Artistieke kijk op sport de Kroniek Kerken nu opweg naar federatie Ondanks censuur toch Texels nieuws RQ&üuf U 00K MIE? teso Agenda E TEXELSE^> couRANT Tuinen bezichtigen Jubileumdrive klaverjasclub Texelse kunst in Groningen Texelsch Fanfare Heden levende BOT. geen schoenreparatie meer aangenomen. G. RIESWIJK. geen spreekuur houden. Weer af te geven Kalmoeswortel. In DE MAGNEET. Jongeren gezocht voor voorlichting alcohol en drugs Keramische figuren en monoprints bij Galerie Langewaal Toneelgroep NIOZ in Question Plaza DINSDAG 15 JUNI 1999 Schilderijen moeten lijken, vindt Marja Kuip-Dros. winnaar van de kwaliteitsprijs. (FotoJcopRommets) Sport is heel erg belangrijk', po neerde burgemeester Joke Gel dorp als stelling in de toespraak waarmee ze vrijdag de jaarlijkse gemeentelijke thematentoonstel ling opende. Die heeft deze keer sport als onderwerp, geïnspireerd door de vijfenveertigste verjaar dag van de Sportraad. De burger moeder wees op de 'brede bete kenis' die sport heeft voor de samenleving. Liefhebbers van tuinieren kunnen komend weekeinde hun licht op steken bij enkele bijna professio nele hobbyisten van Tuinclub Texel, die hun paradijsjes open stellen ter gelegenheid van de zogeheten Open Tuinendagen. Op veler verzoek gebeurt dat dit jaar ook op zondag. De deelnemende tuinmannen en - vrouwen zijn Ellie Mast, Pijpersdijk 6, De Koog; Stan Boon, Oude Dijkje 4, De Koog; Judith Kikkert, Kikkertstraat 2a; De Cocksdorp, Ida Ezerman, Langeveldstraat 49 De Cocksdorp en Nelie Smit, Leemkuil 9, Den Burg De tuinen van Els de Jager, Naalrand 42 en Rico en Ingrid Meertens-Van Schie, Diek 23 (bei den in Den Hoorn) zijn alleen zater dag te bezichtigen. Ze sprak over solidariteit in teams port en het vele werk dat bestuurs leden en andere vrijwilligers in hun hobby steken. Ook riep Geldorp de uitspraak van Rinus Michels in her innering dat voetbal oorlog is. Ze vond de uitspraak van de oud- bondscoach weliswaar 'ver gaan', ze gebruikte hem toch om de nauwe band tussen sport en emotie te illus treren. De tentoonstelling in 'Tusse de De tuinen zijn geopend tussen 10.00 en 17.00 uur. Een passepartout kost 7.50. In diverse tuinen wordt koffie en thee geschonken en er zijn ver rassende extraatjes. Kinderen bene den de 12 jaar hebben geen toegang. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan houdt Klaverjasclub Den Burg maandag een jubileumdrive. Deze wordt gehouden in dorpshuis d'Ouwe Ulo en begint om 20.00 uur. Het inleggeld bedraagt 7,50 per koppel. Deelnemers kunnen zich ook individueel aanmelden. De opbrengst gaat naar een nog aan te wijzen goed doel. Voor meer informatie kan contact opgenomen worden met Theo Witte. tel. 313 704. Ook wie een prijs beschikbaar wil stellen, kan bij hem terecht. Banke' blinkt uit in variatie. De 23 makers van 26 werken maakten zowel beeldhouwwerk als schilde rijen, waarbij voor de laatste catego rie tal van technieken werden ge bruikt. De deelnemers hebben drie prijzen te verdelen De winnaar van de publieksprijs was uiteraard nog met bekend, want die wordt toegekend door de bezoekers, die op een daar voor bestemd formulier hun stem Texelaars Ineke Kuiper (Sahi) en Patrick Tanghe hebben tussen 19 juni en 17 juli een tentoonstelling in Galerie Sign, Winschoterkader 10 in Groningen. Sahi laat schilderijen zien. Tanghe exposeert ruimtelijk werk. De opening wordt zaterdag 19 juni om 17.00 uur verricht door Willem Broens, die net als zijn beide collega's lid is van het kunstenaars collectief Wantij, waarin nog andere Texelaars zijn verenigd. De galerie is dinsdag, woensdag en vrijdag open van 12.00 tot 18.00 uur, don derdag van 14.00 tot 18 00 uur. za terdag van 12.00 tot 17.00 uur en iedere eerste zondag van de maand van 14.00 tot 17.00 uur De Texelse uitdrukking 'deur de darsenelle heen wurreme' wil zo veel zeggen als 'door een nauwe opening kruipen'. Dat schreef al thans de redactie van de Texelsche Courant in juni 1942 Als verklaring werd verwezen naar de Dardan elles 'de zeestraat, welke de Aegeische Zee met de Zee van Marmora verbindt'. De rubriek 'Texelsch dialect' was een van de vele rubrieken waarmee de krant in de zomer van het tweede oorlogs jaar werd gevuld. Gedurende de bezetting mocht lang niet alles worden geschreven, de gebroeders Duinker zuchtten onder een strenge censuur. Vooral 'slecht' nieuws was uit den boze, zodat de argeloze hedendaagse lezer bijna zou denken dat op het eiland alles koek en ei was. Daarenboven wa ren de Duinkers verplicht min of meer uitgebreide verslagen op te nemen over de oorlogshandelingen over de hele wereld, steeds weer met de nadruk op het 'goede' nieuws. Zelfs (dreigende) nederla gen aan Duitse zijde kregen op deze manier een positieve wen ding 'Toch ziet het er niet naar uit, dat Rommel's troepen, die van het beste materiaal ter wereld zijn voor zien, over groote ervaring beschik ken en bovenal door de geest der overwinning zijn bezield, nog tot staan kunnen worden gebracht Wel mocht aandacht worden be steed aan geschiedkundige feiten, een van de redenen waarom de rubriek over het Texels dialect een vaste plaats in de krant kreeg. Maar ook feiten en verhalen over Texelse boerderijen waren met zal voortaan niet op Woens dag maar op Dinsdag repeteeren. grote regelmaat in de Texelaar te rug te vinden. 'Polder het Noorden heeft lange tijd in een kwade reuk gestaan. De grond was voor een groot deel waardeloos. De geschie denis maakt zelfs melding van de verkoop van plm vijftig bunder land in het Noorden voor... een half pond tabak Als kleine 'steek on der water' voegt de redactie daar nog aan toe dat 'tabak toen lang niet zoo'n schaars artikel was als nu het geval is. Met enig bladeren zijn toch ook wat Texelse (nieuws)berichten te vin den. Zo kocht de gemeente (al thans 'de Burgemeester, waarne mende de taak van de Raad'het woonhuis (vroeger café Bellevue) van de familie C. Bruin'Ie De Waal. 'Voorloopig zal het als woning in gebruik blijven, maar zoodra de tijdsomstandigheden zich daartoe leenen zal het worden gesloopt, waarmee dan een belangrijke ver betering voor het het verkeer ter plaatse tot stand zal zi/n gebracht En dat er nogal wat aan te merken was op het plaatselijk verkeer, blijkt uit een ander bericht, waarin er op wordt gewezen toch vooral het fiets pad langs de Schilderweg te gebrui ken Let wel: 'Omtrent het gebruik van het pad. ioopende van de Ulo lot Zonnehoek, blijkt nog steeds een verkeerde meening te bestaan: Wielrijders, komende uit Den Burg mogen dit pad niet berijden, maar dienen de rechterhelft van de straat te houden: dit pad is alleen voor wie uit de richting van Oudeschild ko men Door niet opvolgen van dit voorschrift had vorige week nog een geduchte botsing plaats. DE GEZONDE APOTHEEK. TE KOOP een in goede slaat zijnde heerentiets, zonder banden Adres Ic bevragen aan het Bur van dit blad (na hedenmorgen elf uur) Tot 1 Augustus wordt De doktoren te Den Burg zullen HEDEN DOKTER HELLEMA Maandag tot en met Donderdag geen spreek uur. HET BESTUUR voor vaste klanten een kleine hoeveelheid VERHUUR VAN SAFE-LOKETTEN in ondergrondscnr» kluisinrichting. Kotlerdainsclii' B;mk\ i Kanh'ui Uun Bin. Geul, de Muy, de Westerduinen en de Slufter Opgave en bij EcoMare, tel 317741. Om 13.30 uur gaat een rond wandeling van start door Den Burg. Deelname ƒ12,50, incl. en tree Oudheidkamer Opgave bij 't Lant van Texsel, tel 322031. Om 14.00 uur begint vanuit 'De Schuilhut' achter de NH-kerk van De Koog een historische route en kerkentocht. Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen door gaans met anderen meerijden. In het gemeentehuis begint om 14.15 uur een openbare vergade ring van het Overlegorgaan Natio naal Park 'De Duinen van Texel' I.o. Om 17.30 uur begint bij De Cocksdorp een excursie over het wad Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. IVN-Texel organiseert een wande ling langs de Horsmeertjes Deze begint om 19.30 uur bij de par keerplaats en is toegankelijk voor iedereen. Laarzen zijn aanbevo len. Voor verdere informatie, tel 313 582 Om 20.00 uur gaat de thema-ex cursie 'Schemeren in de Slufter' van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Artiesten van diverse pluimage maken vanavond tijdens de tap- open een ronde langs de cafés van Den Burg. De (stam)gasten kunnen voor de gelegenheid op hun eigen kruk blijven zitten en toch steeds een ander optreden zien. In Cinema Texel draait om 19.00 uur en 22.00 uur The Matrix en om 19.00 uur en 21.30 uur Entrap ment. Vrijdag 18 juni Om 11.00 uur gaan excursies van start door natuurgebieden de Geul, de Muy, de Westerduinen en de Slufter. Opgave en inlich tingen bij EcoMare, tel. In manege Akenburg sen 16.30 en 20.00 avonddressuurwedstrljii den, mei deelname van a tig eigenaren van paarde ny's In het Jeugdhuis in Oosten gint om 20.00 uur een lea Frits Rouvoet, over hel de stichting Hoop voor Al In Cinema Texel draait™ (i en 22.00 uur The Matm 19 00 en 21.30 uur Enlra; v( ari Ter gelegenheid vifce Midzomerfestival tree (ei Question Plaza de vu formatie'Groove the Prino met o a. twee leden van h malige achtergrondkoor v; man Brood Aanvang rond' aai nacht Het voorprogramm vanaf 22.00 uur verzorgd band van Rob van Beurds Veerdienst Teso onderho, dag lussen 9 35 en 16j halfuursdiensten. Reizige uit Den Helder moeten 13.00 en 16.00 uur rekenen half uur wachttijd Op Tei dat het geval zijn tussen II 12.00 uur. Hoogwater te Oudes Dl. 15 10.34 en Wo. 16 11.14 en Do. 17 0.00 en 1J| Vr. 18 0.46 en 12; Za. 19 1.04 en 1J Zo. 20 1.40 en H Ma. 21 2.07 en Uj Di. 22 2.54 en 151 Aan het strand is het ongeveer eerder hoogwater. De 20 juni op om 05 17 uur en om 22.03 uur 20 juni eerste juni doodtij. N atj pat en OSI ft OU va uri Het Jongeren Informatie Punt van de Welzijnsstichting wil de jeugd inzet ten om voorlichting te geven over drugs, alcohol en veilig vrijen. Ge zocht worden jongeren van minimaal 16 jaar om het Drugs-infoteam en het Alcoholcampagneteam van de Brijderstichtmg te versterken en de Vrij Veilig-actie van de GGD uit te voeren. Het Drugs-infoteam komt op 10 en 11 juli naar Texel, het Alcohol campagneteam van 24 tot en met 28 juli en de Vrij Veilig-actie is gepland op 3 juli. Medewerkers van het Drugsinfoteam krijgen een korte trai ning op dinsdag 22 juni, van 15.00 tot 20.00 uur, incl. diner Voor deel name aan de acties wordt een ver goeding gegeven. Men kan aan alle acties meedoen of een keuze ma- ken Voor informatie en opgave tel De predikanten Vonk en Vledder en hun respectievelijke scriba's Erik van der Spek en Dirk de Lugl met de samen 315 582 Of 310 485; vragen naar overeenkomst die zij zojuist hebben ondertekend. Carla Schrama Om 22.00 uur gaat de thema-ex cursie 'Nacht in het Duinpark van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Donderdag 17 juni Om 11.00 uur gaan excursies van start door natuurgebieden de Monoprint van Anke Daams. Kleurige monoprints van Anke Daams en keramische mens figuren van Ada Strooper. Dat is wat de expositie te bieden heeft die deze week in Galerie Lange waal in De Waal is geopend. Daams werd in 1942 geboren in Eind hoven. Al op jeugdige leeftijd te kende zij de dingen om haar heen. Vooral de natuur en de mens trok ken haar aan. Bij Pieter van Velzen volgde ze lessen in model- en portrettekenen. Onder leiding van de Amsterdamse kunstenares Marleen van Dijk ontwikkelde zij zich tot aquarellist. Daams was een tijd aan gesloten bij de 'Onafhankelijken'. In de laatste jaren heeft zij zich toege legd op het maken van monoprints. Dit zijn eenmalige drukken, die ze maakt met behulp van sjablonen. Met opvallend kleurgebruik wil de kunstenares 'de vreugde in het leven uitdrukken'. Ada Strooper stookt haar beelden op hoge temperaturen, zodat ze als het ware verstenen. Ze schuurt ze daarna en poetst ze met oxides om de 'huid' zo natuurlijk en 'aards' mogelijk te maken. Ze maakt hoofd zakelijk mens- en dierfiguren of com binaties daarvan. Wie haar beelden aanschouwt, voelt de invloed van oude en vreemde culturen, vinden critici. De expositie is te zien tot 24 juli. De galerie is van dinsdag tot en met zaterdaq qeopend tussen 11.00 en 17.00 uur. kunnen uitbrengen De adviescommissie kunst- en cultuurbeleid kende de aanmoedigingsprijs toe aan Coby Bakelaar, De gedreven hardloopster had haar eigen trainingsgroep (die altijd traint op dinsdagmiddag) vorm gegeven in een keramiek met de naam 'Dinsdagmiddag' 'Origineel', las de burgemeester voor uit het jury rapport. De kwaliteitsprijs reikte ze uit aan Marja Kuip-Dros voor haar schilderij 'Sportieve uitdaging', waarop een kanoer is te zien die zijn weg zoekt in de branding. De jury wees op de 'zeer goede techniek' en het opspat tende water dat opvallend goed was weergegeven. De bescheiden Kuip was 'heel erg verrast' met het huldeblijk. 'Ik dacht altijd dat er een gedachte achter je werk moet zitten. Dat is bij mij niet het geval Ik vind kanoën een mooie sport, waaraan niet zoveel aandacht wordt besteed. Het is gewoon een boeiend onderwerp.' Kuip schilderde vroeger al, maar was lange tijd weinig actief. 'Ik ben drie jaar geleden weer begonnen. Mijn vader was overleden en om hem vast te leggen heb ik hem ge schilderd in zijn kist.' Sindsdien is ze verslaafd. 'Schilde ren is noodzaak. Ik wil het zoveel mogelijk doen en in alles zie ik schil derijen. Als ik over het strand loop, denk ik er bijvoorbeeld over na hoe ik het water en de lucht moet vorm geven. Het moet lijken, vind ik. Ab stracte kunst is ook mooi, maar ik kan het niet.' De tentoonstelling in Tusse de Banke blijft tot 28 juni ingericht. Daarna zijn de professionele kunste naars aan de beurt. Wie meer werk van Marja Kuip-Dros wil zien, kan haar bellen voor een afspraak: tel. 317 172. Dinsdag 15 juni In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur Entrapment en om 19.30 en 22.00 uur I still know what you did last summer Woensdag 16 juni Vanaf 10.00 uur wordt een rond leiding gegeven op het fort de Schans nabij Oudeschild. Op gave en inlichtingen bij het Maritiem en Juttersmuseum, tel 314956 Om 11.00 uur gaan excursies van start door natuurgebieden de Geul, de Muy, de Westerduinen en de Slufter. Opgave en inlich tingen bij EcoMare. tel. 317741. Om 13 30 uur gaat bij de NH kerk van Oosterend een dorps wandeling van start. Deelname ƒ10,- Opgave bij 't Lant van Texsel. tel. 322031. In Cinema Texel draait om 13.30 en 16.00 uur Babe (2) in de grote stad, om 19.00 en 21.30 uur Ent rapment en om 19.30 en 22.00 uur I still know what you did last summer. Op de biologisch-dynamische boerdenj Sint Donatus start om 15.30 uur een rondleiding. Opgave via tel. 319426. Op de Groeneplaats begint om 19.30 uur de jaarlijkse Taptoe met medewerking van zo'n 250 muzi kanten en majorettes van het Koninklijk Texels Fanfarecorps, DEK en Excelsior Gratis toe gang, met na afloop een collecte ter bestrijding van de kosten. Als vervolg op hun deelname aan het Helders Eenakterfestival van vorige maand hebben de toneel spelers van Comedia de la NIOZ besloten hun talenten ook op Texel nog maar eens te demon streren. Samen met de groep 'Leraren Toneel OSG Den Helder' worden zondag 27 juni twee eenakters opgevoerd in Question Plaza. Net als in Den Helder waagt Comedia de la NIOZ zich aan 'De Bijsluiter', geschreven door Marcel Wernand, die ook één van de acteurs is. Wie de reputatie van dit gezelschap kent, zal het met verbazen dat enig absurdisme met vreemd is aan dit stuk, dat tien jaar geleden ook al eens werd opgevoerd, maar nu in een nieuw jasje is gestoken De Bijsluiter wordt in dezelfde Dezetting gespeeld, met Marcel Maarten van Arkel en Annr acteurs. De regie is weer van Aris van Zeijlen De groep uit Den Helder s| op de Agenda' van C G. Bruss. Het mini-festival 20.30 uur Kaarten kunni gereserveerd via tel. 314 749 (na 18.00 uur), maar verkrijgbaar aan de zaal. Zondag werd weer een stap gezet opweg naar het samengaan van de Gereformeerde kerk Oosterend met de Nederlands Hervormde Waddengemeente van Oosterend, Oudeschild en De Cocksdorp. Tij dens een drukbezochte Samen Opweg-dienst in het Hervormde kerkgebouw werden de handteke ningen gezet onder de samenwerkingsovereenkomst, die waarschijnlijk binnen een jaar zal leiden tot een federatie, waar bij de verschillende kerken alleen nog maar op papier bestaan. Eind doel is totale fusie maar die is pas mogelijk als de betrokken lande lijke kerken daarvoor de weg heb ben vrijgemaakt. Het samenwerkingscontract is gro tendeels een bevestiging van wat thans reeds gebeurt. Het regelt de samenwerking op het gebied van eredienst, jeugdwerk, vorming en toerusting, diaconaat, zending, evangelisatie, huisbezoek, liturgie en de zondagsbrief. De gezamen lijke taken vallen onder de gemeen schappelijke verantwoordelijkheid van beide kerkenraden die daarom minstens twee keer per jaar geza menlijk bijeenkomen, waarbij de voorzitters van de twee kerkenraden bij toerbeurt als voorzitter optreden, en telkens de scriba van de andere kerkenraad de notulen verzorgt Be sluiten worden genomen als min stens tweederde van de twee kerkenraden aanwezig is. Rechtsgel dig is een besluit alleen met instem ming van tenminste tweederde van elk van de twee kerkenraden. Verder is het nodige geregeld over het ge bruik van de kerkgebouwen, de doopbediening en de verantwoorde lijkheden bij gezamenlijke ten. Bij de dienst, geleid doa vormde Evert Jan Vleddi Gereformeerde Jelle Vont ook de kinderen betrokken eigen taal kregen zij van noemde te horen waarom 'Zo'n honderd jaar geleder ruzie waardoor de twee ke stonden. Dat heeft God noo doeld. Daarom moet er komst weer één kerk kom1 je kunt alleen maar kerk: een beetje van elkaar hout Cs Vledder liet zich in i hoopvol uit over de toe eenheid. 'Er is de laatste jï gebeurd. Het 'Samen zou twintig jaar geleden ond zijn geweest. Gebleken is genoeg draagvlak is om weg voort te gaan. Het onde van de samenwerkingsrege feite het uitspreken van in elkaar' Over de toekom Vledder zich niet uitlaten veel onzekerheid, maar hé ongezond dat zekerheid eni held in goede verhouding kaar bestaan'.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2