Cjrocn "Zwartsjexeh in het hartL, Weidebouwer grijpt kans Krasse uitspraken RST-directeur in regionaal dagblad N' 'Haute couture' van Maartenhuis voor VVV EM-winkel moet 6 augustus dicht ureau helpt VVV 3t toekomstvisie TEXELSE'fcxJRWT Le«R Kantoorvakhandel Politie pakt drankrijders VERDER IN DIT ummer Kerken bezegelen samenwerking 2 Sportieve kunst in 'Tusse de Banke' EcoMare zet zee in ander licht Waddeneilanden zuinig met cultureel erfgoed 3 Politieke visie's in één oogopslag 5 Strender slijter gaat vissen en tuinieren 7 Provinciaal geld voor vissershaven Bekeuring voor illegaal snoeien Vandalistische actie kampeerder Extra boot voor gebroken enkel eente onderzoekt toerisme-cijfers T'irh la het hji_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Sinds Jaar en dag voor kantoor an thuis NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 DINSDAG 15 JUNI 1999 ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11387 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG lEMENTSPRIJS 58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 31 50 34 of 06-22 14 0276 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0275) Met de komst van het zomerse weer te krijgen. Waar de één het gras op Kees Hoogenbosch (75) van is er voor weidebouwers geen hou- vooruitstrevende wijze verwerkt met Zuidhaffel, die gisteren met de den meer aan. Massaal zijn ze op het de modernste apparatuur, hecht de trommelschudder achter de trekker land te vinden om het hooi in het pak ander meer aan traditie. Zoals voor een nostalgisch beeld zorgde. (Foto GorartJ Timmorman) 'De situatie op het eiland was een aantal maanden geleden zo erg dat het personeel soms gewoon niet meer met elkaar praatte. Alles werd met briefjes geregeld.' On der de kop 'Mathijsen wacht zware klus' tekende dagblad 'De Gel derlander' (donderdag 27 mei jl.) enkele opmerkelijke citaten op uit de mond van Harry Mathijsen, de tijdelijke nieuwe baas van de RST. Volgens de geïnterviewde zelf heeft de journalist er niets van begrepen en is hij volledig ver keerd geciteerd. 'Ik wil in het komende jaar dat ik in terim-directeur ben de organisatie weer nieuw leven inblazen Ik kom nu al 45 jaar lang op Texel en hou ontzettend vee/ van dat eiland. Mijn liefde voor dat kleine stukje Neder land kent geen grenzen. Daarom juist wil ik de huidige problemen daar oplossen', zegt Mathijsen in het vraaggesprek, dat juist zo opvalt omdat de nieuwe man zich tijdens zijn kennismaking met de Texelse media op de vlakte hield en slechts lovende woorden sprak. Niet alleen over het mooie kampeerterrein - Kogerstrand - waar hij al zolang ie der jaar terugkeert, maar ook over bestuurders Jaap Honingh en Koos Bremer, die de zaken tijdens de ziekte van directeur Menno Hofmann zo uitstekend hadden waargeno men Over zijn plannen wilde hij vo rige maand al helemaal niets kwijt. 'Die zal ik uiteraard eerst aan het bestuur voorleggen. En ik ben ook niet zo arrogant om op mijn vierde De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee Texelaars aangehouden die te diep in het glaasje hadden gekeken om nog aan het verkeer te mogen deelnemen. De eerste was een 17-jarige bromfietser uit Oudeschild. Hij had 420 ug/l in zijn adem en kreeg een rijverbod voor de rest van de nacht. Even later werd een 44-jarige automobilist uit De Cocksdorp aan een test onderworpen. Hij blies dusdanig veel (615 ug/l). dat hij met alleen een bekeuring en een rijverbod kreeg, maar bovendien zijn rijbewijs moest inleveren weinig van zijn betoog begrepen. De RST-directeur had slechts enkele voorbeelden genoemd van het werk van een mediator, iemand die is getraind in het oplossen van proble men, een functie waarvoor Mathijsen een opleiding heeft gevolgd. 'Maar terwijl het om voorbeelden ging, heeft die jongeman ze opgeschreven alsof ze ook werkelijk spelen op Texel.' Mathijsen zocht ook contact met de chef van de betreffende redactie, vertelt hij. Die sprak zijn spijt uit over de gang van zaken, maar kon er ook weinig meer aan veranderen. 'Een rectificatie had ook weinig zin. Het stond immers al in de krant. Nee, ik ben hier echt heel erg boos over Navraag bij de redactie van 'De Gel derlander' leert de journalist in kwes tie een stagiair was, die inmiddels weer is vertrokken Zijn chef was deze week niet voor commentaar bereikbaar 'Die moet het woord maar doen', vertelt een collega. 'Ik herinner me wel iets over een me neer Mathijsen die nogal hoog van de toren blies, maar het fijne weet ik er met van.' Harry Mathijsen, directeur-ad interim van de RST. (Fotoarchief Texelse Courant) werkdag al te zeggen dat de boel op z'n kop moet', vertelde hij in de Texelse Courant van vrijdag 7 mei Krap drie weken later werd Mathijsen geïnterviewd door een verslaggever van 'De Gelderlander', dat onder meer wordt verspreid in Doetinchem, Mathijsens woonplaats. Zonder het bedrijf bij naam te noemen, spreekt hij daar zonder schroom over de desolate sfeer die hij aantrof op één van de drie kampeerterreinen van de RST. 'Als personeelsleden niet met elkaar kunnen opschieten dan krijg je chagrijnige gezichten. Dat slaat op den duur over op de toeristen, die toch het belangrijkste zijn. Het klant gerichte denken was gewoon hele maal zoek. vooral omdat het perso neel zich bezighield met onderlinge strubbelingen. Ik hoorde tijdens mijn verblijf als toerist daar vaak genoeg negatieve reacties van toeristen.' Direct vanaf het moment dat Mat hijsen aantrad bij de RST. op 1 mei, pakte hij de problemen aan. 'Of ik ze op kan lossen, weet ik niet. Ik zal er wel alles aan doen om de neuzen weer in één richting te krijgen. Het is in mijn ogen puur een kwes tie van karakters Mathijsen is met blij met het inter view, zegt hij in een reactie. Volgens hem had hij er op aangedrongen het artikel eerst te mogen inzien, maar was dat niet gebeurd. Toen hij het tenslotte in de krant onder ogen had gekregen, was hij flink ontdaan 'Het was een snertartikel Ik ben ontzet tend boos geworden en heb direct contact gezocht met die |ongeman. Er klopte niets van. Zelf vond hij het nogal een goed artikel Volgens Mathijsen had de journalist Weefster Petra Hooischuur is ruim een jaar lang in de weverij van het Maartenhuis bezig geweest met de vervaardiging van vijftien fleurige hesjes voor de baliemedewerksters van de VVV. De kleuren zijn aange past aan de VVV-huisstijl en de hal van het kantoor aan de Emmalaan: azuurblauw met groene en helder blauwe banen. Het gaat beslist om 'haute couture' het ontwerp is in overleg met de VVV totstand gekomen en de hesjes zijn op maat gemaakt. Degelijk handmatig vak manschap, zoals je niet veel meer tegenkomt. 'We wilden iets bijzon ders'. aldus VVV-directeur Vero-mca Bos. 'Het is een duurzaam en milieu vriendelijk product, geweven van ecologisch verantwoord garen. De opvallende hesjes zijn ook functio neel: het publiek kan het personeel beter herkennen, daar schort het nu nog wel eens aan.' Twee hesjes met een aparte inslag die voor manne lijke medewerkers waren vervaar digd, zijn door het Maartenhuis te ruggenomen: binnenkort vertrekt de laatst overgebleven man achter de VVV-balie. Namens de VVV showen Hetty Westerink (links) en Veronica Bos de nieuwe kledij in de weverij. Weefster Petra Hooischuur had een vrije dag, maar haar collega's Muriél Brinks en Coby Sabelis (rechts) waren graag bereid haar voor de foto te vervangen. (Foto Bart Bosch) De provincie heeft veel geld over voor de herinrichting van de ha ven in Oudeschild. De reconstruc tie is één van de projecten waar voor Gedeputeerde Staten zich tot een gezamenlijk bedrag van 8,1 miljoen garant hebben gesteld. Medefinanciering door de provin cie geldt als voorwaarde om voor een veel grotere subsidie (50 pro cent) van de Europese Unie in aanmerking te komen. In totaal moet ƒ18 miljoen in de Oude schilder haven worden geïnves teerd. De Grontmij verricht in opdracht van de gemeente momenteel een onder zoek naar de haalbaarheid van de herinrichting. Het is onder meer de bedoeling dat het koelwaterbassin bij de haven wordt getrokken en dat er een tweede havenmonding komt. waardoor de druk op de huidige in gang vermindert. Het onderzoek naar de kosten, de exploitatie en de haalbaarheid zal naar verwachting komende zomer worden afgerond. Vooruitlopend op de uitkomst hiervan is de herinrichting aangemeld voor verschillende fondsen, waaronder een bijdrage uit het Europese Structuurfonds Financierings instrument voor de Oriëntatie van de Visserij (FIOV), onderdeel van een tijdelijke subsidieregeling ter verbe tering van de visserhavens. In de aanvraag daadwerkelijk tot een geldstroom naar Texel leidt, is nog onzeker. Er zijn namelijk meer ka pers op de kust. Het betreft projec ten in de havens van Wieringen en IJmuiden en investeringen in de vis- afslagen Den Oever en Den Helder/ Texel. Laatsgenoemde wil het be staande complex uitbreiden, een tweede gebouw plaatsen, water kelders langs de Onderzeedienst- kade, nieuwe damwanden, een stei ger om vis te lossen en een nieuwe sorteermachine. De kosten zijn ge raamd op ƒ11 miljoen. Een 39-jarige man uit Oudeschild is zaterdag bekeurd voor het illegaal snoeien van een boom die eigendom is van de gemeente. Hij nam niet zelf de tuinschaar ter hand, maar gaf zijn zoontje opdracht een paar takken te verwijderen, nadat hij voor zijn huis had gezeten en de zon plotseling verdween achter het bladerdak van de boom. Een 17-jarige jongen uit Veldhoven heeft bekend dat hij in de nacht van zondag op maandag vernielingen heeft gepleegd aan een auto die stond geparkeerd op terrein van De Krim. Hij was er overheen gelopen en had daardoor schade veroorzaakt aan het dak en de kofferdeksel. Al direct werd vermoed dat de dader moest worden gezocht in een groep jongens die op het kampeerterrein stond Toen de politie een onder zoek instelde, kwam de jeugdige kampeerder met zijn bekentenis Hij zal de schade moeten vergoeden. (Advertentie) van plan een professio- ssbureau in te schakelen ontwikkeling van een visie op het toerisme en itie op Texel te begelei- |eiding voor de toekomst- gemeentelijke 'Discus- rer de recreatie op Texel' iari verscheen en waarop kon reageren. 'Welke n we eigenlijk op? Die Hen we beantwoorden', directeur Veronica Bos. dat de visie door de ge- ad wordt opgepikt en ver- -f nieuwe Recreatiebasis gemeente in de nota een lamentele vragen voor het beleid had opgeworpen de koepel van recreatie fs die zitting hebben in estuur het verzoek om te een brede visie op de toe eontwikkelingen die daar- in gang gezet moeten ioe moet de toekomst er- wat moeten we daan/oor Het moet duidelijk wor- nou eigenlijk willen', zegt concreter kan zij nog niet de financiering van het 9 niet rond is en Bos het iam acht om vooruitlopend 'e-aanvragen al te veel 'en In ieder geval zal een e®l bureau het hele pro- os meteen na de zomer- W|l opstarten, begeleiden, de gemeente gaat daar- ™er dan het verschaffen fie en eventueel overleg, ■nteraad moet uiteindelijk tot een nieuw recreatiebeleid be sluiten en het college denkt dat een al te grote gemeentelijke betrokken heid de onafhankelijkheid van de raad negatief kan beïnvloeden. Ambtelijk onderzoek moet meer in zicht geven in de verplaatsing van slaapplaatsen die slechts bij hoge uitzondering is toegestaan, en de enorme verschillen die bestaan tus sen het aantal jaarlijkse overnachtin gen dat bij de gemeente is geregis treerd en het aantal keren dat toeristen blijkens een enquête van Teso en de VVV in werkelijkheid op Texel hebben verbleven De uitkomsten van het onderzoek, de circa dertig reacties die op de disicussienota zijn binnengekomen en de toekomstvisie van de VVV zullen worden gebundeld en aan het eind van dit jaar of begin volgend jaar in de commissie Ruimte, Wonen en Economie worden besproken, waarna het nieuwe toeristische be leid in de gemeenteraad wordt vast gesteld. Een 29-jarige inwoner van het Duitse Grathingen kwam in de nacht van zaterdag op zondag zo lelijk ten val met zijn fiets, dat hij een enkel brak. Hij moest met een extra boot naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder worden gebracht Het ongeluk gebeurde op het Schilderend, waar het slachtoffer temidden van een groepje andere fietsers reed. Hij had nogal wat alcohol genuttigd, wat volgens de politie wellicht debet is geweest aan zijn onfortuinlijke val. ilhandel kwestie op de hoek Spinbaan-Waalderstraat. tFoioHerryooGraan kei van de VEM op de hoek rstraat-Spinbaan moet ui- 16 augustus a.s. dicht, al- jeft de gemeente per aan- ing aan de firma laten Het is een logisch vervolg uitspraak van de Raad van maart j.l. dat detailhandel land volgens het bestem- ilan niet is geoorloofd. /staat nu voor een groot pro- in vindt dat de gemeente de ie hand moet bieden. Immers, it kocht het pand drie jaar onder voorwaarde dat er indel mocht worden bedre- gemeente verleende daar in vrijstelling, naar later bleek echte De uitspraak van de -an State kan niet worden achten, maar de gemeente- ischri|ving wellicht wel. Respijt? Hen overleg', aldus mede- ftdrlWesterlaken. 'Het is kort augustus. We willen in elk al die termijn betreft respijt zodat we gelegenheid heb- le zien hoe we verder moe- sschien kan het bestem- worden gewijzigd, m is ook een mogelijkheid, ar gaat enorm veel geld in- Weem op zichzelf is dat de het betreffende pand een betaald die mede is be- Nu meer in mag, is de gedaald. Probleem van de VEM was aanvankelijk onderdeel van het installatiebedrijf verder op de Spin baan. Door de winkel naar de hoek over te brengen, kon de vrijkomende ruimte tot kantoor worden verbouwd. Het opnieuw tot winkel maken van dit kantoor is geen reële mogelijk heid, het bouwen van een nieuwe winkel daarnaast eventueel wel. Verzet tegen de winkel van de VEM op de hoek van de Spinbaan kwam destijds van de gebroeders Schoorl die zich ook bezig houdt met de verkoop van 'witgoed' (wasmachines e.d.). 'Het spijt ons voor die mensen van de VEM maar op een bedrijven terrein mogen nu eenmaal geen win kels. We hebben trouwens een con flict met de gemeente, niet met de VEM. Wij hebben met ons bedrijf ook wel eens in die omgeving willen zit ten, maar omdat er geen winkel bij mocht, moesten we er vanaf zien. Door in een vergelijkbare situatie toch detailhandel toe te staan krijgt je oneerlijke concurrentie want bedrijventerrein is veel goedkoper dan grond die wel voor detailhandel is bestemd'. aldus Gert-Jan Schoorl. Zoals bekend schakelde Schoorl de Alkmaarse rechtbank in en werd in het gelijk gesteld. De gemeente ging daartegen in beroep bij de Raad van State die in maart ook tot de conclu sie kwam dat de gemeente de vrij stelling voor de winkel met had mo gen geven, zij het op grond van iets andere overwegingen. De gemeente leek geen haast te maken met het stoppen van de de tailhandel in het VEM-pand. Dat ge beurde pas nadat Schoorl het college per brief had aangemaand.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1