Versailles aan het Oude Dijkje 'Zelfs de kat is al drie keer teruggegaan Oud-Hoornders nog vol heimwee Geknip^</ Tuin Stan Boon vol met contrasten .TEXELSE f COURANT Schuijl en Beers winnen golfstrijd Anne en Alle Boon op de terugweg van (weer) een bezoek aan Den Hoorn DINSDAG 22 JUNI 1999 (je het erf van Stan Boon aan het lede Dijkje opstapt waant zich al nel In de beroemde tuinen van ersailles. Kleurige rozenperken, -4|oorsneden met buxushagen en !tn*chthoekige vijvers, alles onbe- Ispelijke gerangschikt, volgens tn strak ontwerp. Toch gaat het (irt van de natuurmens Boon neller kloppen op het bruggetje ver de grillige vijver verderop, 'e lesterk aan een eendenkooi doet 'c'etnken. 'Want ik voel me nauw v4rwant met de natuur.' imiT in Boon schiep op 6.900 hectare rond De Bje Bliek een contrast aan tuinen. (Foto Gerard Timmerman) 'Ik ben niet zo'n liefhebber van die gecultiveerde vormen', wijst Boon op de franse tuin die menig bezoeker van de Open-Tuinendagen afgelopen weekend deed watertanden. 'Ik heb dat eigenlijk voor m'n vrouw aange legd. zodat ze ook een eigen stekje heeft Mijn hart gaat meer uit naar de natuur en die is nu eenmaal wat gril liger van vorm.' Om de bezoekers wegwijs te maken door zijn tuin. plaatste Boon overal verwijzingsbordjes. Geen overbo dige luxe, want het 8.900 vierkante meter grote 'landgoed' rond huize 'De Weije Bliek' verdeelde hij in ver schillende sectoren die in uiteenlo pende stijlen werden ingericht. Via het kaarsrechte ontwerp van de franse tuin, namen de bezoekers een kijkje in het royale theehuis, dat ook uitzicht biedt op Boons Texelse tuin, waarin de natuur haar gang kan gaan. Prominent onderdeel is een lage vijver, waarin het water via een rotsachtige helling meters naar be neden stroomt. 'Werner Dros hield bij de aanleg van de strekdam vijf tig ton stenen over, die passen hier mooi. Het doet wel wat Oostenrijks aan, vindt je niet?' Aan de rand van de vijver bloeit de kattenstaart uit bundig en verderop heeft de zoete bieze er wortel geschoten. Om gevogeltje aan te trekken plantte Boon een vogelbosje met verschillnede soorten besdragende boompjes. Met de vrijkomende grond uit de vijver hoogde hij het aangren zende deel van de tuin op. Voor een heideveld plantte Boon 5.000 stek jes, van o.a. dop-, heide- en kraam- heide Tijdens de rondleiding kon hij het niet laten om met de schoffel hier en daar wat onkruid omver te hak ken en wat tips te geven. 'Dat schof felen is nodig tot de heide is dicht gegroeid. Daarna houden de schapen het wel bij.' Het onderhoud van de tuin moet welhaast een dag taak zijn. Verderop staat een bijenstel. 'In de tuin van een imker mag een bijen volk niet ontbreken Het is de bedoe ling dat als de volken straks op sterkte zijn, ze worden uitgezet in polder, om uit de borage stapels honing te verzamelen In een andere afdeling, de moestuin, groeien kruiden, fruit en allerlei groenten. Wijnranken zorgen voor een Zuideuropese sfeer. Het Texelse klimaat is voor druiven eigenlijk te koel. maar door ze tegen een zon nige helling te laten aangroeien stijgt de temperatuur tot mediterrane hoogte, tot tevredenheid van de 'vinoloog' Boon. Via de tomaten, aarbeien en asperges leidt het pad naar de 500 vierkante meter die Boon als z'n 'verrassingstuin' om schrijft. Een houtwal biedt nest ruimte aan onder meer een winter koninkje. Boon heeft zich voorgenomen om op een hoge toren een ooievaarsnet te bouwen. 'Want de natuur herstelt zich. Ik weet zeker dat er binnen tien jaar weer ooievaars op Texel broe den.' Het tijdschnft Autoweek raadt z'n lezers aan eens de oversteek naar Texel te wagen Vooral in Oude- schild zou nogal veel te doen zijn... Oversteken naar^ Waag de oversteek eens! Doorkruis Noord-Holland of Friesland en pak de bl naar Texel. Laat Den Brug even links üggel en stoom meteen door naar Oudeschild. Daar kunt u de enige brouwerij van dit eiland bezoeken, pal voor het pittoreske havenplaatsje, en laat u natuurlijk een heerlijk nieuw harinkje in het keelgat glijden. Liefhebbers van de golfsport De franse tuin bij De Weije Bliek aan het Oude Dijkje. (Foto Gerard Timmerman) Ander onderdeel van de tuin is een langgerekte vijver, die wordt omslo ten door rieten schermen en waarin verschillende soorten eenden rond dobberen. Het geheel heeft lang niet de omvang van een echte eenden kooi, met vangpijpen, maar het prin cipe komt op hetzelfde neer. Via een afgeschermde hut kunnen de een den worden bespied. Boon. 'Hier moet je eigenlijk een half uurtje gaan zitten kijken naar de vogels.' Door een plattegrond van een echte eendenkooi op te hangen, krijgt de bezoeker inzicht in het principe van deze eeuwenoude jachtmethode. Als lid van de Wild Beheer Eenheid Texel heeft Boon zich het lot van de patrijzen aangetrokken. 'Boeren zou den de randen van hun graan- percelen met moeten spuiten, want het insectenleven daarin is van le vensbelang voor de jonge dieren', stelt hij op kritische toon vast. Niet ver van de eenden en de brand- ganzen staat een een rieten op trekje, die hij onder meer met platen van vogels en planten als educa tieve- en voorlichtingsruimte heeft ingericht. Hij ziet het optrekje als een mooie ruimte waarin schoolklassen na een rondwandeling iets over de natuur kunnen opsteken 'Stadskinderen moeten weten dat natuur meer is dan een paar geraniums op het balkon. De kennis die ik heb over de natuur wil ik graag aan hen overdragen.' Mede voor dat doel wil Boon zijn tuin op termijn open stellen. Andere Texelaars die hun tuin etaleerden zijn: de familie Meertens en Els de Jager in Den Hoorn, Nelie Smit in Den Burg, Ellie Mast in De Koog en Judith Kikkert en Ida Ezerman in De Cocksdorp Ondanks de lage handicap van 23 die hen was toegekend, speelden golfers Menno Schuijl en Peter Beers zaterdagavond maar liefst 43 stablefordpunten bij elkaar. Ze versloegen daarmee Rein Zandee en Henk van Wijk, die ook 43 pun ten scoorden, maar een hogere handicap (30) hadden. De spelvorm die op de Texelse golf baan werd beoefend was Chapman Foursome, waarbij twee golfers een team vormen. Beiden slaan af, waarna de eerste speler de bal van de tweede speler overneemt en an dersom. Daarna wordt bekeken welke bal er het beste voor ligt, waarna met één bal om beurten wordt verder gespeeld. kunnen kunnen ook aan de bak in Oudeschild: voor f 195 zijn de links twee j dagen lang voor u, en krijgt u bovendien f twee overnachtingen, een Engels ontbijt Naast genoemde vier coryfeeën be wezen ook Peter Boorsma en Jo Oosterveer een balletje te kunnen slaan. Zij sloegen 39 punten bij el kaar en eindigden als derde. De longest drive (verste slag) kwam op naam van Margreet de Graaff en Menno Schuijl. Peter Boorsma sloeg de neary. De startende golfers hadden een ei gen wedstrijd over negen holes: het rabbitgotf. Bij de heren won Wil Wassenaar met 29 punten, gevolgd door Kees Boks (25) en Menno Eelman (24). Kevin van Zuilekom had de neary Bij de dames won Winny Schraag met 14 punten. Zij was goed in vorm, want ze sloeg ook de longest drive en de neary Noor ten Camp werd tweede met 9 pun ten. gevolgd door Nini Eldering en Margreet Gerlsma, die beiden 8 pun ten bij elkaar sprokkelden thuis. Mijn vader was schilder Ik herinner nog dat hij eens een tent huisje moest schilderen. We woon den inmiddels in het huis naast het dorpshuis, waar nu tante Pietje woont. Kwajongens als we waren, kropen we erin om met lucifers te spelen. Het ding vloog in de fik. Bremer, die toen in de Witte Lieuw woonde, kwam vloekend naar bui ten, bang dat zijn neten dak vlam zou vatten.' In de oorlog woonde het gezin van Cor Boon in de middelste van de loodshuisjes in de Herenstraat. 'Daar terecht als kaasmaken in de Beemster. ergens in Groningen en op Texel. Zonder erbij na te denken koos hij voor Texel, zich niet reali serend dat hij op een eiland terecht kwam. Ik herinner me nog dat hij 's avonds na zijn werk de Hogeberg opliep, weer terugkwam en riep: Het is hier prachtig, maar de boot ligt stil en tot morgenochtend zes uur kun nen we niet van dit eiland air Anne en Alie trouwden in 1951 en woonden vervolgens tijdelijk in De Verwachting, het huis aan de Heren straat waar nu Hans en Annemiek elbericht dat Anne en Alie Boon naar Den Burg zouden verhui- 'A werd eind vorig jaar vol ongeloof ontvangen In Den Hoorn. 'Als daar maar geen spijt van krijgen', spraken dorpsgenoten me elijdend. 'Het wordt zijn dood', voorspelden anderen somber over e man die in zeventig jaar zijn geboortedorp maar zelden had Hiaten. Even leek die vrees bewaarheid worden, toen Anne ten cfe van de verhuizing werd getroffen door een zware longontste- ng. Maar een halfjaar later leven beiden nog, zij het dat ze tot op dag van vandaag strijden tegen de heimwee. 'Er zijn zó veel aadjes tussen ons en Den Hoorn, dat merk je nu pas. gesprekje met de man die hun is komt taxeren voor de Onroe- nd Zaak Belasting vormt direct al m eerste bevestiging van alle ver ten die over de Boonen de ronde >en in hun oude dorp. 'We willen ten vaste trap, we zijn net al onze nmel kwijt', antwoordt Alie op de aagwat voor zoldertrap ze hebben. knipoogt, terwijl Anne alleen sar spottend lacht. Sinds zijn igensjaren was hij gewend om al- wat hij op het strand vond mee 791 iar huis te slepen... 631 knikt taxateur, niet-Texelaar, iendelijk, er kennelijk van over ig dat hij het begrijpt. Even later srkt hij op dat meneer en mevrouw behoorlijk op vooruit zijn gegaan vergelijking met hun vorige huis. reactie van Anne bestaat slechts een langgerekt: 'Mwaaahh.' Alie gint een betoog - half in de rich- '9 van haar man - dat hun woning 43' terdaad een stuk groter en warmer 95! dan het huis op Klif dat ze heb- 142 e verlaten. Maar terwijl de taxateur 155' wennig om zich heen kijkt, nempert Anne: 'Over het huus zeg tv,L °°k niks. Mar het leit an 1 "eg.. De 69' 'de man vertrokken is, komen de realen los Inderdaad was alleen 1mis zelf de reden om te willen reuizen. Het was oud, had geen Wale verwarming en de tot appar- j,s.r, Jen' verbouwde schuur ernaast Min "oonde steeds meer gebreken om jrnv soenlijk te kunnen verhuren. 'Er w er9 veel onderhoud aan. Dat >t behoorlijk wat als je niet alles reeer kunt doen', vertelt Alie. ■an haar op hun hoofd durfde er- re denken om Den Hoorn te ver- tere Maar toen er een paar jaar na besluit om naar iets anders uit ''ken in eigen dorp nog steeds n huis was vrijgekomen en ma- 1 a'Paul Kuip hen attendeerde op ™s met een grote tuin in de jgerstraat in Den Burg, besloten ze ang wikken en wegen en een I® van de kinderen toch maar !ri!„ Pen wal cien'( Op a" dat alles rond was, werd in Den Hoorn een huis te koop gezet', slaat Alie zich voor het hoofd. Het lichaam van Anne liet zijn onge noegen blijken door ernstig ziek te worden en een dag na de verhuizing tekende ook een tweede huisgenoot protest aan. Uitgenodigd door een doorbrekend zonnetje zette Alie de deur open: 'En roetsj, weg was de kat!' Hij kwam niet terug en toen zoon Piet - die vaart en tot zijn spijt niet had kunnen helpen met de verhui zing - na zijn thuiskomst wat wee moedig een kijkje nam bij zijn ge boortehuis, trof hij het dier in de tuin. 'Hij belde meteen op: Jullie zijn de kat toch met vergeten? De poes werd weer meegenomen naar Den Burg, maar nog geen drie weken later, op Oudejaarsdag, nam hij opnieuw de kuierlatten, toen Alie aan het oliebollen bakken was en ramen en deuren had opengezet om te luchten. Na veertien dagen werd hij op Klif gesignaleerd, waarna Alie hem bij het oude kippenhok terug vond. Begin juni verdween de poes ten derde male. Een telefoontje naar Den Hoorn leerde dat bij Nora Verheij de bakjes waren leeggegeten, iets wat niet meer gebeurd was sinds de buren verhuisd waren. Ditmaal liet hij zich niet zomaar vangen. Hij stoof zijn vroegere thuis binnen en koos positie voor één van de ramen bo ven, rustig afwachtend wat er zou gaan gebeuren. Terwijl Alie besluite loos voor het huis stond omdat de nieuwe bewoners er niet waren, kwam oud-buurman Klaas Lap voor bij: 'Wat nou, ga je weer verhuuze?' Toen ze de situatie had uitgelegd, stelde hij voor een ladder van huis te halen om de puds naar beneden te halen. Alie ging niet op het voor stel in, maar toen Lap toch de lad der maar tegen de gevel had gezet, besloot de kat zelf naar beneden te komen om zich na de nodige scher mutselingen uiteindelijk toch maar weer naar Den Burg te laten brengen. 'Op Klif zeiden ze al: Het is net zijn baasje, die komt ook steeds weer teruc/, vertelt Alie. Ze lacht: 'Ik heb hem toegesproken: Als je nog één keer gaat, dan haal ik je niet meer terug.' Anne zucht: 'Het zal wel anders worden.' Het blijkt niet over de kat te gaan. 'In Den Hoorn heb je een weids uitzicht. Dat heb je hier niet.' 'Dat had je op Klif ook niet, merkt Alie op, maar Anne laat zich niet tegen spreken: 'Jawel. Als je het Hoogie opklom, had je een prachtig uitzicht. Tot aan de Dennen aan toe.' Zeker vier keer in de week stapt hij op de Sparta-met om naar zijn oude dorp te rijden. 'Ik heb nog een stuk grond op de Naai, waar ik aardappe len en stinklelies verbouw. Dan loop ik meteen even binnen in de schuur van Bert Bruijn. Zo spreek je nog eens iemand. En naar Klif 23, na tuurlijk. In Den Hoorn kwam ik er alle dagen Effe ouwehoeren. Hier mis ik mijn lopie. Ik loop wel geregeld naar Piet Kooiman, hier om de hoek. Die ken ik nog van vroeger. Lekker ouwe verhalen ophalen.' Hij zwijgt even. 'Weet je wat het is? Het zijn dood goeie mensen hoor, de buren, maar wanneer spreek je ze nou7' Alie knikt: 'Ik dacht nog: in de zomer wordt het wel anders, dan staat er vast wel eens iemand in de tuin. Maar nee hoor, ze zijn er gewoon te druk voor. En als ze wel thuis zijn, dan zitten ze in de achtertuin.' Anne: 'Het zijn gewoon gevangenissen, met die hoge schuttingen.' Alie re lativeert: 'In Den Hoorn spreek je de buren ook niet elke dag. Mensen hebben nu eenmaal hun werk en hun gezin. Nee hoor, ik ben hier heel te vreden', stelt ze voor zichzelf vast. Anne: 'Tuurlijk, ik ben óók wel tevre den...' Alie 'Mijn vader leeft nog. gelukkig. Als ik vroeger naar hem toe ging, was ik de hele middag kwijt Nu kan ik even bij hem aanlopen.' Ze be denkt zich. 'Maar ik blijf wel helpen bij de rommelmarkt. En ik zit ook nog op het Smartlappenkoor. En Piet en Riëtte (zoon en schoondochter) wo nen er natuurlijk. Er zijn zó veel draadjes tussen ons en Den Hoorn, dat merk je nu pas Alie is geen geboren Stienepikker, in tegenstelling tot Anne. die er eenenzeventig jaar geleden ter we reld kwam in één van de twee armen- huisjes tegenover het Hoornder kerkje 'We hadden zes jongens is de kap er een keer vanaf gewaaid, terwijl wij jongens er onder lagen te slapen. Dat was niet leuk. Als het windkracht 9 is, begin ik te beven als een rietje. Nu nog.' Anne heeft nare herinneringen aan de oorlog. Zo vertelt hij nog met enige huivering het verhaal van Ge allieerde vliegtuigen die de barakken langs de weg naar het strand onder vuur namen, waarbij een olietank in brand werd geschoten Eén dorps genoot kwam om het leven, een andere raakte gewond. Maar glunde rend doet hij ook het verhaal dat hij als 12-|arige naar de Dennen ging om dennenappels te zoeken voor bak ker Duinker. 'We kregen een kwartje voor een grote zak. En we gingen elke dag Moet je nagaan Eind jaren veertig leerde hij op de kermis in Den Burg Alie Haker ken nen, die in Berkhout was geboren, maar als dochter van een kaasmaker op Texel was beland. 'Het was de tijd, vlak na de oorlog, dat mensen soms zomaar iets anders wilden. Mijn vader begon zomaar een café op Wieringen. Dat duurde maar een jaar. Daarna kon hij op drie plekken Zijm wonen. In 1952 verhuisden het jonge stel en de net geboren Kees naar het huis op Klif, waar ze dik zesenveertig jaar zouden wonen. 'Het was eigendom van Iwen Bruijn. bij wie ik toen werkte. Hij had bloem bollen en koeien. We betaalden veertig gulden voor de huur én twee liter melk per week.' In 1956 namen de Boonen het huis voor zesduizend gulden over van Bruijn: 'Het melken was meteen over Dat doe ik niet meer, ik ben nu eigenaar, heb ik gezegd. Daar had ik wel zo'n hekel aan.' In de begintijd kroop het gezinnetje 's zomers zes weken in de schuur, die toen nog met verbouwd was tot appartement In hun huis logeerden twee gezinnen van totaal tien men sen, voor tachtig gulden per week. Ook met jutten werd soms wat bij verdiend. hoewel de lokroep van het avontuur daarbij een belangrijkere rol speelde 'In mijn tijd was het al geen bittere noodzaak meer Maar ik heb ze nog wel gekend, de mannen die wel naar het strand moesten om hun gezin te kunnen onderhouden. Dat was wat, in een tijd dat er nog geen verharde weg naartoe liep. Ze droe gen alles op hun rug. Ik zie ze nog voor me, ouwe Hillebrand en Meindert Kikkert. Die hadden echt zo'n kromme juttersrug.' Goede zaken deed Anne toen hij eens een flinke hoeveelheid alumi nium van de Hors haalde, afkomstig van een neergeschoten vliegtuig. 'Het bracht honderd gulden op. Dat was een weeksalaris.' Een andere keer had hij een mooie vracht hout gejut, maar hij werd ver raden. waarna de politie bij hem thuis kwam om zijn buit te vorderen. Alie vond het vreselijk, maar Anne nam contact op met de autoriteiten, con stateerde heel nuchter dat hem ten minste vijfentwintig gulden door de neus was geboord en beloofde hen plechtig dat hij het jutten toch niet zou laten. Anne hield woord en bleef naar het strand gaan. Wel veranderde hij nog enkele malen van baas. Zo hielp hij onder meer bij de aanleg van de Teso-haven op 't Horntje. Een baan op de werf werd hem bespaard, omdat hij al na enkele dagen een aanbod kreeg om bij Staatsbos beheer te komen werken. 'Ik begon in de dunning in de Dennen, in de winter van 1965. We moesten wer ken als leeuwen. Ik heb wel eens gedacht: waar ben je aan begonnen? In april werd ik vogelwachten De mooiste baan die je je kunt beden ken. Ik moet de ruimte hebben. Die heb je niet in zo'n bos.' Toen ze verhuisden, deed Anne zijn hele jutterscollectie van de hand De meeste spullen gingen naar schoon zoon Maarten Jan een kleiner deel verhuisde naar Flora. 'Jullie kunnen alles krijgen, maar weggeven doe ik niks. heb ik gezegd. We hebben er gewoon een prijs voor gemaakt. Ik heb er genoeg mee lopen sjouwen...' Een paar bijzondere souvenirs heeft hij gehouden, zoals een Chinese vaas, een houten neushoorn die zijn vader nog jutte en een schilderij dat hij 35 jaar geleden vond en dat een deskundige vakantiegast voor hem restaureerde. Ook de tabakspot die dorpsgenoot Han Bakker voor hem draaide uit een stuk purperhart, een bijzonder harde houtsoort, heeft hij behouden Sinds hij in Den Burg woont, komt Anne nog maar weinig op het strand. Een enkele keer. Er valt toch niks meer te jutten. Bovendien leeft het hier niet. In Den Hoorn raakte ik wel eens met iemand aan de praat en dan liet ik mijn spullen zien. Dat werkt hier niet. Ik wil nog wél eens een ronde om de Hors maken. Het verandert daar hard. Toen ik als kwajongen ging te jutten, reed je de Mokweg af, ging je een richeltje over en je stond op het strand. Moet |e nu eens zien. Eerst heb je het hele ge bied van de meertjes, daarna een flink duin en dan nog die hele zand plaat. Ik maak het niet meer mee. maar de Razende Bol groeit aan de punt vast. dat week ik zeker. Bij laag water kun je al tegen de boeien aan- pissen Joop Rommets

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7