Onzekerheid Armeniërs blijft voortbestaan Waddeneilanden stichten Euregio Dankzij Texelaars wél onderdak Gehandicaptenwoningen Muyweg staan model voor toekomstig beleid Maatschappelijk of niet TEXELSE^" couRANT Nieuwe folklore? Groen Zwart Nieuw titel voor boogschutter Witte Babymassage Braziliaan geeft les in Capoeira Mosselbank Eerste beton Boerenroute Wat ik zeggen wou. Wat ik zeggen wou. Een tweede leven Koger kerkhof Cjeslaagd zins verlicht doordat ze door een genereus gebaar tegen betaling van alleen de energiekosten tot 1 okto ber mogen wonen in een woning van de familie Jan Geus uit Den Burg Van andere Texelse oarticulieren ontvangen de Armeniërs af en toe een geldelijke gift. 'We zouden graag iedereen persoon lijk bedanken. Maar dat is moeilijk, ook omdat veel giften anoniem zijn. Zou je in de krant willen zetten dat we iedereen erg dankbaar zijn?', vraagt Juirn. 'Ik kan niet begrijpen dat de regering ons zo behandelt als nu gebeurt, maar de burgers maken veel goed.' Desondanks blijft het moeilijk om rond te komen, vertelt Méri Blanken, die hoopt dat Texelaars toch nog eens een bijdrage willen storten (banknr. 36.25.19.579, ten name van 'Erchan') 'Het zijn toch zes mensen die iedere dag moeten eten Gratis is wel het onderwijs dat drie van de vier kinderen (de jongste is nog een peuter) op Texel volgen. De oudsten doen het ondanks alle so res uitstekend op de Mavo, waarvoor ze de komende weken eindexamen doen 'Voor Nederlands heb ik ge middeld 6,2 gehaald bij de school onderzoeken Dat is mijn laagste cijfer', vertelt Tigran. Zijn zusje staat er volgens hem nog veel beter voor. 'Zij staat 7 voor Nederlands en heeft voor de rest alleen achten.' VRIJDAG 21 MEI 1999 MEVROUWTJE U BfcNT TE VROEG WET 120 METER VR'J ST0F2UIGEN 16 W5 OVER IH x Geïntegreerd onderdak bieden aan gehandicapten en hun niet- gehandicapte gezinsleden of be geleiders. Dat is wat Tonnie Bruining beoogt met de vervan ging van haar drie vakantie woningen aan de Muyweg door drie volledig aangepaste verblij ven en een gemeenschappelijke ruimte. Omdat zij daarmee het tekort aan geschikte gehandicap ten-accommodatie op Texel ver kleint, is de politiek bereid aan haar plannen - die de grenzen van het geldende bestemmingsplan overschrijden - mee te werken. 'Er is op dit moment weinig keuze voor gehandicapten. Ik wil de keuze vrijheid vergroten, waarbij het er met zoveel toe doet welke handicap de mensen hebben. Of ze nou in een rolstoel zitten, blinpj zijn of lijden aan een spierziekte, het zou goed zijn als de mensen niet meer door hun han dicap op één bepaalde instelling als het Tesselhuus of het Beatrixfonds zijn aangewezen', aldus Bruining Vorig jaar voltooide zij haar HBO- opleiding Sociaal Pedagogische Hulpverlening 'Ik wil graag op Texel blijven. Dit is een mooie gelegenheid om mijn opleiding hier in de praktijk toe te passen Want Bruining laat het niet bij verhuur alleen Op ver zoek zal zij de gehandicapten bege leiden, bijvoorbeeld als de rest van het gezin er eens alleen op uit wil. De dagopvang kan plaatsvinden in de gemeenschappelijke ruimte, die aan de drie woningen wordt gebouwd en met 75 vierkante meter net zo groot is als de drie verblijven samen. 'In deze ruimte kunnen de gehandi capten bijvoorbeeld een potje tafel tennissen. Maar ook hun ouders kunnen elkaar daar ontmoeten om van gedachten te wisselen. Daar is vaak behoefte aan In eerste instantie zijn de woningen bedoeld voor gezinnen en gezel schappen met één of twee gehandi capten, maar in het voor- en naseizoen kunnen ook grotere groe pen terecht aan de Muyweg Verder denkt Bruining erover om complete vakanties voor gehandicapten aan te bieden Bij gebrek aan goede informatie is zij zelf maar een onderzoek gestart naar de behoefte aan aangepaste wonin gen. Een speurtocht lanas alleripi instanties en verhuurders leidde tot de conclusie dat er hooguit vijftig geschikte slaapplaatsen voor gehan dicapten beschikbaar zijn, terwijl dat er statistisch gezien ruim 250 zou den moeten zijn Bruimng 'Bij veel accommodaties zijn de deuren ver breed en de drempels verwijderd, maar de douche en het toilet met aangepast.' Bruinings woningen zullen voldoen aan de vereisten van het ITS-predi- kaat zodat de gehandicapten de ruimte zonder hulp kunnen bereiken, betreden en gebruiken Toetssteen Hel bouwplan van Bruinmg gaat ver der dan de ruimte die het bestem mingsplan biedt B en W willen aan de uitbreiding meewerken door een planprocedure te voeren bij de pro vincie Bij de raadsfracties bleek dinsdag in de commissievergadering Ruimte, Wonen en Economie veel sympathie te bestaan voor Bruinings plannen, maar tegelijkertijd waren meerdere politici en/oor beducht dat een precedent wordt geschapen waarop 'gewone' logiesverstrekkers een beroep kunnen doen. Die zou- Op het Duitse Pellworm hebben bestuurders van de Nederlandse, Duitse en Deense Wadden eilanden gisteren de Euregio De Wadden gesticht. Door het sa menwerkingsverband willen de eilanden aan gewicht winnen in Europa en gezamenlijk sterker staan tegenover maatregelen van de landelijke overheden. Boven dien willen ze op deze manier grensoverschrijdende projecten kunnen opzetten. De officiële stichting vond plaats tij dens de elfde Internationale Wad denzeevergadering De Wadden eilanden van de drie landen houden sinds 1982 regelmatig zulke confe renties. De taakstelling van de Euregio is bewust breed gehouden en beslaat de infrastructuur, ruimtelijke orde ning, cultuur, sport, natuurbehoud, kustverdediging en de jacht Bij alle taken wordt het principe van vrijwilligheid en eenstemmigheid gehanteerd Alle eilandgemeenten hechten van oudsher sterk aan hun zelfbestuur, vandaar dat de Euregio dit principe wil respecteren, aldus een gezamenlijke verklaring. Voor de gemeente Texel was bij de onderte kening buiten wethouder Bakker het volledige college aanwezig. Al tijdens de conferentie op Pellworm werden voorstellen gedaan over de eerste drie projecten. Bij één ervan, dorpen en cultuurhistorie, voert de Texelse wethouder Nel Eelman de coördinatie. In 'haar' project wordt een inventarisatie van bijzondere cultuur-historische waarden op de eilanden gemaakt. Bedoeling is uit eindelijk maatregelen te ontwerpen die moeten bijdragen aan het behoud ervan. In een ander (toeristisch-mar- keting) project wordt een gezamen lijke kaart van de Waddeneilanden nagestreefd, evenals een internet presentatie. Het derde project be helst een verdere ontwikkeling van zonne- en windenergie. In alle geval len kreeg het bestuur van de Euregio de opdracht mee te onderzoeken welke subsidiemogelijkheden er in Europees verband zijn In feite is de Euregio met werkelijk één organisatie. Omdat het Euro pees recht een grensoverschrijdend gemeenschappelijk statuut niet toe staat, moesten vier verschillende verenigingen worden opgericht De Nederlanders en de Denen hebben ieder één vereniging, de Duitse Waddeneilanden zijn verdeeld over een vereniging voor de Oostfriese en éen voor de Noordfriese eilanden Om de samenwerking toch te kun nen garanderen, is afgesproken dat voor de projecten eenstemmigheid van de vier verenigingen nodig is. De stichting van de Euregio werd voorbereid door een werkgroep, die onder leiding stond van de burge meester van Ameland, R S. Cazemier Als vestigingsplaats is gekozen voor het secretariaat van de al bestaande Eems Dollard Re gio. Inmiddels is één betaalde me dewerker aangetrokken. den op dezelfde, simpele wijze hun accommodatie kunnen uitbreiden om die vervolgens aan niet-gehan- dicapten te verhuren. Commissievoorzitter Schilling was niet bang voor precedentwerking. Met Bruining is de afspraak gemaakt dat zij bijhoudt hoeveel weken per jaar de woningen door gehandicap ten worden gebruikt. 'We moeten er niet wakker van liggen dat anderen erin verblijven als de woningen een paar weken leegstaan. De intentie is goed', aldus Schilling die een gehan dicapten-bezettingspercentage van 70% aanvaardbaar achtte. De erva ringen die met dit project worden opgedaan wil het college gebruiken om beleid en criteria te ontwikkelen waaraan soortgelijke aanvragen in de toekomst worden getoetst. Aan het eind van de vergadering bleek dat het plan in de komende gemeen teraad waarschijnlijk op unanieme steun kan rekenen Zelfs de groot ste twijfelaar - CDA-er Jan Koolhof - was 'om en beloofde zijn best te doen ook zijn fractiegenoten te over tuigen. Past een Reiki-praktijk wel of niet in het gebied dat in de structuur gedachte voor Noordwest Den Burg voor maatschappelijke doel einden is gereserveerd? Raadsle den hebben na twee beraadslagin gen en soms diepgaande studie over de alternatieve geneeswijze nog geen eensluidend antwoord op die vraag kunnen geven. Daar waar het college zich voorstander heeft getoond, verschilt de raad van mening Besluiteloosheid mag de politici in deze kwestie (nog) met worden venweten. Een grondige afweging is gerechtvaardigd, want de 900 vierkante meter waarover het gaat betreft het laatste lapje grond dat voor maatschappelijke doeleinden is te vergeven. Opmerkelijk is dat de politici tot dusver nog met geen woord heb ben gerept over de bouw van wo ningen op een terrein dat voor maatschappelijke doeleinden is bestemd Waar de raad heeft uit gesproken dat huizen op het nieuwe bedrijventerrein in Oude- schild taboe zijn, gelden in Den Burg andere normen. Soms te recht, want voor een arts kan het wel degelijk van belang zijn dicht bij de praktijk te wonen. En ook een gezinssituatie kan dit recht vaardigen. Maar in andere geval len staat de aanwezigheid van een praktijk aan huis ter discussie, ze- Redactioneel commentaar ker omdat op de plek waar een woning staat geen plek is voor een gebouw dat een maatschappelijk doel dient. Een praktijk kan ook best zonder woonhuis. Al is het maar om te vermijden dat de man op straat, die de grootste moeite moet doen om een bouwkavel te veroveren, de verkeerde conclu sies uit de bouw van soms royale woonpraktijken zou trekken. Terwijl de raad zich nog het hoofd breekt over het fenomeen Reiki, wordt op ambtelijk niveau al weer nagedacht over de verdere invul ling van Den Burg West. In de we tenschap dat in de toekomst nieuwe maatschappelijke voorzie ningen nodig zijn, zal hiervoor op nieuw ruimte moeten worden ge reserveerd. Net zoals er in de toekomst plaats nodig is om te wonen. Komend najaar zal de gemeente raad zich buigen over de invulling van het nieuwe bestemmingsplan Den Burg. Het is te hopen dat de politici deze gelegenheid aangrij pen om aan te dringen op een zorgvuldige verdeling van de schaarse ruimte Voor het tweede achtereenvolgende jaar heeft Ronald Witte de titel van 'Koningschutter' bij handboog vereniging de Eilandschutters vero verd. Hij behaalde 279 punten in De Ferrever en bleef belager Jaap Ja ger, die 271 punten bij elkaar schoot, daarmee duidelijk voor Mocht hij het Koningschieten volgend jaar voor de derde maal winnen, dan is hij gerech tigd Keizerschutter Henk Witte uit te dagen. De strijd om de derde en vierde plaats werd maar net in het voordeel van Willem Vlas beslist. Zijn totaal- Thuiszorg Beheer organiseert in de maanden juni en juli een cursus babymassage. Cursusleider Nicoline Kruijsifix leert vaders en moeders de techniek van het mas seren en laat zien hoe de massage het contact tussen ouder en baby stimuleert Volgens Thuiszorg is masseren een goede vorm van licha melijk contact', waarbij ook baby's gebaat zijn die veel huilen, angstig zijn of door een ziekenhuisopname hun ouders langdurig hebben moe ten missen De cursus wordt wekelijks gegeven, van vrijdag 4 juni tot en met vrijdag 2 juli tussen 13.45 en 15.45 uur De prijs is ƒ125,- voor leden en ƒ155,- voor nlet-leden. Locatie is het wijk- gebouw aan de Schoonoordsingel in Den Burg Opgeven kan tot en met 26 mei iedere werkdag tussen 9 00 en 17.00 uur via tel. 0223 - 650 135 score na 32 schoten bedroeg 260, slechts eentje meer dan Ed Vermeulen, die vierde werd. De beste vrouwelijke schutter was Hanneke van Laar. Zij eindigde met 248 punten op de zevende plaats, precies gelijk met Ben Moor Opmer kelijk was de prestatie van de jeug dige Leon Schoorl, die zich met 202 punten tussen de volwassenen nes telde. Uitslag I Ronald Witte 279 punten; 2.Jaap Jager 271, 3 Willem Vlas 260, 4.Ed Vermeulen 259, 5 Evert van Bockom Maas 253; 6 Kees Bak ker 252; 7 Ben Moor en Hanneke van Laar 248,9.Jan Ti|sen 234; 10Gertjan Schoorl 231 II Marco Flier 224,12 Maarten Hoogenbosch 213; 13.Leon Schoorl 202; 14 lmelda van Heerwaarden 187 15.Esther Witte 185; De Braziliaanse Mestre (meester- leraar) Gildo Valu is zondag 30 mei in sportzaal De Ferrever in Den Burg om onderricht te geven in Capoeira. een combinatie van Braziliaanse verdedigingssport en dans. die ont stond in de slaventijd. De bijeen komst duurt van 12,15 tot 16.15 uur. De kosten bedragen ƒ25,- per per soon Opgave en inlichtingen bij Menno Siebinga, tel 315 331 Wie alleen wil kijken, is welkom vanaf 15 30 uur Het is de bedoeling dat Mestre Gildo Valu voortaan één keer per maand op zondagmiddag les geeft Op de andere zondagen wordt geoefend onder leiding van Siebinga. In het laatste weekend van juli wordt een internationale Capoeira-workshop gehouden op Texel. VERVOLG VAN PAGINA 1 llven. 'Het voor de zagerstekers Isl toegankelijke, hooggelegen lvan de mosselbank ten noorden I het gemaal Is al volledig weg- lil aldus Dankers. Bescherming gemeente is verantwoordelijk de bescherming van de ielbanken langs de kust. Het jtste deel van de Waddenzee valt ir de Natuurbeschermingswet [r bij de aanwijzing van de Wad- :ee als staatsnatuurmonument heeft de gemeente op eigen verzoek iggenschap over de kuststrook inden In mei 1997 is bij de dijk- lang naast het gemaal een bord wlslmet de mededeling dat het m van zagers op de mossel- is verboden Het verbod is ge- ird op een artikel van de Alge- Plaatselijke Verandering die door de politie Noord-Hol- Noord moet worden gehand- ins Geertjan Smits van de lenveremging wordt het spit- veelvuldig genegeerd In een aan de gemeente ijvert Smits le Texelse kuststrook alsnog fr de Natuurbeschermingswet te jen Dit zou betekenen dat loebevoegde medewerkers van |ijks- en Waterpolitie of Staats heer hoge boetes (ƒ1000,-) illegale zagerstekers kunnen opleggen [-ruimtelijke ordening, Jim le iaat desgevraagd weten dat hij aanwijzing van het spitverbod alarmerende berichten over de ■werkers die bezig zijn aan het live hetspad dat loopt vanaf de fcweg via De Waal door de lan- sn naar Oudeschild maken vorderingen. Ter hoogte van Haart bij De Waal maakte het ijl Cobeton uit Badhoevedorp rmorgen een begin met het an van het betonnen plaveisel, tachme kan zo'n 500 meter per afleggen Het karwei moet over week of vijf zijn geklaard. (Foto Gerard Tvnmormon) betreffende mosselbank meer heeft ontvangen. 'De gemeente neemt de bescherming van de mosselbanken serieus en zal, indien daartoe aan leiding is, nieuwe acties ondernemen om de bank te behouden Het bren gen van de Texelse kuststrook on der de Natuurbeschermingswet is echter nog met aan de orde. Dankers wil op persoonlijke titel nog wel kwijt dat hij de houding van de gemeente afwachtend vindt. Hij be twijfelt of fietsers langs de Wadden dijk ook in de volgende eeuw nog zicht hebben op een stukje kenmer kend Waddenlandschap. Hij hoopt het wel. 'Want mosselbanken zijn de koraalriffen van de Waddenzee Tekst en foto: Judith van Bleijswijk In het Juttersmuseum in Oudeschild prijkt al enige tijd een schildering van de Slufter. Het wat merkwaardige geval schijnt bij het publiek goed in de smaak te vallen, temidden van allerlei geiutte spullen Leuk om dit in de krant te lezen (zie de Texelse Courant van dinsdag 18 mei). Mijn Slufterschildering is aan een tweede leven begonnen! Het is het geschil derde omhulsel van een diorama, dat bij het ecologische zeemuseum EcoMare overboord is gevallen. Het is toen in Oudeschild aangespoeld en doet nu dienst als een soort po dium waar sterke juttersverhalen ten beste worden gegeven. Helemaal te gek! Samen met diorama's van de natuur gebieden de Muy en de Schorren stond het vanaf 1975 tentoongesteld in een zaal die aan Jac. P. Thijsse en de natuurbescherming op Texel was gewijd Het Muy-diorama met de lepelaars was een bijzondere blijk van waardering aan Thijsse en be doeld als tegenhanger van het schit terende Muy-diorama, dat in het Zoölogisch Museum in Amsterdam te zien is. Ook diorama's van o.a. kap- meeuwen en een groep kemphaantjes waren in deze zaal te vinden. Zij waren er al toen het 'Mu seum van meester Kraai' nog aan de Burgwal stond. In opdracht van Teso werden die tussen 1936 en 1938 door preparateur Herman van der Horst gemaakt. Of die ook nog Met verbazing lees ik in de Texelse Courant over de vermelde grafsteen op het Koger kerkhof. Vorig jaar heb ik onze wethouder Schilling ge vraagd om een hek te zetten om de grafsteen, dit in verband met het vele voetballen wat er plaatsvond door de huidige bewoners van de Vogelmient. Mijn angst was dat door een bal eventueel de grafsteen be schadigd zou worden Hoe de steen nu stuk is gegaan, weet ik niet Het zal wel gissen blijven. Maar als er een hekje om had gestaan was dit waarschijnlijk met gebeurd Waarom wel beloven en niet doen? Ik ben van mening, en met mij vele anderen, dat dit Koger kerkhof van onschatbare historische waarde is voor de ge schiedenis van De Koog en heel Texel. In de 44ste uitgave van de Historische Vereniging (september 1997) kunt u er heel veel over lezen. Ik hoop dat er bij de ontwikkeling van de plannen die betrekking hebben op de Vogelmient rekening gehouden zal worden met dit unieke stukje Koger geschiedenis Het is nog niet te laat. Mevrouw G.C. Rungs-Wuis De Koog. Daniëlle Witte (19) uit Den Burg is aan het ROC in Den Helder geslaagd voor de 3-jarige kappersopleiding. Ze slaagde voor alle examens in één keer Witte is werkzaam bij de Haar studio. eens aanspoelen? Gelukkig zijn het juist jutters die zo goed weten dat de god van de zee altijd voor nieuwe en onverwachte verrassingen blijft zorgen... Johan Reydon (oud-conservator), Den Burg. lituatie van de Armeense fami- 11 (alaidjan is nog steeds aller- st benijdenswaardig. In af- hting van het besluit of ze al njet mogen blijven in Neder- hebben Juirii. Erchan en hun kinderen geen recht op onder- 0j een uitkering, bepaalde de iter onlangs. Een lichtpuntje |a| ze dankzij de hulp van .laars in ieder geval tot 1 ok- ir zijn verzekerd van een dak en hun hoofd. uitspraak van de rechter, vijf >n na de op 14 april in Alkmaar 'S iuden zitting, vormde een me teleurstelling voor de idjans en de Texelaars die met lot zi|n begaan. De magistraat k uit dat de vluchtelingen welis- r niet over de grens worden ge- zolang de overheid geen defim- beslissing heeft genomen over toekomst, maar dat ze slechts Jen 'gedoogd' en geen recht heb- I9S op enige voorziening. ,Uk is een leemte in de wet', stelt Blanken, die samen met echt- jte Méri al een half jaar zijn ui- 5 e best doet om de Armeense lie te voorzien van de eerste le vensbehoeften 'Ik ben er nog steeds van overtuigd dat het gedrag van de overheid in strijd is met de Universele Rechten van de Mens. Of je wijst vluchtelingen af en stuurt ze terug óf je laat ze blijven en biedt ze dan ook de nodige voorzieningen Het is raar dat Nederland zo doet, terwijl ze wel overal in de wereld de mensenrechten ter sprake brengt Geen rechten Gevolg van de uitspraak van de rechter is in ieder geval dat de Kalaidjans, die in 1992 de Georgische provincie Abchaziè ont vluchtten en al sinds 1994 proberen asiel te krijgen in Nederland, geen enkel recht kunnen doen gelden. Ze kregen bij hun registratie in Zeven aar een pasje voor noodhulp. Daar mee zouden ze recht hebben op medische hulp en kunnen aanklop pen bij huisarts en tandarts Maar volgens de rechter mag dat niet en gelden die rechten alleen in geval van nood. Recht op medische hulp zou den ze alleen hebben als ze ook een uitkering krijgen. Maar bij de ge meente zeggen ze dat ze die wel willen maar met mogen geven, om dat de familie met staat ingeschre ven. Zo houdt het éen het ander te gen..,' Zo ook blijft de onzekerheid voortdu ren voor de Kalaidjans, die bij een verhoor door medewerkers van de Immigratie en Nationalisatie Dienst op 3 februari te horen kregen dat de definitieve beslissing nog ongeveer een half jaar op zich zou laten wach ten Een nieuwe klap kreeg de fami lie te verwerken toen ze vorige maand hoorden dat een broer van Erchan, de vrouw des huizes, in Abchazie was vermoord 'Dat was al een paar maanden daarvoor gebeurd, maar al tijd wisten we het met', ver telt het echtpaar geëmotioneerd. Net als bij een vorig gesprek laat Juirii met tranen in de ogen een lijstje zien waarop hij heeft bijgehouden dat hij de laatste jaren noodgedwongen zo'n vijfendertig keer van adres is veranderd. 'Dat is alleen omdat we met meer in Abchazié kunnen wo nen, echt met omdat we er econo misch beter van worden. Ik vraag niks van de Nederlandse regering. Ik wil geen uitkering, alleen het recht om hier te wonen en met werk mijn geld te verdienen Hun situatie is ondertussen emqs-

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5