleen maar toe genomen. Overigens niet alleen in ecologisch opzicht. Het aardige van de bank bij het gemaal Prins Hendrik is dat deze goed zichtbaar is vanaf de dijk en het fietspad dat buitendijks tussen 't Horntje en Ceres loopt Bij laag water verleven digen de glinsterende zwarte schel pen en de vele vogels die daar tus sen rondscharrelen het uitzicht In opdracht van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visse rij doet het IBN onderzoek naar de factoren die het ontstaan en de hand having van mosselbanken beïnvloe den. Volgens Dankers zijn de eerste twee jaren kritiek, maar als de ban ken die periode goed doorstaan kun nen ze makkelijk twintig jaar blijven bestaan, mits er niet op gevist wordt. Sinds mei 1997 meten de IBN-DLO medewerkers Dankers, Zegers en Meyboom de mosselbanken voor de Texelse kust. De exacte ligging en de omtrek van de banken worden in kaart gebracht met behulp van een satellietontvanger (GPS-kast) die in een rugzak wordt gedragen. Sche pen gebruiken hetzelfde systeem om hun positie op zee te bepalen. De meest recente metingen laten duidelijk zien dat de bank bij het gemaal Prins Hendrik nog steeds kleiner wordt. Volgens Dankers komt dit met door storm of visserij maar voornamelijk door illegale ac tiviteiten van zagerstekers. Bij het spitten naar zagers (gewild vlsaas) komt zuurstofloos water naar boven waardoor de mosselen die in de spil gaten achterblijven verstikken Bo vendien sterven de schelpdieren die door de uitgespitte stukken worden Lees verder pagina 5 MM - Onderzoeker koos Zegers van hel IBN-DLO meel de omtrek van de mosselbank bij hel satellietontvanger in een rugzak. Reiki-therapeute Marjolein Woer- lee-Van Asperen verkeert voorlo pig nog in onzekerheid of zij zich mag vestigen in Den Burg-west. Woerlee heeft zich flink ingespan nen om het maatschappelijk be lang van de therapie aan te tonen, maar veel politici twijfelen nog of zij het laatste stuk grond aan de Molenstraat moeten uitgeven voor de bouw van haar praktijk-wo ning, zo bleek dinsdagavond tij- De historische reddingboot 'Joan Hodshon' verhuist van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild naar hoeve Flora aan de Pontweg. De rechtbank heeft bepaald dat de reddingboot ei gendom is van de jutters en dat zij er de beschikking over moeten krijgen. De jutters zijn verheugd; de KNRM en directeur Jan Kuiper van de Stichting Texels Museum zijn teleurgesteld in het vonnis. 'We hebben nooit bestreden dat de eigendom formeel bij de jutters ligt, maar de rechtbank had mee kunnen wegen dat de sponsors en de ge meente destijds hun bijdrage voor de aankoop leverden in de veronder stelling dat de boot in Oudeschild zou worden tentoongesteld. Ook de KNRM ging daarvan uit toen de boot werd verkocht', aldus Jan Kuiper. Navraag bij KNRM-directeur Sip Wijbenga leert inderdaad dat dat de bedoeling was. 'Heel spijtig dat de boot daar moet verdwijnen', aldus Wijbenga. De Joan Hodshon heeft jarenlang dienst gedaan als Texelse redding boot en een rol gespeeld in de Russenoorlog. In 1990 droeg de KNRM de reddingboot over aan de Stichting Juttersmuseum waarin de jutters waren verenigd die zich in middels in hoeve Flora hebben ge vestigd. Het aankoopbedrag van 25.000,- werd bijeengebracht door de gemeente en sponsors. De Stich ting Texels Museum, waaronder het museum in Oudeschild ressorteert, bouwde later voor ƒ35 000,- een overkapping voor de Joan Hodshon. 'Ook met die investering heeft de rechter geen rekening gehouden Dat is een grote teleurstelling De jutters hebben er zelf geen cent in geïnvesteerd.' 'Kuiper kan wel mauwen, maar dan had hij ons maar binnenboord moe ten houden Hij heeft dit aan zichzelf te wijten', reageert Jan Uitgeest na mens de jutters. 'Wij hebben inder tijd onze nek uitgestoken, sponsors benaderd en de boot voor Texel bin nengehaald Uitgeest is ook veront waardigd over de reactie van de KNRM. 'Er is niets afgesproken over het tentoonstellen van de boot.' De jutters hebben een prominente plek voor de boot in gedachten, maar zetten hem voorlopig op het buiten terrein. De uitspraak van de Alkmaarse rechter betekent nog niet het einde van de langdurige juridische strijd om de boedelverdeling. Kuiper over weegt in hoger beroep te gaan en overlegt nog met zijn advocaat Bo vendien ligt er nog een lijst met ne gentig spullen die weliswaar door de rechter aan de jutters van Flora zijn toegewezen, maar die spoorloos zijn. 'Die dingen zijn er eenvoudig weg met', aldus Kuiper. Uitgeest: 'Wij zijn best bereid een paar dingen op te geven, maar laat Kuiper maar met spullen over de brug komen die wij hebben moeten achterlaten, of met geld.' Maart 1990: de Joan Hodshon arriveert in Oudeschild. Dit beeld zal zich binnenkort herhalen, als de boot naar Flora vertrekt (Foto Bart Koorig) dens de commissievergadering Ruimte, Wonen en Economie. 'Ik barst van de twijfels. Ik denk met dat we dit in gedachten hadden bij het maken van de structuurschets voor Den Burg-west', aldus Hans Roeper (PvdA) Het raadslid had zich aan de hand van literatuur ver diept in de alternatieve geneeswijze, maar was met overtuigd geraakt van het medische gehalte van Reiki, waarbij via handoplegging energie wordt overgedragen. En omdat het om het laatste bouwkavel gaat dat met een maatschappelijke bestem ming in Den Burg-west te vergeven is, vond de PvdA-er dat extra zorg vuldigheid geboden is. 'Moeten we ons planologische verhaal wel rich ten op iemand die nog in opleiding is?', zo vroeg Roeper zich verder af. Ook het CDA twijfelt nog Sinds de vorige commissievergadering heeft Woerlee de raadsleden uitvoerig geïnformeerd over haar plannen en het belang van Reiki, maar CDA-er Koolhof gaf te kennen dat zijn partij er nog niet uit is en een onafhanke lijk advies wil afwachten. De VVD twijfelt met en is ronduit tegen 'Er is nog één stukje grond over. Dat willen we reserveren voor iets dat zich in maatschappelijk opzicht drin- Een wedstrijd van Wielervereni ging Texel is dinsdag gestaakt, nadat een 13-jarig meisje uit Den Burg zonder op te letten de baan was opgelopen en een zware val partij veroorzaakte in het juist voorbijkomende peloton Drie renners en het meisje zelf kwa men in onzachte aanraking met het beton, met veel schaafwonden, be schadigde fietsen en kapotte kleding als gevolg Eén van de renners liep bovendien een lichte hersenschud ding op. Ook het meisje klaagde over hoofdpijn. Wonderlijk genoeg had ze verder geen letsel. Het kind was geheel nietsvermoe dend de baan opgelopen Ze trof het poortie achter Ons Genoegen welis waar op slot. maar kon toch makke lijk toegang tot het terrein krijgen, doordat een gedeelte van de heining was verwijderd in verband met de werkzaamheden aan de sporthal De wielerwedstrijd werd aanvankelijk geneutraliseerd, wat wil zeggen dat de renners in dezelfde positie moe ten blijven fietsen, in afwachting van een beslissing van de jury. Die be sloot enkele ronden later te stoppen en de wedstrijd niet te laten meetel len voor het klassement. Op dat moment hadden de ongeveer dertig deelnemers er circa veertig minuten koers opzitten. Twee coureurs uit de A-poule hadden een lichte voor sprong op de rest van het veld. ^tnrL jitrft iw ba bjrt- Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Gasthuisstraat, stukje Pont- weg, Gerritslanderdijkje, Grcnsweg en Tempeliers- weg. Hier wonen ongeveer 50 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spin- baan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin- baan. Uiige vcrij/Drokkcrij Langeveld cn dcRooy Spinbaan 6 Telefoon 0222 - 362 600 Fax 0222-314 III gemaal Prins Hendrik met behulp van een gend aandient op medisch gebied Dat is hier met het geval', aldus Maria van der Spek. Texels Belang, dat met GroenLinks en D66 voor de vestiging is, vond bij monde van Dick Drijver dat er geen extra eisen aan Woerlee gesteld mogen worden alleen omdat het om bet laatst uit te geven perceel gaat. 'Je moet dezelfde maatstaven han teren. Wij zijn ook kritisch, hebben een lange afweging gemaakt, maar staan er positief tegenover', aldus Drijver. Woerlee kreeg zelf de gelegenheid om haar zaak te bepleiten Zij vond dat haar praktijk past in de omgeving waar andere medische hulpverleners als een huisarts, podologe en fysiotherapeute zijn gevestigd 'Ik genees patiénten die al jaren bij de reguliere medische zorg lopen. Reiki groeit, en dat is met voor niks. Ik vind het jammer dat ik zo hard moet vechten terwijl ik maatschappelijk gezien veel goeds doe.' Met haar opleiding gaat het voorspoedig zei Woerlee. die verder aangat dat de lezingen en opleiding die zij in haar praktijk wil verzorgen geen concur rentie voor bestaande ondernemers met zich meebrengen Daarvoor bestond vrees bij Texels Belang Ondanks haar vurige pleidooi wist Woerlee de twijfelende politici nog niet te overtuigen. Commissie voorzitter Schilling gunde hun de tijd om zich nader te oriënteren en zet de kwestie mogelijk voor de derde keer op de commissie-agenda, voor dat de voltallige raad de knoop door hakt. (Advertentie) De Laagwaalderweg blijf langer afge sloten dan voorzien. Deze week zou de weg weer opengaan voor verkeer, maar de werkzaamheden hebben vertraging opgelopen doordat een gasleiding onverwacht moest wor den vervangen. Bij de Jan Ayesloot is een nieuwe duiker geplaatst. Door de grote omvang van de duiker bleek het onmogelijk de gasleiding naar boven te verleggen - zoals eerst het plan was - maar moet de gastoevoer van Oudeschild gedeeltelijk worden vernieuwd. Gemeentewerken ver wacht nu dat de weg volgende week vrijdag weer toegankelijk is. Oud-wereldkampioen darten Les Wallace komt dinsdag naar café W'tjewel om het 'De Koog Masters'- toernooi en het driejarig bestaan van het cafe luister bij te zetten. De schot geeft demonstraties en enkele toemooideelnemers krijgen de kans om het tegen de prof op te nemen Opgave voor het toernooi, dat om 20.00 uur begint, kan tot 19.30 uur in het café of via tel 327 141 en 327 303. Zondag treedt de rock-'n- rollband Splish Splash op in Wtjewel. Splish Splash heeft dank zij optredens op het Texel Sea Fes tival een goede reputatie opge bouwd (Advertentie) WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL zie pagina 10 (advertentie) Vanaf 21 mei in De Koog! 4* v' VKGEVmO SPECIALIST Nikadel 47, S 0222 - 317222 (Advertentie) GECOMBINEERDE In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 24 mei zal er op donderdag 27 mei een gecombineerde krant ver schijnen. Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 25 mei tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1