Algemene beschouwingen op de beleidsbegroting 2000 Qeslciagd Straattennis op parkeerplaats Mareis vijfde in Duitsland ikers houden ipen dag op iJIOZ-haven Lezing over werk Hoop voor Albanië Jedrijvig heid lint Donatus udt open dag patie Thuiszorg Iniet optimaal fjedrijvi gheid [iwe werkplaats pr oude gezet Van Sambeek TEXELSE COURANT Toppers strijden om startbewijzen in surfmarathon Pteatsen een stalen constructie om de huidige werkplaats, waarvan uit- (Foto Beri Koning) *en binnenmuur blijft staan. den uitgevoerd, rust de verantwoor delijkheid bij de gemeente Om grip op de indicatie te houden gaf Texel de voorkeur aan samenwerking met Wieringen, in plaats van samensmelting in het Regionaal In dicatie Orgaan (RIO) Texel en Wie- ringen hebben de indicatie uit besteed aan de GGD, maar volgens de Thuiszorg ontbreekt het aan de benodigde ervaring. 'Het is nog wen nen voor ze en het kost allemaal wat meer tijd. Ze weten nog met volledig wat de Thuiszorg te bieden heeft.' Leerlingen van de basisscholen en hun ouders die kennis willen maken met de tennissport kunnen woensdagmiddag op de parkeer plaats bij de voormalige LBO aan de Emmalaan gratis een balletje slaan. Het school- en straattennis wordt gehouden op initiatief van de tennis- bond, district Noordholland Noord, in samenwerking Tenmsschool All-ln uit Hoorn. Woensdagmorgen en don derdag bezoeken 240 basisschool leerlingen uit De Cocksdorp en Den Burg de tennisinstuif Woensdag middag is iedereen welkom. Op het parkeerterrein zijn acht mimveldjes gemaakt. en van De Mareis zijn afgelo- gitend vijfde geworden op het l0nale basketballtoernooi van Ise TSV Bordenau. Tussen de lilse en Nederlandse teams de Texelaars zich redelijk j. Voor de derde keer reisden [reis naar het plaatsje bij ,er om aan het tweedaagse „deel te nemen. Volgend jaar de Texelse basketballers - lanwege de lange reisduur - pijnlijk een ander toernooi uit ideel te nemen. Jeroen Spigt (22) is geslaagd voor een 4-jarige studie aan Middelbare Hotelschool in Heerlen, waar hij een breed georiënteerde opleiding volgde waarbij vele facetten van het hotel vak aan de orde kwamen. Spigt ambieert een leidingevende functie in een gerenommeerd kwaliteits hotel. Bijvoorbeeld het 389 kamers tellende Marriot in het Engelse Bristol, waar de Texelaar vijf maan den stage heeft gelopen. Hij heeft goede hoop er een vast dienstver band te krijgen.. In het Jeugdhuis in Oosterend begint vrijdag om 20.00 uur een lezing van Frits Rouvoet. sinds negen jaar medewerker van de stichting Hoop voor Albanië. Hij spreekt over de achtergrond, moti vatie en het werk van deze Christelijke stichting, die ooit werd opgericht om kraamklinieken, zie kenhuizen en de plaatselijke bevol king van het armste land van Europa te ondersteunen Momenteel richt Hoop voor Albanië zich vooral op de opvang van de vluchtelingen uit Kosovo. In Tirana heeft de stichting een gastenverblijf met gaarkeuken annex bakkerii en een opslagdepot voor kleding en goederen. Ook vanaf Texel hebben vrachtwagens vol hulpgoederen hun weg naar dit depot inmiddels gevonden Rouvoet besteedt in zijn lezing ook aandacht aan de mogelijkheid van particulie ren om het werk te steunen. |rp doet altijd al veel aan maar zaterdag zet Sint de deuren helemaal wijd it gebeurt in het kader van Indelijke open dag van fhe ondernemingen. De me isvan de Hoornder boerderij Mer meer rondleidingen door ■unakerij en de stallen, er kan (geproefd van de nieuwste Jpioducten, er is een speur- Ikan brood worden gebakken Isn kampvuur en voor de 1 zijn er behendigheidsraces liters. Voor elke bezoeker is tersnapering De open dag n 10.00 tot 16.00 uur. zijn bedrijf aan de Schilderweg niet tijdelijk hoeft te sluiten. Zodra het nieuwe gebouw klaar is - en dat is naar verwachting tegen de bouwvak - wordt het oude afgebroken. Het geraamte daarvan verhuist naar de overbuurman, die er een nieuwe schuur mee bouwt. De nieuwe werkplaats wordt drie meter hoger dan de huidige, waar door de NZH-bussen bij een onderhoudsbeurt twee meter kunnen worden opgekrikt. Een grotere inrijhoogte komt tegemoet aan de steeds hoger wordende moderne bedrijfswagens. Verder wordt het aantal werklijnen uitgebreid naar twee. is een boeiende sport. Om nensen daarmee te laten naken houdt de Duikclub zaterdag 19 juni op het srrein van het NIOZ bij 't een open dag met demon- georganiseerd door een e commissie. 11 00 en 17.00 uur zal het kunnen kennismaken met jie en andere bijzonderhe- het duiken. Er wordt gede- lerd met moderne materia- aar ook duiken met de >tse helm die met een lucht- el de oppervlakte verbonden wordt getoond. Serieus isseerden kunnen zelf een den) duikje maken onder jing. Het clubschip van de 1, de Brakestein, ligt de hele ie NlOZ-haven en kan wor- Khtigd. In de nettenschuur [NI0Z is een tentoonstelling, m videofilms geven een in de activiteiten die de nu 26 itaande club heeft onderno- ikzijn er aquaria om te la- wat een sportduiker in de jnd Texel zoal kan tegenko- Ituur hoopt dat de open dag lieden, vooral jongeren, zal V De club is nu 28 personen Juarvan ongeveer de helft j actief met de duiksport prijm hoeverre mensen in "{tomen voor hulp van de j grloopt nog niet opti- Jdus'oordeelt Thuiszorg Kop lordholland. Deze zoge- indicatie werd tot voor kort i door de Thuiszorg zelf. t overheid bepaalde dat dit I neutraal orgaan moet wor- service Wim van Sambeek ichild wordt gebouwd aan |*'e werkplaats. Dat is op bijzonder, maar de ma- r°P dat gebeurt is dat wel: |e werkplaats wordt over de Jieen gebouwd. Tijdens de "hel werk in de garage ge- lorgaan, zodatVan Sambeek DINSDAG 15 JUNI 1999 Onderwerpen Algemeen bestuur Openbare orde en veiligheid Controle en handhaving: Verkeer, vervoer en waterstaat Verkeersveiligheid: Gratis openbaar vervoer: Economie: Natuur: Herinrichting haven Oudeschild; Onderwijs: Cultuur en recreatie: Sociale Zaken en maatschappelijk werk: Volksgezondheid Ruimtelijke ordening: Huisvesting: Financiering en dekking.' Texelse Belang Samenwerking wadden eilanden in Eurregio zinvol Zorgen over stagnatie voort gang van bedrijfdmatiger or ganisatie gemeente Vragen over omvang één-loket-sys teem gemeente TB hecht aan criteria soberheid en passend bij de gemeente Ziekteveruim onder ambte naren in 1998 verontrustend hoog. Openbare orde gezamenlijke verantwoordelijkheid ge meente en betrokkenen. Kosten dorpswachten dus delen. Optimalisering huidige locatie brandweerkazerne, onderzoek alternatieve route brandweerwagens. Terughoudendheid en be hoedzaamheid bij verkeers- veiligheidsplan, aandacht bermverharding. Op basis van proef pas defi nitief besluiten, steun fiets- verhuurders is noodzakelijk. Gemeente moet eigen toekomstvisie ontwikkelen, discussie slaapplaatsen kop pelen aan leefbaarheid, ver plaatsing bedden mogelijk, meer aandacht cultuur historie Agrarisch natuurbeheer moet een kans krijgen, toegangelijkheid van bos en natuur. Vogelrichtlijn is be dreiging weidevogelstand. Belangrijk project, gemeente moet geen initiatieven ne men om overname haven van het rijk te stimuleren Zorgen over terugloop be roepsonderwijs OSG. Subsi die muziekonderwijs basis school laten afhangen van animo en resultaten, beter verkeersonderwijs Museumnota heeft niet altijd grip op de ontwikkelingen, museumbeleid daarom te gen het licht houden Ligt de verhuizing van Texel'94 op schema? Krijgen jongeren een plaatsje in de advies commissie voor kunst en cul tuur'' De interesse voor kunsthistorie neemt toe. In ventarisatie. selectie en prioriteitsstelling moet uit monden in een kunst historische kaart Fonds Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) te recht, maar tekort baart zor gen, maatregelen nodig. Herhaling van actie gratis in zameling zwerfasbest, be tere informatie huurtermijn grafrechten nodig, onder zoek gewenst naar dependance poliklinische ge zondheidszorg voor eenvou dige medische handelingen Grootte bedrijf (SBE) mag niet enige criterium zijn vooor stichten agrarisch bouwblok Den Burg West; criteria 'maatschappelijke doelein den' te ruim en te vaag Wan neer komt er een Texelse welstandscommissie? Accoord met verhogingen, uitgezonderd leges bouwver gunningen, i.v.m. stijgende kosten verbouwingen, waar door aanvraag extra duur wordt. Gevolg maatregel. ƒ20.000,- in begroting met gedekt. Voorstel post Duur zaam Toerisme verlagen tot ƒ60.000,-. CDA Kwaliteit voorbereiding be leid gemeente en dienstver lening verdient aandacht. Personeelsbeleid en managementsontwikkeling moeten voortvarend en zorg vuldig vorm worden gege ven. Meldingen-en klachten voorziening: CDA pleit voor cadeaubon voor indienen van terecht klacht. Hoorzit ting voor bezwaarschriften liefst in openbaarheid Alleen regelingen in de Alge mene Plaatselijke Verorde ning (APV) die te handhaven zijn Uitbreiding dorps wachten, instelling beperkte dorpswacht in Den Burg. Aanrijtijd vanaf brandweer kazerne punt van zorg Adequaat onderhoud wegen, risico-inventarisatie onder houdsplan, verkeersrem mers noodzakelijk kwaad. Geeft veel onrust, zorgvul dige opzet en draagvlak no dig, duidelijkheid in financiële consequenties Zondagopenstelling beper ken. bijvoorbeeld door zonering. Natuurontwikkeling is be langrijk voor de recreatie Maar dat geldt ook voor agra rische bedrijvigheid De na tuur moet wel toegankelijk blijven Belanghebbenden in proces betrekken, private initiatieven serieus nemen Zoveel mogelijk studienchtm- gen op OSG behouden. On derwijs voor volwassenen van belang voor uitstroom arbeidsmarkt. Nieuwe museum-initiatieven moeten de kans krijgen als marktonderzoek bestaans recht aantoont, subsidie af hankelijk stellen van lande lijke erkenning. Verhou dingen kosten en kwaliteit geleverde diensten van in stellingen die subsidie ont vangen tegen het licht hou den Speelplaatsen zoveel mogelijk inrichten. Wat zijn de financiële gevolgen van de herinvoer van inves teringssubsidie Preventief jeugd- en jongerenbeleid van groot be lang. Niveau Wet Voorzienin gen Gehandicapten (WVG) handhaven en dekking extra kosten nodig. Er zijn meer openbare toilet ten nodig. Plannen en initia tieven op gebied natuur en milieu moeten op elkaar wor den afgestemd. Hoe staat het met ontharding van het leidingwater en de gas- aansluitingen in het buiten gebied? Naleving nota Handhaving nodig, waarbij met name on eigenlijke gebruik woningen aandacht verdient. Beeld- vervuiling door kerstboom versiering e.d aanpakken. Schuren in landschap kun nen afbreuk doen aan land schap, beleid zondanig vorm geven dat kans hierop wordt geminimaliseerd Woningnood jongeren in kaart brengen. Zijn er initia tieven te ontwikkelen en welke bedragen zijn ermee gemoeid? Gezien herschikking reser ves die hebben geleid tot het vrijkomenvan ƒ4,- miljoen heeft het CDA moeite met belastingverhogingen Inves teringen duurzaam toerisme uitsmeren over meerdere ja ren. lastenstijging burger zo veel mogelijk voorkomen. Groen Links Internet medium dat met kan worden gemist, temeer Texel toeristische gemeente is en veel mensen via internet zoe ken wat Texel te bieden heeft Eén-loket-systeem ge meente moet geen doel zijn, maar een middel, met een daaraan gekoppelde prijs Betere huisstijl gemeente no dig Op dit moment zijn er vijf verschillende gemeente wapens in de roulatie Kan het niet wat minder? Goed handhavingsbeleid noodzakelijk Inhaalverbod Pontweg uit breiden tot aan De Koog, meer ruimte voor fietsers, aandacht voor bermen, au to's op landweggetjes terug dringen. Waardering voor inzet be drijfsleven. Toekomstvisie om continuï teit te waarborgen, verdere ontwikkeling streekeigen producten en steun ecologi sche landbouw. Natuurontwikkeling stimule ren Haven niet alleen ontwikke len op basis van zakelijke afweging, het havengebied moet ook aantrekkelijk blij ven voor de toerist Streven naar behoud van ba sisscholen en in stand houding Redmer IJskaschool om kinderen te geven waarop ze recht hebben, maar: mobiliteit ouders maakt vervoer kinderen mak kelijker. Moeite met attractiebesluit speelwerktuigen, waardoor 'onveilige' toestellen weg moesten. Het is leuk als kin deren geen ongelukken meer krijgen, maar als nieuwe speeltoestellen te duur zijn is het de vraag of kinderen beter af zijn. Joan Hodshon hoort in museale omgeving, anders geld terug vorderen. Financiële steun historische tentoonstelling Luchtvaartmuseum Eisen en kwaliteit kinderdag- opvang met op elkaar afge stemd, meer ruimte nodig. Resultaat De Bolder hoopge vend voor de toekomst Steun integraal water beheersplan, inleveren her bruikbare spullen met bekos tigen via reinigingsrecht maar via OZB. Gebruik gekeurd hardhout (FSC, wat staat voor duurzame bos exploitatie) door gemeente toestaan. Verplaatsing bedden moge lijk, maar alleen onder strikte voorwaarden Zelfde geldt voor toestaan ééns- persoonskamers. Schuren- bouw buitengebied kritisch bezien. Verbod op gebruik wit plastic bij hooibalen, groen mag wel Machine-op slag in openlucht tegengaan Aandacht voor controle en handhaving Reële dreiging dat meer starterswoningen worden weggekocht voor recreatie, in plaats van dat ze voor Texelaars beschikbaar ko men. Meer contingenten no dig, reserve ƒ4,- miljoen in zetten voor starters. Begroting meer dan solide Aanvechtbaar is de honden belasting. PvdA Voorzitter raadscommissie hoeft niet portefeuillehouder (wethouder) te zijn. Instelling klachtenbalie en -behande ling kan aan de orde komen. Hoe staat het met een per manente adviescommissie voor jongeren? Leesbaar heid en aantrekkelijkheid voorlichtingspagina Texelse Courant zeer verhoogd door 'column' van de burgemees ter We vinden het een gou den aanpak. Verdere ontwikkeling con trole- en handhavingsbeleid, aandacht voor ontsluiting brandweerkazerne Fietspadenareaal evalueren, meer wandelroutes, even tueel met medewerking of goedvinden van grond eigenaren. Vervoerders en verhuurders zullen belang van plan gaan inzien Aandacht voor ontwikkeling haven Oudeschild, met histo risch achterland (Schans, Hogeberg, etc). Zorgen over huisvesting en exploitatie Stichting Kinder dagverblijf (SKT), meer duide lijkheid over indicatiecommis sie. T.a.v. ouderenbeleid opnieuw belas-tingvrije uitke- nng van 300,-. Gezien verplichte nolering burtengebied. is de stijging van het rioolrecht verantwoord Zorgen over verstening van buitengebied Moet moder- msenng of nieuwbouw niet gepaard gaan met sanenng bestaande gebouwen? Betaalbare koop- en huur woningen voor starters. Voor initiatieven een werkgroep oprichten. Aanzienlijk bedrag uit het fonds grondbednjf in zetten voor woningbouw. Verhoging over alle belastin gen en rechten zijn terecht en voldoende om in de pas te blijven Dit is rechtvaardiger dan alleen verhoging van OZB VVD Instelling ombudsfunctio- naris inzake 'gedragingen' binnen het gemeentehuis. Afhandeling brieven en aan vragen zou sneller kunnen Nut en noodzaak geweste lijke taken ter discussie stel len. Waardering voor inzet wethouder Welzijn inzake ambulancedienst VVD hoopt dat uitgifte paspoorten en rijbewijzen een taak van de gemeente kan blijven. Goed overleg met taxi-onder- nemers voor afvoer perso nen. Bij eventuele nieuw bouw gemeentehuis, rekening houden met plaats brandweerkazerne. Discussie over 60 km-grens nodig Mag niet ten koste gaan van ondernemers op het eiland Discussie gewenst over slaapplaatsen, inzake aan tallen (i.v.m gewijzigde bed- bezetting) en verplaatsing (in verband met verbetering kwaliteit en seizoensver breding). Invloed natuurbeheers- Doelstelling behoud broed- overeenkomst baart star- vogels uitbreiden naar terug- tende boeren zorgen, natuur keer van vogelsoorten, bij- zoveel mogelijk toegankelijk voorbeeld de kemphaan houden. D66 Gedragscodes voor ge meentelijk personeel: geen geschenken aannemen Op welke wijze gaat de ge meente gebruik maken van internet en is de domein naam Texel.nl geregeld? Is de beveiliging van privacy gevoelige gegevens gewaar borgd? Koppeling bestanden sociale dienst, arbeidsbu reau en persoonsgegevens gemeente Uitruktijd brandweer voldoet niet aan de normen. Combi natie brandweerkazerne en garage ambulancedienst in nabijheid Pontweg ligt voor de hand. Investeringen toetsen a^n verkeersveiligheidsplan. Diverse Texelse organisaties hebben verantwoordelijkheid opgepakt. Beperking verkoop door par ticulieren aan de weg. Aantrekkelijke haven belang rijk voor zeezeilers, dorp en omgeving tot ontwikkeling brengen. Hoe staat het met de nieuw bouw van de basisschool in De Cocksdorp'' Hoop op er kenning opleiding consump tief OSG, beter verkeers onderwijs nodig Momument Koger kerkhof veilig stellen. Kwaliteitseisen onderhoud openbaar groen te mager. Wat is het effect van het extra bedrag voor schapenboeten? Overschot grondzaken deels inzetten voor haven Bij uitblijven nieuwe aanwas Redmer IJskaschool finan ciële steun beëindigen, op lopend tekort OSG zeer ver ontrustend. maatregelen noodzakelijk om budget neutraal te kunnen werken. Klopt het dat er nog geen goedgekeurde speeltoe stellen op de markt zijn? Nieuwe musea-ontwikkelin gen moeten meer kans knj- gen. Oude Jeu-de-boulestum opknappen en inrichten voor tentoonstellen van kunst Idee groepje schapen van gebronsd beton op nieuwe rotonde Beleid WVG door toename aantal cliënten aanscherpen. Bundeling van gelden rijk, provincie, gemeente. AWBZ, etc voor instandhouding Thuiszorg-centrum voor ouderen en WVG- ambulancedienst zorginstel lingen. Slootruige ter plaatse vernietingen. i.p v. naar de Hamster af te voeren. Kosten van een 'diftar' systeem voor afval te hoog en bovendien werkt systeem burgerlijke on gehoorzaamheid in de hand Verhoging noolrecht terecht, i v.m hoge kosten Snel bestemmingsplan Den Burg West. Aandacht financiële positie watersportvereniging Ondertioudstoestand ge bouw en reservepostitie OSG baart zorgen. Zijn er in het basisonderwijs in de toe komst voldoende docenten'' Kntisch over het les programma over geschiede- nis van Texel. Koppeling nieuwbouw biblio theek, Welzijnsstichting en Muziekschool alleen bij een win-win-srtuatie Zorgen over financienng welzijnsinstel- lingen. Reservefonds ƒ4 mil joen biedt mogelijkheden voor invulling Sportpark Texel. Geen herinvoenng 25 procent investerings subsidie. eerst gedegen eva luatie subsidiebeleid. Centrum voor Werk en Inko men (CWI) onderbrengen in arbeidsbureau en met in ge meentehuis Continuering Project Innovatie Ouderen zorg. Duidt tekort ƒ500.000,- fonds WVG op gebrek aan controle door afdeling Wel zijn? Graag inzage kosten structuur rioolgelden Wat is de planning gasaansluitmg buitengebied. Buiten werking treden Wet Geluidshinder in 2002 maken eigen geluids plannen voor de gemeente noodzakelijk. In nieuw plan Den Burg West duidelijkheid over begrip 'maatschappelijk Meer subsidiemogelijk- heiden starters. Niet akkoord met verhoging hondenbelasting, bouw- leges, en toeristenbelasting. Dit laatste is gezien het aan trekkende toerisme niet no dig. Niet akkoord met verho ging OZB Door hogere taxaties toch al extra inkom sten OZB. Tip: 'Inbreilocaties' in kleine kernen worden in de toe komst wellicht met in minde ring gebracht op woning contingenten. Voorrang voor bouw betaalbare woningen, o.a. met geld reservefonds ƒ4,- miljoen (plan PvdA) Grotere invloed sector Mid delen op uitgaven afdeling Welzijn en instelling gemeen telijke rekenkamercommis sie. Akkoord met belasting verhogingen, met uitzon dering van stuiver toeristen belasting Voor de achttiende keer wordt zondag de surfmarathon Den Hel- der-De Cocksdorp-Den Helder ge varen. De wedstrijd maakt deel uit van de selectieprocedure voor de Texel Race, de surfrace om het eiland die op 18 september wordt gevaren. Het startschot klinkt om 10.45 uur bij 'Lands End'. De surfmarathon tussen Den Helder en De Cocksdorp vice versa is in middels uitgegroeid tot een klassie ker en mede daardoor verzekerd van de deelname van vele toppers. Een reden te meer is dat de beste tien deelnemers zich plaatsen voor de Texel Race, de wedstrijd die de laat ste jaren tevens geldt als de finale van het Nederlands kampioenschap marathonsurfen. Voor het eerst telt Den Helder-De Cocksdorp-Den Hel der ook mee voor de competitie om het Nederlands kampioenschap Masters, surfers van 35 jaar en ouder. De tocht is voor toeschouwers met een verrekijker vrij aardig te volgen. Zo'n zestig surfers kiezen het ruime sop even nadat de veerboot van 10.35 uur de haven van Den Helder heeft verlaten. Vervolgens gaat de tocht eerst naar Oudeschild, waar tussen een betonningsboei en het havenhoofd door moet worden geva ren. Deze maatregel voorkomt dat de surfers over het hele Wad uit zwermen, een situatie die ook hun veiligheid met ten goede komt. De organisatie heeft toch wel druk werk met het inzetten van volgboten en een auto met trailer om de gestrande deelnemers op te pikken Na deze controlepost zetten de surfers koers naar de Vlakte van Kerken, waar een controleboot moet worden gerond Daarna begint in feite de terugweg, die echter onderbroken wordt bij Dijkmanshuizen, waar de finish van de eerste manche is. Na de finish dienen de surfers zich af te melden, waarna consumptiebonnen voor soep, lunchpakket en drinken worden verstrekt. Wie ze niet kan overhandigen, krijgt geen versnape ringen, om na te kunnen gaan of ie dereen binnen is. In de laatste manche gaat het in een min of meer rechte lijn af op de eind streep, die bij Lands End ligt. De eerste surfers worden daar rond 16 00 uur verwacht. De prijs uitreiking is om 17.00 uur.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5