Gazonmaaierraces doen trekker-trek vergeten de Kroniek Hoe vol het was en 25 jaar voetbal Live muziek op Koger Rock Night 199 Film Schar om te bakken TEXELSE^? couRANT •vAv ^r' *£j§jË oud Papier Ophalen Koger oud papier op vrijdag Maak thans uw gegalvaniseerde platen rood. Extraatje voor liefhebbers van cabaret Medische zorg Veiling trekt veel publiek op meimarkt Zomeravonddrives klaverjasclub UKerkdienstei La vita e bei li Galia meloen 'IK GA VOOR EDAH!' DONDERDAG 27 MEI 1999 T'ffl Texelaar Daniël Bonne haalde hoge snelheden tijdens de zitmaaierraces. I Foto Joop Rommetsl Een beetje gniffelend zochten de Texelse toeschouwers een plaatsje rond de baan, benieuwd naar het nieuwe fenomeen van de zitmaaierraces. Het spektakel was amper een manche oud, toen de eerste sceptici overtuigd waren: Dit is eigenlijk best leuk.' Dat vonden ook bestuursleden van de MAB, die hand- en spandiensten verleenden en nauw betrokken waren bij de organisatie van de wedstrijden. 'Dit lijkt me wel een mooi pauzenummer voor de auto cross', meende voorzitter Henri van Maldegem enthousiast. De zitmaaierraces vormden de grote publiekstrekker van het twee jaarlijkse Pinksterevenement van de Oude Trekker en Motoren Vereni- Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de vol gende straten: 2. Bernhardlaan, Thijsselaan, Starkenburgh, Brouwer straat, Wilsterstraat en Binsberg- enstraat. In De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschool kpmen tussen 9,30 en 10 30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de schapenboet in De Mars, naast het gebouw van Kotex. ging, dat zaterdag en zondag werd gehouden op land van Gerard Witte langs de Pontweg. De nogal lach wekkende wedstrijden waren er mede de oorzaak van dat het eve nement maar liefst achtduizend Texelaars en toeristen op de been bracht Een hele opluchting voor de organisatie, die was afgestapt van het populaire trekker-trek en maar moest afwachten of het alternatief zou aanslaan bij het publiek. De deelnemers waren allerminst over één kam te scheren. De overkanters, die op Texel de eerste wedstrijd van het Nederlands kam pioenschap uitvochten, waren pro fessioneel voorbereid Sommigen toonden zich voorbeeldige stuur mannen, op machines die in de snel ste klasse snelheden van rond de tachtig kilometer per uur behaalden. 'Het is dat we niet helemaal goed waren voorgelicht, waardoor de baan wat korter was dan eigenlijk had gemoeten Anders hadden ze op het Vanaf deze week wordt het oud pa pier in De Koog niet meer op zater dag opgehaald, maar op iedere laat ste vrijdag van de maand. Vanaf 19.00 uur kan het papier bij de deur worden neergezet of naar de contai ner op de Nikadel worden gebracht. De regeling geldt tot en met eind september rechte eind tegen de honderd kilome ter per uur gereden', vertellen orga nisatoren Simon Stark en Nico Schipper. De voorbereiding van de meeste Texelaars, vijftien in getal, viel daar bij in het niet. 'Ze wisten al bijna een jaar dat we dit van plan waren. We hadden gepland iedereen de dag er voor aan een inspectie te onderwer pen, maar dat lukte met, want de meesten moesten in de laatste nacht nog doorwerken om alles klaar te krijgen. Een handjevol kon daar door niet meedoen, terwijl ze zich wél hadden opgegeven. Nogal Texels, dus', honen Stark en Schipper. Een mooi voorbeeld vormde Egbert van der Werf, die grote plannen had en zijn grasmaaier voorzag van de motor van een crossauto Hij was op tijd klaar, maar van een testritje kwam het niet meer. Helaas, want het gevaarte bleek vrijwel onbestuurbaar en kon uiteindelijk niet starten. Natuurlijk waren er ook uitzonderin gen Zo had Daniël Bonne bij de Specials een 400 CC-motor van een motorfiets gemonteerd, waarmee hij als een hogesnelheidstrein over het parcours raasde en alle andere deel nemers op vele ronden reed. Ook de prijswinnaars in de standaardklasse - Kees Willem Jimmink, Pablo Brandenburg en Paul Dijt - zagen zich voor weinig verrassingen ge steld. Dat het berijden van een zitmaaier nog een vak op zich is, moesten de meesten proefondervindelijk ontdek- Met Pinksteren 1937 deden de be kende paddestoelen van de ANWB - een modern soort wegwijzers, laag bij de grond' - ook op Texel hun intrede. 'Zaterdag zijn er wel 23 ge plaatst. voorat langs de wegen, welke Den Burg met De Koog en de Dennen en De Koog met het Vlieg veld verbinden Eenige VVV-palen werden daardoor van hun plaats ge drongen, maar deze kunnen weer dienst doen op plaatsen waar een wegwijzer welkom is.' Deze uitbreiding van de bewegwijzering werd direct ingege ven door het toenemend vreemdelingenverkeer. De Texelsche Courant meldt onder de kop 'Hoe vol het was''De groote ho tels en pensions waren de Pink sterdagen geheel of grootendeels bezet Dat belooft wat goeds voor het seizoen. Ook werd Texel steeds meer ontdekt als vakantie-eiland voor groepen en gezelschappen. 'Een 17-tal leden van de Ned. Ruitertoeristenbond heeft beide Pinksterdagen met Texelsche paar den en met als gids de heer G. Koorn Tz. tochten over ons eiland gemaakt.' En tussen de berichten die de Texelsche Courant overnam uit het feestnummer dat verscheen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de SV Texel, wordt een brief opgenomen van de hand van WH. Lap, voorzitter van de VVV Mooi Texel, die het met kan laten ook even dit onderwerp aan te snij den. 'Door het organiseeren van wedstrijden komen er zeer veel jonge menschen naar ons schoone eiland om er wel is waar vluchtig kennis mee te maken, doch vol doende om een indruk mee naar huis te nemen om aan hun vrien den te kunnen vertellen, dal Texel hun erg meegevallen is en bij hen ook het verlangen te doen wakker worden, eens naar Texel te gaan.' Dezelfde W.H. Lap schrijft in het zelfde feestnummer van de SV Texel een tweede artikel, ditmaal in zijn functie als president-commis saris van TESO. 'Alhoewel ik zelf zeer zelden heb deelgenomen aan het voetbalspel, was het me toch, wanneer de gelegenheid zich daar toe voordeed, een groot genoegen, de verrichtingen op het voetbalveld gade te slaan, in het volle besef van het groote nut van het lenig houden der ledematen en spieren, doch ook om de goede school voor het nemen van snelle beslissingen op critieke oogenbhkken.' De voor zitter van de NHVB, de heer Delvaux, voegt daar aan toe dat velen bij de oprichting van Texels eerste voetbalclub gedacht zullen hebben: 'Och degenen, die nu een vreemdeling hebben binnenge haald, zullen hem wel spoedig weer moeten laten heengaan 'Hoe onjuist hun meening echter is ge weest. blijkt uit dit zilveren jubi leum.' De voetbalclub stond op het punt te promoveren naar de derde klasse maar, zoals de heer Boswijk schrijft: 'Voor mij moet de prettige kameraadschap in de club hoofd zaak zijn en die valt met te formu leren in het enge hokje van een hoogere klasse.' Wie is genegen JONGEN van 14 jaar, (vader is zeeman, in moeilijke, financ omstandigh.), welke voor rust 14 dagen aan zee moet zijn, tegen f 3,50 per week in huis te nemen Brieven onder no 521 bur. v d. blad Een ijscola gratis bij aankoop van 2 ons luxe toffee's 25 ct Een Tjokletreep gratis bij aankoop van pond koffie 4 28 ct Limonade d fl 45 Azijn P, io Slaolie 75 Vliegenvangers 4 4 10 BIJ aankoop van 5 rol closetpapier 4 25 ct. een stuk toiletzeep GRATIS. E. 0ROOT, Molenstraat. TE KOOP een in goede staat verkeerend huisorgel, 11 reg. W. van 't Noordelnde, de Cocksdorp. Voor de zaai. SLA- en SNIJBOONEN prima. KOOLRAAPZAAD Eng blauwzaad. M S. LANGEVELD Bij dc veiling op 28 dezer fc Oudeschild zullen nog v. ord> n verkor.lil 2 Zeeuwsche wagens en een hooischop. Deurwaarder PRINS fE KOOP AANOEBOÜEN: Wit emaille pension-fornuis Pension „Hollandia", de Koog. koopt U voo deeliger gebakken in de Gezonde Apotheek. Vanaf 10 stuks I kwartje Spaart tijd, geld en een vette keuken. Beleefd aanbevelend. HOOI. Laat tijdig uw hooischop nazien of repareeren, of vraagt eens prijs voor een nieuwe schop (oude worden gaarne ingeruild). wWfri aanbevelend. Electr Wagenmakerij D. WITTE Dz. Ook voorradig een gebruikte schop met nieuwe balk. Hiervoor hebben wij een prima prepa raat \oor slechts 60 ct. per Kg. Aanbevelend. FRANS ZEGEL Kz. ken. Om rare ongelukken te voorko men, hadden de coureurs tijdens de race een touwtje om de pols, daf ervoor zorgde dat de motor afsloeg wanneer er door een val aan werd getrokken. 'Maar het gebeurde regel matig dal die jongens zo zalen te wiebelen dat ze ongemerkt aan het touw trokken. En daar sfondën ze dan weer...' Minder spectaculair maar ook zeer geliefd waren de oude trekkers en motoren. Burgemeester Joke Gel dorp had de eer een ritje op het oudste voertuig te maken, de 92 jaar oude stoomtrekker van Henk van der Wal uit het Friese Jubbenga. Ze reed er zaterdagochtend een lint mee doormidden en verrichtte op die manier de officiële openings handeling. De burgermoeder bleef in stijl, want ze werd uit De Cocksdorp opgehaald en weer thuis gebracht door Jan Geus, die daarvoor één van zijn oldtimers gebruikte Op het terrein konden een kleine honderdvijftig trekkers worden be zichtigd Negen ervan waren eigen dom van een groepje liefhebbers uit het meest zuidelijke puntje van Ne derland. Ze hadden de reis uit Lim burg met een 22 meter lange dieplader gemaakt. 'Dat was hart stikke leuk', vinden Stark en Schip per. 'Veel contacten worden gelegd via de Oude Trekker en Motoren Vereniging, waarvan wij op Texel een onderafdeling zijn. Maar in Lim burg zijn ze niet georganiseerd, zo dat je toevallig met ze in aanraking moet komen. Wij hebben deze jon gens vorig jaar ontmoet, bij de Elf stedentocht voor oude trekkers. Ze proberen elk jaar aan iets anders mee te doen en waren nog op zoek naar iets voor dit jaar.' Ook de demonstratie van een oude dorsmachine viel in de smaak, net als het stoomtreintje waarmee de jeugd een stukje kon rijden. De aan wezigheid van het uit Den Helder afkomstige voertuig kostte de orga nisatie niets, omdat de mechamsatiebedrijven Bonne en Stoik en de loonwerkers Van der Star en Grismgt de handen meen hadden geslagen en het geld bijeen brach ten Een traditioneel hoogtepunt voor de deelnemers zelf zijn de bos- en strandrit, die maandag werd gehou den. 'Sommigen zijn net kinderen. Altijd zijn ze zuinig op hun bezit, ze willen er alleen naast slapen en an ders komen ze niet, maar op het strand raken ze helemaal door het dolle heen. Er waren er die tot hun stuur door de branding reden...' Cabaretduo Koopmans Gunning. (Foto Jacquobno v/d Berg) Cabaretliefhebbers kunnen don derdag 3 juni in theater Klif 12 te recht voor een ingelaste voorstel ling. Verantwoordelijk voor dit extraatje zijn Koopmans Gun ning, die hun programma Polder land op het Texelse podium wil len try-outen. Het duo was vorig jaar al eens in Klif te zien tijdens de laatste voorronde van het Am sterdams Kleinkunstfestival, toen ze op één van de avonden de publieksprijs wonnen. In Amster- Artsen: Uitsluitend voor spoedge vallen van zaterdag 8 00 tot maan dag 8 00 u.: Dokter K. Eissen/J.F. Hoekstra, Molenstraat 87, Den Burg, telefoon 31 20 39. Aanvragen visites s v p. voor 10.30 uur Spreekuur op zater dag en zondag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 16.30 uur, zon der afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers in formatie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer bekend ver meld 313086; 314727; 314669, 312270 of 322008 Verloskundigenpraktijk: T.M Niehoff en A.H. Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 314152 Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 u. - Afdeling jeugdgezondheidszorg Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24. Den Burg, tel. 313241. Geopend elke werkdag tussen 13 G0-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 08.30-17.00 uur, tel. 0223- 650123 Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor op name in verpleeg- en verzorgings huis: Stichting RIO Texel Wieringén Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op advies van huisarts of specialist. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord' 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9 00 tot 17 00 u. Telefoon: tijdens kantooruren 072-5498360; buiten kantooruren 072-5122222 Bij spoedeisende gevallen: 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 072-5498360 Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11Den Burg. Alleen in spoed gevallen, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270 Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tandpro- thetische praktijk Van Kralingen (samenwerkend met het tandheel kundig centrum; voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tel. 312069. Tandtechniek R. Van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-18 30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zondag 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen. Texels enige badplaats staat za terdagavond in het teken van de Koger Rock Night. Lokale muzi kanten domineren de podia van de vierde editie waarbij live mu ziek wordt gespeeld in de cafés aan de Dorpsstraat. De toegang is gratis. Met een aanstormend toeristen- seizoen, het Tevoko toernooi en niet te vergeten de lokale liefhebbers van rock'n'roll, blues. Nederlandstalig, latino en andere stijlen kon het nog wel eens druk worden in De Koog. 'Zie het festival maar als een aardig heidje tegenover de klanten', aldus Rem Stam van de organiserende Stichting Horecabelangen De Koog. Om het festival ook buiten in goede banen te leiden patrouilleren vier dorpswachten en zal ook de politie een oogje in het zeil houden. Het wordt een lange nacht, want de Koger cafés kregen van b en w ont heffing tot 4.00 uur. Voorwaarde is dat de muziek een half uur eerder zwijgt. Dat zal alleen met grote moeite lukken. Een band als Bonanza, die optreedt in stamcafé W'tjewel, draait de hand niet om voor een flinke toegift. Datzelfde is te verwachten van Intrude, dat de geluidsisolatie van De Metro aan een test zal onderwerpen Kees Tesselaar bepaalt de sfeer in Het Galjoen en café De Kuip wordt opgeluisterd door de band van Marcel Scherpenzeel, die hier eerder op de Harley Davidsonavond speelde. Ans Keulaarts heeft voor de Talk of The Town Los Latinos ingehuurd en in Sam Sam speelt Wang! Dang! Sweet Boom Tang. De eerste tonen worden volgens de organisatie inge zet rond 22.00 uur. dam werden ze destijds beloond met de tweede prijs. 'Koopman Gunning denderen zo integer mogelijk door het drassig tolerante polderland, met in hun kiel zog een stoet sociaal gemankeerde, emotioneel gehandicapte, communi catief gestoorde medelanders', valt in het persbericht te lezen. 'In een geheel eigen speelstijl geven zij hun wat verwrongen en troebele kijk weer op de worstelende en klungelende medemens.' De landelijke pers toonde zich nogal onder de indruk van het duo. De Volkskrant schreef naar aanleiding van het Amsterdams Klemkunst- Rond de vijfhonderd bezoekers to gen zaterdag naar de Vrije School in de Gasthuissstraat waar onder eèn vriendelijk voorjaarszonnetje de vierde meimarkt werd gehouden. De kinderen leefden zich, uit met spel letjes en een groot springkussen, en vermaakten zich met verhalen die werden voorgelezen. Ouders sloe gen hun slag op de rommeltjesmarkt en de drukbezochte veiling, die on der de bezielende leiding van (Lions)veilingmeester Benno Bakker stond. 'Mensen komen steeds meer voor de veiling en schromen steeds minder om te bieden', aldus organi sator Irisabella Bakker. 'Sommige bezoekers komen al vroeg en blijven de hele dag.De leerlingen verzorg den optredens met onder meer acrobatiek, zang en goocheltrucs. De dagopbrengst bedroeg - inclusief de vooraf door sponsors toegezegde gelden - rond de f6.000.-. De helft van dit bedrag is bestemd voor een weeshuis in de Oekraïne, de rest wordt besteed aan nieuw buiten speelmateriaal voor de school. festival: 'Ze zijn grappig, hun timing is goed en ze maken optimaal ge bruik van de duovorm.' Trouw. 'Van wege de authenticiteit van de voor stelling hadden zij het festival mogen winnen.' De Gelderlander hield het op: 'Koopmans en Gunning zijn sa men in razend tempo op weg naar de top!' Polderland is een nieuw programma, met afwisselend types, verhalen, fysieke acts en liedjes. De heren begeleiden zichzelf daarbij op piano, gitaar, trekzak en mandoline. Het programma begint om 21.00 uur. De entree bedraagt 12,50 (ƒ10,- voor 'Vrienden van Klif 12'). Dineren vooraf is mogelijk vanaf 19.00 uur. Reserveren via tel. 319 633. Klaverjasclub Den Burg maakt maandag een begin met de traditio nele zomeravonddrives, die de hele zomer lang wekelijks worden gehou den in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg. Er wordt steeds begonnen om 20 00 uur Iedere speelavond wordt een verloting gehouden. Inschrijven (liefst per koppel) kost 7,50. Zondag 30 mei 1999 HERVORMDE GEMEENTEL Den Burg: 9.30 ds J TerHt De Waal: 11.00 mevr. F Roekei -Alkemaar. De Koog: 9.30 mevr, F Roekel-Alkmaar Den Hoorn: 9.30 u dhr. MO per, uitz. via Radio Texel. Oosterend: 9 30 mevr. c ming-Diemen Oudeschild: 11 00 mevr C ming-Diemen De Cocksdorp: 11 00 ds. j Haar. GEREFORMEERDE KERKS Den Burg: 10.00 u. Ds Ui Roepers. 19.00u. Ds J Vonk! via De Lichtboei Oosterend: 9 30 u, ds J 19 00 u. ds. M. Roepers GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolst Oosterend: 10.00 en 16,j dienst GEREFORMEERDE KERK( gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Burg: tot nader order geen i op Texel DOOPSGEZINDE GEMEEN!! Kogerstraat, Den Burg: 10.OOi A. Kuit-Verbeek, uitz. via Deb boei BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10a ds. G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERj Den Burg: zat. 19.30 Gospeltrain; Woord-Comrrrj viering; jongeren-themava uitz. via De Lichtboei, zo. 10U hernekoor; doopviering De Cocksdorp: vr. 193c| rozenkransgebed. Sint Jan: zat. 16.00 u Vfe| Communieviering. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: bare lezing, 10.30 u.: Slen| denkwijze met God oves Wachttorenstudie, 11.20i| enige weg tot eeuwig leven Nieuw in Cinema Texel is'lil e bella'. volgens kenners de mooiste film van de e jaren. De film begint als e tige komedie, over hoe eerl en een vrouw elkaar vindel samen een rooskleurige f komst tegemoet gaan. Zej wen en krijgen een prac zoon. Het verhaal verandeiul tisch als de oorlog uitbreeB| worden gescheiden van e en belanden in aparte conce tiekampen. Vader en zoonti wel bij elkaar en het is ontros te zien hoe vader zijn zoom weet te laten lachen. Dals het thema van de film: hoe liefde, het gezin en de fans alles overleven. De film s schreven, geregisseerd er speeld door Roberto Begniin komische talent van Italié werd hiervoor beloond mö juryprijs in Cannes en met# Oscars. La vita e bella is del ste film van het Cinema P diso-seizoen; dat in septent een vervolg krijgt Geprolongeerd is de thriller rapment', met Sean Connen de hoofdrol. Hij speelt hier de van legendarische meestert die de hele wereld bereist zoveel mogelijk kunstwerker veroveren. Hij wordt op gevolgd door Catherine Zi Jones (bekend van onder m The mask of Zorro), die hemi" val wil lokken. Het romantische drama 11 sage in a bottle' is nog tot eni zondag te zien, met n» acteerprestaties van Ke Costner, Robin Wright Pen» Paul Newman. Voor de kinderen wordt in nema Texel 'Babe 2' vertod over de avonturen die heli kende biggetje beleeft in des' stad. li (advertentie) Khiiuicfl per 500 gram per stuk Geldig t/m zaterdag 29 mei 1999

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2