Behoud OSG vereist 'creatieve aanpak' Zandsuppletie ligt stil door harde wind Jongerenwerk neemt straathoekwerk over Bestuur bibliotheek luidt de noodklok Structurele maatregelen nodig op OSG Manusje van alles' ineens campingbaas TEXELSE 5 COURANT Gemeente gaat schoorvoetend akkoord met boete Big Brother is watching you Wat ik zeggen wou... Triton Jeugdhulpverlening levert in De Vries vd Wiel: Geen interesse in aannemer Texel BV' Ab Witte vervangt Steffens Thijs \l\P Autocross Bach, Handel en Purcell in vijfde zomeravondconcert Autovrije zondag ook op Texel? Raamsubsidies gaan op de schop Hel financiële beleid van OSG De Hogeberg vergt steeds meer crea tiviteit om in de toekomst uit de rode cijfers te blijven. Met de hui dige middelen en inzet lukt het de scholengemeenschap, die in z'n soort (breed onderwijspakket) de kleinste van Nederland is, straks „iet langer het onderwijspakket in de huidige vorm te handhaven. Om technische vakken te houden nordt gedacht aan samenvoe ging, maar ook aan sponsoring door bedrijfsleven. We krijgen al jaren 22,5 cent van Zoetermeer, terwijl we een kwartje uitgeven. Dat gaat ons op den duur ipbreken'. schetste directeur Henk Vries woensdag in het kort de problemen aan de leden van de raadscommissie Welzijn, die in een speciale zitting de financiële toe komst van de school besprak. de vooruitzichten niet rooskleu rig zijn, komt niet van de ene op de andere dag. Het bedrag dat het rijk vanuit Zoetermeer naar Texel over maakt is al jaren ontoereikend om iel benodigde aantal docenten op peilte houden. 'Het probleem speelt landelijk, alleen hier kunnen we niet samenvoegen, zoals dat in de grote siad wél gebeurt.' De vergoeding voor de drie extra smatieplaatsen die bij de fusie eerden toegezegd, zijn versneld te- luggedraaid. Het reservefonds dat dsOSG heeft aangelegd om de leer- iiachten te betalen, zal in 2001 zijn jfgeput Met een half miljoen gulden ntra van de gemeente zou de school weer voor jaren uit de probie ren zijn, maar zo simpel ligt het niet. bug andere welzijnsinstelling op Texel kampt met soortgelijke proble men als de OSG, zodat de ge meente genoodzaakt is zeer spaar zaam om te gaan met de beschik bare middelen Onder opheffingsnorm Het begrotingstekort dat zich voor 2000 op de OSG liet aanzien is dooi een aantal korte termijn-maatregelen omgezet in een bescheiden over schot Maar met vergroting van de klassen en het vertrek van een do cent zijn de problemen op lange ter mijn niet opgelost. Het aantal leer lingen zit met 780 onder de opheffingsnorm van 810. Als dat drie jaar achtereen gebeurt, moet de ge meente de school daadwerkelijk slui ten. De verwachting is echter dat de stroom van leerlingen weer snel zal toenemen, zodat sluiting met aan de orde is. Mocht de aanwas tegenval len, kan de gemeenteraad voor de Texelse school een uitzonderingspo sitie bepleiten. De kans op sluiting, met als gevolg dat Texelse leerlin gen naar Den Helder moeten, wordt daarmee minimaal. Niet pessimistisch De OSG-rector liet zich niet pessimitisch uit over de toekomst van de school 'Maar we moeten wel creatief zijn. In het verleden hebben we oplossingen gevonden en dat zal in de toekomst ook moeten gebeu ren.' Zorgenkind van de OÖG is het Voor bereidend Beroepsonderwijs (VBO), dat bestaat uit de vijf afdelingen (Ver zorging, Verkoop, Bouw/Metaal. Mode en Consumptief) Uitgezon derd Verzorging is de belangstelling voor alle afdelingen te klein. Waar scholen elders in het land nog kun nen samenvoegen, kan de OSG dat niet. Structurele maatregelen zijn nodig, maar de school wil proberen de afdelingen zoveel mogelijk over eind te houden Wethouder Nel Eelman (Welzijn) stemt daarmee in De Vries: 'Als we nu een afdeling sluiten, weten we niet wat straks de gevolgen zijn, omdat er per )aar ver schil zit in het aantal leerlingen.' Er wordt aan gedacht om afdelingen in het VBO samen te voegen tot sec toren, waardoor leerkrachten breder kunnen worden ingezet In deze meer algemene onderwijsvorm zou den leerlingen vier dagen les krijgen op Texel en voor de vaktechnische vakken één dag in de week naar Den Helder gaan. 'Het is een beetje een bijzondere constructie, maar het zou kunnen', aldus De Vries. Gedacht wordt ook aan sponsoring door het bedrijfsleven 'Zoetermeer ontraadt het niet en stimuleert het zelfs. We zijn er echter niet zeker van of de Texelse ondernemers het kunnen trekken. Een bijdrage zou den we daarom meer als symbolisch beschouwen, maar wel een heel belangrijk signaal.' De eerste contac ten tussen school en ondernemers zijn gelegd en afgesproken is dat de betrokkenen na de vakantie om de tafel gaan Onlangs lieten de bouw bedrijven zich zorgelijk uit over de animo voor de technische afdelin gen. Zij vrezen dat het gebrek aan vakkundige ambachtslieden hierdoor verder zal toenemen. VRIJDAG 23 JULI 1999 Hoewel het uiteindelijk aan de poli tiek is om Ie bepalen welke keuzes de OSG moet maken, was dal mo ment woensdag nog niet aangebro ken en wacht de raad de voorstellen af waarmee het college in de loop van het jaar zal komen. B en w zijn schoorvoetend akkoord gegaan met de boete van ƒ15.000.- voor het zonder vergunning opslaan van bouw- en groenafval langs de Pontweg. 'We vinden de veroorde ling van de meervoudige economi sche kamer te Alkmaar onterecht, maar kiezen er uit praktische over wegingen voor om niet in hoger be roep te gaan', verklaad gemeente secretaris Piet Zoon. De boete komt ten laste van de post 'onvoorzien' m toiemingsmaatschappij De Vries an der Wiel heeft geen belang- ïlng voor overname van het fail- e aannemings- en loonbedrijf 'cd BV in De Waal. Dit liet regio- '®ger Westera van de onderne emt Sint Maartensvlotbrug we- h reactie op geruchten als zou overname in de lucht hangen jzijn op de hoogte van de verha- fmaar weten niet waar ze van- fen komen. Een overname van 1 BV is voor ons geen optie, we itben het met eens overwogen Vorige week is de zandsuppletie ten zuiden van paal 28 gestart Door de straffe noorwestenwind heeft het werk echter grotendeels stilgelegen. De 'sleephopper zuiger' - het schip dat 11 kilome ter uit de kust het zand van de zeebodem opzuigt en naar de pijpleiding vervoert waardoor het zand op het strand gespoten wordt - moet vrijwel stilliggen om ruim een kilometer uit de kust aan de leiding gekoppeld te kunnen worden. De wind was zo ongunstig dat de hopperzuiger Saga van Ballast Nedam, zelfs met de steun van een sleepboot, teveel bewoog Vanaf morgen draait het werk naar ver wachting op volle toeren. Dan zal een tweede schip zijn gearriveerd zodat 24 uur per dag ononderbroken zand gewonnen en gespoten kan worden In totaal wordt meer dan één miljoen kubieke meter zand door bulldozers over het strand verspreid. Door de aanleg van de verderop gelegen Eierlandsche strekdam, die veel zand vasthoudt, hoeft twee kilome ter minder strand opgehoogd te wor den. Tot oktober wordt parallel aan de Slufter gespoten tussen paal 27.3 en 26. Zodra de meeste toeristen zijn vertrokken is het stuk bij het strand paviljoen tot aan paal 28.6 aan de beurt Ter plaatse is vijf jaar geleden voor het laatst gesuppleerd. Om veiligheidsredenen is een gedeelte van het strand afgezet met waarschuwingsborden en lint. Pu bliek kan de spuitlocatie langs de duinrand passeren. ëWitte is sinds vorig weekend de léuwe beheerder van de nood- tmping. De medewerker van meentewerken vervangt Thijs Mens, die in dienst van de Itlzijnsstichting het beheer aan- inkelijk zou uitvoeren. Volgens k Welzijnsstichting levert de «nbinatie van het jeugd- ilzijnswerk in Time Out en het snpingbeheer zodanige compli- Hies dat op dat hiervan is afge- in. f|fle staat binnen gemeentewerken •tend als een manusje van alles, repareert storingen aan pomp- ^nalen en installeert elektriciteit, ls'oon- en andere verbindingen in uitkijkposten van de badmeesters het strand. Tijdens het seizoen Verhoudt hij de apparatuur daarin vult de verbandtrommels aan. "öe heeft de nodige EHBO-kennis huis en weet als lid van de vrijwil- brandweer hoe hij een vuurtje °®t blussen. Deze vaardigheden «akten hem tot de eerste persoon wie de gemeente bij de opvol- r,3van Steffens. Niet in de laatste fcts omdat hij onlangs het nieuws a|de, doordat hij een stel uitge- fie toeristen op goed vertrouwen |;r|tig gulden leende, zodat ze een :P koffie en appeltaart konden ko- 'hes aanstelling als beheerder van inoodcamping overkwam hem als !fl volledige verrassing. 'Vorige tek donderdag werd ik gebeld door ty Steendam van personeelsza- ^bij de gemeente, of ik even kon "ten praten Meteen, graag aanstelling was snel geregeld, Jkt Witte het afgelopen weekend terste zestig gasten op de nood- tying kon verwelkomen. 'Ko- weekend, als in een groot deel Jhet land de vakanties beginnen, het hier wel een stukje drukker ^en te staan', laat Witte de blik ':f het voormalige voetbalveld 1 'Als speler bij de Boys heb ik n°9 héél wat zweetdruppeltjes in.' ,echnische kennis, in combina- ,rr,et de rust die de bedaarde Texelaar uitstraalt, kunnen goed vai i pas komen op het kampeerterrein waar de gemoederen tijdens het drukke hoogseizoen snel oververhit kunnen raken. 'Als jonge kampeerders na een avondje stappen thuiskomen, moet je niet met de knuppel het veld op gaan. Dat werkt niet. Met praten bereik je altijd nog het meest En als het uit de hand loopt, is de politie snel ter plaatse.' Witte, die zelf als kampeerder heel Europa heeft rondgezworven, heeft al de nodige ideeën over de aanpak 'Er heben hier vorig jaar wel eens 800 mensen gestaan. Het is beter om de jeugd dan een beetje bij de ingang te zetten, zodat ze 's nachts niet de hele camping over gaan en de boel wakker maken. Verder moet alles er verzorgd uitzien Hoe schoner het sanitair, hoe netter de camping blijft Dat geldt ook voor de rest van het terrein. Daarom heb ik nog snel even de sprieten bij de heining weg gemaaid.' Hij heeft het nog niet ge zegd of Theo Witte, chauffeur bij gemeentewerken, komt met de vrachtwagen de ruigte ophalen. 'Ab is precies de juiste man voor dit werk Een man die het-hoofd koel houdt en met wie het voor ons mak kelijk communiceren is. Hij werkt immers zelf bij gemeentewerken, de dienst die de toilet- en douche- en andere voorzienen verzorgt. Hij weet dat hij ons niet om vijf voor vier moeten bellen dat een volle contai ner moet worden weggehaald.' Het beheer van de noodcamping is geen baan van acht uur per dag. 'Ik verwacht best wel eens een nachtje zonder slaap te moeten. Dat hoort bij dit werk. Maar het werk lijkt me erg leuk, zo tussen al die vakantievier ende mensen.' Witte wordt 's middags en tijdens de drukke uren bijgestaan door John Daalder, die 's morgens de gemeen telijke veegmachine blijft besturen Witte stelt het op prijs als kampeer- boeren die plaats vrij hebben dit aan hem doorgeven. Hij is op kantoor bereikbaar via telefoonnummer 314 080 of mobiel 06-23232943. Ab Wille van gemeentewerken belteen sinds algelopen weekend de noodcamping. Wij crossers kijken uit naar de Texelse Courant om de verslagen te lezen over de geleverde prestaties Maar helaas zien we alleen maar foto's met stockcars en hun beri|ders De uitslagen staan geluk kig tussen de regels door, zodat we er nog een beetje wijs uit kunnen Maar ik geloof dat Peter Betsema als enige rijder in de 4 cylinder over gebleven was. Hij werd als enige genoemd. Wij vinden het jammer dat er in het geheel zo weinig aandacht wordt besteed aan de rest van de rijders, die ook rijden voor wat ze waard zijn Alsnog krijgt u hier de nummers twee en drie van de 4 cylinder-klasse: 2 Hans Arnout; 3.Sander Witte. Hans Arnout, Den Burg. Naschrift redactie Wij plaatsen doorgaans alle uitslagen, maar heb ben die deze keer - ondanks een verzoek aan de organisatie - niet gekregen. Misschien is het inder daad waar dat de Formule 1 veel aan dacht kreeg en de andere klassen wat minder. Dat is echter geen ge woonte. In voorgaande jaren werden ook de verrichtingen van de andere coureurs uitgebreid besproken In de NH kerk van Den Burg wordt dinsdag het vijfde zomeravond concert van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken gegeven. Uitvoerenden zijn so praan Margot Endel, countertenor Jan Brink, violiste Erna Sommer en organist Gerard Leegwater. Margot Endel studeerde zang en koordirectie aan het conservatorium te Alkmaar. Zij geeft soloconcerten en verleent als solist haar medewer king aan optredens van onder meer koren en ensembles. Daarnaast is zij werkzaam als zangpedagoge en geeft ze stemvormingscursussen. Erna Sommer studeerde eveneens aan het conservatorium in Alkmaar Zij speelde enkele jaren in het Ne derlands Ballet Orkest. Sinds 1995 is Sommer lid van het Noord Neder lands Orkest. Gerard Leegwater doorliep zijn oplei ding eveneens aan het conservato rium in Alkmaar en studeerde daarna muziekwetenschap aan de Ri|ks Universiteit Utrecht. Sinds 1988 is hij verbonden als cantor-organist aan 'de Witte Kerk te Heiloo. Bovendien treedt hij bij concerten op als solist en begeleider en geeft hij als dirigent leiding aan verschillende koren Jan Brink is autodidact, wat niet wil zeggen dat hij geen ervaring heeft Hij trad als jonge sopraan solo op bij het Noordhollands Jongenskoor Hij specialiseerde zich in Barokmuziek en werkte als solist meerdere malen mee aan uitvoeringen van Bach-can- tates Daarnaast trad hij vele malen in het buitenland op. Het kwadet voert dinsdag werken op van Bach (de cantate 'Weinen, Kla gen, Sorgen, Zagen'), Handel en Purcell Het concert begint om 20.15 uur en is gratis te beluisteren. Na afloop gaat de collectezak rond om de kosten te bestrijden Patricia Williams, die zich in het kader van het project Texelstroom bezighoudt met begeleiding van verslaafden en jeugdzorg is te leurgesteld dat de gemeente haar taakuren van 32 naar 22 uren gaat terugbrengen. Niet voor mezelf, maar de gemeente laat de jon gens wéér in de steek.' Het straat hoekwerk wordt overgenomen door jeugdwerkers Carla Schrama en Thijs Steffens. Het werk van Williams van Triton Jeugdhulpverlening bestaat uit contactlegging met verslaafden, pre ventieve hulpverlening aan risico jongeren, begeleiding van de harde kern en het onderhouden van con tacten. o.a. met politie en andere instellingen. Wethouder Eelman stelde nadrukke lijk dat Texelstroom mogelijk een project van tijdelijke aard is. Taken die van blijvende aard zijn, zoals het straathoekwerk, kunnen volgens de gemeente beter bij de het jongeren werk, onderdeel van de Welzijns stichting, worden ondergebracht. Een nog te houden evaluatie van het project wordt bepalend voor de voortzetting van de begeleiding van lang- en kortdurig verslaafden Door dat de gemeenteraad onlangs 37.500,- heeft vrijgemaakt voor de aanstelling van Thijs Steffens als beheerder van Time Out heeft am bulant jeugdwerker Carla Schrama volgens de wethouder meer tijd ge kregen voor het straathoekwerk, dus het onderhouden van contacten met probleemjongeren. Politiek Over de resultaten van het werk van Williams in de afgelopen periode is de politiek goed te spreken, zo bleek woensdag tijdens de raads commissie Welzijn. Dat leidde er echter niet toe dat van het college voorstel werd afgeweken. Gerard Weijers (Texels Belang): 'De resul taten hebben ons de moed gegeven door te gaan met dit project Helaas hebben we nog geen totaalbeeld, waaruit blijkt dat het doel is bereikt. Laten we dus eerst maar eens pas op de plaats maken.' 'Misschien moeten we op een klein schaliger manier doorgaan', vond Martin Trap (VVD). 'Spannen we het paard niet achter de wagen? Vallen er straks geen mensen buiten de boot?', vreesde Anja van der Heide (CDA). 'Hou de risicogroep goed in de gaten', adviseerde Klaas Modder (PvdA) Pieter de Groot (D66) constateerde zorgelijk tussen de park- en stoepzitters een aantal nieuwe ge zichten te hebben gezien Williams bevestigde dit. 'De groep verslaaf den is toegenomen van acht tot zes tien personen.' Verder kent ze 23 kinderen van onder de achttien jaar die verslavingsgevoelig zijn. 'Joost mag weten waar ik voor hen na 1 januari tijd vandaan moet halen Het zit Williams met lekker dat zij en directeur Treur van Triton ti|dens de vergadering van wethouder Eelman pas het woord kregen nadat de raadsleden hun advies al hadden uitgebracht 'Ik voelde mij voor het blok gezet. De reclassering schuift veel mensen die zijn opgepakt of zijn teruggevallen in hun oude ver slaving naar me toe. Ik heb er straks geen tijd meer voor. En, met alle respect voor het jongerenwerk, so ciaal cultureel werk is iets héél an ders dan hulpverlening. Waar moe ten ze de probleemgevallen straks heensturen? Ik ben jaren getraind voor dit werk en heb een prima sa menwerking met politie en reclasse ring'. verklaarde ze na afloop. Ook Treur zette vraagtekens bij het advies van de commissie om het aantal uren van Triton terug te bren gen 'Je moet deze aanpak met alle moed en kracht blijven volhouden. De 'harde kern' is niet de makkelijk ste groep. De overlast kan door een goede aanpak even verminderen, maar zodra je verslapt, nemen de problemen weer toe.' Treur had. ge zien de eilandsituatie, ook in prak tisch opzicht grote moeite met het terugschroeven van de Triton-uren. Wethouder Eelman. die het geld voor de bekostiging van het project bij elkaar had moeten sprokkelen, bestreed dat de begeleiding van ver slaafden wordt teruggedraaid. 'We evalueren straks de hele aanpak en besluiten dan of we er al of niet mee verder gaan.' De raadscommissie adviseerde woensdag tot voortzetting van het schooladoptieplan 'Doe Effe Nor maal', waarbij de politie in samenwer king met Williams in de klas met de jongeren van gedachte wisselt. Voortgezet wordt ook de Huiswerk- plusklas, voor de opvang van pro bleem-leerlingen Gemeenteraadslid Jaap Vlaming van GroenLinks roept particulie ren op initiatieven te ontwikkelen om ook op Texel op 19 september te komen tot een autovrije zon dag. Die datum is door het Lande lijk Overleg Autovrije Zondag uit geroepen tot de dag waarop zoveel mogelijk automobilisten in het hele land hun voertuig moe ten laten staan. Vlaming deed zijn oproep gisteravond in de com missievergadering Financiën, Werken en Milieu. Vlaming merkte op dat misschien iets ludieks te doen valt met de vier dagen eerder door gedeputeerde De Boer te openen 'Boerenroute Hij memoreerde de opening van de ver harde Limietweg. twee |aar geleden, waarbij de weg op één plaats geheel overkapt was door een tent. 'Je dat nu ook kunnen doen en koffie en thee schenken of een expositie inrichten Wethouder Bakker noemde het 'een aardig idee', zeker omdat met de voltooiing van de Boerenroute alle dorpen rijdend over een fietspad kunnen worden bereikt. Net als de andere commissieleden meende hij echter dat de gemeente alleen 'on dersteunend' bezig kan zijn en dat de dag zelf 'moet worden gedragen' door particulier initiatief. Het fenomeen raamsubsidies waarmee de gemeente organisa ties zoals de vijf welzijnsin- stellingen een jaarlijkse bijdrage levert, lijkt zijn langste tijd te heb ben gehad. De rek is eruit. Het werkt niet meer zo adequaat als we meenden toen we dit systeem bedachten. Hier moeten we dus mee aan de slag', zegde wethou der Nel Eelman (Welzijn) woensdagavond toe. Ze deed dat tijdens de raadscommissie Wel zijn, waarin het bestuur van de Openbare Bibliotheek de nood klok luidde. 'De begroting van de bibliotheek is met sluitend te krijgen We hebben helaas geen reserve om de tegenval lers mee op te vangen', deed Dirk Terpstra, voorzitter van de openbare bibliotheek, woensdagavond zijn beklag tegenover de raads commissie Welzijn. Omdat de jaar lijkse bijstelling van de gemeente lijke raamsubsidie geen gelijke tred houdt met de stijging van de loon kosten. heeft de bibliotheek de uitleentarieven vorig jaar fors moe ten verhogen en dat zal ook in 1999 moeten gebeuren. Deze problema tiek staat nog los van de bekostiging van het groot onderhoud Door de tekorten heeft de bibliotheek de laat ste jaren hiervoor niet meer kunnen reserveren. Achterstallig onderhoud en noodzakelijke reparaties noodza ken tot een uitgave dit jaar van ƒ24.000,- terwijl er maar ƒ14 000,- beschikbaar is. Al met al vraagt het bestuur om een verhoging van de jaarlijkse raamsubsidie met 27.175,- en incidenteel een bijdrage van ƒ10.000,- Bibliothecaris Jan Klerk 'Als we er niet uitkomen, moeten we rigoureuze maatregelen nemen. Als we zo doorgaan kunnen we over vijf jaar geen nieuwe boe ken meer kopen, de tarieven moe ten met zeker een kwad omhoog en de inzet van de bibliotheekbus staat ook ter discussie, want de hoofd vestiging gaat voor. Beperking van de openingstijden heeft niet zoveel zin. want dan wordt het op de uren dat de bieb wel open is drukker en moet meer personeel worden inge zet. Dit soort maatregelen gaat erg ver en die willen we als bestuur dus voorkomen.' Wethouder Eelman gaf de biblio theek vooralsnog niet al te veel hoop 'De instelling heeft een eigen verantwoordelijkheid. Het moet zo zijn van: als het niet uit kan. dan kloppen we maar aan bij het vang net. de gemeente dus En dat geldt niet alleen voor de bibliotheek, maar ook voor andere organisaties. De ton die jaarlijks beschikbaar is voor welzijnsinstellmgen. moet worden gedeeld met de sport.' Eelman doelde met name op de wens van de atletiekvereniging, die - te oordelen naar de reactie van Eelman - met een onlangs ingediend plan voor een kunststofbaan een kans lijkt te ma ken. Eelman zegde toe met de bibli otheek om de tafel te gaan. 'Maar de bomen groeien niet tot in de hemel. We moeten kiezen en kijken hoe het voorzieningen niveau is te handha ven. Eerst op de korte, en daarna op de langere. Geen eenvoudige op gave. Maar we moeten elkaar ook niet in de put praten.' De zorg van het bibliotheekbestuur wordt gedeeld door de gemeente raad, maar net als bij de OSG wer den woensdagavond ook hier geen beslissingen genomen. 'Maar er moeten vóór het eind van het jaar knopen worden doorgehakt', consta teerde Jaap Vlaming (GroenLinks)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5