Cjrocn 'Twartsjexeh in het harL, Texel kan niet zonder een 18-holes-golfbaan' Kotterstraat op televisie: niet uitsluitend maritiem... Texelse Courant naar Flevodruk N' Meer politiecontrole in rustige weekenden Nieuwe status De Texelse' trekt toeristen Duikdoop TC pendelt over Afsluitdijk Ervaren para verongelukt Aandacht voor 2-3-regel en taxi's Vandalisme Zeehond met lang en grijs haar VERDER IN DIT ummer Midzomerfestival (nog) geen groot succes 2 Jonge visser houdt niet van thuis zitten 5 Oud-brandweerchef omstreden in Vaassen 5 Nieuwe eigenaar voor hotel De Wael 5 Eigen waterschap 'dijkgraaf Jaap Groen 6 •fr Tuinenpracht aan het Oude Dijkje 7 Zilveren penning waterschap bij afscheid Schraag Onder invloed TEXELSE^COURXNT KARAVAAN 99 PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11389 DINSDAG 22 JUNI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of 06-53 73 3382 St ver vijf jaar moeten we een 18-/io/es-baan hebben, anders haken op een belangrijk punt af. Dat zou een enorme gemiste kans zijn.' nirecteur Martin Warnaar van vakantiecentrum De Krim is gedecideerd: ill is de snelstgroeiende sport ter wereld en zonder een volwaar- go golfbaan krijgt het toerisme op Texel gevoelige klappen. Na de trige week toegekende B-status is uitbreiding de volgende stap. uimte is er alleen op de zuidelijk gelegen grond van Staatsbosbeheer, t nou net grootse plannen heeft met de herinrichting van het ge- [d rond de Hanenplas. Toch wil SBB geen spelbreker zijn en De im onder voorwaarden tegemoetkomen. De gemeente bemiddelt. m ft ^Jegolfsport groeit de komende twee ir in Nederland met dertig tot veer- procent. Je kunt het tot op hoge ■ftijd spelen, en de bevolking ver- jst. Het golftoerisme zit enorm in de kijk maar naar Zuid-Europa. Wij srken het ook. Texel kan zich niet mitteren om achterover te leunen zeggen: het gaat toch goed? s houding wreekt zich vroeg of laat. ituur, rust en ruimte zijn belangrijk, aar niet alles. De toerist die naar nel komt verlangt goede voorzie- igen. We zijn geen Vlieland of neland. Puur financieel gezien is n 18-holes-golfbaan niet interes- nt, een zwembad evenmin. Maar zijn vakantiekeuze laat de toerist h er wel door leiden en als je die Seiten niet hebt lijdt de sector als keel enorme verliezen.' se kan Martin Warnaar niet worden De Krim-directeur, k lier ervaren instructeur mild van Agteren (35) uit Wilp talerdag om het leven gekomen een landing op het Texelse fjveld. Ooggetuigen verklaar- m dat hij de landing te laat in- i Hij overleed ter plekke. (tragische ongeval ontstond rond 15uur, nadat Van Agteren met een zijn helm gemonteerde camera kamen had gemaakt van de ver togen van het Nederlands vier- wsteam, dat een formatiesprong akte boven Texel. Na het filmen g zijn parachute normaal open, ar waarschijnlijk zette hij de draai kunnen te landen te laat in. it de wind nog in de rug raakte hij ilzijn benen het talud van een nabij legen sloot. Hij stuiterde op de B xid en kwam een meter of tien rderop uiteindelijk hard neer. Het ichtoffer had zwaar hoofdletsel, e' iaraan hij ter plekke overleed. De leseinde traumahelicopter werd die reden teruggeroepen, verslagenheid was groot in het ixelse paracentrum. Van Agteren een bekende figuur in de para- »eld, die als instructeur ook op actief was. Hij maakte enkele zenden sprongen. Dirk Slot uit Waalenburg wordt door voorzitter Cor van Heer- marden (links) van de duikclub fee/ in het duikpak gehesen. Stol was een van de honderden belangstellenden die zaterdag aren afgekomen op de open bag van de club. gehouden op del haventerrein van het NIOZ Wij' hoorde tot degenen die het buiken aan den lijve wilden erva- 'en. Dus kreeg hij het duikpak 'an en sprong na instructie te mier Hij bleef echter met het in ba haven liggende duikschip ver bonden, zodat hij direct kon wor- den opgehaald voor het geval er le's mis zou gaan. Dank zij de geluidsverbinding kon hij direct varslag doen van wat hij onder "'ter beleefde. Dergelijke de monstraties werden ook uitge voerd met een ouderwets duiker- Pak met koperen helm. Doel van ba open dag was vergroting van bal aantal leden Dat lijkt te zijn galukt want tenminste vier per sonen hebben serieuze belang- slellmg laten blijken. Als ze zich "nsluiten zullen ze door eigen marisen van de club worden op- meid. Twee leden hebben de «ervoor benodigde instructeurs- bavoegdheid. (Foto Harry do Graat) TVL- en VVV-bestuurder die zelf regelmatig een balletje wegslaat op golfbaan 'De Texelse' is als altijd goed geïnformeerd en draagt een weldoordachte boodschap uit. Hij is zo overtuigd van zijn gelijk dat een andere waarheid hem als onmogelijk voorkomt. In het geval van de nood zaak tot uitbreiding van de golfbaan wil het erbij Warnaar gewoon niet in dat er andersdenkenden zijn. Niet bij Staatsbosbeheer, de provincie of de gemeente. 'Ik kan me niet voorstel len dat de 18-holes-baan er niet komt.' Wat er in ieder geval is gekomen is de langverwachte B-status die de Nederlandse Golffederatie aan 'De Texelse' heeft toegekend. Het gras is goed. de afstanden tussen de holes en afslagpunten kloppen tot op de centimeter, de bunkers zijn cor rect afgestoken en de scores en handicapcorrecties worden naar be horen geadministreerd Voortaan kunnen golfliefhebbers overal ter wereld er vanuit gaan dat Texel een kwalitatief hoogwaardige golfbaan heeft die voldoet aan internationale, normen en aansluit op hun handi caps Paul Kuip, voorzitter van de Texelse Golfclub: 'Zonder de B-sta- tus kom je met in trek bij de honderd duizenden clubgolfers Die hebben zekerheid nodig Zolang je alleen maar een geassocieerde baan bent lopen zij de kans bij wijze van spre ken op een veredeld voetbalveld te recht te komen.' Het is de vraag of de voorzitter wel zo blij moet zijn met de toenemende stroom golftoeristen op wie de nieuwe status een grote aantrek kingskracht zal uitoefenen. De club mag een kwart van de op de golfbaan beschikbare speeltijd gebruiken voor het houden van wedstrijden. De speeltijd komt nu al in het gedrang en zal bij een grotere populariteit nog meer onder druk komen te staan. Hetzelfde geldt voor de nieuwe leden die Kuip graag naar 'De Texelse' wil halen, terwijl de capaciteit van de baan een grotere vereniging eigen lijk niet toestaat. De laagdrempelige club - er mag in spijkerbroek worden gespeeld, een ballotage is er niet - telt driehonderd leden, waarvan tweehonderd Texelaars; een aantal dat twee jaar geleden niet voor mo gelijk werd gehouden. 'We worden inderdaad een beetje nerveus van het ledenaantal Gezien de baan- capaciteit moeten we eigenlijk een ledenstop invoeren, maar dat willen we nietDe reden ligt voor de hand: Meer leden maken de uitbreiding nog dringender. Een 18-holesbaan biedt ruimte aan achthonderd leden. Kuip denkt verder aan de Texelse pu blieke opinie die in de onderhande lingen met Staatsbosbeheer van grote invloed kan zijn. Hoe meer Texelaars golfen, hoe groter het draagvlak voor de 18-holesbaan. En het is ook tot De Krim doorgedron gen dat Staatsbosbeheer steeds Lees verder pagina 5 Oosterenders uit de Kotterstraat hadden zaterdag de hele dag de te levisie op bezoek. Het waren de makers van het gloednieuwe pro gramma 'Het Straatmuseum', dat komend najaar wordt uitgezonden door de A VRO en waarin bewoners van twaalf straten in Nederland iets vedellen overeen hen dierbaar voor werp In de Kotterstraat overheer sten - niet geheel onverwacht de maritieme objecten, zoals een naambordje van een oude botter (van 'ome' Arie Ellen), een model van een kotter (Hans Daalder) en een werk tuig uit de wiervisserij (Teun Duinker). Daarnaast liet de familie Barnard een oud róntgenapparaat zien en vedelde toneelschrijver Aris Bremer iets over de Dubbele von Sion die hij een paar jaar geleden ontving. Zij allen werden geïnter viewd door de bekende presentatrice Judith de Bruijn. De dag werd afge sloten met het bijeen brengen van alle voorwerpen in een op het school plein geparkeerde bus, 'Het Straat museum', waarna de bewoners er een kijkje konden nemen (zie toto) Het slot was spectaculair en kwam bij toeval tot stand. De makers van het programma, van ID-TV, hadden bewoonster Coja van Arkel (die een lessenaar liet zien) gevraagd een stukje op haar dwarsfluit te spelen. De politie gaat in rustige week enden, wanneer er geen groot schalige evenemente plaatsvinden, extra controleren op de naleving van de sluitingstijden. Burgemees ter Geldorp wil zo een goed gedo cumenteerd dossier aanleggen waarmee eventuele sancties kun nen worden onderbouwd. 'Ik wil niet nat gaan bij de rechter tegen de natte horeca'. Ook taxichauf feurs krijgen extra aandacht van de surveillancewagens Tijdens de commissievergadering Bestuur en Organisatie kondigde Geldorp maandagavond verder aan dat zij eens in de veertien dagen zal overleggen met politiechef Heerlien om te bepalen op welk onderdeel van de openbare orde tijdens de drukke uitgaansuren in De Koog gericht wordt gecontroleerd. Deze week praat Geldorp met alle vervoerders. Met de NZH bespreekt zij de inzet van een nachtbus, om dat de taxi's rond 3.00 uur de vraag met aankunnen en het gevecht om een taxi soms wat al te letterlijk wordt genomen Taxi's moeten in De Koog bij de standplaats stoppen. Overtreders die mensen bijvoorbeeld vooraan in de Dorpsstraat oppikken, worden beboet. Onlangs ontstond er aan de Boodtlaan een stevige vechtpartij toen een buurtbewoner zich kwaad maakte op uitgaanspubliek dat tele fonisch met een taxichauffeur had afgesproken daar en niet bij de standplaats te worden afgehaald. In twee aan de Nikadel in De Koog geparkeerde auto's blekenzondag- ochtend een groot aantal deuken te zitten. Onbekenden hadden er ken nelijk overheen gelopen. In één ge val waren het dak en de motorkap bovendien bekrast met een scherp voorwerp 'Dat moet afgelopen zijn', aldus Geldorp. Zij riep iedereen die over last ondervindt waar enige dreiging van uitgaat nadrukkelijk op het alarmnummer 1-1-2 te bellen. 'Ook al heeft de politie op dat moment mogelijk een andere prioriteit, het is goed dat er gebeld wordt want dan wordt de klacht in ieder geval gere gistreerd.' In EcoMare is vrijdagochtend vroeg het eerste zeehondenjong van dit jaar geboren. Het was te vroeg (vorig jaar kwam de eerste pas elf dagen later ter wereld) en woog slechts 8 kilo. Toch lijkt het een goede gezondheid te hebben. In plaats van een gladde huid, heeft het dier grijs lang haar. Later op dezelfde ochtend vonden Duitse toeristen een 'huiler', een jonge zeehond die z'n moeder is kwijtgeraakt. Dit kan het gevolg zijn van storm of van verstoring van een op een zandplaat liggende kolonie, waarbii de volwassenen het water in vluchten en de jongen achterlaten. De jonge zeehond is Wendo ge noemd, naar een stagiaire bij de dierenverzorging. Met de overstap van drukkerij Van Ketel in Schagen naar Flevodruk in Harlingen is voor de Texelse Courant een nieuwe episode aan gebroken. Vanmorgen rolde de krant voor het eerst van de nog bijna nieuwe pers van het Friese familiebedrijf, dat uitgever is van onder meer de Harlinger Courant. Flevodruk behoort met Langeveld en de Rooy tot de laatste zelfstan dige uitgevers in Nederland die een lokaal of regionaal nieuwsblad uitbrengen. De relatie tussen drukkerij Van Ke tel en TC-uitgever Langeveld de Rooy dateert van november 1977, toen de Texelse drukkerij van de hoogdruk overstapte op de offset techniek Van Ketel, sinds 1978 in handen van dagbladreus VND, die in 1994 op haar beurt werd overgeno men door De Telegraaf, werd huis drukker van alle landelijke Telegraaf- vestigmgen Het recente besluit van de directie om geen kranten meer in de vestiging in Schagen te drukken, waardoor de Texelse Courant vanaf volgend jaar heen en weer zou moe ten pendelen tussen Texel en Alkmaar, speelde een belangrijke rol bij het besluit van de L&R-directie om op het aanbod van Flevodruk in Harlingen in te gaan. Ervaring Het Friese familiebedrijf beschikt als drukker (én uitgever) van de bijna 150 jarige Harlinger Courant (5.500 abonnementen), een nieuwsblad dat evenals de TC tweemaal in de week verschijnt, over brede ervaring. Daarnaast geeft het bedrijf een huis- aan-huis blad uit, die op woensdag verschijnt Volgens Vincent Drost van Flevodruk is de TC een welkome aanvulling op het krantenbedrijf, die ook de Bildse Post drukt. 'Zowel de Texelse als de Harlinger Courant bevindt zich in een soortgelijke po sitie Ook wij zijn een nieuwsblad dat verschijnt in een kleine regio en zijn verbonden met de wadden. Qua ca paciteit sluiten we mooi op elkaar Toen ze dat verzoek aftvees, wier pen zoon Simon en zijn maten van hardcore-formatie Deluge zich op als alternatief De televisiemensen gingen akkoord, waarna de band een tweetal bijzonder 'heftige' nummers ten gehore bracht. Het contrast met het rustieke karakter van de rest van het programma was enorm. De waar dering was er overigens niet minder om en bij het zien van de wild heen en weer springende muzikanten vie len zelfs de cameramensen even uit hun rol van onverstoorbare harde werkers. (Foto Joop Rommets) Gerard Schraag is bij zijn af scheid van het Waterschap Hol lands Kroon geëerd met de zilve ren penning van de Unie van Waterschappen. Deze bijzondere onderscheiding werd tot dusver slechts drie keer eerder toege kend aan iemand die zich verdien stelijk heeft gemaakt voor Hol lands Kroon. Schraag kreeg de penning uitgereikt door dijkgraaf Steltenpool. Dat ge beurde tijdens de vrijdag gehouden vergadering van het algemeen be stuur in het gemeentehuis van Den Helder. Schraag is ruim dertig jaar actief geweest in het waterschaps- werk. Eerst bij de Gemeenschappe lijke Polders op Texel en daarna, sinds de jaren '70. bij het Water schap Texel, hoofdzakelijk als lid van het dagelijks bestuur. Na de fu sie in 1994 van de waterschappen Texel, De Aangedijkte Landen en Wieringen en het heemraadschap De Wieringermeer tot Waterschap Hollands Kroon had Schraag als hoofdingeland zitting in het over- gangsbestuur Sinds 1995 was hij heemraad bij Hollands Kroon. Sinds 1994 is hij tevens hoofdingeland van het hoogheemraadschap van Uit- waterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier, een functie die hij eveneens neerlegt. aan komen dezelfde problemen te gen en weten wat ervoor komt kijken om een nieuwsblad te laten verschij nen.' De verbondenheid van de drukkers met de krant is groot. 'Een krant, met name de lay out, moet er goed uitzien. De ontwikkelingen op het gebied van bijvoorbeeld computer techniek gaan in de drukkerijwereld erg snel. Van handmatige naar digi tale opmaak en ga zo maar door.' Druktoren Waar andere bedrijven, zoals L&R. in het verleden het drukken van de krant hebben uitbesteed, koos Flevodruk er bewust voor dit zelf te blijven doen 'We hebben altijd zelf standig willen blijven en daarvoor ook geïnvesteerd.' Dit resulteerde eerder dit jaar in de ingebruikname van een moderne druktoren, be staand uit vier boven elkaar gesta pelde rotatiepersen, waarmee het papier aan twee kanten in kleur kan worden gedrukt. Dit maakt het mo gelijk in de krant wat speelser met steunkleuren te werken. Van de kwaliteit heeft Texel inmiddels ken nis kunnen nemen. De eerste editie van de Vakantiekrant die vrijdag verscheen is gedrukt op de nieuwe pers van Flevodruk Dankzij de overstap naar Friesland hoeven de bezorgers niet meer zelf de laatste vouw in de TC aan te bren gen. Voortaan gebeurt dit automa tisch in Harlingen. De pers van Flevodruk heeft een gemiddelde productie van 15.000 kranten per uur. Dat betekent dat de TC er op dinsdag- en vrijdagmorgen in pakweg een half uur is gedrukt Doordat Flevodruk overgestapt is op andere maten (weekendformaat 42 bij 29) behoudt de Texelse Courant het huidige formaat. De TC mag dan voortaan in Harlingen van de pers rollen, de krant wordt zoals in het verleden op Texel, in de drukkerij van L&R aan de Spin- baan, drukklaar gemaakt. De redac tie blijft gevestigd in de Warmoes straat Gerard Schraag. (Foto arctuotTaxotso Courant) De politie heeft maandagmiddag op de Rozendijk een 50-jarige automo bilist uit Den Burg aangehouden omdat hij ervan werd verdacht ge dronken te hebben Het vermoeden bleek juist. Een blaastest wees uit dat hij 480 ug/l. in zijn adem had (Advenentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Kunst en Cultuur Noord-Holland reizend zomerfestival NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1