ntiek speelgoed Oudheidkamer f TEXELSE 7 COURANT kSimone de Wit 3rNK zwemmen Èteranenstrijd i de beker van van Sambeek maken op vos Golfclub eindigt op vierde plaats Duo Pool tweede in Scheveningse Noordzeeregatta Golfers vroeg uit de veren Ronald Witte pakt koningstitel Eilandschutters Tenniscompetitie f Wachtlijst voor Buitentoernooi van Tevoko Hogewind-Kellner bridge- kampioenen Ondeugdelijke fiets: schedelbasisfractuur Slalomsurfers windbestendig Zaalvoetbalcup naar De Koog Avondvierdaagse beleeft 39e editie Politieman vertrekt naar Hoorn Grote borden Wat ik zeggen wou. Steile Teso-trap Juniorenvoetbal in Oosterend Piet Beers wint dressuurproef Schuttevaerrace doet Texel aan Drukke rommelmarkt: f4.000,- voor TX'71 DONDERDAG 27 MEI 19'99 in een oude kinderwagen, één van de bezienswaardigheden in de IFolo Joop Rommols) ,andro van Karsen en Nina ase mag zwemster Simone lals derde Texelaar deelne- aan een Nederlands Kam- schap zwemmen. Zij haalde ,pen weekend in Purmerend „iet voor de 200 meter irslag. ,et Internationale Pinkster- onverd De Wit uitgeroepen tot loernooizwemster. Behalve de lalificatie, die zi| in een tijd van nnuten en 55 seconden veilig sleepte zij maar liefst elf n, zilveren en bronzen medail- de wacht f0 van Karsen. die al verze- llers op leeftijd stri|den zater- zondag op de velden van 4 om de aloude Ab van alebokaal. Voor het eerst kan ok worden gewonnen door ilse teams, echter onder die aide dat de beker op het ei- ijk Behalve Texel, Texelse )e Koog en Oosterend doen ams uit Zeist, Heemstede, Nijmegen, Nistelrode en mee. nnzoon van Ab van Sambeek zaterdag om 13.00 uur de Zondag beginnen de wedstrij- 10.45 uur. De prijsuitreiking, >ns wordt verricht door een ie familie Van Sambeek, 17.00 uur gepland de Texelse werd maan- vossenjacht gehouden, «as professional Joost als eerste deelnemer moest om de bal in es te deponeren. De 36 de achtervolging inzet- zijn scores te ver- aardig spektakel op. handicap 0 heeft, speler met handicap 36 langer over doen om score te halen. De taak lezwaar voor de vos, die onderspit moest del- El handicap 1-30: 1,Jan Winnubst nit Wijsman +5. 3.Peter Boorsma met handicap 30-45: 1 Hans Bak- iJaap Waverijn +7; 3 Ruud Hamer >es met handicap 1-36: 1 Elly ►8,2.Martha Drewes +6. 3.Mevrouw Dames met handicap 37-45: rqsman +7,2 Marion Smeur 0 3.Nel J. El en Els Postma maakten de vss. neary's werden gemaakt door en Martha Drewes kerd was van deelname aan het NK, voegde een afstand toe aan zijn NK- programma door op de 100 meter schoolslag aan de gestelde limiet te voldoen. Hij nam verder acht medail les in ontvangst Nina Willemse was ook in topvorm en verbeterde dertien persoonli|ke records en behaalde elf medailles. Haar tijd van twee minu ten en 49 seconden op de 200 me ter wisselslag dwong respect af. Wouter Kuip kwam drie keer op het podium en verbeterde al zijn per soonlijke records. Marijke Blok ein digde als eerste op 100 en 200 me ter rugslag en Dominique Kooiman haalde zilver op de 50 meter schoolslag. Wouter Dogger stelde al zijn tijden scherper, maar viel net buiten de prijzen. De Texelse Golfclub is uitgescha keld in de Geassocieerden competitie van de Nederlandse Golffederatie. De kampioen van vorig jaar eindigde op een teleur stellende vierde plaats in de poule: te laag voor een vervolg. Het doek viel vorig weekend in Slo ten. De Texelaars eindigden nog wel op een verdienstelijke tweede plaats, maar dat was met voldoende voor een goede eindstand in de com petitie. Volgens teamcaptain lag het dit seizoen niet zozeer aan de slechte prestaties, maar hebben de hoge handicaps van de tegenstan ders de Texelaars genekt. Omdat de opponenten doorgaans op kleine banen spelen, wordt hun prestatie flink opgewaardeerd, terwijl het ni veau van de Texelse Golfclub zo is vooruitgegaan dat de Texelaars lage handicaps zijn toebedeeld. De club hoopt binnenkort de B-status te krij gen en deel te nemen aan een com petitie met gelijkwaardige handi caps 1 In Sloten waren Jan Winnubst en Pieter de Boer de beste Texelaars met 26 Stableford punten. Henk van Wijk behaalde 24 punten en invalster Elly Boorsma deed het met 23 pun ten prima Het team van Ogan uit Amsterdam werd kampioen. Catamaranzeilers Dirk en Eddy Pool zijn tijdens de Noordzeeregatta die zaterdag, zondag en maandag bij Scheveningen werd gehouden als tweede geëindigd. Het zeil- evenement, waaraan zowel grote jachten als catamarans deelnamen, geldt als vuurproef voor de Ronde om Texel die volgende week zater dag wordt gehouden. Pool senior omschrijft de weersom standigheden als 'pittig'. 'Het was soms meer een kwestie van overle ven dan van zeilen.' Zondag, toen de boot van het organisatiecomité om- Een frisse noorderwmd joeg de slaap uit de ogen van 28 golfers die deel namen aan het luilaktoernooi dat zaterdagmorgen om 6 00 uur van start ging. Bij de spelvorm Texas Scramble sloegen twee spelers van een team beiden af. Vanaf de plek waar de beste bal kwam te liggen mochten beide spelers nogmaals slaan, totdat de hole is uitgespeeld. Na negen holes werd in het Hanenhuus gezamenlijk ontbeten, waarna de tweede negen holes wer den gespeeld. Reynier de Graaft en Elly Boersma wonnen met 53 stablefordpunten de luilakbeker Tweede werden Stephan van Maldegem en Piet Schuijl met 52 punten en de derde prijs ging naar Jan van Wijk en Jaap Duin (48). De longest drive werd geslagen door Reynier de Graaft en Martine Zandee, terwijl de enige neary door Bob Hoogenraad werd geslagen. Handboogschutter Ronald Witte heeft zijn koningstitel geprolongeerd. Met een puntentotaal van 1.592 hield hij in de eerste klasse van de Eiland- schutters zijn naaste rivaal Henk Witte op ruime afstand. In de strijd om de tweede en derde plaats wist Witte (1 541) slechts met één punt Willem Vlas (1.540) op afstand te houden. In de tweede klasse lagen de verschillen rond de 35 punten Jos Engelvaart werd eerste met 1 435 punten, tweede werd Evert van Bockom Maas met 1.399 en derde Ben Moor (1.364). Kees Bakker (1.289 punten) won in de derde klasse met overmacht Hij versloeg zijn naaste rivaal Maarten Hoogenbosch (1.120) met 169 pun ten. Opvallend was de prestatie van debutante Evaline van Weerlee, die Bij Deuce worden zondag de vol gende wedstrijden gespeeld: 19.00 uur VlaarA/erduyn-vKoppen/ vd Wetering (enkel) 20 00 uur Dankers/Mulder-Noorland- er/Saal (dubbel). De spelers wordt verzocht uitslagen en uitvallende wedstrijden door te geven aan de wedstrijdleiding. Uitslagen vdBurgh-Rutten 0-2; Terenstra-Gerntsen 2- 0 sloeg en aanspoelde op het strand, werd helemaal met gevaren. Maan dag werden, evenals zaterdag, twee manches (lussen) gevaren. De tweede plaats die de Poolen met hun Inter 12 behaalden, schept hoge verwachtingen voor hun klassering bij het Texelse Rondje. blokken en bokken- in Dat is de naam van een tentoonstelling, die tot en 'ktober is ingericht op de tan de Oudheidkamer. De stelling biedt een klein i overzicht van de manie- top Texelse kinderen zich lopen twee eeuwen ver- De variatie is groot. Eenvoudig zijn de bikkels, tollen, knikkers, blokken, puz zels, kwartetspellen en ander speel goed dat zelfs betaalbaar was voor de armste eilandgenoten. Maar ook zijn er fraai aangeklede poppen en een stereoscoopkijker, die op inge nieuze wijze diepte geeft aan twee identieke foto's. Door het tentoon gestelde apparaat is een jongetje te zien dat een boksprong maakt in de Peperstraat te Oosterend. Het tafe reel werd omstreeks 1930 vastge legd Heel bijzonder zijn twee ongeveer tweehonderd jaar oude keukens uit een poppenhuis. De doofpot, de pomp met aanrecht, de glazenspuit, ze zijn allemaal in mini-formaat uitge voerd. 'Oorspronkelijk waren zulke keukens bedoeld als speelgoed La ter groeiden ze almeer uit tot een demonstratie van rijkdom. De welge- stelden hadden alles in zo'n poppen- keukentje staan wat ze in hun echte keuken ook hadden', weet conserva tor Benno van Tilburg. Eén van de keukens vertoont veel overeenkom sten met de keuken die op de bene denverdieping van de Oudheidkamer permanent wordt getoond Aardig zijn ook de leerboekjes, die laten zien waaruit Texelse scholieren tussen 1850 en 1870 hun kennis over lezen, rekenen én Jezus opdeden. Een poëziealbum is opengeslagen op een dag uit 1884. Van nog ouder da tum is een groot tegelplateau, be staand uit ruim tweehonderd aparte tegeltjes, waarop allerlei spelende kinderen zijn afgebeeld. De getoonde voorwerpen zijn groten deels in bruikleen aan het museum afgestaan Dat geldt met voor de laat ste aanwinst van het museum, de ongeveer 120 jaar oude garderobe van een oud en vermogend Texels geslacht. Een hoepelrok, jakken en rokken, hoeden en schoenen met gespen, de Oudheidkamer kreeg ze allemaal als geschenk in haar bezit Topattractie is een gouden Texelse kap, een bijzonder zeldzaam sieraad, al was het alleen maar omdat de vrouwen die zich er één konden per mitteren waarschijnlijk op twee han den te tellen waren De garderobes tukken zijn tentoongesteld in de permanente expositie van de Oudheidkamer, die van maandag tot vrijdag is geopend tussen 10.00 en 12 30 uur en van 13.30 tot 16 00 uur In september wordt feestelijk her dacht dat het pand waarin de Oudheidkamer is gevestigd precies vierhonderd jaar geleden werd ge bouwd met 1.041 punten de derde plaats opeiste. Robin van der Slikke won met overmacht bij de junioren/aspi ranten (1.352 punten). Tweede werd Leon Schoorl (837) en derde Esther Witte (789). Met veel passen en meten is het dit jaar gelukt om een extra volleybalveld op speelweide 'Het Vierkante Stuk' in De Dennen te maken, zodat het 28ste Tevoko Buitentoernooi het recordaantal van 144 teams kan verwelkomen, acht meer dan in voorgaande ja ren. Toch moesten ook nu weer teams op de wachtlijst worden gezet. Het Tevoko Buitentoernooi, dat sinds 1972 onafgebroken ieder jaar wordt gehouden, is populair in het hele land. Zo komen in de derde di visie weer roemruchte verenigingen als Pollenboys en de Meppers uit. Het toernooi kent zoals gebruik vijf verschillende klassen, bij zowel de dames als de heren. Het toernooi vindt op zaterdag en zondag plaats en begint op beide dagen om 10 00 uur. Zondag is omstreeks 16.00 uur de prijsuitreiking. De organisatie heeft ook voor kinde ren het nodige in petto Er staat een springkussen, zondag komt een clown gezichten schmincken en zondagmiddag is er levende muziek. Bezoekers van het toernooi wordt aangeraden op de fiets te komen. Extra energie kan worden opgedaan in de uitgebreide koek-en-zopie. Frits Hogewind en Luc Kellner zijn na 26 competietieavonden clubkampioen van Groot Slem geworden. Zij kwamen na een felle strijd als besten uit de bus. Voor Hogewind was het de derde achtereenvolgende keer dat hij de titel op zijn naam schreef. De verschillen in de winter competitie van de Texelse bridgers bleven tot het eind toe klein. De hoogst geklasseerden gaven elkaar geen duimbreed toe. Cees en Netty den Brok eindigden vlak achter het kampioensteam als tweede: Jan Bakker en Henny Elzinga werden derde. Niet minder dan zestig paren hadden zich ingeschreven voor de wintercompetitie van de bridgeclub, die dit jaar zijn vijftigjarig jubileum viert. In september begint de nieuwe com petitie, maar ook in de zomer is er op maandagavond gelegenheid om vanaf 19.30 uur een kaartje te leg gen in manege Akenbuurt Aan melding vooraf is nodig: tel. 312 252. Een wielrenner die maandagmorgen Eerste Pinksterdag op de Rede ter hoogte van de Amaliaweg ten val kwam, heeft daarbii flinke verwon dingen aan het hoofd opgelopen. Hoewel de toedracht van het onge val niet helemaal zeker is, heeft de vakantieganger bij het passeren van een wildrooster waarschijnlijk het voorwiel van zijn fiets omhoog ge wipt. Hierdoor raakte het wiel, dat vermoedelijk niet goed aan de voor vork vast zat. los van het rijwiel en sloeg de renner over de kop. De man, die in gezelschap reed van een an dere renner, droeg geen helm. Met een schedelbasisfractuur en verwon dingen in het gelaat is hij per ambu lance naar het ziekenhuis overge bracht. Door vier van de vijf manches te winnen won surfer Klaas Jan van der Vis de slalomwedstrijd die zondag bij Dijkmanshuizen werd gevaren. Liet bij de voorgaande twee slalomwedstrijden de wind verstek gaan, ditmaal hadden de surfers niet te klagen. De stevige zuidwester deed de organiserende Wind Surf Club besluiten tot een slalomwedstrijd waarbij vanaf het surfstrandje werd gestart. De surfers zeilden een achtbaan, waarbij de verste boei tweemaal moest worden gepasseerd- Vooral de jeugd had moeite met de straffe wind, waardoor Marc van Riisselberghe met de club boot een paar maal moest uitvaren om assistentie te verlenen. Klaas Jan van der Vis voelde zich volledig in z'n element en won de eerste manche met een flinke voorsprong. Achter hem werd felle strijd geleverd om de tweede plaats Ook in de Zaalvoetbalteam De Koog is vrijdag winnaar geworden van de supercup. De Texels kampioen versloeg beker winnaar J'eiteboog vrijdagavond met 5-3. Op de foto overhandigt Jan Willem Boon aan Werner van der Meer van J'etieboog de beker voor de tweede plaats. Cupwinnaar Marcel Ris krijgt de beker uit handen van organisator Jan Raven. Door de winst mag De Koog meedoen aan de bekerwedstrijden voor Noord holland. Foto Gerard Timmorman) tweede en derde manche liet Van der Vis z'n opponenten de hielen zien. Surfers die voor de start een groter zeil hadden opgezet, kregen het door de toegenomen wind extra moeilijk. Na Van der Vis bracht Gert Jan de Wit het er het beste vanaf. In de laatste manche kwam hij zelfs als eerste op het surfstrandje aan. De slalomwedstrijd maakt deel uit van het clubkampioenschap, waar van de vijf beste deelnemers mogen meedoen aan de Texel Race Uitslag 1 Klaas Jan van der Vis, 2. Gert Jan de Wil, 3 Peter Wiersema, 4 Ane Schenk. 5 Joost Albers Wandelsportvereniging 'Het Gouden Boltje' organiseert dit jaar voor de 39e keer de Avondvierdaagse. Die gaat. maandag van start en beslaat vier mooie tochten in en om Den Burg Het startlokaal bij de Burgemeester De Koninghal aan de Emmalaan opent om 17.00 uur de deuren. Tus sen 17.30 en 18.30 uur kunnen de wandelaars aan hun eerste tocht be ginnen Voor 21.00 uur moet de finishlijn zijn gepasseerd. Deelname kost ƒ7,50 Rick Jansen, vanaf '92 brigadier bij de Texelse politie, vertrekt over en kele weken naar Hoorn. Jansen (38) wordt groepschef van de wijk Risdam/Zwaag, onderdeel van het district West-Friesland West. Als inspecteur krijgt hij de leiding over een team van circa 25 mensen. Behalve zijn werk als politieagent vervulde Jansen op Texel de func tie van hulpofficier van Justitie. Ver der coördineerde hij de nieuwbouw van het nieuwe politiebureau in Den Helder. Bestuurlijk actief was hij in de politiebond en de ondernemings raad van de regio Noordholland Noord. 'Waarom staan er toch van die enorme borden bij de rotonde7', zo vroeg raadslid Jan Koolhof zich vorige week af tijdens de commissievergadering RWE. De CDA-er is niet de enige die zich verbaast of opwindt over de op zichtige borden met richting spijlen. die Texels jongste verkeersplein op de kruising Schilderend-Emmalaan sieren Wethouder Schilling heeft verkeerszaken niet in zijn porte feuille. maar gaf toch een even droogkomische als simpele ver klaring: 'Die borden staan er om dat er nog-steeds mensen zijn die denken dat de weg er rechtdoor loopt.Overigens waarschuwen ook in veel andere gemeenten al dan niet gedecoreerde reuzen borden de weggebruiker dat deze een rotonde nadert. De rotonde wordt dinsdag 1 juni in aanwezigheid van het college om 14.15 uur officieel geopend. Op dezelfde dag wordt ook het fietspad langs de Ruyslaan in gebruik genomen De feestelijk heden in De Koog beginnen om 15.30 uur in dorpshuis De Hof. Van daaruit gaat het college per fiets naar de Ruyslaan voor een eerste ritje over het fietspad. Mijn vrouw is op 14 mei van de steile trap gevallen aan boord van de Schulpengat. Zij kwam met haar gezicht op het autodek terecht en moest naar het ziekenhuis met een lichte hersenschudding, diverse kneuzingen en een kapotte boven lip, die moest worden gehecht. Voortaan blijven wij, net als veel oudere mensen, in de auto zitten De Teso-directie is te trots om toe te geven dat de boottrap veel te steil is Er moeten eerst heel veel slacht offers vallen Dan beginnen ze mis schien aan een lift of iets dergelijks te denken. De directie en de bemanning van de Schulpengat schonken mijn vrouw later wel een bloemstukje, waarvoor zij hen hartelijk wil bedanken. Zij bedankt ook de politie van Den Hel der die toevallig aan boord was en eerste hulp verleende. Fam. M.J. Bakker Den Burg Op het sportpark Sieme Keyzer in Oosterend wordt zaterdag een toer nooi gehouden voor B- en C-junioren. Er wordt deelgenomen door teams van Texel'94, De Koog, ZDH/SVC, Oosterend en Bergen Er wordt voor het eerst afgetrapt om 11.30 uur: het toernooi duurt tot 15.00 uur. Piet Beers eindigde Tweede Pink sterdag als eerste van de dressuur proef die in manege Akenburg werd gehouden. Ander onderdeel van de wedstrijd was een vaardigheidsproef in spelvorm. Inzicht en slimheid waren vereist voor dit alternatief voöf de tot traditie uitgegroeide men wedstrijd. die door verschillende oorzaken dit jaar met doorging De strijd tussen de dertien deelnemers was fel Achter winnaar Piet Beers eindigde Kees Timmer als tweede en veroverde Cor de Lugt met een twee span paarden de derde plaats. Ver dienstelijk vierde werd Richafa Bousma. Ook de 17e editie van de Schut tevaerrace doet Texel aan Donder- dag gaat de driedaagse zeil-, fiets en hardloopwedstrijd in alle vroegte van start in Stavoren, waarna de 250 deelnemers met circa zestig zeil jachten koers zetten richting Oude- schild. Daar wordt aangelegd voor een individuele wielertijdrit van 100 kilometer. Als die achter de rug is. voert de tocht verder naar Vlieland waar een halve marathon wordt ge lopen De finish is zaterdag in Hindeloopen. De jaarlijkse rommelmarkt van Zwem- en Poloclub TX'71 werd za terdag op de Groeneplaats goed bezocht. Met name in de zonnige ochtenduren verdrong het publiek zich voor de kraampjes met aller hande rommeltjes en boeken. De beslagkom voor de traditionele olie bollen was om 13.00 uur al leeg en ook de gebakken vis ging grif van de hand. Aan het eind van de dag kon de clubkas met maar liefst f4.000.- worden gespekt: zo'n f700.- meer dan vorig jaar

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7