Bouw schietcentrum spoedig van start I m Opnieuw commotie over sluiting Texelse vuurtoren Poging para's op het journaal, SBS en RTL KOtiTlo- te# r v*#** r -O Eerste autocross Texels onderonsje Landschapszorg tegen uitbreiding golfbaan Verdere ontwikkeling Mars in voorbereiding Sport - W - -"?* sU'-* cari^^ TEXELSE COURANT Texelaars pakken alle prijzen bij crossloop ZDH Handhaving verbod vliegeren besproken Dirk en Eddy Pool winnen op Noordzee Spannende races bij motocross HOE-Hoe OU ER DBb 15 HET GRflT/5 EN HOU MOET IK ZEKER ^\B£ÏÏJLEN Borrel-Bus iness Opnieuw magere vangst vissers Recorddeelname Fietsdriedaagse Campagne voor veilig vrijen tijdens vakantie (geslaagd VRIJDAG 16 JULI 1999 De Stichting Sportschutters Texel jerwacht nog deze maand te kun nen beginnen met de bouw van liet schietsportcentrum Odys seus. vernoemd naar de legenda- rische Griekse held. Vorige week „erd de benodigde geldlening ,an ƒ425.000,- afgesloten en dins- passeerde de akte voor de aankoop van 2865 vierkante meter grond langs de Emmalaan. 1999 is een druk, maar feestelijk jaar (0or schutters. De Schietsport- neremging Texel en de Eiland- schutters vieren het 25-jarige jubi leum In die kwart eeuw kende de Uoogschulters verschillende locatie, zoals Cebeco. 't Skiltje Scholleboe. de Koninghal en de Ferrever Een linke dosis doorzettingsvermogen en een stevige politieke lobby zorg den ervoor dat de schutters uitein delijk hun felbegeerde schietsport- centrum aan de Emmalaan mogen bouwen. De gemeente verleende ƒ336.000,- aan subsidie, voor het complex Nu alle benodigde vergun ningen voor het bouw en het kappen tan bomen zijn verleend, kan wor den gestart met de bouw Deze zal, zoals dat ook in de voorbereiding steeds het geval was, volledig in eigen beheer worden uitgevoerd. Dit is mogelijk doordat de schutters in i gelederen over de benodigde vaktechnische kennis beschikken. Want als wij bijvoorbeeld een archi- lect moeten inschakelen, wordt het onbetaalbaar', aldus Willem Bakker. Bij de eerste door ZDH georgani seerde crossloop van het seizoen hebben de Texelaars goede zaken an. Ze wonnen de eerste prij zen in alle categorieën. Dat de ieelname vrijdag (nog) beschei- was - er waren 42 lopers - speelde daarin mogelijk een rol. Op het oog was sprake van prima «srsomstandigheden, maar ver slende deelnemers klaagden na Mscp dat het vooral in de duinen in £8ollekamer 'verschrikkelijk warm' ns geweest. Desondanks werden flslle tijden gelopen. De mimloop W1 kilometer werd een prooi voor töchael Noorlander, die in 2 57 mi- Men naar de winst snelde. Zijn tijd betekende een verbetering van maar tefst 15 seconden van het oude parcours-record. De wedstrijd over 4 kilometer werd bij de jeugd gewonnen door Arjen Lap uit Den Hoorn Hij deed 19.04 minuten over de afstand. Bij de mannen won Robert Bakker uit De Koog in 14.44. Snelste dame was Launen Bakker uit Den Burg (20.28) Minne Goënga uit Den Hoorn won de 8 km bij de mannen Hij kwam over de streep in 32.28. Bij de veteranen triomfeerde Piet Bakelaar. Hij rondde het parcours in 35 33. Vandaag (vrijdag) staat de tweede cross op het programma. Net als in voorgaande jaren wordt er zesmaal gelopen. Wie tenminste viermaal meedoet, strijdt mee in het algemeen klassement De start is steeds om 19,30 uur op het voetbalveld aan de Witteweg Burgemeester Geldorp heeft giste ren de handhaving van het vlieger- verbod met de politie besproken. Dat het met het vliegerverbod niet zo nauw wordt genomen, constateerde ook Dick Drijver (TB), evenals Hans Roeper (PvdA). 'De politie stuurt ze wel weg, maar past geen lik-op-stuk beleid toe.' Het gaat bij ons allemaal via de 'R van relaties en families De schietbaan zou wel eens als een voorbeeldproject kunnen functione ren, alleen al door een zeer geavan ceerde klimaatbeheersing De afvoer van de kruitdamp in de schiettunnel vergt namelijk een zodanige ventila tie, dat hierdoor een enorm verlies aan energie zou optreden De stook kosten zouden tot ƒ10.000.- per jaar oplopen, veel te hoog Om de kos ten tot een minimum te beperken wordt een geavanceerd systeem geïnstalleerd waarmee warmte wordt teruggewonnen, waarmee de Texelse schutters landelijk over een noviteit beschikken Eigenlijk zou de Stichting de grond in erfpacht nemen. Maar toen de rente begon te zakken zijn de schut ters gaan rekenen en bleek kopen van het terrein een goedkopere op tie. Zodra de grond bouwrijp is gemaakt wordt het beton voor de dragende vloer gestort. Het gebouw krijgt een oppervlakte van 1.300 vierkante meter, waarvoor in totaal 600 ku bieke meter beton wordt gestort Hierdoor is het mogelijk om gelijktij dig aan de handboogbaan en aan de pistool- en geweerschietbaan te werken. Overeenkomstig de af spraak met de gemeente worden eerst de handboogbaan en de alge mene ruimten in het centrum worden voltooid Verwacht wordt dat de handboogbaan nog dit jaar in gebruik kan worden genomen Als ook de schietbaan volgend jaar is gerealiseerd, verwachten beide clubs, die nu gezamenlijk over ruim honderd leden beschikken, een flinke aanwas. Tweehonderd is ge zien de capaciteit het maximum De schutters houden nu al rekening met een toekomstige ledenstop. De naam voor het complex is be dacht door Henk Witte Odysseus verwijst naar de Griekse koning, die volgens de mythologie de weg was kwijtgeraakt. Toen hij twintig jaar later terugkeerde, dongen honderd vrijers naar de hand van zijn vrouw Penelope. Ze had beloofd diegene te trouwen, die de machtige boog van Odysseus kon spannen Dat lukte geen van hen, uitgezonderd de ko ning zelf, die zich vermomd had als bedelaar Met zijn pijl doorkliefde hij vervolgens twintig bijlen Zijn terug keer na twintig jaar verwijst naar de periode dat Schietsportvereniging Texel een slapend bestaan leidde De link met de boogschutters spreekt voor zich. Dirk en Eddy Pool hebben zondag met hun Nacra Inter 20 bi) paal 28 de voor het clubkampioenschap meetellende catamaranwedstrijd van de Cocksdorper Kustzeilvereniging gewonnen. Alain Hirschel en Eduard Zoonen werden met de Tornado tweede, gevolgd door Martin en Jolande Maal met hun Prmdle 19 Er was naar de zuidkant van de strekdam uitgeweken omdat door de noordoosten wind het waterpeil op het wad te laag was om te varen. Onder perfecte weersomstandighe den (zon en wind) werden op een flit send Noordzee-parcours drie manches gezeild. Zondag organiseert CKZ een verrassingstoertocht, waarvoor de briefing om 9.00 uur in het clubhuis bij paal 33 begint. Op een gladde baan in een warm Eierland is zondag de vijfde club cross van de MAB verreden. Het leverde een aantal spannende wedstrijden op, waarbij de debuterende Arjan van Maldegem in de B-klasse van de 125 cc- rijders voor opschudding zorgde door de tweede plaats te verove ren achter Ben Bakker. John Boe yen had pech in de tweede manche en eindigde als derde. Bonne Klein Wolthuis had even eens panne en moest de strijd sta ken. Een uitzondering vormde de 60/80 cc kleine wielen, waarvoor zich maar vier motocrossers hadden in geschreven. Leo Witte won beide manches met een halve baan voor sprong. Mathi|S de Lugt werd tweede en Maxime Bakker derde. Dieneke de Winter sloot de rij. In de wedstrijd 80 cc grote wielen Opnieuw is het voortbestaan van de vuurtoren van Eierland in het geding. Slechts enkele jaren na dat de regering vaststelde dat sommige vuurtorens in Neder land wel zonder bemanning kun nen functioneren, duiken in de landelijke pers berichten op dat de vuurtorens van Texel en Ameland wegens bezuinigingen bij Rijkswaterstaat mogelijk wor den gesloten. De gemeente en de Stichting Behoud Vuurtoren Texel zijn in het geweer gekomen. Of het dreigende nieuws tot somber heid moet stemmen, is niet met ze kerheid te zeggen. Bij Rijkswater staat Noord Nederland vertelden medewerkers dat alleen de afdeling voorlichting commentaar kon geven, maar daar bleek gisteren niemand bereikbaar. In dagblad De Telegraaf van woensdag bezwoer Hans Boogert. hoofd dienstkring Wadden zee-West, dat sluiting van de vuur- torens nog lang met zeker is en dat streden Niels Kistemakeren Rodney Vermeer op het scherpst van de snede. Kistemaker won uiteindelijk. Rick Dijker werd knap derde. Hoewel Jan van der Vis beide manches in de 125 cc won, viel er voor de toeschouwers toch veel te genieten Verantwoordelijk was Maarten Broekman die in de eerste manche tweede werd, maar in de tweede manche viel en achterin ver zeild raakte Hij toonde veel wils kracht, vocht zich naar voren en drukte zijn voorwiel net voor dat van Hendrik de Lugt als tweede over de finish De snelle A-klasse in de 125 cc werd gedomineerd door Eric Pater, die ook landelijk gezien een rijder van klasse is. De oude rot Siem Hoenson werd tweede. De 250/500 cc-klasse gaf een over vol starthek te zien. Bij de A-rijders won Johan Kistemaker, vlak voor Gerrit Jansen op zijn viertakt Yamaha. De B-klasse werd een prooi voor veteraan Jan Duin. De volgende clubcross van de MAB wordt verreden op 29 augustus. De recordjacht van 72 parachutisten die zaterdag boven Texel een vrije val maken en een figuur proberen te vormen, kan rekenen op grote be langstelling van de nationale televi sie-media. De NOS maakt opnamen die mogelijk dezelfde avond al in het Journaal zijn te zien, en ook de com merciële omroepen SBS6 en RTL zenden beelden van de recordpoging uit. Zaterdag wordt geoefend. Simon Woerlee van het Paracentrum ver wacht dat omwonenden van het vliegveld hinder kunnen ondervinden van het lawaai van de vier vliegtui gen waaruit de skydivers vanaf circa vijf kilometer hoogte zullen springen. Hij verwacht verkeersopstoppingen de beslissing pas komend najaar valt 'Rijkswaterstaat heeft alle dienstkrmgen opdracht gegeven bezuinigingsvoorstellen te doen, omdat landelijk 450 miljoen gulden bezuinigd moet worden. Sluiting van de vuurtorens is dus nog maar een optie. In Den Haag wordt bepaald waar echt bezuinigd gaat worden', aldus Boogert. Net als de gemeente Ameland neemt ook het Texelse college de sombere berichten in ieder geval serieus. Burgemeéster Joke Geldorp meldde woensdag in de raads vergadering dat ze bij Rijkswater staat zal aandringen op overleg Dat haar zorgen vrij groot zijn, bleek uit haar toevoeging dat ze zich direct zal wenden tot RWS in plaats van de zaak eerst te bespreken in het Over leg Orgaan Waddeneilanden. Ook bij de Stichting Behoud Vuurto ren Texel is men er met gerust op Volgens voorzitter Piet Postma is een brief uitgegaan naar RWS waarin de aangeslotenen van de stichting hun bezorgdheid uitspreken over de berichten. Helemaal overdonderd is Postma echter niet. Het bestuur Na een lange periode zonder activi teiten hadden de Texelse sport vissers zondag weer eens een kampioenschapswedstrijd. Deze werd gehouden bij paal 28 en be zocht door zeven enthousias telingen. Eén van hen, Cor Huisman nam de gehele vangst voor zijn re kening. Hij ving twee vissen met een totale lengte van 56 centimeter en werd daarmee winnaar Het eerste dat de sportvissers nu staat te wachten is de najaars vergadering, die dinsdag 24 augus tus wordt gehouden in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild, aanvang 20 00 uur. De vorige week gehouden Fiets driedaagse is in alle opzichten een geslaagd evenement gewor den. Een recordaantal van 230 deelnemers genoot onder prima weersomstandigheden van steeds wisselende afstanden en fraaie routes die door de organiserende Tourclub Taxi 312000 waren uitge zet. In de verschillende op toeristen ge richte media is ruimschoots aan dacht aan het evenement besteed, maar het effect daarvan was gering op de Postweg omdat parachutisten slechts een tiental vakantiegangers uit het hele land de poging willen schreef zich in voor de tochten, die toch een aardige kennismaking bo den met de mooie plekjes op het eiland Menig Texelaar ontdekte nieuwe gebieden die door recentelijk aange legde fietspaden zijn ontsloten Dat niet iedereen overal de weg even goed kent bleek uit de deelnemers die halverwege naar de start op de Groeneplaats terugkeerden omdat zij de Kooiweg niet konden vinden. voert enkele malen per jaar overleg over de nog steeds lopende plannen voor een vuurtorenmuseum en tij dens die bijeenkomsten kregen Postma en de zijnen te horen dat er een reorganisatie plaatsvindt bij Rijkswaterstaat. 'Een paar jaar ge leden was er ook al sprake van dat de vuurtoren zou worden gesloten. Toen is afgesproken dat-ie tot 2000 bemand zou blijven. Nu lijkt de dis cussie zich te herhalen.' In de brief onderstreept de stichting het belang van een bemande vuur toren, vooral in de zomermaanden, wanneer pleziervaarders nogal eens in problemen geraken Postma 'Wij vinden dat de toren vooral in die periode open moet blijven, koste wat kost. Maar we zijn ook realis tisch. Mocht er straks écht geen geld blijken te zijn, dan zijn er wel licht andere wijzen om de toren te bemannen.' Aan welke mogelijkhe den hij denkt, wil Postma met zeg gen 'Ik vrij veilig, óók op vakantie.' Dat is de boodschap die medewer kers van de GGD Kop van Noord holland en het Jongeren Informa tie Punt (JIP) van de Welzijns- stichting deze zomer op Texel verspreiden onder vakantie vier ende jongeren. De campagne is niet overbodig, zo blijkt uit onderzoek dat de Universi teit van Amsterdam vorig jaar hield onder 1400 scholieren die gemiddeld 1655 jaar oud waren Zo'n zeventig procent van hen neemt geen con doom mee op vakantie en houdt dus geen rekening met een mogelijke vrijpartij. Ten onrechte, concluderen de onderzoekers, want één op de drie vakantie vierende jongeren ont moet een vakantieliefde met wie hij of zij naar bed gaat. Zo'n dertig pro cent van hen doet dat 'onveilig'. Van degenen die geslachtsgemeen schap hebben, bedrijft ongeveer eenderde de liefde met meer dan één partner. Enkele andere feiten: 70 procent van de ondervraagden zegt de vakantie- liefde slechts een paar dagen of korter te kennen, 45 procent weet niet waar condooms te koop zijn en jaarlijks lopen circa 36.000 jongeren een seksueel overdraagbare aan doening op. Daarnaast wordt gewe zen op het gevaar aids op te lopen. Al met al voldoende aanleiding voor de GGD om, net als in voorgaande jaren, intensief campagne te voeren. Zaterdag strijken medewerkers neer op de kermis in De Koog, donderdag op de feestmarkt in De Cocksdorp, zaterdag 7 augustus op het Holland Muziekfestival in Den Burg en in het weekend van 27 en 28 augustus op het Sea Street Festival in De Koog. In alle gevallen wordt op lu dieke wijze informatie verstrekt. Zo wordt gedemonstreerd hoe een con doom moet worden gebruikt en wor den quizjes afgenomen Ook delen de medewerkers gratis condooms •4» V een eerdere recordpoging boven Texel maakten 45 parachutisten een ster op twee kilometer hoogte (Foto Min Dervla I Crosswagencoureurs nemen het zondag vanaf 13.00 uur tegen elkaar op tijdens de eerste autocross die dit seizoen aan de Genteweg bij Oosterend wordt verreden Het wordt een Texels onderonsje, want overkantse rijders worden pas tij dens de tweede editie op 8 augus tus in het strijdperk toegelaten De meeste coureurs en hun monteurs hebben wekenlang liggen sleutelen onder hun voertuigen, waarbij de één er voor een paar honderdjes aan in vesteringen in heeft zitten en de ander voor vele tienduizenden spen deerde Een beugelconstructie geldt als absolute voorwaarde, want vei ligheid staat hoog in het vaandel van de organiserende MAB-club. Er wordt gereden in de Formule 1, de vier cilinder vrije- en de rodeo-klasse. Deze laatste categorie crossers strijdt ook in de afvalrace tegen el kaar De Werkgroep Landschapszorg Texel is tegen uitbreiding van de golfbaan op De Krim in zuidelijke richting. Naar aanleiding van een artikel in de Texelse Courant van 22 juni, waarin Krim-directeur Martin Warnaar de komst van een 18-holes-baan 'onvermijdelijk' noemt voor de toeristische ont wikkeling op Texel, schreef Landschapszorg een brief aan college en gemeenteraad. Daarin stelt de werkgroep dat aantasting van het agrarische natuur ontwikkelingsgebied waarop de uitbreiding plaats moet vinden, onaanvaardbaar is. Staatsbosbeheer heeft de agrari sche grond aangekocht voor natuur ontwikkeling en recreatie, en wil het terrein rond de Hanenplas compleet herinrichten waarbij natuurlijke waterlopen volop de ruimte krijgen Die plannen mogen met wijken voor de golfbaan, zo vindt Landschaps zorg Staatsbosbeheer is in onder handeling met De Krim, dat de baan- architect opdracht heeft gegeven zoveel mogelijk met de natuur ontwikkelingsideeën rekening te hou den. De gemeente ziet een 'natuur lijke golfbaan' wel zitten en probeert de partijen tot elkaar te brengen Landschapszorg is echter van oor deel dat een combinatie van natuur en golfbaan 'niet kan' en verwijst naar de mening die natuurbeschermingsorganisaties binnen het zogenaamde convenantsoverleg hebben uitge sproken. 'De organisaties hebben gesteld dat van een eventueel sa mengaan van golfbaan en natuurge bied geen sprake kan zijn. Op relatienota-gronden moeten optimale uit. Texelse jongeren van het JIP dragen eveneens hun steentje bij Zij verzorgen zondag aanstaande de informatie tijdens de 538 drive-in- show in Question Plaza. De bedoe ling is dat beide teams volgend jaar worden samengevoegd. natuurwaarden gerealiseerd kunnen worden Dat kan zeker niet op een golfbaan', schrijft werkgroep voorzitter Adriaan Dijksen in de brief. Dat het golftoerisme en het aantal Nederlandse golfers in de komende jaren naar verwachting enorm groeit, is voor Landschapszorg geen reden om aan te nemen dat een 18-holes- baan werkelijk van cruciaal belang is voor de toeristische ontwikkeling van Texel. 'Het volgen van alle nieuwe ontwikkelingen op dat gebied is niet per se nodig om een uniek toeristisch product te bieden.' Dijk sen wijst er fijntjes op dat ook het observeren van vogels flink aan po pulariteit wint. Mocht het gemeentebestuur de 18- holes toch noodzakelijk vinden, dan pleit Landschapszorg voor verplaat sing van de golfbaan naar een meer centraal gelegen plek op het eiland, ook al lijkt dat Dijksen 'weinig oppor tuun' nu onlangs een akkoord is be reikt over gebruik van gronden in het agrarische gebied en 'nog volop ge werkt wordt aan het voldoen aan de voorwaarden tot vermindering van reservaat- en natuurontwikkelings- gronden Krim-directeur Warnaar was wegens vakantie met bereikbaar voor commentaar. De 22-jange Barbara Kok uit De Cocksdorp is aan het Regionaal Opleiding Centrum sector economie in Den Helder (de voormalige MEAO) geslaagd voor de opleiding Commer ciële Dienstverlening Haar specia lisatie was Bedrijfscommunicatie en PR. De gemeente treft voorbereidin gen voor de ontwikkeling van de vierde fase van De Mars, globaal het gebied tussen de Marsweg en de bestaande nieuwbouw. Bouw- contingenten voor dit project, evenals voor de bouw van hon derd starterswoningen, zijn ech ter (nog) niet beschikbaar. Dat maakte wethouder Schilling (Ruimte, Wonen en Economie) gisteren bekend in reactie op de motie van GroenLinks, D66 en de PvdA, waarin ondermeer werd aangedrongen haast te maken met beide plannen. Deze motie kreeg geen politieke meerderheid. Over de vraag of er op korte termijn méér huizen voor starters moeten komen, bestaat geen verschil van mening: dat vindt de voltallige raad Verschil van opvatting is er wél over de plaats, de wijze en het tempo waarin De in de motie genoemde locatie van de starterswoningen (Den Burg West) past niet in de plan nen van de gemeente, die de plek voor seniorenwoningen heeft be stemd. Het voorstel om ƒ1,5 miljoen uit de reserve van grondzaken te bestemmen voor de bouw van 100 starterswoningen door de Stichting Wonen Texel, kwam een raads- meerderheid te snel 'We moeten eerst beleid ontwikkelen en dan geld beschikbaar stellen wilde wethou der Peter Bakker (Financiën) niet vooruitlopen op de definitieve plan nen. Daarmee keerde hij zich tegen de motie van z'n eigen partij. Maria van der Spek (VVD) had een ander bezwaar: 'Ik ben een voorstander van goedkope koopwoningen, maar het past met bij het doel van de re serve, die bedoeld is voor algemeen maatschappelijk nut. Ik dacht meer aan ontwikkeling van de haven van Oudeschild Bovendien: waar moe ten we de woningcontingenten van daan halen?' Ook wethouder Schilling vond de motie een sympathiek gebaar, maar adviseerde de raad met akkoord te gaan 'We zitten echt met stil We zijn volop bezig met hetgeen u wilt. Alle betrokkenen bij het starters- project, ook het bedrijfsleven, doen hun huiswerk. We presenteren het pas als er geen speld meer is tus sen te krijgen. Dat wil niet zeggen dat we de benodige contingenten krij gen. maar we doen ons best.' Er zijn volgens Schilling echter ka pers op de kust: teleurgestelde gewestgemeenten die bij de verde ling van de contingenten door de provincie achter het net visten, pro beren de toezegging aan Texel voor 120 woningen via de achterdeur on gedaan te maken

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5