3er de Jong gaat issen en tuinieren fobert Bakker ebuteert naar ehoren op EK i Oosterend behoudt slijterij Grond natuurboeren is ook cultuurgrond Kinderen speuren al spittend het wad af ill 1= Sport Motivering in zaak Kikkert bekend Sommeltjespad voor kinderen Werkzaamheden Gasthuisstraat Metamorfose massage :ets 'm erin Molenkoog Dressuurwedstrijd Waddenbus moet natuurbesef vergroten Reünietoernooi Eilandcompetitie Diplomazwemmen -TEXELSE pr C0URANT S-S Sip- fea Irianne de Jong in de deur van hun winkel: Het had toch wel jammer geweest voor het dorp als er nóg een winkel was (Foto Joop Rommots) in kleine maand en dan is Ger de Jong slijter af. Daarmee leen oude belofte aan zichzelf en zijn familie na om op zijn 'e Ie stoppen. 'Ik heb vanaf mijn zestiende gewerkt. Mijn uren mddels wel gemaakt.De Oosterender kan met een ge- tafscheid nemen, want zijn eenmansbedrijfje kon hij ver- lan een slijtersechtpaar uit Haaksbergen. 'Het had toch wel geweest voor het dorp als er nóg een winkel was verdwe- (S dienden zich toch nog aan Met het oog op zijn verjaardag, die hij in te lend jaar hoopt te vieren, iien Marianne de Jong hun ndrie jaar geleden al in de iikoop' Toen zich bij de jeen gegadigden meldden «inkelpand in Oosterend, directere aanpak, met ra advertenties in de vak deze zorgden niet voor nste resultaat 'Er waren gesprekken, maar die ket- Imaal af', vertelt De Jong. begon het echtpaar aan terennen dat de winkel en woning voorlopig niet zouden worden Zelfs werd en op kleine schaal ver- He hadden net besloten om straks toch maar te slui- aaraf te wachten wat er met zou gebeuren.' inweken geleden meldden toch potentiële kopers, het Alfons (45) en Krista (42) Hurkmans, 'Ze zijn komen kijken en waren gelijk enthousiast. Na veertien dagen kwamen ze terug met hun accountant. Ze gingen naar de bank en anderhalf uur later stonden ze weer voor de deur. Ze deden het. Alfons Hurkmans is een door de wol geverfde wijnhandelaar, die al zo'n vijfentwintig jaar in het vak zit. Zo'n vijftien jaar lang had hij een eigen winkel in Haaksbergen. Daarnaast verzorgde hij wijn- en bierproeverijen in heel Twente, gaf hij (kook)cursussen voor de plaatselijke horeca en trainde hij personeel van groothandelsbedrijven en anderen uit het drankenvak. Vorig jaar besloot Hurkmans zijn zaak te verkopen aan een grote su permarkt, waar hij al jaren onderdak genoot. Reden vormde een interne verhuizing, waardoor de slijterij op een minder aantrekkelijke locatie kwam te liggen 'Bovendien wilden we ons nog meer toeleggen op de bijzondere activiteiten en leek het ons best aantrekkelijk om de admi nistratie aan een ander over te doen.' Hurkmans werd bedrijfsleider in de zaak die hij verkocht. Aanvankelijk tot tevredenheid, maar langzaam werd hem duidelijk dat het ondernemerschap hem te zeer in het bloed zat om voor een baas te wer ken. 'Als iemand om een wijn vroeg die ik niet in huis had, dan bestelde ik die voor hem, hoe dan ook. Nu moest ik vertellen dat die niet in ons assortiment zat en dat het dus niet door ging. Dat stuitte me tegen de borst en deed bovendien afbreuk aan mijn reputatie Toen hij van een leverancier hoorde dat er op het verre Texel een slijterij werd aangeboden, was zijn nieuws gierigheid gewekt Met genoemd re sultaat 'Ze hebben het wel eens over liefde op het eerste gezicht. Nou, het bestaat hoor. Ik heb er vier weken slecht door geslapen Dan werd ik om vijf uur 's morgens wak ker met een gevoel van Ik wil aan hel werk. Maar ik moest nog even wachten.' Het echtpaar is niet van plan veel aan De Jongs stijl te veranderen. 'Wel willen we wat meer proeverijen organiseren. Het lijkt me leuk, bij voorbeeld voor toeristen die op een regenachtige dag in de winter niks te doen hebben Het wordt een soort leerzaam entertainment, met een praatje, een filmpje en natuurlijk het proeven van wijn.' Voor Ger de Jong betekent de trans actie dat er een einde komt aan 31 jaar slijterschap. Hij begon zijn loop baan op zestienjarige leeftijd bij zijn vader, die een kruidenierszaak had op de plek waar nu de supermarkt van Gé Koot is gevestigd In 1962 kochten vader en zoon De Jong een ruim driehonderd jaar oud pand, een paar huizen verderop, dat in tweeën was gedeeld. In het ene deel woonde de familie Breman, in het andere woonden Maarten Timmer en zijn moeder 'Hij ventte petroleum voor de firma Rab. Die was ook eigenaar van het pand Omdat de vergunningen maar niet rond kwamen, stond het monumen tale gebouwtje vijf jaar lang leeg, totdat het zo vervallen was dat dor pelingen met grote letters hun onge noegen op de gevel kalkten Wij dulden geen krotten In Oosterend Toen vader en zoon De Jong uitein delijk toch het fiat kregen, wachtte hen een fikse klus. Het hele pand was hard toe aan een grondige res tauratie en daarnaast moest een circa negentig vierkante meter grote kelder worden uitgegraven. 'Dat moest heel voorzichtig gebeuren. Omdat het een monument is, moes ten de muren blijven staan.' De ondernemers zetten hun plan toch door. De winkel was te klein om ook nog ruimte voor opslag te bie den. 'Bovendien is een kelder ideaal voor een slijter. De temperatuur verschillen zijn er gering, zodat je die niet kunstmatig hoeft te regelen.' Bij het opbouwen van de kelder wer den stenen gebruikt van schapen boeten die toch moesten sneuvelen wegens de ruilverkaveling. 'Omdat er precies op die plek een sloot moest komen, bijvoorbeeld. Ik heb de ste nen zelf allemaal afgebikt', vertelt De Jong. Bij de werkzaamheden opge graven aardewerk stalde hij uit, als in een soort mini-museum In 1968 werd de winkel geopend door burgemeester Sprenger, die daarvoor de sleutel kreeg aangereikt door Ada en Helma, de twee oudste dochters van Ger de Jong en Pietje van der Vis. Zijn vrouw, die later op nog jonge leeftijd overleed, was op dat moment al zwanger van de derde, Petra. Het bedrijf ontwikkelde zich voor spoedig en begin jaren tachtig werd nog eens vijftig vierkante meter aan de kelder toegevoegd, zodat er in het oude gedeelte ruimte ontstond om een wijntapperij te beginnen. 'Dat was volgens een nieuw, geslo ten systeem, dat ik op een beurs had gezien. Het principe is dat iedere keer wanneer je wijn tapt er automa tisch een gasmengsel aan wordt toe gevoegd Dat bestaat voor 85 pro cent uit stikstof en 15 procent uit koolzuur. Daardoor komt de wijn niet in contact met zuurstof en hoef je er geen sulfiet en conserveringsmidde len aan toe te voegen.' In de wijntapperij, die jarenlang de grootste van het land was, werd uit eerst 21 en later 36 vaten getapt. Het leverde hem een flinke schare extra klanten op, die blind op Ger vertrouw den. 'Dat wordt nog het grootste pro bleem', grinnikt (tweede) echtgenote Marianne. 'Een hoop mensen komen in de winkel met de vraag om een fles wijn- Ger weet wel welke. Ger moet de eerste tijd nog maar regel matig assisteren Ik weet niet hoe het anders zou moeten De Jong is toch niet van plan zich te vervelen. 'Marianne blijft wel ge woon werken, in het ziekenhuis. Dus ik word zo'n beetje huisman, in onze nieuwe woning op Oost. Ik hou ook wel van tuinieren en een beetje vis sen.' Het beschilderen van de be kende leitjes blijft hij ook beoefenen 'Ik denk niet dat ik een gat val. Ik wist al jarenlang dat ik wilde stoppen op mijn zestigste en ben er dus gewoon naartoe gegroeid.' Ger de Jong neemt 26 juni af scheid van zijn klanten. Tussen 17.00 en 21.00 uur staat de winkel deur open. Hij stelt dan gelijk de nieuwe eigenaren voor. Op 1 juli is de officiële overdracht. Op die dag blijft de winkel dicht wegens inventarisatie. Op 2 juli gaat de zaak weer open, opvallend ge noeg nog één keer met De Jong achter de toonbank, omdat de fa milie Hurkmans op die dag an dere verplichtingen heeft. Marianne de Jong: 'En op 3 juli is het rommelmarkt in Oosterend. Reken er maar op dat Ger dan ook in de winkel staat...' Grond die krachtens een beheers overeenkomst nauwelijks door agrariërs wordt bewerkt is aan te merken als bedrijfsmatig geëx ploiteerde landbouwgrond. Dat de grond zoveel mogelijk met rust wordt gelaten en in financieel-eco- nomische zien weinig oplevert, doet daar niets aan af. Dat is naar nu bekend geworden de motive ring van het vonnis in de zaak Kikkert tegen de gemeente Texel, waarmee de belastingkamer van het Amsterdamse hof Kikkert on langs vrijstelde van Onroerende Zaak Belasting. Het is de eerste keer dat een rechter zich in deze zin uitliet en dus is het oordeel van groot belang voor andere Texelse en overige Nederlandse tuur- boeren. De rechter stelde voorop dat het rijk in zijn streven om de natuur ontwikkeling in Nederland een im puls te geven uitsluitend beheers overeenkomsten aangaat met agrarische ondernemers Het blote gegeven dat de landbouwgrond on der de werking van een beheers overeenkomst komt te vallen is nog geen reden om daaraan de status van agrarische cultuurgrond te ont nemen, aldus de belastingrechter. Door de in de loop der tijd veranderde maatschappelijke inzichten met be trekking tot de exploitatie van grond heeft het natuur- en milieubeheer een grotere waarde gekregen, en daarom kan ook grond die nauwelijks wordt bewerkt wel degelijk als 'ge wone' landbouwgrond kan worden gezien. Met andere woorden. Natuur is tegenwoordig ook een 'product', net als bieten en aardappelen Daar mee veegde de rechter het oordeel van de gemeente dat Kikkert geen volwaardige agrariër is omdat hij nauwelijks iets verbouwt, van tafel. Voor het hof speelde verder mee dat Kikkert wel degelijk activiteiten ont plooit of door anderen laat uitvoeren die ook in de conservatieve opvat ting over agrarisch ondernemer schap als bedrijfsmatig gebruik van landbouwgrond worden bestempeld Bij Kikkert ging het hierbij om het maaien van gras voor hooiproductie, het laten grazen van vee en de teelt van zeeasters. Onduidelijk is overi gens of de rechter dit soort activitei ten als een harde voorwaarde ziet of dat deze hem alleen maar sterkten in zijn toch al gevormde oordeel. Dat de opbrengsten ervan verhoudingsgewijs gering zijn en fi nancieel gezien weinig voorstellen als ze worden vergeleken met de jaarlijkse vergoeding die Kikkert voor het natuurbeheer van het rijk krijgt, doet volgens het hof niet ter zake. Hetzelfde geldt voor de omstandig heid dat Kikkert een deel van zijn inkomen bijeengaart door met-agra rische activiteiten als het verstrek ken van logies aan toeristen. Het winkelpand in 1967, vóór de restauratie. In het Californiëbos - het stuk Dennen tussen de Californiëweg en de Pelikaanweg - wordt don derdag het 'Sommeltjespad' geo pend. Het gaat niet om een voet pad voor de legendarische dwergen uit de omgeving van De Waal, maar om een route die kin deren moet stimuleren 'waar te nemen' in de natuur. Langs de anderhalve kilometer lange route staan egels, spinnen, vlinders, konijnen, paddestoelen en ook Sommeltjes verstopt, voor een groot deel gemaakt van natuursteen Het pad is een initiatief van basisschoolleerkrachten Olga Wouters en Wiepke Toxopeus en aangelegd door vrijwilligers van Texelse scholen, EcoMare en Staatsbosbeheer en hun echtgeno ten. Ze werden ook een dag gehol pen door tien studenten van de Uni versiteit Twente. Het pad is gerealiseerd met finan ciële steun van het Nationaal Park 'De Duinen van Texel' in oprichting en kan als eerste tastbare resultaat van dit initiatief worden gezien Om die reden ook wordt het donderdag geopend in bijzijn van vertegenwoor digers van de diverse instanties die in het overlegorgaan Nationaal Park zijn vertegenwoordigd. De officiële handeling wordt om 13.00 uur ver richt. Buiten genoemde personen en in stanties werd ook hulp (in de vorm van materiaal, arbeid of korting op één van beide) verleend door Watersportcentrum Duinker, Kees de Waal, Bouwbedrijf Daalder, Rab, Van Hardeveld. André en Marjan Smit, Han Bakker, Zeekanocentrum Mast, Rijkswaterstaat, waterschap Hollands Kroon en de dorps commissie van De Waal. Wegens bouwwerkzaamheden aan de Gasthuisstraat kan het op be paalde dagen voorkomen dat deze weg ter hoogte van de Hogerstraat wordt afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid via de Weststraat. De School voor Voetreflexologie geeft zaterdag 10 juli een cursus metamorfosemassage. Inlichtingen bij Manda Bergsma, tel. 319 708. akker heeft geen potten breken bij het Europees nschap run-bike-run voor dat donderdag werd i in het Oostenrijkse Het Koger talent werd artigste in een veld van eelnemers. Hij en bonds- colay waren desondanks want alle omstandighe- aanmerking genomen, e Bakker naar behoren. '9e debutant had het als gemakkelijk, temidden 'Inemers die over het Iwee of drie jaar ouder 'vendien moest hij erg wennen aan het heuvelachtige parcours, dat hem vooral parten speelde bij het fietsen. Op één gedeelte moest binnen vijfhonderd meter maar liefst tachtig meter hoogteverschil worden overwonnen. De duatleten uit het gastland, hadden volgens verwachting beduidend min der moeite met het hoogteverschil. Samen met de Zwitsers en de Spanjaarden domineerden zij de wedstrijd. De twee andere Nederlan ders deden het relatief goed (ze werden tiende en twintigste), maar dit duo had vlak voor het kampioen- 'üing van het populaire "ogramma van de TROS 45-jarige Sportraad op 10 juli een spektakel met hets 'm erin. Dat gebeurt 'bad Molenkoog. Leden "emclub en het personeel Itnkoog verlenen mede- eni behoeft nauwelijks ver- e9 Regelmatig is het eve- iptelevisie te zien. Deelne men vanaf een verhoogde k°men daarna al snel op 'e plank en moeten zo snel naar de andere kant van het ketsen. Het spektakel charme aan de deelne em slagen en met een luide "n het water belanden 'toeren als volwassenen anbel spektakel meedoen, individueel of in groepsverband. Er wordt gestreden in twee categorieën jeugd van 10 t/m 15 jaar en volwas senen. Zij moeten aan twee strenge voorwaarden voldoen. De fiets moet op eigen kracht worden voortbewo gen; er mogen geen hulpmiddelen aan te pas komen om het eindpunt te bereiken. En aangezien de veilig heid voorop staat, is iedereen boven dien verplicht een helm te dragen. Ervaren duikers brengen de deelne mers die van de plank afvallen vei lig naar de kant. Een deskundige jury let speciaal op de aankleding van de fietsen en de berijders. Deelnemers kunnen voor een extra prijs in aanmerking komen als ze het thema 'Texel' In hun pre sentatie verwerken Belangstellenden kunnen zich in schrijven aan de kassa van het zwembad. Deelname is gratis. Meer informatie kan worden ingewonnen bij Wil Braam (tel 314 238) en Rob Witbaard (tel 310 237) van de Sport raad en bij Molenkoog (tel. 313 373). schap dan ook een hoogtestage in de Ardennen gevolgd, in tegenstelling tot Bakker, die debuteerde in de nationale ploeg Hij moest zich tevreden stellen met een trainings sessie op sportcentrum Papendal Nadat het gezelschap dinsdag was gearriveerd in Oostenrijk, kreeg de Texelaar slechts eenmaal de kans het parcours te verkennen. De wedstrijd zelf speelde zich af in een sfeervolle ambiance, gadeqesla- gen door zo'n vijfhonderd toeschou wers. Een ander nadeel was de temperatuur, die met 25 graden Celsius wat aan de hoge kant was voor vijf kilometer hardlopen, twintig kilometer fietsen en nog eens tweeèneenhalve kilometer hardlo pen. Bakker finishte in 1.11 uur, zo'n zeven minuten langzamer dan de winnaar. De Texelaar was daar niet ontevreden over: 'Natuurlijk had het leuk geweest als ik wat hoger was geëindigd, maar echt belangrijk was het niet. Het was al mooi dat ik geselecteerd was Dat betekent toch dat je wordt gerekend tot de beste drie van Nederland, Ik heb een hoop ervaring opgedaan en hoop dat ik volgend jaar weer een uitnodiging krijg.' Zaterdag deed Bakker alweer mee aan een triatlon in Nijeveen in Overijssel, daags nadat hij 's avonds laat in Nederland was teruggekeerd. Hij deed het rustig aan, maar kon het toch niet laten in de middenmoot de strijd aan te gaan met tweelingbroer Erik Hij achterhaalde hem tijdens de twintig kilometer fietsen, nadat Erik na 750 meter zwemmen eerder uit het water was gekomen Vervolgens ging het lange tijd gelijk op, maar in het slotonderdeel - vijf kilometer hardlopen - demarreerde Robert. Hij ging in 1.08 uur uiteindelijk één minuut eerder over de finish dan Erik. Over twee weken doet het duo mee aan een triatlon in Groningen Zo'n tachtig Texelaars met paarden en pony's doen vrijdag in manege Akenburg mee aan een zogenoemde avonddressuurwedstrijd Er wordt om 16,30 uur begonnen Het evene ment is rond 20 00 uur afgelopen. De Waddenbus van de Wadden vereniging bezocht vorige week de hoogste groepen van zeven Texelse basisscholen om de leer lingen via een theoretisch en prak tisch programma waardering voor de natuur van het waddengebied bij te brengen. 'De kinderen moe ten gaan denken: Jee, het is toch een heel mooi gebied, daar moeten we zuinig op zijn', aldus Margriet Nijhoff, educatief medewerkster van de Waddenvereniging. Volleyballers uit de Eilandcompetitie, die dit jaar dertig jaar bestaat, krijgen vaak te horen dat hun niveau het met haalt bij die van de deelnemers uit de beginjaren. De vedetten van weleer mogen dit bewijzen tijdens een reünietoernooi, dat bij voldoende belangstelling op de feestavond in september wordt gehouden leder een die in de eerste tien jaar van de Eilandcompetitie meedeed, is wel kom bij dit toernooitje. Inlichtingen bij Hans Kikkert, tel. 312 339. In zwembad Molenkoog wordt vrijdag voor het eerst dit seizoen afgezwommen volgens het ABC- zwemplan Het grote verschil met de 'oude' manier is dat er meer aandacht is voor overlevings- en zelfredzaamheidselementen De zwemmertjes voor het A-diploma bijten om 17,00 uur het spits af. Om 18.00 uur begint het afzwemmen voor het B-diploma. Het zwembad is vanaf 16.45 uur gesloten voor alle andere zwemactiviteiten Toeschou wers zijn uiteraard wél welkom. Om niet helemaal onbeslagen ten ijs te komen hadden de leerlingen de komst van de Waddenbus klassi kaal voorbereid met behulp van les boekjes en knipbladen met plaatjes. Nijhoff borduurde daarop voort en vertelde aan de hand van een enorm, op de grond uitgerold kleed waarop het waddengebied was afgebeeld, over de geografie, de werking van eb en vloed en het belang van plankton, als eerste schakel van de voedsel keten. Leerlingen mochten raden hoeveel plankton in een emmertje van twee liter gaat (15.000.000 dier tjes) en proberen op het kleed de verschillende vuurtorens op het bij behorende eiland plaatsen. Na een korte werkinstructie ging het per fiets naar het wad. Voor de scho lieren van OBS Durperhonk en de Strijbosschool - die in tegenstelling tot de andere scholen een half in plaats van een heel dagprogramma afwerkten - was het oog gevallen op het terrein achter het monument op de dijk bij De Cocksdorp. Gewapend met greep, schepnet, een observatiepotje en een werkmap vervulden de kinderen onder bege leiding van het lawaai van over- scherende straaljagers enkele speelse en leerzame praktijk opdrachten Stenen werden omge keerd, slik werd omgespit en het water bevist. De gevonden dieren werden gedetermineerd aan de hand van afbeeldingen. Tussen wadpieren en zeeduizendpoten werd een wed strijdje gehouden: wie graaft zich het eerst weer in? Alikruiken werden heen en weer geschud om te zien wat er zou gebeuren (de diertjes krui pen uit hun schelp omdat ze denken dat het water opkomt en willen zich vastklampen) 'Ik heb een krab1', schreeuwt een leerling. Hij mag meteen bepalen of het een manne tje of een vrouwtje is. De fraaiste exemplaren gaan mee naar school om een dagje in een aquarium door te brengen. 'Die rode pieren zijn engl Die bijten!', waarschuwt een meisje Hier en daar wordt een laars ver speeld in de modder. Op de overige vijf scholen werden na het veldwerk in 'doehoeken' nog enkele proeven gedaan. De kinderen konden het meegebrachte plankton zien krioelen onder de microscoop, de smaak van zeekraal proeven en ruiken aan geurpotjes met monsters van zeewater en de wadbodem. De Waddenbus bezoekt Texel eens in de twee jaar. Later dit schooljaar houdt de bus halt bij de basisscho len die de afgelopen week zijn voor bijgereden Leerlingen van OBS Durperhonk zoeken naarstig naar krabben, garnaaltjes, wadpieren, zeeduizendpoten, alikruiken, mosselen en kokkels (Foto Ban Bosch) DINSDAG 15 JUNI 1995

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7