Bijsluiter 'Comedia' absurde eenakter Noodziekenhuis en wederopbouw dirigent Veel belangstelling voor zomerconcert Vrouwenkoor E Agenda TEXELSE^? COURANT VERVOER. De Waal Alg. Vergadering Bieden zich aan K<eilner en loffetjuffrouw Gem. huis glas in lood Mennokoor geeft voorproefje van Canadese tournee Leerlingen OSG repeteren voor musical Grease Kindertheater De Vantasjes Klaverjassers in touw voor zieke kinderen Oude trekkers op eerste Folklore Wat ik zeggen wou. teso Schilderend Op vakantie met een handicap Herdenkingsdag nabestaanden van kankerpatiënten Fietsdriedaagse Kijk ook in de Vakantiekrant Concours hippiqu anders dan anden Peuterpeelzaal houdt fancy fair DINSDAG 29 JUNI 1999 De gesprekken tussen de door Maarten van Arkel. Anneke Bol en Marcel Wernand ge speelde personages blonken niet uit in helderheid. iroto joop Rommcis) Eerst nog wat onwennig, maar later volop genietend hebben ver rassend veel toeschouwers (zelfs het balkon was goed gevuld) zondagavond in Question Plaza de verrichtingen van Comedia de la NIOZ' gadegeslagen. Buiten hun collega's had ook een be hoorlijke hoeveelheid andere Texelaars de moed gevat het toch niet al te makkelijke toneel van de medewerkers van het instituut te bekijken. Toneelstukken van Comedia de la NIOZ zijn moeilijk te beoordelen Dat geldt ook voor de uitvoering van 'De Bijsluiter', een eenakter van Marcel Wernand. die samen met Maarten van Arkel zelf de hoofdrol voor zijn rekening nam. Zij speelden respec tievelijk een parfumeriehouder en een handelaar in groente, fruit en noten ('maar vooral noten; en ook fruit'), die elkaar in een wachtkamer ontmoeten Er ontspint zich een gesprek dat aanvankelijk vooral uit blinkt door nietszeggendheid, maar dat later steeds meer diepgang krijgt, al blijft heel lang onduidelijk met welk doel beide heren daar zitten. De toeschouwer die zich vol onbe grip tot het programmaboekje wendde, werd daar niet wijzer door Een bijsluiter, ook wel aansluiter genoemd, is iemand die zich op één of andere manier opdringt aan een ander. Toont zelf weinig initiatief', viel er te lezen. Net als. 'Een bij sluiter zit altijd bij medicijnen Een soort gebruiksaanwijzing' en 'Een bijsluiter is er ook voor het leven Men wordt beoordeeld op zijn of haar bijsluiter'. De komst van een geüniformeerde vrouw met groen haar. die er kenne lijk werkt, zorgt voor nog meer ver warring Zij haalt onduidelijke jeugd herinneringen op, waarmee ze de belangstelling van de ene heer wekt en de ergernis van de ander. Wan neer ze weer is vertrokken, krijgen beiden prompt ruzie over hun hou ding tegenover de vrouw en over het feit of hun gesprekken nu wel of met worden afgeluisterd. Tenslotte blijkt dat de vrouw doelbewust met de parfumeriehouder en de groente-, fruit- en notenhandelaar een praatie heeft aangeknoopt, om te kunnen beoordelen of de bijsluiter die bij hen hoort en die ze ais een soort oormerk bij zich dragen nog wel van toepas sing is. Het door Comedia de la NIOZ ge speelde genre is een witte raaf op Texel, waardoor het bij de beoorde ling gewoonweg aan vergelijkings materiaal ontbreekt. Wat opviel, zo als gebruikelijk bij dit gezelschap, was het gemak waarmee de acteurs zich over het podium bewogen. Dat uitte zich zowel in hun gesprekken als in de mimiek waarvan ze zich bedienden, ook als ze niet aan het woord waren. Marcel Wernand wil daarin wel eens overdrijven en valt dus erg op, maar Maarten van Arkel en Anneke Bol leverden minstens zulk sterk spel. Met hun tekstkennis leek het wel goed te zitten Dat getuigt van veel oefening, want gemakkelijk was het taalgebruik met te noemen en boven dien was de logica in de gesprekken vaak ver te zoeken. Slechts een maal was er een kleine hapering, maar die werd soepel opgevangen. Een minpuntje was het nogal magere volume van Van Arkel, die gedu rende de eerste paar minuten nau welijks verstaanbaar was. Hij kreeg dat kennelijk zelf in de gaten en her stelde zich toen professioneel. De regie was in handen van Ans van Zeylen. die daarnaast een piepklein rolletje had Naar zijn prestatie als regisseur blijft het gissen, gezien de ontboezeming van de spelers dat iedereen zich altijd overal mee be moeit. Het 'eindproduct' was In ieder geval zeer de moeite waard, vonden ook de toeschouwers Yvon Bonne was souffleuse, Juul Swarthoff ver zorgde de grime. Het tweede deel van de avond werd verzorgd door de Lerarentoneel- vereniging van OSG Den Helder, een groep waarmee Comedia de la NIOZ in contact was gekomen bij een eenakterfestival dat vorige maand in de marinestad werd gehouden. 'Feest op de agenda' van C.G. Wiegand Bruss sloeg bijzonder aan bij de Texelse toeschouwers. Het eveneens buitengewoon absurde stuk gaat over een feest waarbij rol patronen en clichés allesbepalend zijn en mets aan het toeval wordt overgelaten. Dat werd tot in het ex treme doorgevoerd, onder meer door de mededelingen die een vrouw via een omroepsysteem als in een su permarkt deed over de voortgang van het feest. 'Over enkele ogenblikken begint de gezelligheid', was wel het toppunt van planmatigheid. De maar liefst tien spelers kweetten zich uitstekend van hun taak. Eén van de twee hoofdrolspelers was geschiedenislerares Lilian Verheijen, die nog een tijd les gaf aan de Texelse scholengemeenschap Joop Rommets In een uitstekend gevulde Neder lands Hervormde kerk van Den Burg heeft het Texels Vrouwen koor donderdag een zomer concert verzorgd. De bijval was groot voor dit optreden, waarin overwegend klassieke muziek werd gespeeld. Dirigent Arie Groen bleek er ook deze keer in geslaagd voor een gevarieerd programma te zorgen Koorzang werd afgewisseld met optredens van sopraan Saskia Eelman en celliste Saskia van der Wel. Een groot aan deel in het geheel had de vaste pia nist, Fred Jansen, die koor en solis ten op vakbekwame wijze begeleidde op afwisselend de vleu gel en het orgel. De verschillende programma-onderdelen werden op informatieve wijze toegelicht door Paula Groenhof. In het gedeelte voor de pauze kreeg het aandachtige publiek vooral klas sieke stukken voorgeschoteld Hier- bi| vielen vooral de drie stukken van Rossini op, waarbij Saskia Eelman in het laatste gedeelte fraai soleerde Na de pauze boeide Eelman het publiek opnieuw, ditmaal met twee Opgetogen nemen Saskia van der Wel. Fred Jansen. Saskia Eelman. Arie Groen en de leden van het Texels Vrouwenkoor hel slotapplaus in ontvangst. Vuur vervoer van gedeti neerde arbeiders is HET ADRES C. BOON, Waaiderstraatiz D< Alle edities van de Texelsche Courant ademden in de zomer van 1946 de sfeer van wederopbouw De krant verscheen sinds april weer op een heel (dubbel) vel (dus vier pagina's), waardoor meer ruimte was voor zowel nieuws als advertenties. De sport bloeide op, de handel kwam weer op gang. De Texelse gemeenteraad kwam bij een onder voorzitterschap van burgemeester Rehorst en pro beerde het noodziekenhuis te behouden Maar helaas: de pogingen van B en W om hel noodziekenhuis te behouden heb ben niet tot het gewenste resultaat geleid. De afd Texel van het Rode Kruis heeft nog geprobeerd een chirurg te krijgen voor 1 a 2 dagen per week. maar ook dit werd een mislukking. Op het ogenblik worden pogingen gedaan om op Texel te geraken lot het stichten van een kraaminrichting, met het oog op gebrek aan geschoolde hulp en verpleging.Het noodziekenhuis deed echter gewoon dienst. Zoals na een ongeval op de hoek Schildereind-Wilhelmmalaan, waar een militaire auto tijdens een onhandige manoeuvre van de weg raakte Van de drie inzittenden 'die min of meer ernstig gewond waren werd er één naar het nood ziekenhuis vervoerd 'Wij vragen ons af', schrijft de redactie, 'of het niet hoog ti/d wordt, dat er door de politie wat meer op het wegverkeer gelet wordt. Toen wij hier nog gemeentepolitie hadden werd streng op de maximumsnelheid toegezien, maar nu ziet men verscheidene auto- en motorrijders als duivels langs de weg stuiven, vooral militaire wagens. Toen de mobilisatie uitbrak, hebben wij in dit blad ook reeds verscheidene malen op het woeste rijden van de militairen de aandacht gevestigd, helaas is het ook nu weer nodig De redactie stak haar mening in het eerste na-oorlogse jaar toch al met onder stoelen of banken. Zo wordt aan een artikel over de Ameri kaanse atoomproeven op Bikini toegevoegd; 'Men vermoedt dat het eiland, dat iets groter is dan Texel, van de aardbodem zal verdwijnen. Zal ook ons eiland eenmaal in een oogwenk worden weggevaagd van de kaart7 Wan neer zullen wij eens een groot scheepse demonstratie voor een daadwerkelijke wereldvrede mo gen aanschouwend' En het zal de redacteur zeker deugd gedaan hebben zichzelf in een artikel in eén adem te mogen noemen met enkele groten der aarde. De redactie kreeg nameli|k bezoek van de W.W.M Stempher uit Deventer, die verzocht een handtekening te plaatsen in een der zes albums, welke hij met zich mee voert. De heer Stempher wandelt sedert 1928 door geheel Europa, verzamelt handtekenin gen en stempels van autoriteiten en bekende persoonlijkheden Reeds 50 000 handtekeningen zijn op deze wt\ze doorhem verzameld, waaronder die van Z.KH Prins Bernhard. Z.H. de Paus. den Gouverneur van Rome en dus ook van de hoofdredacteur van de Texelsche Courant op Vrijdag 21 Juni. Verkiezing vaste Feest commissie enz. Aller opkomst gewenst C. Eelman^Setri YQtpr de zomermaanden genegen in keuken inder no 4ftü Imr Het Bestuur van i< K «emengd Koor „l Amore", roept sollicitun ten op voor de liinelir var.' Brieven ie richten aan den voorz. Jac. Gomes, Westerweg 16, Den Burg. ,,i m ,1. van huis le huur jjagd nabij strand rui duin van ong. 23 Juli ld ong. II Aug. voor 5 vulw en 2 kind. l'.i onder no. 481, bj Tos. (Tl. Te koop of in ruil Minister Ruysweg, De Koog 107. Biedt, zich aan liefdesliederen van Fauré Celliste van der Wel zorgde voor een inter mezzo met Gretchanmoffs In aller Frühedat uit acht op zichzelf staande stukjes bestaat. Ze leverde een mooie vertolking af, wat ook gold voor begeleider Fred Jansen. Geëindigd werd met melodieën uit Evlta, dat door de vele tempo wisselingen moeilijk is, maar mede door een prachtige sopraansolo een waardige afsluiter vormde van een succesvolle avond van het Vrouwenkoor. Het Mennokoor geeft op zaterdag 3 juli om 20.15 uur een concert in de Doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat. Het koor gaat binnen kort op tournee door Canada en ziet het uitstapje naar Texel als een nut tige voorbereiding daarop De tach tig leden van het in 1922 opgerichte koor zijn uit het hele land afkomstig. Het repertoir varieert van eenvoudige liederen tot wereldlijke koorwerken, die door piano en orgel worden be geleid De toegang is gratis; na af loop is er een collecte Leerlingen van OSG De Hogeberg studeren danspassen in voor een hedendaagse versie van Grease, de musical die in de zeventiger jaren de harten van hun ouders sneller deed kloppen. De opvoering gaal plaats vinden op zaterdag 3 juli. 'om 15 00 uur en om 20 00 uur. in de Burge meester de Koninghal Paul van Hoof herschreef hel script, waarbii het verleden doormiddel van flash-backs naar hel heden wordt gehaald. Sandy (Sandra de Vries) en Danny (Leandro van Karsen) zijn inmiddels jaren getrouwd en halen herinneringen op. Alles komt terug: verliefdheid, ruzies, school en dan sen. De regie is in handen van Ans van Zeijlen. Gea van Faassen ver zorgt de choreografie, terwijl Marga Loos een handje helpt als souffleuse. De kaarten (f5.-) zijn tijdens de mid dagpauze te koop in het school gebouw en verder bij Marlen (Zegel) Classics in de Weverstraat. (Fdo Gerard Timmormon) Ook deze zomer beleven De Van tasjes, de kindertheatergroep van Klif 12, iedere donderdagmiddag in juli en augustus een nieuw avontuur Dit jaar gaan Klojo. Tante Ko, Mevrouw Tul band en Burgemeester Bas op va kantie naar IJsland. Als vanouds le vert dat een lamilieprogramma op vol pret en spanning voorde kinderen en met een knipoog naar hun ouders De voorstelling begint steeds om 16 30 uur en duurt ongeveer een uur. De entree is vrij. De première van Tram melant op IJslandis donderdag 1 juli. Iedere maandag in juli en augustus is er Doe-Maar-Mee-Restaurant 'Klojo Ko'. waarbij dezelfde Klojo, Tante Ko, Mevrouw Tulband en Burge meester Bas tussen de gangen van een kinderdiner zorgen voor een 'complete interactieve theater voorstelling'. Dit familiefeest begint steeds om 17.30 uur en duurt onge veer tweeëneenhalf uur Reserveren Is gewenst. De kosten bedragen 27,50 per persoon (zowel voor de kinderen als voor de ouders). Het veertigjarig bestaan van Klaver- jasclub Den Burg heeft de stichting Opkikker, die verwendagen organi seert voor gezinnen met ernstig zieke kinderen, ƒ800,- opgeleverd Het geld werd bijeengebracht op de drukbezochte jubileumdrive in d'Ouwe Ulo Bruno Reitsma, die het bedrag namens de stichting in ont vangst nam, zei ontzettend blij' te zijn met het geld. Hij benadrukte in zijn dankwoord dat de stichting zo goed kan functioneren dankzii giften en donaties Verschillende bedrijven hadden prijzen beschikbaar gesteld voor de verloting van de klaverjas- club. In Den Burg wordt morgen een be gin gemaakt met de traditionele folkloremarkten. De eerste staat in het teken van de oude trekkers en motoren, waarvan er enkele tiental len op de Groeneplaats te bewonde ren zullen zijn Ook de stoomma chine van het gemaal van de Zaandammerdijk is present, evenals een antieke dorsmachine. Naast de welbekende kraampjes en de de monstratie van oude ambachten is er verder een optreden van een dansgroep uit Nijverdal. Het evene ment begint om 10 00 uur en zal rond 16.00 uur zijn afgelopen Er zijn dit jaar negen folklore markten Het thema staat wekelijks vermeld in de gratis Vakanliekrant. Dinsdag 29 juni In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur Entrapment en om 21.00 uur The Matrix In de RK kerk van Den Burg be gint om 20 15 uur een zomer avondconcert met Els Kal (so praan) en Joost Veerman (orgel). In theater Klif 12 in Den Hoorn be gint om 21 00 uur de cabaret voorstelling De Kribbebijter van de groep Piranha. De entree be draagt 20,- (ƒ15.- voor 'Vrien den') Woensdag 30 juni In Cinema Texel draait om 15 00 uur Holyman, om 15 00 en 21 00 uur The Matrix en om 19 00 en 21 30 uur Entrapment Donderdag 1 juli Om 9.00 uur start aan de Elemert de jaarlijkse fietstocht van de Ne derlandse Bond voor Plattelands vrouwen, afdeling Texel In Cinema Texel draaien 'Holyman' (aanvang 13.30 uur), 'De Koning en ik' (13.30 en 16.00 uur), 'Notting Hill' (16 00,19.00 en 21.30 uur) en 'The Matrix' (19.00 en 22 00 uur). In theater Klif 12 in Den Hoorn be gint om 16.30 uur de première van 'Trammelant in IJsland', de nieuwe voorstelling van kindertheater groep De Vantasjes. De toegang is gratis. Vrijdag 2 juli In Cinema Texel draaier 'Holyman' (aanvang 13.30 uur) 'De Koning en ik' (13 30 en 16 0fj uur), 'Notting Hill' (16.00, 19 OOer 21.30 uur) en 'The Matrix' (19,Q(i en 22.00 uur). Teso zet vrijdag en zaterdag gedu rende een groot deel van de dag twee boten in. Dat gebeurt op za terdag tussen 9 35 en 16 05 uur er op zaterdag tussen 8 35 en 15.05 uur. Op vrijdag zijn de afvaarten van 10.05 uur uit Den Helderen van 13.35 uur van Texel uitsluitend bestemd voor het vervoer van g vaarlijke stoffen De wachttijden zijn dit weekeind waarschijnlijk gering. Vrijdag moei op Texel tussen 10.00 en 13 00 uur rekening worden gehouden met een half uur wachttijd. In Der Helder is dat het geval tussen 13.00 en 16.00 uur. Zaterdag moei in Den Helder tussen 11.00 er: 14.00 uur mogelijk een half uur worden gewacht. Hoogwater te Oudeschild 21.37 u. 22.26 u 23.00 u. 23.35 u, - u. 12.35 u. 13.14 u. 13 55 u. Aan hel strand Is het ongeveer een uuree der hoogwater De zon kom 30 juni op om 05 21 uur en gaat onderop 22 03 uur 6 juli laatste kwartier, 30 jan springtij Di. 29 9.34 en Wo 30 10.26 en Do. 1 11.06 en Vr 2 11 35 en Za. 3 12.16 en Zo. 4 0.05 en Ma. 5 0.25 en Di. 6 1.07 en 8noen >jn tatrtBuilen vtuaiwounfclijkhciJ v»n Je re-l>-1i< Bij het lezen van twee artikeltjes over het Schilderend (Tex. Crt18 juni) bekruipt ons een vreemd ge voel Fietspad Schilderend in 2001 toe aan een grote opknapbeurt'7 Hoezo een opknapbeurt? Niks op knapbeurt! Circa vijf jaar geleden is tijdens een openbare bijeenkomst door de gemeent aan de bewoners toegezegd dat het Schilderend zou worden heringericht Dit zou op re delijk korte termijn (twee a drie jaar) worden verwezenlijkt. De gemeente geeft zelf aan dat het voor ons vol wassenen gevaarlijk is je buiten je voortuin te begeven! Fietspad, straatweg en dus geen voetpad Er wonen ook (steeds meer) kinderen Wat dacht u daarvan gemeente7 De beroemde bulten zouden die paar jaar een tussenoplossing vormen (dhr. Poster). Dus. gemeente: graag zouden we van u vernemen hoe het staat met de ons toegezegde herinrichting van het Schilderend In plaats van een opknapbeurt van het fietspad. Fam. Wernand en Van Dorssen, Schilderend 128 en 113. Gehandicapt zijn en toch met vakan tie gaan. Daarvoor bestaan tal van mogelijkheden meldt de Gezondheidswijzen een aan de Thuiszorg gerelateerde organisatie. Ze geeft onder meer informatie over wonmgruil voor lichamelijk gehandi capten en chronisch ziekten Wie er door een hoge leeftijd of minder mobiliteit tegenop ziet zelf een va kantie te organiseren, kan ook bij de Gezondheidswijzer terecht. Dat geldt ook voor mensen met een thuiswonende dementerende part ner. Informatie is op werkdagen tus sen 9.00 en 17 00 uur verkrijgbaar via tel. 0223 - 650 135. Texelaars die op 29 augustus naar de Kanker Herdenkingsdag in Am sterdam willen, kunnen voor kaarten terecht bij M. Witte, Zeebries 2, Den Burg (tel. 314 003). Zij wil bovendien het samenreizen coördineren, zodat het aanbeveling verdient bij haar te melden of men al dan niet per auto reist. De bijeenkomst wordt gehouden in de Westerkerk, duurt van 15.00 tot 16.30 uur en wordt georganiseerd door de Nederlandse Kanker bestrijding/Koningin Wilhelmina Fonds en de Stichting Contactgroep Nabestaanden Kankerpatiënten. Welkom zijn mensen die een dier baar iemand hebben verloren en daar samen met andere nabestaanden bij stil willen staan Gesproken herinne ringen en muziek wisselen elkaar af. De bijeenkomst wordt geleid door Jos Brink. Medewerking wordt ver leend door onder anderen Margriet Eshuijs en leden van het koor van de Daniël den Hoed-kliniek. 'Verrassende routes van 10, 25 en 40 kilometer langs Texels mooiste plekjes.' Dat belooft Toerclub Taxi 312000, organisator van de Texelse fietsdriedaagse, die op 5, 6 en 7 juli wordt verreden. Dagelijks wordt tus sen 18 00 en 19.00 uur gestart bij hotel De Lindeboom in Den Burg. Voorinschrijven kan maandag 5 juli tussen 10 00 en 12.00 uur op het terras van De Lindeboom. De kos ten bedragen ƒ3,- voor kinderen tot en met 16 jaar en ƒ6.- voor volwas senen. Er is veel te doen op Texel. K| niet alleen in deze agenda, mat ook naar het overzicht in d Vakantiekrant, die gedurend de maanden juli en augustus \st kelijks verschijnt. Veel van d daarin vermelde evenemente en activiteiten zijn ook va Texelaars interessant. De graf Vakantiekrant wordt verspre als bijlage van de Texelse Ca rant. En is daarnaast voor iede een los verkrijgbaar op zo'n 1i plaatsen op het eiland, vakantiekrant verschijnt alle op Texel. Om de toeschouwers iets mei voor te schotelen, heeft de org satie van het traditionele conrn hippique, dat zondag bij man Akenburg wordt gehouden, de menwerking gezocht met gar Dros uit Eierland, die dit jaar neo tig jaar bestaat Hoe die er piet uitziet, moet nog worden afgewa maar menvereniging Tussen en VI en Duin belooft 'een met alleda Concours d'Elegance' De hoofdmoot bestaat natuurlijk verschillende disciplines uil paardensport. Zo strijden menners van tuigpaarden om dei veren Zweep en is er een apart; derdeel met door dames gemer tuigpaarden. Friesche paarden! er zowel aangespannen als on! hel zadel, er is een défilé van po rassen, een voltigeshow, lom rekken met een Belgisch koudblc? paard en het onderdeel 'Speel; Spel'. Het concours hippique begml i 13.00 uur. Dankzij sponsors en? verloting (de trekking is om 16 uur) is de toegang tot het spektal gratis. In peuterspeelzaal Spelen Mae' d'Ouwe Ulo wordt zaterdag 3 ie1'?; 10.30 tot 13.30 uur een fancy'' gehouden. De festiviteiten staat het teken van het circus. Er woro allerlei spelletjes gedaan en erist clown De opbrengst komt ten go? van de vervanging van het klimn

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2