Archeologen onderzoeken restanten VOC-wrakken 'Unieke kans die we niet mogen laten schieten' Aantal zinkstukken drastisch omlaag winnen kampioenschap jeu de boules Qeslaagd Programma'SpetterendTexelpop' Zeebodem geeft nieuwe geheimen prijs Bezuinigingsmaatregel baart RWS zorgen Q eslcicigd Nader onderzoek watervatenwrak jeslaagd Schaduwraad toetst besluitvorming Texelse Schaduwraad TEXELSE f coURANT Overname B&B waarborgt continuïteit kantoor markante dep ien.de iJenDen Bi Wstollend slttjd om het Texels kampioen- boules tussen Ooster- Den Burg kende zaterdag een verloop. Even dreigde «eergoden het hoog opgelaaide edstrijdvuur te blussen, maar de felers gaven elkaar ook na de eaze geen duimbreed toe. Van de eslien paren stonden er in de na- 3 vier in de finale. Vermel- inswaardig was de prestatie van leckie Sijtsma en Henny Koning, ena een spannende wedstrijd met lechts eén punt verschil voor de telde keer de beker wonnen Daar- riee zorgden ze ervoor dat de trofee oorgoed in Oosterend mag blijven "weede werden Greetje Roeper en 'iny Witte uit Den Burg en derde Lies iieles en Arie-Jan Verhoeve uit Den lurg. )e poedelprijs was voor Nel Smidt m Jo Biesboer. Aan het Regionaal Onderwijs Centrum in Heerhugowaard slaagde de 18-jarige Mariska Betsema voor het diploma knippen en stylen in het dames- en herenkappersvak Betsema is werkzaam bij kapsalonne Corinne te Oudeschild. Er staat komend weekend heel wat te gebeuren in zwembad Molen koog, waar 'Spetterend Texelpop" wordt gehouden Het complete-pro- gramma volgt hieronder Vanavond om 20.00 uur start de spectaculaire opening. Daarna vol gen verschillende demonstraties o a kunstzwemmen. Vanaf 22 00 uur tot zaterdagochtend 08.00 uur is er een zwemmarathon. Daarna volgt ontbijtzwemmen en vrijzwemmen Om 11 00 uur start een waterpolo- demonstratie. 'Spetterend' Texelpop begint om 12 00 uur (zaterdag) met de band Vendetta, waarna het om 12.40 de beurt is aan ReflexionS en om 13.20 uur aan Klavertje 3 De eerste Surpr/se-activiteit in het diepe begint om 13.50 uur Om 14 15 uur spelen de Tit-Bits, gevolgd door Michael Hoytink om 14 55 uur. Om 15.25 uur start de tweede Sur prise-activiteit in het diepe lijkswaterstaat (RWS) moet door te opgelegde bezuinigingen het tantal aan te brengen zinkstukken en zuidoosten van Texel dit jaar net de meer dan de helft terug gangen. Een situatie die de lienst, gezien de slijtage van de todem aan de oostkant van Oude- ichild zorgen baart. Andere 'ezuinigingsmaatregelen, zoals 'el niet meer plaatsten van vuil- 'isbakken op en langs de dijk, 'lijven ook niet zonder gevolgen. 'e bodem van de Waddenzee ten testen van de PH-polder is door stro mingen aan een behoorlijke slijtage 'nderhevig. In het verleden verdwe en er ter hoogte van het NIOZ-pol- tertje hele stukken dijk in zee Ter 'oorkoming van dit soort oeverval teschermt RWS de bodem al vele a'en met zinkstukken van gevloch- en rijshout die met stenen worden tlgezonken. Hierdoor blijft de onder- !k>nd op z'n plek. teor de bezuiniging heeft de dienst tel aantal zinkstukken dit jaar moe ten terugbrengen van twaalf naar vijf Door deze ingreep bespaart RWS Job een flinke som geld, maar krijgt te zeebodem het zwaarder te verdu- 'en 'Een zorgelijke situatie. Dat kan een keer, maar met nog eens', aldus Jaap de Wijk van de dienstkring Te*el, die het regionale manage- ment en de hoofddirectie van RWS te subtiele maar duidelijke wijze' teeft laten weten met nogmaals met ten bezuiniging akkoord te gaan. ver de verdeling van het budget voor volgend jaar zijn de onderhan delingen inmiddels gaande. 'We zijn niet pessimistisch, maar dat waren we vorig jaar rond deze tijd ook met', aldus De Wijk. een andere bezuinigingsmaatregel, het met meer plaatsen van prikkel draad op de grens van strand en Suspicious Noise zorgt om 15.50 uur voor het vervolg van de muziek, met om 16 30 uur Skeuriezer, 17 10 uur Jug-Bros, 17.50 uur Deluge, 18 30 uur Van Beurden (o.v), 19.10 uur Overkant, 19.50 uur Vazen Vier 20.30 uur Bonanza, 21.10 uur O P K 21 50 uur Four Weeks en als afsluiter om 22.30 uur Intrude. De bands spelen maximaal een half uur. Het popfestival is om 23.00 uur af gelopen. Om het feestelijke week end af te sluiten is er op zondag vanaf 12 00 uur een vrijmarkt waar iedereen spulletjes kan (ver)kopen. Het hele weekend in Molenkoog is gratis toegankelijk! duinen, mag dan een fraaier gezicht zijn, er kleven wel nadelige kanten aan. Toezichthouder Jaap Kreeft constateert dat nogal wat mensen dewaterkerende duinen beklimmen, wat nadelig is voor de kust verdediging. RWS bezint zich nog over de vraag of volgend jaar op drukke strandgedeelten alsnog prik keldraad wordt geplaatst. Ook over weegt de dienst of de vuilnisbakken op en langs de dijk van Oudeschild en bij De Cocksdorp, die uit kosten besparing niet zijn geplaatst, weer moeten terugkeren. Op bepaalde plekken wordt de rommel nu op de dijk achtergelaten. Aan het Horizoncollege, afdeling Handel in Alkmaar, is Hans Bar- horst (20) uit Den Burg geslaagd voor de vierjarige opleiding Onderne mer Detailhandel Barhorst wil en eigen zaak beginnen. Om ervaring op te doen gaat hij aan de vastewal in een supermarkt werken Een onderzoeksteam van het Nederlands Instituut voor Scheeps Archeologie, het NISA, bestudeert op de bodem van de Waddenzee momenteel de resten van een aantal wrakken dat is vergaan ten oosten van Oudeschild, het gebied dat van oudsher bekend staat als de Reede van Texel. Het zogenaamde watervaten wrak staat op de nominatie om nader te worden be studeerd. RWS bezuinigt niet alleen op zinkstukken. Ook de vuilnisbakken langs de waddendijk, onder andere bij Oudeschild. zijn verdwenen Nachtelijke feestvierders laten hun rommel nu slingeren. (Foto Gerard Timmerman) De aanwezigheid van de scheeps wrakken is al langer bekend. In 1985 werd bij toeval een eerste scheeps wrak gevonden Het betreffende ge bied was al jaren aan het ontzanden, mogelijk als gevolg van de jaren lange zandwinning benedenstrooms. Invloed van wind en stroming en kruiend ijs worden ook als mogelijke oorzaak van de ontzanding gezien. Het onderzoek dat momenteel gaande is richt zich op acht van de zestien wrakken waarvan delen bo ven het zand uitsteken. Het betref fende gebied is twee vierkante kilo meter groot en ligt enkele mijlen ten oosten van Oudeschild. Onderzoe ker en melder van deze scheeps- restanten is Hans Eelman. De res tanten zijn onderhevig aan hevige slijtage Houtconstructies gaan ver loren en aardewerk vergruist tot stuk jes van enkele centimeters Volgens Eelman zijn de namen van twee VOC-schepen, de Lelie en de Rob, achterhaald, hoewel het NISA nog een slag om de arm houdt De Lelie verging in 1654 en de Rob in 1640 Op basis van vorig jaar ge maakte sonarbeelden waarop alleen de delen die boven het zand uitste ken zijn te zien, gaat het NISA zeer systematisch te werk 'We proberen zoveel mogelijk per vindplaats aan de weet te komen' aldus Arent Vos, leider van het onderzoeksteam. 'We onderzoeken de grootte van het schip en kijken of er aanwijzingen zijn over de lading Uit de datering van het hout is de ouderdom van het wrak af te leiden en via het aarde werk kunnen we achter de onder gang van het vaartuig komen 'Ook kijken we of het hout intact is of aangevreten door boormosselen. Aan de hand van het onderzoek kun nen we beslissen of we een speciaal wrak gaan onderzoeken, of dat het wrak zoveel historische waarde heeft dat we het moeten beschermen te gen verdere slijtage, door het af te dekken met gaas en zandzakken De informatie beantwoordt nog niet alle vragen. Het is van belang om de resten eerst nauwkeurig in kaart te brengen en zonodig te beschermen, alvorens spullen overhaast uit de grond te rossen.' Een wrak dat nader wordt onder zocht, is het zogenaamde water vatenwrak, vermoedelijk een zoge naamde lichter Dat is een zwaar gebouwde houten boot die werd ver sleept om water van de Wezen- putten vanuit de haven naar de schepen op de Reede van Texel te transporteren Het wrak is volgens Eelman gevuld met watervaten van ongeveer 1 60 meter hoog 'Op veel plaatsen steken alleen de hoepels boven het zand uit. Toch zijn enkele vaten nog bijna intact, met de dek sel erop. Dat vaten liggen zoals va ten werden-gestuwd.' Grote vraag voor nader onderzoek blijft volgens Eelman of het gebruikte vaten wa ren of dat ze nieuw werden geleverd. De altijd op de deksels aanwezige merken zullen hier mogelijk meer over vertellen.' Het watervatenwrak ligt dicht bij het zogenoemde Burgerzand 'Het staat boven op een zandduin van slechts vijf meter Door ontzanding is de diepte inmiddels afgenomen tot circa acht meter. Voor Texel zal dit weer een belangrijk onderzoek zijn. Het water in de vaten is inmiddels wel zout, maar ooit werd het goede ijzer houdende water verscheept over de hele wereld. Zo komt er weer een stukje Texelse historie boven water Het onderzoeksteam van NISA be studeert de bodem nauwkeurig vanaf de Phileas Fogg van Eelman. Er worden onder meer tekeningen en videobeelden gemaakt Aan de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer is Laura Commandeur uit Den Hoorn afge studeerd in International Tourism Management and Consultancy met de specialisatie Interactive Marke ting. Zij behaalde hiermee de titel Bachelor of Arts in Tourism. Leden van de Texelse Schaduw raad kunnen tot woensdagavond 19 30 uur, het aanvangstijdstip van de echte raadsvergadering, via e-mail hun stem uitbrengen. De vraag van deze maand is. moet de gemeente medewerking verlenen aan de bouw van een Reiki-prak- tijk met dienstwoning op het voor 'maatschappelijke' doeleinden ge reserveerde perceel in Den Burg West? Bij de electronische ver zending van de gebruikersnaam, wachtwoord en het internetadres is bij een aantal leden iets misge gaan Inmiddels zijn deze alsnog verzonden Doel van de Schaduw raad is het toetsen van de besluit vorming van de gemeenteraad. Hiervoor vraagt de redactie de me ning van de achterban, die met evenveel zetels als in het echt is vertegenwoordigd in de Schaduw raad. De uitslag van de stemming wordt in de Texelse Courant van vrijdag gepubliceerd Nieuwe leden van de Schaduwraad kunnen zich tot en met maandag aanmelden via e-mail (tcmeuws@tref.nl). VRIJDAG 9 JULI 1999 Het eerste contact tussen Van der Vis en B&B kwam toevallig tot stand. 'Ik stond benzine te tanken, toen ik werd getipt dat B&B op zoek was naar iemand zoals ik.' Beijert 'Het is ontzettend moeilijk op Texel gekwalificeerd personeel te krijgen Het probleem speelt landelijk. Men sen worden weggekocht door grote accountantskantoren Daarbij komt dat niet veel gekwalificeerde mensen bereid zijn naar Texel te verhuizen. Toen we vorig jaar in april in contact kwamen met Astrid en Maarten- Jeroen, die ook al diverse andere aanbiedingen op zak hadden, was dat echt een unieke mogelijkheid om mensen met kennis en opleiding bin nen te halen. En daarmee de toe komst van het bedrijf veilig te stel len.' Juridisch De rechtskundige kennis van beiden is meer dan welkom op het kantoor, dat verder gaat onder de naam B&B Van der Vis en Den Boer accoun tants en adviseurs Den Boer: 'De cliënt wordt steeds vaker met juridi sche vraagstukken geconfronteerd. We kunnen met twee juristen al in een vroeg stadium rekening houden met juridische complicaties van alle mogelijke beslissingen van onze cliënten Hierdoor kunnen conflicten worden vermeden en kan een gang naar de rechtbank vaker worden voorkomen Als cliënten nu een ju ridische vraag hebben, kunnen we binnen een half uur met ze om de tafel zitten.' accountantskantoor van B&B aan de Abbewaal is overgegaan in andere handen Sneller Verkoop van het bedrijf was niet het eerste waaraan Beijert en Bakelaar - beiden 54 - dachten, toen ze op zoek gingen naar deskundige mede werkers Maar het liep anders. Beijert 'Als registeraccountant kan Maarten-Jeroen niet in loondienst zijn bij ons bureau Juridische rede nen zijn dus vooral de oorzaak dat de overname wat sneller is gegaan dan we aanvankelijk voor ogen had den We moesten zulke gekwalifi ceerde krachten bovendien wat meer bieden dan alleen een baan of een partnerschap. Vandaar dat ze de leiding hebben gekregen. Bovendien beseften we dat we zelf een dagje ouder worden en dus naar opvolging iFoto Gerard Timerman) moeten uitkijken. Uitgangspunt was Partner Den Boer bracht een groot deel van zijn jeugd door aan de Rozendijk en wilde na een carrière als rijksaccountant en bij De Neder- landsche Bank graag terug Kan een voormalig FIOD-recher- cheur wel een goede openbare ac countant zijn, die immers aan de andere kant van de lijn staat? Den Boer 'Dat is absoluut het geval Ik heb in mi|n werk bij de belasting dienst en later bij de FIOD vaak ge zien hoe bedrijven de mist ingingen, hoe het met moet. Ik weet dus hoe je problemen kan voorkomen. Voor waarde is wel dat de mensen ons in vertrouwen nemen, zodat wij opti maal kunnen adviseren.' Zelfs zijn ervaring als toezichthouder in de 'ivoren toren' van De Neder- landsche Bank in hadje Amsterdam ziet hij als een voordeel. 'Want in dat werk stonden banken, wissel kantoren en beleggingsinstellingen onder ons toezicht. Nu kan ik voor onze cliënten gebruik maken van de daar opgedane deskundigheid.' Een unieke kans die we niet mogen laten schieten', zo om- jchrijven Jan Beijert en Piet Bakelaar de overdracht van hun iccountants- en administratiekantoor B&B aan Astrid van der jis en Maarten-Jeroen den Boer. Woensdag werden de con tacten bij de notaris ondertekend. Beijert en Bakelaar, die al mige tijd op zoek waren naar geschikte opvolgers, zijn ervan ivertuigd dat door de komst van het tweetal de continuïteit ian het kantoor is gewaarborgd. Jan Beijert, Piet Bakelaar, Astrid van der Vis en Maarten-Jeroen den Boer brengen een toost uit op B&B Van der Vis en Den Boer accountants en adviseurs. (Foto Coram Tmmormani te zorgen voor behoud en verster king van een goede fiscale, finan ciële en economisch begeleiding en advisering van de relaties Met deze twee opvolgers menen we aan die voorwaarden te kunnen voldoen Cultuur De komst Van der Vis en Den Boer betekent niet dat Bakelaar en Beijert op hun lauweren gaan rusten. Den Boer. 'Het verlies van zoveel kennis en ervaring ineens zou zeer nadelig zijn voor het bedrijf. Het is een kan toor waarvan relaties met veel klan ten al van jaren geleden dateren. Jan en Piet blijven dus gewoon aan spreekbaar voor de relaties. We vul len elkaar aan en leren van elkaar Intern zullen Astrid en ik geleidelijk taken van ze overnemen, waarbij de organisatie gewoon op de oude voet verder gaat. Ook de cultuur blijft dezelfde. Laagdrempeligheid is altijd een waardevol kenmerk geweest van dit kantoor We blijven elkaar gewoon met de voornaam aanspreken, zoals Texelaars dat gewend zijn.' De samenwerking tussen adminstratief accountant Piet Bakelaar en belastingadviseur Jan Beijert dateert van eind 1991. Daar voor hadden beiden zelfstandige administratiekantoren. Beijert vanaf '73 en Piet Bakelaar vanaf '76. Vooral de laatste jaren raakten de ontwikkelingen in het accountants vak in een stroomversnelling. Bakelaar: 'De automatisering is bij voorbeeld volop in beweging, even als de regelgeving. Veranderingen noodzaken ons en de medewerkers tot regelmatige bijscholing. We heb ben een veeleisend, maar boeiend vak. Ons werkterrein is tamelijk di vers Onze dienstverlening varieert van accountants- en fiscale zaken, tot boekhouding en het geven van allerlei adviezen. Bijvoorbeeld over de sociale en arbeidswetgeving, ju ridische zaken, accountants verklaringen prognoses, subsidie aanvragen. We helpen starters op gang, beoordelen investerings plannen en doen de belasting aangifte voor een particulier. De moderne accountant beperkt zich niet tot het vastleggen van datgene wat is gebeurd, maar kijkt met de cliënt vooruit en denkt mee over zakelijke beslissingen.' De overname heeft, naast extra des kundigheid binnen het kantoor, nóg een voordeel: doordat Den Boer als register-accountant aan het kantoor is toegevoegd, heeft het bedrijf de beschikking over drie accountants, waardoor het mogelijk wordt om accountantscontrole uit te voeren voor grotere ondernemingen Op de fiscale afdeling van B&B groeit het aantal adviseurs door de komst van De Boer en Van der Vis van twee naar vier, van wie twee fiscaal-juris ten. De overname is door de medewer kers, die er al in een vroeg traject zijn gekend, met enthousiasme ontvan gen. Toen het viertal woensdag te rugkeerde van de notaris, werden ze in het kantoor met bloemen en champagne ontvangen. Bakelaar: 'Astrid en Maarten-Jeroen zijn ge woon verschrikkelijk enthousiast en dat waarderen de medewerkers.' De directiewijziging heeft geen gevolgen nadelige gevolgen voor het aantal arbeidsplaatsen. name zijn registeraccountants, ac countants- en administratie-consu lenten, belastingadviseurs en juristen onder eén dak samenge bracht. Belastingdienst Van der Vis runde voordat ze naar Texel kwam een kantoor in Haarlem en werkte onder andere bij Deloitte en Touche Belastingadviseurs Vanaf 1 januari verleende ze dien sten aan de fiscale afdeling van B&B De oud-Texelse haalde on langs al het nieuws, toen ze zich als zelfstandig ondernemer presen teerde. let de overname van het markante ccountants- en adviesbureau aan e Abbewaal, dat momenteel 24 ledewerkers in dienst heeft en de dministratie en aangiftes verzorgt soreen respectabel aantal Texelse n overkantse bedrijven en padicu- ,(en hebben fiscaal-juriste Van der te is (25) en register-accountant Den sct oer (28) een flinke slag geslagen. 2)2 [oen we vorig jaar naar Texel ver- I luisden zeiden we tegen elkaar: we eginnen gewoon en we zien wel ijar we eindigen. Het is dus een legende start geworden, maar wel peen goed rijdende trein. Dit is een room die uitkomtDankzij de over-

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7