'De aardbeien doen denken aan vroeger, aan oma' - taad schoorvoetend akkoord met reiki Moties financieren uit algemene reserve Een ochtendje in de Zelfpluktuin Nieuwe trend in de raad: TEXELSE J> CouRANT nt u, V Begroting De tiort op Schaduwraad wil géén Reiki-praktijk in Den Burg West -! Durpers School VRIJDAG 16 JULI 1999 streden terrein op eigen risico, meldt een bord. Het is druk in de to ilpluktuin van Trudy en Willem Boersen. Het is zaterdag, prach- l° weer en de sfeer is relaxed. Aan de picknicktafel tegenover het vinkeltje"zitten Petra Brouwer en Valentine Schilling uit Den Burg. e vers geplukte aardbeien staan in een bakje op tafel w kra dbeien plukken in de Zelfpluktuin. ev kindertjes lopen heen en weer rkrjsen de konijnen- en kippen- nen Af en toe komen ze even de tafel om een aardbei in de nd te steken 'We brengen hier ïn tkn (Foto March Hetjncn) vaak een hele ochtend door', vertelt Valentine. 'De kinderen beschouwen het als een uitje. We gaan op de fiets heen, dat Is vanaf Den Burg net een lekker tochtje Het is een hele trai- ^therapeute mevrouw (tee-Van Asperen mag in Den ■j West een praktijk met woon- 'Ie bouwen. Na een uitvoerige ttadslaging in verschillende nmissievergaderingen besloot jemeenteraad woensdagavond de niet-erkende geneeswijze -lijder de omschrijving 'maat- appeiijke bestemming' valt ils opgenomen in de structuur iets voor het gebied. Daarmee rdt vooruitgelopen op het we bestemmingsplan voor n Burg. i ra afd ie g ispi ipa twijfels bij de fracties van PvdA WD en de CDA-raadsleden Jan ilhof en Anja van der Heide-Witte en ook na het bestuderen van deskundigen-rapporten met ver men. Zij stemden tegen vanwege 3 i te mager medisch gehalte van therapie, die werkt met handop- ging. De CDA-ers wilden de waar- ijnlijk laatste vrije plek in Den g West reserveren voor 'echte', uliere medische voorzieningen iki kan ook van een afstand op patiënt worden toegepast. Die We is dus niet echt nodig', zei llhof Hans Roeper (PvdA) dacht Pens een groot deel van de ge- inschap te spreken door tegen te nde de /en. r Ie: stemmen Of hij gelijk heeft is ver derop in deze krant te lezen, want ook de Texelse Schaduwraad sprak zich over het onderwerp uit Reiki is niet medisch, en de maatschappe lijke behoefte met dringend genoeg', zo verklaarde Maria van der Spek haar keuze Texels Belang ging met van harte akkoord, maar vond dat de gemeente niet anders kon vanwege een te ruime begripsomschrijving in de structuurschets 'Burgers moeten op de overheid kunnen vertrouwen. Als je de criteria met goed invult moet je niet terugdeinzen wanneer er een aanvraag komt die niet in je straatje past', aldus Dick Drijver. Hij pleitte voor een betere definitie die in de toekomst meer houvast geeft Pieter de Groot (D66) wilde een waardevrij oordeel vellen en niet ingaan op de merites van reiki 'Paranormale za ken vallen onder de maatschappe lijke bestemming, kijk maar naar de White Eagle.Daarmee was voor hem de kous af. Woerlee mag in de ruimte patiënten behandelen, cursussen geven en informatie-avonden houden en producten verkopen die direct ver band houden met reiki. De provincie moet het raadsbesluit nog wel goed keuren. VERVOLG VAN PAGINA 1 college in zo'n korte tijd een vi- verwachten? De loonkosten van «elzijnsinstellingen stapelen zich als we dat gaan financieren be- «i dat op termijn zes tot acht ton structurele kosten. Dat kan ge niet', gaf ze de welzijnsin- lingen met al te veel hoop. Ze ten het zoals de zaken er nu slaan doen met een structureel Pag van een ton, dal ze moeten m met bijvoorbeeld de atletiek- 'niging, die graag een hardloop- In wil i|l de Welzijnsinstellmgen met "ten kampen, stemde een meer- id van de raad ermee in de 25 !nt investeringssubsidies voor «gingen die enige jaren geleden bezuimgingsoverweging is ge tapt, weer opnieuw in te voeren Jan zegde toe duidelijke criteria |'e stellen, op basis waarvan de wagen door verenigingen kun- 1 worden beoordeeld ((«financiële problemen waarin de Kinderopvang Texel ver- Jt zijn een bron van zorg Inmid- is ook hierover een rapport ver men. Er is een werkgroep d om te proberen de oorza- van de financiële problemen tafel te krijgen en een oplos te vinden. Aanpassing van de huisvesting van de kinderopvang staat voorlopig even in de ijskast. Financiële spanning doet zich ook voor bij de bekostiging van het pro ject Texelstroom, waarvoor straat hoekwerkster Patricia Williams is aangetrokken. Dit houdt volgens de wethouder onder meer verband met de verschuiving van de begrotings vergadering naar de zomer Inzake de verhuizing van Texel'94 probeerde de wethouder de onrust weg te nemen. 'Er is de verenigin gen er veel aan gelegén dat ze het halen Om de overschrijding van een half miljoen van het fonds voor voorzie ningen voor gehandicapten (WVG) in te dammen, zegde de wethouder toe Ie onderzoeken of de kosten voor het gehandicaptenvervoer op crea tieve wijze zijn te drukken. 'Maar je kan niet tegen de mensen zeggen 'Sorry het geld is op, wacht maar een jaar. Ze hebben recht op de voorzie ningen.' De begroting van OSG De Hoge- berg, die aanvankelijk een nadelig resultaat toonde van 52 500,- is dankzij een aantal maatregelen (aan passing klasgroolte en lagere personeelslasten) omgebogen in een positief saldo van ƒ161.750,- Eelman erkende dat dit een korte termijn-oplossing betreft Ze deelde de zorgen van de raad over de toe komst van de school, die volgende week in commissieverband wordt besproken. ning geweest om de kinderen ervan te weerhouden de aardbeien na het plukken gelijk in de mond te steken Ze begrijpen niet dat ze eerst gewo gen moeten worden. Maar dat gaat nu beter dan verleden jaar, ze zijn inmiddels weer wat ouder. We eten bijna alles ter plaatse op. Nemen haast niets mee naar huis De aard beien zijn ook zo lekker hier. Ouder wets lekker, gewoon. Ze doen den ken aan vroeger, aan oma.' 'Ik signaleer een nieuwe trend. We heel blij moeten zijn, maar het col- Na het plukken in de tuinderij worden de vruchten afgewogen. 'Verleden |aar zijn we hier voor het eerst heengegaan', voegt Petra Brouwer toe. Je hoort er over praten dat het leuk is om te doen en dan ga je eens kijken We nemen broodjes mee. Als we dan thuis komen, heb ben de kinderen alles gehad Fruit en brood Kunnen ze zo het bed in, bij wijze van spreken Jam maken Op het pad loopt Nel Kooij-Reuvers, ook uit Den Burg Ze vertelt dat ze de gang naar de pluktuin bijna we kelijks maakt. 'Vaak op zaterdag. Ik vind het heerlijk om hier te komen Het is gezellig en het plukken is leuk werk. Vandaag staan er zwarte bes sen en aardbeien op mijn lijstje. Ga ik jam van maken.' Ze kuiert weg over het paadje en loopt langs een wegwijzer, die de verschillende richtingen aangeeft Frambozen naar rechts, bloemen naar links Voor haar niet nodig, ze weet de weg inmiddels wel te vinden. Bij de frambozen staat mevrouw H.T. Hakman uit Amstelveen Drif tig doorplukkend vertelt ze dat ze in een caravan op Loodsmansduin ver blijft. 'Ik ben in de zomer - als het enigszins kan - ieder weekend op Texel te vinden. Heel vaak ga ik dan ook even langs deze tuin. Ik neem iedereen die bij me op bezoek komt mee. Mensen vinden het leuk, het is hier een stukje natuur. Ik maak pot ten vol jam Heb ik de hele winter plezier van.' Aardbeien De aardbeien, die de telers op tafels hebben laten groeien, vinden gretig aftrek. Twee echtparen van middel bare leeftijd staan gezellig kwekkend te plukken Ze verblijven op de de campings "De Bremakker" en "Bloemwijk" en hebben elkaar hier op het eiland ontmoet. 'We komen uit Zwolle en Bolsward', vertelt P van de Werff. 'Zal ik je eens wat vertellen? Er bestaat maar één goede Fries en dat is een diepvries Af en toe trekken ze er gezamenlijk op uit, zoals vandaag het geval is. Verleden week zijn ze ook nog in de zelfpluktuin geweest. Met twee broers, die allebei groenteboer zijn. 'Ze hebben hun ogen uitgekeken, zeg. Vooral van het op sta-hoogte plukken Het is toch hartstikke fijn dat je niet op je knieèn hoeft.' De echtparen blijken vaste Texel- gangers, die op muzikaal gebied ook nog hun steentje bijdragen 'Deze meneer naast me, K Baving heet ie, speelt heel verdienstelijk saxofoon en klarinet Verleden week heeft hij nog bij Frans en Lies Pieterse in het café gespeeld Als je van plan bent van de zomer een partijtje te geven, kun je hem gerust vragen, hoor.' Taart Tussen de zwarte bessen hurkt Alide Zegers uit Den Burg. Ze heeft al een bak vol geplukt. 'Ik heb eigenlijk met veel tijd, want ik moet vanmiddag nog een zwarte bessentaart klaar hebben. Snel plukken en bakken, dus. Ze zijn goed rijp, vallen er bij wijze van spreken zo af. En ze zijn dit jaar opvallend groot Ze zegt hier wel een keer of twee, drie per week te komen. 'Ik ben een seizoensmens Zelf heb ik ook bessenstruiken in m'n tuin geplant, maar die staan nog te kort om wat op te leveren.' Ze haast zich met haar vruchten naar huis. Er is werk aan de winkel. Mevrouw E. Kikkert van de SchaduwTMd Bijna driekwart van de Texelse schaduwraad vindt dat de gemeente géén medewerking had moeten ver lenen aan de bouw van een Reiki- praktijk met dienstwoning op het voor 'maatschappelijke doeleinden' gereserveerde perceel in Den Burg West Daarmee houdt de electroraad er in deze kwestie een andere me ning op na dan de echte raad, die met negen stemmen vóór en zes tegen haar fiat gaf aan de plannen Schaduwraad Gemeenteraad TEGEN (Foto March Hcrytcn) Hemmerkooi loopt ook met een vol bakje richting uitgang. Voor haar uit lopen een paar kindertjes, die ze mee heeft. 'Die verblijven bij ons op de camping. Als ik hierheen ga, neem ik er vaak een stel mee Ik kom hier regelmatig, hoor. Van het begin af aan. Bloemen plukken vind ik ook leuk om te doen. Ik beschouw de tuin als een soort attractie De gasten zijn er ook altijd enthousiast over. En weet je, ik stuur ze liever hier heen dan naar De Koog.' Caravan Meneer en mevrouw J.J. Vos uit Hilvèrsum komen het pad met een leeg emmertje oplopen. Zij moeten nog beginnen Al voor de twintigste keer brengen zij een zomervakantie op Texel door. 'Een paar jaar gele den zagen we tijdens een fiets tochtje een bordje met "zelfpluktuin" er op', vertelt mevrouw Vos. 'Sinds dien komen we hier regelmatig. We staan op camping Woutershok. In de caravan maak ik dan lekker jam.' Op de vraag of dat niet een heel gedoe is in een caravan, antwoordt ze heel beslist 'Welnee. Met wat geleisuiker erbij kom je een heel eind. Zo gebeurd, hoorMeneer Vos vertelt dat ze in 1956 voor het eerst kampeerden op camping Koger- strand Toen hadden we nog op groeiende kinderen Inmiddels is onze kleindochter 19 jaar Achttien jaar lang heeft ze bij ons gelogeerd in de caravan. Dit jaar komt ze voor het eerst niet, omdat ze voor haar opleiding vijf maanden stage moet lopen in Spanje En zal ik je eens wat vertellen? Het begroot haar zéér.' Prachtig Bij het 'winkeltje' zit Ankie van Tatenhove uit Den Burg aan een picknicktafel te wachten op haar man. In een plastic tasje op tafel zitten verschillende Tupperware bak jes met fruit. 'Ik neem altijd zelf m'n bakjes mee. Dan heb je minder af val', verklaart ze. 'Het is altijd heer lijk om hier te zijn. Even buiten. Ik heb aardbeien en bessen geplukt Ze zijn zo groot, het zijn net druiven. Voordat je me aansprak zat ik net te denken hoe mooi het hier toch is. We zijn net drieeneenhalve week in Oos tenrijk geweest. Maar als je dan weer thuis bent, zie je het weer. Wat is het hier toch prachtig Margreet Berndsen betalen het wel even uit de re serve.' Wethouder Schilling ver baasde zich dinsdagavond tij dens de begrotingsvergadering over het gemak waarmee de raad tot extra uitgaven besloot. Schillings verzoek om terug houdendheid bij het indienen van moties, had deels succes. De ge meentelijke reserves worden voor enkele tonnen aangesproken. De raad ging akkoord met de voorge stelde verhogingen van de ge meentelijke heffingen met gemid deld drie procent. Grootste klapper was het beschik baar stellen van ƒ125.000,- uit het fonds toeristische voorzieningen ter voorbereiding van de aanleg van het fietspad langs de Westerweg De raad ging unaniem akkoord met deze motie van de VVD De aanleg van het fietspad is in het beleidsplan voor 2001 opgenomen Het betreft dus een investering die naar voren is geschoven. Tweede geste was het beschikbaar stellen van ƒ92.000,- bovenop het bedrag van ƒ108.000,- dat al was gereserveerd voor het gemeentelijk Monumentenbeleid. Texels Belang en GroenLinks, de indieners van de motie, hadden eigenlijk een bedrag van ƒ200.000,- extra in gedachten, conform het verzoek van de Stich ting Dorpsherstel, maar dat ging het college te ver. Schilling: 'Ik zou als wethouder van restauratie eigenlijk lege wil graag een sluitende begro ting En het gaatje van het Hoornder kerkje stoppen we ook al met met de 50 000,-, daar komt nog wel wat bij.' Omdat in de begroting geen dekking bestond voor de 92.000,-, wordt het bedrag uit de algemene reserve geput, die mede hierdoor onder de bovengrens uitkomt. De derde motie kwam bij Texels Belang vandaan en kostte geen geld Strekking was dat de visserij op de Waddenzee met verder mag worden beperkt. De motie ondervond weerstand bij onder andere Arthur Oosterbaan (GroenLinks): 'Dit klinkt als: Texels Belang waarschuwt de Europese Commissie voor de laat ste keer. Zo'n motie komt wel een beetje arrogant over voor een ge meente die niet eens kan voorkomen dat zagerstekers een mosselbank vernielen.' GroenLinks ging wél akkoord met een andere motie van Texels Be lang, inzake het uitbannen van het 'met agrarisch prikkeldraad' van Texel. 'Dat prikkeldraad heeft een mens-onvriendelijke uitstraling', ver woordde Dick Drijver TB vindt het beter mensen in kwetsbare gebieden aan te spreken op hun gedrag en eventueel borden of glad draad te plaatsen. Het college zal er bij de terreinbeheerders op aandringen het prikkeldraad te verwijderen VERVOLG VAN PAGINA 1 berging van gymtoestellen - nu nog een regelmatig terugkerende bron van ergernis - wordt ruim en goed bereikbaar. Voor toneel-, disco- en playbackavonden komt er een aparte, grote zaal die ook bijzonder geschikt is voor feesten als Ouwe Sunderklaas. De vloer in de gym zaal zal er minder hard door slijten. Met de renovatie en herinrichting van het dorpshuis is een bedrag van 1,1 miljoen gemoeid De werkzaamhe den beginnen pas nadat de nieuwe basisschool in gebruik is genomen. De schop voor de nieuwe, fris ogende school gaat naar verwachting in januari 2000 in de grond. Het mo derne., twee verdiepingen tellende gebouw verrijst op de plek waar nu de noodlokalen staan Het wordt wat in het vakjargon een 'gangenschool' wordt genoemd waarvoor het ont werp van' de tekentafel van gemeenteambtenaren Maarten Smit en Frans Lugtmeijer rolde. De deu ren van de leslokalen, de directie- en personeelskamer en de speelruimte komen uit op een centrale gang Door de schuifdeuren van de speel ruimte en het tegenovergelegen lo kaal te openen ontstaat een grote aula voor gemeenschappelijke bij eenkomsten. In plaats van de eerder voorgenomen drie lokalen komen er vier, waarmee wordt ingespeeld op de beoogde verkleining van de groepsgrootte De lokalen meten gemiddeld 9 bij 8 meter en krijgen elk een vide of entresol, die apart groepsonderwijs mogelijk maakt. De totale opper vlakte van de begane grond bedraagt circa 600 vierkante meter Op de eerste verdieping komen opslag ruimten, een zolder, documentatie- cemtrum en een artotheek. Gedurende de bouwwerkzaamheden krijgen de kinderen les in een provi sorisch aangepast dorpshuis, dat overigens gewoon met zijn sociale activiteiten doorgaat. De twee nood- lokalen worden bij basisschool De Fontein in Den Burg neergezet, zo dat daar geen nieuwe voor hoeven worden aangeschaft. De bouwkosten worden geraamd op ƒ2,2 miljoen, waarvoor reeds op de gemeentebegroting voor het lo pende jaar geld is vrijgemaakt. De school wordt volgens de planning in augustus 2000 opgeleverd, zodat de leerlingen in een nieuw gebouw aan een nieuw schooljaar kunnen begin- VOOR van Marjolein Woerlee. Per partij zijn de verschillen opmerkelijk. Terwijl in de echte raad alle leden van Texels Belang vóór stemden, was TB in de schaduwraad unaniem tegen. Waar binnen het CDA alleen wethouder Nel Eelman vóór was, waren alle elektronische raadsleden van het CDA tegen. De fractie van GroenLinks in de schaduwraad was verdeeld, terwijl GL in de echte raad vóór was En waar D66 in de echte raad vóór was, was D66 in de schaduwraad tegen De fracties van de VVD en PvdA, die in het echt tegen waren, waren in de schaduw raad verdeeld. CD VOOR C TEGEN Maar die naar mij hoort zal zeker wonen Spr 1 33a Na een energiek en levenslustig leven Is door zijn Heer en Heiland thuisgehaald onze innig geliefde echtgenoot, vader en grootvader Johannes Jan van den Berg Bensdorp, t Oosterend, 27 mei 1914 12 juli 1999 Reinoutje van den Berg-Trap Leendert en Joke Karen en Cor Arjen en Fleur Marit Willem en Marianne Thomas Oranjestraat 11, 1794 BB Oosterend. De dienst van Woord en Gebed wordt gehou den op zaterdag 17 juli 1999 om 15.30 uur in de Gereformeerde kerk te Oosterend. waarna de begrafenis plaatsvindt op de Nederlands Her vormde begraafplaats Er is gelegenheid tot condoleren op vrijdag 16 juli van 19.30 - 20 30 uur in het Kerkelijk Cen trum. Peperstraat 9 en na de begrafenis even eens aldaar Want bij U is de bron des levens, in Uw licht zien wij het licht Psalm 36 10 Onverwachts is overleden mijn zwager en onze oom Jo van den Berg Ali Trap-v Groningen en kinderen Plotseling hebben wij afscheid moeten nemen van onze buurman Jo van den Berg Wij zullen hem heel erg missen. Wij wensen Nout en familie veel sterkte toe. Biem en Gre Theo en Grietje Door zijn Verlosser thuisgehaald ons actieve lid Jo van den Berg Het Woord van God wat we samen bestudeer den was zijn levensbron. Dat Nout en de kinde ren ook hieruit troost mogen putten Gereformeerde Mannenvereniging Oosterend - Den Burg Ps. 27:5 Geschokt door zijn plotseling overlijden, verlie zen we na zoveel jaren trouwe en betrokken in zet onze voorzitter Jo van den Berg De Schuilhut commissie, Dieuw, Koos, Henk. Arie, Arend, Bram en Maartje We ontvingen het droeve bericht dat plotseling is overleden Jo van den Berg In hem verliezen we een betrokken en meele vend lid. Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3