ukwinden richten vaar slagveld aan Natuurboer Kikkert wint van gemeente Dringen bij de start Winnaars eindigen op de derde plaats Dirk en Ed Pool gaan met de besten mee mm Zweefvliegers redden drenkeling mm College speelt hoog spel Strandhuisjes paal 17 zonder stromend water Internetprimeur slaat aan f 1-1-2 TEXELSE^" coURANT - Schuur op Koger bedrijventerrein moet verplaatst ILSEÜCOURANT cordpoging aalt door teerde wind Nederlanders domineren 22e Ronde Vader en zoon houden Texelse eer hoog (j eslaagd Groen Zwart Preventie tegen veteranenziekte: .WV' DINSDAG 8 JUNI 1999 ■M9HMC aart van het volk aan het strand. De politie riep de bevolking al vroeg via Radio Texel op om niet met de auto naar paal 17 )e wegen waren dichtgeslibt. (Foto Ban Bosch) gens, hagel, een ruige zee en vooral de tot kracht 7 nde windstoten die uit onverwachte richting de kwali- de zeilen testten, maakten de 22e editie van de Ronde iel tot een ware beproeving voor de 758 deelnemende Slechts 365 catamarans haalden de eindstreep. Negen vijftien Texelse catamarans sneuvelden vroegtijdig. breuken een bezoekje aan het Gemini brachten De grond van natuurboeren moet op dezelfde manier worden ge taxeerd als 'gewone' landbouw grond. Kees Kikkert hoeft der halve geen Onroerend Zaak Belasting te betalen. Dat heeft de meervoudige belastingkamer be paald in de zaak die Kikkert had aangespannen tegen de ge meente. Het college gaat niet in hoger beroep. 'Het had juridisch natuurlijk een aar dige casus geworden, als we het ho gerop hadden gezocht Maar wij zijn geen theoretici maar pragmatisch in gestelde mensen', beargumenteert wethouder Peter Bakker het besluit van de gemeente om zich neer te leggen bij het besluit van de rechter. 'We zijn er zelfs wel gelukkig mee, ik zeker', vertelt Bakker, die één van de eersten was om Kikkert persoon lijk te feliciteren. Zoals bekend zaten b en w behoor lijk met de ontstane situatie in hun maag. Aan de ene kant meenden ze in hun recht te staan en konden ze Kees Kikkert moeilijk zomaar gelijk geven toen die een rechtszaak aan spande. Aan de andere kant wilden ze niet de verdenking op zich laden het agrarisch natuurbeheer tegen te werken, terwijl dat door de landelijke overheid juist zo wordt gestimuleerd. 'Er was een spanning tussen de fis cale wetten en de wetten op de ruim telijke ordening. Kennelijk heeft de rechter die op de ruimtelijke ordening [Waddenzee was een slag- ig hel op de Noordzee de sten letterlijk voor de wind, ad viel die op een zeker helemaal weg om plotseling jnweersbui in de verte - met ende kracht weer op te ste- verlate start kampten tilers met sterke inningen. 'Wat een hel. Wat eigenlijk?', vroeg een hal. Even verderop was het Ivan de lucht toen een zehan een deelnemer aan ie De onberekenbare wind hel vele laveren langs de gedeelten tot een zware Te zwaar voor velen. De te haalde circa tweehon- msdie Oudeschild niet op Men uit de strijd. De rest dl uit. Op Dijkmanshuizen en rond de veertig zeilers I; in de haven van Oude- p het aantal in de honder- calamarans werden later marine naar paal 17 ge- Patrick de Mesmaeker lag bij Oude schild in een kansrijke positie maar de Belg stootte zijn hoofd in een poging het evenwicht te bewaren op zijn hevig deinende caf en kwam met een bloedend voorhoofd buiten be reik van de ereplaatsen door de fi nish Een overboord geslagen zeiler werd per vliegtuig opgespoord door Koos Koopman en Rob Houkes van de Texelse zweefvliegclub. Zij diri geerden een politieboot naar de plek waar zij de drenkeling meenden te hebben gezien en inderdaad kon de zeiler een half uur later tussen de Helderse vuurtoren en de Razende Bol worden opgepikt. De zweef vliegers hadden zelf de grootste moeite in de lucht te blijven, maar deden goed werk door twintig andere in problemen geraakte zeilers onder de aandacht van de volgboten te brengen. Een vrouwelijke deelnemer werd met onderkoelings- verschijnselen naar het ziekenhuis afgevoerd. Zij kreeg gezelschap van evenmin fortuinlijke collega's die met kneuzingen en mogelijke bot- Het heelt 's ochtends geonweerd en gehoosd. De start is een uur uitgesteld Ondanks het barre weer staan duizenden toeschou wers gewapend met paraplu's op het strand van Paal 17 te wach ten op wat komen gaat. Of niet. De spanning bij publiek en zeilers neemt toe. Zou het wel doorgaan? Veel speling is er door de getijdestromingen op het wad niet. Dan beklimt wedstrijdteidet Edwin Lodder het podium en klinkt het verlossende woord: We kunnen varen!' De mededeling wordt met gejuich en applaus begroet. Even halen de wedstrijdzeilers op gelucht adem. maar al snel laden zij zich weer op en doet de adre naline haar werk Drie kwartier voor het wedstrijdbegin gaan ze het water op om de spinaker te testen en een goede startpositie op te eisen. Het aftellen begint. Cats ploeteren door de branding Haastig wordt op het allerlaatste moment een roer gerepareerd, een zaag moet eraan te pas komen. Een enkeling houdt het voor gezien en laat zijn boot aan de kant. Het is droog Dan klinkt het tien-minuten-sig- naal en barst de hemel open. De wind neemt toe tot kracht 6. 'Juttertje wenst u veel succes' is de reclametekst die overvliegt. De cracks slaan er geen acht op en verdringen elkaar bij de start. Romp schuurt tegen romp, po lyester kraakt Een goede stad is het halve werk. De wedstrijdhelikopter trekt een rooklijn en voordat het 'stad! stad! stad!' klinkt is de eerste boot al weg. De rest volgt reglementair. Een aantal catamarans is al om geslagen. enkele masten breken af Een fleurig lint van zeilen en spinakers vedrekt voor de wind in vliegende vaad richting vuudoren. Het strand loopt net zo snel leeg als de boten uit het zicht verdwij nen. De race is begonnen. nu laten prevaleren. Dat geeft duide lijkheid, ook voor de provincie', aldus Bakker. Een gedetailleerde reactie was gisteren met mogelijk, omdat de bewijsgronden van de rechtbank nog niet binnen waren. Kees Kikkert is opgetogen over het gerechtelijk besluit. 'Nu is het gedon der maar over. Ik begon het allemaal behoorlijk zat te worden.' Hij consta teert dat méér mensen blij zijn. 'Ik krijg veel felicitaties en er staan ook al een paar bossen bloemen in de kamer.' Corine Hoogenbosch, die voor de overheid contracten met agrariërs afsluit over 'natuurlijk beheer', is eveneens tevreden met het gelijk van Kikkert; 'Dat is heel erg lekker. Dat betekent dat wij ook met andere gemeente geen problemen hoeven te verwachten en rustig verder kunnen gaan met ons werk De opslagschuur van de familie Veldman op het Koger bedrijven terrein moet enkele meters in oos telijke richting worden verplaatst. De schuur staat te dicht aan het Mienterglop en springt te duide lijk in het oog. zo vindt het col lege De kwestie kwam aan de orde toen de familie Veldman een zienswijze indiende tegen het ter inzage lig gende ontwerp-bestemmingsplan bedrijventerrein De Koog. De klacht was dat op de nieuwe plankaart niet alle schuren van Veldman waren aangegeven Het verzoek was om dit alsnog te doen. De gemeente verbaast zich erover hoe de schuur bij het in kaart bren gen van de bestaande bebouwing in 1997 door ambtenaren over het hoofd kon worden gezien, vooral nu de schuur zo nadrukkelijk in het zicht vanaf het Mienterglop staat. De gemeente heeft echter g£en aan wijzingen dat de schuur na die tijd illegaal is neergezet en gunt Veld man het voordeel van de twijfel. De schuur mag blijven, maar moet wel een meter of drie wijken. De ge meente zal op haar beurt hét bouw blok in het bestemmingsplan aan passen aan de nieuwe situatie, waarmee de bebouwing wordt gele galiseerd. DAAR RED JE LEVENS MEE Wb 'Zwtrti Ttsdi in bt! LirL oesstraat 45. Den Burg lerecord blijft in handen ■elaars Wop Rienks en 'arnaar. Het 17 jaar oude an twee uur, negen minu iven seconden werd vrij- driezeilduo's onder vuur maar kwam geen mo- gevaar. lullie toch niet', schampert aks voordat de catamarans al 11 00 uur bij Paal 17 het P kiezen. Topzeilers Hans Ie en Huub Lambriex, de Ier gereputeerde Gunnar Gerhard van Geest en de üoden Piet Heemskerk en an Geest slaan de opmer- wind en hijsen vol goede teilen !rk en Van Geest slaan al 'art om en komen met twee zelllatten terug op het Bouscholte-Lambriex en an Geest gaan goed over "maar de zuidwesten-wind igen toeneemt tot kracht 7 0aal om het record scher men, en al gauw blijkt dat k'aag met inzit. Een noord- 'ind van 5 tot 6 Beaufort is gewenst Twee keer gaan Je en Lambriex om, maar "en zij bijna drieëneenhalf a's eersten de finish, veel J|gd door het andere duo. !n aan de oostkant van het dat het niet zou lukken. Dirk Pool heeft slechts één van de 22 rondjes gemist De prestatie van zaterdag werd alleen in 1990 overtroffen: Toen schreven hij en zoon Eddy de Ronde op hun naam (Foto Bart Bosch) het was een mooi spek- 'Het wad was te zwaar voor me. Daar moesten we veel over stag en dan hebben die jonge knapen toch een voordeel. Mijn leeftijd begint op te spelen.' Dirk Pool mag dan 54 zijn, hij is nog lang niet versleten. Met zijn zoon Eddie ging hij in drie uur en acht minuten als elfde over de finish en de Texelse sportmannen van het jaar 1998 hielden daarmee de Texelse eer hoog. In het overall klassement eindigden de Polen als 26e. Eerder kondigde Dirk aan de wedstrijdsport vaarwel te zeg gen, maar de goede klassering van zaterdag heeft hem aan het twijfelen gebracht. De Polen gingen met hun Nacra In- ter 20 flitsend uit de startblokken en lagen bij de vuurtoren derde. Op het wad ging het mis De korte golven, de sterke ebstroom en de harde te genwind trokken een zware wissel op Dirk's conditie. Bij Oosterend la gen de Texelaars op een 38e plek. 'Het lag aan mij, Ed heeft het uitste kend gedaan Met minder zwaar weer waren we zeker hoger geëin digd, maar ik ben toch tevreden met onze prestatie.' 'Bij de zuidpunt gingen we onder- langs varen en hebben we veel bo ten ingehaald Het werd daardoor een geslaagd rondje', aldus Ed. Hij denkt dat zijn pa er hoe dan ook mee kapt 'Na zo'n goed resultaat ben je altijd weer optimistisch, maar ik geloof met dat hij doorgaat.' Dirk 'Het blijft een fantastische sport. Als ik het rondje later op de tv zou moeten zien, zou ik gek wor den Aan het eind van het seizoen bekijk ik hoe het met de conditie staat. Komend weekend gaan we iets nieuws proberen Dan bedient Ed de schoot en ik het roer. Dat spaart mijn krachten. Als het goed gaat, plak ik er nog een jaar aan vast.' Overall-klasseringen overige Texelse deelne mers Felze de Haan/Andrew Albers (170); Klaas Jan van der Vis/Annette Slijvers (272); René Kooiman/Peter van den Berg (300). Jan Boon/Arja Boon (306) Jan en Karelien Schouwslra bleven door ziekle aan de kant. Dit moesten we gewoon even doen. Fantastisch!' Peter van Deventer kan zijn geluk niet op. Samen met Chris Krijthe is hij zo juist soeverein met zijn Formula 20 als eerste bij paal 17 door de finish gezeild. Zij beklimmen het podium en ontkurken de cham pagne. Uren later - nadat de inge wikkelde handicapberekening is toegepast - blijkt hun tijd van drie uur en twee minuten slechts vol doende voor een derde plaats. Gunnar Larsen en Gerhard van Geest, die met hun Nacra Inter 18 als vierde waren gefinisht, werden tot overall-winnaar uitgeroepen. 'Het was geweldig zwaar. De wind was hard en onberekenbaar. We heb ben wel fouten gemaakt, maar dat telt nu even niet We gaan feesten!', aldus een stralende Peter van Deventer. De vreugde om de over winning wint het van de vermoeid heid en lachend nemen hij en zijn maat Chris Krijthe de bloemen in ontvangst. 'We zeilen pas sinds kort samen, en voor het eerst op deze boot. Het was een heerlijk gevoel om de finish in de zon te zien schitte ren en een leeg strand aan te tref fen.' Redactioneel commentaar De gemeente mag in de zaak rond natuurboer Kikkert dan formeel als verliezer uit de strijd zijn gekomen, van teleurstelling in het raadhuis lijkt allerminst sprake. Integendeel Zeker Peter Bakker, die als wet houder van Financiën verantwoordelijk is voor de inning van de OZB. komt deze uitspraak van de meervoudige belastingkamer niet verkeerd uit. Als GroenLinks-voorman lag de kwestie hem als een steen op de maag. Toch lieten Bakker en de rest van b en w het ver komen. De vraag of natuurgrond OZB-plichtig is, ligt op z'n minst gevoelig voor een ge meente die met alleen door het convenant verplichtingen is aangegaan ten aanzien van natuur en landschap, maar die mede door de voort schrijdende afhankelijkheid van het toerisme op dit terrein hoge ambi ties heeft Een afweging die vóór het versturen van de OZB-aanslag eigenlijk door de gemeenteraad had moeten worden gemaakt of op z'n minst door het college, werd in eerste instantie aan het ambtelijk ap paraat overgelaten. Het bezwaar van Kikkert dat hierop volgde en ook de druk van de provincie en de Dienst Landelijk Gebied, die bij een negatieve uitspraak een nadelige precedentwerking voorzagen, waren voor b en w nóg geen reden overstag te gaan Van enige aansporing in die richting door de raad (zat die te slapen?) was, ondanks de publici teit over dit onderwerp, lange tijd dan ook geen sprake. Kikkert stond er alleen voor. Pas toen de boer dreigde de natuurgrond dan maar 'zwart' te maken, beloofden b en w, bij een voor Kikkert nadelige uitspraak, hem via een omslachtige weg een financiële tegemoetkoming. Toen uiteindelijk ook de raad zich met de kwestie ging bemoeien, was dat voor b en w nog geen reden op de aanslag terug te komen en zich iets aan te trekken van het spreekwoord, betere ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald Het college speelde hoog spel door met zelf te zoeken naar overbrug ging van de kloof tussen de fiscale wetgeving en het natuurbeheer maar dit aan de rechter over te laten. De uitspraak mag in het raadhuis dan tot blijdschap hebben geleid, het maakt de nederlaag er voor de gemeente niet milder om Want de kosten van de rechtsgang zijn in deze kwestie echt niet het enige verlies voor de gemeente. Badgasten die een strandhuisje huren bij de familie De Graaf op paal 17 moeten het dit seizoen zonder stromend water stellen. De strandexploitant wil niet het risico lopen dat zijn huurders via het lauwe leidingwater worden be smet met de legionellabacterie, veroorzaker van de veteranen- ziekte. Tot dusver konden huurders van een strandhuisje via een tyleenslang die was gekoppeld aan het leidingnet van De Graaf, over stromend water beschikken, dat vooral werd gebruikt om te douchen Van de legionella bacterie is bekend dat deze goed gedijt in water tussen de 25 en 55 graden Celcius. Een temperatuur die in een bovengrondse tyleenslang in het zonnetje gemakkelijk wordt be reikt. Hoger dan 60 graden Celcius, de temperatuur waarboven de bac terie wordt gedood, wordt het vrijwel nooit. Juist het inademen van een nevel van geïnfecteerd water, bij voorbeeld tijdens het douchen, is een bron van besmetting. De tyleenslang waardoor de huur ders het water afnemen zit achter de watermeter van de familie De Graaf. 'Wij blijven dus verantwoordelijk voor wat we leveren', antwoordde Els de Graaf, huurders die bij voorbaat toe zegden De Graaf met aansprakelijk te stellen 'Maar afgezien van de aansprakelijkheid. Stel je voor dat iemand iets oploopt. Dat willen wij met op ons geweten hebben Het ingraven van aparte aansluitin gen ziet De Graaf niet zitten 'Da s ondoenlijk, zeker omdat de huisjes elk jaar weer op een andere plek staart.' Volgens De Graaf'hebben de huur ders begrip voor de maatregel Al vinden ze het natuurlijk niet leuk.' Het betreft 10 strandhuisjes, op een totaal van 110. Voor zover bekend zijn soortgelijke maatregelen op andere strandslagen met aan de orde. Bij paal 9 betrek ken alleen enkele particulieren die zelf een huisje hebben water via het. strandpaviljoen. Lang zag het ernaar uit dat John de Vries en Jeffrey Luitjens de 22e edi tie van de World's Biggests Catrace for the Cisco Trophy op hun naam zouden zetten. Het duo lag een groot deel van de race voorop en koerste op een zekere overwinning af, totdat een haperende spinaker roet in het eten gooide Nadat de zuidpunt was gerond hesen Van Deventer en Krijthe de spinaker, en De Vries en Luitjens volgden het voorbeeld. Toen bleek dat de truc weinig uithaalde, lieten de eersten het hulpzeil snel weer zakken, maar De Vries en Luit jens hadden daarmee de grootste moeite. Zij verspeelden veel tijd en zagen Van Deventer en Krijthe voorbijkomen 'Wij profiteerden, het was de definitieve slag in de wed strijd', aldus Krijthe. Eerder had het duo een gat met de rest van het veld geslagen door bij Oudeschild en de zuidpunt kort aan te zeilen en vlak onder de kant door te gaan De Vries en Luitjens finishten als tweede, Ron van Teijlingen en Herbert Dercksen werden derde De Nederlandse do minantie tijdens het 22e rondje was overduidelijk: ook de plaatsen vier tot en met acht werden opgeëist door landgenoten. Bij Oudeschild lagen De Vries en Luitjens nog vooraan. (Foto Gerard Timmerman) Dertien Texelaars deden met goed gevolg examen voor het type diploma. Het waren Inge van den Bent en Rian Westdorp uit De Cocksdorp. Kim Beverdam uit Den Burg, Hans van Franeker, Nathalie Rab, Suzanne Rikkenberg, Marleen Schellinger, Frida Tuitman, Natasja Witte en Jolande van der Star uit Oudeschild, Menno Kiewiet en llona Witté uit Oosterend en Lilly Witte uit Den'Hoorn. Zij werden allen opgeleid door het Scheidegger Instituut. De Ronde om Texel was live op het internet te volgen. Deze wereldprimeur in de zeilsport- geschiedenis werd op een groot scherm in de tent bij Paal 17 geprojecteerd en trok een grote schare liefhebbers, die de ontwikkelingen in de race nauwgezet gadesloegen. Het publiek maakte ook grif gebruik van de pe s die sponsor en internetbedrijf Cisco in de tent had opgesteld Vijftig kanshebbers op de over winning zijn met een zender uit gerust die hun positie doorgeeft aan de satelliet, leder bolletje op de zeekaart die links in beeld komt stelt een catamaran voor. Met een klik op de muis verschij nen rechts de naam en nationali teit van de deelnemer, diens foto. boottype. bemanning. Texel- ratmg. vorige Ronde-resultaten en zelfs zijn actuele snelheid op het scherm Gespannen kijkt het pu bliek toe als een bolletje wordt aangeklikt. Wie zou het zijn? Ook bij de weergave van de tussen- ktassementen zitten de toeschou wers op het puntje van hun stoel. De onnozele die door het beeld loopt wordt streng gemaand te gaan zitten. Web-cams die op strategische posities langs het parcours zijn neergezet tonen stil staande beelden van de wed strijd. De plaatjes zijn wazig: de kleine lenzen hebben grote moeite met het slechte weer Els Aarts uit Amstelveen is en thousiast. 'Mijn man heeft een zendkastje aan boord Ik kan hem goed volgen en hoef nu niet naar Oudeschild en daarna naar de fi nish te racen om te zien hoe hij het er vanaf brengt. Ik zie nu ook de stromingen en de smalle geu len op het wad. Ik heb nu nog meer respect voor hem Kijk! Hij ligt vijftiende Hij is gestegen1' Telegraaf-journalist Ruud Udo is ook niet bij het scherm weg te slaan. 'Ik vind het geweldig. Het vervelende van zeilen is dat je het vanaf de kant nauwelijks kunt overzien. Nu heb ik inzicht in de race en kan ik de tactiek van de toppers precies volgen Dan valt het systeem uit, uitgere kend in de beslissende wedstrijd fase. Een groepje van 25 trouwe kijkers blijft geduldig wachten. En wordt na een kwartier beloond De race wordt vervolgd en te zien is hoe John de Vries en Jeffrey Luit jens als eersten over de finish gaan De computer heeft het fout. Peter van Deventer en Chris Krijthe kwamen als eerste binnen. Maar die hadden geen zendertje meegekregen

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5