De bouw als motor van de Texelse economie Vakmensen een schaars goed Bouwnijverheid in cijfers Aan werk geen gebrek, maar: i CvAE/Lon y C0URANT Sectie Bouw TOP actieve groep TFYFT CJF S7 VRIJDAG 2 JULI 199 Texelaars zijn een bouwlustig volk. Gerekend over het aan tal bouwaanvragen per hoofd van de bevolking hoort het eiland bij de landelijke top. Dankzij de florerende eiland- economie, de lage rente en overwaarde op het huis (ver)bouwen huizenbezitters meer dan ooit. Ook de toeris tische ondernemers, die goede zaken doen en de kwaliteit en/of capaciteit willen verhogen, bezorgen de bouwers han den vol werk. Het zijn dus drukke tijden voor de bouwsector, die - na het toerisme - als de grootste gangmaker van de Texelse economie wordt beschouwd. Maar het is niet alle maal rozengeur en maneschijn. Toeristische ondernemers willen de klus klaar hebben zodra de vakantiegangers zich laten zien. Menig bouwvakker, installateur en tegelzetter loopt zich in najaar en winter het vuur uit de sloffen om op tijd klaar te zijn. Bouwen in de toeristische sector lijkt meer dan eens een race tegen de klok. En dat terwijl het vinden van vakbekwame medewerkers moeilijker wordt. Mede daardoor worden van de vastewal steeds vaker gespe- cialeerde werkploegen ingehuurd. Zorgen zijn er over de be perkte mogelijkheden voor woningbouw en het uitblijven van grote werken. Voor de Texelse Courant tijd om de bouw sector eens onder het vergrootglas te leggen. Gebouwd wordt er momenteel op veel plaatsen op Texels, zoals hier aan de Abbewaal door bouwbedrijf Frans Zegel. fFo'° G^3rd Tanmermani De tijd heeft in de bouw met stilge staan Had een aannemer vroeger overal vakmensen voor. de moderne bouwondernemer is een regelneef die specialisten inhuurt. 'Als hij een goede uitvoerder heeft, zit hij op ro zen', aldus aannemer Klaas Veen baas. 'Een uitvoerder zit permanent op de bouw, timmert mee, regelt, houdt alles in de peiling, denkt voor uit, belt op tijd de loodgieter of stukadoor en laat op tijd de kraan komen. Een manager en praktijkman dus.' Het systeem van bouwen is aan ver andering onderhevig. 'Vroeger werd een binnenmuur volledig gemetseld, tegenwoordig wordt de bouw tekening ingeleverd bij een systeem bouwer. Binnen een paar dagen staat het casco dan overeind. Dan komt er een ploeg die er een mooi steentje omheen metselt. Er komen gespecia liseerde dakpannenleggers. stuka doors, staalconstructeurs en noem maar op. De moderne werkwijze heeft ook z'n keerzijde: veel van de gespeciali seerde werkploegen komen van de vastewal. Het zijn bedrijven die een grote omzet kunnen realiseren in een 'oepaald product en daardoor tegen eenlagere prijs leveren. Goede vakmensen in de bouwnijver heid worden steeds schaarser, zo constateert Leendert Eelman van het Arbeidsbureau. 'Schildersbedrijven, die toch seizoensgebonden zijn, heb ben wel problemen bij het vinden van medewerkers. Ten/vijl schilders zich in de winter bij ons komen inschrijven, hebben we in de zomer vacatures open staan. Aan installateurs is ook gebrek, of het nu CV-monteurs, lood gieters of elektriciens betreft. In de hele noordkop zijn ze er niet. Via een uitzendbureau in Friesland laten we groepjes elektriciens en loodgieters naar Texel komen. Andere bedrijven die ook geen mensen kunnen vinden laten hun medewerkers ook wel over uren maken om door het werk heen te komen.' Siep Schellinger van Bouwbedrijf Frans Zegel in Oudeschild heeft der- Overkantse installatiebedrijven zie je op Texel nauwelijks. Willem Duvekot (IGT), sprekend namens de instal lateurs: 'Onze branche neemt een aparte positie in binnen de bouw. We kunnen bij een groot project bijna nooit hele dagen aan het werk. Want dan moet er weer een leiding zus worden gelegd of even een dingetje daar. Het is geen uitzondering dat loodgieters, elektriciens en cv-mon- teurs dagelijks tussen vier projecten heen en weer pendelen.' Goed management is een vereiste bij hedendaagse bouwprojecten, waar bij de realisatie vaak een race tegen de klok is. 'Ondernemers uit het toe risme die opdracht tot bouw geven rekenen tegenwoordig met meer in werkbare dagen, maar stellen ge woon een einddatum: vóór Pasen of Hemelvaartdag moet het klaar zijn, weer of geen weer. De verbouwing of nieuwbouw dient immers een com mercieel doel: verhuur of exploitatie. Dus moet het vóór de verhuurbare periode klaar zijn. Het is eigenlijk heel krom dat de bouwsector een stap te rug moet doen in de mooiste tijd van het jaar', aldus Veenbaas. Gevolg is dat het werk voor de bou wers zich ophoopt in een steeds kor tere tijd, vanaf oktober tot en met mate veel werk om handen, dat hij voor bepaalde klussen de Agrarische Bedrijfsverzorging (de boerenhulp) heeft ingeschakeld. 'Alleen voor het eenvoudige werk natuurlijk, zoals opperen en zo. Het is ook zo druk Ik denk dat we op een stuk of zeven, acht lokaties bezig zijn, in totaal met veertien personeelsleden, afgezien van de kantoormensen dan. Over werk hebben we niet te klagen. Goede vaklieden vinden, da's een ander verhaal. We werken hard om via het Nederlands Verbond van On dernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) jongelui vanaf de LTS tot bouwvakker op te leiden. Ze komen dat één tot zes maanden in dienst van de vakschool (ESPEQ) en gaan daarna vier dagen aan het werk in de bouw en een dag naar school om de theorie bij te spijkeren. Het vergt wat Pasen. Elke sector uit de bedrijfs- geledmg kent in die periode een ei gen hoogseizoen Eind september, begin oktober maken de bouwkundig tekenaaré overuren om alles uit te re kenen. In het laatste kwartaal van het jaar is er een hausse bij de bouwbe drijven. Jan Jacob Rab van Bouw- Center RAB in Oudeschild merkt dat op de bouwafdeling 'We behalen onze grootste omzet eigenlijk in het laatste kwartaal,' Bij de installatie bedrijven heerst in januari, februari en maart topdrukte. Binnen de tegelzet- bedrijven, die doorgaans het sluitstuk zijn van een bouwproject, doet deze seizoensdrukte zich in extreme vorm voor. 'Ze moeten veel mensen inhu ren van de vastewal en in september kunnen ze bij wijze van spreken met z'n allen wel te klaverjassen.' De piekdrukte komt de rendementen in de bouwsector niet ten goede. Duvekot: 'Wij zijn ook seizoens- bedrijven geworden. In de winter hebben we zó veel werk, dat we men sen via een uitzendbureau moeten in huren. Dat vergt veel meer energie. Vreemden moet je vertellen waar ze op Texel moeten zijn, je moet er een keer extra naar toe en ze hebben een extra auto nodig, ook dubbel dus. Als je pech hebt moet je voor woon gelegenheid zorgen, je moet reiskos ten vergoeden, etc. Het is een georganiseer tot en met, nog afge zien van de extra (salarisadmini stratie die de inzet van tijdelijke krachten vergt. Het is eigenlijk wel vreemd dat ik als installateur het kan toor amper meer uit kom. Zo'n arbeidspiek geeft een enorme kostenstijging. Het klinkt gek, maar in '98 toen er minder werk was en we dus minder uitzendkrachten nodig hadden, boekten we meer winst dan in de voorgaande jaren.' De vraag hoe de toekomst op Texel er uit moet komen te zien, levert een eensgezind antwoord op: 'Laat het alsjeblieft met nóg drukker in het hoogseizoen worden. We moeten streven naar verdere verbreding van het seizoen, zodat er een jaarrond- economie ontstaat. Hierdoor worden wij in staat gesteld om zelfs in het zomerseizoen te bouwen. Als je een goedlopend horecabedrijf hebt zou je bij wijze van spreken je medewerkers zomers op vakantie moeten kunnen sturen. Straks krijg je - net als de skiboeren in Oostenrijk, op Texel kei extra begeleiding, maar dat is een goede kracht wel waard.' De werving van vakbekwame mede werkers baart de bouwsector steeds meer zorgen. Als oorzaak wordt ge noemd dat schoolverlaters niet meer kiezen voor een baan in de bouw, maar voor een middelbare of hogere beroepsopleiding. Installateur Willem Duvekot van IGT. 'Er moet veel meer energie worden gestoken in het mo tiveren van jongeren voor onze sec tor Het vak van bouwvakker, timmer man of installateur is toch een prachtig vrij beroep. Je maakt zelf iets en je kan er nog jaren naar kijken Wij hebben jonge Texelaars echt wat te bieden. Het is een mooi vak. Ik heb wel badkamers geïnstalleerd, die zijn zó mooi, dan pink ik na afloop ge woon een traantje weg ners, die door het korte seizoen in de winter maar gaan metselen.' Dergelijke piekdrukte kan de kwaliteit en het werkplezier natuurlijk niet ten goede komen. Dat de Texelse bouw bedrijven te duur zijn of geen goed werk leveren, wordt echter ten stel ligste ontkend. Rab: 'Dat is gewoon met waar. De uurlonen liggen overal hetzelfde en we bouwen minstens zo goed. Maar door het seizoen staat er veel meer druk op de bedrijven dan aan de vastewal. Ik denk dat juist een Texelse aannemer een stukje meer kwaliteit probeert te leveren dan een overkanter die hier aan het werk is. Want die vreemde verdwijnt toch weer naar de vastewal, terwijl de Texelaar hier om z'n goede naam moet denken. We hebben een grotere verantwoordelijkheid.' 'Er wordt wel eens gezegd dat de organisatiegraad van de Texelse bouwbedrijven tekort schiet Toege geven, samenwerking is nooit het sterkste punt van de Texelse bouw geweest, want elke aannemer heeft z'n eigen bouwsysteem, die hij het liefst nog voor zichzelf houdt. Maar als er grote klussen komen, bijvoor- Tekst: Gerard Timmerman Met dank aan: de sectie Bouw van het Texels Ondernemers Platform (i.o.) (Jan Jacob Rab (Bouwcentrum RAB), Willem Duvekot van Installatie Groep Texel, Peter Jan Kuip (bouwkundig tekenaar) en aannemer Klaas Veenbaas, Siep Schellinger (Bouwbedrijf Frans Zegel), Frits Nijdam, wethouder Schilling (gemeente Texel), Ger de Wit (De Wit Installatietechniek, Toon van Beek (VEM), Henk de Ruijter en Peter van der Voort (Metselbedrijf VooRuijt), Janneke v/d Vis (Fixet), Kamer van Koophandel. beeld de bouw van honderd wonin gen tegelijk, dan kan een middelgrote aannemer dat best aan. Mits hij over een goede uitvoerder beschikt, al kun je die tegenwoordig op één hand tel len. Andere voorwaarde is dat mens kracht wordt ingehuurd, ook van de vastewal.' Het aantal bouwaanvragen schom melt rond de 350 per jaar. In de ze ventiger jaren zijn dat er wel 450 ge weest, maar dat getal is iets vertekend. Meldingen (eenvoudige bouwaanvragen voor onder meer een dakkapel) bestonden toen nog niet. Vorig jaar waren dat er zeventig. De bouwkosten van alle aanvragen schommelen rond de 35 miljoen Ongekend hoog is dat met, want in de tachtiger jaren is dat wel 50 miljoen geweest. Dat was onder meer te dan ken aan een groot project als vakantiepark De Krim.' Rab constateert niettemin een toe name van de bouw: 'In het volume van bouwmaterialen zit de laatste ja ren een lichte stijging. Met uitzonde ring van 1998. Toen kwam er voor het eerst sinds halverwege de tachtiger jaren een duidelijke kentering. Dit werd veroorzaakt doordat projecten om planologische of vergunning- technische reden met konden wor den uitgevoerd.' Als voorbeeld wordt het bungalowpark rond het Prins Hendrikhotel genoemd. 'Daar zijn ze drie jaar mee bezig geweest om het te realiseren.' Zo zijn er meer Texelse projecten (Hotel Den Burg en De Nieuwe Toekomst), waarvan de af gifte van de vergunning vertraging opliep Duvekot: 'De zorgvuldigheid bij de gemeente wordt groter naar mate er meer problemen opdoemen Het verhaal van slager lepe de Boer zegt voldoende. Een wat grotere libe ralisatie zou wat dat betreft wenselijk zijn De vrijheid van een architect wordt enorm belemmerd. Bestem mingsplannen liggen hier gewoon te lang en zijn verouderd. Tien jaar is het maximum, maar het ambtelijke appa raat is er op Texel gewoon met op in gesteld. Maak het eenvoudiger. Bij voorbeeld eén bestemmingsplan voor het buitengebied en één voor de dorpen. Voorbeeld is de maximum grootte van 70 vierkante meter van een vakantiebungalow. De isolatie- norm wordt echter steeds groter Dus in feite wordt het huis aan de binnen kant steeds kleiner, sinds de jaren zeventig wel een kuub of vijf. Terwijl er juist vraag is naar grotere wonin gen Tegenwoordig vragen huurders. 'Zit er een stoomdouche in, een sauna, bubbelbad en open haard. Als dat er allemaal in zit. kun je vrijwel jaarrond verhuren en kun je ook in de zomer je onderhoud plannen. De re creatieve sector is een belangrijke werkverschaffer Maar het bestem mingsplan wordt met aangepast 'Met het toestaan van grotere huizen, creëren we meer werk. Want op zo'n eiland moet je elkaar toch in leven houden. Het is een complex geheel niet alleen welstand, niet alleen bouwbesluiten of bestemmingsplan nen, het is alles met elkaar Die puz zels wordt steeds moeilijker. En dat gaat ten koste van de bouwsector, toch altijd nog, na het toerisme, de grootste gangmaker van de Texelse economie. Want waar wordt ge bouwd. moet ook worden geschil derd, ingericht, worden tuinen ge maakt en noem maar op Betreurd wordt het teruglopen van de bouw van permanente woningen. 'Op jaarbasis werden er in het verle den zo'n zestig huizen gebouwd Dat zijn er nu veel minder Dat zijn toch projecten die je onafhankelijk van het seizoen aan werk helpen. Texel is gebaat bij een stuk bouwgrond met kavels van duizend vierkante meter. Want er zijn op Texel toch mensen die wat ruimer willen wonen.' De particuliere sector voorziet de bouwsector in toenemende mate van werk. De rente is laag en de huizen hebben overwaarde, waarop banken graag een hypotheek afsluiten. Popu laire investeringen zijn een nieuwe badkamer, serre en de keuken, waar bij voor de laatste de forse omzet stijgingen van zowel de keuken afdeling van de firma Van der Vis als van BouwCenter Rab boekdelen spreken. Ook de tuin is in trek. Duvekot" 'We zijn een zeer bedrijvig volkje. Er zijn flinke bedragen mee gemoeid. Want met een ogenschijn lijk eenvoudige bouw, kan nog flink wat werk zijn gemoeid Soms gaat het hele huis op z'n kant. Je hebt wat dat betreft geen idee wat zo'n bouw vergunning in de krant allemaal voor ons teweeg brengt.' Particulieren als klant heeft ook een keerzijde. 'Met hen werkt het anders dan bij bedrij ven', constateert Rab. 'Particulieren zijn een hele kritische doelgroep en hebben doorgaans minder verstand van bouwzaken. Ze willen dus beter worden geïnformeerd en dat vergt wat extra tijd.' Het directe contact met de klant wordt wel als prettig er varen. 'En het geeft veel voldoening.' De bouwkosten zijn de laatste jaren flink toegenomen, met name door de sterk oplopende grondprijzen. Bouw kundig tekenaar Peter Jan Kuip kent al twee gevallen waarbij de grondprijs alleen al de vrije vestigingssom van ƒ300.000,- overschrijdt. 'En dan moet je nog bouwen.' Het moment dat de grondkosten duurder zijn dan de bouwkosten, is volgens de ken ners over vijf jaar nabij Kuip: 'Grond is een handelsproduct, terwijl de bouw van een huis een productpnjs is dat jaarlijks wordt geïndexeerd.' Als belangenbehartiger van de be roepsgroep heeft de sectie bouw bin nen het Texels Ondernemers Plat form (i.o.) zich ontpopt als een heel actieve groep. RAB-directeur Jan Jacob Rab, aannemer Klaas Veen baas, bouwkundig tekenaar Peter Jan Kuip, installateur Willem Duvekot en architect Louis Uriot hebben zich voorgenomen mee te denken over actuele zaken. Bijvoorbeeld het nieuwe recreatiebasisplan, dat van grote invloed zal zijn op de toekomst. 'Het hoeft niet direct een tegenvoor stel te zijn, maar er zijn wel punten die wij graag willen aanscherpen. We willen ook meepraten over de verde ling van de slaapplaatsen We zijn een belangengroep. Als er signalen uit de politiek vandaan komen die op ons betrekking hebben, zullen we daar op reageren. Om het persoonlijke con flict te vermijden, laten we ons sectie- gericht horen. Zodat we een breed draagvlak hebben. Want we hebben maar één doel, de economie op peil houden.' Samenwerking is een ander doel van de sectie Bouw. Bijvoor beeld voor het ontwikkelen van een goede organisatie van de afval stromen in de bouw. De sectie bouw van het TOP omvat inmiddels zo'n 35 leden De be stuursleden hopen dat ook de 20 (merendeels) eenmansbedrijven die nog geen lid zijn, zich alsnog aanslui ten. Timmerlieden van Maarco Bouw in Den Burg. IF oio Koos Klanison In de bouw hebben zich de laatste vier jaar de nodige veranderingen voorgedaan, zo maken cijfers van de Kamer van Koophandel Noord west-Holland duidelijk Telde de bouwnijverheid op Texel op 1 ja nuari 1995 nog 78 bedrijven, op 1 januari 1998 waren dat er 95, een toename van 22 procent Opval lend was de stijging van het aan tal geregistreerde éénmans- bedrijven (Zelfstandigen Zonder Personeel), dat groeide van 27 naar 39. Het aantal bedrijven met méér dam 10 werknemers daalde van 16 naar 14. Het aantal fulltime arbeidsplaatsen in de bouwnijver heid daalde in vier jaar van 452 tot 409 (9.5 procent). 42 van de bedrij ven, waarin totaal 241 mensen werkzaam zijn, zijn gevestigd in Den Burg. De bouwnijverheid omvat twaalf verschillende bedrijfstakken. Hier onder een overzicht, met daarach ter het aantal per 1 januari 1998 geregistreerde bedrijven: slopen en grondverzet (2), algemene bur gerlijke en utiliteitsbouw (42), dak- dekken (2), wegenbouw (2), bouw- specialisme (5), elektrotechnische bouwinstallatie (8), loodgieters- werk (11), stucadoor (1), timmer man (10), afwerking vloeren en wanden (1), schilderen (10) en ver huur bouwmachmes (1) De oorzaak van de achteruitgang van arbeidsplaatsen wordt ge zocht in de komst van gespeciali seerd metselaars, plafond- en dakpannenleggers. etc. 'Een jaar of tien geleden deed elke aanne mer nog z'n eigen systeemplafon- netjes. Tegenwoordig komt er een mannetje van de overkant', aldus aannemer Klaas Veenbaas. De Verenigde Schilders is één van de bedrijven die is betrokken bij de renovatie van dorps huis De Waldhoorn. t^010 Kees-KJ**$seo)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7