Tegenwoordig wordt meer naar kinderen geluisterd' Opvolger vindt Texel een droom Futuristisch theater in stijl van Mad Max Nieteke Roeper begon met 50 gedweeë kleuters: WOU... TEXELSE 7 couRANT J3edrijvig heid to CjQslgggd - 5u Geslaagd (jeslaagd Qjtslciagd Park TV Videolux informeert gast Gospeltrain zingt Deutsche Messe Bedrijvig heid Op kabeljauw met de Triton :-W Zandmannetjes in de Dennen Een nacht in de Medische Post Gratis vervoer VRIJDAG 16 JULI 1999 -igenlijk is het heel bijzonder dat ik zo lang op deze school ben lebleven. Normaal gesproken vind ik datje ergens niet zo lang ooet zitten. Ander werk, nieuwe situaties werken vaak heel ver- nssend. Maar het is er gewoon niet van gekomen. Officieel neem sin september afscheid Rationeel denkend vind ik dat een goed lesluit, maar emotioneel gezien heb ik er eerlijk gezegd moeite mee. genlijk heb ik bijna m'n hele leven gewerkt Het zal wel wennen 'ijn.' Nieteke Roeper-Mathijssen (60 jaar) heeft menig Texelse kleu- er onder haar hoede gehad. 'Vraag me alsjeblieft niet hoeveel. Ik ieb geen flauw idee.' la haar geboorte in Den Helder irachl ze haar jeugd op Vlieland bor 'Ik heb er tot mijn negende lewoond Daarna verhuisden we aar Velsen. In Haarlem heb ik de ileuterkweekschool gevolgd. Op mjn 18de stond ik in IJmuiden voor e Was 'wee |aar lang gaf ze les op een ;MLK-school. een school voor zeer ieili|k lerende kinderen. 'Het beviel ne uitstekend Het was heel inten- ief, je was blij met het kleinste re- jjltaat Maar Vlieland bleef trekken t ben altijd een natuurmens ge- teest. Maar de kleuterjuf daar was agvrij jong. Daar was geen wach- en op. zeg maar. Op een gegeven noment las ik dat er op Texel een acature was Ik werd aangenomen ;n kwam terecht op De Woelige ioek, bij juffrouw Soewito. Zij was >chl een begrip toen. Dat was nou ypisch een leerkracht die haar tijd «r vooruit was. Heel vooruitstre- iend. ging al helemaal van het kind jt Ze kreeg alles van iedereen ge- ban en maakte als tegenprestatie ttere Indonesische haoies iwee jaar later hoorde ik dat er plan- waren om een ZMLK-afdeling an de grond te krijgen. Omdat mijn art nog steeds naar kinderen met toproblemen uitging, bleef ik maar itagen om een baan op die school. Ztzullen wel gek van me zijn gewor- !er Maar het lukte Het klasje kwam 0 Er zaten vijftien Texelse kinde- Kiopen ik mocht er les geven. In tussen volgde ik de 4-|arige opleiding ortho-pedagogiek in Utrecht.' In de tussentijd ontmoette Nieteke haar man Hans. toen nog werkzaam als boekverkoper bij Langeveld en De Rooij 'Er was één vrouw op het eiland, geestelijk met helemaal in orde, die me op een bepaald mo ment toevoegde dat ze zich toch wel wat alleen voelde. ,,Jij hebt het maar mooi voor elkaar", zei ze tegen me „Jij haalt je man gewoon in de boek winkel Terwijl Nieteke en haar man werkten en studeerden, werd hun eerste dochter geboren. Ik bleef doorwer ken. In die tijd met erg gebruikelijk. Mijn moeder kon dat met begrijpen. Maar ik wilde m'n zelfstandigheid niet kwijt, ook niet op financieel ge bied. Bovendien vond ik het heerlijk om te werken Nadat hun tweede dochter was ge boren, kreeg man Hans, inmiddels geslaagd voor zijn opleiding als maatschappelijk werker, een baan in Zeeland Het gezin verhuisde, maar het wonen op Texel bleef trekken. In 1979 keerden de Roepers weer te rug. Hans kon aan het werk bij het RIAGG in Den Helder en Nieteke weer op De Woelige Hoek, waar ze juffrouw Soewito als hoofd van de kleuterschool opvolgde. 'Onze jong ste dochter - in Zeeland zijn er nog twee geboren - was toen net zes geworden Na acht jaar thuis zitten vond ik het fijn weer aan de slag te gaan.' In 1985 werden De Woelige Hoek en de Thijsseschool samengevoegd om een basisschool te vormen 'Er is in de jaren dat ik voor de klas heb gestaan wel het één en ander veran derd, natuurlijk Toen ik begon was er nog een enorme kloof tussen de kleuter- en de basisschool. Nu is alles veel beter op elkaar afgestemd In mijn begintijd had ik groepen van vijftig kleuters Dat kan ik me nu met meer voorstellen. Je moet je wel bedenken dat de kinderen toen het grootste deel van de tijd aan een tafeltje zaten te werken en amper hun mond opendeden Ze waren veel gedweeér, lieten met veel van hun persoonlijkheid merken Tegenwoor dig hebben we gemiddeld dertig kin deren in de groep en beginnen we de dag met een kringgesprek. Er is aandacht voor ze Er wordt meer naar ze geluisterd.' 'Ik ben altijd voorstander geweest van vernieuwingen in het onderwijs. Als school, als leerkracht, moet je de maatschappij volgen In de gaten houden wat de ontwikkelingen zijn Als ik al kritiek heb. betreft dat het Ministerie van Onderwijs. Het beleid is wat te warrelig, vind ik. Maatrege len worden vaak onvoldoende voor bereid. Vanuit het ministerie wel voor actuele lesmethoden en groeps verkleining pleiten, maar met het geld of de middelen beschikbaar stellen. De invoering van de compu ter op de scholen is daar een goed voorbeeld van. Ach, als je met een visie voor de klas staat, werk ie van zelf naar vernieuwingen toe. En als er iets nieuws komt, wat echt goed is, kun je het oude heel gemakkelijk loslaten Dat gaat vanzelf.' In 1985 kreeg Roeper uitbreiding van taken. Ze werd opgenomen in de schoolleiding, waar ze samen met Jan Heethuis een tweehoofdige di rectie vormde Het werk werd ge splitst. Heethuis richtte zich op de leerling en het gebouw, zij op de onderwijsinhoud en de financiën. 'Ik heb die taakuitbreiding heel leuk gevonden Je bent namelijk met de hele school bezig en niet met éen bepaald gebied Onderwijsinhoud is een boeiend iets Daarnaast is het prettig om je school in een goede sfeer te kunnen leiden. We beschik ken over een fijn team hier. Ik heb het nergens anders zo lang uitgehou den, dat zegt wel wat. Gevoelsma tig is het echt mijn school.' Op 1 september gaat ze in de FPU, een soort VUT. Op de vraag of er nog een afscheidsreceptie komt, antwoordt ze heel beslist 'Nee. Ab soluut niet. Ik houd niet van verto ningen. daar vind ik niets aan. En de loftuitingen die bij zulke gelegenhe den altijd worden geuit Ik moet er niet aan denken Je hoeft ook niet van me te verwachten dat ik m'n verdiensten tijdens dit gesprek ga opsommen Het gaat om de school, om de kinderen. Die zijn belangrijk In plaats daarvan organiseren we dus op 23 juli een leuke ochtend voor de leerlingen We hebben een theatergroep ingehuurd Ik geloof dat de wethouder nog wel een kort toe spraakje wil houden. Nou vooruit, daar valt overheen te komen.' Veel vrije tijd heeft ze nooit gehad. 'Als je wilt weten, wat ik straks ga doen, geen idee In ieder geval niet op de fiets de wereld rond. Dat soort vragen vind ik altijd zo'n gezeur. Ik zie wel Ik houd van de natuur en geef excursies voor het IVN in de duinen van EcoMare. Planten en schelpen hebben altijd m'n interesse gehad En wie weet ga ik nog wat aan coaching doen in het onderwijs. Er zijn geen concrete plannen, hoor. Maar dat lijkt me wel wal een beetje begeleiden hier en daar. Ik laat het allemaal maar over me heen komen Margreet Berndsen Oe komende en de gaande directeur van de Thijsseschool: Ernst Engbrenghot en Nieteke Roeper Voor beiden bleet Texel trekken. (foto GcranJ Ttnmetmani Nieteke Roeper wordt opgevolgd door de 41-jarige Ernst Engbreng hot uit Purmerend. Hij gaat de Thijsseschool alleen leiden en wil volgend schooljaar in meerdere groepen in de midden- en boven bouw les geven om de leerlingen snel te leren kennen. Engbrenghot volgde de Pabo in Amsterdam, waarna hij zijn carrière begon op een dorpsschool in Oostzaan. Toen de school sloot, belandde hij op een basisschool in het centrum van Amsterdam. Tege lijkertijd kon hij aan de slag op een groeischool in Amsterdam-Osdorp Een halt jaar lang gat hij les op beide scholen. 'Op een gegeven moment werd het echt te gek', vertelt Eng brenghot 'Het kon gewoon niet meer. Ik heb overplaatsing aange vraagd en werd benoemd tot hoofd van de basisschool in Osdorp Die is van een school met 160 kinderen uitgegroeid tot een school met 500 leerlingen.' Engbrenghot werd door het groeiende leerlingenaantal steeds meer in de positie van manager ge dwongen. 'Ik heb zoveel mogelijk geprobeerd het contact met de kin deren te continueren en heb voor alle groepen gestaan. Dat vind ik erg belangrijk Als je zelf lesgeeft, weet je wat je van een team mag en kan verwachten Er is dan een soort wis selwerking. Ik heb precies vijfeneen- half jaar op deze school gewerkt.' Hij vertelt al tien jaar lang de vakan ties op Texel door te brengen Niet alleen 's zomers, ook in andere jaar getijden 'Het is altijd een droom van me geweest om hier te wonen. Niet alleen van mij, hoor Het hele gezin is gek van het eiland. We gingen gewoon nergens anders heen als we vrij waren Opeens was er die vaca ture op de Thijsseschool We zijn er zo verschrikkelijk blij mee. De droom is echt uitgekomen Ongelooflijk. Natuurlijk hadden we, voordat er van mijn benoeming ook maar sprake was, alweer drie weken Texel ge boekt.' Engbrenghot brengt naast zijn vrouw - die cursussen geeft op een insti tuut dat nascholing voor het basis onderwijs verzorgt - twee zonen (ne gen en twaalf jaar) mee Het gezin heeft voorlopig de beschik king over een zomerhuis, zodat rus tig naar passende woonruimte kan worden uitgekeken Jessica Prins is aan het Horizon fclege in Alkmaar geslaagd voor de ileiding LKC Leidster Kinder Cen- De 19-jarige Chantal van Bennekom uit Den Burg is geslaagd voor de 3- jarige kappersopleiding (dames en heren) aan het Regionaal Onderwijs Centrum in Heerhugowaard. Zij werkt bij kapsalon Corinne in Oude- schild. Aan het Horizon College in Hoorn slaagde de 20-jarlge Martijn Witte uit Den Burg voor de 4-jarige oplei ding Bouwkunde Hij vervolgt zijn studie aan het HBO te Amsterdam. Bezoekers van een aantal vakantie parken en hotels kunnen sinds kort afstemmen op een tv-kanaal waarop informatië over het park wordt ge combineerd met toeristische beel den over het eiland. Park-en Hotel- TV worden gemaakt door John Smidt van Videolux-ien is speciaal toegesneden op hef logeeradres. 'Het is een service aan de gast en bespaart de logiesverstrekker tijd', aldus Smidt. De toeristische beelden zijn in elk park hetzelfde, de infor matie verschilt per locatie. Voor logiesverstrekkers die niet over een kabelnetwerk beschikken, maakt Smidt op verzoek soortgelijke vi deo's. The Gospeltrain brengt zondag de Deutsche Messe van Franz Schubert ten gehore Het is de eer ste keer dat dit gemengd koor dit werk zingt Het concert wordt gege ven tijdens een speciale viering in de RK kerk van Den Burg en begint om 10.45 uur. Texelaars die wel eens een dagje op de Noordzee op kabeljauw en ma kreel willen vissen kunnen terecht op de Groningse boot Tritondie voor de tweede keer een seizoen 4n de haven van Oudeschild ligt De boot uit Lauwersoog vaart om 10.00 uur uit en keert in principe pas weer terug als iedereen iets gevangen heeft Reserveren is gewenst. Dat kan bij het kantoortje van de Zeester op de haven en via tel 06-52 90 51 20. Inge Rentenaar (19) uit Oosterend is aan het Horizon College in Alkmaar geslaagd voor de opleiding Leidster Kinder Centra. Brieven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie We nog nooit zandmannetjes in iet echt heeft gezien, moet eind van de maand 's avonds maar sens in de Dennen gaan kijken, 'ijl dagen lang vertonen zij zich 5m22.00 uur aan de mensen op losspeelplaats Het Paradijs aan de Nattevlakweg. Theatergroep '■unatics speelt daar het stuk Ww.sandman.nl', een absurd, Puristisch spektakel dat doet denken aan de Mad Atex-film- tyclus. Het was één van de top ers op het Oerol-festival dat *°rige maand op Terschelling «erd gehouden en is nu dankzij Staatsbosbeheer ook op de bij landere locatie in het Texelse doste bewonderen. reizende cultuurfestival Kara- asn dat ieder jaar door Noord rand trekt is nog nooit op Texel jsweest, maar het jubilerende 'taatsbosbeheer heeft zich dit jaar "I de organisatie aangesloten en ivoor gezorgd dat ook Texelaars •ungraantje mee kunnen pikken. En W voor één de Lunatics zijn zon- •r meer een top-act - vergelijkbaar Bel de lameuze Dog Troep - en bren- len oen non-verbale, sprookjesach- "96 voorstelling die prachtig uitkomt !9on hel natuurlijke decor. De om- ,9 levert ook het hoofdingrediënt »an het stuk. zand e' ve'haal is moeili|k te volgen 0|tder enige informatie vooraf Drie ;"®nsPorig vreemd uitgedoste n"mannetjes bewonen op de rand er9ens' een basisstation, dat is Püebouwd rond een metershoge "dloper die voortdurend zeldzaam Produceert Het is nacht De één na de ander komt uit de verte door het zand aangescheurd op science-fictionachtige vehicels. Met zes in een cirkel opgestelde schotel antennes zoeken zij bij het licht van tientallen monitors het 'worldwide- web' af naar nachtbrakers die zich weigeren over te geven aan de slaap Verder doden de zandmannetjes de tijd door elkaar in de maling te ne men en met absurde gevechten die op de lachspieren werken Dan slaat het noodlot toe Er zullen ongetwijfeld kijkers zijn voor wie het verhaal een wat al te groot beroep op de fantasie doet. Geen nood: schrijver dezes begreep er op Oerol ook met veel van, maar vermaakte zich uitstekend. De licht effecten in de donkere omgeving, de kunstzinnig gefabriceerde stellages en voertuigen, de kostuums en de soms werkelijk betoverende quadrofomsche geluiden maken de voorstelling tot een lust voor oog en oor. In de Terschellingse duinen zaten de tribunes avond aan avond propvol en hopelijk zal dat hier ook het geval zijn, want 'www.sandman.nl' is te mooi en te bijzonder om onopge merkt aan Texel voorbi| te gaan Bart Bosch Lunatics met vrvrvi sandman.nl 27 tol en mei 31 |uli om 22 00 uur op bosspeelplaats Hel Paradijs aan de Nattevlakweg, Ier hoogte van de Fazanlenlaan Per auto bereikbaar door langs de boskiosk op hel Turlveld te njden tot aan de parkeerplaats Hel terrein is aan de linkerkant Kaarten koslen ƒ12,50 en zijn le koop bi| de VVV en op localie. vanal 21.00 uur Telefonisch reserveren' 023 - 531 96 25 Medewerkers gezochl De organisatie zoekl mensen die op zondag 25 juli vanaf 19.30 uur willen helpen met hel vullen van zandzak ken en op zondag 1 augustus mei het afbre ken Voor opgave en inlormatie Margo de Wit lel 023 - 531 91 39 Voor de gelegenheid doe ik een weekenddienst in de Medische Post in De Koog. De zaterdagavond van mijn dienst verloopt rustig, erg rus tig zelfs Er gebeurt helemaal mets, zodat ik zo tegen half twaalf besluit naar bed te gaan. Misschien had ik dat niet moeten doen Er verschijnt prompt iemand Zowaar zelfs een bekend gezicht. Een Texelaar met een kleine verwonding. Ik reageer wat verbaasd. We kennen elkaar vanuit de raakvlakken van onze werkzaamheden en van hem verwacht ik dat hij de regels van de Medische Post kent. De Post is er voor de toeristen, de dienstdoende huisarts is er voor de Texelaars Ja, dat weet hij wel, maar hij zag nog licht branden en dacht" kom ik pro beer het maar even. Goed, ik behan del hem maar even; een goed pro fessioneel contact moet je voor de toekomst toch met verzieken, niet waar7 Na deze zaak toch maar naar bed; ik lig er amper in - het zal zo tien over twaalf zijn - of de telefoon gaat. Een Duitse moeder. Haar zoontje heeft een astma-aanval en hij reageert dit keer met op zijn gebruikelijke medi catie. Tegen de tijd dat ik aange kleed bij de deur sta, zijn zij er ook. Het valt me weer eens op dat men sen die echt benauwd zijn, hier vaak kalmer onder blijven dan de mensen die dit maar een beetje zijn, zoals bij hyperventilatie Gelukkig, het knaapje reageert redelijk vlot op zijn Spntze Na een half uur durf ik hem weer naar het vakantie-adres te la ten gaan. Weer naar bed Het is kwart voor twee als ik geklop op de deur hoor. Een tweetal badgasten De één druipt van het bloed, dat hij met een theedoek nog iets probeert op te vangen Dat lukt slecht De theedoek is al doordrenkt en zijn bewegingen tamelijk onvast Beide zijn stom- en stomdronken. Er ligt een bloedspoor van de horecagelegenheid naar de Post. Wordt er daar aan EHBO niet méér gedaan dan een theedoek verstrek ken en de mededeling 'Daar is de Medische Post'7 Ze zullen het wel erg druk hebben om iemand zo de straat op te sturen... Het kost enige moeite om de heren aan het benevelde verstand te bren gen dat ik het niet echt leuk vind dat ze zonder ergens op te letten hun bloedspoor doortrekken tot in de ruimten van de Post- Het werkt wel ontnuchterend. Ineens zijn ze zich iets meer van hun toestand bewust. En de niet-gewonde compagnon van het slachtoffer biedt aan de rotzooi op te ruimen. De gewonde op de behandelbank. de compagnon een emmer water en een dweil Later blijkt hij toch ook een aantal kleinere smjwondjes te hebben. Het originele slachtoffer is er ernstiger aan toe Een tweetal fikse smjwonden in zijn hand. Hoe hij daar aan gekomen is7 Ach, ze hadden erg veel lol ('Dokter, u wil niet weten hoeveel ik al uitge geven heb.' Inderdaad, dat ruik ik zo al) en toen hebben ze iets te hard met de glazen tegen elkaar geklonken Met genoemd resultaat. De pezen zijn wel geraakt, maar gelukkig met stuk en de zenuwen heeft hij net gemist. Zonder specialistische hulp kan het gehecht worden. Inmiddels is zijn vriend klaar met dweilen Hij cirkelt nu onvast door de behandel ruimte het medisch instrumentarium bewonderend Hij heeft mijn otoscoop gevonden en begint er mee te spelen. Hé joh, wil je daar wel eens afblijven1' Hij kijkt me niet begrijpend aan maar legt het appa raat toch weg. Beiden verbonden en voorzien van instructies (wat zullen ze er morgen nog van weten?) ver laten ze even later het pand. Ze kun nen de deur openhouden voor een tweetal nieuwe bloedende slachtof fers Wederom Texelaars. Waren zich niet bewust van de regel 'Texelaars naar de dienstdoende huisarts'. Ze zijn hierheen gestuurd. Jawel, u raadt het al, ze komen uit één van de horecagelegenheden. Het verhaal is slechts een fractie anders als dat van de vorige klanten Hun onder-invloed-zijn valt wel mee. dat van de omstanders viel tegen en in het geharrewar van vallende en duwende mensen zijn zij in de glas splinters terecht gekomen, Eén van beiden, een meisje van 17 lentes moet gehecht worden, de jongen besluit na zijn bebloede hand te heb ben gewassen, dat hij het zelf wel verder kan en vertrekt. Het zal zo half drie zijn als alles weer opgeruimd is en ik mijn bed weer opzoek. Niet voor lang. Weer een bebloede persoon voor de deur. Een knul van 17 jaar. Inderdaad alcohol. Hij heeft amok gemaakt en daarmee zichzelf aan zijn knie verwond. Eh, tussen haakjes, het betreft weer een Texelaar. En hij is door de politie gestuurd Dan weten ze tenminste waar ze hem zoeken moeten Spoe dig volgt een juffrouw in het blauw. De knul is bij het zien van al dat rood en blauw inmiddels een toonbeeld van spijt geworden. Hij zal alles ver goeden! Te beginnen met de reke ning van de dokter. Als ze maar niet zijn ouders inlichten! Nu. als hij be looft onmiddellijk na de medische interventie de zaken met de café baas te regelen, is de agente allang tevreden. Het spaart haar een pro- ces-verbaal Texelaars naar de dienstdoende huisarts7' Ze zal het aan de collega's doorgeven Tijdens het verbinden van zijn ver wondingen overleg ik met hem zijn kansen deze zaak voor zijn ouders geheim te houden. Vroeg of laat zullen ze toch achter de toedracht van deze merkwaardige wonden en bebloede kleren komen Maar. stel ik hem gerust, van mij horen ze niets Voor ik alles weer op orde heb, gaat de telefoon de zuster van de ambu lance heeft ook een probleem Een Duitser heeft zo'n hevige migraine- aanval dat ze in paniek 1-1-2 hebben gebeld. Zijn eigen medicatie werkte met. Wat moet ze er mee7 Na enig overleg, wat aanvullende vragen en een temperatuurmeting lijkt het in derdaad een migraine-aanval Voor zoiets een extra boot laten varen is een iets te zwaar medicijn. Ik heb nog wel wat in de auto liggen laten ze dat maar komen halen. Even la ter verschijnt de ambulance met de vrouw van de patiënt Ongeruste ogen. Ik leg de medicijnen uit. Oh Herr Doktor, als het nou niet werkt? Dan kunnen ze natuurlijk weer con tact opnemen Daarmee wordt het vier uur. Op straat naast de Post barst ineens een enorme herrie los. Alvorens in hun auto te gaan slapen, hebben de inzittenden hun autoradio nog even voluit gezet. In het schaarse licht kan ik de inhoud van de auto bekij ken. Meest opvallend zijn de vijf trays met bierblikjes. Morgen is er weer een dag Ik ga weer naar bed. Misschien kan ik straks nog wat uitslapen. IJdele hoop. Om kwart voor zeven gaat de deurbel. De Duitse vrouw, nu met haar man. De hoofdpijn is nog niet over Ik geloof dat ik ook iets voel opkomen Na een nieuwe inventari satie volgt een sterker medicijn. Aangezien ik daarna mets meer van ze hoor, mag ik hopen dat dat uitein delijk heeft geholpen. Nog even het bed in Tot half negen toch wat geslapen. Eruit want straks staan de eerste reguliere patiënten op de stoep Niet dus. De eerste is opnieuw een slachtoffer van het uitgaansleven. Vergezeld door een aantal vrienden weer een Texelse jongen' De vannacht ingenomen pil len waren nog met uitgêwerkt en in hun enthousiasme zijn ze capriolen op de fiets gaan maken. Het slacht offer heeft daarmee een scheurwond aan de onderarm opgelopen en, ja hoor. er moet gehecht worden. Oh ia of ik het niet aan zijn moeder wil vertellen. Vooruit dan maar Daarna komt de reguliere patiènten- stroom op gang: hoesters. blaasont stekingen, kindjes met oorpijn. Ge wone zieken en Kranken Halverwege de middag nog een klerne bijzonderheid uit het nachtle ven. Ze is vijftien Ze wil de morning- after pil. Bij navraag kan ze zich zaken slecht herinneren. Een con doom7 Waarschijnlijk wel. maar of die goed gebruikt is? 'Ik was dron ken. begrijpt u.' Ik knik begripvol en denk aan mijn eigen dochter. Oh, en wat kost dit? Inderdaad, zoveel geld heeft ze na vannacht niet meer Gaat de rekening dan naar mijn ouders vraagt ze verschrikt. 'Want die mo gen het absoluut niet weten!' Dat heb ik geloof ik vandaag al vaker ge hoord ik verzeker haar geheimhou ding en verscheur de rekening. Vol gende patiënt! N B Omwille van mogelijke herken ning zijn een aantal feiten aangepast en/of weggelaten R.A van den Bent. huisarts. De Cocksdorp Als de bus de bocht van de Bijenkorf- weg naar de Peperstraat met haalt, rijdt hij zo mijn woonkamer binnen Nu heb ik een rotsvast vertrouwen in de stuurmanskunnst van bus chauffeurs dus maak ik mij daarover geen al te grote zorgen, maar ik woon wel op een zodanig strategisch punt dat ik mij een redelijk beeld kan vormen omtrent het openbaar ver voer op deze buslijn. Nu rijden de nieuwe Connexxion bussen op zwavelarme brandstol, daarom stin ken zij ook zo, en hiermee tracht men de millieuvriendelijkheid van deze openbaarvervoersvorm aan te tonen. Maar de realiteit is, dat een autobus met een leeg gewicht van ruim 10 ton, die met een brandstof verbruik van 1 op 3 dieselolie zuipt als de kat melk, per dag zo'n 1200 km over ons eiland kachelt om ge middeld hooguit drie personen te ver voeren Dit heeft grote gelijkenis met een 10-tons oplegger van Van Gent en Loos die voor uw deur stopt om een brief van 20 gram te bezorgen. Deze wijze van openbaar vervoer, waarvan de kosten voor het grootste gedeelte uit de belastingopbrengst van autorijdend Nederland moet worden gedekt, is zo ongeveer de meest millieu-onvriendelijke de meest energie verslindende de meest inefficiënte, kortom de meest asociale manier van personen ver voer, En dit is geen stemming makerij maar een keiharde realiteit waar ook Wethouder Bakker niet omheen kan. We hebben hier te maken met de duurste rijdende reclameborden van Nederland. Om deze vorm van openbaar vervoer gratis te maken. d w z. voor honderd procent uit uw en mijn belasting-op brengst te financieren is geen kwes tie van "de proef op de som nemen", zoals de heer Koning uit Den Burg dit noemt. Het getuigt mijns inziens van een totaal verkeerde voorstelling van zaken betreffende het openbaar vervoer. J A Does. Oosterend

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7