de Kroniek VLASPLUKKERS Aspirine Zonovergoten Texelpop vooral 's avonds in trek Over landbouw, veeteelt en visserij Te heet voor eerste kinderkermis teso I Vlasplukkkers gevraagd ZICHTERS woonhuis Agenda TEXELSE^? C0URANT Hollands Festival: van ska tot smartlap Radiokerkdienst vanaf Texel Hulpgoederen transport gezet Rabo breidt kantoren uit „TEXEL'S JUBELLIED" TE KOOP Weststraat 17, Oosterend tegen aannemelijk bod. In Augustus leeg te aan vaarden Brieven aan P. KUIPER, Willemsparkweg 216, Amsterdam DROS, Blandenberg gevraagd. G. VAN GRONINGEN. GEVRAAGD voor 1 H.A. gerst. BREEN, Oosterend De echte weer verkrijgbaar bij Drog. van Beem Nog Petroleum nodig Mevrouw? Nee, dank U, daar zorgt H. GOMES altijd voor t Hij komt op tijd en heeft altijd voorraad Beleefd aanbevelend, H. GOMES, Warmoesatrast 57, Tel. 189 Den Burg. Jonge popmusici maken hun debuut Volop inzet voor spektakel Doolland Koger kermis start woensdag Schapenscheren op Hoornder Donderdag Intiem en gezellig feest 'Achter Diek' Kijk ook in de Vakantiekrant 1-1-2 Diefstal Eyercoogh DINSDAG 13 JULI 1999 De eerste kinderkermis van deze zomer trok zaterdag maar mondjes maat publiek naar de Groeneplaats. De hitte spoorde de kinderen meer aan tot een bezoekje aan zwembad Molenkoog waar allerlei spelletjes werden georganiseerd. De bezoeker- tjes die wel kwamen, leefden zich o. a uit met springkussens, een draai- en zweefmolen en een scoo ter-baan Jammer dat de kermis zo commer cieel en overkants is', zegt Lies Pieterse. die de kermissen met haar man Frans organiseert. We hebben alle verenigingen gevraagd of ze een bijdrage wilden leveren zodat het een kermis voor en door kinderen De radiokerkdiensten van omroep IKON gaan in augustus eiland- hoppen'. Elke week wordt een kerkdienst uitgezonden vanaf een ander waddeneiland, telkens om 10.10 uur via Radio 5. De serie begint 1 augustus opTerschelling. Dan volgen Schiermonnikoog en Vlieland en op 22 augustus is Texel aan de beurt. Het gaat om de gewone zondagse kerkdienst in de NH kerk van Den Burg, waarin ds J. ter Haar voorgaat. In de dienst wordt aandacht besteed aan de situatie in Bolivia, het land De spullen die voor Texel Helpt, de organisatie die zich inzet voor min der bedeelden in Roemenie, zijn in gezameld, zijn vri|dagavond om 19.00 uur vanuit het depot aan de Slufterweg door vrijwilligers op de auto geladen. Zaterdagmorgen met de boot van 10 00 uur zijn de goe deren op transport gegaan naar het land van bestemming waar de nauw met de IKON ver wante stichting 'Wilde Ganzen' deze zomer actie voor voert. Wilde Gan zen wil op de waddeneilanden geld inzamelen voor een waterleiding in het Boliviaanse dorp San Pedro De kerk in Den Burg staat de hele zomer in het teken van deze actie, die wordt gedragen door Texelse vrouwen, die zich elke zomer in spannen voor een goed doel ergens in de wereld Met de verkoop van koffie, zelfgebakken cake e.d. wordt telkens een flink bedrag bijeenge bracht. Het geld dat dit jaar voor de waterleiding in San Pedro op tafel komt, wordt door Wilde Ganzen ver dubbeld Het gemeentelijk expositie centrum en onderkomen van de historische vereniging 'Tusse de banke' aan de Groeneplaats wordt verbouwd. Aan de achterzijde komt kantoorruimte voor eigenaar Rabobank Texel. De historische vereniging en de ge meente blijven de huurders van het thans door hen gebruikte deel. De nieuwe kantoren zullen vanuit de erkri|gbaar le Den Burg Boekhandel Parkstraat Dennen Pension .0osch en Duin*, De Koor .Het Anker* Jellema); Oosterend Pension .Ons Nestje*. Zondag 9 juli 1950 was het prachtig weer De zee was parelgrijs en vlak als een spiegel'. schrijft de Texelse Courant. Inderdaad Texelse Courant (zonder sch), want de krant had sinds ruim een jaar een nieuwe kop. Op 22 januari 1949 schreef de redactie op de geheel vernieuwde voorpagina: 'Mei deze kop herstellen wij de traditie van voor de oorlog om ook onze krant uiterlijk zo aantrekkelijk mogelijk te maken.De bewuste kop. ontworpen door 'de knappe typografische ontwerper Nan Plat voet. geboortig van ons eiland' bepaalt na vijftig jaar nog altijd het aangezicht van de voorpagina van deze krant. Onder de inmiddels vertrouwde kop schrijft de redactie in juli 1950 met alleen over de drukte die de eerste echt zomerse dag van het jaar teweeg bracht, maar ook over de vooruitgang in de Texelse land bouw K Mantje van hoeve Ruysdael vertelt in een uitgebreid artikel hoe het bevalt om zijn twintig koeien machinaal te melken. 'De eerste veertien dagen viel het niet mee. maar nu zou ik de apparaten niet meer willen missen', verklaart Mantje. Wel weet hij dat de routine nog ontbreekt 'Op Wieringen heb ik gezien dat 25 koeien door twee man met drie apparaten binnen het uur werden gemolken. Zover zijn we nog niet.De krant roept de Texelse boeren op eens een kijkje te nemen op Ruysdael (of bij Breman van Veldheim of Schraag van Zuidhaffel) om te worden overtuigd van het gemak van een 'machinale melkinstallatie'. Ook van belang voor de landbouw op het eiland was het artikel waarin Van Herwijnen, 'technisch ambte naar bi/ de Plantenziektenkundige Diensf uit Sint Pancras waar schuwt dat 'Texel moet vrijblijven van de aardappelmoeheid'. Van Herwijnen richt zich hierin met name tot de houders van volks tuinen, die evengoed moeten voldoen aan hetgeen de wet voorschrijft' 'Om controle te vergemakkelijken, is het zelfs zo. dat er in een volkstuin nooit meer dan een derde van de oppervlakte aan aardappelen verbouwd mag worden De krant meldt verder dat de zeepkistenrace op de Hogeberg onder het toeziend oog van zo'n tweeduizend toeschouwers werd gewonnen door Egbert Boekei, dat het afsluiten van de Slufter serieus tot de mogelijkheden behoort en dat de Commissie Landaanwinning Friesland van oordeel is dat 'aan de regering zou moeten worden gevraagd of het mogelijk en gewenst is dammen te leggen tussen de vaste wal en de eilanden en of het mogeliik en gewenst is gronden in het Waddengebied op andere wi/ze dan door landaan winning van de kust uit droog te leggen. Niet naar hun mening gevraagd, gaan de vissers gewoon door met vissen en voeren bij de visafslag van Oudeschild tussen 26 juni en 1 juli 1950 onder meer aan. '4540 kg garnalen. 206 kg pieterman, 1555 kg tarbot. 5108 kg tond. 4 kg kreeft. 4 kg zalm. 3700 kg kokhanen. 10 kg lever en 18931 kg vispuf.' In het centrum van Den Burg barst zaterdag 7 augustus vanaf 15.00 uur een waar Hollands feest los. Tot diep in de nacht wordt er hoofdzakelijk Nederlandstalige muziek gespeeld. Er vinden di verse optredens plaats op een podium op de Groeneplaats. De organisatie heeft beslag weten te leggen op het Eurocard/Mastercard 'Kick it in' spel, waarmee toegangs kaarten voor de volgend jaar te hou den EK kunnen worden gewonnen het spel wordt afgewisseld met op tredens van onder andere Frans en Lies, De Jug. Bros en de Dekdweilers De presentatie is in handen van Martin Trappeloni Op het plein vindt een kinderkermis voor de kleintjes plaats. In het centrum van Den Burg lopen twee dweilorkesten rond 's Avonds is er in alle zalen van Den Burg live muziek In Question Plaza speelt Goed Goan uit de Achterhoek Café De Zwaan brengt huishoudpop van De Manuella's en in Den Grooten Slock is het duo Rob en Thilly te beluisteren. Kees Tesselaar treedt op in De Karseboom en de liefheb ber van de Nederlandse Ska kan terecht in De Pilaar, waar de Titbits spelen Het duo Roekeloos (Reckless) speelt in de Lindeboom, Deluge in de J'Elleboog en de Grand Abroad Jazzband (Krentenbrood Jazz Band) in 't Tesselaartje wordt, mei goedkope spellet/es en kleinschalige attracties Maar de respons stelde flink teleur. Toen moesten we we! uitwijken naar de overkant. De volgende kermissen worden op 24 juli en 7 en 21 augustus gehou den. Woensdag laten vijf beginnende bands tijdens de Rocknight in jongerencafé Time Out zien wat zij het afgelopen jaar hebben geleerd van hun coaches Pime (Nilsson), Menno Smit en Jan Kuhne. De jon geren van 14 en 15 jaar kregen be geleiding van deze routiniers in het kader van het project Popmuziek, een co-productie van Time Out en de Muziek- en Dansschool De muziek bestaat uit covers van Bob Marley. Johnny Guitar Watson en Madness. De debuterende bands maken te vens hun naam bekend ledereen is vanaf 20 30 uur welkom bestaande bank bereikbaar zijn Er komen dus geen extra in- en uitgan gen. Het bouwplan klopt niet met het be stemmingsplan omdat het platte dak van de nieuwbouw acht meter hoog wordt terwijl maximaal vijf meter is toegestaan Ook de bestemming detailhandel voor het pand moet worden veranderd. De gemeente raad wordt voorgesteld het daarvoor benodigde voorbereidingsbesluit te nemen zodat een artikel 19-proce- dure kan worden gevoerd. De voorbereidingen voor het groots opgezette muziek-theaterfestijn 'Doolland', dat zaterdagavond in de Doolhof op de Hogeberg wordt ge houden, zijn in volle gang. In het beboste deel van de Zandkuil wordt druk gebouwd aan het po dium en de tribunes, en repeteren acteurs, musici en andere arties ten hun rol. 'Alles gaat goed, we zitten op schema', aldus Rob Valkenburg van de stichting Beeld werk, die het project uitvoert. 'Het is een feest om met Texelaars en overkanters met spuug, touw en lijm iets neer te zetten.' Doolland zet de jubilea van Staatsbosbeheer en de Muziek- en Dansschool luister bij Vooraf gaand aan de voorstelling, die een voor Texelse begrippen uniek spektakel belooft, vinden er allerlei kleine toneelstukjes plaats die op een sprookjesachtige wijze een beeld geven van de historie van het gebied De Doolhof is zaterdagavond af gesloten voor gemotoriseerd ver keer Toeschouwers worden met paard en wagen en bussen van parkeerplaats P2 aan de Haffelderweg naar de Hogeberg gebracht Er zijn nog kaarten be schikbaar Die kosten 22,50 en zijn bij de Welzijnsstichting en Nauta Boek te koop. Kaarten die overblijven worden 's avonds op de parkeerplaats verkocht Op het parkeerterrein aan de Nikadel in De Koog beginl woensdagmiddag om 13.00 uur de kermis, die tot ko mende zondag duurt, 's Avonds om 23.00 uur bieden de kermis exploitanten de bezoekers een De eerste Hoomder Donderdag staat deze week in het teken van het open Texels kampioenschap schapen scheren, dat om 19.00 uur van start gaat. Voor het eerst binden enkele Friese scheerders, die regelmatig op het eiland zijn, en een Noordhollan der de strijd aan met de Texelaars. Het kampioenschap schapen mel ken is een Texels onderonsje. De ogen zijn met name gericht op me vrouw Van Maldegem uit Eierland, de enige vrouwelijke deelnemer Het scheren wordt beoordeeld door jury leden Han Bakker (Scholleboe) en Dirk Roeper. Piet Bakker en Hem Tjepkema zien toe op het melken. spectaculair vuurwerk aan, dat gro tendeels zal bestaan uit sier vuurwerk, zonder dat er veel wordt geknald. Naast het reuzenrad, de botswagentjes en de draaimolen, biedt de kermis onder namen als Spider. Breakdance en American Trip een aantal nieuwe attracties. Verder is er een spookhuis, zijn er scooters en twee exploitanten met speciale kramen voor kinderen. Kra men met gebak, noga, suikerspin en andere lekkernijen Zaterdag wordt van 12.00 tot 24.00 uur het altijd gezellige en intieme feest 'Achter Diek' gehouden op het haventje achter de dijk bij De Cocksdorp. Voor jong en oud valt weer veel te genieten live-muziek, kleinkunst, lekkere drankjes en hap jes als gerookte en gebakken vis, vlotje-varen voor de kinderen, kop van jut etc. Een 'boomjenser' maakt beelden uit boomstammen en verder is een jongleur present die met vuur speelt De toegang is gratis De ver koop van 'prutbrevetjes' moet de onkosten enigszins dekken Dinsdag 13 juli In restaurant Theodorahoeve aan de Kogerstraal in Den Burg wordt tussen 15 00 en 17.00 uur een mloopmiddag gehouden voor le- cbi \ai reumapatienten- vereniging Texel Vanat 14.00 uur vergadert de Texelse gemeenteraad in hel raadhuis over de gemeente begroting 2000 In de RK kerk van Den Burg be gint om 20.15 uur een zomeravondconcert met Bert Koelewijn (orgel) In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 21 00 uur een optreden van cabaretier Bert Schuiling De toegang bedraagt 20.- (ƒ15.- voor 'Vrienden'). Diner vooraf is mogelijk, vanaf 19.00 uur In Cinema Texel draaien de vol gende films: om 14.00 u. Kabou ter Plop: om 16.00,19.00 en 21.30 u. Notting HUI en om 19 00 en 22.00 u The Matrix. Woensdag 14 juli De gemeenteraad houdt vanaf 19.30 uur een openbare vergade ring in het raadhuis. In Cinema Texel draaien de vol gende films: om 14 00 u Kabou ter Plop; om 16.00,19.00 en 21.30 u. Notting Hill en om 19.00 en 22 00 u The Matrix, Vijf jonge bands maken om 20.30 uur in Time Out hun debuut tijdens de Rocknight Zij zijn een jaar begeleid door coaches i.h.k.v. het project Popmuziek van Time Out en de muziekschool. Donderdag 15 juli In Cinema Texel draait om 16.00, 19 00 en 21,30 uur Notting Hill, om 19.00 en 22.00 uur The Matrix, om 14 00 uur Kabouter Plop en om 13 30 en 16.00 uur De Koning en ik. In de RK kerk van De Cocksdorp begint om 19.30 uur een concert van het Koninklijk Texels Fanfare corps De toegang is gratis. Vrijdag 16 juli In Cinema Texel draait om 16.00, 19.00 en 21.30 uur Notting Hill, om 19 00 en 22.00 uur Dj Matrix, om 14 00 uur Kaboutx Plop en om 13 30 en 16 00 uurü Koning en ik. Teso bootdienst onderhoudt der, derdag en vrijdag tussen 9 35j vanaf Texel en 16 05 uur uit De Helder haltuurdiensten Zaterdj wordt tussen 8 35 en 15 05 met twee boten gevaren Autontr bilisten die vrijdag naar Texel len. moeten tussen 12.00 17 00 uur rekening houden m= een half uur wachttijd. Op Tex voorziet Teso tussen 9.00 13.00 uur een half uur wachtti Reizigers van de vastewal mot ten zaterdag tussen 10.00 17.00 uur op een half uur tol ee uur vertraging rekenen. Autom: bilisten vanat Texel wacht die dj tussen 10.00 en 12.00 uur e? half uur wachttijd. Er is veel te doen op Texel. Kiji niet alleen in deze agenda, maar ook naar het overzicht in ds Vakantiekrant, die gedu rende de maanden juli en au gustus wekelijks verschijn Veel van de daarin vermelde evenementen en activiteiten zijn ook voor Texelaars interes sant. De gratis Vakantiekra/i wordt verspreid als bijlage var de Texelse Courant en is daar naast voor iedereen los verkrijg baar op zo'n 150 plaatsen eg het eiland De Vakantiekrad verschijnt alleen op Texel Hoogwater te Oudeschit Di. 13 9.36 en 21 55» Wo. 14 10.14 en 23.06. Do. 15 11.16 en 23.55, Vr. 16 11.44 en ■1 Za. 17 0.36 en 12.36i Zo. 18 0 47 en 13.05i Ma. 19 1.14 en 13.46i Di 20 1 40 en 14.15; Aart het strand is het ongeveer een w» der hoogwater De zon komt 20 lutspwi 05.41 uur en gaat onder om 21,flw. 20 juli eerste kwartier 14 juli spring DAAR RED JE LEVENS MEE Uit de slaapvertrekken van jeugd berg Eyercoogh zijn vnjdagar diverse portemonnees en een' camera ontvreemd De dadersl ben zich waarschijnlijk toegang: schaft door het forceren van i bovenlicht. Texelpop was 19 jaar na de eerste editie weer terug waar het popfestijn ooit is begonnen: in de buitenlucht. Vond het evenement destijds in de stromende regen plaats in het park in Den Burg, zaterdag tracteerden de weergoden organisator Stipt (Stichting Popmuziek Texel), bands en de bezoekers op een stralende dag. Plaats van handeling was dit maal het zonovergoten grasveld van Molenkoog, waar de liefhebbers zich desgewenst in de schaduw van een flinke boom konden koesteren. Mu zikanten en toehoorders die een plekje in de zon verkozen en over verhit raakten, maakten van de ge legenheid gebruik een frisse duik in het nabije zwembad te nemen. Van de muziek hoefden ze geen noot te missen. Het spel was vanuit het water goed te beluisteren Er werd 's middags flink heen-en-weer gepen deld tussen het bad en het grasveld Het warme weer was er mede debet aan dat strandliefhebbers 's middags hun heil aan de kust zochten Ook het feit dat flink wat Texelaars op zaterdag moeten werken of andere bezigheden hadden, droeg eraan bij dat de loop er pas echt 's avonds in kwam. Over de vraag of de open luchtvariant van Texelpop een ver betering is in vergelijking met het festival in Question Plaza liepen de meningen uiteen. De populariteit van het festival was desti|ds zó groot, dat de entreebewijzen vrijdagavond al waren uitverkocht. Reden voor Stipt om naar buiten uit te wijken en Texelse bands in de vorm van twee Stipt-feesten in Question te laten optreden. Bij Stipt-voorzitter Nils Lely en de overige bestuurders kan de formule met meer stuk, 'Het lijkt misschien alsol er met zoveel mensen zijn, maar het is de hele middag al flink loperig Mensen komen even naar hun favoriete band kijken en nemen daarna weer een duik of gaan wat anders doen Het in en uit lopen hield ook verband met de gratis entree Geluidstechnici Mare Roeper en Jeroen Haak voeren overleg tijdens Texelpop dal zaterdag op het terrein van zwembad werd gehouden. Mo (FolosGot*^** Lely: Daar moesten sommigen nog flink aan wennen. Ik werd vanmid dag op straat aangesproken door mensen die vroegen of ik wist waar ze kaartjes voor Texelpop konden kopen. Dat kon ik ze dus niet ver tellen...' Lely had tussen de bedrijven door tijd om als gitarist hand- en spandien sten te verlenen aan Rob Kooiman en Ben Bakker van The Shakin' Legends. 'Net als ik zijn zij ook tach tigers. Daarmee doelde Lely op de generatie popveteranen die van de partij waren op de eerste editie van Texelpop in 1980. Volgend jaar viert het festival dus het twintigjarig be staan. Lely en z'n companen van Stipt zijn allerminst van plan dit ju bileum geruisloos voorbij te laten gaan. Gedacht wordt aan het strik ken van enkele klinkende namen, vanzelfsprekend van Texelse af komst. Volgens de traditie van Texelpop stond ook de 19e editie van het eve nement bol van de variatie. Vanaf het moment dat de hardcore-forma- tie Vendetta om klokslag 12.00 uur het flitsende buitenpodium beklom wisselden de muziekgenres elkaar af De stijlen liepen uiteen van akoestische muziek, tot rap en ste vige rock'n'roll, gespeeld door jong en oud, ervaren en minder gerouti neerd. Van grote verrassingen was geen sprake, maar duidelijk was dat musicerend Texels zich nog steeds volop aan het ontwikkelen is. In to taal zetten zo'n vijftien verschillende bands hun beste beentje voor. Door dat de organisatie zich strikt aan het schema hield, waarbij voor elke groep een half uur speeltijd was ge reserveerd. kon presentator Koomen even na 23.00 uur zijm crofoon opbergen De reacties op de buitenlucht* riant van Texelpop waren verds Waar bands in De Lindeboom jaar zo'n drie kwartier voor het») licht konden treden, werd hel' uurtje door menig muzikant alst en/aren. Toeschouwers, die ge»' van een optreden dat bij hen i»1 smaak viel, deelden die mening vonden dat de band wel een tij langer had mogen doorspelen. W zodra het genre van een band' aansloot bij de smaak van de teraar, werd een half uur als# genoeg ervaren. Om met eenp" nente bezoeker te spreken: 'Als' je smaak is, is het prachtig en je het niet leuk vindt hoef je je: maar een half uurtje te ergeren

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2