Campinghouder met eigen waterschap 6 TEXELSE™COURAN" 'Dijkgraaf'Jaap Groen druk baasje TEXELSE COURANT- Wie zijn dit? Flinke inzending bij geitenkeuring Sport, het houdt ze van de straat... J^edrijvig heid Texels bier voor burgemeester van Brabantse Chaam TEXELS E -ÖCOU RANT Advertenties: Oude TX 14 Ellen omgebouwd tot twin rigger TEXELS E^COURAN] Stukkie voor de krant? BEZORGERS Geen krant gekregen? Bel uw bezorger DINSDAG 22 JUNI 1999 Jaap Groen van camping De Robbenjager houdt z'n camping droog met een windmolen, lawaai. 'Gasten denken wel eens. zo'n campinghouder hoeft maar zeven weken weken per jaar te werken. Nou vergeet het maar. Wat denk je van al die heggen die moeten worden gesnoeid en die slootjes die moeten worden gemaaid Daar ben ik een mooi tijdje mee be zig. Elke week grasmaaier/schoonmaken en ga zo maar door.In het noordelijkste puntje van Texel bestiert Jaap Groen met z'n vrouw en dochter camping De Robbenjager. Naast de kampeer- beslommenngen vraagt het waterbeheer in het buitendijkse polder- tje de nodige aandacht. Want de gasten houden niet van natte voe ten De robuuste campinghouder met het voorkomen van een zeeman heeft er flink de pas in. Hij ieidt rond door het fraaie 'poldertje van De Robben jager', zoals het schilderachtige ge biedje onder de vuudoren in de volksmond heet. Groen beheert er 11,5 hectare. Het kleinste deel is een pleisterplaats voor kampeerders, terwijl de natuur in het resterende komgebied z'n gang kan gaan De gastheer houdt van opschieten, want er ligt nog een hoop werk op hem te wachten Dateral het nodige is gebeurd, blijkt uit de door wilgen omzoomde grasveldjes, die keurig verzorgd liggen te wachten op de komst van de tentbewoners 'Elke vrijdag, vlak voor de gasten komen, maai ik het gras. Vroeger was het hier één kale vlakte Als er dan een flinke storm was, dan woeien de kampeerders er vanaf. Dankzij de beschutting van de boomsingels 'Omdat ik het leuk vind en het maakt geen (Foto Gerard Timmerman) komt dat eigenlijk met meer voor. De heggen hebben verder als voordeel dat de tenten vanaf de weg amper meer te zien zijn, want dat willen we op Texel liever niet. En tijdens de vogeltrek strijken de vogels hier vanaf de Vliehors massaal neer. Het struweel herbergt een rijk insectenleven in is daarom een dankbare voedselbron voor de pas santen.' De basis voor camping De Robben jager werd gelegd door de grootva der van mevrouw Groen, Maarten Boon, die met z'n vrouw rond 1935 de grond aankocht en er een kamp huis met slaapzalen en een keuken liet bouwen. 'Jongens en meisjes strikt gescheiden, zo ging dat toen Na de oorlog werden uit het puin van bunkers een paar huisjes opgetrok ken. Eind zestiger jaren bezetten de eerste kampeerders het terrein, een activiteit die zich in de loop der ja ren uitbreidde. Dat dit een riskante onderneming is op buitendijkse gronden bleek in 1976, toen de duinen niet bestand bleken tegen enkele stormen, de campinq onder water liep en de jonge aanplant verloren ging Groen, die toen net een paar jaar de scep ter zwaaide, sleepte de caravans nadien 's winters naar een hoger gelegen stuk land. De duinen achter de Robbenjager groeiden weer aan toen Rijkswaterstaat het Noordzee strand ging ophogen Het gesuppleerde zand werd meege voerd met de stroming en hoopte zich op voorbij de vuudoren. De aan leg van de strekdam enige jaren geleden doorbrak dit natuurlijke zandtranspod, waardoor bij de vuur toren toch weer wat duin is wegge spoeld Groen gelooft echter niet dat RWS het bolwerk Eierland en Robbenjager aan de natuur zal prijsgeven,wat wellicht ook het einde van de camping zou hebben bete kend. Probleem van het buitendijkse pol- derije van De Robbenjager is dat het regenwater niet kan worden afge voerd op de sloten van het water schap. Geen ontwatering, dan ook maar geen stromend water voor de caravans, redeneerde Groen, die bij de afvoer problemen met het milieu voorzag Nu sinds twee jaar alle caravans zijn aangesloten op hel riool kunnen de gasten wel over stro mend water beschikken. Daarmee voldoet De Robbenjager aan de mi lieu-eisen. Voor de afvoer van het hemelwater uit het komvormige ge bied waarin in natte tijden ook het water uit de omgeving zich ophoopt, bedacht Groen een andere oplos sing. Hij groef een stelsel van sloot jes. waarin het waterpeil met een pomp op de juiste hoogte werd ge houden. Vorig jaar verving Groen de pomp door een watermolen. 'Omdat ik dat leuk vind en een windmolen maakt geen lawaaiDe vijzel pompt het water in het duingebied achter de camping. De natuur neemt het dank baar op. Waterminnende planten als de gele lis doen het er goed Het poldertje is verder het leefgebied van talrijke zangvogels, er broedt al een jaar of vier een kiekendief en er hangt regelmatig een torenvalk bo ven het land. De schapen zijn van Peter Quariel De natuurwaarden van het poldertje zorgden ervoor dat de camping bin nen de grenzen van het Nationaal Park (in oprichting) valt, waarmee De Robbenjager. samen met Loods mansduin en Kogerstrand een tame lijk unieke positie inneemt. Omdat zijn belangen ermee zijn gemoeid mag Groen meepraten en -denken binnen de overleggroep van het NP 'We vergaderen vier keer per jaar, zodat ik precies op de hoogte blijf van de besluiten Behalve campingbeheerder, mole naar en vergadertijgen is de zelfstan dige ook nog kraanmachinist. Hij graaft namelijk zelf de sloten en wierp een bescheiden dijk op om het water buiten hef kampeerterrein te houden Zo'n eigen 'waterschap' vergt flink onderhoud. Als ik de sloten niet bij houdt, dat loopt het water niet door. Als er 's zomers een flinke onweers bui valt heb ik wel een probleem. Als ik het niet zou bemalen, zouden er tot juni geen kampeerders op kunnen. Een droge camping is nog geen luwe camping Dat met elke boom in het brakke milieu gedijt, ondervond Groen toen hij de eerste waterwilgen plantte Bomen die ik uit het dorp haalde gingen eerst dood. Ik ben dus aan het veredelen geslagen. Steeds knipte ik wat takken af, plantte die en hield zodoende de sterksten overDe weelderige bosschages die de kampeerterreintjes nu omringen, getuigen ervan dat de proeven zijn geslaagd. De ruime inrichting van het terrein is geen wilde keus geweest. 'Ik mik een beetje op kampeerders die van hun vrijheid willen genieten, die een beetje vissen en natuurliefhebber zijn. Ze mogen zelf hun plek uitzoe ken. Wie disco zoekt, moet niet bij ons zijn. Maar we doen hier wel óns best om de camping aan alle eisen te laten voldoen De aanpak van Groen levert veel trouwe gasten oo Mensen die 35 jaar bij ons komen, zijn geen uitzondering.' Groen, die tevens schipper is van de Beursplein 5, wist de camping een jaar of 18 te combineren met het reddingswerk. Sinds kort laat hij de buitengaatse acties tijdens het hoogseizoen over aan de reserves chippers. 'Natuurlijk jeuken m'n vin gers als er buitengaats iets gaande is, maar in de zomer is er gewoon ontzettend veel te doen op zo'n cam ping en dan kan je er eigenlijk niet zomaar tussenuit knijpen. Hoogseizoen is het nog niet, maar de eerste kampeerders ^ijn al neer gestreken.' Het begin van het sei zoen vind ik altijd de mooiste tijd. Dan komen de mensen van de vaste standplaatsen De meesten van hen ken ik al lang, het is dan altijd leuk en gezelligMaar het is ook hard werken. Ik vergelijk de camping wel eens met een boerderij. Altijd wat te doen.' Hij heeft het nog met gezegd, of er schiet hem alweer een klusje te binnen. 'Je weet nu wel genoeg toch'7 Want ik moet nodig schilde ren.' Maarten Stoepker, verzamelaar van oude foto's en ansichtkaarten, is op zoek naar de hamen van de twee Texelaars op deze foto. Ook is hij geïnteresseerd in de reden waarom ze poseerden met de soldaat, waar schijnlijk een Georgiér, Kaukasiér of Brits-lndièr in Duitse krijgsdienst. Wie opheldering kan verschaffen, wordt verzocht Stoepker te bellen, tel 312 940 Het raadsel rond de vorige foto, die in de Texelse Courant van 18 mei stond, is nog niet opgelost. Wie weet wie de twee oude mannen zijn, kan alsnog contact opnemen met Stoepker. De geitenkeuring die zaterdag in manege Akenburg werd gehouden, kon zich in een behoorlijke belang stelling verheugen Keurmeesters Van Herwerden en Houtman bogen zich over de kwaliteiten van achten zestig witte, bonte en Toggenburger geiten van elf eigenaren, een inzen ding die iets groter was dan in voor gaande jaren Het niveau was hoog, zo constateerden ze Dat belooft wat voor de Landbouwdag, die vol gende maand in Den Hoorn wordt gehouden en waar het neusje van de zalm in de Texelse geitenwereld voor de tweede maal dit jaar wordt gepresenteerd. Een aandoenlijk intermezzo vormde zaterdag de 'kind-geit-rubriek', waar bij kinderen van tussen de twee en tien jaar oud zo mooi mogelijk hun geit aan de juryleden lieten zien. Eerste premies waren er voor: Rubriek 1, bonte geiten 1 jaar: 1A+MU Sietske 15. eigenaar M A Witte, Rubriek 2, witte geiten 1 jaar: 1A+MU Heidy 6. eig mw. J E. Hin; Rubriek 3, Togg. geiten. 1 jaar: 1 A+MU Kelly 22. eig. J Hillen, 1B Sonja 15, eig. J Hillen, Rubriek 4, bonte lamm., geb. jan. en febr.: 1A Sietske 16. eig M A Witte: 1B Volitha 49. eig M A Witte. 1C Volitha 48. eig M A. Witte, Rubriek 5. bonte lamm., geb. maart en april: 1A Sietske 17, eig M A. Witte, 1B Patty, eig S. Lups; 1C Michelle 3, eig MA Witte; 10 Michelle 2. eig MA. Witte, Rubriek 6, witte lammeren: 1A Heidy 7, eig mw. J E Hin, 1B Geertje 3. eig. mw M Bak ker Rubriek 7, Togg. lamm., geb. febr.: 1A Esther eig J Noom, 1BJodie6. eig. J Noom 1C Jodie 5. eig. J. Noom; Rubriek 8, Togg. lammeren, geb. april: 1A Sonja 16, eig J Hillen; 1B Sonja 17, eig J Hillen. 1C Kelly 23. eig. J. Hillen, Rubriek 10, overlopers bont: 1A Blackie. eig. mw. B Dekker; 1B Belle, eig mw 8 Dekker. 1C Lmdy 13. eig mw. J E Hin, IDNeeltje. eig S Lups, Rubriek 11, over lopers wit: 1A Geertje 1, eig. mw M Bakker; 1B Anna, eig S Lups. 1C Guus. eig S Lups, Rubriek 12, overlopers Togg.: 1A Mientje. eig J. Hillen. 18 Jetteke van Skil. eig. J Hillen. 1C Kann, eig N Rutten, Rubriek 13, bonte geiten 2 jaar en ouder: 1A Volitha 43, eig M A Witte. 18+MU Sietske 10, eig M A Witte, 1C Kim, eig mw. J E Hm. 1D Volitha 44, eig mw J E Hin, Rubriek 14. witte geiten 2 jaar en ouder: 1A+MU Heidy 2. eig mw J E Hm, 1B Thessa, eig mw. JE. Hm, Rubriek 15 Togg. gelten 2 jaar en ouder: 1A+MU Jodie 1, eig J Noom, 1B Sonja 11, eig J Hillen, Beste eigenaarsgroep: de bonte groep van mw J E Hm, Kampioensgeit: Volitha 43 eig M A Witte. Reserve-kampioen: Jodie 1. eig J. Noom Kampioenslam: Esther, eig J Noom; Reserve-kampioen: Sietske 16. eig M A Witte. Alg. MU: Sietske 10, eig. M A. Witte, Kamp. overlopers.: Blacky, eig mw B. Dekker Kind-geit-rubriek: Femke met Esther. Auto's moesten wijken voor fanatieke jonge tennissers. Tennissen op straat, dat is nog eens wat anders. En dus komt de jeugd erop af Met die gedachte starite de Nederlandse tennisbond het project School- en Straattennis. De vlieger ging voor Texel inderdaad op. Woensdag en donderdag maakten honderden Texelse kinderen kennis met de tennissport op parkeerplaats P2 aan de Haffelderweg, waar de ver enigingen Deuce en Heri Hodi acht kleine banen hadden uitgezet Onge veer 320 leerlingen van de basis- De Texelse Bierbrouwerij heeft de afzetmarkt uitgebreid tot Chaam in Noord-Brabant. Het amber kleurige 'Skuumkoppe' werd er gepresenteerd tijdens het jaar lijkse kermisconcert van het or kest 'De Schuimkoppe', dat begin deze maand twintig jaar bestond en op zoek was naar een ludieke stunt. De eer om het eerste glas te proeven werd gegund aan burge meester Van Campenhout van het Brabantse stadje. Het initiatief kwam tot stand door de opmerkzaamheid van een kastelein uit Leiden, Frans Bik, die leden van carnavalsorkest De Schuimkoppe er bij de viering van het Leids Ontzet afgelopen najaar op wees dat er een bier bestond met een nagenoeg ge lijkluidende naam De afspraken voor een ludieke vorm van samen werking waren daarna snel gemaakt. Eigenaar Jaap van der Weide kon digde bij de aankoop van de Texelse brouwerij twee maanden geleden niet voor mets aan de omzet te wil len verhogen door zijn product ook aan de overkant te promoten... En zo reisde hij met twee vaatjes Skuumkoppe naar 'Het Chaamse Wapen', dat volgens de plaatselijke krant 'Ons Weekblad' vol zat met muzikanten (er waren maar liefst 14 orkesten present), prominenten uit de carnavalswereld en gemeente bestuurders, onder wie de burge meester. Hij hield een feestrede en bood de aanwezigen namens de gemeente een vaatje Skuumkoppe aan. Daarna herhaalde jubilaris dit gebaar, zodat Van der Weide snel (jruM ^rirt Ji'ili U bet hart- Spinbaan 6 Telefoon 36 26 00 fax 314 111 De voormalige TX 14 Ellen van de firma Ellen/Trap wordt bij machinefabriek Hoekte in Urk omgebouwd voor de energiebesparende pelagische vismethode. (Foto Roy M Hei-, Bij machinefabriek Hoekman in Urk wordt de FR 231 'Ellen', de voorma lige TX 14, van de firma Ellen en Trap verbouwd tot twin rigger Dit is een energiebesparende pelagische vismethode die is ontwikkeld in Schotland, maar inmiddels ook door enkele Urkers wordt beoefend. Daar bij wordt met twee netten vanaf twee rollen over het achterdek gevist. De netten worden open gehouden met drie borden. Door de lage snelheid van het schip blijven de netten open staan. Er wordt dus niet over de bodem gevist zoals bij met een boomkor waarbij veel slijtage aan netten en wekkers ontstaat, die meer motorvermogen vergt en waar door de zeebodem wordt omgewoeld De verwachting is dat het brandstofgebruik met driekwart afneemt. Doordat trekken worden gemaakt van vier tot vijf uur is het veel rustiger vissen dan met de boomkor. De tijd die wordt gewonnen kan worden besteed aan de verzor ging van de vis. Die wordt niet op geslagen in kisten van 40 kilo, maar in kratten die de helft wegen. Voorts wordt met alleen ijs, maar ook folie tussen de vis gelegd. De vangst zal in omvang niet zo groot zijn als in de boomkorvisserij, maar door de kwaliteitsverbetering zal de uiteinde lijke besomming wel groter uitvallen, verwachten deskundigen. Voor de aanpassing ondergaat h schip een complete metamorfose E wordt een extra dek opgebouwd e in het schip komt een vs verwerkingslijn. De 'Ellen' kwam 1973 in de vaart en heeft een lengt van 36,11 en een breedte van 7,i meter. Toen de nieuwe TX 'Grietje' in 1992 in gebruik werdg; nomen is de oude 14 in het Centra Visserij Register 'doorgehaald' ruim een jaar later onder buiten landse vlag weer in de vaart ge bracht, met als thuishavq Fraserburg in Schotland (Met dank aan Roy M. Helleman Sam van der Slikke) Cfrna tmrrUjixth to bet hart- Als de redactie op nieuwsjacht is, kan voorkomen dat u in de Warmoesstm voor een dichte deur komt te staan. Naast de deur hangt een kastje met p< en papier. Schrijf uw naam en telefoon nummer op, gooi het briefje In de buss wij nemen snel contact op. Telefonisch zijn we wel 24 uur per di bereikbaar. Cjrocn TwarL-JexeU in het harL, (Foto Ban Bosch) school kregen klassikaal les van de districts-tenmsleraar; woensdag middag waren alle kinderen welkom op de instuif. Veel jeugdige cluble den hadden hun vriendjes en vrien dinnetjes meegenomen, waardoor het ondanks het stralende en mis schien net iets te hete weer een drukte van belang was. 'De ondergrond was niet ideaal: som mige kinderen gleden uit over rond zwervende steentjes en schaafden hun knieën. Daarom moesten we het volgend jaar maar gewoon op de tennisbaan doen. met een muziekje erbij Dat is ook anders', verklaart club-tennisleraar Theo van Maanen. door zijn voorraad heen was. De afspraak voor een tegenbezoek is al gemaakt. Later dit jaar komt het voltallige feestorkest naar Texel om er op te treden in de brouwerij en in de cafés waar Texels bier wordt ge schonken In de brouwerij kunnen ze ondertus sen vorstelijk worden ontvangen, meldt de eigenaar. Sinds de (her)opening begin vorige maand hebben hij en zijn medewerkers hard gewerkt en is onder meer een nieuw terras gereed gekomen Naam Peter van Heerwaarden C.M.F. v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden SimoneToorenburg Bob Ran Meivin Molanus Hans van Es Hilmar Hof Stefan Huisman Paula Prins Mevrouw Barhorst Patricia v.d. Slikke Mw. W. van Benthum J. Leijen Marian Krotje Rob Kooiman Margriet Jonkergouw Emmy Boerhorst Cor Hin C. Broekman I.F.L. de Ridder-Robijn Michiel Gerritsen D.M. Boon-Dijker Dirk Leegwater Mw. S. Koopman-Grit Dirk-Jurjen Buijsman Remon Koster Patrick de Graaf Jorrit Koenen mw.T. Witte-de Vries Maaike Goënga Tobias van der Zee N. van Leersum Mara Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg A1 Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D Den Burg E. Den Burg F. De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln Kogerwg./Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. De Mars (oudste deel), Spinbaan, Hoefslag,Noordvlak, Strandkaap De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw., Driehuizen, Akenbuurt, J. Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterw. Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw Oorspr.w., Stengw., Limietw. Eierland, Postw 132 - 213, Oorsprongw Hollandsew. Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg, Ongeren, Meijertebos, (Waalen)burgerdijk, Oost Spangerw., Marsw., Kadijksw., Hallerweg, Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68. Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82.., Gerritslanderdijkje. Grensweg, Pontweg 98-110 Californiëweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41 Bosrandw.v.a.516 Kogerweg De Kaai, Genteweg 1 -6 even Hoornderw., HemmerwEmmaln. 33, De Grie Slufterweg/Zanddijk 312: 3155 312 315.' 313: 31S 314 314 317 31 63I 31 e 3163; 31 83 31 fi 1 84( 32 29' 31 43' 319 3142' 31 55' 21' 31 31 3189' 535 3196: 31 165 Den Burg A: Gollards/Samen Eén Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even, Bmnenburg, c wal, P v Cuyckstraal, Elemert. Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat. Groeneplaats, Hoger*!'"'1 Ada van Hollandstraat. Hollewal, Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39. Molenstraat. dwarsstraat Parkstraat. Schilderend 6 en 10. Stenenplaats, Vismarkt, Vogelenzang, Warn** straat. Weststraat. Weverstraat, Pater Witteplem, Zwaanstraat Den Burg A1 „St. Jan Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven, Noordwester. Schoorwal, Vaan? Golfslag Vloedlijn, Zeebries. Duinreep Den Burg B: Achterom, Bernhardlaan 50- even en 63-121 oneven. Binsbergensft Brouwerstraat, Drijverstraat. Marelstraat, Starkenburgh, Thijsselaan. Waalderstraat 45* Wilhelminalaan 37- oneven 50-120 even. Wilsterstraat. Den Burg C: Beatrixlaan 145- oneven en 60-. even, W van Beierenstraat. Boogerd.' Dirkszoord, Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles. 48-76 Jonkerstraat. Kogersiraa131 oneven en 76-, even, Lijnbaan Den Burg D: Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even, Julianastraat. Burdetstraat. Mr Kras- Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr., LieuwstrHof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven. Maricoweg, Schoonoordsmgel Waalders!'»*' 40 even en 1-43 oneven, Wagenmakerstraat Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 0** en 20-146 even, Slingerweg 21-27

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 6