.O.Z. over keerzijde menselijk ingrijpen 'Energieverbruik met kwart terugdringen' Meer aandacht voor cultureel erfgoed Cliëntenraad Thuiszorg brug met beleidsmakers 'B bepleit Texelse ilstandscommissie -coMare-expositie biedt Zicht op Zee CDA grootste, VVD valt terug TEXELSE J couRANT Ambitieus plan start in 2000: Verkiezingen EP: Ook Texelse vertegenwoordiging 3edrijvig he id Klootdraaien door meubelmaker Tromp D66: langparkeren vrachtwagens onaanvaardbaar uinvis sterft Texels strand Bethel in oude staat restaureren? Gespecialiseerde thuiszorg nieuwe dienstverlening Bomenwandeling Waddenregio onderneemt actie: DINSDAG 15 JUNI 1999 wij het allemaal wel weten', aldus EcoMare-directeur Jan Kuiper. 'We willen moeilijk liggende onderwerpen niet mijden en de positieve en nega tieve kanten van bijvoorbeeld de vis serij laten zien.' Het visserij-eiland wordt nog aangevuld met een enorme kolom waaromheen een foto van één ton vis is gedrapeerd. Door zich drie miljoen van die zuilen in te beelden - achter elkaar gezet een traject van Texel tot Rome - kan de bezoeker zich een voorstelling ma ken van de hoeveelheid vis die jaar lijks in de netten belandt. Toiletspel Het Rijk betaalde flink mee aan de totstandkoming van de expositie. Daarom valt de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat de eer te beurt om op 27 september de ten toonstelling officieel te openen. Aan alles is te zien dat de overheids steun onontbeerlijk is geweest Kos ten noch moeite zijn gespaard om het oog te plezieren en de thema's op een levendige manier te presen teren. Wie het offshore-eiland be treedt stelt een heuse boor in wer king die al draaiende naar beneden komt. Er wordt druk gebouwd aan een filmzaal waarin EcoMare vooral eigen audio-visuele producties zal vertonen. En voor avontuurlijk inge stelde kinderen is de expositie één groot feest. De kleintjes kunnen een gokje wa gen door met een grijpautomaat (be kend van de kermis) schelpen te bemachtigen, visjes vangen met een hengelspel en in nissen kruipen om te genieten van speciaal voor hen vervaardige films Het eiland dat de zee als dumpplaats behandelt, kent wel een heel bijzondere attrac tie Niet alleen mensen maar ook dieren deponeren in de vorm van uitwerpselen afval in zee en beïn vloeden daarmee de voedselketen. Kinderen kunnen op een wc plaats nemen en raden bij welke dieren de vijf achter glas geplaatste drollen horen Kiezen zij de verkeerde com binatie, dan klinkt hoongelach. Is het antwoord juist, dan is het geluid te horen van een toiletpot die wordt doorgespoeld mensen vaardigheden op huishou delijk, verzorgend en relationeel ge bied en zelfstandig met situaties om te gaan. 'Klant' en hulpverlener wer ken samen aan een oplossing Meestal werkt de Thuiszorg samen met met instanties als maatschap pelijk werk. de sociale dienst, art sen, schoolartsdienst of kinderbe scherming. Voor nadere informatie over de mogelijkheden van gespe cialiseerde thuiszorg kan men dage lijks tussen 8.00 en 17.00 uur con tact opnemen met het Meldpunt Thuiszorg, tel. 0223-650222. De donderdag gehouden verkie zingen voor het Europees Parle ment hebben op Texel weinig ver rassingen teweeg gebracht. Het CDA is de grootste partij gewor den. De Christen-Democraten kre gen 27,64% van de stemmen, een flinke winst ten opzichte van de onlangs gehouden Provinciale Statenverkiezingen (20,33%), waar bij de VVD nog als de grootste partij uit de bus kwam. De VVD duikelde van 37,64% naar 22,98% en moest het waarschijnlijk bezuren dat Texelaar Piet Zoon geen kandidaat was voor het Europees Parlement. De PvdA deed goede zaken en groeide van 15,94% naar 20,71% van de stemmen en werd daarmee de derde partij op het eiland. GroenLinks boekte een bescheiden winst, die met zo spectaculair was als in de rest van het land en groeide van 12,04% naar 14,30%. Daarbij moet wel worden aangetekend dat GroenLinks op Texel naar verhouding al een grote partij was D66 groeide licht en ging van 4,53% naar 5,48%. Een energieverbruik dat in 2006 niet minder dan 23 procent lager ligt dan in 1997: die ambtieuze doelstelling heeft het het college voor de Texelse scholen, wonin gen, agrarische bedrijven en de eigen gemeentegebouwen gefor muleerd. Het energiebesparings project gaat volgend jaar van start en richt zich op een mentaliteits verandering bij de Texelse bevol king. In een later stadium komen ook de horeca en de verblijfs ree reatie aan de beurt. De gemeente wil de Texelaars het goede voorbeeld geven door het ei gen energieverbruik terug te dringen Het energie- en waterverbruik in een aantal geselecteerde scholen en andere gemeentegebouwen wordt geregistreerd om te achterhalen waar extreme verbruiken optreden en besparingsmogelijkheden aanwezig zijn. De gegevens moeten een gedragsverandering bij de beheer ders en andere gebruikers van de gebouwen teweegbrengen. Er wor den technische maatregelen getrof fen die zichzelf binnen vijf jaar tijd terugverdienen. Het college wil een werkgroep instel len die het project niet alleen intern gaat leiden, maar ook ingang moe ten laten vinden bij de T exelse woon huizen en agrarische bedrijven. Wet houder Peter Bakker en ambtenaren van de afdeling milieu en bouwzaken nemen zitting in de werkgroep, die al naar gelang de doelgroep wordt aangevuld met enkeie direct-betrok- kenen. De werkzaamheden en maat regelen die de werkgroep voorstelt moeten enerzijds een hoog 'realiseerbaarheidsgehalte' hebben, dat bijvoorbeeld tot uitdrukking komt in een korte terugverdientijd, en an derzijds kunnen rekenen op vol doende draagvlak bij burgers, amb tenaren en agrariërs. Het project is ingegeven door lande lijk beleid en dito streefcijfers, en be oogt behalve energiebesparing ook het indammen van de afvalstromen. Op de gemeentebegroting is voor het project ƒ16.000,- per jaar gereser veerd. De gemeente zoekt overigens nog naar subsidiebronnen, waarmee ook noodzakelijk gebleken extra voorzieningen kunnen worden gefi nancierd. Woningen Aannemers, architecten en bouw kundigen krijgen voorlichting over de wijze waarop zij woningen technisch zo kunnen aanpassen dat die aan de Energie Prestatie Norm voldoen. Bij bouwaanvragen reikt de gemeente burgers informatiepakketten uit met tips over energiebesparing en sub sidiemogelijkheden. De gemeente lijke info-pagina in de Texelse Cou rant wordt eveneens gebruikt om voorlichting te geven die de bevol king bewuster met energie moet la ten omgaan. Agrariërs Ook bij de agrariërs moet de gedragsverandering met voorlichting beginnen. Branche-organisatie WLTO belegt een informatieavond waarop besparingsmogelijkheden voor melkrundveehouderijen aan de orde komen. Tien veehouders kun; nen zich aanmelden voor een onder zoek dat het actuele en historische energieverbruik in kaart brengt en aangeeft waar terugdringing van het verbruik mogelijk is. De resultaten worden met de agrariërs doorgeno men en subsidiefaciliteiten onder zocht. Bekeken wordt of voorzienin gen zijn te treffen die behalve energiereductie ook vergroting van de veiligheid op het bedrijf tot gevolg hebben, waarmee de kansen op sub sidie toenemen. Ook hier richt de aandacht zich op maatregelen die binnen vijf jaar zijn terug te verdie nen en waarvan een voorbeeldfunctie naar andere bedrijven kan uitgaan. Om de afstand tussen cliënten van Thuiszorg Kop van Noordholland en de beleidsmakers kleiner te maken is vorige week de Cliënten raad geïnstalleerd. Namens de ouderenbond zetelt mevrouw De Vries-Panthus in deze raad. 'Tot dusver was het zo dat de klant wel direct contact had met één van de medewerkers van Thuiszorg, maar de afstand tussen onze doel groep en de directie was groot', al dus woordvoerder Joke Harlaar. De Cliëntenraad bestaat uit verte genwoordigers van vijf doelgroepen: chronisch zieken, gehandicapten, ouderen (ANBO), mensen die kort durende zorg nodig hebben, bijvoor beeld na een operatie, en ouders met kinderen tussen nul en vier jaar. De Cliëntenraad praat en denkt mee over het beleid bij de Thuiszorg en levert advies. De eerste bijeenkomst is gepland op 8 juli. Het is de bedoeling dat de raad eens per maand bij elkaar komt en overleg voert met de directie Het Texel haakte wel aan bij de landelijke trend die de Socialistiese Partij een spectaculaire winst opleverde. De partij werd bijna twee keer zo groot (van 2,18% bij de Provinciale Staten naar 3,93% nu). Wel moet worden opgemerkt dat gezien de grote verschillen in op komst - 55,35% bij de PS tegen 38,33% bij de Europese Verkiezin gen - een zuivere vergelijking erg moeilijk is. is de bedoeling dat de voorzitter van de cliëntenraad plaats neemt in de raad van toezicht van Thuiszorg Kop van Noordholland. Wij voelen one de koning te rijk met elkaar en daarom gaan wij trouwen. Steven Sakker Denise Maas gaan op vrijdag 25 juni 1999 om 15.15 uur trouwen in het gemeentehuis te Hoofddorp. U kunt ons feliciteren van 16.30 - 16.00 uur in Hotel De Zoete Inval, Haarlemmerstraatweg 163. Haarlemmerliede Ons adres is: Elspeterbos 34, 2134 LD Hoofddorp. Cadeautip: tsa Meubelmaker Tromp houdt zater dag open dag. In en rond het bedrijf aan de Schilderweg is het tussen 11.00 en 17.00 uur een drukte van belang. Bezoekers kunnen uiteraard meubels kijken. Daarnaast verzorgt het Oudeschilder Visserskoor een optreden, is gebakken vis verkrijg baar en laten creatieve dames zien hoe ze zelf kaarsen maken en dat er van schelpen allerlei moois te maken valt. Heel bijzonder belooft een show met roofvogels te worden. In de werkplaats demonstreert de meubelmaker hoe vroeger een kloot werd gedraaid aan het eind van de mast van een schip Tevens worden de prijzen uitgereikt van een wedstrijd voor de jeugd. Zij hebben tot vrijdag de kans een werkstuk te tekenen, kleuren, timmeren of plakken dat met de zee te maken heeft. Wie daar het best in slaagt, mag samen met vriendjes en familieleden een middag het wad op met één van de rondvaartbedrijven uit Oudeschild. Op zaterdag 12 juni 1999 om 22.29 uur is onze dochter geboren. Zij is 50 cm lang en weegt 3250 gram. Marie Werner en Cindy van der Meer- Wel boren Gasthuisstraat 1S 1791 GL Den Burg 0222-322020 Wij rusten van 13.00 uur tot 15.30 uur. Voor bezoek graag even bellen. Per 18 juni ben ik weer thuis. Hartelijk bedankt voor alle belangstelling en kaarten! Ze hebben mij enorm gesteund Pauline Buffing ee weken is de expositie pas al af, maar wie nu al een ui nemen is welkom. Ruim is over de tentoonstelling cht. Aan de inrichting en de wng van de zaal - die net als asitie zelf op de waterzaal is bijna een jaar gewerkt. Texelse bedrijven waren bij ouwing betrokken, en de in- van het gerenommeerde ureau Looman en Dupree is inbaar Het resultaat is in tend: een moderne, attrac- ipositie, met veel geluid- en Jeriaal dat op tientallen >n ordt geprojecteerd, ee wekt verwachtingen. Via inme tunnel, die doet denken i konijnenhol in de duinen, de bezoeker een strand, irdt de zee als vriend en vij- eintroduceerd. De kust- jing die de mens tegen het ■water opwerpt wordt aan de in teksten en beelden ge- |o is een filmpje te zien over de erosie langs de Texelse kust en verschaft een computer des gevraagd informatie over de zandsuppletie. De zee komt als vriend tot uiting in de inspiratiebron die zij voor kunstenaars en reclame makers is. Op de muur worden reclamespotjes voor Fa en Fisherman's Friend geprojecteerd De toon is gezet: de zee heeft vele gezichten. Wie doorloopt bereikt de zee. Daarin zijn aantrekkelijk vormgegeven 'ei landen' aangebracht die elk een ver schillende exploitatievorm behande len. De opbouw van de eilandjes is telkens dezelfde: foto's, teksten en een televisiescherm geven alge mene, breed toegankelijke informa tie. Wie zich in een bepaald aspect wil verdiepen kan met een druk op een monitor verhalen, plaatjes en films raadplegen. Een enorme vissenhuid van staal met uitstekende graten lokt de be zoeker naar het eiland dat de visse- De poepquiz spreekt de jeugd erg aan. Ier de ontwikkelingen in te nemen, dan af te lol anderen dat gaan Idtis pleit Texelse Belang de van fractievoorzitter ijver in de algemene be- ingen voor een Texelse dscommissie die bij de van het landschap een trol kan vervullen. larheid en leefbaarheid T8 hoog in het vaandel. De lal kritisch tegenover het van grote economische en *it ie verbanden. 'Naast de ten anten hiervan kunnen de >i ten koste gaan van de ie kenmerken. Deze nivel- et afbreuk aan het eigene Als middel om zich te i# leiden vindt TB het eigen van grote waarde voor het bedrijfsleven. 'Het is i Aan belang ervoor te zorgen )id iet gebied van landschap, ebouwing, infrastructuur en oé storie Texel haar unieke hoogwaardigheid weet te behouden en herkenbaar blijft. Een herkenbaar eiland draagt bij aan het welbevinden van bewoners en gasten.' TB waarschuwt ervoor dat Texel de Het stallen van containers en grote vrachtwagens op parkeerterreinen in de bebouwde kom, zoals bijvoor beeld naast garage Grisnigt aan de Bernhardlaan in Den Burg, is onaan vaardbaar, stelt Pieter de Groot (D66) in de algemene beschouwin gen. In de APV staat dat voertuigen langer dan 6 meter niet langer dan een etmaal op een parkeerplaats mogen staan.Gezien de herhaalde pogingen om met de bewuste onder nemers tot een oplossing te komen, ziet D66 verbaliseren, het opleggen van dwangsommen, nog als enige mogelijkheid. em >9 strand bij paal 21 Is liddag een zeventig centi- lange bruinvis aange- Toen politiemannen Peter an Johannes Siebinga het ni touwtje vonden was het was nog niet zo lang het 'eldden sportvissers. Zij gezien dat voorbijgangers geprobeerd het dier terug brengen, maar het was weer naar het strand men en tenslotte gestor- •emannen brachten de vervolgens naar EcoMare. 'tdt waarschijnlijk naar het •fisch Museum in Leiden Medewerker Chris Smeenk iderzoek doen naar de en de stranding in kaart brengen, iets wat hij al vele jaren doet. Het is allerminst zeldzaam dat een bruinvis op het Texelse strand aanspoelt. Dat gebeurt gemiddeld tien keer per jaar, schat dieren verzorger Rens van der Zwaag van EcoMare. 'Vorig jaar hebben we nog een levend dier naar het Dolfinarium in Harderwijk gebracht.' De bruinvis is de kleinste dolfijnsoort. Deze kwam tot zo'n zestig jaar geleden algemeen voor in de Waddenzee. Daarna liepen de aantallen sterk terug, naar men aanneemt wegens de aanleg van de Afsluitdijk en het verdwijnen van de haring. Lange tijd is verondersteld dat de bruinvis nooit meer zou terugkeren, maar de laatste jaren duikt het dier steeds vaker op. Letterlijk, want bruinvissen bewegen zich voort in een golfbeweging, die veel korter is dan van 'grote broer' dolfijn. aak zeggenschap behoudt en waar nodig versterkt op alle beleidsterreinen en pleit voor gebiedsgericht beleid pas send bij Texel en de Texelaars Openheid, afwisseling, kleinschaligheid, eenvoud en sober heid kenmerken volgens TB het ei land. Tumwallen, bomen, bosjes, boeten, schuurtjes en boerderijen accentueren dit 'Voor instandhou ding en herstel van dit geheel zijn waar nodig extra inspanningen no dig. De partij lanceerde daarom het landschapsbeleidsplan, waarmee het college inmiddels aan de slag is. Het kan volgens TB alleen een suc ces worden als deelname geschiedt op basis van vrijwilligheid en als de prestaties reëel worden vergoed. 'Kan Bethel in oude staat worden gerestaureerd? Het is geen monu mentaal maar toch een karakteris tiek gebouwtje', merkte D66-raads- lid Pieter de Groot tijdens de rondvraag van de raadsvergadering op over het voormalige kapelletje in Zuid-Eierland. Een groep bewoners uit de polder, die op het moment geld vergaart voor de restauratie, wil een stenen muur rond de houten buiten kant opmetselen, iets wat De Groot jammer vindt. Burgemeester Gel dorp beloofde zijn voorstel te bestu deren Texelaars die psycho-sociale hulp nodig hebben, kunnen sinds kort een beroep doen op de Thuiszorg. Het Texelse zorgteam meldt voor deze gespecialiseerde hulpverle ning de benodigde deskundig heid in huis te hebben. Psycho-sociale zorgverlening wordt geboden in situaties waarin zich meerdere problemen tegelijk voor doen, bijvoorbeeld op het gebied van huisvesting, financiën, relaties, ge zondheid, werk en verslaving. Be trokkenen zijn dan doorgaans met meer in staat zelf de verzorgende functie te vervullen en raken in een isolement. De gespecialiseerde thuiszorg leert Bij ontmoetingscentrum Burgwal 37 start donderdag 24jum om 14.30 uur een anderhalf uur durende bomen- wandeling door Den Burg. Deze wordt geleid door een gids van het IVN. De kosten bedragen ƒ6,-, koffie of thee en een koek inbegrepen. Er is plaats voor maximaal vijftien personen. van politieman Tiemen Jilderda poseren op het gras van het bureau in De 00de bruin vis. (Foto Jos Berboc) De waddengemeenten gaan meer aandacht besteden aan de be scherming van hun cultureel-his- torisch erfgoed in de ruimste zin van het woord. Aanleiding voor het Overleg Orgaan Wadden eilanden (OOW) om de krachten op dit terrein te bundelen is het toegenomen belang dat op pro vinciaal, rijks- en Europees niveau aan zaken als monumenten, dorpsgezichten, dialecten en folk lore wordt gehecht. Het secretariaat van het OOW, de gemeente Texel, heeft een actie programma opgesteld dat is voorge legd aan alle gemeentebesturen van de eilanden. Mogelijk wordt dat ook in internationaal verband - binnen de kersverse Euregio 'De Wadden' waar het OOW deel van uitmaakt - opgepikt De Duitse en Deense ei landen beraden zich hier nog op. Het actieprogramma wil niet alleen de gemeenten stimuleren om bij voorbeeld karakteristieke bestrating te behouden en een overmaat aan reclameborden tegen te gaan maar ook burgers motiveren om histori sche elementen van hun huis te behouden of in oude staat te herstel len. Initiatieven van burgers kunnen o.a, met subsidies worden onder steund. Door de toenemende mobiliteit en een sneller verloop van de samen stelling van de bevolking komen cultuuruitingen en cultuur-historische waarden onder druk te staan en is een actief beleid gewenst, aldus het OOW De instrumenten die het OOW voorstelt variëren van plannen voor monumentenzorg, dorps vernieuwing en landschapsinrichting tot het organiseren van themajaren, het stimuleren van publicaties en dialectonderwijs en het instellen van culturele fondsen Inmiddels zijn de culturele waarden in de dorpen van alle Nederlandse waddeneilanden geïnventariseerd en beschreven Het rapport is met name bedoeld om subsidieverstrekkers als provincie, rijk en de Europese Commissie een beeld te geven van de historische rijkdom die op de ei landen aanwezig is en beschermd moet worden. De volgende inventa risatie betreft het maritieme verle den, waarna de oudheidkundige waarden in de grond, op de zeebo dem en in kloosters, kerken en op begraafplaatsen volgen. De bewo ners. hun taal, gebruiken en spelen, landschappelijke aspecten alsmede bakens en vuurtorens staan ook nog op het lijstje. latie, zeevaart, delfstofwinning, visserij, defensie: de zee vele doelen. De nieuwe permanente expositie van are brengt de verschillende manieren waarop de mens exploiteert onder de aandacht. De zee wordt telkens teen ander perspectief belicht, afhankelijk van de ach- md van de gebruiker en het nut hij erin ziet. 'Zicht Op afgekort Z.O.Z., een verwijzing naar de keerzijde die aan nenselijk ingrijpen kleeft - is dan ook de toepasselijke aaronder de expositie de komende vijf jaren is te bewon- Niet met de handen op de rug, slenterend langs teksten atjes, maar (inter)actief: de bezoeker bepaalt zelf welke iade hij wenst op te roepen, welke route hij volgt en welke en hij wil zien. rij belicht. De televisie toont een film pje over het leven aan boord van een viskotter en de manier waarop wordt gevist De consequenties van de boomkorvisserij worden gevisualiseerd door vitrines met een stukje zeebodem en het daarin aan wezige dierenleven voor en nadat de ketting van de boomkor de grond heeft omgeploegd. Een film doet hetzelfde. 'Zien we de zee als akker of als natuurgebied? Die vraag wil len we de mensen hier voorhouden, zonder belerend te zijn en - zoals we vroeger deden - te pretenderen dat

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3