Cjrocn t/u/arLrJ~exels in het harL. /olledige dekking iirenes is 'utopie' Texel 15.000 kubieke meter gegroeid Krachtenbundeling bij Echt Tessels Product Nieuwe wippertruck vervoert achtoffers zonder problemen TEXELGEV0EL Alarm niet overal te horen Reddingboot sleept jacht naar Den Helder Informatiebord bij kijkpunt de Hors TEXELSE, Courant Vergeefs gezocht naar 'zwemmer' Landbouwdag Ruzie om scooter Irootscheepse snelheidscontrole Bad in het rood Opzakken Onder één dak? Krediet voor bestemmingsplan Oosterend Wonen iGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11398 DINSDAG 27 JULI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv pinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG lONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALFJAAR. LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel 0222 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-20 31 5989 (b g.g 06-22 14 0276 of 06-22 14 0275) Nel Eelman slachtoffer, zodat de over de criteria waaraan moest wor den voldaan om voor het gedepo neerde handelsmerk Echt Tessels Product in aanmerking te komen Om die reden is de producten commissie, die adviseert welke producten wel en met in aanmerking komen, nooit van de grond geko men. Adivseur en voormalig chef van de gemeentelijke afdeling alge mene zaken Wout Stam heeft zich intensief met dit vraagstuk bezig gehouden Dat leidde ertoe dat er duidelijke voorwaarden zijn gesteld waaraan moet worden voldaan. Een product komt in aanmerking als het voldoet aan tenminste één van die drie volgende criteria: het product moet zijn vervaardigd uit grondstof fen die voor minimaal 75 procent op Texel zijn geteeld, verbouwd, gefokt dan wel gevist. De productie, verwer king en bereiding moet voor mini maal driekwart op het eiland hebben plaatsgevonden of van het product moet vaststaan dat het is gemaakt volgens een origineel Texels recept of een bereidingwijze van Texelse oorsprong Nu de criteria zijn vastgesteld, heeft In de nacht van zaterdag op zon dag even na twaalf uur kwam het Deense zeiljacht 'Maxi Taxi' op de Noordzee ten westen van de Eierlandse vuurtoren in moeilijk heden, Het vaartuig was stuurloos door een defect aan het roer en bevond zich gevaarlijk dicht bij de drijvende leiding en andere spullen die worden gebruikt bij de zojuist begonnen zandsuppletie bij paal 28. De twee opvarenden waarschuwden de kustwacht De reddingboot Beurs plein 5 onder commando van reserveschipper Peter den Braven was er snel bij en sleepte het jacht naar Den Helder, al met al een tijd rovende operatie want pas zondag ochtend om 5 15 uur was de redding boot weer terug op het station de productencommissie (Wout Stam en Jac Dijt) aan het bestuur van de vereniging inmiddels twee producten voorgedragen voor het keurmerk Echt Tessels. Een inter view met Roland Bisschop de nieuwe voorzitter van de Stichting ter Stimulering van het Texels Product, staat verder in deze krant In aanwezigheid van een klein groepje genodigden heeft de Stich ting Natuurexcursies Texel (NET) zaterdag een informatiebord onthuld bij de uitkijkpost in de Horspolders. Toen de ook voor mindervaliden toe gankelijke uitkijkpost bij de Mokweg in 1995 door de stichting werd ge realiseerd, ontstond het idee voor een informatiepaneel. De gemeente zegde een subsidie toe en met enige vertraging is het bord gefabriceerd en nu dus geplaatst. Daarop staat langs een cirkel aangegeven wat aan de horizon is te zien, zoals het Hoornder kerkje en de veerhaven. Verder informeert het bord over de dwergsterns die in het gebied broe den. Het paneel is laag geplaatst, zodat ook rolstoelers de tekst goed kunnen lezen (Advertentie) ifw n T"'l>*•"*- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkri jgbaar op Spinbaan 6. «ippertruck die de reddings- tschappij vrijdagmiddag in uik heeft genomen is veel r dan zijn voorganger inge- voor het vervoer van slacht- s. In het voertuig kunnen twee ziekenauto afkomstige bran- s worden geplaatst en ook er voorzieningen om medi- apparatuur uit dezelfde am ice snel te installeren. Er dan ruimte genoeg voor arts rpleegkundige om de slacht- stijdens de rit te behandelen. temt vrij vaak voor dat een ge ile, een drenkeling of iemand die 'is geworden per brancard van strand moet worden gehaald. laar gebeurde het acht keer en in 1997 zeven keer, meestal na een alarm van de strandbewaking. De gewone ambulance kan niet op het strand rijden, zodat daarvoor de wip pertruck van de KNRM wordt inge schakeld. De oude truck bood daar voor slechts beperkte ruimte. De slachtoffers staken er soms met hun benen uit en voor een behande lende hulpverlener was feitelijk ook geen plaats Daarop kwam in de zomer van vorig jaar veel kritiek, naar aanleiding van een verdrinkingsgeval waarbij de slacht offers met de truck van het strand werden gehaald. Stemmen gingen op voor de aanschaf van een vierwiel- aangedreven ambulance, maar de gemeente koos in overleg met de KNRM en ambulancedienst vooreen veel minder kostbare oplossing die in de praktijk vrijwel even effectief is. Bij hulpverlening op het strand blijft de gewone ambulance in actie ko men. Die rijdt tot aan de strand- afgang, waar hulpverleners met brancard(s) en medische hulp- apparatuur overstappen in de wipper truck. Aangezien beide voertuigen beschikken over mobilofoon met gelijke frequentie kan een en ander direct na het alarm worden gecoör dineerd. Na terugkeer van de truck wordt de brancard met het slachtof fer overgedragen naar de ambulance Zelf gedaan Het aanbrengen van de voorzienin gen waardoor de spullen van de ene naar de andere auto kunnen worden overgezet, heeft de gemeente en zien hoe eenvoudig een patiënt van de naar de wippertruck (en andersom) kan worden overgeladen. (Foio Harry de Gnun (30 000,- gekost en is door de wip perbemanning eigenhandig uitge voerd, vooral door commandant Jaap Hoogerheide. Ook voor hem en zijn collega's biedt de nieuwe truck veel meer ruimte. Er is zitplaats voor de voltallige ploeg, dus 12 man. De truck dient tevens als trek- voertuig voor de reddingboot 'Zalm' die naast de 'Beursplein 5' regelma tig in actie komt bij reddings-, zoek en hulpverleningsacties De oorspronkelijke taak is het ver voer en in werking brengen van het wippertoestel, waarmee mensen van een gestrand schip kunnen wor den gehaald nadat met een vuurpijl een lijn is overgebracht. Dat komt echter hoogst zelden voor. Geen van de huidige leden van de wipperploeg heeft het ooit meegemaakt, afgezien van oefeningen. Feit is dat in een dergelijke situatie een helikopter veel effectiever is. De wippertruck wordt dan ook steeds meer een algemeen kusthulpverleningsvoertuig en zal ook zo worden aangeduid De KNRM is van plan alle 22 wippertrucks langs de kust op vrij korte termijn te vervangen door nog meer gespecia liseerde nieuwe hulpverlenings- voertuigen, die bovendien in staat zijn een zwaardere reddingboot te trekken. De rubberboten gaan name lijk verdwijnen om plaats te maken voor reddingboten met binnenboord motor en een veel omvangrijker lanceerinstallatie, zo vertelde vrijdagmiddag het hoofd interne dienst van de KNRM R A Boogaard bij de officiële ingebruikstelling van de .truck Volgend jaar zal een proto type in gebruik worden genomen, waarmee op diverse station langs de kust zal worden geëxperimenteerd. Naar aanleiding van deze praktijker varing zal het definitieve type wor den ontworpen en in het vereiste aantal geproduceerd De nu op Texel in gebruik genomen wagen (een Mercedes Ummag) heeft de KNRM cadeau gehad van de krijgsmacht Hij diende als manschappenwagen van de lucht macht op de schietrange van Vlieland en is voor zijn nieuwe taak gerenoveerd in Ijmuiden. waarna op Texel zelf de aanpassing voor gewondenvervoer werd uitgevoerd. De Vereniging Texels Product Promotie en de Stichting ter Sti mulering van het Texels Product komen begin oktober bij elkaar om de mogelijkheid van samen werking te bespreken. Doel van zon krachtenbundeling is de markt voor lokale producten te vergroten en de levensvatbaar heid van nieuwe initiatieven te verhogen. Beide instellingen heb ben zichzelf nieuw leven ingebla zen, wat tot de nodige veranderin gen heeft geleid. De doelstelling van de stichting en de vereniging om het Texels product te promoten en te stimuleren mag dan niet ver uit elkaar liggen, van een innige samenwerking is tot dusver geen sprake geweest. De vereniging gold als een wat selecte club onder nemers, waarin met voor iedereen plaats was Naast angst voor con currentie bestond er onduidelijkheid Strandbezoekers in De Koog sloe gen zondagmiddag alarm omdat zij meenden dat een zwemmer was afgedreven. Op ruime afstand van de kust hadden ze iets gezien dat leek op een persoon in een kleurig badpak. Via de strand bewaking werd de KNRM gewaar schuwd die met de rubberboot 'Zalm' een zoekactie begon. Er werd een paar uur gepatrouilleerd in het aangegeven zeegebied en wijde omgeving maar er werd niets gevonden. Om aanwijzingen te krijgen dat wer kelijk sprake was van een vermissing zochten de strand- bewakers intussen naar op het strand achtergelaten onbeheerde kleding, wat ook niets opleverde. Rond 19.00 uur werd het zoeken gestaakt Het is niet uitgesloten dat de ver meende zwemmer een sportduiker was die volgens onbevestigde be richten zondagmiddag met andere duikers actief is geweest voor de kust van Texel volledige dekking door alarm- les is volgens brandweer- imandant Dick Jongeneel wel- it een utopie. Bij de op 2 juni louden test bleken de sirenes overal goed hoorbaar. Een van de problemen wordt on- vangen door plaatsing van ra masten, maar volgens 3igeneel blijft tijdens rampen (afhangen van de onderlinge nmunicatie tussen burgers en „lichting door de gemeente. keer per jaar wordt het relatief «sirenenetwerk getest. Vrijwil- isvan de brandweer leggen dan electronics het oor te luisteren na te gaan of het alarmsignaal door de witte 'hamburgers' of nenkoeken' wordt voortgebracht ;al goed te horen is. Op de sle testlocaties bleek het sig- le voldoen Problemen deden alleen voor in De Cocksdorp en HlOZ-haven. ren oproep in de Texelse Cou- die eilandbewoners attent ikle op de test, kreeg de ge nie klachten binnen van men- die op de volgende plaatsen geen signaal hadden waargenomen: de Mars, Rozendijk, Hoofdweg, Oorsprongweg, Schorrenweg, Mok weg, Naalrand, Kikkertstraat, Molen laan en Klimpstraat. In Den Burg en De Cocksdorp wordt een mast bijgeplaatst, en ook op Oost en in De Waal komen sirenes, zodat de problemen daar binnenkort zijn opgelost. Maar daarmee is de dekking nog niet honderd procent. Om die te bereiken moet volgens Jongeneel een groot aantal masten worden bijgeplaatst Windrichting en -snelheid zullen verder altijd een rol blijven spelen Onder asielzoekers heeft het afgaan van de sirenes de nodige onrust veroorzaakt. Velen zijn afkomstig uit oorlogsgebieden en waren met op de hoogte van de proef Een 14-jarige jongen uit Baarn gaf een 9-jarige uit het Duitse Essen zondagavond bij paal 17 zo'n schop in zijn buik dat die naar de Medische Post moest worden gebracht voor onderzoek. Het slachtoffertje zou aan de waterscooter van de ander hebben gezeten. nlitle heeft vrijdagmiddag op frietal locaties gecontroleerd knaleving van de maximum- iad. Met behulp van een taal werd vastgesteld dat n van de 298 geregistreerde ligen te hard reden. De eige- kunnen een proces-verbaal bus verwachten. fiste locatie waar werd gecon- !d was de Pontweg ter hoogte Den Burg. Tussen 12.20 en Suur passeerden 155 auto's en ïen, waarvan er 29 de limiet van m/u overschreden. De hoogst ilen snelheid was 95 km/u. De t mag rekenen op een boete van ƒ310,-. Vervolgens weken de controleurs uit naar de Dorpsstraat in De Koog. Hier reden 21 van de 70 voertuigen har der dan de maximumsnelheid, die er op 50 km/u is gesteld. Erg veel te hard reden ze niet. De grootste boos wicht hanteerde een snelheid van 67 km/u, wat hem toch nog een boete van ƒ80,- opleverde. Eén laatste controle werd uitgevoerd op de Hoofdweg, waar de maxi mumsnelheid 80 km/u is. Die werd overschreden door 21 van de 73 voertuigen. De hoogst gemeten snel heid bedroeg hier 114 km/u, goed voor een boete van 300,-. Na een start met hindernissen - de noordwestenwind gooide roet in het eten en een lek in de pijp moest worden gelast - draait sinds zaterdag de zandsuppletie ten zuiden van paal 28 op volle toe ren. Dag en nacht varen de twee sleephopperzuigers af en aan met het zand dat zij elf kilometer uit de kust van de zeebodem hebben opgezogen en een kilometer van de wal vermengd met water door de pijpleiding pompen. Op het strand verdelen buldozers van aannemers Ballast Nedam en Van Oord AZC het zand en druk ken de stalen rupsbanden het ste vig aan Het water is dan al onder toeziend oog van honderden meeuwen omlaag de zee ingestroomd Wanneer het strand over een paar meter lengte drie meter is opgehoogd wordt het uit einde van de pijp verschoven en een ander stukje Texel opgespo ten. Regelmatig wordt een stuk pijp aangekoppeld en zo wordt stap voor stap naar paal 26 toe gewerkt. Inmiddels is het eiland circa 15.000 kubieke meter in volume toegenomen Het werk gaat door tot en met oktober en dan moet Texel meer dan een miljoen kuub zijn gegroeid In Den Hoorn wordt komende don derdag vanaf 10.00 uur de Land- bouwdag gehouden, het evenement waarmee de organisatie zowel een brug wil slaan tussen stad en plat teland als een uitje wil bieden voor het hele gezin Informatie en show zijn de bepalende elementen- Pagina 2 Zwembad Molenkoog belandde vo rig jaar diep in de rode cijfers Oor zaken waren de matige zomer, per sonele kosten en een hogere gasrekening. Toch vindt een meer derheid van de gemeenteraad voor alsnog dat de geneugten ruim schoots opwegen tegen de kosten. Voor dit jaar zijn de vooruitzichten beter Pagina 6 Zakken vullen, sjouwen en kruien: Jan Willem Sjoerdsma doet al 40 jaar hetzelfde werk voor dezelfde baas. En nooit heeft hij iets anders willen doen dan de stof van het magazijn proeven. Pagina 7 De meeste welzijnsinstellingen wil len best een stukje vrijdheid inleve ren in ruil voor een hogere kwaliteit en verbreding van het aanbod. Sa menbrengen van de muziekschool, het Regionaal Opleidings Centrum de bibliotheek en de OSG levert or ganisatorisch en financieel echter nog de nodige problemen. Pagina 7 Het college wil 763 800,- uittrekken om het bestemmingsplan Oosterend Wonen te kunnen realiseren Dit moet voorzien in een volledig uitge werkte exploitatie-opzet voor huizen bouw op het terrein achter de Cor Bremerstraat, inclusief de uitvoering van archeologisch onderzoek en van het ontwerp van de infrastructuur en de ontsluiting van het nieuwe woon- wijkje De raad moet zich nog buigen over het voornemen van b en w.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1