Rust in polder trekt recreant en belegger Strand en felle zon kwellen wandelaars 3 dbobank - TEXELSE^ COURANT lie 37 bungalows PH-park verkocht Havenvistijn Gerard en Evelien wonnen eerste ringrijderij Atleten op dreef in nat Beverwijk Burst niet verkocht Extra groep aquajoggen Stickers voor leden zwemclub Flinke progressie jeugdige zwemmers Fietsverhuurders DINSDAG 29 JUNI 1999 Duin bespreekt de voortgang van de bouw met beheerder Hans Polderman (rechts). exels jongste bungalowpark «rins Hendrik' is vrijdag door urgemeester Joke Geldorp geo- iend. De 37 recreatiewoningen chter het PH-hotel in polder 't oorden - een project van De eyler Vastgoedonderdeel van ioms Avenhorn Holding - gingen anvankelijk niet bepaald als larme broodjes over de toon- ank, maar zijn uiteindelijk alle- laal verkocht. Rustzoekers en eleggers zijn nu ook aan de oost- antvan het eiland neergestreken sleutel voor de eerst opgeleverde :reatiewoning kwam uit de lucht Hen Twee parachutisten landden de kleine ruimte tussen de bunga- ws en overhandigden de sleutel in »xels eerste burger, die de deur van feestelijk versierde woning in anwezigheid van kopers, opdracht- wer. aannemer en makelaar van et slot draaide. Daarmee was Prins tendrik weliswaar officieel geopend, aar voltooid en geschikt voor ver uur is het bungalowpark nog lang et wordt nog druk gebouwd op het oormalige kampeerterrein. De laat- van de 37 naar 'Deense recept ie gebouwde woningen wordt naar irwachting in september opgele gd. De bestrating is nog proviso risch en op het kale terrein is nog geen graspriet of struikje te vinden. 'Ik begin pas met de recreatieve verhuur als alles klaar is. Je kunt mensen niet in het bouwlawaai en het stuivende zand op het park la ten verblijven', verklaart Hans Polderman van het PH-hotel, die samen met zijn vader Kees en broer Kees het beheer en de verhuur voor zijn rekening neemt Polderman ver wacht andere bezoekers dan bij voorbeeld op De Krim: 'Geen men sen die met kratten bier het terrein op komen, eerder rustzoekers, men sen die van de stilte willen genieten.' Dode hoek De stilte en desolaatheid van het toeristisch nauwelijks ontwikkelde deel van het eiland waren voor com mercieel directeur Jos Duin van De Peyler redenen om vooraf te twijfe len aan het succes van het park. 'Ik was nogal sceptisch. Het is hier zo'n dode hoek. Aanvankelijk verliep de verkoop ook uiterst traag. Maar toen we publiek bereikten dat juist van de rust houdt, kwam de vaart erin Wanneer deze mensen behoefte aan drukte hebben, zoeken ze die zelf wel op. We hadden er nog wel tien meer kunnen verkopen.' De verhouding tussen de uit heel Nederland afkomstige kopers die regelmatig hun vrije tijd op het park (Foto Bart Bosch) door zullen brengen en beleggers die uitsluitend willen profiteren van de verhuuropbrengsten en een even tuele doorverkoop, ligt volgens Duin op fifty-fifty. Ook drie Texelaars ver wachten goede rendementen en heb ben hun geld in een bungalow geïn vesteerd De zespersoons-bungalows zijn identiek, met uitzondering van één voor gehandicapten aangepast ver blijf. De Peyler koos voor de duur zame, Deense bouwstijl die moet leiden tot energiebesparing. De bouwmethode kenmerkt zich door een zware houten binnenconstructie. een isolatielaag van 16 cm glaswol tegen daken, muren en vloeren drielaagse beglazing en een stenen buitenmuur Alle kieren zijn afgedicht, maar aan frisse lucht is geen gebrek, de hete-lucht- verwarming regelt behalve de tem peratuur ook de toevoer van zuivere lucht. Verontreinigde, gebruikte' binnenlucht wordt naar buiten gebla zen en ververst door schone buiten lucht. Duin 'Het zal niemand verba zen dat dit soort huizen erg wordt gewaardeerd door cara-patiënten, als je bedenkt dat de lucht in de gemiddelde Nederlandse woning sterker is vervuild dan bij een druk verkeerskruispunt.' De bouw op het voormalige kam peerterrein is eind vorig |aar begon nen en werd in het begin bemoeilijkt door de drassige grond Geruime tijd daarvoor moest campingeigenaar Douze de moeilijkheden overwinnen met een groep stacaravanbewoners die niet voor de bungalows wilden wijken. VERVOLG VAN PAGINA 1 efce hoogte met de zangers te aan had dirigent André Keijzer zich de bak van een heftruck omhoog ten hijsen. 'Ik voel met net onze ieue Heer', keek de koorleider op enorme schare toehoorders neer. at de vishandelaars in Oudeschild et tegenwoordig goed met elkaar unnen vinden bewezen de lecialiteitenbedrijven van Van der tar en De Visscher, die in een ge- 3menlijke stand toonden welke oorlen vis er zoal aan wal worden ehaald. Voorbijgangers vergaapten ich aan de pieterman, de maanvis, e papagaai en de steur. De stand- orders kregen allerlei vragen te eantwoorden 'Ik krijg er een droge kot van', aldus Van der Star. Een fomment onderdeel van het evene- lent kwam voor rekening van de Mokers, die er een wedstrijd van takten om de lekkerste vis te pre keren. Onder hen Frans Coevert, m met een mengsel van vurenhout n eiken- en beukenmot de tonge- op smaak bracht, ledereen heeft weer z'n eigen trucjes De een stookt het vat wat heter dan de an der Ik houd het op 75 tot 80 graden Celcius. Het mot houd ik nat omdat het anders te heet wordt Anderen hebben weer een verhoogd vat of gebruiken een ander soort houtmot. Zo werden er heel wat praatjes aan geknoopt. Ook met de vissers, waar bij menig sterk verhaal de revue passeerde. Een belangrijk doel van de dag, de jeugd interesseren voor de sector, is getuige de belangstelling voor het opleidingsschip wel gehaald Het dek was werkelijk stampvol. 'Of er daadwerkelijk meer jongeren voor de visserij zullen kiezen is natuurlijk een verhaal dat op lange termijn moet blijken', aldus mede-organisa tor Jan Jacob Rab. De omvang van een boomkor was te zien nabij het havenkantoor, waar de TX 1 het net over de volle lengte op de kade had neergelaten. Een toelichting werd echter niet gegeven. Er werden om veiligheidsredenen geen bezoekers op de afgemeerde kotters (uitgezon derd de Koningin Juliana) toegela ten. De organisatie wilde niet het ri sico nemen dat er iemand tussen de wal en schip zou vallen. De enige die op de warme zomermiddag haast hadden, waren de deelnemers aan de wandelronde om Texel, die soms moeite hadden zich een weg te ba nen door de slenterende menigte Het evenement zette zich 's avonds voort in de tent, waar de kermisband Shoreline onder grote belangstelling tot in de kleine uurtjes een daverend optreden verzorgde Dankzij de oos tenwind kon het hele dorp hiervan meegenieten. Echt wanklanken zijn echter niet gehoord. De eerste ringsteekwedstrijd van dit seizoen werd zondag gewon nen door koetsier Gerard de Porto en steekster Evelien Dekker. Het duo verzamelde 18 punten. Tweede werden Lisanne de Leeuw en Maroes Albers (17 punten) en derde Gerard de Ridder en Patricia Henstra (15 punten). ir raak! Gerard de Porto en steekster waren zondagmiddag goed op dreef in De Waal. (Foto Hurry do Graaf) Ondanks de gestaag neervallende regen - uitermate slechte weers omstandigheden voor atleten - hebben de heren van AV Texel goede prestaties geleverd tijdens de tweede wedstrijd in de regio nale competitie, die zaterdag in Beverwijk werd gehouden. Met een puntentotaal van 5766 - een clubrecord - eindigden ze tussen dertien ploegen als zevende. Vooral het hoogspringen had veel te lijden onder de regen, aangezien het wel erg glad was om een fatsoenlijke afzet te maken. Desondanks kwam Ronny Keijzer met een sprong van 1 60 meter knap uit de voeten Die afstand betekende een persoonlijk record en was goed voor een vijfde plaats. Het verspringen verliep min der naar wens. Met 5,24 meter bleef hij op de zevende plaats steken. Niels Binsbergen toonde zijn klasse op de 110 meter horden. Met een snelle start kwam hij tot 16,8 secon den, de eerste plaats in zijn serie en een derde plaats in de totaalstand. De werpnummers werden dit keer 'Nog geen vierkante meter van hoeve Burst is verkochtAldus helpt beheerder Hans Witte een misver stand hierover uit de wereld. De ver koop waarover vrijdag in het artikel over de grondprijzen werd gerept, betrof een ander perceel in Eierland. Gisteravond is zwembad Molenkoog in verband met de grote belangstel ling begonnen met een extra groep aquajoggen. Voortaan wordt ook op maandagavond van 19.15 tot 19 45 uur onder begeleiding van vrolijke muziek bewogen in het water Nieuwe deelnemers zijn welkom en kunnen zich deze week vanaf 12 .00 uur melden aan de kassa. In zwembad Molenkoog werd vorige week een groot aantal stickers uit gedeeld aan leden van Zwem- en Poloclub TX'71. Wie drie stickers in een bepaalde vaardigheid haalt, heeft recht op een diploma. Totaal zijn er zes vaardigheden. Om alle stickers te behalen, moet een zwem mer gemiddeld tenminste vier jaar trainen Stickers waren er voor: Reddend zwemmen 1: Marilyn Brouwer 2: Linda Trap en Danielle v/d Kamp. Snorkelduiken 1: Nina Vlaming, Simon v/d Zee, Jonas Leenhouts, Laura Vinke, Bram Ruarus, Peter Zijm, Marco Brozius en Guus van Raaphorst: 2: Laura Albers, Lydia Festen, Rianne Moor, Daniël v/d Zee en Guus van Raap horst; 3: Willemien Braam, Niek van Egmond en Anne van Egmond. Bal vaardigheid 3: Marijke Blok, Simone Toorenburg, Menno Kiewiet, Robert Zijm en Nora Terpstra Kunstzwemmen 3: Marian Trap. Nostalgische zwemslagen 3: Pieter-Jan Eelman. Voor het 'alge menere' Zwemvaardigheid 2 slaag den Kim van Egmond, Yasmijn Moonen en Leonie Kiewiet en voor Zwem vaardigheid 3 Thomas Huberts. Traditioneel werd de eerste ringrijde rij van de competitie 1999 gehouden in Texels kleinste dorp De Waal, deze keer onder uitstekende weersom standigheden. Twee keer eerder viel een wedstrijd hier min of meer in het water Totaal vijftien aanspanningen deden mee De publieke belangstel ling was enorm De auto's waarmee de toeschouwers naar De Waal wa ren gekomen, vormden lange rijen langs de invalswegen. De strijd werd gehouden over vijf rondes, waarvan de eerste drie mee telden voor het Texels kampioen schap In de vierde ronde mochten toeristen proberen in hoeverre ze de ringsteekkunst beheersen. De animo was groot. Er meldden zich veel meer deelnemers dan er konden meerijden. Een Duitse vrouw die al tien jaar op Texel komt maar nog nooit een ringrijderij had meege maakt, bleek talentvol. Ze werd de 'best stekende toerist' en kreeg de daarvoor speciaal uitgeloofde prijs van hotel Rebecca. Belangrijk voor het genoegen dat het publiek aan een ringrijderij beleeft, is degene die via de microfoon het commentaar verzorgt. De in kleder dracht gestoken Renske van den Tempel deed dit uitstekend en hield de spanning erin. Bij volgende wed strijden zal ze wegens tijdgebrek echter vaak niet meer van de partij zijn. Het commentaar wordt dan ge geven door Gerard Kriek of Betty de Leeuw-Bakker. De eerstvolgende ringrijderij is pas op 8 juli, in De Cocksdorp. Dat heeft te maken met het concours hippique van aanstaande zondag, waarbij veel ringrijders betrokken zijn. door Michel Gomez afgewerkt Be vrijd van een vervelende rugblessure kon hij voluit gaan. Met 33,85 meter werd hij negende in het sterke deelnemersveld van de speer werpers Zijn discus kwam na 31,06 meter neer, goed voor een vijfde plaats. Veteraan Erik van Zoonen kwam in actie bij het kogelstoten en op de 5000 meter, waarop hij respec tievelijk zestiende en vijftiende werd. Marcel Keijzer beleefde een uitste kende dag Vooral de 400 meter verliep voorspoedig, ondanks dat hij de buitenbaan had geloot. Hij finishte in 54 5 seconden (een persoonlijk record) op de zesde plaats. Zijn 100 meter (een zevende plaats in 12.1 seconden) was eveneens van grote klasse Niels Binsbergen ging op de 1500 meter, toen een zonnetje voor aan genamere omstandigheden zorgde, Onder een stralende zon deden de leden van Zwem- en Poloclub TX '71 zaterdag in zwembad Molenkoog hun best om clubkampioen 1999 te worden. Verdeeld in leeftijds- als een furie weg. In het slot van de race moest hij zijn lef een beetje bekopen, maar hij eindigde in 4.57.2 minuten toch op een verdienstelijke dertiende plaats. Het grootste succes behaalden de Texelaars op de 4x100 meter estafette De race verliep vloeiend voor Ronny Keijzer, Marcel Keijzer, Niels Binsbergen en Michel Gomez, met prachtige wissels. Hun eindtijd, 47.3 seconden, leverde hen een fraai clubrecord op en een derde plaats. categorieën zwom iedereen vlinders lag, vrije slag, rugcrawl en schools lag. De afstanden varieerden, afhankelijk van de leeftijd, tussen 25 en 100 meter Voor de oudere leden was de hele gang van zaken gesne den koek, maar onder de jonkies heerste nogal wat animositeit. Velen van hen boekten een enorme pro gressie. Uitslagen Jongens tot 9 jaar: 1 Patrick Hollenberg, 2 Jasper v/d Sande Meisjes tot 9 jaar: 1 Kim van Egmond. 2.Kim Vlaming; 3.Mam Verkaart. Jongens tot 11 jaar: 1 Simon v/d Zee, 2 Peter Zijm, 3.Marco Brozius Meisjes tot 11 jaar: 1 Lmda Trap; 2 Yasmijn Moonen, 3.Leonie Kk?wtel Jongens tot 13 jaar: 1 Menno Kiewiet; 2 .Daniël v/d Zee. 3 Ban Loos Meis jes tot 13 jaar I.Anne van Egmond; 2.Jolanda van Stnen, 3.Laura Albers Jon gens tot 15 jaar: 1.Robert Zijm. 2.Thomas Hjberts Meisjes tot 17 jaar 1.Karin Zwaneveld. 2 Manan Trap 3.Simone Toorenburg Dames: 1 Bngitta Witte Heren: 1.Edwin Zwaneveld. Drinken, drinken en nog eens drin ken was het devies tijdens de Wandelronde om Texel, die zater dag onder een brandende zon door 365 sportievelingen werd af gelegd. Waarschijnlijk door de hoge temperatuur lag het aantal uitvallers met 31 iets hoger dan gewoonlijk. Vooral het laatste stuk strand bij de vuurtoren werd door veel deelnemers als zwaar ervaren. 'Eigen schuld, moeten ze maar naar de strekdam lopen en niet door het mulle zand', zegt de voormalige Texelse ijscoman Martin Winkler. die tegenwoordig in Hoofddorp woont Hij heeft zijn vriend Henk Koning overgehaald mee te doen aan de 65 kilometer lange wandel tocht. 'Het is misschien iets te warm, maar we mogen niet klagen. Geen regen, een aangenaam windje, wat wil je nog meer1, zegt Koning, die daarmee de mening van de meeste lopers weergeeft Koning nam de tijd om het natuurschoon te bewonde ren. 'Het is schitterend hier. Ik was vergeten hoe mooi Nederland kan zijn. Ik ga hier volgend jaar beslist op vakantie Het Rode Kruis had de handen iets minder vol aan blaren dan andere jaren, en kreeg meer spier- en gewrichtsklachten te behandelen. Wandelaars die het harde, schuin aflopende strandgedeelte bij de bran ding boven het zachte zand verko zen, belastten hun benen ongelijk matig, waardoor de problemen ontstonden. Het deelnemersveld wordt steeds internationaler Naast Belgen, en Duitsers deden ook enkele Japan ners mee en een Nepalees uit Kathmandu. Een iel Fransmannetje hield stil aan het strand, trok zijn kleren uit, nam een frisse duik en vervolgde daarna in rap tempo zijn weg. Anderen zochten hun heil in de verfrissingen die door vrijwilligers van Het Gouden Boltje in de vorm van water, frisdrank, zuurtjes en si naasappels in tentjes werden aange boden. 'Bedankt, en tot volgend jaar!', roept een Amsterdammer hen toe. Medewerkers van café De Twaalf Balcken stappen goedgemutst door op de dilk bij Oudeschild. (Foto Ban Bosch) VERVOLG VAN PAGINA 1 er wel een ander voor de distributie van de 1500 fietsen.' De verhuurders betreuren het dat ze niet van begin af aan bij de plannen zijn betrokken 'We zijn er pas bij gehaald, toen het onderzoek al was gedaan De werkgroep bepaalt welke richting wij uit moeten. We zijn in een rijdende trein gesprongen De werkgroep zegt: het openbaar ver voer is gratis, maar voor de fiets heeft de toerist wel geld over. We ten zij het dan beter dan wij. die al zó lang fietsen verhuren. Wij zijn ervan overtuigd dat door een gratis ritje met het openbaar vervoer, men sen echt niet voor een fiets gaan betalen. Die 1500 extra fietsen zijn helemaal met nodig. Die 15.000 die er nu al zijn, zijn straks méér dan genoeg.' 'Er is nóg een nadeel, voor de distri butie moeten we een computer gaan gebruiken. Het invoeren kost veel meer tijd dan met de vertrouwde bonnetjes. De mensen moeten dus langer wachten voor een fiets Da's, naast de kosten, nóg een reden om in de bus te stappen. Bovendien rijdt die bus keurig langs alle vakantie parken. De mensen zullen best nog wel een fiets huren, maar niet meer voor een week Als het vervoer dan toch gratis moet, kiezen de verhuurders liever voor een andere aanpak 'Geef iedereen die op Texel komt en zelf geen fiets mee heeft een gratis rijwiel. Dat werkt namelijk wél Maar steeds heeft de werkgroep dat idee verworpen.' Depots Punt van kritiek is ook het aantal depots dat de werkgroep voor de roulatiefietsen op Texel wil 'Dat zijn er elf, want anders wordt het te duur Maar wij hebben zeventien leden. Wie maakt nu uit wie wel of geen depot krijgt' Wil je trammelant in de tent hebben, dan moet je zó begin nen. Want de verhuurder die geen depot heeft, gaat geheid minder ver huren. Als verenigde fiets verhuurders kunnen we het nu goed met elkaar vinden maar door dit soort grappen zet je de verhoudingen onder spanning.' Vraagtekens zetten ze ook bij de compensatie van eventuele verlie zen 'Volgens het college krijgen we schadevergoeding. Maar van wie? Wij krijgen geen zekerheden. Al onze collega's staan er sceptisch tegen over. want met de overheid zijn geen goede afspraken te maken En als er geen geld komt, zitten wij met de gebakken peren Provincie De financiële consequenties zijn volgens wethouder Bakker afhanke lijk van het resultaat van de proef van drie jaar 'Indien het een succes wordt zijn de betrokken partijen naar verwachting graag bereid de kosten te dragen. Indien dat niet het geval is. zal het huidige openbaar vervoer systeem weer gaan functioneren Volgens Bakker voert de provincie op verschillende fronten overleg over de financiering Het project is aangemeld als Interregionaal IIC-pro- ject. Bij toewijzing kunnen gelden uit dit fonds voor het project worden ingezet. Praktische problemen zien de ver huurders ook. 'Als elf fiets verhuurders er een kleine 150 gesp onsorde fietsen bij krijgen, kampen ze met een ruimteprobleem. Ze moeten uitbreiden. Hoe zit het met de herdistributie 's avonds. Wie moet dat doen' De Bolder is ge noemd, maar misschien wil één van onze leden dat wel doen Ze moeten met om elf uur 's avonds nog een keer met die fietsen bij ons aanko men. Vragen hebben we ook over het onderhoud van de roulatiefietsen Want elke verhuurder heeft weer een andere standaard. Het computer systeem Is ook een punt van kritiek.' Ook de duur van de proef (drie jaar) zit de verhuurders niet lekker. 'Hoe gaan we daarna verder en hoe moe ten we weer terug, als het project een mislukking blijkt te zijn? Dan kunnen we nooit meer naar de oude situatie terug.' Over de wijze waarop aan het gratis openbaar vervoer uitvoering moet worden gegeven, voert de werkgroep overleg met de vervoersbedrijf Connexxion en de taxi-ondernemers. In reactie op de kritiek van de fiets verhuurders, laat wethouder Bakker weten volledig 'on speaking terms' te zijn. 'We hebben al hun bedenkin gen steeds uiterst serieus genomen De werkgroep heeft de praktische problemen volledig geëvalueerd Waar de taxibedrijven en Connexion op hun niveau praten, gebeurt dat ook met de verhuurbranche Ik be grijp de onzekerheid, maar we heb ben er werkelijk alles gedaan om hen tegemoet te komen We hebben ze aangeboden werk uit handen te ne men, om zelf alle fietsenverhuurders te benaderen, maar dat wilden ze met We zijn ervan overtuigd dat per bedrijf een omzetstijging van ƒ30.000,- tot ƒ40.000.- mogelijk is. Als alle fietsverhuurders dan nog sceptisch zijn, vraag ik me af of ons verhaal wel helemaal goed bij de achterban is aangekomen Bakker zou, om Heijne te ontzien, zelfs zo ver willen gaan om dagrecreanten voor bepaalde gratis vervoerdiensten uit te sluiten. 'Want het gaat er om de verblijfsrecreant die al op het ei land is uit de auto te krijgen Maar als ik dat allemaal zo beluister, zul len we opnieuw met de fiets verhuurders in gesprek moeten.' Van kritiek op het traag functioneren van het computersysteem wil Bak ker met weten. 'We hebben de heer Ploeg van de firma Stark uit Ooster end gevraagd iets te ontwikkeling, met vingerafdrukken of een pasje. Daar is best iets voor te vinden. We hebben al tien oplossingen aange dragen. Ze kunnen ons met verwij ten niet constructief mee te denken. Alle fietsen gratis, is dat soms geen bedreiging voor de verhuurders?'

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5