Ogen gericht op de zomer Europese verkiezingen op donderdag 10 juni 10 JUNI Agenda Belastingvoorstellen Hou de bermen heel! EUROPESE VERKIEZINGEN VERGEET NIET TE STEMMEN! Oefenalarm klinkt op woensdag 2 juni Bewaarkaart ii www.euroverkiezingen.nl TEXELSE 20 COURANT Begroting in juli Bestuur Organisatie Ruimte,Wonen Economie Informatierubriek van de I gemeente Texel 27 mei 1999 2< Openingstijden 'c en bereikbaarhfct gemeentehuis Huishoudboekje van de gemeente in 2000 Welzijn Onderwijs Financiën,Werken Milieu Spreekuren B&W Begroting in één oogopslag Weet wat je moet doen als de sirene gaat |gj DONDERDAG 27 MEI 1999 De gemeentebegroting voor 2000 al in de zomer vaststellen? Inder daad, u leest het goed. Voor het eerst vindt de begrotingsverga dering niet in november plaats maar in juli. Om onnodige herha lingen te voorkomen, zijn de be handelingen van het meerjaren- beleid (voorjaar) en de begroting (najaar) in elkaar geschoven. Het gemeentebestuur verwacht dat dit de besluitvorming ten goede zal komen. Schema: Maandag 7 juni algemene beschouwingen raads fracties Maandag 28 juni schriftelijke beantwoording college (1° termijn) Dinsdag 13 juli 14.00 uur begrotingsvergadering Woensdag 14 juli reguliere raadsvergadering juli Burgemeester C.J. Geldorp-Pantekoek Enkele beleidsvoornemens: Uitvoering nota kwaliteitszorg: 200 000,- '"Verbetering van de dienstverle ning en (telefonische) bereikbaarheid gemeente. Verbetering leefbaarheid: 37.500,- O a extra inzet dorpswacht De Koog en politiecontrole. Eigen budget dorpscommissies: 35 000,- Invoering internet Wethouder D.F.G. Schilling Enkele beleidsvoornemens: Bijdrage woonhuismonumenten 108.000,- Eenmalige verhoging van het bestaande budget voor panden die op de gemeentelijke monumentenlijst staan Reden: er worden veel verzoeken om een bijdrage ingediend. Extra onderhoud schapenboeten: 50.000,- Ontwikkeling duurzaam toerisme: 80 000,- (advertentie) Eiland I berichten Het gemeentehuis is geopend: 's morgen^ van 8.30-12.30 uur. Middags is het gemeentehuis (behoudens afspraak gesloten. Het gemeentehuis is 's m>: gesloten omdat de mensen het gemeentehuis werkzaaj op deze manier de lopende; efficiënt en adequaat kunr* handelen. Een week geleden nam ik met een gemeentelijke delegatie deel aan de Waddenconferentie op het Duitse eiland Pellworm. Onder weg was vanuit het vliegtuig prach tig te zien hoe het Waddengebied met elkaar samenhangt. Het is daarom verheugend dat de Deense. Duitse en Nederlandse eilanden nu samen een Euregio hebben opgericht. Deze internatio nale samenwerking is met name van groot belang op toeristisch ge bied Andere gemeenschappelijke belangen, zoals kustverdediging en hulpverlening, stonden in Pellworm eveneens hoog op de agenda. Ik verwacht dat deze bundeling van krachten in de toe komst voor Texel een positieve uit werking zal hebben. Terug op ons eiland was het toeristenseizoen in volle hevigheid losgebarsten. Na de meivakantie en Hemelvaart vormde Pinksteren de overtreffende trap. De boot moest op tweede Pinksterdag zelfs een uur langer doorvaren om ie dereen over te zetten. Goed om te zien dat zoveel mensen Texel weer weten te vinden. Hopelijk brengt ook het hoogseizoen wat ieder er van verwacht. Ook in bestuurlijk opzicht zijn de ogen op de zomer gericht Verbete ring van de openbare orde en leef baarheid, met name in De Koog, is voor mij een absolute hoofdzaak. Achter de schermen houdt een werkgroep zich hiermee op dit mo ment druk bezig. Voorts juich ik de verschuiving van de begrotings vergadering naar juli van harte toe Het geeft een prettig gevoel dat vóór de zomervakantie de hele be handeling achter de rug is en er al vroegtijdig duidelijkheid is over het beleid voor het volgende jaar. Mijn complimenten aan de ambtelijke organisatie voor de uitstekende voorbereiding. Maar eerst de maand juni. Er staan ons weer verkiezingen te wachten en ditmaal is het de beurt aan "Eu ropa" Ondanks alle perikelen rond het aftreden van de Europese com missie hoop ik dat u op 10 juni naar de stembus zult gaan. De Neder landse europarlementariërs trach ten het vertrouwen te herstellen door het afspreken van een ge dragscode. Uw stem zou voor hen een mooie steun in de rug zijn. Het is met alleen druk op de poli tieke agenda, maar ook qua eve nementen. Met plezier kijk ik uit naar mijn eerste Ronde om Texel op zaterdag 5 juni. Bij deze wens ik de zeilers alvast veel succes. En natuurlijk een stevige bries' De burgemeester, C.J. Geldorp-Pantekoek. Hoofdfunctie Uitgaven Inkomsten 0. Algemeen bestuur 3.777.014 438.104 1. Openbare orde en veiligheid 1.427.615 169.820 2. Verkeer, vervoer en waterstaat 11.184.183 4.659.034 3. Economische zaken 168.672 81.731 4. Onderwijs 9.230.240 5.898.598 5. Cultuur en recreatie 8.315465 1.279.412 6. Soc, Voorzieningen en maatschappelijk werk 9.651.004 4.396.432 7. Volksgezondheid 11.737.863 9.271.648 8. Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting 2.692.755 1.266.977 9. Financiering en algemene dekkingsmiddelen 3.546.859 34.269.914 Totaal 61.731.670 61.731.670 Wethouder N.D.K. Eelman-van 't Veer Enkele beleidsvoornemens: Investeringsfonds verenigingen: ƒ150 000,- Opnieuw ingevoerd. Bijdrage van maximaal 25% voor verenigingen die geen raamsubsidie krijgen Als de aanvragen het jaarlijkse budget overschrijden, gaat het percentage omlaag. Realisatie wijksteunpunt Sint Jan Burgemeester en wethouders wil len alle gemeentelijke belastingen en rechten in 2000 met 3% laten stijgen. Dit is nodig om de ontwik keling van het prijspeil te compen seren De verhoging maakt het mogelijk dat de gemeente kan blij ven doen wat ze al doet De voor stellen hebben betrekking op de onroerende zaakbelasting (OZB), hondenbelasting, precariorechten, forensenbelasting, bouwvergun ning en diverse leges en rechten. Daarnaast worden de gestegen kosten van afvalverwerking door berekend. De tariefstijging be draagt voor gezinnen 12,- per jaar en voor eenpersoons huishoudens ƒ8,- per jaar. De tarieven voor be drijven zijn hiervan afgeleid en gaan eveneens omhoog De rioolrechten nemen toe met 20,- per aanslag. Dit tarief wordt in vijf jaarlijkse stappen opgevoerd tot 300,- wegens de riolering van het buitengebied (kosten 17 mil joen). Tot slot gaan vakantiegangers per overnachting ƒ1,30 betalen. De verhoging van een stuiver is even eens nodig om de inflatie te corri geren. Hoewel de gemeente veel investeert in toeristische voorzie ningen en infrastructuur is de toeristenbelasting de afgelopen drie jaar ongewijzigd gebleven. Tijdens de begrotingsvergadering op 13 juli zal de gemeenteraad over deze voorstellen een besluit ne men. Aanpassing Drijverschool in Den Hoorn: ƒ278.000,- Opknappen speeltuinen 83.000,- Wethouder P. Bakker Enkele beleidsvoornemens: - verbetering wegbermen per jaar ƒ400.000,- (graskeien langs doorgaande we- gen) - reconstructie kruising Waalder- weg-Georgiéweg ƒ175.000,- Om schade aan de pas gerepa reerde bermen te voorkomen, zijn hier enkele tips voor weggebrui kers: Matig uw snelheid Wijk op tijd uit Ga bij een dam de weg op en af Geef elkaar de ruimte Het college van B&W houdt elke dinsdagmiddag spreekuur. Een ieder kan terecht tussen 15.00 en 16.00 uur. Wie een afspraak wil maken, moet even het raadhuis bellen, tel. 363121. Net als in voorgaande jaren krijgt u een handige samenvat ting van de gemeentebegroting thuis bezorgd. Dit zogenaamde "BlO-boekje" (Begroting in één oogopslag) verschijnt op 11 juni en wordt huis-aan-huis verspreid met de Texelse Cou rant. Wie geen boekje heeft ontvangen, kan gratis een exemplaar afhalen bij de balie van het gemeentehuis. In het boekje staat ook nu weer een puzzel, waarmee tal van leuke prijzen zijn te winnen. Na de verkiezingen voor de pro vincie (maart) en het waterschap (april) is het nu de beurt aan Eu ropa. Op donderdag 10 juni kun nen de Nederlandse kiezers hun stem uitbrengen voor de Euro pese verkiezingen. Ook op Texel zijn die dag de stembureaus van 08.00 tot 20.00 uur geopend. De oproepkaarten zijn inmiddels ver stuurd. In alle vijftien landen van de Euro pese Unie (EU) kunnen 270 mil joen kiesgerechtigden naar de stembus om in totaal 626 leden voor het Europees Parlement te kiezen. De Nederlandse kiezers wijzen 31 europarlementariërs aan die ons land de komende vijf jaar zullen vertegenwoordigen Ruim een derde van onze regels en wetten komt al uit Brussel, het regeringscentrum van de EU De afspraken hebben onder meer be trekking op het milieu -dat zich niets van grenzen aantrekt-, han del, economie, sociale zaken en justitie. Omdat over flink wat onderwerpen niet langer "Den Haag" maar "Brus sel" beslist, is het nodig wat daar gebeurt democratisch te controle ren. Daarvoor is het Europees Par lement. De parlementariërs komen op voor de belangen van de EU- burgers. Bijvoorbeeld door nieuwe regels tegen het licht te houden en ze zo mogelijk te wijzigen of tegen te houden. Ook zorgt de EU voor het opstellen van een begroting en is zij direct betrokken bij de invoe ring van de euro en de uitbreiding van de EU naar Oost-Europa. Voorts controleert het parlement de Europese Commissie, die onlangs onder druk van het EP aftrad we gens slecht functioneren. Voor de Europese verkiezingen is elke Nederlander van 18 jaar of •ouder in principe kiesgerechtigd Ook mensen die de nationaliteit hebben van een andere EU-lidstaat en in Nederland wonen, mogen hun stem hier uitbrengen. Als zij zich bij de gemeente als kiezer hebben laten registreren, ontvan gen zij een oproepkaart. Op deze kaart staat in welk stem bureau u kunt stemmen. U kunt ook elders in Nederland uw stem uit brengen. Dit kunt u nog voor 5 juni persoonlijk aanvragen bij de ge meente Als u uw oproepkaart mee neemt, krijgt u een kiezerspas waar mee u overal in Nederland terecht kunt. In de maand juni staan gende openbare vergaderir de agenda: Dinsdag 8 juni: gemeenteraad Maandag 21 juni: commissie Bestuur Ore Dinsdag 22 juni: commissie Ruimte, Wonen Economie Woensdag 23 juni: commissie Welzijn Ond Donderdag 24 juni: commissie Financiën, Wert| en Milieu Als u op 10 juni verhinr kunt u een ander een i geven. De termijn voore?| telijke aanvraag verstrijktqjjj Een "onderhandse" volm echter tot op de dag vanfo zingen mogelijk. Hiervoatj oproepkaart te worden ir meegegeven aan een a?i| hetzelfde stembureau sf schreven. Het allerbelangrijkste is r.i val dat u op 10 juni gebrul van uw democratisch redt stemmen. Meer informal! krijgbaar bij het vooit bureau van het EP m De telefoon 070-3624941, oh net: www.euroverkiezingR Voor vragen kunt u ook le< de gemeente Texel, afdetr gerzaken, telefoon 3621$ (Aan deze publicatie kunnen geen rechten worden ontleend.) - inrichting 30 km gebieden binnen de bebouwde kom ƒ148.500,- (buitendorpen geheel 30 km/u, Den Burg per wijk) rotonde Akenbuurt, kapitaals- lasten 48.000,- 1. Ga direct naar binnen Komende woensdag, 2 juni, gaan opTexel de alarmsirenes af. Niets om u ongerust over te maken, want het betreft het jaarlijkse "luide oefenalarm". In heel Neder land vindt deze test om klokslag 12.00 uur plaats. Tot vorig jaar loeiden de sirenes op elke eerste maandag van de maand. Toen in 1998 het nieuwe geautomatiseerde sirenestelsel in gebruik werd genomen, was dat niet meer nodig. Regelmatig wordt het systeem getest, maar dat ge beurt onhoorbaar per computer. Eén keer per jaar is het echter no dig om het met geluid te doen. Om te voorkomen dat de bevolking het signaal niet herkent bij een onver hoopte ramp, klinkt voortaan elke eerste woensdag van de maand juni een luid oefenalarm. De sire nes zullen meerdere malen achter een af gaan. Het te produceren signaal bestaat uit acht stappen van 5,4 seconden, bestaande uit st§eds hoger wor dende tonen. Dit proefalarm wordt eerst afgegeven om 12.00 uur en daarna herhaald om 12.05 en 12.10 uur. De sirenes staan op de volgende locaties: Krimweg, Nikadel, Tempelierweg, dorpshuis De Bijenkorf, PTT-mast Den Burg, RAB Oudeschild, Rommelpotweg, de TESO-haven en Vliegveld Texel Ter gelegenheid hiervan ho overheid een grootschaüc bliekscampagne. Zo zullen sie- en radiospots op de P en commerciële omroepled te horen zijn. Daarnaast zijn' verkrijgbaar in postkantore" bliotheken. Op lokaal nives zorgt de gemeente de voort' Volgens de Wet Rampen ongevallen spelen gemeend centrale rol bij de ramper' ding. Eens in de vijf jaarwtf uitgebreide campagne gel* Speciale aandacht is er vo "basisscenario": Als de sire'1 ga dan naar binnen, sluit en ramen en zet radio olf- aan. Deze tips staan op de kaart, die met deze krant op land wordt verspreid. 2. Sluit deuren en ramen 3. Zet radio of tv aan Wat moet u doen als er een echte ramp gebeurt? Om het u makkelijk te maken, heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken een handige bewaarkaart vervaardigd Het beste kunt u deze op een logische plek bewaren, bijvoorbeeld in de meter kast of bij de telefoon. "Want het wordt pas echt een ramp als je met weet wat je moet doen", zofeji het motto van de campagfi gemeente laat de vandaag met de Texelse C verspreiden. Wie er geer ontvangen, kan kosteloos! exemplaar afhalen bij Wj| meentehuis, afdeling Bes*^ ondersteuning. Er is ooke sie met buitenlandse schikbaar.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 10