Andere opzet voor Hoornder Donderdagen Regen vergroot kans op aardappelziekte Stichting zoekt het in kwaliteit TEXELSE^ C0URANX Joling en Keyser beste dubbel van tennisvereniging Landbouw IZeilers genieten Ivan 'Tuusrondje' Texelaars in agelijks bestuur van Waterschap Para's op jacht naar record Texelse zwemmers winnen driekamp Acaciahouten speeltoestellen op Lange Stuk Wat ik zeggen wou... Beste gemeente Vliegveld _j G Qslaagd Kinderen vermaken zich met een speeltoestel op het Lange stuk. Conny Joling en Emile Keyser zijn winnaar geworden van de kampioenschappen gemengd dubbel van tennisvereniging Deuce. In twee enerverende sets werden Yvonne Brand en Martin Land verslagen. Hoewel er meerdere malen moest worden onderbroken door harde re gen en stroomuitval verliep het toer nooi naar tevredenheid De organisa tie slaagde erin alles binnen twee avonden en één weekend te vol tooien Een flinke klus. want ver deeld over 9 poules speelden 36 paren (in twee sterktes) maar liefst 84 wedstrijden Na de poulewedstrijden vond een schifting plaats en gingen de beste twee van elke poule en de anderen verder naar verschillende afvalcompetities In die van de winnaars toonden Joling en Keyser zich tenslotte het beste dubbel. Winnaars van de verliezersronde van de A-poule waren Saskia Roos en Fetze de Haan. De winnaars van de B-poule waren Nanda Meyer en Dirk Westerlaken. Zij versloegen Liesbeth Mantel en Anne van der Velde Louise van der Sluys en Peter Moerbeek wonnen de verliezersronde et vochtige en milde weer van de gelopen week stimuleert de groei m de schimmel Phytophthora festans, de veroorzaker van de irdappelziekte. In aardappel- ircelen zijn de eerste aantastin- tn inmiddels aangetroffen. infectie openbaart zich in het rdappelblad waar zich zwarte jinachtige vlekken vormen met «ter het blad meestal een wit Iwimelpluis Bij aanhoudend dit en broeierig weer met wat re- n kan de schimmel zich snel uit enten Dit is afhankelijk van de laarheid van het ras en of er al li met een schimmelbestrijding- liddel is toegepast elalleen de aardappelbladeren en lengels kunnen worden aangetast ■ergere mate kunnen de aardappel- lisnook door de schimmelsporen Inden geïnfecteerd waardoor de ■mooi en rustig weer ging zondag ■faal 33 een verscheidenheid aan llimarans van start om het eiland lionden Met wisselende wind gin- wde boten over het wad naar paal |Ma daar een verzorgde lunch te Sben gebruikt, gingen de zeilers te iler voor het laatste stuk - terug ar paal 33. Hoewel de im Grisnigt en Geert Timmer tl vrijdag in het dagelijks be- uur van het Waterschap Hol- nds Kroon gekozen. Dat ge urde tijdens een speciale rgadering in het gemeentehuis Den Helder, waarin bovendien it nieuwe algemeen bestuur trd geïnstalleerd. isteun voor de Texelaars was vnj- il unaniem. Op Timmer werden 26 o de 28 stemmen uitgebracht, tsnigt kreeg er zelfs nog eentje oer Grisnigt begint aan zijn eede termijn in het dagelijks be ter. Timmer is nieuw en volgt in te Gerard Schraag op, die na een tot aantal jaren trouwe dienst on- 19s afscheid nam. last Grisnigt (categorie gebouwd) iTimmer ongebouwd) hebben ook fda Hin-Hin ingezetenenDick e Heerwaarden pachtersen aorge Jimmink en Arie Lap (beiden 'gebouwd) zitting gekregen in het jemeen bestuur knollen gaan rotten ,Het uitbreken van aardappelziekte is geen uitzon dering. Elk jaar gebeurt dat wel eens Het weer bepaalt in welke mate de infectie zich zal uitbreiden Droog en zonnig weer beperkt de schade Zolang er geen zware aantastingen zijn. kunnen aardappeltelers gebruik maken van gangbare gewas beschermingsmiddelen Wel is het zinvol iedere vijf dagen te spuiten, in plaats van om de zeven dagen. Alleen bij zware aantastingen heeft het zin om naar middelen te grijpen die naast een beschermende ook een genezende werking hebben Daar waar geen gebruik wordt ge maakt van schimmelbestrijdingsmid delen en er toch Phytophtora in het aardappelblad verschijnt, is het zin vol het loof te vernietigen. Dit voor komt het wegwaaien van schimmel sporen naar naburige aardappelpercelen en kans op nieuwe infectie Jan Koolhof weersverwachting over toenemende wind sprak zakte de wind geheel in elkaar en werden de catamarans op sleeptouw genomen door de twee rubberboten die de vloot begeleiden Een lang lint van gekleurde zeilen was het gevolg; met alleen de zeilers genoten van dit uitje, ook de vele zonaanbidders op het strand keken hun ogen uit naar de voorbijvarende karavaan. Grote hilariteit onstond onder de zeilers toen een sleeplijn brak en een van de zeilers overboord sprong om een nieuwe sleeplijn over te zwemmen Aanstaande zondag gaan de zeilers van de Cocksdorper kustzeil- veremging (CKZ) weer de strijd aan voor het clubkampioenschap De briefing is om 10.00 uur in het club gebouw van CKZ op het strand bij paal 33. De beste 72 skydivers van het land proberen in het weekend van 17 en 18 juli de grootste vrije val-forma- tie tot stand te brengen die ooit boven Nederland is gemaakt. Or ganisatoren Herman Landsman en Simon Woerlee, werkend on der auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, hebben daar het Texelse luchtruim voor uitgeko zen. Het oude record staat sinds 1993 op een aantal van 53. Om dat te over treffen zullen vier vliegtuigen de pa rachutisten naar vijf kilometer hoogte brengen, ledereen die er uit- Met twee minder in aantal maar met meer kwaliteit hoopt het be stuur van de Stichting Hoornder Donderdagen de zomermarkten in het dorp (nog) aantrekkelijker te maken. Naast de traditionele Landbouwdag belooft vooral de markt van 22 juli, wanneer er een hobbymarkt op het programma staat, een omvangrijk evenement te worden. De eerste Hoornder Donderdag wordt op 15 juli ge houden en staat in het teken van de Texelse kampioenschappen schapenscheren en -melken. Hobbybeurzen zijn geen onbekend verschijnsel, ook niet op Texel Maar een onoverdekte waarbij een half dorp wordt verbouwd, komt waarschijnlijk minder voor Dat is het geval tijdens de tweede Hoornder Donderdag, wanneer zo'n beetje elke Texelaar met een beetje buitenissige liefhebberij present is in Den Hoorn Opvallend aanwezig zijn de beoefe naars van de trial-sport van de MAB- clüb Op het plein voor Goenga wor den hindernissen gebouwd, waarna ze die met hun motor zullen probe ren te. bedwingen. Daarnaast zijn er demonstraties met modelvliegtuig jes en afstandsbestuurbare autoo tjes, musiceert de boerenkapel. wordt er Afrikaans gedanst en laten figuurzagers zien wat ze allemaal kunnen. Maar ook zijn er buggy's, de oldtimerclub (met ongeveer twintig oude auto's) en de solexclub. Wie dat wil kan zich in een leren jas met bijpassende helm laten steken en er mét antieke tweewieler voor de schuur van Duinker in op de foto gaan 'Zo iets als in Volendam, waar je in klederdracht kunt poseren', leggen bestuursleden Frans Bakker en Ger de Wit uit 'Het past natuurlijk lang niet allemaal op het pleintje. Maar dat geeft met, we kunnen het hele dorp benutten.' Nieuw Het duo heeft hoge verwachtingen van de nieuwe opzet. 'We hebben er bewust voor gekozen twee markten minder te organiseren De vakanties beginnen dit jaar laat en aan het eind van de zomer wordt het 's avonds al weer een stuk vroeger donker Dan kun je er wel koste wat kost toch acht willen houden, maar wij hebben lie ver zes goeie markten dan acht die een beetje trekken' Het bestuur zelf nam vorig jaar af scheid van Bouk Vredevoort en Kees Bedrand maar meent in Minne Goënga en een dame wier naam nog even geheim blijft waardige vervan gers te hebben gevonden Ook is er een nieuwe marktmeester. Piet van Leersum, die in de plaats komt van de naar de overkant verhuisde Maria van Haasted. 'We hebben hem voor tien jaar vastgelegd, schrijf maar op', grijnst De Wit. Een andere verandering is dat de kramenmarkt pas om 17.00 uur be gint, een uur later dan gebruikelijk 'Punt was dat de standhouders steeds vroeger begonnen op te bou wen, waardoor het halve dorp ge stremd raakte Dat willen we nu met meer.' De aanvang van de thema- markt blijft ongewijzigd om 19 00 uur Rond die tijd begint ook de traditio nele disco voor de jeugd, die in dorpshuis De Waldhoorn wordt ge houden en rond 23.00 uur weer op houdt. Op 29 juli is het jaarlijkse hoogte punt, de Landbouwdag. Deze wordt Zó n 90 jeugdige zwemmers van zwemclub Zwanemeer uit Gieten, Twickel uit Delden en van de Texelse zwem- en poloclub TX'71 hebben afgelopen weekend deel genomen aan de jaarlijkse drie kamp. Er werd uiteraard veel ge zwommen, maar de deelnemers waagden zich ook aan allerlei gezelligheidsonderdelen. Zwembad Molenkoog was het cen trum van de festiviteiten De oudere jeugd kampeerde er (de kleintjes sliepen bij gastgezinnen) en boven dien werd er op zaterdag- en zondag morgen gezwommen. Beide ochten den werden afgesloten met estafettezwemmen, een onderdeel dat altijd erg in de smaak valt van zowel de zwemmers als van het publiek aan de kant Op zondag hiel den ook de trainers en leiders van de verenigingen een estafette. Dat ging er fanatiek aan toe, want de deelne mers werden tot tweemaal toe terug geschoten wegens een valse start Op zaterdag werden de regen- en onweersbuien benut om een vlieger te maken. Door de harde wind gin gen er 's avonds op het strand maar een paar de lucht in. Het weekend werd zondagmiddag afgesloten met de bekendmaking van de eind uitslag. De Texelaars legden met 495 punten beslag op de eerste plaats, Twickel uit Delden werd tweede met 467 punten en Zwanemeer uit Gieten eindigde als derde Dat laatste was geen verras sing, want al van te voren was dui delijk dat de kleine vereniging niet op ieder nummer deelnemers kon in schrijven Het plezier was er echter niet minder om en de vriendschaps banden tussen leden en besturen zijn weer flink aangehaald, vonden de deelnemers, die al weer uitzagen naar juli 2000. wanneer de driekamp in Delden wordt gehouden springt heeft een eigen plaats in de formatie. Met behulp van beelden van méespringende cameramensen beoordelen scheidsrechters op de grond of de formatie ook daadwerke lijk tot stand is gekomen Er wordt in principe net zolang doorgegaan tot de poging is gelukt Het spektakel is voor publiek goed te volgen. Volgens de organisatoren komen alle Nederlandse para- vliegtuigen met springers naar Texel om de deelnemers aan te moedigen Kinderen tot een jaar of vijf kunnen zich weer helemaal uitleven op speelweide Het Lange Stuk in de Dennen. Daar staat sinds deze week een keur aan speeltoestellen opgesteld. De helemaal van acaciahout gemaakte speeltuin voldoet aan de nieuwste veiligheidseisen. Met de inrichting was een bedrag van 35.000,- ge moeid. Bij de keuze voor de speeltoestellen heeft Staatsbosbeheer zich laten lei den door de voorkeuren van kinderen en ouders die vorig jaar van het ter rein gebruik maakten Er is onder meer een zandbak met in de rand een wip-en-speel-komjneen schommel een glijbaan, een speelhut en een treintje Alle speelgoed is gemaakt van acaciahout. dat volgens woord voerder Erik van der Spek nog de grillige vorm heeft waarmee het uit het bos is gekomen' Voor dit materi aal is gekozen omdat het met hoeft te worden geverfd 'Bovendien heeft het de natuurlijke uitstraling die uitste kend in het bos past.' De speeltoestellen zijn geleverd door een bedrijf uit Duitsland 'Je kunt wel zelf iets maken, maar de veiligheids eisen zijn tegenwoordig zó streng dat je het beter door een gespecialiseerd bedrijf kunt laten doen aldus Van der Spek. SBB had de spullen begin april al in huismaar door de overvloedige regenval was de speelweide te nat voor de plaatsing ervan. Bedoeling van SBB is in de komende jaren op een ander deel van Het Lange Stuk een speelplek voor oudere kinderen te realiseren, met wat 'avontuurlijker' materiaal, zoals een kabelbaan. Die plannen zijn ech ter nog weinig concreet, want eerst zal voor de financiering moeten wor den gezorgd Volgens Van der Spek is een bedrag van ƒ50000.- a ƒ100.000,- nodig. Op de andere speelweiden in de Den nen houdt SBB geen speeltoestellen meer in stand Dat ligt met alleen aan de hoge kosten voor de vervanging, maar ook aan de voorschriften voor onderhoud en de administratie hier van moet worden gevoerd in een log boek. Timmer en Wim Grisnigt zijn gekozen in het dagelijks bestuur van waterschap Hollands Kroon I zachte en vochtige weer bevordert het optreden van aardappelziekte met meer bij het Lage Wegje gehou den maar op een stuk grond naast Sint Donatus. waar de Hoornderweg overgaat in Kleiweg, en dat even eens eigendom is van Jan Veeger 'Die lokatie biedt alleen maar voor delen Er kan worden geparkeerd op een weiland ertegenover. Daardoor hoeft het dorp niet te worden afge sloten en hinder je het verkeer met Zo hebben we ook minder vrijwilli gers nodig om alles te regelen En de parkeerruimte is veel groter Dat geldt ook voor het terrein zelf, dat circa vijf hectare groot is, bijna twee keer zo groot als het oude. 'Er is nu ook ruimte voor een demon stratie met een oude dorsmachine Dat wilden we al jaren, maar er was gewoon geen plek voor.' Elk jaar groter worden de keuringen van geiten, fjorden en zelfs schapen Bakker: 'De Texelse fokkers kunnen zich profileren op de Landbouwdag Er komen steeds meer fokkers van de overkant om hun licht op te ste ken De schapenfokdag in septem ber is misschien nog net iets belang rijker, maar ons voordeel is dat eind juli nog met alle topdieren zijn ver kocht Later in het jaar zijn ze onbe taalbaar.' Heel jammer vinden Bakker en De Wit dat er dit jaar opnieuw geen koeienkeuringen worden gehouden Net als in de afgelopen jaren gooit een vaccinatieprogramma tegen IBR (een soort griep onder koeien) roet in het eten 'Dat is een nationaal pro bleem, ook de provinciale fokveedag in Opmeer gaat dit jaar met door. Op Texel komen we trouwens nog goed weg. want in grote delen van het land DINSDAG 6 JULI 1999 hebben koeien een vervuild vaccin gekregen Ze liepen een soort diar ree op en gingen vrijwel meteen dood Je hoort er in de media eigen lijk nooit over, maar er staan zelfs hele stallen leeg Om de bezoekers van de Landbouw dag toch de kans te geven met ei gen ogen te zien hoe een topkoe eruit ziet, hebben Bakker en de zijnen net als in voorgaande jaren contact ge zocht met veehouders die gegaran deerd IBR-vrij zijn en die met een paar koeien present zullen zijn Dat hoort eigenlijk wel bij Den Hoorn We zijn van oudsher een agrarisch dorp en hebben de promotie van de land bouw nog hoog in het vaandel Op 5 augustus is er touwtrekken, een evenement dat in een paar jaar tijd enorm populair is geworden en dat de stichting nu dan ook maar heeft uitgeroepen tot Texels kam pioenschap Teams die willen meest rijden om de titel kunnen zich opge ven bij Minne Goénga, tel 319 340 Een week later is er ringsteken en de serie wordt afgesloten met een veemarkt. 'Dat gaat alle jaren het zelfde. Eerst is het altijd trekken dan beginnen de aanmeldingen bin nen te stromen en uiteindelijk moe ten er hekken bij Een klein voorproefje van de Hoorn der Donderdagen wordt donderdag aanstaande al gegeven 'Die valt buiten de verantwoordelijkheid van de stichting Maar Harry Bakker geeft net als op de andere markten een demonstratie schapenscheren en ook de timmerwerkplaats van Han Bakker is ongetwijfeld al open Hier een open brief gericht aan bur gemeester. wethouders en raadsle den van Texel 30 000 - uitgegeven aan een onder zoek naar de aantrekkelijkheid en de verbetering van de haven van Oude- schild voor toerisme en Texelaars Stond daar soms in dat zit gelegenheden. wachtlokelen en ca fés moeten stoppen met de verkoop van alcohol en om acht uur 's avonds moeten sluiten? Om te be ginnen met cafe De Kombuis en wat er nog volgt9 Een regelrechte dood schop voor hardwerkende uitbaters Wally en Corry Kloos die in één keer negentig procent van hun inkomen zien wegvallen. Hebben zij hier zo hard en te goeder trouw voor ge werkt9 Negen jaar lang konden zij een biertje tappen en dan ineens - zonder reden - krijgen zij een tap- verbod opgelegd Over een oogje dichtknijpen gesproken. Of was het niet zo'n probleem en we zien wel9 Als het kalf verdronken is. dempt men de put, wordt wel gezegd. Vroe ger (een paar jaar geleden) zaten we in caravans gezellig een frisje of een biertje te drinken, tegenwoordig doen we dat in De Kombuis Ge woon gezellig leuke muziek en jong en oud bij elkaar in dat knusse kleine hokkie Straks is dat over. want De Kombuis dreigt te moeten VERVOLG VAN PAGINA 1 vliegvelddirecteur Ed de Bruijn. 'Uw leidinggevende torenwachter heeft geen aan de eisen van de moderne luchtvaart aangepaste toren en rom melde maar wat aan Hij blijkt geen rekening te houden met de ondeug delijkheid in de luchtvaart en geen inzicht te hebben in de over- beladmg'. Burgemeester Geldorp heeft de be schuldigingen in een persoonlijke brief weerlegd voor zover dat moge lijk was want met alles wat De Boer aanvoert is een verantwoordelijkheid van het vliegveld. Wat betreft de vervuiling wijst ze erop dat het vliegveld over een geldige milieuvergunning beschikt die ook wordt gecontroleerd. Van sterke ver ontreiniging is geen sprake Wel werd enkele jaren geleden een ver vuilde plek ontdekt bij de brandstof- pomp als gevolg van tankverlies Deze verontreiniging is inmiddels ongedaan gemaakt. Voor de staat van onderhoud van vliegtuigen draagt een vliegveld geen verantwoording De burge meester verwijst de briefschrijver daarom naar de Rijks Luchtvaart Dienst (RLD) die met de Luchtvaart wet in de hand toeziet op de naleving van de wettelijke eisen waaraan vliegvelden en vliegtuigen moeten voldoen Rampenplan Het vliegveld Texel heeft een goed gekeurd rampenbestrijdingsplan (12 mei 1998) dat gekoppeld is aan het gemeentelijke rampenplan. 'OpTexel hebben bijstandsmogelijkheden ook op geneeskundig terrein relatief veel aandacht gekregen De luchthaven brandweer heeft een opleiding ge volgd voor bestrijding van brand bij de kleine burgerluchtvaart Minstens twee keer per jaar wordt door de gemeentelijke brandweer en de luchthavenbrandweer samen geoe- sluiten want van koffie en fris kun je daar niet bestaan, dat is dus geen haalbare kaart. Het Steigertjke is al weg. dus laat nou dat kleine café aan de haven behouden blijven Zo hebben de Skilder jeugd, visserlui. toeristen en alle met-genoemde klanten een leuke plek om de week door te za gen of weekend te vieren Gemeente Texel, bezint eer ge be gint! Simon Daalder, namens alle klanten van De Kombuis, Oudeschild Oud-Texelse Clara Scherpenhui- sen (26) is aan de faculteit der ge neeskunde van de Universiteit van Amsterdam geslaagd voor het arts examen Ze is nu werkzaam als* zaalarts op de afdeling interne ge neeskunde van het Flevo Ziekenhuis in Almere Ze is van plan de huisartsenopleiding te volgen fend Op 30 juni 1998 is door de ge meente bouwvergunning afgegeven voor een nieuwe hangaar die er in middels staat en door de brandweer brandveilig is bevonden Verder zijn in het kader van het gemeentelijke calamiteitenplan afspraken gemaakt met de KNRM en enkele kotters voor bijstand bij ongevallen op het water. Wat het veld zelf betreft is de Brandweerregeling Burger- luchtvaartterreinen van toepassing. Inspectie valt onder de bevoegdheid van de RLD Mijn informatie is dat het luchtvaartterrein ruimschoots aan de gestelde eisen voldoet', aldus de burgemeester die eraan toevoegt dat het Texelse vliegveld formeel gezien mag volstaan met een vrij eenvoudige alarmregeling maar dus heel wat meer doet Eénmansactie De opmerking richting de 'toren wachter' vindt de burgemeester ken nelijk beneden peil en ze gaat er daarom niet op in. Vliegvelddirecteur Ed de Bruijn kent De Boer van enkele ontmoetingen, die overigens in harmonie verliepen. 'Hij voert een eenmansactie Het is geen zaak van de andere nabestaan den. Ik wil er niet teveel over zeggen want ik weet met of je De Boer kunt toerekenen wat hij heeft geschreven Evengoed komen zulke beschuldi gingen hard aan. vooral door de pu bliciteit die eraan is gegeven Ze missen werkelijk alle grond. Dat zeg ik niet alleen, maar het blijkt uit het uitgebreide onafhankelijke onder zoek dat de RLD naar de Dakotaramp heeft ingesteld. De oor zaak was te wijten aan een samen loop van omstandigheden, maar op geen enkele wijze had het Texelse vliegveld daar wat mee te maken De Boer heeft een tijdje terug ook direc teur Martin Schroder van Martinair beschuldigd van betrokkenheid bij de ramp. Schroder heeft de man aange klaagd wegens smaad en van de Haarlemse rechtbank gelijk gekre gen. Of wij hem nu ook aanpakken9 Ach. ik weet het niet Laat het be stuur dat maar uitmaken'

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5