Cfroen 'wartsjexeh in het karL, N' Duurzaam Texel' botst met fietsverhuurders Tweede ambulance lijkt snel weer beschikbaar Voorstel: drie ton extra voor Texel Ondanks toezegging over schadeloosstelling: Bosbrandje aan de Ruijslaan VERDER IN DIT ummer Verwaring bij publiek van NlOZ-eenakter 2 de Kroniek l Grote belangstelling Texels Vrouwenkoor 2 Prins Hendrik jongste Texelse bungalowpark 5 Alleen veel drinken helpt bij wandelronde 5 Vermomde Geldorp trekt aandacht van De Telegraaf lurgemeester van Texel vermomt zich College schetst veel te roos kleurig beeld' Medische Post op herhaling Gemeente koopt caravan voor noodcamping Stukje 70 wordt 60 ►GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 -NR 11390 DINSDAG 29 JUNI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Ipinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging, telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG gONNEMENTSPRUS ƒ58,60 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS /1.65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-20 31 5989 (b.g.g. 06-22 14 0276 of 06-22 14 0275) Het behoud van de tweede Texelse ambulance lijkt voor de lange ter mijn gewaarborgd. Het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) is van plan om Ambulancedienst Texel jaarlijks drie ton extra toe te kennen. 'Daarmee is de tweede ambulance in principe te ex ploiteren', aldus ondernemer Paul Smidt. Mogelijk komt de tweede ziekenwagen één dezer dagen al weer beschikbaar. Tijdens het kort geding dat Smidt tegen minister Borst aanspande om betaling van achterstallig loon af te dwingen, liet de rechter gisteren doorscheme ren dat er waarschijnlijk geld richting Texel komt. Smidt zal zijn per soneel adviseren de acties op te schorten. 'Ik kom met een heel positief gevoel van de zitting vandaan. De rechter heeft duidelijk laten merken dat de gang van zaken niet deugde, ik weet niet of we het achterstallige salaris voor het ambulancepersoneel hele maal terugkrijgen, maar de rechter kent in ieder geval een bedrag toe Paul Smidt is optimistisch over het vonnis dat de Haagse rechtbank op 9 juli zal uitspreken. Ook vertegen woordigers van de provincie die de zitting bijwoonden, schatten de Texelse kansen hoog in. Smidt: 'De verdediging stond te hakkelen en te stamelen en had inhoudelijk niets tegen onze eis in te brengen.' De vordering op het ministerie van Volksgezondheid Welzijn en Sport is volgens Smidt in de afgelopen jaren uitgegroeid tot zeven ton. On danks toezeggingen weigerde het ministerie keer op keer met geld voor de bemanning van een tweede am bulance over de brug te komen Aan de goede wil bij het Texelse perso neel, dat ondanks het verzuim altijd paraat bleef, kwam op 1 juni jongst leden een einde Sindsdien leven de Texelaars de CAO strikt na, waar door op het eiland maar éen ambu lance beschikbaar is 'We hebben afgesproken om in ieder geval met het protest door te gaan totdat de rechterlijke uitspraak er ligt, maar gezien de goede verwach tingen en het gunstige voorstel van het COTG wil ik ervoor pleiten om de actie op te schorten. Ik zal kijken wat het personeel en het CNV ervan vin den Mochten die akkoord gaan, dan is de tweede ziekenauto praktisch a la minute weer inzetbaar en komt er een eind aan de bepaald niet ondenk bare mogelijkheid dat gewonden bij een zwaar ongeluk of twee gelijktij dige ongevallen onverantwoord lang op medische noodhulp moeten wachten Het COTG heeft een voorstel gedaan voor de herverdeling van gelden die jaarlijks aan de ambulancediensten worden uitgekeerd 'Texel zou de komende jaren kunnen rekenen op een extra toelage van drie ton. De Landelijke Federatie Ambulancezorg bespreekt de nieuwe verdeelsleutel op 22 september, waarna het COTG - dat een zelfstandige beslissings bevoegdheid heeft - een definitief besluit neemt. 'Het nieuwe model zal het wel halen, waardoor wij er flink op vooruitgaan. Maar ik geloof het pas echt als het geld op mijn bankrekening staat', zegt Smidt, die leergeld heeft betaald wat financiële toezeggingen betreft, ben obstakel kan de handhaving van de tweede Texelse ambulance nog. in de weg staan: de nieuwe Arbeids tijdenwet. Die kan tot gevolg hebben dat Smidt veertien mensen op de loonlijst moet plaatsen. 'Dat is met te doen. Die kwestie gaan we met de collega's van de waddeneilanden en Den Helder aankaarten bij de minis ter.' Het ziet ernaar uit dat Smidt hoe dan ook binnen afzienbare tijd van wei gerachtige ministers, ingewikkelde wetgeving, CAO-acties en juridische procedures zal zijn verlost: De verdergaande regionalisering van de ambulancediensten is niet te stop pen en maakt zo goed als zeker een einde aan het zelfstandige voortbe staan van de Texelse ambulance dienst. De door 'Den Haag' gegeven voorzet tot samenwerking ligt nu bij de gewesten. Smidt denkt dat de lokale diensten binnen drie jaar op gaan in een regionaal verband. 'Dan ben ik ondernemer af en treed ik in dienst als werknemer. Ik zou er niet rouwig om zijn. Heb ik lekker om vijf uur 's middags vrij. In tegenstelling tot wat wel eens wordt beweerd, worden de 'Eilandberichten' goed gelezen. Dat valt althans op te maken uit een berichtje op de voorpagina van De Telegraafman gisteren, waarin burgemeester Geldorp aan het woord is over haar vakantieplannen, plannen die ze openbaar maakte in de ge meentelijke mededelingen in de Texelse Courant van vrijdag jl. In haar eigen rubriek - waarin ze zich persoonlijk tot de lezers richt - riep de burgemeester dit keer de bevolking op samen met gemeente, politie, ondernemers en dorpswachten te werken aan een 'geslaagde zomer'. Texe laars moeten volgens haar niet aarzelen bij nachtelijke overlast direct de politie te bellen - des noods via 1-1-2 -, zodat de veroorzakers direct lik op stuk kunnen krijgen Aan het slot van haar oproep meldt Geldorp dat ze een eerste kennismaking met het uitgaansleven in De Koog in middels achter de rug heeft en dat ze van plan is vermomd als toerist haar vakantie op Texel door te brengen 'Een prijs voor degene die uw burgemeester weet te herkennen Het bericht trok de aandacht van De Telegraaf. In de editie van gisteren kreeg Geldorp de kans haar voornemen nader toe te lichten 'Ik vind het belangrijk in alle rust Texel goed te verken- Van onze rü correspondent TEXEL, £-• .,<^5 maandag De nieuwe burgemeester van Texel, de 54-jarige Joke Geldorp-Pnnte- J°keG'ld koek (VVD), Pe"'el"" gaat haar vakantie incognito doorbrengen in eigen ge nen Ik ga de vele evenemen ten op Texel bijwonen. Het gaat niet om officiële bezoekjes, maar juist om de gezelligheid, want ik hou van lachen en ga graag stappen Het is tenslotte vakantie en daarom ga ik incog nito. Mensen die me toch herkennen geef ik mijn visite kaartje en aan het einde van het seizoen kunnen ze daarmee aanspraak maken op een verras sing.' De gelukkigen wacht vermoede lijk een kruik Jutter, onthult De Telegraaf. zenden en nog eens duizenden «sen namen zaterdag een kijkje het Havenvistijn, het evenement atop de Texelse visserij zich pre- iteerde De bezoekers schuifel- f over de kade langs kraamp/es met allerlei vislekkernijen of knoop ten een praatje aan met een visser man Groot was de belangstelling voor een kijkje op de ms. Koningin Juliana, het opleidingsschip van de visserijschool, waar zich voor de loopplank vrijwel continu een flinke wachtrii vormde. Landrotten konden met eigen ogen zien hoe het leven er aan boord van een visserijschip toegaat. Op d^ kade gaven veteraan Willem Schouten en aankomend visser Pieter van der Vis (21) een demon stratie netten boeten. Jaap Bakker was present met touwslaan en ver derop werd een stalen kabel gewik keld. Sfeerverhogend was een optreden van het Oudeschilder Visserskoor vanaf de bak van de TX 21 Om op Lees verder pagina 5 belangstelling geeft het Oudeschilder visserskoor vanat de TX 21 Pieter van Arls een optreden op het Havenvlsllin. In de bak van de heftruck dirigent Andrè Keijzer. (Foto Garand Timmerman) ■Texelse fietsverhuurders mogen geen financieel nadeel on- rvinden van het project gratis openbaar vervoer. Als hun komsten teruglopen, moeten ze hiervoor worden gecompen- rd. Aldus reageert het college van b en w op de Algemene (schouwingen van de raadsfracties. Maar volgens de rijwiel- irhuurders schetst het college een te rooskleurig beeld van stand van zake. Ze willen dat er een onafhankelijk onder- jek komt naar de gevolgen van het gratis openbaar vervoer iorhun bedrijven. verhuurders vrezen dat de innen van de Werkgroep Duur- jm Toerisme ten koste gaan van bedrijven en zien daarnaast groot aantal praktische pro- imen. Ze hebben er geen ver innen in dat hun verlies af- lende wordt gecompenseerd, ilgens wethouder Peter Bakker nde Texelse huisartsen te ontlas- wrdt deze zomer voor de ze- ^de keer een Medische Post ge- Deze staat net als in ide jaren aan de Nikadel in Kooten is uitsluitend bedoeld toeristen De post is tussen 5 en 4 september dagelijks open 8.00 en 22 00 uur, ook in de deinden. Tevoren telefonisch rüact opnemen (tel. 327 270) dringend aangeraden Mensen een afspraak gaan voor. behou- de echte spoedgevallen Bui de openingstijden is de post niet land en is de dienstdoende arts m beschikbaar na een telefoni- afspraak Medische Post wordt deze zo- bemand door drie artsen: me- E Dijkema en de heren P P. en J. Stakenburg. Paramedi- le ondersteuning krijgen zij van itien Berbée, Els Kruk, Nel Pijl- m Cordula van Vijfeijken en Jan Ink. is de vrees onterecht. Hij wil op nieuw met ze in gesprek. 'Gratis openbaar vervoer moet alle betrokken partijen ten goede komen.' Aldus omschrijf Peter Bakker, wet houder van milieu en lid van de werk groep Duurzaam Toerisme, het uit gangspunt. Het plan gaat ervan uit dat er 1.500 (door een bank) gesp onsorde fietsen in omloop worden gebracht die bij elf depots, die bij voorkeur worden gekoppeld aan be staande verhuurbedrijven, worden uitgeleend. De verhuurders lopen hierdoor geen financieel risico. De fietsverhuurders krijgen volgens de wethouder een 'adequate vergoeding' voor het uitleveren en in ontvangst nemen van de fietsen Ze krijgen een computer waarmee de verhuur wordt geregistreerd. Waar het ge bruik van het openbaar vervoer gra tis wordt, moet voor een fiets ge woon worden betaald De werkgroep zal de promotie voor haar rekening nemen. Indien de inkomsten van de fietsverhuurbedrijven teruglopen, zullen ze hiervoor volgens het col lege worden gecompenseerd op ba sis van wat ze de afgelopen drie jaar gemiddeld hebben verdiend. Het bestuur van de vereniging voor fietsenverhuurders moet vóór 1 maart aangeven of ze akkoord gaan met de plannen. De verhuurders hadden wegens de drukte graag meer bedenktijd gehad, maar gezien de planning zit dat er niet in. Promotie Een vermindering van de auto mobiliteit op het eiland zal volgens b en w niet het enige gevolg zijn. Invoering van het plan zai zowel in sociaal als economisch opzicht ge- Spelende kinderen hebben ver moedelijk een bosbrandje veroor zaakt, dat gisteravond omstreeks 20.00 uur ontstond in een uitloper van de Dennen aan de Ruijslaan in De Koog. Medewerkers van Hotel Opduin slaagden er in om het zich snel uitbreidende vuur met een brandblussers en vuur- zwepen meester te worden De brandweer die kort daarop arri veerde kon volstaan met het nablussen van het zwad- geblakerde terrein. (Fok Gtyard Timmerman) Om de beheerder van de nood- ca'mping aan een betere behuizing te helpen, investeert de gemeente 8.750,- in een toercaravan. Leden van de raadscommissie Ruimte. Wonen en Economie gaven wethou der Schilling hiervoor dinsdagavond toestemming. Tot dusver behartigde de beheerder de camping vanuit de schuur op het terrein. volgen hebben voor het gehele ei land De werkgroep verwacht dat het project nationaal en internationaal grote promotionele waarde heeft 'Dit komt de lokale bevolking, het milieu, het toerisme en de economie ten goede.' Verwacht wordt dat het aantal bus- reizigers met een factor twee zal toenemen Verder zal de mobiliteit, met name onder jongeren en oude ren, toenemen. Voor het woon-werk- verkeer zullen Texelaars vaker de bus pakken en meer mensen zullen vanuit de buitendorpen boodschap pen doen in Den Burg. Mensen uit Den Burg zullen makkelijker naar de buitendorpen gaan, zo voorziet het college. Russisch De beantwoording door het college is slecht gevallen bij de fiets verhuurders. 'Ze liegen gewoon', zo laten woordvoerders Jan Heijne en Erwin van der Linde weten 'We wil len vrije ondernemers blijven en met door de werkgroep Duurzaam Toe risme als kleine jongens worden behandeld en met een Russisch Op een stukje Pontweg ten noor den van Den Burg zal de maxi mum snelheid worden terugge bracht van 70 naar 60 km. Het gaat om het gedeelte tussen Aken- buurt en het waarschuwingsbord met knipperlicht dat de verkeers lichten aankondigt. Aldus wordt aangesloten bij het maximum van 60 dat al van provinciewege is ingesteld voor het Pontweggedeelte tussen de ver keerslichten en de rotonde. Op het punt waar weer 80 mag wor den gereden zal dat met een '80' op het wegdek worden aangegeven. Gebleken is namelijk dat veel auto mobilisten langzaam blijven rijden als zij vanaf de rotonde richting veer haven rijden. Dat is hinderlijk voor andere weggebruikers die de boot willen halen, vooral omdat inhalen hier verboden is. systeem worden opgescheept. Het gesubsidieerde openbaar vervoer gaat ten koste van onze inkomsten Met zeventien fietsverhuurbedrijven vormen we op het eiland een flinke economische pijler. En voor zes gulden kan je met de bus het hele eiland over en voor zeven gulden met de taxi. Er is hier helemaal geen mobiliteitsprobleem. Het werkt alle maal prima, wat voegt gratis open baar vervoer nu nu toe?' Zorgen Dat de vijf gesprekken tussen de verhuurders en de werkgroep in een goede sfeer zouden zijn verlopen, zoals het college zegt, is volgens de verhuurders niet waar, 'De zorgen van de verhuurders zijn geïnventariseerd. We hebben ze concreet gevraagd of ze wel of niet met ons mee willen denken. Daar hebben ze positief op geantwoord. We zitten nog in de verkennende fase. De fietsenverhuurders zijn nu aan zet, want zij moeten bepalen of ze daadwerkelijk mee willen doen', schuift werkgroep-voorzitter Rob Wortel de kritiek terzijde 'Als werk groep nemen we het initiatief, maar als de participanten met mee willen doen, heeft het project geen toe komst. We gaan het niet zelf uitvoe ren.' Heijne zet vraagtekens bij die bewering. 'Het is voor ons slikken of stikken. Als wij niet meedoen, zo is ons te verstaan gegeven, dan zorgt Lees verder pagina 5

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1