de Kroniek jonge Weoflirs peluw van bed een grammofoon karntje f30 linnen regenjas Paul Römer fileert haring in slowmotion Invasie in Frankrijk en Kees beklimt de toren Fa. Frans Zegel Kz. Juiste formule van Midzomerfestival is nog niet gevonden Elastiek. EVACUATIE. DEN BURG Parkstraat 2. „Het Warenhuis" Agenda .TEXELSE^? COURANT- Theater Doolhof (jtslgggd Kijk ook in de Vakantiekrant Dansgroep Oude Dansen naar Belgisch festival TE KOOP: C. DRIJVER, Oosterend. N.V. T.E.S.O. Afd. Autobussen GARAGE REUVERS. TE KOOP: TE KOOP: P. v. 't HOOG, Schilderweg Den Burg Fraaie prestatie zwemster Willemse teso Open dag Tromp lokt veel publiek Service apotheek: medisch dossier op internet Wandelend het eiland rond DINSDAG 22 JUNI 1999 Eerst de rug met een schilmesje openmaken en over de graat snij den. dan de vin eraf. vervolgens voorzichtig de huid stropen, achter de kop met een bochie een inkeping maken en de kop in één beweging samen met de graat verwijderen. Het schoonmaken van Hollandse Nieuwe is bepaald geen simpel klusje, zeker met als je bedenkt dat de vis zo glibberig is dat van enig houvast tijdens de operatie geen sprake is. Paul Römer wilde de moeilijkheidsgraad van het vak ei genhandig onderzoeken en dus toog de trouwe Texelbezoeker en vaste klant van De Visscher Seafood (voorheen Blom) naar Oudeschild, waar hij na een instructie van onder- Kaarten voor de theatervoorstelling 'Doolland' die op 17 juli wordt gehou den in het Doolhof kunnen worden besteld bij de Welzijnsstichting en bij Nauta Boek (en met bij Nauta CD zoals stond vermeld in de krant van vrijdag jl.) nemer Peter Boogaards aan het kar wei begon. Vat valt verdomme niet mee. Die dingen zijn gladi'. aldus de oud-regisseur van o.a. Studio Sport. 'Ik werk in slowmotion Met andere vis kan ik goed uit de voeten, maar ik erger me dat ik nu zo sta te stuntelen'. Volgens Boogaards doet Römer het voor een eerste keer heel aardig 'Ik heb erger meegemaakt, dat er niets van de vis overbleef. Hij kan hier in de vakantie wel komen werken.' Römer slaat het aanbod lachend af. 'Dat was niet de bedoe ling. Ik haal ieder jaar een emmertje Hollandse Nieuwe Mijn vrouw maakt die altijd 'schoon. Na deze les kan ik haar helpen. Boogaards doet even voor hoe een professional met tien jaar ervaring - waarvan vijf op Texel - drie haringen binnen één minuut met grote sou plesse en precisie fileert. Römer: 'Daar heb ik een diep respect voor. Trouwens, voor al het handmatige vakwerk 1 Volgens Boogaards is de nieuwe haring dit jaar van uitstekende kwa liteit. 'Andere jaren werd de vis wel eens te vroeg gevangen. Dan heeft de haring nog te weinig gegeten en is hij niet vet genoeg Nu is een paar weken gewacht en dat proef je. De vishandelaar is opgelucht dat het conflict met Blom is bijgelegd. 'Ik denk dat over een paar weken alle problemen uit de wereld zijn. In rus tiger vaarwater kan ik dan de vele ideeën om de winkel er aantrekkelij ker uit te laten zien uitwerken. Vol gend seizoen moet het allemaal klaar zijn.' (Foto a Oud-Texelse Sandra Belt (24) is aan het Grafisch Lyceum in Utrecht geslaagd voor de opleiding Grafisch Management en Techniek De 33-jange Patricia Williams is aan de Ichthus Hogeschool in Rot terdam geslaagd voor de opleiding Socjaal-Pedagogische Hulpverle ning. Williams is werkzaam voor het project Texelstroom van de stichting Triton, een project dat zich richt op jeugdige verslaafden. Er is veel te doen op Texel. Kijk niet alleen in deze agenda, maar ook naar het overzicht in de Vakantiekrant, die gedurende de maanden juli en augustus we kelijks verschijnt. Veel van de daarin vermelde evenementen en activiteiten zijn ook voor Texelaars interessant. De gratis Vakantiekrant wordt verspreid als bijlage van de Texelse Cou rant. En is daarnaast voor ieder een los verkrijgbaar op zo'n 150 plaatsen op het eiland. De vakantiekrant verschijnt alleen op Texel. De jubilerende Dansgroep Oude Dansen vertrekt vrijdag voor een driedaagse reis naar het Belgische Sterrebeek om op te treden tijdens een internationaal festival dat wordt georganiseerd door de dansgroep Kap'a-Rolle (De Rollewagen), waarmee de D.O.D. goede banden onder houdt. Vorig jaar kwam het tot een verbroedering tussen beide dans groepen op een festival in het Gelderse Vaassen. Beide verenigin gen bestaan dit jaar dertig jaar. 'We hebben gezegd: Jongens, waarom gaan we niet samen iets doen? Toen is het idee voor een uitwisseling geboren', aldus Kees Zijm van D O.D De Belgen komen op 17 sep tember naar Texel, als D.O.D een Onder de kop 'Invasie in Noord- Frankrijk: Duitsche weermacht biedt krachtdadig tegenstand' maakt de Texelsche Courant van woensdag 7 juni 1944 melding van het feit dat 'dinsdagmorgen vroeg. 5.30 u., geallieerde strijd krachten aan de kust van Normandië (N. -Frankrijk) tot de aanval (zijn) overgegaan.Of de lezers zich aan de hand van de krantenverslagen een duidelijk beeld van de gebeurtenissen konden vormen, is echter zeer de vraag Een zin als: 'De Duitsche verdediging greep van het eerste oogenblik af krachtig in en bracht de geallieerden reeds in korte tijd bloedige verliezen toe' laat aan duidelijkheid niets te wensen over, maar moeilijker wordt het met een citaat als 'De geallieer den zijn. aldus de Rijksperschef Dietrich, zijn dus hun bloedige offergang begonnen Duitschland is zich van de beteekenis hiervan bewust en zal zijn volle kracht ontplooien en de strijd met kloeke vastberadenheid aanbinden, ten einde Europa en zijn kuituur voor de ondergang te behoeden Terugblikkend is het meest rea listisch misschien nog het pers bericht 'SPT (Berlijn) acht het mogelijk, dat nog een vierde en vijfde front worden gevormd en is van oordeel, dat de aanval met mag worden onderschat Week na week schreef de Texelsche Courant (of wat daar in het laatste oorlogsjaar nog van over was) over de heftige strijd in Normandië. Het internationale nieuws, opgelegde (en uitge voerde) doodvonnissen voor hen die wapens verborgen of opruiende geschriften verspreidden en een laatste vlaag propaganda, vulden de rest van de weinige kolom men Hoewel het leven op Texel (naar omstandigheden) gewoon doorgang vond, valt dat niet of nauwelijks af te leiden uit de kranten die in de zomer van 1944 verschenen. Een enkel berichtje daargelaten. Bijvoorbeeld over de atheletiekafdeling van SV Texel, waar het aantal aspirant (meisjes) leden inmiddels was gegroeid tot 35. Of een uitermate kort verslag van de voetbal wedstrijd SV Texel-Fa. v.d. Mei, die de Texelaars met 13-0 wisten te winnen. Of de aankondiging dat het zilveren priesterjubileum van pastoor J Th. A.M. Gussenhoven 'uitsluitend kerkelijk zal worden gevierd. Het meest typisch is misschien nog het bericht over de 15-jarige Kees Vlaming uit Oosterend die om drie sigaretten de wedden schap aan ging 'dat hij best langs de bliksemafleider tot de galm gaten van de toren der Ned. Herv. kerk durfde klimmen.' 'Kees trok z'n klompen uit. kroop als een dakhaas omhoog en bereikte zijn doel. Een felicitatie waard, ware het niet dat elders in dezelfde krant staat te lezen dat 'Gelukwenschen, in welke vorm ook. niet per telegram (mogen) worden verzon den. De aandacht wordt erop gevestigd, dat ook verkapte telegrafische gelukwenschen met meer geaccepteerd of in elk geval gestuit worden.' Wij hebben het beken de vervangingsartikel weer in alle maten ont vangen OUDESCHILD. Wegens vacantie vervalt de schoolbus* van 15.45 in gaande Maandag a s. DK DIRECTEUR TEXELAAKTJËS. Wie ruilt mijn nieu we linnen mantel (Pal- the) 44 v. 42? D.de draaf- Graaf, Koogerweg 11. Te k. gevr.: wasch- kachel of fornuis. G. de Ridder, Z.-Eierl. E 117. Bij deze berichten wij. dat onze zaak is ver plaatst van De Koog. Dorpsstraat 34 naar DEN BURG. GEVONDEN: met salonkasi, f700, (zonder olaten). P. EELMAN ',,De Branding", Koog. Wie heeft Maandag morgen 1.1. op de Tex. boot bij vergissing mijn Egypt. met roode muts meegeno men? Gaarne inl. of te- rugbez. bij D. HIN, Stee- nenpl. 1, Den Burg, Texel De Texelse zwemster Nina Willemse is bij de Jaargangfinale zesde geworden op de 100 meter vlinderslag. Deze Nederlandse kampioenschappen voor 'mini- oren' (kinderen die in en na 1987 werden geboren) werden zondag in Dordrecht gehouden. Met deze wedstrijd, waarbij per num mer de 24 snelste zwemmertjes van Nederland tegen elkaar uitkwamen, sloot Willemse op waardige wijze haar kinderzwemtijd af. Na de zo mervakantie zal ze moeten voldoen aan limiettijden om te mogen mee doen aan de Nederlandse kampioen schappen voor junioren. Haar tijd van 1.20 0 minuten (op een 50 meter baan) betekende al een limiet voor deelname aan de 100 meter vlinders lag. Op de 200 meter vlinderslag werd Willemse elfde in een tijd van 1.52.8 minuten WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG Dinsdag 22 juni In hel raadhuis vergadert vanal 19.30 uur de raadscommissie Ruimte. Wonen en Economie met daarin o.a. een hoorzitting over het bestemmingsplan 'De Koog bedrijventerrein' en behandeling van een actieplan voor cultuur historie op de waddeneilanden Woensdag 23 juni In het raadhuis vergadert vanaf 19 30 uur de raadscommissie Welzijn en Onderwijs. Donderdag 24 juni In het raadhuis vergadert vanaf 19.30 uur de raadscommissie Financiën. Werken en Milieu. Op de agenda staat o.a. het project energiebesparing In de NH kerk van Den Burg be gint om 20.00 uur het Zomer- ocncert van het Texels Vrouwenkoor Met medewerking van Saskia Eelman (sopraan) en Saskia van der Wel (cello). De entree bedraagt ƒ10,-. Vrijdag 25 juni In de Vrije School begint om 19.oo uur een lezing van schrijfster Jeanne Meys over de pubertek De entree bedraagt 7,50. Extra afvaarten: vrijdag 25 enza terdag 26 juni wordt tussen 9.35 uur vanaf Texel en 16.05 uur vanaj Den Helder een extra boot Inge zet. Teso verwacht vrijdag wacht tijden tot een half uur, in Den Het der tussen 13.00 en 16.00 uur, op Texel tussen 10.00 en 13.00 uur Hoogwater te Oudeschild Di. 22 Wo. 23 Do. 24 Vr. 25 Za. 26 Zo. 27 Ma. 28 Di. 29 Aan het strand is het ongeveer eer eerder hoogwater De zon komt 30 juni op om 05 21 uur en gaat onder om 22.03 uur. 28 juni volle maan; 22 jun doodtij 2.54 en 15.24 u. 3.54 en 16 25 u 4.50 en 17.34 u 6.27 en 18.30 u. 7.27 en 19.30 u 8.17 en 20.10 u. 8.54 en 20.57 u. 9.34 en 21.37 u. festival op de Groeneplaats houdt, waar verder Deense. Duitse en Ne derlandse groepen op zullen treden. D O.D., dat sinds vorig jaar 17 leden erbij heeft gekregen en er nu 51 telt, reist met 42 personen af naar Bel gië In een tent bij het kasteel van Sterrebeek worden een IJswals, Mazurka, de Witte Meisjes en een Annenpolka gedanst. De Texelaars maken verder een uitstapje naar kasteel Tervuren en hebben ruim schoots de gelegenheid om het Belgische gerstenat te proeven: 'verbroedering' is opgevoerd als of ficieel programmapunt Zo'n 1200 Texelaars en toeristen hebben zaterdag een kijkje genomen in en rond de meubelmakerij van Johan Tromp en 'De Bewaarplaats', waar echtgenote Erna cursussen organiseert. Behalve voor de crea ties van de Trompen hadden de be zoekers van de open dag nogal wat belangstelling voor de gratis slippies en het optreden van het Oude- schilder Vissersko'or. Topper was de demonstratie met roofvogels, die een Limburgse gast verzorgde. Maar liefst 37 kinderen leverden een werkstuk in voor de wedstrijd 'Wie hout van de zee?' Kunstenaars en juryleden Gerd Jan Roos en Mien van As bepaalden dat Frans Prins. Ewout van der Star en Colinda Bar- horst het best geslaagd waren en een tochtje over het wad mogen maken. Tweede prijzen in de drie leeftijdscategorieën waren er voor Caroline van der Vis, Judith en Kees Boersen en Marjet Tjepkema. Tamara Barhorst, Wiep Boersen en Stefanie de Wit legden beslag op de derde plaats. Patiënten kunnen, als ze dat wil len, hun medische gegevens tij dens hun vakantie overal ter we reld opvragen. Het betreft een nieuwe, gratis service van de Texelse Apotheek, waardoor pa tiënten op internet (www.med- look.nl) een eigen dossier kunnen openen. Dossier-houders moeten de apotheek zelf opdracht geven hun medicatie in te voeren. De Texelse Apotheek behoort tot de 120 Service Apotheken doe de ge gevens van patiënten desgewenst op het internet plaatsen. De dossiers bevatten informatie over medicatie, ontvangen vaccinaties, allergieën en chronische ziekten van de patiënten. Komend najaar wordt deze service ook aangeboden aan huisartsen. Om de gegevens in te zien heeft de pa tiënt geen pasje nodig, maar alleen een toegangs- en PIN-code. De toegangscode bestaat uit twee initia len, de geboortedatum en de eerste drie letters van de geboorteplaats. Deze code weet de patiënt altijd, redeneren de apothekers. Uit pri- vacy-overwegingen bevat het dos sier geen naam van de patiënt, al leen deze anonieme code. De site is beveiligd en draait op een zoge naamde 'secure server', waarin alle informatie versleuteld is opgeslagen Aan het dossier kan persoonlijke informatie worden toegevoegd, in de Personal Cliënt Page. Te denken valt aan belangrijke telefoonnummers, sterkte brillenglazen, serienummers camera's, paspoort- en rijbewijs nummers. In het buitenland kan de patiënt in geval van nood, bij diefstal of verlies van medicijnen het internet-dossier aan de behandelende arts of apo theek laten zien. (fotoBtfl Voor de 29ste keer wordt zaterdag het wandelrondje om Texel ge houden. De deelnemers gaan tus sen 6.30 en 7.00 uur van start bij het wachtlokaal van Teso op 't Horntje. Inschrijven kan vanaf 6.00 uur. De tocht eindigt in de kantine van het Nioz. De organisatie van wandelsport vereniging Het Gouden Boltje stelt als vanouds enkele eisen aan de wandelaars Zij moeten tenminste 16 jaar oud zijn en lopen met een gemiddelde snelheid van tenminste vijf kilometer per uur Harder dan 7'/2 km/u mag niet. Ze moeten zich melden bij drie controleposten. Deze zijn gevestigd bij strandpaviljoen 'Ome Joop' op paal 17, het Toren paviljoen bij de vuurtoren en café 't Vooronder in Oudeschild. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ15,-. De wandelaars krijgen voor dat bedrt onderweg een kop koffie, aan h eind een herinnering en bovenale soepel georganiseerde tocht. La»: het hele traject zijn vrijwilligers vi het Rode Kruis paraat om blarent prikken en andere hulp te bieds Een bagagewagen rijdt mee u eventuele ballast over te nemen Voor verdere informatie kan corns worden opgenomen met B.A. Rcs tel. 314 451 of H van Heerwaar®! tel. 313 087. Groove the Princess was de top of the bill, en bracht Question Plaza vrijdagavond wet professioneel uitgevoerde, wear ivee verrassende laren-'70-dlsco en soul uitbundig aan het dansen. iForoBvtk The Stylewasters speelden rockabilly en blues In 'Oe Slock: De sfeer was goed. de zalen rede lijk maar niet stampend vol en het dagprogramma goed bezocht. De oogst van het Midzomerfestival dat vier dagen lang het uitgaansleven in Den Burg bepaalde is niet echt mis lukt, maar de kaartverkoop viel te gen en woog niet op tegen de kos ten die de organiserende Vereniging Texel Jazz had gemaakt. Voor de hoge gages die de bands toucheren zijn meer betalende bezoekers no dig dan de circa achthonderd muziekliefhebbers die in Question Plaza, De Twaalf Balcken, In den Grooten Slock en De Karseboom van uitlopende genres als country, disco, funk en blues genoten. 'We hadden ons er iets meer van voor gesteld. Het buitenprogramma sloeg erg aan, maar dat was gratis. Toch gaan we door', aldus organisator Fred Winkel. 'De eerste dag moet het festival trekken. Vorig jaar had den we Herman Brood, dat was natuurlijk een klapper. Maar de be kende acts zijn tegenwoordig n meer te betalen. Een halfuurtje Pet. Koelewijn kost ƒ8.000,-.' Het zou misschien wat al te voort: rig zijn om na twee jaar al met ri festival te stoppen. In zo'n korte is het moeilijk een goede reputes op te bouwen. Het kritisch bekijks van de formule blijft echter wel s» boden, zo beseft ook Winkel Hiere daar werd betreurd dat nergens jaz viel te beluisteren, waarmee de cf volger van het Texelse Jazzfesfei wel erg radicaal afscheid heeft cs nomen van zijn voorganger. Winks 'Misschien moeten we de jazz ten? halen in het programma. Alles mogelijk onder de naam 'Midzome festival'. De komende dagen we evalueren en bijschaven. H» blijft zoeken naar de juiste formuk Je moet het festival de tijd gevent» te groeien.'

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2