Bollentelers Palm en Kuip houden ambacht in ere Frans en Lies geven kinderkermis vervolg Igo TEXELSE C0URanT Keizerskronen kunnen géén stootje verdragen Financiering nog vraagteken, maar: Wat ik zeggen wou... Gratis vervoer Scouting zoekt archiefmateriaal NoordJTFo/W KENNISGEVING DINSDAG 6 JULI 1999 Het is aanpakken geblazen op het bedrijf van Marijke Palm en Martin Kuip. De bollen moeten in ruim een maand tijd worden ge rooid. gesorteerd, geteld en exportklaar worden gemaakt. Dat ge beurt allemaal met de hand. waardoor er veel seizoenskrachten nodig zip. Met zo'n grote ploeg is het gezellig werken, zonder stress. Het is hier. vlakbij de tweede ingang van de Slufter, zó mooi. Ik heb steeds het gevoel alsof ik op vakantie bengeniet Palm Het wachten is op het begin van de schoolvakanties, want die vallen dit jaar voor de bollentelers eigenlijk aan de late kant. met de hand, geen stress, ook al moeten de bollen voor 1 of 5 augus tus worden afgeleverd Er zit dus wel druk achter. Bij handwerk is het toch een kwestie van tempo maken Als een seizoenskracht na verloop van jaren afstudeert of aan het werk gaat, raken we die natuurlijk kwijt. Maar dan is er altijd wel weer een broertje of zusje, neefje of een ken nis die de plek inneemt Dat gaat meestal als vanzelf Maar ik moet er niet aan denken, als ik nu als nieuw komer op de arbeidsmarkt mensen zou moeten werven Want de vraag naar seizoenpersoneel wordt steeds groter. Seizoenskrachten vanaf de vaste- wal aan het werk hebben lijkt leuk, maar je moet ze ook onderbrengen. Vroeger kampeerden ze bij een boer of zo, maar nu hebben we zelf een kampeervergunning. Dat kan omdat we sinds kort stromend water heb ben De aanleg van die leiding was overigens geen vanzelfsprekende zaak. 'Het PWN voelde er wegens de afgelegen ligging aanvankelijk niets voor. We hebben er flink voor moeten knokken. Maar ik laat me met met een kluitje in het riet sturen. Ik denk dat ik in dat opzicht nog wel baat heb bij mijn sociologische ach tergrond. waardoor ik de wegen toch wel een beetje weet te bewandelen. Met mijn vorige vak vergeleken is het telen van bollen wel iets heel anders Eigenlijk veel tastbaarder dan het werk van een socioloog, dat toch veel meer een theoretisch vak is. Veel van m'n huidige collega's ke ken daar vroeger misschien wat vreemd tegen aan, maar ik heb met de indruk dat ik nu nog als een bui tenstaander wordt beschouwd Toch komt haar theoretische kennis in de bollen goed van pas 'De ad ministratieve kant vergt steeds meer aandacht. Alleen al de hoeveelheid formulieren die voor de seizoenskrachten moet worden inge vuld Eigenlijk is het zonde dat ik er Het is alsof de tijd op Madura heeft stilgestaan. Waar nagenoeg overal in de bollensector de intrede van rooi- sorteer, pel- en telmachines het handwerk heeft verdreven, viert nos talgie hoogtij op het bedrijf van de vennoten Palm en Kuip. Want de Keizerskronen (Frittillaria imperialis) waarin het bedrijf is gespecialiseerd zijn net perziken, zo kwetsbaar Ze kunnen geen stoot|e verdragen, elke handeling moet héél voorzichtig ge beuren Hier komt dus. afgezien van de trekker, geen machine aan te pas Zelfs de enige machinale han deling, het uitploegen, heeft histori sche trekjes. De ploeg achter de trekker is van hetzelfde type als de paardenploeg waarmee menig landbouwveteraan de akkers in vroe ger tijden omlegde. Van een hand zame zelfrijdende ploeg wil Palm, die in het verleden socioloog van beroep was, niets weten 'Het is voor de rapers toch een mooie afwis seling als ze af en toe een ritje op de trekker mogen maken. Anders wordt het werk zo saai.' Scholieren, die met velen tegelijk bij de oogst komen helpen, vechten inderdaad om een plaatsje achter het stuur van de trekker waarmee Kuip de stink- lehes. zoals de geurende 'fritten' in de volksmond worden genoemd, de oogst aan de oppervlakte legt. Keu rig op een regeltje, waarna de vele handen de oogst bij elkaar graaien. In een bedrijf waarin al het werk met de hand gebeurt, zijn nu eenmaal veel krachten nodig. De bollen worden na te zijn gerooid, in de schuur met de hand gesorteerd en uitgeteld. In de zomer hebben we gemiddeld tien seizoenskrachten aan het werk. Meestal beginnen we tussen de 15 en 20 juni met de oogst Probleem is dat dit jaar de vakanties zo laat zijn en we alleen op zaterdag aan de slag kunnen. Maar zodra de vakanties beginnen, komt onze vaste ploeg weer. We werken hier al jaren met vaste groe pen Texelaars, maar ook uit Fries land en zelfs buitenlanders Het zijn jongens en meisjes met wie je best een band opbouwt. Met z'n allen in de schuur, zonder het geraas van machines is gezellig werken. Lekker Terwijl Martin Kuip de Keizerskronen uitploegt, raapt Marijke Palm de kwetsbare bollen bij elkaar. (Foto Gerard Timmerman) zoveel tijd in moet steken, want ik vind de bollen veel leuker Ik heb bi|na een dagtaak aan die hele papierwinkel Verder doe ik de han del en probeer goed te kijken naar wat de markt vraagt Om bij te blij ven houd ik de Engelse tuin- programma's goed in de gaten, want die lopen een half jaar vóór op de Nederlandse Het runnen van het bollenbedrijf in Eierland is een taak van Kuip, die het vak als schooljongen bij Palm en haar inmiddels overleden echtgenoot Nico Bakker leerde 'Martin was de aangewezen persoon om in te sprin gen toen Nico een week voor het aanbreken van de rooitijd ziek werd. Toen moest ik echt alles alleen doen De kinderen, heen en weer naar het ziekenhuis en ik had in Eierland ook nog veertien rooiers aan het werk Want de bollen moesten eruit, wor den verwerkt en de vrachtauto op. Op dat moment was Martin één van de scholieren die bij ons aan het werk was en een geschikte achter- vang bleek. Dat bleef zo, ook na het overlijden van Nico.' Aldus rolde Kuip, die eigenlijk voor een andere toekomst had gekozen, in het bollenvak. 'Ik wilde varen, maar m'n vrouw vond dat maar niks omdat ik dan zo vaak van huis was. Nu verwijt ze me nog wel eens dat ik door de drukte in het bedrijf zo weinig m'n gezicht laat zien Kuip, die met z'n gezin in de bedrijfs woning aan de Oorsprongweg woont, is met het land rond huis echter nooit ver uit haar buurt. 'Ze kan meestal wel zien waar ik uithang De samen werking tussen Palm en Kuip verliep dusdanig voorspoedig, dat beiden een Vennootschap Onder Firma (VOF) aangingen, waarin de taken naar tevredenheid zijn verdeeld. 'Het is natuurlijk een arbeidsinten sieve teelt, maar juist daardoor is het aanbod beperkt, is de markt ge zond en valt er een goede boterham te verdienen. Avonturiers die ook wel eens een gokje willen wagen, kom vaak bedrogen uit. Want ze ond schatten de teeltkennis die er nodig is.' 'Er wordt wel eens makkelijk ova bollen gedacht, het is en blijft ambacht waar kennis en ervan voor nodig is. Ook wij hebben moeten leren, want we werken i een natuurproduct dat z'n eigen a pak vraagt. Bijvoorbeeld de sv. keuze. Van de 180 sooi frittillaria's die er bestaan hebben in het verleden een verzamelingi 28 soorten aangelegd, waarvan alweer vijftien zijn afgevallen, zijn erg leuk, maar met geschiktvi ons om te telen. De hoofdmoot ons is de Keizerskroon en daarna ós Fr persica en Fr. pallidillo Waar veel Texelse collega's de ro Keizerskroon telen, houden Palm Kuip het bij de gele variant. 'Or» de duinen heb je hier in het vroe voorjaar koude valwinden. De g soort is iets later, waardoor ze g last van de nachtvorsten heeft l soort dingen leer je door schade schande We zitten hier nu veert jaar, dan krijg je zo langzamerha de slag wel te pakken. Naast de frittillaria's, waarvan gemiddeld zo'n 2,5 hectare teli verbouwt het duo op Madura achtt soorten vaste planten, variérendt hosta's tot geraniums. 'Het is soort werkspreidmg. Het rooien t gint zodra de frittilllaria's in de g zitten. Alleen het onkruid wied overlapt wel met het werk in keizerskronen. Want we doenh alles met de hand. Er komen vriji geen bestrijdingsmiddelen aan pas De bollen gaan zoveel Is door onze handen, elk exempt dat iets mankeert halen we ert sen uit. Dus is er nauwej besmettingsgevaar. En tijdens groeiperiode spuiten we vrijwel nu Keizerskronen gedijen het beste» ze met rust worden gelaten.' (Advertentie) Kinderen kunnen zich vanaf zater dag weer volop vermaken op de Groeneplaats in Den Burg. Om 11.00 uur gaat hier de eerste van vier kinderkermissen in dit sei zoen van start. Voor een prikje kan de jeugd zich vermaken met po ny's, botsauto's, een draaimolen, schminken en portrettekenen. Het voortbestaan van de kinderker mis hing na drie seizoenen aan een zijden draadje. Dat had te maken met de problemen rond de financie ring van het evenement en de ge ringe animo van verenigingen om deel te nemen. Organisatrice Lies Pieterse weigerde echter bij de pak ken neer te zitten Zoveel ouders vragen me waar op Texel iets voor hun kinderen is te doen. Tot voor kort stuurde ik ze naar de speeltuin bij de Parel van Tessel. maar die is er met meer. Er zijn natuurlijk wel attracties, zoals een tochtje met de kotter of de speeltuin van funfarm De Mient, maai daarvoor moet doorgaans eerst entree worden betaald. Dat kan met iedereen en bovendien betalen kin deren toch ook toeristenbelasting. Dus ik vind dat we ze ook iets moe ten bieden. Ze vonden de kinderker missen zó leuk, ik' kreeg zelfs teke ningen van de jeugd. Dankzij de kinderkermis komt er in Den Burg weer wat leven in de brouwerij. Ter wijl de kinderen lekker goedkoop spelen kunnen de ouders intussen lekker winkelen Toen de kinderker mis dit jaar uitbleef, kreeg ik steeds meer vragen. Wanneer begint het weer? Dus hebben we toch maar besloten weer van start te gaan. Financiën Het financiële plaatje is echter nog met rond. Om de kosten voor de overkantste kermisexploitanten te drukken vroeg ze Teso om reductie op de veerboottarieven 'Het eerste seizoen werd die ook verleend, maar daarna met meer. Ik vind dat jam mer, zeker omdat de veerdienst zó veel geld uitgeeft aan andere zaken. We hebben er zo'n hekel aan om de middenstanders uit Den Burg steeds met de kosten op te zadelen. Want die worden om de haverklap om sponsorgeld gevraagd. Maar ik zie geen mogelijkheid om bij een paar bedrijven die voor mij laagdrempelig zijn toch maar weer aan te kloppen En als het met lukt moeten we het tekort er zelf maar bijleggen. We houden de kinderkermis op zaterdag 10 en 24 juli En ook tijdens het Hollandsfestival op 7 augustus, want het is zo aandoenlijk als die kleine stumpertjes tijdens dat muziek evenement maar over het terras zwerven, omdat er mets voor ze is te doen De laatste editie van de mini-kermis wordt gehouden op 21 augustus. Wat lammer nou dat de groep Texelaars die zich nu zo verontrust toont over gratis openbaar vervoer zich in de anonimiteit verschuilt. Want de gedachte die deze groep via een speciale bijlage in de TC ventileert zou zo overgenomen kun nen zijn uit mijn ingezonden brief van 2 maart j I in de TC. Helaas ontving ik daarop toen geen enkele reactie van deze groep. Over gratis openbar vervoer kan ik heel kort zijn Dit kan niet. Degenen die geloven dat dit wel kan, zijn de realiteit uit het oog verloren en dat is heel gevaarlijk, want met zulke mensen kun je geen zinnige discus sie meer voeren. En mensen die ons willen laten geloven dat gratis open baar vervoer wel kan, zijn nog veel gevaarlijker Want zij geven, vaak met geheel andere bedoelingen in het achterhoofd, bewust een ver keerde voorstelling van zaken. Nogmaals, gratis openbaar vervoer kan dus met, maar wat wel zou kun> nen is, dat tegen een betaalbare prijs een vervoersvorm wordt gecreëerd waarbij de voordelen van openbaar vervoer en particulier vervoer veel beter zijn geïntegreerd En voor zo'n vervoersvorm, waarbij in hoofdlijnen gedacht moet worden aan vervoer per oproep dat binnen een bepaalde regio via de kortste weg van A naar B rijdt en waarbij de vervoers capaciteit veel beter wordt afge stemd op het vervoersaanbod dan nu het geval is, zou een eiland als Texel zich bij uitstek lenen Maar voor zo'n vervoersvorm moet het denken bij de huidige vervoers- bobo's eerst 180 graden worden ge keerd en daarvoor is onze maat schappij nog met rijp. Dus krijgen we binnenkort gratis openbaar vervoer waarvoor iedere Texelaar zich mettertijd blauw mag betalen J A. Does, Oosterend Niek Slijderink sr., nestor van Scouting Texel, is druk doende het archief van de vereniging, dat terug gaat tot 1945, te ordenen. Een deel van de gegevens ontbreekt echter. Bijvoorbeeld over De Zwalkers, één van de voorlopers van Scouting Texel Het betreft met name van de meisjes van dit onderdeel. Verder is in hef archief niets te vinden over de Gidsen, de Margretha Sintclair- band en de Trekvogels Oud- scoutmgleden die foto's, lintjes, biesjes of ander materiaal willen af staan aan Scouting kunnen deze opsturen naar of afleveren bij Niek Slijderink jr., Pater Witteplein 13 in Den Burg, tel. 312 374. PROVINCIE Gedeputeerde Staten van Noord-Holland - overwegende, dat het wenseli|k is om, in afwachting van een door Provinciale Staten vast te stellen Cultuurnota 2001-2004, alsmede in afwachting van een door Provinciale Staten vast te stellen deelverordenmg ter zake van de financie ring van archeologische projecten,"'subsidiëring van projecten op dit terrein vóór de jaren I999 en 2000 mogelijk te maken; - overwegende verder, dat op het vaststellen en uitvoeren van een dergelijke sub sidieregeling de Algemene wet bestuursrecht en de Algemene subsidieverorde ning Noord-Holland I998 van toepassing zijn; - gelet op artikel III van de wet tot aanvulling van de Algemene wet bestuursrecht (Stb I996. 333) en artikel XXII van de Verordening tot aanpassing van de pro vinciale subsidieverordening aan de derde tranche van de Algemene wet bestuursrecht (Provinciaal Blad I997, 64), - gelet op het advies van de commissie Zorg. Welzijn en Cultuur ex artikel 89 Provinciewet. besluiten. vast te stellen de navolgende regeling: Tijdelijke Subsidieregeling Archeologische Projecten. Begripsomschrijvingen: Artikel I In deze regeling wordt verstaan onder: a archeologisch erfgoedde roerende en onroerende materiële neerslag van de bewonmgsgeschiedenis, waarbij voor het onderzoek daaraan de archeologische methoden en technieken essentieel zijn; b. archeologische monumentenzorg: het instandhouden van het waardevolle deel van het archeologisch erfgoed, c georganiseerde amateurarcheologie. de niet-beroepsmatige, in georganiseerd verband (onderdeel van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland) uitgeoefende archeologie; d. gemeentelijk archeoloog een archeoloog in dienst van een gemeente waaraan vergunning is verleend voor het doen van archeologische opgravingen, conform artikel 39 van de Monumentenwet; e. zuiver wetenschappelijk (vervolg-)onderzoek onderzoek dat uitgevoerd wordt ter verdieping van de kennis van het verleden, zonder een onafwendbare dan wel dreigende verstoring van de archeologische waarden als aanleiding; f. archeologisch opgravend onderzoek: werkzaamheden met als doel het opsporen of onderzoeken van archeologische vindplaatsen, waardoor verstoring van de bodem optreedt. Artikel 2 De doelen van het provinciaal beleid met betrekking tot de archeologische monu mentenzorg zijn. a. het behoud en beheer van waardevol archeologisch erfgoed ter plekke, in de bodem; b. het behoud en beheer van waardevol archeologisch erfgoed buiten de bodem met behulp van archeologisch opgravend onderzoek waar behoud ter plekke in de bodem niet mogelijk is; c de ontwikkeling en verspreiding van de kennis over het Noord-Hollandse archeologisch erfgoed in het algemeen onder inwoners en bezoekers van de provincie Noord-Holland; d. de bevordering van de participatie door de inwoners van de provincie Noord- Holland in het behoud en het beheer van het Noord-Hollandse archeologisch erfgoed, daaronder begrepen de participatie door de georganiseerde amateur archeologie Artikel 3 De provinciale inhoudelijke speerpunten zijn. a. Algemeen, een concentratie op de vindplaatsen die dateren uit de Middeleeuwen (5e eeuw tot de 16e eeuw na Christus) en/of de Nieuwe Tijd (I6e eeuw tot halverwege de I9e eeuw). Er is een uitloop in aandacht naar de periode voorafgaand aan de Middeleeuwen: de Inheems Romeinse Tijd. de periode waarin het Romeinse Rijk de plaatselijke bevolking beïnvloedde, ruw weg vanaf het begin van de jaartelling tot de 5e eeuw na Christus b. Gebiedsgericht een concentratie op de regio's Waterland, Texel, voormalig Oer-IJ estuarium met aangrenzende strandwallen Subsidiecriteria: Artikel 4 Een subsidie kan worden verstrekt in de naar het oordeel van Gedeputeerde Staten noodzakelijke kosten van activiteiten in Noord-Holland die naar het oor deel van Gedeputeerde Staten een substantiële bijdrage leveren aan. a het behoud en beheer van waardevol archeologisch erfgoed, voor zover de activiteit een eenmalige (inrichtings)maatregel betreft aan vindplaatsen die pas sen binnen één van de in artikel 3 genoemde provinciale inhoudelijke speerpun- b. het behoud en beheer van waardevol archeologisch erfgoed buiten de bodem met behulp van archeologisch opgravend onderzoek waar behoud ter plekke in de bodem met mogelijk is. voor zover het vindplaatsen betreft die passen bin nen één van de in artikel 3 genoemde provinciale inhoudelijke speerpunten. Archeologisch opgravend onderzoek dat uitgevoerd wordt door de georgani seerde amateurarcheologie dient minimaal te voldoen aan de 'AWN-handlei- ding archeologisch veldwerk' c. de ontwikkeling en verspreiding van de kennis over het Noord-Hollandse archeologisch erfgoed in het algemeen onder inwoners en bezoekers van de provincie Noord-Holland; d. de bevordering van de participatie door de inwoners van de provincie Noord-Holland in het behoud en het beheer van het Noord-Hollandse archeo logisch erfgoed, daaronder begrepen de participatie door de georganiseerde amateurarcheologie. Vorm van de subsidie: Artikel 5 lid I De Algemene subsidieverordening Noord-Holland 1998 is van toepassing op subsidies die op basis van deze regeling worden verstrekt. lid 2 Een subsidie op basis van deze regeling is een projectsubsidie en wordt een malig verstrekt. lid 3 Een subsidie op basis van deze regeling wordt verstrekt in de vorm van een budgetsubsidie. Berekening van de subsidie: Artikel 6 Een subsidie op basis van deze regeling bedraagt maximaal f 30.000,-- Verdeling van het subsidieplafond: Artikel 7 Gedeputeerde Staten verdelen het beschikbare bedrag (het subsidieplafond voor I999 is vastgesteld op f I50 000.--) in de volgorde van ontvangst van de aanvragen. Wanneer de aanvrager krachtens artikel 4:5 van de Algemene wet bestuursrecht de gelegenheid heeft gehad om de aanvraag aan te vullen, geldt als datum van ont vangst van de aanvraag de dag waarop de aanvraag is aangevuld Weigering van de subsidie: Artikel 8 Subsidie wordt in ieder geval geweigerd indien a. subsidie wordt aangevraagd voor de ontwikkeling dan wel uitvoering van een project dat naar het oordeel van Gedeputeerde Staten niet past binnen de in artikel 2 genoemde beleidsdoelen; b. subsidie wordt aangevraagd voor de ontwikkeling dan wel uitvoering van een project dat plaatsvindt in, of ten behoeve van. een gemeente welke een gemeentelijk archeoloog in dienst heeft; c subsidie wordt aangevraagd voor de ontwikkeling en uitvoering van een project tot behoud en beheer van waardevol archeologisch erfgoed dat door of vanwe ge de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek wordt uitgevoerd of, naar het oordeel van Gedeputeerde Staten, moet worden uitgevoerd, d. subsidie wordt aangevraagd voor de uitvoering van zuiver wetenschappelijk (vervolg-)onderzoek. Verplichtingen van de subsidieontvanger: Artikel 9 lid I De subsidieontvanger dient binnen drie maanden na afloop van de activitei ten waarvoor subsidie is verstrekt een inhoudelijk verslag van deze activitei ten bij Gedeputeerde Staten in te dienen. lid 2 Indien het naar het oordeel van Gedeputeerde Staten redelijkerwijs met mogelijk is te voldoen aan de in lid I gestelde eis van drie maanden, bepalen Gedeputeerde Staten een termijn waarbinnen een inhoudelijk verslag moet worden verstrekt. Artikel 10 Gedeputeerde Staten kunnen aan de subsidieontvanger andere verplichtingen opleggen Citeertitel: Artikel 11 Deze regeling wordt aangehaald als: Ti|dehjke Subsidieregeling Archeologische Projecten. Inwerkingtreding: Artikel 12 Deze regeling treedt in werking met ingang van de eerste dag na die van bekend making in het Provinciaal Blad en vervalt op 31 december 2000 Haarlem. 8 |uni I999 Gedeputeerde Staten voornoemd, voorzitter griffier

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 6