Maartenhuis niet langer 'eiland-op-een-eiland' de Kroniek Vliegen, muggen en jonge harten I Tl Echtpaar Engelaer vertrekt tevreden ILOEMPJESCOLLECTE „VERGEET Mil NIETJE Film 1 TEXELSE^? COURANT Badmeester. Morgen voor Toevallijders te Heemstede en Haarlem. Niemand worde zonder gezien. Medailles, kransen, Hemelvaartsdag. Waalder school houdt open avond Afrikaans dansen Excursie Zandkuil Vliegengaas v. muggen- en vliegenplaag. oud Papier Medische zorg Entrapment Politie Orkest in Ons Genoegen Kerkdiensten Politiek gunt vliegeraars meer ruimte Voorleesontbijt smaakt prima Tjazzel in Worsteltent Klokken luide lang voor Kosc Hoornders fietsen en picknicken VRIJDAG 21 MEI 1999 v -.vS-.w Foto Bart Boscti) Nico en Nellie Engelaer laten na twaalfeneenhalf jaar het Maartenhuis met een tevreden gevoel achter Vrolijk en vriendelijk begroeten de bewoners van het Maartenhuis in De Koog hun gasten. Oprecht benieuwd naar wie je bent en wat je komt doen stellen ze hun vragen. Met trots laten ze aan de bezoeker(s) hun mooie grote woonkamer zien, hun eigen kamer met zijn geheimpjes of de werkplaats, waar zij hun dagelijks werk verrichten. De gebouwen, in fraaie stijl gebouwd, worden aan de ene kant omgeven door een wei met schapen en een kabbelend beekje en aan de andere kant door een grote stal, dieren een groentetuin... Een heerlijke frisse wind met geuren van zee en dennenbos waait over het terrein van de Camphillgemeenschap Maartenhuis. In 1987 kwam Nico Engelaer toen- tertijd onderwijzer aan de Vrije School Bergen, als 'klussenman' met zijn vrouw Nellie en hun gezin naar het Maartenhuis. Het was de bedoeling om hier voor één |aar te blijven Wat een soort sabbatical leave zou worden, een vrij jaar, om op te peppen en frisse, nieuwe ideeën op te doen, werd een verblijf van vele jaren aan de Ruyslaan. Nu, twaalfeneenhalf jaar later, vertrek ken zij naar Bosch en Duin, waar Nico een nieuwe baan gaat vervul len als directeur van een zelfde soort tehuis Toen wij hier kwamen was het Maartenhuis net een besloten club, vertelt Nico 'Wij hebben er bewust naar gestreefd om dit 'eiland-op-een- eiland' idee te doorbreken. Wij wer ken samen met de mensen hier van uit de antroposofische achtergrond, maar daar is niets bijzonders aan De gedachte achter ons werk is het gezond maken van onszelf en de aarde, ledereen realiseert zich van daag de dag dat we zo niet kunnen doorgaan met de aarde te ver knoeien Daarmee proberen we zo veel mogelijk rekening te houden en dat in onze principes door te voeren 'Aan de andere kant zijn we niet heilig, wij sluiten ook compromissen, waar dat nodig is', voegt Nellie er aan toe. 'Wat wij doen is doorzichtig en glashelder, net als de antroposofische landbouw, daar is niks mis mee', vult Nico aan 'Het is een streven en met een kijk-eens- hoe-goed-ik-ben.' 'De wil tot samenwerking met de Texelse bevolking heeft als een rode draad door ons leven hier heen gelopen', zegt Nico 'Dat heeft geleid tot vele goede projecten. Daar is het samenwerkingsproject met de Texelse Rede en Noorderhaven een voorbeeld van Later kwam daar ook nog de samenwerking van Esdege (Stichting Dienstverlening Gehandi capten) en het kinderdagverblijf De Regenboog bij Zo hebben wij ons steentje bijgedragen aan de dag voorziening voor gehandicapten op het eiland.' Toen de Engelaers in 1987 kwamen, was er één stenen huis en een paar barakken. 'Het zag eruit als een kraakpand. Als je op de bank ging zitten, staken de veren in je kont. Nico Engelaer begon met klussen, daarna zette hij de werkplaats op en toen het Maartenhuis een officièle instantie werd (de subsidie kwam in1990. de erkenning in1992). kwam hij bij de leiding Aanvankelijk was het de bedoeling een jaar lang in deze gemeenschap te blijven 'We wilden de antroposofie, die we op de vrije school hadden leren kennen, door voeren tot in ons dagelijks leven Ons hoofdthema daarbij was ont wikkelen doe je niet alleen en het doel was de zorg voor de gehandi capten Wij willen op gelijke voet met hen omgaan. Wij zien de verstande lijk gehandicapten als gezonde mensen, als het ware muzikanten, waarvan het instrument (hun ver stand) krakkemikkig, beschadigd is. Het zou arrogant zijn te denken, dat wi| hen ontwikkelen, immers, de bij zondere eigenschappen van de ge handicapten doen een speciaal ap pel op ons en vragen van ons ook onze gaven en mogelijkheden te ontwikkelen Zo ontwikkelen we ons Hoe ver was de aanleg van het vliegveld eigenlijk al gevorderd? Deze vraag stelt zich de redactie van de Texelsche Courant in de editie van 16 mei 1936. 'Hoe staat het er thans mee? Wat is er de laatste maanden geschied7 Wat moet er nu nog gebeuren7' Vanuit Eierland kwamen de antwoorden op deze prangende vragen, tussen januari en maart werd geëgaliseerd en gespit, waaraan zo'n zeventig arbeiders werk hadden. In maart werd gras. haver en zomergerst gezaaid, welke gewassen er in mei zeer goed bijstonden. Het gras zaad bestond uit 'een mengsel van diverse soorten graszaad, hoofd zakelijk zodevormende grassen, en een klaversoort.'De verharding van het parkeerterrein en de toegangsweg zijn inmiddels ook gereed gekomen Met het maken van de brug. 4.50 M. breed, moet nog begonnen worden Het betonnen fundament voor het stationsgebouwtje is gereed 'Het zal in de nazomer, na de oogst nog afgewerkt moeten worden en dan is het wachten op de vliegers en passagiers.' Wat die passagiers betreft, daar werd op alle fronten aan gewerkt. Een onverwachte meevaller was de film 'Jonge Harten', die grotendeels op Texel werd opgeno men. De film werd bij de première bijzonder goed ontvangen 'Aan de verwachting, dat ons eiland in deze film een prachtig propaganda middel zou vinden, heeft de film geheel beantwoord Niet alleen komt de aantrekkelijkheid van onze eiland-gemeente in deze film zoo goed tot haar recht, maar ook bezit ze andere eigenschappen, welke haar een talrijk publiek en Texel dus veel vrienden, bewonde raars en... bezoekers kunnen verschaffen. Andere bezoekers van het eiland waren minder welkom. Zo werd vanuit Oudeschild een ware plaag gemeld van de IJsselmeer-mug Tendipes plumosis prasinis) Zo als de naam aangeeft, was deze mug geen onbekende op bijvoor beeld Urk, maar door de straffe Oostenwind 'heeft ook Texel met die deugnieten kennis moeten maken 'Ze steekt met. zuigt geen bloed, verwekt geen malaria en brengt ook geen ziektekiemen over. maar wanneer die muggen in zoo grooten getale voorkomen, dat ze ..wolken" vormen en de mensch het leven zuur maken, zijn we op dat onschuldig gedierte heelemaal niet gesteld Lichtpuntje aan deze duistere kant van de drooglegging van de Zuiderzee was dat het enorme aantal muggen goed was voor de visstand. Om ook de niet-vliegende bezoe kers van het eiland een hoger standpunt te bieden, 'zal binnen kort met de bouw van een uitkijktoten (belvédère) op de Fonteinsnol een aanvang worden gemaakt Voor Pinksteren hoopt men daarmee gereed te zijn. „TEXELAARTJES". De Tex. Zwemverpen roept sollicitanten op voor de betrekking van Diploma badmeester strekt tot aanbeveling Aanbiedingen vóór 23 Mei a s met opg van gewenscht salaris aan |n. BRUIN Wz Koogerstr. Rolfilms in alle soorten en maten. Riskeer niets Maak uw opnamen dm Mis schien nooit ovcrgema.ikl kiinimn uur.U-n op gegarandeerd goed main i.i.il Fotohandel Schumaker Weverstraai *»K ii.n k t enz. tegen voordeelige prijzen. Catalogus op aanvraag Beleefd aanbevelend R BAKKER, Groeneplaats I ROLFILMS CAMERA'S Alle soorten Lace prijzen. DE MAGNEET. aan elkaar.' In het Maartenhuis moest heel veel veranderen, daarvoor moest sa menwerking tot stand gebracht wor den met allerlei instanties. Later kwam daar de samenwerking met de Texelse architecten bij voor de nieuwe gebouwen Nu zijn er twee grote woonhuizen, waar medewer kers en bewoners samen in wonen. Er is een boerderij/tuinderij met stal len. er is een werkplaats voor het bakken van brood, het maken van kaas, een weverij, een kaarsenmakerij en een houtwerk plaats, Daarnaast is er een zaal, waar de dagopening plaats vindt en allerlei feesten worden gevierd Het oude gebouw is verbouwd tot kantoorruimte en woning In de dag besteding zitten nu totaal 41 men sen, waarvan er 19 op het terrein van hel Maartenhuis wonen en 22 elders op Texel, Nico en Nellie Engelaer hebben aan deze veranderingen veel bijgedragen, hij in de leiding en zij, nadat ze zeven jaar geleden ophield met het werk op de vrije school, vooral veel in de huishouding. 'Onze kinderen hebben hier een pa radijselijke jeugd gehad', vertelt Nico 'Het was voor ons wel een gok of hier vriendjes zouden willen ko men spelen, maar het heeft er altijd van gekrioeld. Intussen zijn de kin deren uitgevlogen en studeren nu Hef echtpaar Engelaer werd opge slokt door het werk. Veel plaafs voor een persoonlijk leven was er niet, maar dat vonden zij niet verkeerd. In hun werk kregen zij nieuwe vrienden en 'Op Texel hebben we veel kwa litatieve relaties. Onno Kikkert, die helaas pas geleden overleed, was één ervan Hij was nauw bij het Maartenhuis betrokken. Onze vrien den van voor de Maartenhuis-tijd hebben we evengoed ook nogvoegt Nico er aantoe. Het leven od Texel was aoed. Toen echter aan Nico de vraag gesteld werd om naar het tehuis Christoforus in Zeist te werken, besloten de Engelaers deze nieuwe uitdaging aan te gaan. 'Het Maartenhuis zou voor ons anders Ie persoonlijk wor den en dan is het goed om los te laten en te gaan. Ze komen zeker nog wel eens terug, sowieso op de tweede Pinksterdag, wanneer er een afscheidsreceptie plaats vindt in 'Artaban de zaal van het Maarten huis, waar 's middags tussen 15.30 en 17 30 uur gelegenheid is tot af scheid nemen. Corrie Boon Om belangstellenden te laten zien hoe de school zich ontwikkelt, houdt de Redmer IJskaschool in De Waal donderdag een open avond Vanaf 20.00 uur is er gelegenheid om de lokalen te bekijken. Hierbij zullen ouders en oudere leerlingen als be geleiders optreden. Tevens kan een video worden bekeken, die de dage lijkse praktijk in de school laat zien. Na de pauze vertellen drie ouders over de ervaringen die hun kinderen hebben als leerlingen van de Waal der basisschool. Tot slot kunnen de bezoekers al hun vragen kwijt aan leerkrachten en ouders. De avond wordt omstreeks 21.15 uur afgeslo ten. In het KTF-gebouw aan de Emmalaan wordt zondag een work shop Afrikaans dansen gehouden. Deze is bedoeld voor iedereen, on geacht ervaring. Docente is de uit Angola afkomstige Rosa Maria, die lessen verzorgt in heel Nederland. Ze geeft met alleen onderricht in de dansen, maar vertelt ook iets over de betekenis ervan en de cultuur van het land van oorsprong De workshop duurt van 13.30 tot 15.30 uur. Voor inlichtingen en op gave, Paul van Mierlo, tel 319 678. Al die Texelaars die met weemoed terugdenken aan 'bossiesdag' en de afsluiting van de Zandkuil betreuren, komen dinsdag aan hun trekken Onder leiding van msectendeskun- dige Ben Brugge kunnen zij net als vroeger ook dit deel van de Doolhof op de Hogeberg betreden. Brugge vertelt over de bijzondere graafbijen en -wespen in Europa's enige insectenreservaat. De excursie start om 10.30 uur en gaat alleen door met mooi weer. Bij veel belangstel ling is er een tweede excursie om 12 00 uur Opgeven bij EcoMare is noodzakelijk: tel. 317 741. DAHLIA-KNuLLEN 5 cent per sluk R EELMAN, Pijpersdijk Wij houden voorraad in gegalvaniseerd en blauw 30 40 50 60 70 80 90 en 100 cm. Prijs zeer laag Bakker's Ijzerhandel. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10 00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de vol gende straten: 1. Julianastraat, Drijverstraat, Mr. Kraaistraat, Burdetstraat, Tjakkerstraat, Lieuwstraat, Hallerweg, Korfbaeck, Duykerdam, Sluyscoog, Verlaet, Vuurbaeck en Middelton. Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len: van zaterdag 8.00 tot zondag 20 00 u Dokter A.C.P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg tel. 312016. Consult uitsluitend na te lefonische afspraak, van zondag 20.00 u tot dinsdag 8.00 u. Dokter R.A. van den Bent/F. Haas- dijk, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 316234. Aanvragen visites tussen 9.00 en 10.00 u. Zondag apo theek geopend van 17.00 tot 17 30 u Kikkertstraat 12, De Cocksdorp Inloopspreekuur: (zonder afspraak) van 12 00 tot 12.30 u. op Schilderend 38, Den Burg en van 17 00 tot 17.30 u. op Kikkertstraat 12, De Cocksdorp Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld 313086,314727:314669, 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: TM Niehoff en A.H Lammers. De Ruyterstraat 86, Oudeschild Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 0223-650222 - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp Jonkerstraat 6. Den Burg, tel. 314152 Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 u. - Afdeling jeugdgezondheidszorg Schoonoordsingel 24. Den Burg, tel 313241 Spreekuur elke werkdag van 8 30-9 30 u Uitleenmagazijn/servicepunt Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241 Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14 00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werdag van 08.30-17.00 uur, tel 0223- 650123. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling. Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar) Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor op name in verpleeg- en verzorgings huis: Stichting RIO Texel Wieringen Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op advies van huisarts of specialist OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord- 072- 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon: tijdens kan tooruren 072-5498360, buiten kan tooruren 072-5122222. Bij spoedei sende gevallen 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel 072-5498360. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11, Den Burg Alleen in spoed gevallen, tel 312527 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444 Kunstgebitreparatie: Tandpro- thetische praktijk Van Kralingen (sa menwerkend met het tandheelkundig centrum; voor ziekenfonds- en parti culier-verzekerden), tel 312069. Tandtechmek R Van Oosten (particu liere praktijk), tel. 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8 00-18 30 u., zaterdag 10 00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zondag 11.00-12 00 en 16.00-17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen Deze week gaat de thriller 'Entrapment'in Cinema Texel in première. Sean Cannery, zelf een legendarisch acteur, speelt de rol van een legendarische en beruchte meesterdief die de wereld afreist op zoek naar kunstwerken. Voor het geld hoeft hij het niet meer te doen, maar hij is geobsedeerd bezig zoveel mogelijk kunstschatten te veroveren. De prachtige Catherina Zeta-Jones ('The Mask of Zorro') volgt hem op de voet en geeft zich uit voor die vegge. maar blijkt een undercover-verzekeringsagent die Connery in de val wil lokken. 'Message in a Bottle' is een ro mantisch drama met Kevin Costner in de hootdrol. Zijn vrouw overlijdt, maar zeilbotenbouwer Costner kan dit niet verwerken en blijft haar liefdesbrieven per flessenpost sturen. Eén daarvan spoelt aan bij Robin Wright Penn die geïntrigeerd raakt en op zoek gaat naar de schrijver, waarna een mooie romance volgt die een onverwachte wen ding neemt. Kinderen kunnen genieten van 'Babe 2' Het biggetje gaat in ge zelschap van apen en henden naar de stad om een lening los te krijgen voor een bijna failliete boerderij Alle aanvangstijden staan hier naast vermeld. Na het succesvolle optreden van vorig jaar kan het Texelse publiek donderdag wederom genieten van het Nederlands Politie Orkest De Texelse Rotary en politieman Nico Drenth legden het vijftigkoppige symfonische harmonie-orkest vast voor een gevarieerd en vooral vrolijk concert in sporthal Ons Genoegen, dat om 20.00 uur begint Naast klas siek werk van Verdi staat modernere muziek van o a George Gershwin, Enmo Morricone en Alan Parsons op het programma. Van de opbrengst wordt door geweld gehandicapt ge raakte Noordierse politie-agenten en weduwen van omgekomen Ierse politiemannen een vakantie aange boden Zondag 23 mei 1999 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9 30 u. ds. J ter Ha uitz. via De Lichtboei, De Waal: geen dienst. De Koog: 9 30 u. ds. J.ft Vlasblom. Den Hoorn: 11 00 u ds. J.R Vlasblom. Oosterend: 9 30 u. SOW-dien? Geref. kerk; ds. E.J. Vledder. Oudeschild: 11.00 u. ds E Vledder De Cocksdorp: 11.00 u dhr Guiljam. GEREFORMEERDE KERKER Den Burg: 10 00 u ds. H.D. r: Zessen; bevestiging en afscfe ambtsdragers 19 00 u ds Ri van Zessen; uitz via De Lichtbo Oosterend: 9 30 u. ds E Vledder. 19 00 u. ds E J. Vledj GEREFORMEERDE g MEENTE: in kerkgebouw Schoolst^ Oosterend 10.00 en 1600 dienst, ma. 24/05:19 15u.ds.G Baan GEREFORMEERDE KERK(Vii gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te 0 Burg: tot nader order geen dis- op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg 100) ds.M Keijser, extra collecte v: bijzondere noden BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.Gj ds G Sipkema, uitz. via Ra Texel. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zat. 19.30 u da: koor, uitz. via De Lichtboei,? 10.45 u. herenkoor; ma. 24! 10 45 u. kinderkoor, doopvw Oosterend: zon. 9.30 u Oudeschild: ma. 24/05: 9.30 De Cocksdorp: vr. 19 30 rozenkransgebed, zon. 10.00 Woord-Communieviering Sint Jan: zat. 16.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg fc vergadering. De orkestleden komen uit het beheersen vrijwel ieder muziekge Kaarten zijn voor ƒ10,- in de vow verkrijgbaar bij t Gouwe Boltp Cocksdorp en Oosterend, Timmerst m De Koog. Marten Classics in Os supermarkt Kalverboer in Oudesch£i gerij Goenga in Den Hoorn Een meerderheid van de politieke fracties wil dat vliegeraars méér ruimte krijgen dan de drie kilometer strand die het college hiervoor wil vrijgeven. B en w willen ten noorden van paal 9, paal 21 en paal 28 maxi maal een kilometer strand uitzond eren van het vliegerverbod. De raadscommissie Bestuur en Organi satie, die maandagavond verga derde over het onderwerp, gaf het college de opdracht om te kijken ot er op rustige strandgedeelten een verruiming mogelijk is. Dat sluit aan bij de wens van de Vliegervereniging Texel, waarvan vanavond de oprich tingsvergadering plaatsvindt. Die Peuters van speelzaal Olleke Bolleke uit De Koog hangen aan de lippen van Mariska Koenders. Geen wonder, want de sportvrouw las de kinderen tijdens het ontbijt een ver haal voor over een mol, die zich af vroeg welk dier er op z'n kop had gepoept. De voordracht was een ini tiatief van de Openbare Bibliotheek, die op de Nationale Voorleesdag ook collega-sporters Arco de Graaf en Loek van Vliet bereid had gevonden op de peuterspeelzalen in Den Burg en Oudeschild een voorleesontbijt te verzorgen. (Foto Mariooo Boen) vindt dat de beoefenaars va» aan populariteit winnende sp: kaar op slechts een kilometen te veel in de weg zitten. De> ging wil ook een ontheffing v6 buitendijkse gebied langs Stengweg, maar wegens des zigheid van een broedkolomei sterns, willen natuurorgan daar met van weten. De politè mets voor een ontheffing fl verbod voor vliegeren in de ar ren. Waar bent u iedere zondagr om 15.00 uur? Onder dat motto De Worsteltent de komende den elke zondag in de tuin v restaurant live optredens. He' omval Franse chansons, beat, Nederlandstalige pop. deon- en andere soorten o Eerste Pinksterdag is hel podium gereserveerd voo Texelse jazzformatie Tjazz£ Zaterdag is het Nationale dag, die dit jaar in het tektf van de humanitaire ramp die Kosovo voltrekt. Om 19.00U- len alle Texelse kerkklokke' kwartier lang luiden. TezC begint in de Hervormde kerk Burg een oecumeunische waarbij iedereen welkom is De feestcommissie van Den Hoorn zet maandag (Tweede Pinksterdag) een fietstocht uit voor Hoornders en oud-Hoornders over de zuidpunt van het eiland. Bijzonderheid is dat de deelnemers zelf een goed gevulde picknickmand moeten meenemen, om deze onderweg ergens samen te legen ledereen betaalt ƒ2,- en krijgt daarvoor tijdens de tocht twee ver snaperingen aangeboden De route is 22 kilometer lang Aan melden kan vanaf 12.45 uur in hel dorpshuis, waarvandaan om 13 30 uur gezamenlijk wordt vertrokken.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2