i de Kroniek Paarden en veulens Graffiti als kunst aan huis Hillen op Vierfontein, het nieuwe Kogerhoop teso Permanent haverstro een man Leerling gevraagd Agenda g TEXELSE^? COURANT Herman Finkers populairste van schouwburgreizen Concert Excelsior KAPPER BAKKER Weekendienst Texelse artsen Bert Schuiling in Klif 12 Drugs Infoteam bezoekt Texel Andere dienst Orgelconcert in RK kerk Den Burg m Kijk ook in de Vakantiekrant Wat ik zeggen wou... Gratis vervoer Begrotingsraad Raadsvergadering Snelheidscontrole Eilandschutters iltiiill oud Papier Metamorfose massage Fout geparkeerd VRIJDAG 9 JULI 1999 Graffiti is voor de één een bron van ergernis, voor de ander een verrijking van de aanblik van anders zo grauwe muren. Om de vooral onder skaters zo populaire uitingsvorm in goede banen tè leiden is de gemeente op aandringen van raadslid Pieter de Groot (D66) bezig met het ontwikke len van een graffitibeleid De Groot suggereerde onder meer plekken aan te wijzen waar het aanbrengen van graffiti is toegestaan De ge meente peilt nu bij een zestal parti culieren in Den Burg of zij bereid zijn hun muren te laten opfleuren met een kleurig gespoten, groot kunstwerk De locaties zijn aangewezen in over leg met jongerenwerkster Carta Schrama. die de jonge spuitbus artiesten vroeg naar hun meest ge liefde 'werkplek'. Inmiddels heeft de gemeente twee positieve en één negatieve reactie ontvangen Het beleid, dat verder gestalte krijgt met een graffitiverbod in de Alge mene Plaatselijke Verordening en Herman Finkers mag zich in een grote populariteit verheugen: ruim 260 Texelaars hebben zich inmid dels ingeschreven voor een voor stelling van de 'droogste komiek van Nederland' op 18 november in De Kampanje in Den Helder. Ook voor de familie-musical Pippi Langkous (106 inschrijvingen) en het optreden van de Vlaamse ko miek Urbanus (80) wordt Teso verzocht een extra afvaart te orga niseren. Doordat de grens voor een extra boottocht bij 75 ligt. wordt het nog spannend voor de voorstelling van Robert Long (70), de musical Fame (66) en de Piaf-vertolking door Liesbeth List (57). Bij voldoende belangstelling vaart ook voor deze voorstellingen een extra boot. De belangstelling voor de overige voorstellingen (René Froger BZN, de Hoofdstadoperette, het Zwanen- meer. Don Giovanna en Jos Brink was beduidend minder. Liefhebbers kunnen zich tot 26 juli inschrijven bij de Welzijnsstichtmg. tel 315 582, fax. 314 300 Muziekvereniging Excelsior verzorgt maandag vanaf 19.30 uur in de Ankerstraat in Oosterend een zomeravondconcert, het laatste con cert voor de vakantie Het pro gramma is samengesteld uit popu laire en goed in het gehoor liggende muziek. Het optreden duurt 45 a 50 minuten De toegang is vrij Bij re genachtig weer wordt uitgeweken naar het muziekcentrum, de voorma lige Doopsgezinde kerk aan de Peperstraat. Om een aflevering van de Kroniek te maken moeten soms diverse kranten worden doorgebladerd en berichten uit een aantal kranten worden samengevoegd. Soms is het openslaan van een jaargang echter al voldoende om een prach tig en uitgebreid tijdsbeeld te krijgen en geeft een enkele krant stof voor een aantal afleveringen van deze rubriek. Dit is bijvoorbeeld het ge val met de Texeische Courant van zaterdag 2 juli 1949. De bewuste krant opent met een uitgebreid verhaal over de kermis Liefst twee foto s sieren het artikel, een van de 'helleketel' een 'bolvor mige ruimte, waarbinnen de morornjders met 4-50 km. per uur rondsuizen'en een van R Spigt, die voor het raadhuis met een koperen bel het startsein voor de feestelijk heden geeft In het artikel spreekt de redacteur met Johan Kaart, 'de leider van toneelgezelschap ..De KomediantenKoning van de fijne Humor', die vlak voor een opvoering van'De Model-echtgenoot'wel even tijd voor de pers heeft. De krant geeft een korte impressie van 'dit bijzonder aardige blijspel, waarvan wij de inhoud met meer behoeven te vertellen, want iedereen, die maar enige belangstelling voot toneelkunst heeft, is deze voorstel ling gaan bijwonen Tevens wordt een korte beschrijving gegeven van het op de Vismarkt te bewonderen poppenspel Veel Texelser' is een artikel van de hand van P (Piet) Hillen, die de Zuid- Afrikaanse 'plaas' Vierfontein (nabij het dorpje Kaallaagte) van Frikkie Bobbert beschrijft. Hillen is teza men met Jaap Graaf, Nico Lang- hout (een 'Hollandse timmerman) en Kees Graaf werkzaam op de 1000 bunder grond van deze milie- boer (maisboer). Hillen steekt zijn mening niet onder stoelen of ban ken Zo beschrijft hij de bij de plaas behorende begraafplaats als 'tot in de puntjes verzorgd, waar Nannmg Maat nog van zou staan te kijken 'De wegen', vervolgt hij. 'zijn practisch onbegaanbaar en worden ..rofpad" genoemd Bij deze wegen vergeleken zouden de Wes ter- en Oosterenderwegen in hun oorspronkelijke staat nog juweeltjes zijn.' Hillen en zijn makkers werken periodes van veertien dagen in Kaallaagte, waarna ze 'voor het weekend naar vrouw en kinderen in Pretoria (gaan) Eveneens ingezonden is de brief van Jb. Kok uit Gerritsland, waarin wordt gepleit voor de oprichting van een school 'voor hen, die op de la gere school niet goed. of m't geheel met mee kunnen komen.' Volgens Kok zou dat niet meer dan logisch zijn, nu voor de kinderen die goed kunnen leren Landbouwschool. Landbouwhuishoudschool en Ulo worden opgericht. De redactie weet in een naschrift te melden dat 't z t een inrichting wordt geopend als dependance van de school voor buitengewoon onderwijs te Den Helder Tot slot bezoekt de redacteur ten tweede male de een week eerder geopende'Kogerhoop'. 'die Vrijdag middag lag te blikkeren aan de rand van De Koog'. De redacteur wacht een speciale rondleiding door zus ter Vermeulen, 'de vitale vrouw, die na de verwoesting van haar pen sion in Den Helder, toch geen ogen blik van zins was bij de pakken te gaan neerzitten' en verbaast zich over de grootte van het gebouw als hij een foto wil nemen. 'W\j traden achterwaarts om een foto te ma ken. verder verder. Wat een ge bouw!' Uiteindelijk wordt de foto gemaakt vanaf het oude kerkhof van De Koog, 'dat allang geen dienst meer doet, maar toch velen trekt, om te zien waar die ..casteleijn van het Eijerland' destijds zijn laat ste rustplaats vond.' te koop gevraagd C. BOERSEN Bezoekt DINSDAG 12 JULI as n m. 8 uur te De Waal, de op voering van het lekenspel „Michael" dooi do Uo"1;1'fv/iiidc |":igc'i'iikring tering koiiii ic Dc Hm II I Voor een betere slaagt U zeker in Oosterend. Telefoon 37. Te koop prima Zeer geschikt voor kam- peertenten. DROS „Volharding" GEVRAAGD voor zelfbinder en vlas plukker B. DROS Cz„ Eierland SPOED I De V.V.V. „Texel" zoekt voor haar Bureau te Den Burg een mnl. of vil. baliebediende (Vu t hei hoogseizoen) Kennis van vreemde talen gewenst Sitnillclijke sollicitaties nul opgave van verlangd -dans vom Zaterdag is indienen hij de adminisliahe iinnenliuig 15. Den Burg BAKKERIJ „DE HOOP De Koog Uitsluitend in spoedgevallen, van zaterdag 8 00 tot maandag 8 00 uur: Dokter R.A. van den Bent/F. Haasdijk, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 316234. Aanvragen visites tussen 9.00 en 10.00 uur Zaterdag en zon dag apotheek geopend van 17.00 tot 17 30 uur, Kikkertstraat 12. De Cocksdorp Inloop spreekuur van 12 00 tot 12.30 op Schilderend 38, Den Burg en van 17 00 tot 17 30 uur in de Kikkertstraat 12. De Cocksdorp, zonder afspraak Toeristen kunnen zich melden bij de Medische Post aan de Nikadel in De Koog. tel 327270 Toeristen op het noorden van het eiland kunnen terecht bij de prak tijk van R.A van den Bent/F. Haasdijk. tel. 316234 Na een workshop graffiti van jeugdcafé Time Out hebben jongeren op verzoek van De Eyercoogh zich uitgeleefd in één van de gangen van de jeugdherberg. Mogelijk verschijnt dergelijke kunst op bestelling ook in Den Burg. (Foto Bon Bosc*) het voornemen om jongeren voor het schoonmaken van illegale afbeeldin gen op te laten opdraaien, bevindt zich nog in een voorbereidende fase College en raad moeten zich er nog over buigen. Of het legaliseren van graffiti op aangewezen locaties veel zoden aan de dijk zet. wordt betwijfeld. Voor de meeste graffitikunstenaars - er zijn er op Texel enkele tientallen actief - is de kick juist om het visitekaartje clandestien af te geven. 'Allemaal Hollywood!' is het tweede soloprogramma van caba retier Bert Schuiling, die voordat hij solo ging deel uit maakte van het duo Zindroom uit Den Helder. Dinsdag treedt hij op in theater Klif 12 in Den Hoorn. Het Drugs Infoteam behoort tot de bezoekers van Spetterend Texelpop dat zaterdag in en rond zwembad Molenkoog wordt gehouden. Zondagmiddag is het team op het Kogerstrand te vinden. De jonge voorlichters geven informatie over alcohol en drugs en de risico's die hieraan verbonden zijn. Verwacht wordt dat de jeugd gevoelig is voor adviezen die worden gegeven door leeftijdsgenoten met een vergelijk bare levensstijl Er wordt voor lichtingsmateriaal, knopen en ander materiaal uitgedeeld. De voorlichtingsactie is een initiatief van de Brijder Stichting, de Welzijns stichtmg en het Jongeren Informatie punt (JIP) De actie wordt gefinan cierd door Triton. De zomer- campagne die van 24 tot en met 28 juli op het programma staat, wordt betaald door de gemeente Bert Schuiling. (Foto Peior van Azifsi) Zindroom kenmerkte zich door van- dik-hout-zaagt-men-planken-caba- ret. Ook solo schuwt Schuiling het smijtwerk met. Hij speelt veel sterk uitvergrote typetjes, die zich graag bemoeien met de zaal, want 'publieksparticipatie' staat bij Schuiling hoog in het vaandel. In 'Allemaal Hollywood1' speelt hij het typetje Mike, een glamour- entertainer die slechts één streven heelt, succes! Grappend, zingend en verhalend betrekt deze Mike zijn publiek bij zijn lange, ambitieuze tocht naar het hoogtepunt, 'Allemaal Hollywood1' gaat over de onzin van het menselijk bestaan Wat kan, mag, wil, zal, moet een mens en/oor over hebben om zijn doel te bereiken7 En is het doel be reikt, is het dan al die moeite wel waard geweest' Het programma begint om 21.00 uur. De entree bedraagt 20,- (ƒ15,- voor Vrienden). Diner vooraf mogelijk (vanaf 19,00 uur). RadioTexel zendt zondag vanaf 9 30 uur de kerkdienst uit die wordt ge houden In de NH-kerk van Den Burg met als voorganger ds J ter Haar Dit in tegenstelling tot wat in de ru briek 'Voor het weekend' staat ver meld Organist Bert Koelewijn verzorgt dinsdag het derde zomeravond concert van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse ker ken. Dat zou aanvankelijk in het Hoornder kerkje gebeuren, maar omdat het orgel in verband met de restauratie van de toren is inge pakt, wordt uitgeweken naar de RK kerk van Den Burg. Bert Koelewijn, geboren in 1953 in Spakenburg, is een allround musi cus Aan het Utrechts conservato rium behaalde hij in 1979 zijn graad voor Hammondorgel en een jaar la ter voor kerkorgel Aan het Hilversums conservatorium verwierf hij in 1989 een diploma voor piano Daarnaast volgde hij tal van cursus sen Hij is dirigent van meerdere koren, waarvan ook cd's zijn uitge bracht Als dirigent en organist treedt hij regelmatig op in het buitenland, onder meer in Canada, Tsjechië en Engeland, Dit jaar is hij gastdirigent van het koor Immanuel uit Urk, dat concerten geeft in Polen. In het da gelijks leven is Koelewijn docent aan de Regionale Amersfoortse Muziek school. Op het programma staan dinsdag werken van onder anderen Böhm, Buxtehude, Bach, Handel, Gigout en Jan Zwart Het concert begint om 20.15 uur en is vrij toegankelijk. Na afloop wordt gecollecteerd om de kosten te bestrijden Vrijdag 9 juli In zwembad Molenkoog begint om 22.00 uur de nachteli|ke zwemmarathon, die tot morgen ochtend 8 00 uur duurt. De toe gang is gratis. In Cinema Texel draaien 14 u Kabouter Plop; om 13,30 en 16.00 u. De Koning en Ik; om 16.00, 19.00 en 21.30 u. Nottmg HUI en om 19.00 en 22.00 u. The Matrix, Zaterdag 10 juli Van 10.30 tot 18.30 uur verzorgt Manda Bergsma een cursus metamorfosemassage in De Koog. Tussen 12 00 en 14.00 uur vindt bij manege Akenburg de jaarlijkse - verplichte - inenting van paar den en pony's (tegen influenza en tetanus) plaats. Op het terrein van zwembad Molenkoog aan de Slingerweg in Den Burg wordt vandaag Spette rend Texelpop gehouden Er zijn de hele dag lang allerlei activitei ten Het festival zelf duurt van 12.00 tot 23 00 uur. De toegang is gratis. In Cinema Texel draaien de vol gende films: om 14.00 u Kabou ter Plop; om 16.00,19.00 en 21.30 u. Notting HUI en om 19.00 en 22,00 u. The Matrix. Zondag 11 juli Aan de Ploegelanderweg vindt op het Vierkante Stuk de Texelronde 1999 plaats. Meer dan 100 hand boogschutters strijden in verschil lende categorieën om de titel. Het evenement van De Eiland- schutters is vanaf 10.30 uur gra tis toegankelijk. In het programma van TVTexel wordt onder meer aandacht be steed aan Bethel, de Zeven Pan nekoeken, het Havenvlstijn en Connexxion. De uitzendingen be ginnen om 8.00, 11 00, 14.00, 17.00 en 21.00 uur. Kustzeilvereniging CKZ houdt een wedstrijd om het club- kampioenschap; briefing om 10 00 uur in het clubgebouw bij paal 33. Op het terrein van zwembad Molenkoog aan de Slingerweg in Den Burg begint om 12 00 uur een vrijmarkt Uitstallen kan vanaf 11 00 uur De toegang is gratis Op het circuit in Eierland begint om 13.00 uur de vijfde club wedstrijd van de lAotocrossers van de MAB Gitarist en zanger Hans Hopman geeft vanaf 15 00 uur een con cert bij De Worsteltent aan de Smitsweg. De Baptistengemeente houdt een speciale dienst met als thema 'Als duisternis licht wordt genoemd'. Ds G.J. Sipkema spreekt over de gevaren van alternatieve genees kunst, waarzeggerij en spiritisme Aanvang 19 00 uur in Eben Haëzer in de Julianastraat. In Cinema Texel draaien de vol gende films, om 14.00 u Kabou ter Plop; om 16.00,19 00 en 21.30 u. Notting Hill en om 19.00 en 22 00 u. The Matrix. Maandag 12 juli In de RK kerk van De Koog be gint om 19 30 uur een concert van het Koninklijk Texels Fanfare corps. De toegang is gratis. Muziekvereniging Excelsior ver zorgt een zomeravondconcert in de Ankerstraat in Oosterend. aan vang 19 30 uur De toegang is gratis. Bij slecht weer wordt uitge weken naar het muziekcentrum in de Peperstraat. In de NH kerk van De Koog be gint om 20 00 uur een dia-avond over Texel. In Cinema Texel draaien de vol gende films om 14 00 u Kabou ter Plop; om 16.00, 19.00 en 21.30 u. Notting Hill en om 19 00 en 22 00 u. The Matrix. Dinsdag 13 juli In restaurant Theodorahoeve aan de Kogerstraat in Den Burg wordt tussen 15.00 en 17.00 uur een inloopmiddag gehouden voor le den van reumapatiëntenvereni ging Texel Vanaf 14.00 uur vergadert de Texelse gemeenteraad in het raadhuis over de gemeente begroting 2000 In de RK kerk van Den Burg bi gint om 20 15 uur K zomeravondconcert met Bs Koelewijn (orgel) In theater Klif 12 in Den Ho« begint om 21.00 uur een optrede van cabaretier Bert Schuiling 0 °r toegang bedraagt 20,- (ƒ15 voor 'Vrienden'). Diner vooral mogelijk, vanaf 19.00 uur. In Cinema Texel draaien devcfj, gende films: om 14.00 u. Kaboi ter Plop; om 16.00,19 00 en 21 r u. Notting Hill en om 19.00 22.00 u. The Matrix Veerdienst Teso vaart zaterda van 9.35 tot 16 00 uur met twe 1,1 boten. Er is veel te doen op Texel. Kijk niet alleen in deze agenda, maar ook naar het overzicht in de Vakantie krant, die gedurende de maanden juli en augustus we kelijks verschijnt. Veel van de daarin vermelde evene menten en activiteiten zijn ook voor Texelaars interes sant. De gratis Vakantiekran wordt verspreid als bijlage van de Texelse Courant ens daarnaast voor iedereen los verkrijgbaar op zo'n 150 plaatsen op het eiland De Vakantiekrant verschijnt al leen op Texel. tv tr jt Hoogwater te OudeschiK Vr. 9 4.10 en 17.30i Za. 10 5 50 en 1840 ii Zo. 11 7.05 en 19.3511 Ma 12 8.36 en 21 OOu Dl. 13 9.36 en 21.55 l Wo 14 10.14 en 23 06t Do. 15 11 16 en 23 55 y Vr. 16 11.44 en •L Aan hel strand is het ongeveer eeru eerder hoogwater. De zon 10 juli op om 05.29 uur en gaat ooi om 21 58 uur 13 juli nieuwe maar juli spnngtij Ik mocht het met meer doen en ik zou het niet meer doen, maar ik kan het met laten. Blijkbaar heb ik de berichtgeving in de krant niet goed gevolgd of met begrepen. Daarom wil ik het wel eens weten willen we met z'n allen graag af van de over last van te veel auto's, langs de weg of geparkeerd, of lullen we maar wat uit ons nek? Laten wij. de betrokkai Texelaars toch blij zijn dat de Provincie het mogelijk maakt om de proef op de som te nemen. Naast de toeristen profiteren ook veel Texelaars van gratis busvervoer. Laten we hopen dat de heerWortel van deTESO over drie jaar met weemoed terugdenkt aan de gouden tijd dat hij zo veel auto's moest vervoeren, auto's die dan msisxehien in Den Helder of thuis achterblijven. En misschien is het - als ze toch vervoerd worden - aantrekkelijk om ze op het vakantie adres te laten staan. J.D. Koning. Den Burg. Dinsdag 13 juli vergadert de ge meenteraad vanaf 19 30 uur in het gemeentehuis over de beleids begroting 2000. De agenda luidt als volgt: 1. Opening 2. Vaststelling volgorde stem ming. 3. Ingekomen stukken 4. Begrotingsbehandeling 4 1 Korte reactie door het college op de algemene beschouwingen 4.2 Reacties in tweede termijn 4.3 Indienen van wijzigings voorstellen naar aanleiding van beantwoordingen door college van Algemene Beschouwingen 4 4 Reacties college in tweede termijn 4.5 Stemmen over wijzigings voorstellen. 5 Vaststellingen van de begro tingen 5 1 Begroting DSW De Bolder 2000. 5.2 Begroting OSG De Hogeberg 2000 5.3 Beleidsbegroting nieuwe stijl 2000 6 Vaststelling van de belasting verordeningen. 7. Vaststelling van de eerste begrotingswijziging. 8. Sluiting. De gemeenteraad komt woensdag 14 juli vanaf 19.30 uur in het ge meentehuis bijeen voor de maande lijkse raadsvergadering. De agenda luidt als volgt: 1Opening 2. Vaststelling volgorde stem- mlng. 3. Vaststelling besluitenlijst raadsvergadering de dato 8 juni 1999 4 Voorbereidingsbesluiten. 5. Motie reisdocumenten. 6. Post onvoorziene uitgaven. 7a Ingekomen stukken. 7b. Mededelingen. 8. Rondvraag 9. Sluiting. In de Dorpsstraat in De Koog werden automobilisten dinsdag tussen 15.10 en 17.30 uur met behulp van een radar gecontroleerd op hun snelheid. Op een traject waar 50 km/u is toegestaan, werd door 51 van de 641 geregistreerde auto's te hard gere den Eén bestuurder overschreed de limiet met 37 km/u, wat hem op een boete van ƒ340.- komt te staan Zondag houdt handboogschiet vereniging 'Eilandschutters' de jaar lijkse Texelronde op het Vierkante Stuk aan de Ploegelanderweg. In totaal doen 13 verenigingen en meer dan honderd schutters mee aan het evenement Verdeeld over negen categorieèn.schieten de deelnemers van een afstand van 35 en 25 meter op de schijven De totaalscore over beide afstanden is bepalend voor het eindresultaat. De wedstrijden begin nen om 10 30 uur en publiek is gra tis welkom. In verband met vakanties en z<p kampen haalt Scouting Texel komende weken geen oud papiet Oud papier kan wel naar de c» ners aan de Bernhardlaan geb worden. Vanaf september Scouting elke zaterdagochtend een route. Manda Bergsma, fysiotherapeut hootd van de School voor Vi reflexologie, verzorgt zaterdag Koog een cursus metamorf! massage. Deze eenvoudige sage van voeten, handen en tw zorgt er volgens de beoefenaars1 dat mensen 'kunnen worden ws in werkelijkheid zijn' en lost e< tuele blokkades op. De cursus» van 10.30 tot 18.30 uur. Inform en opgave bij Manda Bergsma, 319 708 Sommige automobilisten bakker wel erg bruin. Zoals de eigenaar deze wagen, die het chauffeur Vennik van de gemeente reinigingsdienst tijdens de fol& woensdag in Den Burg wel ergrw lijk maakte Wat Vennik ook f beerde, de afstand tussen de# dig geparkeerde personenwagen het paaltje in de WarmoesstraaH nét te klein om de route te kufi vervolgen Dus resteerde Venfti zijn collega's niets anders dan\ duldig te wachten tot de autobes zijn vervoermiddel kwam oph& Wat kort daarna gelukkig gebev (Foto Garant Tl—

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2