Theatrale reis door geschiedenis Hogeberg enkele leerling- verpleegsters regenpijpen de Kroniek Papier is schaars, gefokte konijnen Tropische Taptoe bekoort Id 't Noodziekenhuis 17 Voor ons spreekuui hoeft u het eiland niet af 'Doolland' biedt scala aan kunstvormen Agenda E COURANT- Inschrijven voor cursussen Muziek- en Dansschool Donderdag Juni LAATSTE GELEGENHEID AdresFanfare-Gebouw De Mythische Eilanders teso Jeanne Meys ontwikkeling van kind naa| Opbrengst bundel Monen voor Wilhelminafonds Internetdiploma voor leerlingen Thijsseschool Rommelmarkt VKiJUAU 18 juNiiyyy TEXELSE De organisatoren in het natuurlijke theater waar Doolland wordt opgevoerd: Maaike Deckers. Dick Schermer. Erik van der Spek en Rob Valkenburg v.l.n.r De openlucht-theatervoorstelling 'Doolland' die op 17 juli door de veertigjarige Muziek- en Dansschool Texel en het honderdjarige Staats bosbeheer aan de Texelse bevolking wordt aangeboden, belooft een aantrekkelijk cultureel en historisch schouwspel te worden. De invul ling van het festijn dat plaatsvindt in het 'bossie' aan het Doolhof op de Hogeberg, is helemaal rond. De werving van jeugdige Texelse spelers en muzikanten leverde weinig op, zodat nu een beroep wordt gedaan op volwassen acteurs, dansers, professionele decorbouwers en musici van zowel de overkant als van het eiland. Aanvankelijk richtte de organisatie zich op jongeren van een |aar of zes tien Leerlingen van de muziek school, toneelspelers, handige klussers en andere enthousiaste creatievelingen, maar de animo bleek gering, 'ledereen heeft het te gen die tijd druk met vakantie- baant|es en de verkering. Dus moes ten we iets anders verzinnen', aldus Rob Valkenburg van de stichting Beeldwerk, die samen met Dick Schermer van het nog jonge natuur- excursiebedrijfje Aqua Terr Air de productie van Doolland voor zijn re kening neemt. 'Het was leuker ge weest als de muziekschool een gro ter aandeel had gehad, maar dat was praktisch met te realiseren', zegt Maaike Deckers, directeur van de Muziek- en Dansschool. Valkenburg gebruikte zijn connec ties om geroutineerde en professio nele spelers, productiebegeleiders en -voorbereiders te werven. Rond de zeventig mensen zijn vastgelegd, waarvan er 45 daadwerkelijk optre den. Die verzorgen een multimedia- spektakel waarbij geen middel onbe proefd wordt gelaten om de historie, mystiek, natuur en legenden die met het bijzondere plekje aan het Dool hof zijn verbonden op artistieke wijze voor het voetlicht te brengen Kei harde experimentele en traditionele Keltische muziek, filmbeelden, licht, dans, toneel en poèzie: met alle denkbare expressievormen wordt de toeschouwer meegevoerd op een theatrale reis die in de ijstijd begint en eindigt in de toekomst. Om 22.15 uur, als de zon is onder gegaan en de lichteffecten tot hun recht komen, luiden de klokken voor het begin van de voorstelling, die in het door bomen omzoomde deel van de Zandkuil wordt opgevoerd Warming-up Daaraan voorafgaand wordt het pu bliek in het aanpalende bosje op speelse manier ingewi|d in de gehei men van de Hogeberg Nadat de bezoekers met een zoen van een mooie dame zijn verwelkomd en knapzakken hebben ontvangen met eten en drinken - waaronder een his torisch broodje - ontmoeten zij een illustere schare bekende en minder bekende figuren die vanuit hun eigen achtergrond gepassioneerd vertellen over het gebied. Meester Prikkebeen heeft het over de insecten van de Zandkuil die hij op een scherm pro- Bij de Muziek- en Dansschool is de inschrijving gestart voor het nieuwe cursusjaar dat in september begint. Het aanbod is zeer gevarieerd. In het lespakket zitten niet minder dan achttien instrumenten. Verder biedt de muziekschool instrumentale en vocale lesvormen aan en les op een instrument waarbij de nadruk ligt op samenspel en popmuziek Speciaal voor jonge kinderen is er de speel- klas en voor peuters is er 'muziek op schoot'. Het dansaanbod is al even divers. De allerkleinsten kunnen zich uitle ven met kleuterdans. Na de alge mene dansante vorming is er de keuze uit klassiek ballet en jazzdance. Voor meer informatie, secretariaat van de Muziek- en Dansschool, Schilderend 39, Den Burg, tel. 313 493, fax 314 300. te Den Burg kunnen worden geplaatst. Aan stelling op arbeidsover eenkomst. Schriftelijke sollicitaties met uitvoeri ge inlichtingen zoo spoe dig mogelijk aan den Burgemeester van Texel. Beperkt Uw Electriciteits- verbruik Het is Uw eigen belang. N.V: T.E.M. Verloren een stel op weg Den BurgDen Hoorn onder duinen langs D.e Koog. Tegen belooning têrug te be zorgen W. de Zwijgerlaan 16. 9 - II uur tot het afhalen van bonkaarten voor hen, die dit tot heden verzuimden. P1429/1 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud. G Joh Duinker Plaatsvervanger J de Waal. Den Burg Ui tg en Drukkerij Fa. Langeveld «r De Rooy. Den Burg, Tez») Mede door de papierschaarste is de jaargang 1943 van de Texelsche Courant een van de dunsten uit de inmiddels honderdelf delen tellende collectie (een record daf alleen wordt geslagen door de jaargang 1944, ook omdat de krant halver wege dat jaar in het geheel met meer verscheen). De krant van 1943, na de vergroting In 1939 nog maar weinig kleiner dan de heden daagse edities, verscheen op woensdag en zaterdag. Op zaterda gen bestond de krant nog uit een heel vel van vier pagina's, op woensdag moest de lezer genoe gen nemen met slechts een half vel (twee pagina's). De gebroeders Duinker mochten van geluk spre ken als ze In de zaterdageditie een hele pagina met advertenties wis ten te vullen, op woensdag kwam het aantal advertenties nauwelijks boven een halve pagina uit. De re dactionele pagina's worden voorna melijk gevuld met oorlogsnieuws: juichende berichten over acties en prestaties van het Duitse leger en positieve oproepen om vooral mee te helpen en de mannen en jon gens aan het front op alle mogelijke manleren te steunen Berichten over aan de geallieerden toege brachte verliezen en problemen die zij in hun strijd ontmoetten, zijn ver in de minderheid. Heel voorzichtig komt hier en daar wel steeds vaker het wcad 'Invasie' tevoorschijn; veelal voorzien van speculaties over het waar en wanneer. De schaarste die allerwegen heer ste, is goed af te lezen aan de prij zen die tijdens de derde lammer markt van het seizoen werden betaald de ooien brachten ƒ130,= of meer op. 'Zooveel geld is er nog nooit voor betaald.' De Texelsche Courant geeft een overzichtje waarop te zien is hoe de prijzen vanaf 1941 de pan uitrezen en te vens wordt een vergelijking getrok ken met de vorige wereldoorlog, toen de 'lopprijs werd bereikt in hel laatste oorlogsjaar. 1918 f37,=ï Prijzen worden ook genoemd In het lovende verslag van de eerste ten toonstelling die de nog geen jaar oude Konijnenfokvereeniging Texel (Kotex) in de Lindeboom hield. 'Goede raskonijnen worden ver kocht voor f 100-f125 per stuk. Kijkt u het vakblad er maar op na.' Misschien werkte dit de Interesse voor deze tentoonstelling in de hand, want: 'het aantal inzendingen liep naar de 200 en het aantal be zoekers bedroeg ruim 350 man.' 'Het fokken is voor velen meer dan dan sport geworden: Tenzij men steeds weer door tortuna in de steek wordt gelaten en om de ha verklap een doode te begraven heeft, is het konijnenhouden voor hem. die er eenige studie van ge maakt heeft, zeer loonend gewor den. Vooral op het platteland, waar men het voeder om huis heeft.' o l.v. Wieb Ruiter spelen Zaterdag- en Zon dagavond om 7 uur In Casino^ Den Burg. TOEN DE SIRENE LOEIDE stond 7.c met haai neus plat te gen de ïuiten. Nu ligt ze al drie weken plat te bed WEG VAN DE RAMEN bij luchtgevaar! jecteert. Gelein Jansen vertelt hoe de omgeving er vroeger uitzag en een Germaanse heks legt een link met Stonehenge, waarmee het Dool hof via mysterieuze aardlijnen is verbonden. In een hut zit een ren dierjager huiden te bewerken en ver der loopt de bezoeker een bloemen meisje en een pinksterbruidje tegen het lijf. Er worden gedichten voorge dragen en er klinkt muziek uit de Franse tijd. 'Het wordt een sprook jesachtig geheel, met allemaal kleine voorstellingen', zegt Valken burg. 'We zijn van plan boven de zeven pannenkoeken een theehuisje te plaatsen, vergelijkbaar met het huisje dat er vroeger stond. Verder komt er een overkapping waar na afloop een drankje genuttigd en na gepraat kan worden.' Het evenement kan nog zo goed worden voorbereid, op één punt blijft het openluchtspektakel kwetsbaar: het weer 'Als het licht regent gaat de voorstelling gewoon door. Maar bij aanhoudende hoosbuien is het einde verhaal. Dan moet het volgend jaar maar gebeuren', aldus Erik van der Spek van Staatsbosbeheer. 'Maar ach, zó vaak regent het nou ook weer niet.' Voor de eerste honderdvijftig bezoe kers begint de voorstelling al meteen bij het verzamelpunt, de parkeer plaats P2 aan de Haffelderweg. Zij worden vanaf 19.30 uur met paard en wagen naar het Doolhof gebracht. De rest kan gebruikmaken van de bussen die heen en weer rijden en ook na afloop worden ingezet om de mensen naar Den Burg te brengen Het Doolhof is verder per fiets en te voet bereikbaar, maar de weg wordt afgesloten voor motorvoertuigen. Kaarten kosten 22,50 (inclusief vervoer en knapzak) en zijn vanaf maandag te koop bij Nauta CD en de Welzijnsstichting. Enige spoed is geboden, want er zijn niet meer dan vierhonderd kaarten beschikbaar. Vrijdag 18 juni In manege Akenburg wordt tus sen 16.30 en 20 00 uur een avond-dressuurwedstrijd ge houden, met deelname van zo'n tachtig eigenaren van paarden en pony's. In het Jeugdhuis in Oosterend be gint om 20.00 uur een lezing van Frits Rouvoet, over het werk van de stichting Hoop voor Albanië Ter gelegenheid van hel Midzomerfestival treedt in Question Plaza de vrouwen formatie 'Groove the Princess' op, met o.a twee leden van het voor malige achtergrondkoor van Her man Brood. Aanvang rond midder nacht, Het voorprogramma wordt vanaf 22.00 ur verzorgd door de band van Rob van Beurden. Zaterdag 19 juni In het kader van de 'Open Tuinendagen' kunnen tussen 10.00 en 17.00 uur verschillende Texelse tuinen worden bezich tigd. Een passepartout kost ƒ7.50. De biologisch-dynamische boer derij Sint Donatus houdt open dag. Tussen 10.00 en 16.00 uur zijn er verschillende rondleidin gen. bezoekers kunnen proeven van de nieuwste producten en voor kinderen zijn er skelterraces. Op het Vermaningspad in De Waal wordt van 14.00 tot 16.00 uur een rommeltjesmarkt voor kinderen gehouden. De Duikclub Texel houdt tussen 11 00 en 17.00 uur open dag op het terrein van de NlOZ-haven. Demonstraties, tentoonstelling en mogelijkheid om zelt met duiken kennis te maken. Meubelmaker Tromp aan de Schilderweg houdt tussen 11 00 en 17.00 uur open dag Met tal van 'extra' activiteiten. In Cinema Texel draait om 15.00 uur Holyman, om 15.00, 19.00 en 22.00 uur The Matrix en om 19.00 en 21.30 uur Entrapment. Op de biologisch-dynamische boerderij Sint Donatus start om 16.30 uur een rondleiding Op gave via tel. 319426. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend wordt vanaf 20.30 uur een dansavond gehouden. Van vroeg in de middag tot diep in de nacht wordt in het centrum van Den Burg het Midzomer festival gevierd 's Middags zijn er op straat onder meer optredens van de Texelse Big Band en ver schillende koren, 's avonds wordt in de cafés opgetreden door rock en countrybands. Zondag 20 juni Ook vandaag kunnen ter gelegen heid van de 'Open Tuinendagen' tussen 10.00 en 17.00 uur ver schillende Texelse tuinen worden bezichtigd. Een passepartout kost 7.50. Onder auspiciën van de Windsurfclub Texel wordt de Na tionale Surfmarathon Den Helder - De Cocksdorp vice versa geva ren. Deze vijftig kilometer lange tocht over de Waddenzee telt mee voor het Nederlands Kampioen schap Masters. Start om 10.45 uur bij Lands End. De leden van de gei, kustzeilverenigingen mak daag het j» 'Tuusrondje' De brietin; om 11.00 uur in het club van de Cocksdorper vereniging bij paal 33. In De Worsteltent tr< 15 00 uur de Texelse 'Under Cover' op De li gratis. Bij mooi weer is eert buiten In Cinema Texel draait g uur Holyman, om 15 00, i 22.00 uur The Matrix eno en 21.30 uur Entrapment In café De Karseboom» Midzomerfestival al; met een verrassingsact Bootdienst Teso zet naast de Schulpeng; reserveboot Molengat in verwachte drukte het hooi den. De halfuursdienstbe de Texelse afvaart van en eindigt met de Hels sr vaart van 16.05 uur. Te wacht geen oponthoud ini havens. Hoogwater te Oudes Vr. 18 0.46 en 12 Za. 19 1.04 en 13 Zo 20 1.40 en 14 Ma. 21 2.07 en 14 Di. 22 2.54 en IS Wo. 23 3.54 en IS Do. 24 4.50 en II Vr. 25 6.27 en 1{j Aan het strand is het ongeveer eeo der hoogwater De zon komt 20jj) 05 17 uur en gaat onder om 2 20 juni eerste kwartier; 22 juntda over puberteit fneen de problemen die, r hun weg naar innerlijke v In de Vrije School begint vrijdag 25 9enkomen. De entree j juni om 19 00 uur een lezing van 7.50, inclusief een kopj Jeanne Meys Zij schreef onder ^ee meer het boek Puberteit, een smalle weg naar innerlijke vrijheid, over de (Advertentie) Naar het spreekuur van uw bedrijfsarts? Getï probleem wanneer de werkgever is aangeslota bij Arbo Groep Gak. Want onze spreekuurlocati is vanaf 28 juni gewoon op Texel. Het adres Schilderend 70, Den Burg. Meer informatie? Neem contact op met de het' R. Soenarto van onze vestiging in Alkmaar, telefoo; (072)549 33 99. irbo groep gak Gezonde mensen in een gezonde onderneming De gebundelde dorpsverhalen die de op 24 oktober van vorig jaar overleden Bieuwkje Monen schreef, mag zich in een grote belangstelling verheugen Niet zo gek, omdat de verhalen over De Cocksdorp en omgeving, die eerder werden gepubliceerd in dorpsblad 'Achter de Rugediek', vanuit haar persoonlijke beleving waren geschreven. Uitgebracht onder de titel 'Het huis met de grote deuren' werd de bundel gedrukt in een oplage van bijna 300 exemplaren, waarvan er nog maar enkele voorradig zijn. Ze zijn te koop bij Gerard Monen. de beheerder van Als alles goed is gegaan hebben de leerlingen van groep 8 van de Thijsseschool vandaag allemaal hun internetdiploma gehaald. Er kwam daarmee een eind aan een project waarmee ze vorig jaar al een begin maakten en dat geboren is uit een samenwerking tussen hun school en de openbare bibliotheek De bedoe ling van het project was de kinderen voldoende technische vaardigheden te laten opdoen om zelfstandig op het internet te kunnen 'surfen'. Bo vendien leerden ze de informatieve waarde ervan ontdekken. Ook hun leerkrachten werden in de afgelopen twee jaar geschoold in hel omgaan met internet. Verder werd wekelijks op school geoefend met behulp van enkele ouders. Vandaag kregen ze een 'm/ormatiespeurtocht' door de bibliotheek, waarbij een aantal op drachten alleen met behulp van inter net kon worden opgelost. Aan het eind ervan kregen de kinderen alle maal een diploma. Groep 7 van de Thijsseschool is in middels begonnen met een nieuw project. Kinderen kunnen hun oude speel goed en andere spulletjes verkopen tijdens de rommelmarkt van De Waal, die zaterdag tussen 14 00 en 16.00 uur wordt gehouden op het Vermaningspad. De organisatie is in handen van de feestcommissie van het dorp Raindrops keep falling on my head speelde het Koninklijk Texels Fanfarecorps (KTF) woensdagavond tijdens de Taptoe, waarbij de majorettes met fleurige parapluutjes zwaaiden. De songtitel had niet fla- granter kunnen strijden met de wer kelijkheid: in tegenstelling tot vorig jaar - toen het nog miezerde - was de Groeneplaats een zonovergoten decor voor een gevarieerd optreden van de drie Texelse korpsen Naast KTF speelden Door Eigen Kracht (DEK) uit Den Hoorn en de Christe lijke Muziekvereniging Excelsior uit Oosterend voor een dankbaar en talrijk publiek, dat vijf rijen dik ach ter de dranghekken stond. Na een feestelijke gezamenlijke openingsparade op de Saint Triphon- mars verzorgde ieder korps afzon derlijk een optreden, dat door speaker Andrew Albers werd toege licht. KTF gaf behalve de traditionele marsmuziek ook lichte popmuziek ten beste en latljns-amerikaanse rit mes die samen met de zomerse tem peraturen voor een tropisch sfeertje zorgden. DEK viel vooral op met de vlotte muziek uit de musical Grease en bracht een grote groep gedoste cheerleaders in stel het met de jeugdige aanwaï wel goed zit, bleek ook ut majorettes in het Hoorndei De uitvoering van Excels merkte zich als verwacht) hoge muzikale kwaliteit. Ven waren de zeemansliederen Drunken Sailor, waan Oosterenders hun optreden: Na een eendrachtige finale het Wilhelmus over hel keerde het publiek in opp stemming huiswaarts. de Durper stencilmachine waarmee het bundeltje kosteloos kon worden gedrukt, bij Nauta Boek en bij Mieke van den Bent. De opbrengst komt in z'n geheel ten goede aan het Koningin Wilhelminafonds (KWF), dat zich inzet voor de kanker bestrijding. Mevrouw Monen, die tijdens haar leven wijkhoofd was van de afdeling Cocksdorp van het KWF. zette zich met hart en ziel in voor dit fonds. Geheel volgens haar wens overhandigde Gerard Monen de opbrengst van de bundel (ƒ2 800,-) dinsdagmiddag aan Martha Witte, contactpersoon van het KWF (zie foto). (Foto Gerard Timmerman) KTF marcheert in de zomerzon het plein op.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2