Cjroen ^warL-Jexels in het hart. Ontslag dreigt voor abel- en leidingploeg N< Sommeltjes openen kinderpad Harry Wuis adviseert landelijke top SBB m TEXE tlRANT "%et medi (MMVl Continuïteit in opdrachten blijft uit »f Overuren plantsoenendienst w- v<z&<z<ttieitierieuct *7exet jwe directeur ijsseschool iet m Vet J-J orszel Gewoon? iel r 31'1 I 'Benoeming is eer en erkenning' Dorstige dieven dringen binnen in verzamelgebouw Verkeersremmers houden bewoners uit hun slaap VERDER IN DIT ummer Professionals voor theater in 't Bossie Europese cultuurprijs voor Cocksdorpse Geslaagden 0SG 'Van alle kanten': de Joan Hudshon Hoofd LOM-school gaat tevreden weg 'Geen feitelijke onjuistheden over RST-directeur' TEX ELSE^COURANT Verschijnt elke vrijdag t/m 27 augustus 1999 Advertenties VHiJUAvi iö juni ïyyy RICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11388 itgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv an 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG lEMENTSPRIJS 58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS /l,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 322823 310914 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) f ter naar uit dat de diversiteit van het Texelse bedrijfs- ipnieuw een stukje kleiner wordt. Wegens het uitblijven ntinuïteit in opdrachten van met name nutsbedrijven en at er op Texel minder wordt gebouwd, droogt het werk rijver Bouw Kabel en Leidingen op. Ondernemer Jaap die onlangs de ploeg al flink moest inkrimpen, zag zich ingen ontslag aan te vragen voor nog eens drie mede- reorgamsaties en verande- n| de nutsbedrijven zorgen grootschalige aanpak, noor een voor overkantse betrekkelijk klein ersbedrijf geen plaats meer rbeeld is Koninkli|ke PTT id (KPN) dat een paar jaar de kabel- en leidingdiensten rer Bouw liet voor wat het ,ver: 'De trend van deze tijd ichaliger. Het beleid wordt aangestuurd, er wordt nu lerkt met vijf grote aanne- lokaal bedrijf val je dan af. ie grote jongens mag Texel, geregeld kleine, onrenda- jes moeten worden gedaan, lelend zijn, om de hele klus moeten ze het eiland er imen. Tegen zulke bedrij- ik niet concurreren.' je opdrachtgever Energie it (ENW). dat Texel van llektriciteit voorziet, zit mid- inlusie met het nog grotere ln|l NUON. Gevolg is dat ntsche afstand tussen de tos in Alkmaar (en straks irjen Texel steeds groter betrokkenheid met het ei- fler daardoor met groter op, ;rt Drijver. 'Het zijn nu an- dan in 1970 toen de Energie Maatschappij eiland van stroom voor zaten dicht bij elkaar en nakkelijk afspraken maken, andere kabel- of leiding- dnjnheden eens met direct aan toekwam, kon dat best wel l ngbenjohof (41) volgt toeper met ingang van 1 op als directeur van de wol. De Purmerender gaf leiding aan een school met igen. Het college heeft hem Denoemd in zijn nieuwe illïf lilzonderlijke talenten en artiesten vertalen het op een unieke manier, in A atuur, de muziek en de r\ 'de kunsten. Een dichter- 'odst kan op den duur f j\ ten tot gemeengoed. Nie- L1 ent nog de oorsprong en laat spelenderwijs een Mrukkmg Omdat veel nrmddets weten wie er Horszei schuilgaat, is ■olumn de laatste tijd 3tpersoonlijker geworden 'en er regelmatig privé T\ emssen tussen de venij- 'olitieke) steekjes. Eén vijlpalen in een mensen- de geboode van je eer- ikind en dan staan je al- 30' gemeenplaatsen ter 'tong om uitdrukkking te ion je gevoelens Natuur de apetrots. Hartelijk oor uw goede wensen. F en dochter én de vader pet goed Opa Horszel. feu bijzonder of eigenlijk poon? nbie- enig uitstel krijgen. Daardoor zat er continuïteit in ons werk Hoewel van dergelijke soepelheid bij de overkantse opdrachtgevers geen sprake meer is, zorgde het ingraven van het kabeltelevisienet, waarvan Drijver zelf exploitant is, voor de broodnodige flexibiliteit 'Kabel televisiewerk omvat de laatste jaren meer dan vijftig procent van het werk. Als een andere opdrachtge ver zei dat iets meteen moest gebeu ren, ging die klus voor. En als het rustig was, zorgde de aanleg van kabeltelevisie voor continuïteit. Al leen daardoor was het bedrijf in stand te houden. Maar nu alle dor pen, uitgezonderd (het buurtschap) 't Homtje, op de kabel zijn aangeslo ten droogt dat werk op. Ander pro bleem is dat er minder huizen wor den gebouwd op Texel, zodat er ook minder aansluitingen voor gas, wa ter, elektriciteit, kabel en telefoon nodig zijn. En minder infrastructuur betekent ook minder werk. Als ik straks alle klussen bij elkaar schraap, heb ik geen honderd pro cent werk meer voor mijn mensen Voor de huidige opdrachten heb ik eigenlijk een kwart monteur nodig, een man die natuurlijk ook ander werk moet doen. Maar als de mon teur ziek wordt, moet ik toch op een ander kunnen terugvallen. Dat vergt dus twee jaarbetrekkingen. Datzelfde geldt voor de fitter en de voorman. Allemaal dubbele bezettingen Dat was allemaal te doen, doordat ik met bijna twintig man werkte, verspreid over meerdere ploegen. Doordat ik de bezetting heb moeten inkrimpen van bijna twintig tot tien man, werk ik nu met twee kraanmachinisten, terwijl ik vier graafmachines heb. Maar ook voor de resterende tien mensen is de kritische grens bereikt Als de personeelskosten te hoog oplopen, kan ik niet meer concurre rend zijn. En ik wil er geen geld op toeleggen. Als ik in de rest van Ne derland werkzaam zou zijn. zou dit bedrijf al lang geen bestaansrecht meer hebben Destijds stond ik voor de keus: of grootschaliger en dus naar de overkant, of kleinschalig en op Texel blijven. Aan de vastewal zijn al genoeg bedrijven, dus ik heb gekozen voor een goede dienstver lening op Texel, tegen een kostprijs die iets minder concurrerend is. De mensen die nu in het kabel- en leidingwerk zitten hebben allemaal goede opleidingen gehad, een inves tering die nodig was om te voldoen aan de eisen voor certificering. Vak bekwame lieden, met ervaring en die het eiland op hun duimpje kennen. Het is doodzonde als dit straks weg vloeit.' Drijver zegt bij de gemeente een balletje te hebben opgegooid over de aanleg van riolering in het buiten gebied. waardoor hij zijn mensen aan het werk zou kunnen houden 'Ik zqu daar, in gelijke concurrentie met andere bedrijven, graag in meedoen. Want we zijn daar volledig op inge speeld.' Dat er in het buitengebied gaat wor- Lees verder pagina 5 Waar menigeen tijdens de zomerse dagen verkoeling zocht in de scha duw, vloeide er bij de medewerkers van de plantsoenendienst van De Bolder menig zweetdruppeltje. Door het groeizame weer schiet het on kruid massaal omhoog, ook in de gemeentelijke perken. De tuiniers van De Bolder leveren daarom vrije uren in om het vuil kort te houden. 'Ze zijn bezig aan een soort inhaal slag', aldus Andries Huberts van de gemeentelijke buitendienst, die toe zicht houdt op het werk. 'Nu na een lange periode van slecht weer ineens de zon is gaan schijnen, schiet het onkruid overal tegelijk uit de grond Doordat de plantsoenendienst van De Bolder op vrijdagmiddag is gaan overwerken, hebben we het weer redelijk onder controle. Ik neem echt m'n petje voor ze af.' Verderop in deze krant laat een bewoner van Den Burg zich minder lovend uit over het gemeentelijk groenbeleid. Horszel Stefan Hooijschuuren Lisette Bonne (niet zichtbaar), beiden verkleed als Sommeltjes, lezen een verhaal voor over het bestaan van de legendari sche dwergen uit De Waal De voor dracht ging vooraf aan de feestelijke opening van het Sommeltjespad, het kindernatuurpad in het Californiëbos. Het pad is een initiatief van Olga Wouters, die het idee opdeed in Lap land, en Wiepke Toxopeus. Langs de route staan egels, spinnen, vlinders, konijnen, paddestoelen en natuurlijk Sommeltjes- Doel is de waarnemin gen van de kinderen te stimuleren en het enthousiasme voor de natuur te vergroten Behalve een brede delegatie verklede kinderen van alle Texelse basisscholen werd de opening bijge woond door de leden van de overleg groep van het Nationaal Park de Duinen van Texel i.o. die in het kiel zog van de jeugd een rondwandeling over het anderhalve kilometer lange pad maakten. De vergadertijgers zetten de middag voort in het raad huis, alwaar het gezelschap zich boog over de agenda van de tweede vergadering van de overleggroep Unaniem was men over de keuze van het logo van het NP waarin naast landschapselementen van Texel een lepelaar wordt verwerkt. Afgesproken werd verder dat, na de opheffing van de Beheersoverleg- groep voor de Hanenplas, omlig gende grondeigenaren een vertegen woordiger in de overleggroep mogen kiezen. Peter Tultman en Marlijn Verbeeke van de plantsoenendienst leveren vrije uurtjes in om de perken in Den Burg onkruidvrij te houden. (Fcto Gorard Timmorman) Harry Wuis is deze week geïnstal leerd als lid van de nationale Raad van Advies van Staatsbosbeheer. De Koger hotelier, natuur liefhebber en TVL-voorzitter is niet uit hoofde van zijn functies maar op persoonlijke titel en op grond van zijn deskundigheid voor twee jaren benoemd. De Raad geeft gevraagd en ongevraagd advies aan de directie van Staatsbos beheer over het te voeren beleid. Sinds Staatsbosbeheer is verzelfstandigd en losser komen te staan van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij wordt gewerkt aan een cultuur verandering. De organisatie moet minder ambtelijk worden en beter luisteren naar de wensen van de ge bruikers van haar terreinen. Toeris ten zijn zulke gebruikers en Wuis weet bij uitstek wat er leeft onder die groep. 'Men heeft mij een paar keer meegemaakt in overlegstructuren die verband hielden met het toe risme Daarom ben ik benaderd om zitting te nemen in de Raad van Advies. De relatie met de toerist wordt zeer belangrijk geacht.' Wuis, die maandag op slot Renouwe bij Bunnik werd geïnstalleerd door Hans Wiegel, voorzitter van de Raad van Toezicht van SBB, is vereerd met zijn benoeming. 'Het is met al- Bij een inbraak in één van de on dernemingen in het verzamel gebouw aan de Stoompoort in Oudeschild is voor enkele honder den guldens buitgemaakt. De in brekers kwamen binnen door een raam te forceren. De kraak werd maandagochtend ontdekt. Bij een ook in dit gebouw gevestigd bedrijf werd een kruik kruidenbitter en een flesje overjarig bier uit de etalage gestolen. Verscheidene an dere panden werden eveneens door zocht, maar daar werd niets vermist Dat wekte nogal wat verbazing, omdat bij sommige ondernemers geld is blijven liggen dat betrekkelijk makkelijk had kunnen worden ont vreemd 'Misschien waren ze in de lorem', vermoedt een gebruiker van het gebouw bij wie alleen een mis lukte poging tot inbraak was gedaan leen een hele eer als je gevraagd wordt, ik zie het ook als een vorm van erkenning voor het werk dat ik op natuurgebied heb verricht.' Wuis was onder andere de initiator van natuurpad De Seeting, dat ten zui den van De Koog door het bos en de duinen loopt. Hij wandelt er zelf ook regelmatig: een ideale gelegenheid om geluiden van toeristen op te pik ken De manier waarop SBB op Texel te werk gaat is volgens Wuis een im puls geweest voor het bij de cultuur omslag horende overlegmodel. 'Texelaars hebben als eiland- De verkeersremmers aan het Schil derend bezorgen de aanwonende familie Van der Slikke slapeloze nachten. 'Vanmorgen vroeg zat ik om kwart over vijf rechtop in m'n bed door de knallen die ontstonden door dat er weer een vrachtwagen met gang over de bult heen daverde Ook de aanhangers van auto's ram melen erover. M'n vrouw kan er zelfs niet van slapen en heeft haar bed naar de achterkant van het huis ver plaatst Het zijn zulke klappen, soms denk je dat er een ongeluk is gebeurd. Ik heb buren die waren eerst blij dat die hobbels kwamen, maar die ze nu liever vandaag dan morgen zien verdwijnen', vertelt Van der Slikke. De gehate obstakels mogen voor veel automobilisten reden zijn de voet van het gaspedaal te halen, door over het midden van de weg te rijden weet menigeen toch nog flinke snelheden te ontwikkelen Van der Slikke: 'Controle, da's het enige dat helpt Van der Slikke hekelt ook de mor sige schrikhekken en het plaveisel van het fietspad. 'Da's ronduit slecht, op het gevaarlijke af.' Het fietspad, dat volgens de gemeente regelmatig wordt onderhouden, is omstreeks 2001 aan de beurt voor een grote opknapbeurt Tot die tijd beperkt het onderhoud zich tot het hoogst noodzakelijke- In opdracht van de gemeente worden vluchtheu vels, schrikhekken en straat- meubilair verspreid over het eiland momenteel opgeknapt Volgens de gemeente zijn ook de schrikhekken in Den Burg binnenkort aan de beurt bewoners van oudsher het gevoel gehad dat het gebied van Staatsbos beheer ook een beetje van hen is. Er is hier meer overleg met de bevol king dan elders. Dat heeft een lan delijke voorbeeldfunctie gehad.' Texel als voorbeeld. Het klinkt vreemd gezien de commotie die enkele jaren geleden ontstond naar aanleiding van de grootschalige houtkap in de Dennen. Wuis: 'Toen is de bevolking vier jaar van tevoren geïnformeerd. Dat was veel te vroeg De ervaring met het volksoproer leert dat je ook vlak voordat een in greep plaatsvindt de bevolking moet inlichten.' Het was een van de eer ste adviezen die hij overbracht aan de directie van Staatsbosbeheer. 'Hij heeft geen feitelijke onjuisthe den kunnen aantonen en niet op een rectificatie aangedrongen. Wat mij betreft staat het verhaal dus nog gewoon overeind.' Dat zegt Jacob Schreuder, chef van de streekredactie van dagblad De Gelderlander, in reactie op de beschuldiging van Harry Mat- hijsen dat hij volledig verkeerd geciteerd is. De tijdelijke directeur van de Recreatiestichting Texel deed in een op 27 mei jl. gepubliceerd interview nogal opmerkelijke uitspraken, met name over de slechte sfeer onder de werknemers van één van de drie kampeerterreinen van de RST. Ter verdediging zei hij in de Texelse Courant van dinsdag jl dat hij slechts voorbeelden had genoemd, die door de betreffende journalist voor waar waren aangenomen. Volgens Mathijsen. die sprak van een 'snert- artikel', had de chef van deze jour nalist, een inmiddels vertrokken stagiair, zijn spijt uitgesproken over de hele gang van zaken. Schreuder ontkent dat hij zijn excu ses heeft aangeboden 'We hebben het artikel samen doorgelopen en zijn niet op iets gestuit dat niet waar is. Als dat wel zo was geweest, was ik direct overgegaan tot rectificatie, want ik heb er geen belang bij dat er fouten in onze krant staan Wél was het artikel wat rommelig geschreven en stond er een „t" teveel in de naam van meneer Mathijsen. Dat had zo niet in de krant gemoeten Maar het verhaal was helder.' (Advertentie) a bd ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Harry Wuis. één van de dertien adviseurs van Staatsbosbeheer. IFoto are/vet Texelse Courant) „De Bewaarplaats" Meubelmakerij Tromp NEE-sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) voor de vakantiekrant van 2 juli a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 23 juni a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6,1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1